Scheren zonder water m Heerlijke vette SCHEERZEEP Xori verbaal Ruwe en Roode Handen door koude, door schoonmaak of and^ GEMENGD NIEUWS Aanslag op de Servische regeeringsgebouwen. De aardverschuivingen in Savoye. Weer een ongeluk op een onbewaakte overweg. Een familiedrama. Malversaties door een bank directeur gepleegd. Het proces te Jaca. De afspraak. IN 2 MINUTEN KLAAR Het vergaan van de Viking. IN TUBEN VAN 65 EN 80 CENT WESTSTRAAT pinnen!*"* verdronken. is de 18-jarige schip- Dinsdagnnddag Montf00rt over boord per B. Banken. ®°vallen e' ex hordijk-s bank »e kanteb gom pe directeur aangehouden. aP iustitie te Middelburg Op last v«" dde j.eer J. A. W. van R., is aangehouden faiueer<ie Kanter en directeur van (;oes. Hordijk's Bank te ttotslng tusschen auto en motorfiets. Een doode. is de heer D. A. Kerk- Dinsdag. Westendorp, op den hof, lou!ha £chen Varsseveld en Doé- straat» eg m0torfiets in botsing tinohem niet «n De R Wflg fp slagend<MHl. HU laat een vrouw en twe kindwen achter. De auto is beschadigd. BEDREIGING. DE SCHIETPARTIJ IN DE VLAMINGSTRAAT TE 'S-GRAVENHAGE. oude menschen, gelukte het de deur open te krijgen. Men vond in de gang het met ernstige brandwonden overdekte lijk van een oude vrouw. De politie, die inmiddels gewaarschuwd was, constateerde, dat het was de 71- „t ePn auio. uc iiTTci xv. n oa jarige vrouw Henschen, die met haar Hii laat een vrouw en twee echtgenoot daar woonde. Laatstgenoemde was echter niet thuis. De kachel en een vertoevenden gedetineerde een briefje ter hand gesteld, waarin hij dezen trachtte om te koopen tot het afleggen van een valsche verklaring, waardoor de vermoe dens tegen W., zijn gewezen knecht, zouden worden versterkt. M. had dit briefje verstopt in een stuk brood, dat hij dik met boter, hem uit de cantine verstrekt, had besmeerd. Tijdens liet luchten trachtte hii dit stuk brood aan den medegedetineerde te overhan digen, hetgeen een bewaker zag. Deze nam het brood in beslag en ontdekte het briefje, dat aanstonds aan den rechter commissaris is ter hand gesteld. OUDE VROUW VERBRAND. Het Hof te 's-Gravenhage heeft beves- Dinsdagmiddag omstreeks twaalf uur *iet vonnis van de Haagsche recht- bemerkte een voorbijganger, dat er rook bank, waarbij de rijwielhersteller H. L. B. kwam uit de deur van een woning aan uit Den HaaS> thans gedetineerd, wegens den Klarendalscheweg te Arnhem. Met j P08inS tot zware mishandeling is veroor- de hulp van een anderen voorbijganger, tot 6 maanden gevangenisstraf met die wist, dat het huis bewoond werd door aftrek van de voorloopige hechtenis. Het betreft hier de zaak van de schiet partij in het café Dalmeyer in de Vla mingstraat op 1 October van het vorige jaar. Verdachte heeft toen eenige revol verschoten gelost op zijn vroegeren vriend N. Matla, omdat Matla verdachte had mis handeld, ten gevolge waarvan verdachte mank is geworden. De officier van justi tie had in eersten aanleg een veroordee ling tot drie jaar gevangenisstraf ge vraagd. moet men vooral 's avonds inwrijven met Purol, dan zijn ze reeds den volgenden morgen weer gaaf en zacht. Purol in c oozen 3 zins het groote nadeel voorstellen, dat het j Harinxma thoe Slooten noemde de fei- Duitsche oeconomische leven en den I ten, mede in verband met de groote som- Duitschen belastingbetaler aangedaan I men, zeer ernstig. Spr. eischte bevesti- wordt door de beroepssmokkelaars langs ging van het vonnis, ook wat de straf- de 800 K.M. lange Nederlandsche grens.maat betreft. De verdediger mr. A. Korver, uit gasfornuis brandden nog. terwijl verder geen brand geconstateerd werd. Vermoe delijk is de vrouw te dicht bü de kachel of het gasfornuis gekomen by het eten klaarmaken, in brand geraakt en heeft zij de voordeur willen losmaken, wat haar niet gelukt is. Het lijk is naar het zie- Toen zich Maandag de 36-jarige koop man J. B. in een café-restaurant in de binnenstad te 's-Gravenhage vervoegde, deelde de directeur hem mede, dat aan B. om hem welbekende redenen, de toe- kenhuis overgebracht, gang weïxl geweigerd. B. wond zich hier over op en dreigde den café-restaurant- directeur tegen liet leven. Het gevolg was, dat de tusschenkomst der politie werd in geroepen. die op grond van deze bedrei ging B. heeft aangehouden. DOOR EEN AUTO OVERREDEN. POGING TOT DOODSLAG. Een jaar en zes maanden ge- eischt. INBRAAK IN DEN HAAG. Voor stolen. 1200 aan effecten ge- Gisterennacht is ingebroken in een perceel aan de Veenestraat in Den Haag. Door een leegstaand perceel in de om geving hebben de inbrekers kans gezien Alphen a. d. Rijn, pleitte clementie. Het hof zal 31 Maart a.s. arrest wijzen. Buitenland. Het werk van communisten? Te Belgrado zijn Dinsdagochtend tus- schen 5 en 7 uur bij de regeeringsgebou wen vier bommen ontploft. Door de ex plosies is een officier gedood, terwijl ver scheidene voorbijgangers kwetsuren heb ben opgeloopen. De materieel® schade is gering. De politie vermoedt, dat commu nisten de hommen hebben neergelegd. Omtrent den aanslag wordt nader ge meld. De ontploffingen hadden plaats Dins dagmorgen tusschen 6 en 7 uur in het regeeringskwartier van de stad. Er zijn in totaal vier bommen tot ontploffing ge komen. De eene ontplofte bij het mi nisterie van oorlog, de tweede bij de mili taire academie, de derde bij het ministe rie van verkeerswegen en de vierde bij het ministerie van financiën. Door deze ontploffingen werd een of ficier gedood en verscheidene voorbij- Voor de Haagsche rechtbank stond Dinsdag terecht een twintig-jarige land arbeider, te Katwijk, thans gedetineerd, Ter hoogte van Maarhuizen (Gronin- ter zake dat hij in den avond van 6 Jan. j.1. ter uitvoering van zijn voornemen om een filtersbaas en een onder-filtersbaas van de waterleiding aldaar, althans een gen) is Dinsdagochtend een doodelyk on geluk gebeurd. De gebroeders B. uit Een rum reden met hun auto in de richting van Winsum. Vermoedelijk doordat de hunner, van het leven te berooven, op bestuurder, de heer J. B., door de opko mende zon werd verblind, is een arbeider, die per fiets in de richting, van Mensin- goweer reed, onder den auto geraakt. Hij werd zwaar gewond onder den auto van- dean gehaald en is even later overleden. Het was de 42-jarige ongehuwde Oh. Hoeksema. DOOD DOOR SCHULD. Voor het gerechtshof te 's-Hertogen- zettelijk uit een met twee hagelpatronen geladen dubbelloops jachtgeweer op een aan contanten gestolen afstand van resp. 15 en 25 m. tweemaal heeft geschoten. Tevoren had hij zich schuldig gemaakt aan een jachtovertre- ding, waarhij hij door genoemde twee personen, zijnde onbezoldigd Rijksveld wachter, op heeterdaad was betrapt. Sub- sidair was hem mishandeling ten laste gelegd. Er werden eenige getuigen gehoord, waarna het O. M. een jaar en zes maan- binnen te komen. Zü kwamen over de da-1 gangers gewond. De aangerichte mate- ken van de aangrenzende huizen op het rieele schade is aanzienlijk, dak van het huis, waar zij van plan waren in te breken. Het geluk diende hen, want een der baloondeuren was niet gesloten. Zonder eenige moeite konden zij binnenkomen. In een muurkast was een koffer met ef fecten en een klein bedrag aan contanten geborgen. Uit dezen koffer zijn effecten en coupons ter waarde van 1200 en 40 Wederom een dorp ontruimd. opvarenden na een uitputtenden tocht van vele uren over het pakijs op 't eiland znn aangekomen. De kapitein was van meening, dat on geveer 25 man gedood moeten zijn. On der de vermisten zijn volgens hem de di recteur van een filmmaatschappij en 6 fotografen. Bij het aanbreken van den dag weid Dinsdag op ongeveer 6 mijl afstand van de kust een kleine visschersboot opge merkt, waarin zich 7 man bevonden. Vyf schenen ernstig gewond te zijn. De boot poogde Horse Island te bereiken. Het bericht van het ongeluk en ook dat van de redding van een deel van de be manning is door een 18-jarig meisje de wereld ingezonden. Zij doet dienst als te lefoniste op het radio-station op dit een zame punt. Zü is 24 uur op haar post ge bleven. Terwijl ze de berichten over sein de, bleef ze tegelijk uitkijken over de zee. Aan haar is het te danken, dat zoo snel hulp kon worden gezonden. Een Reuterbericht uit New-York meldt, dat mej. Bartlett, de dappere telefoniste, in een interview heeft gezegd, dat zij Zondagavond om 9 uur op zee een hevige ontploffing hoorde. Men kon in de duis ternis niets ontwaren, maar Maandag bij het aanbreken van den dag merkte men het schip op, dat vrijwel uitgebrand was en ten slotte bleek, dat het de „Viking- was. Maandag, gedurenden den geheelen dag, deed de bemanning wanhopige po gingen om Horse Island over het Ijsveld te bereiken. De kapitein is ernstig ge wond. Hü is door de kracht van de ont ploffing van de brug geslingerd en 12 voet verder op het ijs terecht gekomen. Ook vele andere leden van de bemanning zijn ernstig gewond. Kean gelooft, dat degenen die zich op het voorschip bevonden, ongedeerd ge bleven zijn en zich op ysschotsen gered hebben. Hy had den indruk, dat het ach terschip door de ontploffing uiteenge- Een dood® en twee gewonden. bo-'ch heeft Maandagmiddag terecht ge- den gevangenisstraf eischte. staan P. J. D., chauffeur te Limbricht, i Mr. Rutgers, verd. verdedigend, zeide, die te Geleen een jongen, Vrouwenraets i dat poging tot doodslag of tot zware mis- geheeten, overleed, tengevolge waarvan handeling niet bewezen is, en vroeg vry- deze stierf. In Maastricht was hij door de rechtbank veroordeeld tot 1 maand hech tenis en Ontzegging van het rijbewijs vcor den tijd van i jaar. De advocaat- generaal requireerde bevestiging van het vennis. Toen verd. opmerkte dat hy, als hij zijn rijbewijs moet missen, zijn brood kwijt is, antwoordde de president: De jongen is zijn leven kwijt en de vader zijn zoon! Dat is toch heel wat erger! INBREKERS AANGEHOUDEN. De politie te Apeldoorn heeft Maandag aangehouden een 17-jarigen kellner en een 20 jarigen schilder, beiden wonende te Apeldoorn, verdacht van twee inbra ken in pakhuizen. Eerstgenoemde wordt tevens- verdacht van diefstal van vier rij wielen, waarvan twee te Deventer zijn gestolen en voorts diefstal van een heeeren-overjas, welke eenigen tijd gele den uit de garderobe van een hotel te Apildoorn is ontvreemd. Drie ontvreemde heeren-rywielen zijn reeds in beslag genomen. Een der ver dachten droeg bii zijn aanhouding de ontvreemde overjas. WELKOM VREEMDELING! De Rotterdamsche politie heeft dezer dagen aangehouden twee Duitschers, die er den laatsten tijd hun werk van maakten, bezoeken af te leggen aan boord van pas binnengekomen Duitsche schepen, waar zij iemand te spreken vroe gen, wiens naam zy hadden gefingeerd. Deze vraag diende enkel en alleen als voorwendsel om aan boord te kunnen komen, en- wanneer zy eenmaal aan boord waren trachtten zij vriendschap aan te knoopen met een van de opvarenden, met wien zij dan in de stad gingen passagie ren. Na eenigen tijd vroegen zij den man naar zyn woonplaats en adres, en wan neer zij deze gegevens eenmaal hadden gekregen, zonden zy een telegram naar het opgegeven adres, waarin zij dringend toezending van geld verzochten. Deze zending moest aan een logement hier ter stede worden geadresseerd. De beide mannen namen dan voor korten tijd in trek in dit logement, waar zy de komst van het vgeld afwachtten. De eerste keer is hun opzet mislukt, maar later hebben zij van een vrouw van een Duitschen op varende een bedrag van 200 mark ont vangen. De politie is de mannen op het spoor gekomen en heeft hen gearresteerd. VERDUISTERING EN HELING. De Arnhemsche rechtbank deed uit spraak in de zaak tegen een 18-jarigen jongen, die wegens verduistering van 4000 ten nadeele van het Reisbureau Lindeman werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 8 maanden. De eisch •was een jaar. Zijn vriend werd veroordeeld wegens heling tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Van de twee vrouwen, waarmede de jongens in Arnhem waren uitgeweest en die een deel van het geld hadden opge maakt, werd de eene vrijgesproken. De andere werd wegens heling tot 1 maand gevangenisstraf 'veroordeeld. HET DRAMA IN EEN AMSTER- DAMSCHEN TOREN. D» instructie tegen den Haagschen leidekkerspatroon G. M., verdacht zyn compagnon A. Arkenbout in den toren van de Gerardus Majellakerk op het Am- bonplein to Amsterdam van het leven te hebben beroofd, duurt nog voort. Dezer dagen is er volgens de Nieuws bron in dzze zaak een verassende wen dingjfekoanen. M. heeft n.1. aan een mede Dinsdagavond omstreeks half 6 is op den onbewaakten overweg NeedeEiber gen een auto van pastoor Oosterbaan te Groenlo door een locomotief aangereden en vernield. Kapelaan J. Krabbenborg, uit Groenloo, werd onmiddellijk gedood; ernstig gewond werd pastoor J. Ooster baan en minder ergnstig kapelaan van Soest. Het stoffelijk overschot en de beide gewonden zijn naar het ziekenhuis te Groenlo vervoerd. Kapelaan J. H. Krabbenborg was 41 Tegen verdachte vitftlen jaar jaai'de beide gewonden, pastoor deken J. J. P. Oosterbaan en kapelaan A. H. van Soest-, zijn resp. 93 en 35 jaar oud. Dins- spraak. MOORDAANSLAG TE HARKEMA— OPEINDE. reten is. In de duisternis zag men roer- De toestand in het gebiedvan de aard- looze gedaanten op de ysschotsen liggen verschuivingen in Savoye is nog steeds en van alle kanten weerklonk hulpge- onveranderd. De afschuivende aardmas- roep. Door den brand, die op de ontplof- sa's worden op dertig millioen kubieke fing volgde, kon niemand iets van het meter geschat, die thans echter gelukkig zijne redden. in verschillende zijtakken zijn gesplitst. Daar zich op het eiland geen voor- Elke tak afzonderlijk is echter nog in be- raden levensmiddelen bevinden, lijden de weging en zoo schuift de aardmassa in geredden honger. verschillende richtingen verder naarHet eerste reddingsschip kon eerst omlaag en zet haar vernielend werk in tegen den avond-op de plaats van het on- de richting van het dal voort. Op eenige geluk zijn. tientallen meters na is thans ook het dorp Volgens' een ander telegram zyn de geëteeht. Voor de rechtbank te Leeuwarden is dagavond was de toestand van deze bei gisteren behandeld de zaak tegen een 28- j den goed. jarigen muzikant, uit HarkemaOpeinde, die in een café te Drachten tijdens de ker mis op 29 October j.1. bij een twist den 27- jarigen Jan van der Meulen uit Boorn- bergum heeft doodgestoken. De man werd in den rechter-onderbuik getroffen, waarbij een bekkenslagader is geraakt. Het O.M. vorderde vijftien jaren gevan genisstraf. HET VERGAAN VAN DE „NOORDPOOL IJM. 132"! Voor het overbrengen van de lijken van de opvarenden van den by Rosehear- valschh'eid in geschrifte, diefstal en ver- ty verganen stoomtreiler „Noordpool IJM. duisterjnrr 132 heeft de directie der Vereenigde Ex- dg feden betreft het volgende: ploitatie aangewezen den stoomtreiler Verd- had op 8 en 17 Mei 1929 twee qui_ „Victoria IJM. 327 Dit schip wordt thans tanties, samen ten bedrage van 13.000 voor de reis uitgerust, waarby bet visch- onderteekend met den naam van een be nam als rouwkamer ingericht wordt. Van- kend veehouder te Uithoorn, waar hy daag of morgen zal de „Victoria- naar toentertijd directeur was van het bijkan- Fraserburgh vertrekken. toor van de N.V. Nationale Bankver- eeniging. Deze quitanties gebruikte hij om te bewijzen, dat hij den veehouder geld van de bank had verstrekt. In de periode Januari 1923 tot Septem ber 1930 had hy als directeur van de N.V. Nationale Bankvereeeniging bijkan toor Uithoorn- effecten weggenomen tot een bedrag van nominaal ruim 16.000. Terwijl hem ten slotte de verduistering van ruim 100.000, gedurende het tijd vak Januari '21 tot September '30 was ten laste gelegd. Evenals voor de rechtbank legde ver dachte ook nu een volmondige bekente nis af. Hij was slechts in hooger beroep gekomen, omdat hy de straf te hoog achtte. Reeds bij zyn aanstelling als directeur verd. was als jongste be diende hij de N.V. begonnen had hy schulden door speculaties en een duur huisgezin. Voor zich zelf gaf hij weinig uit. Het O. M. had, in verband met de vol ledige bekentenis, slechts één getuige ge dagvaard, n.1. den accountant J. Verbon, die verklaarde, dat verdachte bij het onderzoek zyn volle medewerking had verleend; hij had geen enkel stuk achter gehouden. De procureur-generaal mr. baron Van Chatelard bereikt, waar men alle huizen heeft ontruimd. Zaterdagavond heeft zich op een boer derij te Tonerudstorp, een afgelegen ge hucht in Varmland, een familiedrama afgespeeld. Een 35-jarige man, die gerui- men ty'd in, Canada woonde, en eerst eenige weken geleden naar huis terug keerde, kreeg twist met zijn 40-jarigen broer en schoot dezen met zijn buks dood. De 75-jarige moeder, die* ziek te bed lag, wilde naar de buren vluchten, maar werd eveneens neergeschoten. De moordenaar is daarop by verschillende buren gaan vragen of zy ook wisten waar zyn zuster wais. Hy kon haar niet vinden en is toen naar huis gegaan, waar hij de buks Verdaehte's veroordeeling tot \jc'loon maakte en opborg. Hij begaf zich daarna naar een boerdery in de buurt om er den avond door te brengen. Een der buren had intusschen den dubbelen moord ontdekt. Hy is per slee naar het telefoon station gereden om de politie te waar schuwen. 's Nachts heeft de politie den moordenaar gearresteerd. De man bood geen tegenstand. Hij schijnt abnormaal te zijn en heeft bij het verhoor, dat hem Zondag te Karlstad afgenomen werd, geweigerd te antwoorden. overlevenden door de bewoners van Hor se Island onder dak gebracht. Vele ge redden zyn gewond of ziek van de door gestane ellende. De toestand van den ka pitein is ernstig. De bootsman ligt nog altyd met een zware beenbreuk op een ijsschots en kon nog niet gered worden Het gebrek aan geneesmiddelen laat zich sterk gevoelen. Een wonderbaarlijke redding. Henry Sargent, het vierde lid van de filmgroep, die aan boord van de Viking was, is op haast wonderbaarlijke wijze aan den dood ontsnapt. Hij werd dooreen req. dingboot ontdekt, gehurkt in de door de ontplofbare stoffen te Halte zyn eenige samen met twee anderen. Zij waren meer dood dan levend. Een van de drie had beide beenen gebroken en was voor een groot deel bevroren. Men hoopt thans, dat het aantal dooden niet hoven de twintig zal stijgen. By de plaats van de ramp is nog één lijk gevonden. De marconist op Horse Island, die vier entwintig uur aan een stuk aan zyn toe stel gezeten heeft, blijkt een jonge man te zyn en geen meisje, zooals hierboven gezegd is. De vergissing is ontstaan door dat de officieele lijst van post- en tele graaf ambtenaren ten onrechte van „miss" Bartlett spreekt. De bladen, dj6 Bartlett geïnterviewd hadden, wisten ook niet beter, daar de interviews draadloos afgewikkeld waren en zij den marconist niet gezien hadden. De daad van zelfop. offering van Bartlett blijft natuurlijk even mooi, of hij nu een jongen of een meisje is. DE POLITIEKE MOORD TE HAMBURG. Het verhoor van den derden dader. By het verhoor heeft Hoeckmeyer, de derde dader van den moord op het Ham- burgsche parlementslid Henning ver klaard, dat Jansen hem even voorbij Ochsenwaerder heeft opgedragen den chauffeur te laten stoppen. Dit heeft hij met voorgehouden pistool gedaan. Hij heeft gehoord, dat Jansen of Bammel de communisten heeft gevraagd of één van hen Andreae was. Hierop heeft Henning zijn juisten naam genoemd. Hoeckmeyer heeft voorts gezegd, dat hij van plan is geweest om zich de acten- tasch van Henning toe te eigenen, want hy dacht dat hierin wel belangrijke ben scheiden zouden zitten. Hy beweert in den wagen niet te hebben geschoten, doch wel nadat hy uitgestapt was. Ver- drie jaren gevangenisstraf ge- eischt. Op 10 December j.1. heeft de rechtbank te Amsterdam den 38-jarigen ex-bank directeur J. v. Z. wegens gepleegde mal versaties tot een gevangenisstraf van drie jaren veroordeeld. Het O. M. had twee jaar gevorderd. Verd. had terecht gestaan wegens ONBEWAAKTE OVERWEGEN. De heer J. Griffioen, die enkele weken geleden op den onbewaakten overweg te Laag-Nieuwkoop met zijn auto door een trein werd gegrepen, is gisternacht in het ziekenhuis te Utrecht aan de gevolgen daarvan overleden. GELDWISSELEN. Gisteravond is bij een slager in Delfs- haven een brutale diefstal gepleegd. Twee vreemdelingen, vermoedelijk Zuid- Amerikanen kwamen bij hem voor één gulden koopen en betaalden met een bankbiljet van f 300. De slager ging in zijn achter den winkel gelegen kantoortje, om wisselgeld te halen. Een van de man nen ging met hem meemet gebaren legde hij uit de slager kon hun taal niet verstaan dat hij liefst klein geld terug wilde hebben. De slager heeft zoo veel mogelijk aan dit verzoek voldaan. Toen de vreemdelingen weg waren miste de slager een bedrag van f 320 uit zijn kas. Hoewel deze diefstal onder zijn oogen moet zijn geschied, kan hij niet begrijpen, hoe de man, die met hem mee is gegaan, daar kans toe heeft gezien. De politie stelt een onderzoek in, wat zeer wordt bemoeilijkt door de omstandigheid, dat de slager slechts een vaag signalement van de mannen kan opgeven. SMOKKELARIJ AAN DE NEDERLANDSCHE GRENS. Welken omvang de smokkelarij in de buurt van Aken heeft aangenomen, blijkt wel heel sterk uit het volgende Wolff-be- richt uit Keulen: In de laatste vier weken hebben twee douane-beambten uit het district Keulen niet minder dan 40 smokkelaars op hee terdaad betrapt, die 300.000 cigaretten, 1500 pakjes banderollen en groote hoe veelheden koffie en tabak uit Nederland over de grens trachtten te voeren. De smokkelaars bleken allen van Duit sche nationaliteit te zyn en de meesten waren recidivisten. Een der smokkelaars had reeds 12 jaar in het tuchthuis ge zeten. Wanneer men bedenkt dat deze gevallen slechts betrekking hebben op het kleine stukje grens tusschen Aken en Het vonnis van den krijgsraad. Na een beraadslaging, die zes-en-dertig uur heeft geduurd, heeft de krijgsraad van Jaca, zoo wordt uit Jaca gemeld, met gesloten deuren het vonnis uitgesproken Emniy van Dinteren, een lieftallige blondine van om en nabij de twintig jaar zat over een van haar lijfbladen, een po pulair kunsttijdschrift gebogen en plooi de onder het lezen haar kersenmondje in een allerbevalligst glimlachje. Doddig was hij weer deze week, de ten toonstelling van de Dameskroniek met een kunstzinnig oog bekeken en wel met een speciaal oogje op de trouwe, beval lige garde van pioniersters, zoo schreef hij, die tijd en goed wilde opofferen voor hun medemenschen. En daarna volgde een lijst van deze lieftallige garde en haar naam stónd er ook in genoemd met een speciale toevoeging voor haar stand, waarin zij zich zoo prachtig van haar taak had gekweten. Emmy liet het blad op haar knieën zinken en keek peinzend in den voorjaarstuin waar de groene loten al naar het licht zweld en. Alleraardigst toch van hem om zoo te schrijven, zoo charmant, zoo frisch en sprankelend van geest. Eens even naden ken, wie dat gew-eest kon zijn, ja er wa ren dien dag tal van belangstellende heeren aan haar stand voorbijgegaan. Maar wacht eens., jaja, die kon het zijn, tegen de 77 beklaagden. Kapitein Sediles I die mynheer met dat grappige blonde werd ter dood veroordeeld. De andere von- j snorretje, die zoo aardig met haar een ge- nissen bleken alle lager te zijn dan de i sprek had gevoerd. Ach, ja natuurlijk was eischen. In vier gevallen, waarin de dood- hy dat geweest, dwaas dat zy was daar straf was geëischt, veroordeelde de krygs- niet onmiddellijk aan gedacht te hebben. lo het Amsterdamsche huis van bewaring Kaldenkirchen, dan kan men zich eenigs- raad tot levenslange gevangenisstraf. In 68 gevallen werden gevangenisstraffen van 6 maanden tot 20 jaar gegeven. Er konden 4 beklaagden worden vrijgespro ken. De vonnissen moeten nog worden be krachtigd door den kapitein-generaal van Saragossa, waarby eventueel hooger be roep mogelijk is. Algemeen verwacht men, dat er aan de ter dood veroordeelden gratie zal worden verleend. Door den Koning gratie verleend. De Koning heeft kapitein Sedelis, die door den krijgsraad te Jaca ter dood ver oordeeld was, gratie verleend. By het openen van zijn tasch had zy direct haar geliefd kunsttijdschrift in het oog gekregen. Waarover had hij al weer met haar gesproken? Eerst over de stand en de tentoonstelling, daarna over alles en nog wat, vervolgens over het weer. Maar op het allerlaatst waren zy toch even vertrouwelijk geweest. Hij had haar gevraagd, of hii haar een keer af mocht halen, dan zouden zy gaan teaen in café Moderne. Maar daar had zy met een be leefd glimlachje voor bedankt. Op den keper beschouwd toch eigenlijk dwaas. Het was ongetwijfeld een keurige jonge man en niet verloofd of getrouwd, ja daar had ze heel goed naar gekeken. Zeker teleurgesteld was hij na dien middag niet meer terug geweestWeet je wat zij doen kon? Ze kon hem even opbellen en bedanken voor de aardige recensie. Daar stak niets achter, niet waar? Nu en wan- hii/nnrtoriieden over neer dan zÜn invitatie herhaalde.... Nadere bdronderheden of wanneer de berg niet naar Mohammed kwam, dan was Mohammed wel bereid om naar den berg te komen. Kwiek veerde zy uit haar dolce-far- nientestoel omhoog en tripte naar het te lefoontoestel. Haastig bladerde zij in het telefoonboek. BIBoBraakman, re- dacteur van de Periodiek, modern kunsl- tydschrift, 11520.Een liedje neuriënd draaide zij vlug de schijf in het rond. - Twee., nul.. Drei Worte will ich dir vreest dat lang niet allen de ku3t zullen nur sagen, drei Worte nur.. Hallo? Ja, Ir ti r v» n v. A J i Oh ja. Maar van my persoonlijk wilt u toch wel een complimentje accepteeren. Ik was dien middag wat bits, maar.... maar dat was te wijten aan de kolossale drukte, begrijpt u? Wat bits, juffrouw? Integendeel, u stond daar zoo charmant tusschen die fraai gekleurde doozen met borstplaat en fondantjes Wat een schattige stem had die man toch, door de telefoon nog veel aardiger dan in werkelijkheid Oh ja, vond u dat werkelijk? Maai\.i ik bedoel eigenlijk tegen u." Tegen mij? Maar mejuffrouw van Dinteren. Integendeel hoor!" Nee, nee probeert u niet tegen te spreken. Ik weet van mijzelf, dat ik wat bits was." Ik ben er mij niet van bewust, juf frouw." Ach, denkt u maar eens goed na. II noodigde my uit om een kopje thee mee te gaan drinken en toen. Oh, oh ja, dat kopje thee! Haha, dat kopje thee, wat grappig, dat u dat hebt onthouden. Mijn complimenten, juffrouw van Dinteren. Herinnert u het zich nog? Nu, (hè1, waarom moest je hem nu de woorden uit den mond trekken) ik wil dat weer goed maken. Mag ik u persoonlijk mijn com plimenten jegens het bestuur van de Dameskroniek over komen brengen? Ja?, Natuurlijk met alle plezier juffrouw. Zullen wij dan afspreken in.... Café Moderne?" Natuurlijk juffrouw, café Moderne, Vanmiddag om half vier? Heel goed mynheer Braakman. U, kunt mij herkennen aan een roode roos. Prachtig juffrouw, dus tot half vier in Moderne. Mijnheer Braakman. juf- deze afschuwelijke ramp. Het vergaan van de „Viking", waarvan in ons nummer van Dinsdag melding is gemaakt, blijkt het gevolg te zyn ge weest van een kruitontploffing, die den heelen achtersteven wegrukte en het schip in brand zette. Van de 150 opvaren den hebben er 50 Horse Island weten te bereiken. Deze vertelden, dat verscheide ne opvarenden ernstig gewond zyn. Men kunnen bereiken, te minder waar het ijs, waarop zij zich bevinden, van de kust af drijft, Onder de gewonden bevindt zich met de Periodiek? Zou jk mijnheer Braakman even mogen spreken? Graag ja. Drei Worte nur.. Hallo? Met mijn de kapitein. De scheepsdokter en de eer- heer Braakman? spreekt met mej. van ste stuurman zijn verdwenen. Er zijn Dinteren. schepen uitgegaan om de overblijvende» op te zoeken, met geneesheeren en ver pleegsters aan boord. Deze schepen zou- Pardon met wie? Met mej. van Dinteren. Oh, met., mej. van Dinteren. Wel, don Dinsdagavond het tooneel van de mej. van Dinteren waar kan ik u mee ramp kunnen bereiken De kapitein en 117 man op Horse Island aangekomen; ver moedelijk 25 dooden. Omtrent het ongeluk werd Dinsdag avond nader uit St. Johns op Newfound- land gemeld, dat kapitein Kean en 117 heb. van dienst zyn?" Ach mijnheer Braakman, ik wilde u even van harte bedanken voor de aller aardigste recensie in de Periodiek over de tentoonstelling van de Dameskroniek. Geen dank, juffrouw, het beteeken- de niets, pardon^ ik bedoel, dat Ik het met buitengewoon veel pleizier geschreven Pardon eh, bent u misschien frouw van Dinteren? Een lange magere mijnheer maakte on handig een buiging, voor een alleraar digste jonge dame, die in het spel met een roode roos verdiept was. Zij keek snel naar hem ophaar popelend hartje verstijfdehaar blik werd star van verbazing. Maar dat was niet die mynheer met dat grappige blonde snorretje. Die had niet zoo'n kolossaal groote neus en.... zijn gebit was ook normaal. Maar.maar dan was dat een vergissing. Lieve help, wat nu? Pardon, ja ik ben mejuffrouw van Dinteren. Heb ik met u door de telefoon gesproken? Inderdaad juffrouw. Wat praatte hy nu akelig door zijn neus en hij was zoo lang en zoo mager. Mag ik u dan nogmaals vriendelijk bedanken en u als bewijs daarvoor een advertentiecontract aanbieden? Toen druk te zij hem slapjes de hand, reikte hem een gesloten enveloppe over en tripte snel weg. Taxi! riep zij tot den picolo, die naar buiten holde. Twee minuten later was Emmy van Dinteren hevig gedesillusion- neerd op weg naar huis. Ze drukte haar zakdoekje tegen de lippen en schold met ingehouden woede: Akelige kerel om my voor den gek te houden! De redacteur dronk alleen zijn kopje thee en mompelde philosofisch: So ist das Lebenl B. DUfcOlS. (Nadruk verboden).

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 7