M IJ NHARors Tweede Blad. VAN SVALBARD NAAR ALASKA. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. VAN ZATERDAG 14 MAAKT 1931. VACA NT1EKAARTEN NED. SPOOR WEGEN. De v acantiofcaarton zuilen op de Neder- landsohe Spoorwegen dit jaar worden uit gegeven van 3 tot en met 8 April (Pa- sctben), 22 tot en met 27 Mei (Pinksteren) en van 1 Jiuli tot en met 15 September. HOOGHEEMRAADSCHAP NOORD-HOLLANDS NOORDERKWARTIER. in bet gemeenlandshuia te Alkmaar is Woensdagmiddag een aigemeene verga dering gehouden van het hoogheemraad schap Noord Hoiiands Noorderkwartier. De voorz., dijkgraaf Wydenes Spaans, heelt een herdenkingsrede uitgesproken met betrekking tot den overleden hoog- neemraad W. J. Kernkamp, die sedert lP2ü aan het waterschap verbonden is geweest en zeer nuttig werk heeït ver richt. Op de aanbeveling voor hoogheem raad in de vacature-Kernkamp werden geplaatst: G. Sluis Wzn. te Kakhuizen, i'. Groot Jr. te Andijk en A. Oomman- deur te Spanbroek. Voorgesteld werd o.m. te Camperduin 40 a. grond, eigendom van het hoog heemraadschap, a 0.25 per i\P. in erl- paeht uit te geven voor den tijd van ten hoogste 80 jaar en wel om de gemeente Schoorl ter wille te zijn, die groot Be lang heelt bij de exploitatie van dezen grond. Naast het ter plaatse reeds be staande caié zal namelijk een verharde weg gemaakt worden in aansluiting mpt den Heerenweg, zoodat een behoorlijk verkeer wordt verzekerd. Het onderhoud van dien weg komt bij de gemeente Schoorl. Men beoogt de belangen van Schoorl als seizoenplaats te dienen. Het desbetrei'lende besluit werd genomen. Naar aanleiding van de slechte be drijfsresultaten in den land- en tuin bouw en omdat de „erfenis", door de Sta ten bij de stichting van het hoogheem raadschap meegegeven, wel wat al te be zwarend is, heeft de heer P. Zeeman de volgende vragen gesteld: Zijn dijkgraaf en hoogheemraden be reid, Ged. Staten van Noord-Holland te verzoeken, aan de Prov. Staten voorstel len te doen om, gezien de omstandighe- uen waaronder land- en tuinbouw ver- keeren, zoodanige maatregelen te tref- ïen, dat belastingverlaging door het hoogheemraadschap mogelijk wordt? Achten dijkgraaf en hoogheemraden het in dezen wenschelijk dat tot dit dofil Uit. 5 derde lid van het reglement zoo danig wordt gelezen, dat niet de helft, üooh de geheele bijdrage, welke door het Kijk aau de provincie wordt verleend, aan het hoogheemraadschap wordt uit- 0ckevid'r nunnen dijkgraaf en hoogheemraden met het h ervoor aangegevene instem men: zoo met, zijn dit college dan andere en betere middel onbekend welke tot de gewenschte verlaging van lasten kunnen bijdragen? De dijkgraaf deelde mee dat het be stuur deze vragen nog met heeft behan deld. Dijkgraaf en hoogheemraden heb ben hun antwoord tot de eerstvolgende vergadering uitgesteld. ROTTERDAM EN FORD. Hervormingen In de werkwijze van het gemeentebestuur ge vraagd. Naar aanleiding van de mislukking der onderhandelingen met Ford heeft een aantal personen uit de buxgeriji, voor het meerendeel vooraanstaande personen in het bedrijfsleven, een adres gericht aan den gemeenteraad, waarin zij uiting ge ven aan het gevoelen onder de burgerij^ dat voor het voeren van subtiele onder handelingen, waarbij groote belangen op bet spel staan, het gemeentelijk apparaat niet meer voldoet. Zij doen een 'beroep op den raad' om uit het gebeurde de noodige leering te trekken en zoodanige hervor mingen ini de werkwijze van het gemeen tebestuur tot stand te brengen, dat in den vervolge de gemeente in die vele zaken, waarbij het commerc'ieele element over- heerscht, zal kunnen handelen op een wijze en in een tempo, dat de burgerij zfdh zeker voelt, dat haar belangen ten volle wordlen behartigd. Onder de onderteekenaren zijn o. a. de hoeren W. A. Engelbreoht, voorzitter van de K. v. K., D. G. van Beuningen, direc teur van die Steenkolen' Handelsvereeni- ging, A. J. M. Goudriaan, voorzitter van den Raad van Beheer van Van Nievelt Gouüriiaan's Stoomivaart Mij. en veis anr deren. Ingezonden Mededeellng. 667) jCaxeen tabletten werken zonder kramp of pijn. Doos 6 O ee«t. TWEEDE KAMER Vergadering van Donderdag. Donderdag worden de beraadslagingen over het ontwerp Nijverheidswetswjjzi- ging voortgezet. Wij vermelden ervan, dat een amendement-Gerhard om de nieuwe regeling ook van toepassing te verklaren op uitbreiding van bestaande scholen, wordt verworpen. De linkerzijde stemde vóór. De stemming over het wets ontwerp zal a.s. Woensdag geschieden. Aan de orde is daarna de wijziging van de wet op de Rijkspostspaarbank (rente- verhooging). Voorgesteld wordt, naar uit de discussies blijkt, de rente-vergoeding tot 3 pot. te verhoogen en het rentegevend maximum van 1200 op 2500 te bren gen. (Dit beteekent, dat dus tot en met een bedrag van 2500 nog rente vergoed woixlt. Thans wordt boven 1200 geen rente meer gegeven). De lib. heer B i e- r ema wijst er op, dat wat de financieele positie betreft der Bank reeds thans tot een vergoeding van 3.82 pet. rente zou kunnen worden overgegaan. Doch indien Gat geschiedde, zouden de particuliere banken hun rente eveneens moeten ver hoogen, hetgeen niet in het algemeen be lang zou zijn. De Minister wijst er op, dat de R.P.B. niet is een beleggings- bank, doch slechts een „spaar"bank. En de heer Vliegen, die bepleit had om voor vereenlgingen, fondsen en stichtin gen van maatschappelijk, godsdienstig belang of tot onderling hulpbetoon waar van het rentegevend maximum het dub bele bedraagt van dat voor particulieren, dit cijfer op bijv. 5000 te brengen, krijgt daarbij dan ook geen steun van den Minister. De vrijz.-dem. heer Joekes doet bij de artikelen oen poging de rente, thans, zooals we zagen, vastgesteld op 1$ pet., op 4 pet. te brengen. De regeering schijnt als argument tegen hoogere rente, aldus zegt hij, bang te zijn, dat haar meer geld aangeboden wordt dan zij gebruiken kan. En de heer Lingbeek (H.S.P.) ondersteunt dit en vraagt of de regeering dit argument wil overnemen. De a.-r. heer De Wilde zet uiteen, dat de moeilijk heden voor de spaarbanken zitten in de liquiditeit .(Dat beteekent, dat deze ban ken op hun beurt de gelden slechts zoo danig kunnen beleggen, dat zij ten allen tijde daar de beschikking over hebben). Hy acht het dan ook niet wenschelijk ver der dan 3 pet. te gaan. Hiermede Is de heer Vliegen het in geenen deele eens; hij betoogt, dat reserves en winsten aan den spaarder behooren te komen. De Minister acht ten aanzien van de rente behoedzaamheid geboden; de rente standaard is den laatsten tijd voortdurend gedaald. Ook de grootste particuliere spaarbanken, die te Amsterdam en Rot terdam, geven niet meer dan 2.64 pet. De beschouwingen van den heer Joekes kan de Minister niet deelen. De kans om tot I pet. te gaan is gevaarlijk en op het oorenblik ongewensoht. Het wetsontwerp wordt verder goed gekeurd. Goedgekeurd wordt verder nog een wetsontwerp tot wijziging van do voor- «chri ten betreffende de bevordering en het ontslag van officierenvliegers bij de zeemacht. Deze wijziging komt hierop neer, dat voortaan examens worden afge- 'egd ter verkrijging van den graad van o 'ciervlleger 8e, 2e en le klasse. Zooals men weet, bestond de rang van le klasse tot dusver niet. Buitenland. Scheepsramp op de Jang-tse. Vermoedelijk 200 doodlen. Ongeveer 100 K.M. ten Zuiden van Sjanghai is tengevolge van een ontplof fing het stoomschip Pachi op de Jang-tse gezonken. Men neemt aan, dat 200 men- schen verdronken zijn. De ontploffing moet, volgens een later bericht, ontstaan zijn doordat soldaten eindjes cigaretten op een lading katoen wierpen. Ongeveer honderd overleven den zijn reeds te Sjanghai aangekomen. De overigen zijn omgekomen. HET EILAND REUNION DOOR STORM GETEISTERD. Tien personen gedood. De storm, die eenige dagen geledon het Britsche eiland Mauritius heeft ge teisterd, heeft ook op het Fransche eiland Róunion groote schade aange richt. Tien personen werden door storm- ongelukken gedood. Vele hulzen werden vernield en verscheidene schepen gingen verloren. ROUW VAN EEN REIJSAGHTIGEN DAM. Zal 48 mlllloen kosten. n,R|?!t,iL^eldt,dat de minister van bin- sphrfivfn» zaken de gezamenlijke in- llTTF van /es maatschappijen heeft aanvaard voor den bouw van een grooten ziXeriV48 2n m d\ C<>lorad<>- De kosten zullen 48 millioen bedragen en er zullen jaar gemoeid zijn met den bouw van dezen dam die lmillioen P.K. electrische kracht zal leveren en honderdduizenden H.A. woest land zal veranderen in vrucht bare landouwen en lachende tuinen. TWEEHONDERD POLITIEKE GEVANGENEN WEGGEVOERD. Naar oen klein eiland. Donderdagmorgen bij het ochtendkrie ken kwam bij het fort Principe te Havan na een karavaan vrachtauto's aan, waarin tweehonderd politieke gevangenen wer den geplaatst, die op een schip werden overgebracht, dat koers zette naar het Pijnboomeneiland. Dit vervoer werd door het publiek niet opgemerkt en werd eerst In den loop van den middag bekend, toen familieleden naar het fort Principe gin gen om de gevangenen te bezoeken. Het zou zijn uitgelokt door de ontdekking van een complot tot bevrijding van de ge vangenen. DE MOORD OP EEN BIOSCOOPDIRECTEUR. Herbert Urban, een broeder van den vanété-artist Urban, die bekend heeft on langs den directeur van een groote bios coop te Berlijn-Neukölln te hebben ver moord, is thans eveneens in hechtenis ge nomen. Herbert Urban, een 27-jarige smid, zou bekend hebben de misdaad samen met zijn broeder te hebben ge pleegd. DE SNEEUWSTORMEN IN BELGIË. Tengevolge van de zware sneeuwstor men der laatste dagen is de in het Oosten van de provincie Luik op 672 meter hoog te gelegen Baraque Michel geheel ge ïsoleerd. Pogingen om van Jalhay en Surbrodt uit de bewoners te bereiken, zijn mislukt. Men vermoedt echter, dat zij over genoeg levensmiddelen beschik ken om het intreden van den dooi af te wachten. Twee vreemdelingen, die zich onlangs in dit onherbergzame gebied hadden gewaagd, werden door de koude bevangen en zouden zeker zijn omgeko men, indien zij niet door een bewoner der streek toevallig waren ontdekt. DE MOORDZAAK VAN DUSSELDORP VOOR DE RECHTBANK. Tweehonderd-en-vijf tig getuigen •n vijftien deskundigen gedag vaard. Men verwacht, dat de behandeling van het proces tegen den beruchten Dussel- dorpsche moordenaar Peter Kurten, acht dagen zal duren. Er zijn namelijk niet minder dan tweehonderdvijftig getuigen en vijftien deskundigen gedagvaard. De Rechtbank zal een beroep op de pers doen om sensationeele berichtgeving van het proces te vermijden en fotografeeren en teekenen in de rechtzaal zal streng verboden worden. ZE VEN-EX-TWINTIG ZENDELINGEN IN ROOVERSHANDEN Roovers gaan in China voort de chris telijke zendelingen te martelen. De Ame- rikaansche zendeling Nelson en de Noor- sche K^istofer Vedt werden aan palen ge bonden en met bamboestokken gestriemd. De Amerikaansche consul-generaal te Hankau ontving van den hoofdman der roovers een telegram, waarin hij dreigt met een erger lof tenzij een losprijs wordt gezonden. Nelson werd 5 October in Ho- nan ontvoerd. Vedt 16 October te Loshan. Beiden worden thans te Hwangan vast gehouden. Zeven-en-twintlg Britsche, Aïnerikaan- sche, Italiaansche, Fransche, Zwitsersche, Noorsche en Spaansche zendelingen be vinden zich nog steeds in verschillende deelen van China in de handen van roo vers. TEGEN DE SCHOONHEIDS WEDSTRIJDEN. Een scherpe veroordeellng. De „Osservatore Romano", het orgaan van den Heiligen Stoel, vaart heftig uit tegen de schoonheidswedstrijden, die het blad een „heidensche strijd van ij delheid, naaktheid en verdorvenheid" noemt. Dit oordeel wordt uitgesproken naar aanleiding van een advertentie in een Romeinsch blad, waarin meisjes werden gevraagd om deel te nemen aan de a.s. schoonheidswedstrijden te Nice en San Remo. Het Vatikaansche blad zegt, dat hier een krachtig: „Niet doen" moet wor den gesproken, en de schrijver hangt een somber beeld op van den treurigen levensloop van vroegere „koninginnen". Hij verzucht: „Moreele deugd, welke of fers met zich brengt, telt niet langer; moed heeft zijn beteekenis verloren, en schoonheid, tezamen met een vermaard heid, die op het filmdoek is verworven, tellen heden ten dage. De gevolgen van deze moderne tendenz zullen blijken wan neer de opgemaakte en geparfumeerde poppen pogen de taak van vrouw en moeder op zich te nemen. Maar dan zal het te laat zijn". DE MOORD OP VIVIAN GORDON. Huiszoeking bij Jack Diamond. In verband met den moord op'Vivian Gordon heeft de politie, naar Reuter uit New-York meldt, huiszoeking gedaan bij Jack Diamond die er van verdacht wordt de hand in het spel te hebben gehad. Ge constateerd werd dat Diamond de vlucht had genomen. NATIONAAIrSOCTALISTISCHE WANDADEN. In de Hauptstrasse te Berlyn-Schöne- berg is Woensdagavond een 17-jarige jongen door nationaal-socialisten gewond. De daders zochten een schuilplaats in een lokaal in de buurt, waar juist een verga dering van hun partij werd gehouden. Een paar honderd agenten omsingelden het lokaal en arresteerden de 110 aan wezige nationaal-socialisten, waarvan een aantal de verboden uniform van hun par ty droegen. In den loop van den nacht werden alle arrestanten op vier na weder in vrijheid gesteld. De vier gearresteer den worden beschuldigd de misdaad in de Hauptstrasse te hebben gepleegd. De toe stand van het jeugdige slachtoffer is vrijwel hopeloos. De schade op Mauritius. Twaalf dooden. Een telegram van den gouverneur van Mauritius aun den minister van koloniën meldt, dat bij een voorloopig onderzoek is gebleken, dat de schade, aangericht door den orkaan, aanzienlijk is. Een groot aantal kleine woningen is verwoest en verscheidene duizenden monschen zijn dakloos. De grootste schade is aan gericht in Moca en de westelijke voor steden van Port Louis. Het ziekenhuis van Moca is ernstig beschadigd en zal moeten worden ontruimd. Er zijn tijde lijke hulpmaatregelen gaande voor het verschaffen van levensmiddelen en on derdak aan de dakloozen. Tot dusverre zijn er 12 menschenle- vens te betreuren, doch de berichten zijn niet volledig, aangezien de wegen door de puinhoopen versperd zijn. De schade, toegebracht aan de te velde staande ge wassen, is zeer groot. DE GEWELDIGE SNEEUWVAL IN DUITSCHLAND. Eenige treinen geblokkeerd; overal groote vertraging ln het verkeer. Tengevolge van de hevige sneeuw jachten zijn Woensdagnacht op het tra ject DonauwörthAugsburg twee perso nentreinen in de sneeuw blijven steken. Niettegenstaande extra looomotievon ach ter de treinen werden geplaatst,, om deze op te duwen, was er geen beweging in te krijgen. Op het traject AugsburgBuohloe liep een goederentrein in de ®eeu^.lAI^!!n Toen uitgezonden sterke sneeuwp g ook niet voldoende bleken voor het op ruimlngswerk, werd Donderdk^norgen om vier uur een detachement van iou Schupo'a en riflwweer te hulp I?eroepej Met vereenlgde krachten is men ten slot te er in geslaagd de lijnen vrij te geVan verschillende kanten komen be richten van groote vertragingen in m verkeer. Zoo kreeg een sneltrein Dort- mundMunchen een vertraging van zes uur. HET NEW YORKSOHE MYSTERIE. Men herinnert zich, dat het lijk van de vermoerde vrouw Vivian Gordon in een New Yorksch park wias gevonden. Daar moet zij in een auto zijn heen gebracht. Vermoedelijk is zij: in dien auto vermoord. Thans heeft do New Yorksch e politie, dank Zij miededeelingen, verstrekt door chauffeurs, de hand kunnen leggen cxp auto en zijn bestuurder, die in het treur spel een rol hebben gespeeld. De auto was op knappe wijze onherkenbaar ge maakt. De chauffeur is tien uur aan één stuk ondervraagd. Hij schijnt belangrijk0 mededeelingen te hebben gedaan. Een tweede feit in verband met deze zaak is de aankomst te New York van een zuster van de vermoorde vrouw. Deze was te Cincinnati wegens al hot geschrijf in de couranten over het slachtoffer haar baantje als typiste kwijtgeraakt. Zij heeft zich nu te New York aangemeld als erf gename van de doode, van wie beweerd wordt, dat zij een fortuin van 50,000 had nagelaten. Vermoedelijk is dit een zeer overdreven verwachting. Onder het Qs door (Van onzen arctiaohen medewerker). Wanneer wij de kaart van de Noorde lijke IJszee voor ons leggen, staart ons daarop een groote witte vlek tegen maar het is niet het wit van het ijs doch van het „Unexplored" deze vlek ligt tusschen de Pool en de Behringstraat. Om het precies te zeggen: tusschen de lengte- cirkels van 110 graden Wester- en 110 graden Oosterlengte en tusschen de 75ste parallel en de Pool. Alleen aan de Oost zijde hebben de Poolvorschers tusschen 1881 en 1924 er hier en daar als muizen even aan geknabbeld. Deze vlek is de Mare Incognitiun, de Onbekende Zee. Gezien het zeer groot aantal eilanden, dat ten Oosten van Groenland door Franklin en degene, die na dien ramp zalig in het ijs omgekomen Engelschen admiraal kwamen, in de laatste zeventig jaar ontdekt is, meende men dat in deze onbekende zee nog wel eilanden zouden zijn te vinden. Aan deze illusies echter door verkennigstochten van poolvliegers, in de eerste plaats van Wilkins, den man die straks in een onderzeeër onder het Ijs door deze onbekende zee wil gaan verken nen, een einde gemaakt. De „Mare Incognitum" is nog maar een stuk van de bevroren poolzee, die zich aan de Europeesche zijde tot bij Spitsbergen uitstrekt, en die de plaats inneemt van de open poolzee, waarna onze Willem Barendtsz en zoovele andere koene zee vaarders der zestiende eeuw gezocht heb ben. Dc bevroren Poolzee. De Ijsvelden van de IJszee van de Noordelijke zoowel als van de Zuidelijke hebben een zeer beslissenden invloed op het klimaat in de streken op veel lage re breedte. Boven beide velden hangen loodzware koude luchtmassa's, die steeds door trachten te breken naar lagere breed ten en hoe zuidelijker het ijs ligt, hoe zui- deiyker wy beperken ons verder in onze beschouwing tot de Noordpool, maar voor de Zuidpool geldt hetzelfde deze koude luchtmassa's, die straks op eigen gelegenheid zullen trachten door te breken onafhankelijk van het ijs, aanwezig zijn. De rand van het zeeijs ligt elk jaar en elke maand van hetzelfde jaar telkens weer andera. Het e>ene jaar ligt hij soms honderden mijlen zuidelijker dan het an dere. Ontzaggelijke hoeveelheden drijfijs komen elko nieuwe lente den Oceaan bin nen gedreven: voor do Noordpooligebiedon raamt men het kwantum alleen al op acht tienduizend kubieke mijlen! Al het ijs bij elkaar, dat uit de beide poolzeeën naar be neden af komt drijven, zou ruim voldoen de zijn de geheele aarde te overdekken met een ijskorst van meer dan een voet dik. En smolt al het ijs aan de beide polen op één dag, dan was de catastrophe niet te overzien het peil der Oceanen over de geheele wereld zou meer dan vijftien meter stijgen, by welke gelegenheid van ons lieve vaderland al zeer weinig boven water zou blijven. De „Poolfrontthcorte". Doctor Bjerkness, een Scandinaviër, komt de eer toe het eerst ten volle be grepen te hebben, welken invloed de koude luchtmassa boven de bevroren zee hebben moest op het klimaat op lagere breedten in het bijzonder op het gedrag en de kracht der cyclonen in de buurt van Noorwegen en van Groenland. De massa van de lucht op het Noorde lijk halfrond overtreft volgens de be rekeningen het jaargemiddelde in Ja nuari, wanneer de temperaturen aan de pool het laagst zijn, met vijf milliard ton, terwijl zij er in Juli evenveel daaronder blijft. Er wordt dus tien milliard ton lucht per jaar van het eene halfrond naar het andere verschoven. Zoodra wij de bewe gingen van deze luchtmassa's behoorlijk zullen kunnen vaststellen en controleeren, zullen wij ook met groot» zekerheid op elk Mare Incognitum. punt van de aarde een behoorlijken tijd van te voren het weer kunnen vaststellen en ook wat daarna ons te wachten staat. In het heelal gaat alles volgen» vaste wet en orde, er flikkert geen blik semstraal zonder oorzaak, en de Schep per, die deze orde schiep gaf den menscb voldoende verstand om de wetten en oor zaken te achterhalen, die aan alles ten grondslag liggen. De kinderen van het U». Hoe ongelooflijk het ook klinke moge, de bevroren poolzee heeft hare bewoner», zij het dan slechts enkele duizendtallen én dan nog alleen op enkele punten aan haar zelfkant. Bovendien alleen, al lijkt dat ook weer vreemd op het eerste gezicht, in de wintermaanden. Zoodra de randgebie den van het zeeijs voldoende betrouwbaar zijn geworden, verlaten de rasechte Eski mo's, die nog niet door de beschaving ge vormd zijn, hun tenten en hutten op den vasten wal en verhuizen zij naar het zeeijs, waar zjj hun sneeuwhutten bouwen. Zij moeten dit wel doen, want de rendieren en vogels, waarvan zij in de wintermaan den leven, zijn weggetrokken en ook de visschen zijn door het ijs vrijwel onbereik baar geworden. Maar op het zeeijs is over vloed van voedsel te vinden; elke zeehond heeft zijn eigen luchtgat, waardoor hij telkens boven komt om adem te halen. Een juisten stoot met de harpoen en het gezin heeft voor dagen lang voedsel en brandstof voor het traanfornuis, waarop gekookt wordt. Wanneer wij in November de kachel laten snorren en gezellig om het haard vuur samen zitten, betrekt het Eskimo gezin zijn „igloe", zyn sneeuwhut, die maar één inoonvenlënt heeft. De tempera tuur in de sneeuwhut, die van stukken samengepakte driftsneeuw en niet van ij» gemaakt wordt, mag namelijk onder geen enkele voorwaarde boven het vriespunt komen. Want dan vallen voortdurend stukken van de sneeuwbepleistering op de bewoners en dat is niet aangenaam, wanneer die bijvoorbeeld het gezicht der slapers, dat uit den slaapzak steekt, tref fen. Men denke echter over het leven op de bevroren zee niet al te tragisch. Voor de Eskimo's is het „a jolly good time". Over vloed van voedsel en 'bijna geen werk. BIJ elk paar hutten ls dan ook steeds een „dancing", waar gedanst wordt, ook een sneeuwhut. Naast mij op mijn schrijftafel ligt een boek van 508 bladzijden met Eski- mo-dansmuziek, waaruit ik onder andere zie, dat de dames op dit gebied heel wat gecomponeerd hebben. Hoe goed men op het Ijs kan leven men wordt er zelfs geboren moge het volgende leeren: In 1873 bereikte het Amerikaansche schip de „Pölarlsten O. van Groenland een breedte van 81° 37'. Na overwinterd te hebben in „Thank God Harbour", werd de terugtocht aanvaard, die echter op een catastrophe en een tweede overwintering uitliep. Het schip kon zijn weg door het ijs niet terug maken en werd in den tweeden winter in het zeeijs gekraakt; een deel der bemanning vluchtte met de aan boord zijnde Eskimo's in den donkeren Pool nacht van het schip op het ys. Deze lieden dreven 1300 mijlen gedurende 5 lange maanden met het ijs langzaam naar het zuiden. Maar zy waren er niets minder om, integendeel. Toen zy' eindelijk opge pikt werden, waren zij talrijker dan toen zü het schip verlieten. Mevr. Hannah, een Eskimo dame, had het gezelschap verblijd met de geboorte van een gezonde dochter. Natuurlijk hadden de Amerikanen uit sluitend hun leven te danken aan de Es kimo s. De mannen bouwden sneeuwhut ten en vingen zeehonden voor hen; do vrouwen naaiden hun kleeren uit robben- vel, alles met de primitieve hulpmidde len, die deze zichzelf op het zeeii» wisten t# verschaffen.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 5