IsESf-" 9 't Is een kleinigheid, maar een die Uw stroomrekening laag houdt. CALLAMTSOOG. Van Ewijcksluis. ANNA PAULOWNA. WIERINGEN. collecte voor „jeruël". de r. K. school te hippolytushoef. aanbesteding. fllmvertoonin g. Hippolytushoef. propaganda-avond j. v. o. algem. vergadering r. k. viesvereeniging. een nieuwe zaak. uitvoering mandoljnevereen. „o. k. k." gasthuissloot. dansclub „ons genoegen" mu®ekvereemgmg „Apollo" heeft SCHAGEN. De Vereen!gingen te s-Hertogenbosch Rotterdam en Enschedé hebben resp. het kampioenschap van hare afdeeling ge. TEXEL. strafbare feit. Spr. vroeg ten' slotte ver nietiging van het vonnis der Winschoter rechtbank en veroordeeling van verdachte wegens frauduleuizen invoer hot één jaar gevangenisstraf. Buitenland. AUTO IN EEN RIVIER GESTORT. Zaterdagnacht is een auto van den koopman Kuhn uit Naumburg tengevolge van het springen van een band bij Apolda door de leuning van een brug gereden, waardoor de auto in de Hm stortte. De bestuurder werd eruit geslingerd en kwam in de rivier. Zijn ljjk is gister op- gevischt. SPOORWEGONGELUK BIJ MARSEILLE. 8 zwaar gewonden. In de nabijheid van Marseille is de Parijsche sneltrein op een ontspoorden goederentrein gereden. Verscheidene wa gens werden beschadigd. Er werden 8 personen levensgevaarlijk gewond. Het verkeer op het betreffend baanvak kon pas na een onderbreking van 10 uur wor den hervat. TWEE RUMSCHEPEN OPGEBRACHT. De kustwacht van New-York heeft gisteren succes gehad bij haar strijd tegen de alcoholsmokkelaars en heeft twee schepen van de rumvloot buitgemaakt. Voorbij Long Island werden de schepen gezien en met een waarschuwingsschot gesommeerd om bij te draaien. De smok kelaars dachten echter niet hieraan, zoo dat na nog eenige waarschuwingsschoten de schepen van de kustwacht er ernst van maakten en de twee rumschoeners met scherp gingen beschieten. Bij hun poging om te vluchten raakte de motor schoener 650 H. in ondiep water en liep vast, zoodat de kustwacht het vaartuig gemakkelijk kon buitmaken. Aan boord bevond zich voor tienduizend dollar alcohol De andere schoener, de Notus, had voor een waarde van 80.000 dollar aan boord en gaf ten slotte den strijd op. De be manning van beide booten werden ge arresteerd. DE POLITIEKE SCHIETPARTIJEN IN DUITSCHLAND. Onbekenden hebben Zaterdagochtend bij de Zeppelimbrug te Essen een aantal revolverschoten afgevuurd op een troep van ongeveer vijftien nationaal-socialis- ten. Een 18-jarige arbeider werd door een kogel getroffen en levensgevaarlijk ge wond. De daders konden ontkomen. Voor hun arrestatie is door den regeeringsoom- missaris van Dusseldorp een helooning van duizend mark uitgeloofd. HUISELIJKE TRAGEDIE In een nieuwe woning in de buurt van Keulen woonde sinds enkelen tijd een ge zin met vier kinderen. Daar de woning nog niet goed droog was, besloten de ouders de slaapkamers van de kinderen te verwannen. Een klein kacheltje werd in de kamer geplaatst. Dit kacheltje schijnt defect te zijn geweest, want toen de moeder Zaterdagochtend in de slaap kamer kwam, vond ze haar vierjarig dochtertje en haar zoontjes van 3 en 2 jaar dood in hun bedjes. Alleen het jong ste kind leefde nog en kon worden gered. DE VERDUISTERINGEN DOOR EEN GEMEENTEONTVANGER. Tot 12 mültoen francs gestegen. Het bedrag der verduisteringen, door den gemeente-ontvanger der groote Brus- selsche voorstad Sint Joost ten Obde ge pleegd, is thans tot 12 millioen francs gestegen. Er blijken vele vervalschingen in de kasrekening der gemeente gecon stateerd te zijn, Behalve de gemeente secretaris en diens broeder, een makelaar in effecten, is nu ook de deelgenoot van dezen laatste in hechtenis genomen. DE INBRAKEN TE DRAMMEN. Twee arrestaties. De politie te Drammen heeft verklaard dat de inbrekers, die aldaar dezer dagen een kluis en eenige brandkasten forceer den, zeer vakkundig en zeer brutaal te werk zijn gegaan. Het is onverklaarbaar dat niemand de ontploffingen van het dy namiet gehoord heeft. De inbrekers heb ben o.a. met electrische boren gewerkt. De politie te Oslo beeft een man gear resteerd die verdacht wordt de leider te zijn van de inbrekersbende welke den laatsten tijd in verschillende plaatsen in Zuid-Noorwegen brandkasten plunderde. De man is einde December uit de gevan genis te Akersluis ontslagen, waar hij zes jaar had doorgebracht. Hij beeft zich vroeger meermalen aan inbraken, ook met behulp van dynamiet, schuldig gemaakt. De man had, toen hij aangehouden werd, een groot bedrag aan bankbiljetten en eenige dynamietpatronen bij zich. De politie te Drammen heeft eveneens een man gearresteerd die verdacht wordt aan de verschillende inbraken schuldig of medeplichtig te zijn. VREEMDE KOSTGANGERS. De doodgraver te Breteuil in het depar tement der Eure, vond tegen de deur van bet kerkhof een brief aan zü'n adres be vestigd Het was een brief van een der gemeenteraadsleden, die meedeelde, dat en waar hij zelfmoord ging plegen. De dood- gra\er en de veldwachter, die op onder- te™ mte vonden/ den man leven- loos. Hij had zidh op gehangen. „STER DER HOPE". Donderdag 19 Maart 7 uur, de heer J. Sevensma, Amsterdam. DE NETTEN TOCH GEBORGEN. De dagelijks toenemende kracht der zon is oorzaak geweest, dat, hoewel het des nachts nog geregeld vriezende was, toch het tia gedurende de laatste dagen in den loop van den: namiddag aanzienlijk in sterkte afnam, zoodat er, mede dooi' het hei-leven der vaart, in het Amstelmeer voortdurend meer opening kwani. Dooi de visschers, die hunne netten hier reeds sedert Donderdag 5 dezer hadden uitstaan, is natuurlijk, al het mogelijke gedaan, om dat te bevorderen, om op deze wijze de mett'en, zoo mogelijk:, toch nog binnen te brengen, Vrijdagavond heeft mlen aldus van een tweetal beugen een gedeelte weten te ber gen, terwijl men van deze zelfde beugen Zaterdagmorgen de rest binnen heeft we ten te halen. W.el was een gedeelte hiervan toen reeds met een groot ijsveld omge dreven, maar de schade, hierdoor aan het netwerk aangericht, 'bleek toch mee te vallen. Een tweetal andere (beogen stonden toen echter nog volop in zwaar ijs. Geluk kig brak dit echter Zaterdagmiddag met het omloopen van d'en wind juist op een gunstige plaats af en was er toen al spoe dig voldoende opening om ook daar met het binnenhalen der netten aan te vangen. Daar deze opening voortdurend ruimer werd, konden toen ook deze netten allen worden geborgen. Ook bier viel de schade mee, zoodat, boven verwachting, wel van een ongedacht gunstige uitkomst mag worden gesproken. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Candidaten S. D. A. P. Door de plaatselijke afdeeling der S.D. A.P. is de volgende voorloopige groslijst van candidaten voor de dit jaar te hou den verkiezingen voor den Gemeenteraad opgemaakt: 1. K. Keuris Azn.; 2. Jb. van der Ham; 3. Jb. Raven; 4. L. Blaauboer; 5. J. Dek ker; 6. D. Krouwel; 7. H. Raven; 8. Jr. Swierts. Hieraan zijn nog toegevoegd de volgen de candidaten (alphabetisch gerangschikt): J. Blaauboer, J. J. Geluk, G. Meuleveld, Alb. Noorden, C. F. Polet en mevr. A. WoudenbergLangedijk. Op één der eerstvolgende vergaderin gen der afdeeling zal per referendum worden uitgemaakt, hoe de definitieve volgorde der groslijst zal zijn. VERGADERING VAN HET POLDERBESTUUR. Vergadering van Hoofdingelanden van den Anna Paulownapolder op Zaterdag 21 Maart 1931 des voormiddags te half elf in het Polderhuis. Punten ter behandeling: 1. Notulen. 2. Mededeelingen. 8. Voorstel tot het ondersands ver huren van perceelen grasgewas aan Gebroeders A. en W. Raap, R. Meel dijk en P. J. Ruitenberg. 4. Opmaking van een aanbevelingslijst ter benoeming van een Heemraad, wegens periodieke aftreding van den heer C. Tijsen. 5. V aststelling van de begrooting voor 1931. 6. Rondvraag. Ten bate van de gemeente Wieringen is wederom gewetensgeld gestort tot bedra gen van 100 en 250. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Chris telijke school té Den Oever is m i v 17 Maart benoemd de heer A. Eendebak,' uit Amsterdam. De waterbouwk. opzichter hit de Zuider zeewerken J. M. v. d. Berge is m.i.v. 16 Maart overgeplaatst van Den Oever naar 's-Gravenhage. De dienstpl. sergeant der lichting 1926 t, - f1- 7- Hoorn, is opgeroepen om op 3 September a.s. voor 24 dagen op te komen voor herhalingsoefeningen hij het 17e Reg. Infanterie te Venlo. £5"- de volgende ingeschrevenen der lichting 1932 is voorgoed vrijstelling ver leend wegens broederdienst: C. Bakker C. Brommer, P. Gorter, J.Hidden, T.O.j! Hoekstra, J„ A. v, Btoesel, H. kuikens, n, N Lubt, J. Mulder, M. Mulder, J. M. Neve, II. Ottens, J. Snoolj, A. S. Steigstra, O. M. Vink en N. O. de Vries. De keuring voor den dienstplicht zal dit jaar voor de gemeente Wiermgen worden gehouden te Schagen in het Noord-Hollandsch Koffiehuis op 5 en Mei. In het tijdvak van 20—25 April a.s. zal in deze gemeente een collecte worden ge houden ten bate van het tehuis „Jeruel voor door armoede verzwakte kinderen. Bij Koninklijk Besluit van 5 Maart 1931 no. 5 is uitspraak gedaan omtrent het be roep, ingesteld door den raad dezer ge meente tegen het besluit van Ged. Staten van Noord-Holland waarbij medewerking tot stichting van een Katholieke school te Hippolytushoef werd voorgeschreven. In het Kon. Besluit wordt overwogen, dat aan de eischen van art. 73 der Lager Onderwijswet is voldaan en dat de mede werking daarom behoort te worden ver leend. Het beroep is mitsdien ongegrond verklaard, Op Woensdag 15 April a.s. zal door de Directie der Zuiderzeewerken te 's-Gra venhage worden aanbesteed het maken van boordvoorziening langs het kanaal van De Haukes naar Sluis I in den Wie- ringermeerpolder. Raming 65.000. Door de Vereeniging van M.U^.-perso neel zal op Woensdag 18 Maart voor leden en genoodigden in de bioscoopzaal van den heer De Haan een bedrijfsfilm van de fabrieken der Alg. Kunstzijde „Unie" worden vertoond. Jl. Zaterdagavond werd door de J.V.O., afd. Wieringen, een propaganda-avond gehouden in de Concertzaal „Ooncordia", van den heer Jb. Bruul, te Hippolytus hoef. De zaal was geheel bezet. De J. V. O. opent den avond met het zingen van een strijdlied, waarna door den heer Jn. de Wit een openingsrede wordt gehouden, waarin het doel en stre ven van deze vereeniging duidelijk naar voren worden gebracht, terwijl ook de vele verkeerde voorstellingen, welke nog steeds van deze vereeniging worden gemaakt, door spreker worden weerlegd. Vervolgens wordt het woord gevoerd door den heer O. van Oorsdhot, welke in eene boeiende rede laat hooren, wat er alzoo door en voor de J. V. O. tot stand is gebracht, waarvan wij willen noemen ,J>e Klencke", een oud iandhuis in Zuid-Oost Drenthe, geheel aangeschaft uit bet door de J. V. O. gestichte 2 lA ceruts- fonds en verder „Us blau hiem", een in Friesland staande Jeugdherberg. Verder vertelde spreker, hoe een vacantieweek op „De Klencke" wordt doorgebracht, wat groote vroolijkheid onder de aan wezigen bracht. Als bijzondere attractie werden een G-tal aangekleede spreekwoorden ver toond; het publiek moest dan raden welk spreekwoord wordt bedoeld en dit op schrijven. Er waren voor de goede oplos sers als prijzen beschikbaar gesteld: le priis een boek, 2e prijs een zakatlas en als 3e prijs een vulpotlood. Hierna werd een tooneelstukje opge voerd getiteld „Om een dood baarsje", wat zeer goed werd vertolkt. In de pauze werd de uitslag van de aangekleede spreekwoorden bekend gemaakt. Het DieeK, dat er onder de aanwezigen maar één was, die alle zes voorstellingen goed had opgelost, n.1. mej. C. Bakker, Den Oever, waardoor zij den eersten prijs ver wierf. Een loting onder hen, die vijf van de zes spreekwoorden hadden opgelost, bracht als winnaars van den 2en en 3en mis de heeren J. C. v. d. Breugel, Den Oever en Tj. Numan, Hippolytushoef. Vervolgens werd de avond gevuld met oans zang, declamatie-voordracht, terwijl e heer Jan Olij, met pianobegelai- n ^,7ai\ J- Vos> «enige vioolnum- mers ten beste gaf. Zoowei het een als het en keairi-e wijze uitgevoerd en oogstte hu de aanwezigen dan ook veel b .ival. Last not least nog een tweetal ta- J weIke een schitterend effect maakten, waarna door den heer Jn, de Wit deze mooie avond met eeni woord van sloten.^ belangstellenden werd ge- na haar laateton dansavond in dit^seizoen VRIJZ. DEM. BOND. Naar wtt VrijE.-Dem. Bond, Dinsdag heer MSdaeSa9n te Hippolytushoef, een- alge- .Tot sluismeester aan, de schutotojj De Haukes is aangesteld de nwrJifc Boodi, van Ewijcksluis (Anna Paulowna). Zaterdag 21 Maart a.s. zal de R.K. Kies- vereeniging alhier, des avonds 8 uur, in Wé «1. de wed. J. P. Poppen een algemeens vergadering houden ter op making van die groslijst voor candidato der a.s. Gemeenteraadsverkiezing. Men deelt ons mede, dat Hippolytus hoef deze week weer een zaak rijker wordt en wel een aardappelen-, groenten- en fruithandel, welke zal worden geves tigd in het woon- en winkelhuis van de heeren B. H. Kraan ca aan de Hoofd straat, naast 't café Van dien heer A. Veerdig. De nieuwe bewoner is de heer Vrieling uit Harlingen. Hfi hoopt Don- derdagl9 Maart a.s. deze zaak te openen. Zondagavond' .hield de mandolinevereen. O.K.K.", onder leiding van haar direc teur, den heer P. Jongkind, eeni uitvoering voor ledeni eni doiiötours, in de zuul van den heer Jb. Bruul te Hippolytushoef. De zaal was geheel bezet. Te ruim acht uur opent de peer C. J. Bosker deze bijeenkomst met een woord van welkom aan' de vele aanwezigen. De mandolinevereeiiiging gaf een vier tal nummers ten beate, namelijk een miarsoh; „Der Schmiede irn Walde", karafcterstuk; „Tramonto", wals en den Bondsmarsch. Een woord, van hulde aan de Vereeniging en haar uitstekenden di recteur is in verband met de sublieme wijze van opvoering dezer nummers niet misplaatst, waarvan ook de vele bijvals betuigingen, van de zijde der aanwezigen, blijk gaven. Vervolgens werd het tooneelstuk „In het gouden Haantje" (blijspel in drie be drijven) door Otto Harting, opgevoerd. Het stuk en de vertolking ervan vielen bij de aanwezigen in den smaak, hetgeen uit een ware ovatie, die den spelers ten deel viel, bleek. Bijzonder vielen de rollen Godlieb Bolimanin, wethouder (Jr. J. Bos ker) en Achanneke, leeraar (Jb. Bakker) op, welke door genoemde heeren. uitste kend werden vertolkt, terwijl bij de komi sche rol van Hans de Koek (J. Bosker Ozn.) de lachsalvo's niet van de lucht waren. Te ongeveer 11.45 uur sloot de heer C. J. Bosker deze bijeenkomst met een har telijk woord van dank voor de blijken van belangstelling, daarbij de hoop uitspre kend, dat het de vereeniging is mogen gelukken de aanwezigen een mooien avond te brengen, en met den wensch dat een gezellig bal een waardig slot mocht zijn van dezen avond. Den Oever. ZIEKENAUTO. De luxe-autoverhuurinrichting var den heer Boersen te Den Oever ia een nieuwe automobiel rijker geworden, wélke niet alleen als gewone personenauto gebruikt kan worden, doch welke desgewenscht in enkele oogenbLihken speciaal kan worden ingericht voor het vervoer van zieken en gewonden. Ofschoon te wenschen is, dat de wagen voor laatstgenoemd doel niet veelvuldig behoeft te worden gebruikt, is deze uitbreiding van het materieel van de garage Boersen een belangrijke aanwinst voor ons dorp te noemen. BEZOEK AAN DE ZUIDERZEE WERKEN. Blijkbaar aangelokt door het mooie weer waren) jj. Zondag vele bezoekers in luxe auto's te Den Oever met het doel de vorderingen der Zuiderzeewerken in oogensdhouw te nemen. Uit den aard der zaak vertrokken de meiesten weer onbe vredigd, omdat de Zondag nu eenmaal niet bijster geschikt is voor dergelijke bezoe ken, aangezien alles dan stilligt DE WERKZAAMHEDEN IN DEN SLUISPUT. De werkzaamheden van dé Utreehtsche Machinefabriek Smulders, in den sluisput beginnen haar voltooiing te naderen, daar de laatste scheepslading sluisdeuren is aangekomen, terwijl er met een groote ploeg volk gewerkt wordt De deuren moe- ten met mgamj van 1 April g«plaaW^£ EXCURSIE. terda gnamiddag excursie j, onder leiding van i Personeel de sluisbouwwerken schSSh«n Ilaï!10nl' °-;m- proef,- Den Oever S m watergemaal nabij MUZIEKTENT OP DE GEDEMPTE J.an Burgemeester en Wethouders toe- Axvu stemming ontvangen om haar muziektent te plaateen op het terrein van de gedemp te Gasthuissloot te Den Oever. R. K. TOONEELVEREEN. „OON STANTIA". De R. K. Tooneelvereen. „Conetantia" alhier, heeft in den bondswedstrijd het afdeelingskampioenschap gewonnen van de afd. Noord-Holland boven het IJ, met het blijspel „Samson en Moot als wonder dokters". Zij behaalde 68 punten, max. was 75 punten. wonnen. De vereeniging „Constantie heeft nu in studie genomen het tooneelspel „Blind" 1 in 8 bedrijven door B. A. Odtjk Met dit stuk zal zij deelnemen aan den wedstrijd om het Bondskamploenschap, waarnaar mede de drie andere bovenge noemde vereenlgingen zullen mededln. gen. De heeren G. Radema te Hello en 0. Kraakman te St. Maartensbrug zijn ge kozen tot Hoofd-Ingeland van het water schap „de Zijpe en „Hazepolder1 SPORTPARK. Alhier worden pogingen aangewend tot het stichten van een Sportpark. Uit leden van belanghebbende plaatselijke Vereenigingen is een Werkcomité ge. vormd om de bestaansmogelijkheid van een Sportpark te onderzoeken. De heer J. G. L. Bolte, alhier, is be. noemd tot lid van het R. K. Armbestuur, alhier, in de vacature van wijlen den heer B. G. G. König. AANBESTEDING. Door den heer Cbr. Dekker, architect te Schagen, is aanbesteed voor de voor loopige Directie van den Wieringermeer- polder, het bouwen van 4 barakschuren in 2 perceelen. Aantal Inschrijvers 15. Laagste inschrijver was de firma W. Uiterdijk, Akkerwoude, in massa 59.888. De gunning wordt nader bekend ge maakt. UIT DEN GEMEENTERAAD. De Raad der gemeente Schagen besloot in de laatste vergadering met 7 tegen 4 steunmen over te gaan tot den bouw van een nieuwe openbare lagere school op het Gemeentelijk Grondbedrijf „Het Heeren bosch". De begrooting bedraagt ongeveer 160.000 gulden. Hiervoor besloot de Raad een geldleening aan te gaan van 158.000 maximum rente 4/4 en aflosbaar in 50 jaar. Eveneens besloot de Raad met 7 tegen 4 stemmen tot den verkoop van een ge deelte grond van „Het Heererfbosoh" aan de Arbeiders Wonlngbouwvereeu. „Goed Wonen" voor den houw van 16 arbeiders woningen. Dit is de eerste maal, dat dez» Woningbouwvereen. In staat wordt gest eld tot het exploiteeren van woningen. Tot nog toe was de exploitatie van alle woning- bouwhuizen in deze gemeente in handen van de Woningbouwvereen. „Schagen", welke vereeniging uit den middenstand is voortgekomen. Inmiddels heeft ook de derde bestaande Woningbouwvereen. „St Christophorus" bij het gemeentebestuur een aanvraag om bouwgrond ingediend. HARKTOYERZICm De groote stroom van nuchtere kalveren naar de markt alhier houdt aan. Het aan tal is zelfls veel grooter dan wij dat in de laatste jaren gewoon zijn. Gisteren werden er ruim een 40-tal aangevoerd, jammer maar, dat de prijs zoo laag blijft; ook nu weder kocht men een goed kalf voor 12. Ook de biggenaanvoer was van betee- kenös, 37 stuks, de prijs scheen ook wel iets te stijgenr, de meeste dieren brachten 12 k f 13 op; de handel was door deze stijging iets vlugger. Verder kwamen er nog ehkele schapen aan de markt, die ruim 30 per stuk op brachten, een ram en een koe, waar wei nig op werd' geboden. De aanvoer van oude kippen begint te verminderen, er was slechts 1 korf vol aangevoerd, de die ren brachten ongeveer 1 per stuk op. Aan de eierenveiUng ging het weer levendig toe; de aanvoer wa9 weder bij vorige week met ongeveer 10.000 geste gen; het was nog wel geen record-aanvoer, doch er kwamen ruim 116.000 eieren ter markt; de prijzen loopen sterk achteruit, de middonlprijs bedroeg nu nog ongeveer J 4.10 per 100 stuks. Een zeer hooge prijs brachten vorige veiling de piepkuikens °P, 1.55 per kg. NOG LANG GEEN VOORJAAR9- AANZIEN DER LANDERIJEN. Gedurende den geheelen winter hebben de talrijke weilanden in onze gemeente een ongewoon frilsch aanzien gehad; er was zelfs heel laat nog gras in overvloed- sche wintertje van het land' Is verdwenen Nu echter nu de sneeuw van het Maart- blijkt dat de late vorst veel schade heeft aangericht: d'e 'groene kleur 'heeft overal plaats moeten maken voor 'n vaal bruine; het land is geheel kaal gevrorenu Voor iet wolrvee is nergens een grassprietje meer te vinden, zoodat de Ibooivoorraadi anr e ueeren; dïe een flink overschot be- nn°„ nu n°K eens duchtig moet worden aangesproken. liet doet vreemd aan hoven de weilanr wintertooi, overal den zoo .lo5 hooren schallen, zijn anders don Tf"ff0ni?Pn voorjaarageluid brengt nu mon '^fhebber nog niet zoo volko- ate van' de naderende lente bn. ziin rl i anders in Maart gewoon u Do leeuwerik behoort immers geheel

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 6