I vraagt een BINNENLAND. 00ST-INDIE. 3 ons onderwijs wel De postvluchten naar en van Indië. GEMENGD NIEUWS. Q Tot de laatste 'seconde brandt zij op volle sterkte, en houdt zij de stroom rekening laag. Men adresseere DOODSTRAF VOOR INDIËRS GEHANDHAAFD. Verwachte invloed op het Na tionaal Congres. Lahore, 23 Maart. (Reuter). Verande ring van de doodstraf voor de Indiërs, die destijds den commissaris van politie Saunders vermoordden, in gevangenis straf, is geweigerd. Het is waarschijnlijk dat deze beslissing het Nationaal Indisch Congres, dat morgen wordt geopend, aanzienlijk zal beïnvloeden. Nader wordt gemeld, dat de drie moor denaars heden zijn opgehangen. (Het betreft hier de samenzwering van Lahore, welke destijds zooveel op schudding heeft verwekt). DE ZUIVELUITVOER IN FEBRUARL Onze uitvoer van boter is ook in Februari weer opmerkelijk laag geweest. Volgens de maandstatistiek van den in-, uit- en doorvoer, bewerkt door het Cen traal Bureau voor de Statistiek, heeft zij bedragen 1819 ton ter waarde van j 2,747,000, tegen 2419 ton ter waarde van 4,511,000.in Februari van het vorige jaar. Wij zijn nu met onzen boteruitvoer bij verleden jaar al ruim 4 millioen gul den ten achter. De uitvoer van kaas bedroeg in Fe bruari 5845 ton ter waarde van 4,009,000, tegen 6109 ton ter waarde van 4,974,000 in Februari 1930. De uitvoer van gesuikerde ge condenseerde volle melk bedroeg in Februari 2291 ton ter waarde van 803.000, tegen 2224 ton ad 880,000 in Febr. 1930. Verder werd uitgevoerd 8855 ton g e- suikerde gecondenseerde on der melk ter waarde van 1,764,000, tegen 9372 ton ter waarde van 1.960,000; 1667 ton ongesuikerde gecon denseerde volle melk ter waarde van 581,000, tegen 1380 ton ter waarde van 516; 469 ton melkpoeder van volle melk ter waarde van 290,000, tegen 595 ton ter waarde van 402,000, en 065 ton melkpoeder van onder- melk ter waarde van 119.000, tegen 453 ton ter waarde van 151,000 in Fe bruari van het vorige jaar. UITVOER VAN BLOEMBOLLEN EN BLOEMEN. Onze uitvoer van bloembollen, knolsier zonder voor zoover hier bedoelt eindon derwijs te geven. Ook over de resultaten van het algemeen vormend middelbaar onderwijs blijkt veel ontevredenheid te bestaan. Voorts ontwikkelt de commissie haar voorstellen tot reorganiastie, zoowel van het lager als van het middelbaar onder wijs, waardoor aan de gebleken bezwaren naar haar meening kan worden tegemoet gekomen, terwijl bij die voorstellen ook rekening is gehouden met het voorbeeld van het buitenland, voor zoover dit voor navolging hier te lande in aanmerking kan komen. (Tel.). PENSIOENFONDS GRAFISCHE VAKKEN. De quaestie-Clausing door den gewonen rechter beslist. Zijn vor dering werd afgewezen. De Eerste Kamer der Amsterdamsche Rechtbank heeft gisteren uitspraak ge daan in de op korten termijn aange brachte civiele procedure van den heer G. D. Clausing tegen den Alg. Nederl. Ty pografenbond. Genoemde heer Clausing, die het be sluit van den A.N.T.B. tot medewerking aan het Pensioenfonds voor de Grafische Vakken in strijd met de statuten achtte, vorderde: le. schorsing van zijn roye ment; 2e. mededeeling aan de patroons, dat zijn royement is geschorst; 3e. schade vergoeding wegens loonderving bij even tueel ontslag (bij pleidooi werd deze eisch tot schadevergoeding beperkt tot een be drag van 1. De Rechtbank ontzegde eischer zijn vordering en veroordeelde hem in de kos ten van het geding.' „WESTERLICHT". Tehuis voor ouden van dagen te Alkmaar. De plannen voor de stichting van „Westerlicht", een tehuis voor ouden van dagen, dat te Alkmaar zal gebouwd wor den, zijn, naar de „N. Rott. Crt." meldt, zoover gereed, dat de volgende maand de aanbesteding van het gebouw, dat in den Alkmaarschen Hout zal verrijzen, gehou den zal worden. Het tehuis gaat uit van de 52 diaconieën van de classis Alkmaar der Ned. Herv. Kerk. In navolging van „Avondlicht" uit de classis Hoorn is dit dus een tehuis, waar de ouden van dagen ook kunnen blijven wanneer zij ziek of invalide zijn gewor den. Te dien einde krijgt het gebouw een DE STILLE OMGANG. Veertigduizend deelnemers. In den naoht van Zaterdag op Zondag is te Amsterdam ten tweeden male een „Stille Omgang" van R.-Katholieken ge houden, ditmaal door personen uit Am sterdam en verder Noord-Holland, Haar lem en Utrecht; ook de bisschop van Haar lem, mgr. J. D. J. Aengenent, nam met zijn secretaris en met den deken van Am sterdam, dr. A. van Noort, ^r aan deel. De Völendammers waren met ruim vijfhon derd man naar de hoofdstad gekomen, en begaven zich na afloop van hun Omgang naar de OX. Vrouwekerk aan de Keizers gracht bij de Westermarkt. Alles verliep in volmaakte orde; het aantal deelnemers wordt op veertig duizend geschat. VERAART, DE REGENMAKER. De heer A. Veraart gaat weer vliegen en ijs uitstrooien om „wolken neer' te Nu de F. IX, het grootste vliegtuig der K. L. M., uit Indië is teruggekeerd, zal in den loop der maand April boven de Noordzee te Scheveningen een demon stratie worden gehouden, waaraan zullen deelnemen enkele toestellen van het type F. IX en F. XII, welke laatste type de nieuwe aanwinst vormt van de luchtvloot der K.L.M. en van die der K.N.I.L.M. Het voornemen bestaat, een der toestellen van Waalhaven te doen starten, om het mogelijk te maken dat ook belangstellen den van Rotterdam uit aan den vliegtocht kunnen deelnemen. De overige toestellen vertrekken van Schiphol. aparte ziekenaMeeling en worden voor de gons de statistiek van den in-, uit- en doe; voer, bewerkt door het Centraal Bu reau voor de Statistiek, 1934 ton ter waar de van 982.000 bedragen, tegen 725 ton tor waarde van 856.000 in Februari van het vorig jaar. De voornaamste afnemers waren Groot- Brittannië met 551 en Duitschland met 274 ton. De uitvoer van afgesneden bloemen, De- pensionprijzen wisselen sterk, al naarmate men een of meer kamers op de eerste of tweede verdieping verlangt. Het gebouw zal 300.000 kosten. In Mei 1932 moet het gebouw gereed zijn. Het heeft een frontbreedte van 80 meter met een diepte van 12 meter en in de vleugels 30 meter en ligt in een aange- legden tuin van v» H.A. De architect, de heer D. Saai heeft een blar ren, groen, takken .enz. van sierge- keurig bouwwerk ontworpen, dat van alle was -en bedroeg in de vorige maand 1116 j gemakken, ook eenige liften voorzien zal tor: (waarvan 962 ten naar Groot-Brittan-wor(jen_ nië) ie:- waarde van 1.396.000, tegen 598 ten ter. waarde van 1.083.000 in Februari 1930. VOORKOMING VAN DEN OORLOG. Reeds zijn 60 aanvragen om verpleging bjj het bestuur binnen gekomen. Het ge- bouw zal, wanneer het gereed is, aan 178 i gasten een veilig onderkomen bieden. Aan jaarlijksche vrijwillige bijdragen is I 1600 toegezegd. Prof. mr. V. H. Rutgers, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, is beroemd tot vertegenwoordiger van de Nederlandsche regeering in het comité, belast met het opstellen van een ontwerp- ver 'rag ter versterking van de middelen overleden, heeft zyn bezitting De Duno mj\f riA vrillri nn rin n i f.n O T»n.nn Anfl ai" tot voorkoming van den oorlog, welk CO' AARDVERSCHUIVING IN HET SOEMEDANGSCHE (PREANGER). Drie slachtoffers. Donderdagavond heeft een aardsohui- vimg plaats gehad op de grens van de onderneming Tjinangrarag in Soemedang, waarbij twee vrouwen werden gedood en een vrouw zwaar gewond. Zeven inland- sche huisjes zijn weggeslagen. KONINKLIJKE PAKETVAART MIJ. Een geregelde dienst op Zuid-Afrika. Aneta meldt dat de Koninklijke Paket- vaart Mij. het voornemen heeft medio April een geregelden dienst op Zuid- Afrika te openen. Zij beoogt daarmede het rechtstreeks op de markten van Zuid- Arika en Britsch-Oost-Afrika brengen van Ned. Ind. producten te bevorderen. De route loopt van Hongkong via Saigon, Batavia, Mauritius, Reunion, Durban, Port-Elizabeth, naar Kaapstad. Het eer- j ste schip dat dezen dienst zal openen is 1 de Houtman. De nieuwe dienst welke om te beginnen eens in de drie maanden zal plaats hebben, heeft mede ten doel het passagiersverkeer naar Zu'd-Afrika te" bevorderen. Het ligt in de bedoeling, als de verbin ding van Ned.-Indië met Kaapstad sue- ces heeft, de vaardienst spoedig maan delijks te doen geschieden, waardoor dan twee schepen noodig zullen zijn. De han del en de cultures zullen met het sis. I Houtman monsters naar Zuid-Afrika me degeven. De Kon. Paketvaart-Mij. zal samenwerking zoeken met de Holland- Afrika Maatschappij. (Aneta.) DE DUNO TE DOORWERTH. De heer Odo van Vloten, dezer dagen mitu op 29 April a.s. te Genève zal bijeen- ko1" "n. YERHGOGING VAN DEN STEUNPRIJS. L.aar het „Hbld." verneemt is in de Zin ï-.ag te Arnhem gehouden vergade ring van Baksteenfabrikanten met alge- me ae stemmen besloten den steenprijs opnieuw met minstens 1— per 1000 te veriioogen. PRACTISCH Enquête van de Maatschappij voor Nijverheid en Kandel. Ia het begin van 1930 besloot het hoofd bestuur der Maatschappij voor Nijverheid en i.andel een speciale commissie in te stehen ter behandeling van de vraag, of ons o .derwijsapparaat voldoende rende ment oplevert en of met name het lager en het middelbaar onderwijs wel voldoet aan de behoeften van het practische leven. Het lid van het hoofdbestuur, prof. D. Drtsuen, verklaarde zich bereid als voorzitter van deze commissie op te tre den. Voorts namen in deze commmissie zitting mr. A. C. Josephus Jitta, eveneens lid an het hoofdbestuur en als onderwijs deskundigen mej. dr. J. J. van Dullemen, iet ti ïx van het Gemeentelijk Lyceum voor meisjes te Utrecht en de heeren G. Bolkestem, inspecteur van het M. O. te Amsterdam, dr. D. Coelingh, oud-direc teur van een H.B.S. met 5-j. c. te Amster dam en 1A. üiels, hoofd van een open bare school te Amsterdam. Het secreta riaat der commissie werd opgedragen aan den secretaris der Maatschappij, den heer W. B. Reynen. Zonder haar overigens in haar studie te beperken werden aan de commissie in het bijzonder de volgende vragen ter beant woording voorgelegd: Kan door doelmatiger organisatie van ons onderwijsapparaat een verbetering van de resultaten van het onderwijs be reikt worden in het belang van de alge- meene volksontwikkeling en dus ook van de volkswelvaart in den ruimsten zin? Hoe zijn de resultaten van het onder wijs in het buitenland voorzoover een vergelijking met Nederlandsche toestan den mogelijk is en wat is eventueel voor ons van buitenlandsche voorbeelden te leeren? De commissie heeft thans haar rapport van de daartoe bij de leiders van diverse groot bedrijven gehouden enquête aan het hoofdbestuur uitgebracht. Uit de antwoorden, op de enquête inge komen, aldus lezen wij in „Maatschappij- Belangen", blijkt van een algemeene on tevredenheid over de resultaten van het lager onderwijs hier te lande, in het bjj- i met de villa en de uiterwaarden onder Doorwerth, tot gezamenlijke grootte van ruim 65 H.A., gelegateerd aan. de stich ting het Geldersch Landschap, onder ver plichting, dat het landgoed als natuur monument in stand zal worden gehouden. De legateering geschiedt onder eenig voorbehoud, omdat een aantal andere le gaten in deze nalatenschap preferent zijn. De mogelijkheid zou kunnen bestaan, vernam de N. Arnh. Crt. nog, dat deze legaten zooveel zouden vorderen, dat een deel van Pe Duno verkocht zou moeten worden. De verwachting is echter, dat de legateering volledig zal kunnen worden uitgevoerd. DE DIJKVERZAKKING BIJ WEERINGEN. Procedure tegen den Staat. Het Haagsche Gerechtshof heeft Maan dag arrest gewezen in de procedure tusschen de N.V. Maatschappij tot het aannemen Van waterbouwwerken voor heen A. Hofman, gevestigd te Haarlem en den Staat der Nederlanden. Op 28 November 1923 heeft de Staat aanbesteed het maken van een afsluitdijk tusschen de Noord-Hollandsche kust en het eiland Wieringen, welk werk aan Hofman tezamen met de N.V. Aanneming Maatschappij v.h. G- A. van Hattem is gegund. Tijdens de uitvoering van het werk hebben zich verschillende verzakkingen en verschuivingen voorgedaan, tengevolge waarvan tusschen de aannemers en den Staat een geschil ontstond over de vraag, voor wiens rekening de daardoor geleden schade moest komen. Deze quaestie werd om advies in handen gesteld van een commissie, die de vraag of de schade voor rekening der aan nemers moest komen, beantwoordde. Hofman sprak daarop den Staat in rechten aan, waarbij nietigverklaring a i het bindende advies der commissie werd gevraagd, op grond van de stelling, dat partijen het eens waren geworden en er geen geschil meer bestond. De Haagsche rechtbank heeft vervol gens deze stelling verworpen en de vordering van Hofman ontzegd. in hooger beroep heeft nu het Hof overwogen, dat liet inderdaad als on- e yk zou zyn te beschouwen, wanneer nnrTiL n °.yereenstemming tusschen danrr bestaan en de commissie gehoudeu geCn rekeilin8 zou hebben an een dergelijke eensgezindheid is volgens het Hof niets gebleken, eerder het tegendeel. Ook alle andere tegen het vonnis aan gevoerde grieven ongegrond achtend, neeft het Hof daarop het vonnis van de Haagsche rechtbank bevestigd. Het 14e postvliegtuig is gisteren om 5 u. 18 uit Bagdad vertrokken en om 9 u. j 38 te Bushir aangekomen. Het is om 10 j u. 22 uit Bushir vertrokken en om 15 u. 31 te Djask aangekomen. Het 12e retourvliegtuig is gisteren om 5 u. 46 uit Calcutta vertrokken en om 9 u. 53 te Allahabad geland, vanwaar het om j 10 u. 40 is vertrokken. Het is om 6 u. 10 te Jodhpur aangekomen. VLIEGONGELUK OP WAALHAVEN. Maandagmiddag is bij het vliegveld geluk gebeurd, dat een 22-jarigen student Waalhaven te Rotterdam een ernstig on- aan de Technische Hoogeschool, den heer N. Brugma, gewoond hebbende aan de Sta- tenlaan te 's-Gravenhage, het leven heeft gekost. De heer B. was leerling van de Rotter- damsche Luchtvaartsehool. In begin Fe bruari was hij met lesnemen begonnen en hij had het reeds zoover gebracht, dat hij, hoewel nog zonder sportbrevet, solovluch ten mocht maken. Reeds had hij 6 van dergelijke vluchten achter den rug, toen het ongeluk hem trof. Hij was bezig met oefeningen in het landen. Met de P.H. A.F.J. een Pandertweedekker was hjj al twee keer dezen middag opgestegen en kort daarop behouden geland Bij de derde vlucht heeft hij bij het ronden van een bocht, vóór het dalen, iets gedaan, wat eigenlijk nog te moeilijk voor hem was en waarvoor hii geen toestemming had, nl. gas afgesloten Het gevolg was, dat het toestel veel vaart verloor er. begv>n af te glijden. Gebrek aan r< utine deed de po gingen om het toestel weer ondei 1 edwang te krijgen falen °u zij. die op het vliegveld naar de verrichtingen van den leerling- vlieger stonden te kijken, zagen tot hun ontzetting de machine vallen en achter het geboomte bij het vliegveld verdwijnen. Terstond is men naar de plaats gesneld, waar het toestel was gevallen. Het bleek, dat de Pander terecht was gekomen op de spoorbaan van de R.T.M., vlak achter den Schulpweg in de onmiddellijke nabij heid van het vliegveld. De machine was geheel vernield en tusschen de resten zat het stoffelijk overschot van den heer B. bekneld. Het bleek, dat hij op slag dood geweest meet zijn. Met veel moeite is men erin geslaagd het verminkte lijk uit de machine te halen. Daartoe moesten onder- deelen van de Pander worden doorgezaagd. Teneinde de trambaan vrij te maken, is de machine opzij gekanteld. Het bleek dat de stalen romp zich goed had gehouden; de vleugels en de schroef waren v ersplinterd; de motor zat in den grond gedrongen. Bjj zijn val heeft de machine een paar tele foondraden afgerukt. Deze zijn terstond hersteld. Technici van de luchtvaartsehool en van de Panderfabriek hebben dadelijk een onderzoek ingesteld, waarbij men tot de slotsom kwam, dat het ongeluk uitslui tend aan een fout bij het vliegen te wij ten is. Het stoffelijk overschot van den veron gelukten vlieger is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Dit is het eerste ernstige ongeluk, dat in de praktijk van de Rotterdamsche lucht vaartsehool is voorgekomen. VLIEGTUIG VERMIST. 4# Een Australisch verkeersvliegtuig is zoek geraakt. Het is het laatst waargeno men, worstelend met een zwaren storm. Aan boord zijn twee vliegers en zes pas sagiers. Navorsohingen bleven tot heden vruch teloos. HET VLIEGONGELUK BIJ MARINA Dl PISA. Het lijk van Da Monte, die met Mad- dalena en Cecooni bij Marina di Pisa is omgekomen, is door een visschersboot op acht mijl van de krist van de golf van Spezia gevonden. Blijkens het rapport van de commissie van onderzoek zijn de wrakstifkken van het vliegtuig over een afstand van 600 meter lengte en 200 meter breedte gevon den, gedeeltelijk aan den oever, gedeelte lijk op zee. Een van de vliegers heeft nog een valscherm trachten te gebruiken. Het ongeluk kan niet Het gevolg zijn van een explosie en evenmin van brand geweest zijn. Het meest waarschijnlijke is dat een as van den motor losgeloopen is. VLIEGTUIG IN WARSCHAU GEVALLEN. Een nieuw militair vliegtuig is Zater dag te Warschau gevallen en in een deo: drukste straten van een voorstad terecht gekomen. De bestuurder was op slag dood. Twee voorbijgangers werden ern stig gewond. DETROIT AIRCRAFT CORPORATION. Verkoopen Januari. Ver beterd model vilegtuig. In de Lockheed fabrieken wordt thans een verbeterd model transport-vliegtuig gebouwd, hetwelk binnenkort aan de markt zal worden gebracht. Deze toestellen, wel ke een maximum snelheid bereiken van 220 mijlen per uur en ingericht zijn voor het vervoer van 7 passagiers, worden spe ciaal gebouwd voor een te openen lueht- dienst tusschen Croyden (Londen) en Le Bourget (Parijs). Deze nieuwe luchtlijn, welke in concurrentie met de bestaande lijnen een snelverbinding LondenParijs zal onderhouden, wordt gefinancierd door een Amerikaansche groep en zal het tra ject in ca. 70 minuten afleggen. ENGELAND'S LUCHTVAART OVER TIEN JAAR. ïoekomst drcom van architecten. Door de vliegveld-commissie van het Koninklijk Instituut van Britsche Archi tecten werd dezer dagen een verslag uit gebracht, waarin een voorspelling werd gedaan ten aanzien van de toekomst van de Britsche luchtvaart. Volgens de visie der oommissie zal over tien jaar de lucht vaart zoo sterk zijn toegenomen, dat iedere plaats op een eigen vliegveld zal kunnen bogen, meer nog: het zal dan noo dig zijn hoogen torenspitsen, schoorstee- nen en hoogspanningsmasten een opval lende kleur te geven voor overdag en van roode lichten te voorzien, om de vliegers des nachts te waarschuwen. De meeste toekomstige vliegvelden zul len gemeentelijk eigendom worden. Zij zullen zioh economisch zeer goed kunnen bedruipen en bovendien een even gewilde attractie voor de stedelijke bevolking zijn als thans cricket en voetbalspel is. In Duitschland, zoo zegt het verslag, stroomen nu eiken mooien dag bij de groote luchthavens enorme menschen- menigten samen om van geriefelijke restaurants uit of van luchtige terrassen af naar de aeroplanen te kijken. De luchtreiziger van de toekomst zal vaak zijn eersten en levendigsten indruk verkrijgen van de architectuur eener be paalde stad of streek en der bekoring van de gebouwen en omgeving van het vlieg veld, waar hij neerdaalt. Als men daalt in Brlijn, of Hamburg, of in andere Euro- peesche luchthavens is de eerste indruk er een van overweldigende schoonheid. Het streven der architecten, aldus besluit de commissie, moet er op zijn gericht, het uiterlijk der toekomstige vliegvelden in Engeland even betooverend te maken. Binnenland. BRAND TE WORMERVEER. Maandagmorgen ontdekte personeel van de N.V. Wessanen's Koninklijke fabriek aan den Noorddijk té Wormerveer, dat er j vermoedelijk doo broei brand was ont staan in het drie verdiepingen hooge pak huis „De Vlasbloem". Onmiddellijk werd de fabrieksbrandweer in werking gesteld, doch spoedig bleek, dat assistentie van de gemeentelijke brandweer niet gemist kon worden. Waar het vuur woedde, was niet direct uit te maken. Uit alle ramen stegen dikke rookwolken op, welke erop wezen, dat liet vuur zioh over een groote opper vlakte had verspreid. Teneinde den vuurhaard te vinden, maakte men spoedig een begin met de lossing van het pand, waarin honderden tonnen copra lagen opgeslagen. Ruim 11 uur was de brand gelocaliseerd en kon worden vastgesteld, dat een partij van 100 ton copra van het vuur te lijden had gehad. Eenzelfde party en de gelijk vloers opgeslagen lijnkoeken hebben wa terschade. Het hoofdgebouw van de fa briek heeft geen schade. De schade is op beurspolis verzekerd. ONDER EEN HEIMACHINE. Te Zaandam is Maandagmorgen aan het bouwwerk der centrale ambachtsschool i voor de Zaanstreek, kort voor het schaft- uur, een ernstig ongeluk gebeurd, dat een der arbeiders het leven heeft gekost. Bij het verplaatsen van een heimachine is een wiel door de gladheid van het steunpunt geraakt, waardoor de machine omsloeg. Een der arbeiders, S. Heynis, van Koog aan de Zaan, kon niet spoedig genoeg weg komen en raakte onder de zware heima chine. Toen de madhine gelicht kon wor den, bleek hij reeds te zijn overleden. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. EEN AANSLAG Een ijzeren balk dwars over een spoorweg gelegd. Men meldt uit Lochem aan de „N. Rott. Crt": Zaterdagavond om ongeveer half 9 be merkte de machinist van den trein En schedé—Lochem enkele kilometers van het station Lochem, dat de locomotief tegen iets dat op de lijn lag, stootte. Na dat hij aan het station Lochem daarvan had kennis gegeven, heeft uitgezonden personeel naast de lijn een zware ijzeren z.g.n. dubbelspoor aangetroffen, vermoe delijk afkomstig van de werken aan het Twente-Rijn-kanaal. Doordat de bin nenkomende trein langzaam reed, zijn er geen ongelukken gebeurd. Ongeveer een uur later zou de D-trein naar Duitschland hebben moeten passeeren. Had de ver sperring er dan nog gelegen, dan zouden er ernstige dingen zijn gebeurd. De opli- tie heeft de zaak in onderzoek. DIERENMISHANDELING. De heer Jb. K. te Warmenhuizen GJtH.) had een nieuw paard gekocht en dit voor het verrichten van werkzaamheden op een tuinderij verhuurd. Zooals dit in War menhuizen gebruikelijk is, zou het paard per schuit naar den tuin worden gebracht, maar het dier, dat een tocht te water niet gewoon was, weigerde in de boot te stap pen. De drie mannen, die in opdracht van den huurder het paard zouden weg brengen, deden alle moeite om het onwil lige dier tot den stap te bewegen en bon den het ten einde raad, een touw om de tong, waarop zij uit alle macht daaraan trokken. Daarbij scheurden zij het dier de tong uit den bek. Het paard is nog den zelfden dag naar het abattoir te Alkmaar gebracht om te worden afgemaakt. Tegen de drie mannen is proces-verbaal opge maakt. DE IN ZEE AFGEDREVEN V^CHERSJONGEN. Interview met Jan. „Het Volk" is naar de woning gegaan van den Scheveningsohen visschersjon- gen, Jan Dijkhuizen, die de vorige week met zijn vlet was afgedreven en, na een nacht op zee te hebben doorgebracht, door een Duitsche boot was opgepikt en te Rot terdam aan wal gezet. Ziehier wat het blad van zijn wetens waardigheden vertelt: Jan is een frissche Scheveningsohe jon gen en groot van stuk voor zyn 15 jaren. Wat hij ons vertelde, komt neer op het volgende. Donderdagavond had hij aan de Scheve- ninigsche haven twee hem onbekende jon gens aangetroffen, die aan het roeien wa ren met een vlet van Otto Kiaassen, een vletterman, die de touwen van de binnen komende loggers vastzet. Jan wilde meevaren en gedrieën roei den zij naar het Zuiderhoofd, om te kijken of er mosselen op de „rotsen" zaten. Bij den kop sprongen de beide jongens uit de vlet en Jan bleef alleen achter. Dat was niet erg. Hij zou haar wel effies in de haven terugbrengen. Maar.er stond een verraderlijke stroom en daar kon Jan niet tegen op. Bovendien stond er een hevige land wind, met gevolg, dat Jan met zyn vlet je al maar meer buitengaats geraakte. Ten slotte kreeg hij de overtuiging, dat zijn ploeteren niet hielp en typisch berus tend als de Scheveningers zijn, besloot hij, zooals hii ons lakoniek meedeelde, te gaan slapen, na eerst zijn jas aan een riem gestoken, by wyze van noodsein overeind te zetten. Jan mafte. Wel werd hij wakker van een eigen aardig gebonk tegen de boorden van het wrakke scheepje. Het bleek een bus te zyn. „Thuis kan je niet slapen van de muizen en op zee heb je weer last van drijvende bussen en het wrakhout". Vrijdagmorgen by het dag worden zag Jan de mast van een kotter en begon on middellijk seinen te geven. Driemaal sei nen met zijn hand, net als op de zeevaart school De kotter verdween uit het gezicht, zonder dat Jan's huikje werd opgemerkt. Even later kwain er een vermoeide grau we lijster op het dolboord neerstrijken. Jan greep den vogel, bekeek hem en dacht aan het verhaal van NoaCh's ark. Toen liet liii het beestje vliegen, staarde het na enontwaarde op eenigen afstand een stoomschip, dat later de Duitsolier „Im- bros" bleek te zijn. Vanwege dat eten. Dat was omstreeks tien uur. Jan seinde wat hij seinen kon en inderdaad kreeg de Duitscher hem in de gaten en draaide bij. Jan met zijm vlotje werden aan boord ge- heschen. Van zijn verblijf aan boord van deze kleine vrachtboot bewaart Jan een goede herinnering. Reusachtig lekker eten in de kombuis, borden snert met reuze- stukken vleesch. Nog gnuifde hij er van en verzocht: „Zet u er een stukje in van den kapitein vanwege dat eten, weet u.." Dat Jan blij was 's avonds weer thuis te zijn, is onnoodig te melden. Hjj denkt er niet meer aan met een vlet je zee te kiezen. Wel met zyn twintigen in Juni als de vaart begint. Want deze Sohevening- sche jongen, die met zyn boodschappen- fiets de Haagsche straten doorkruist, blijft in zyn hart een viseohersjong. De zee is zijn ideaal. VERDUISTERING VAN 25000 GULDEN De filiaalhouder J. te Raalte, wordt verdacht ten nadeele van de N.V. Krol en Co.'s Kunstmest/handel te Zwolle ern stige verduistering te hebben gepleegd, vermoedelijk tot een bedrag van 25,000. J. dreef voor eigen rekening zaken en dekte de uitgaven hiervoor met gelden van den kunstmesthandel. Bij aanschrij ving de vorige week om openstaande pos ten bleken verscheidene menselten reeds betaald te hebben. J. bevindt zich in voor. loopige hechtenis. DE MOORD AAN DEN OOSTZEEDIJK TE ROTTERDAM. De advocaat-generaal by het gerechts hof te 's-Hertogenbosoh, mr. Couvée, heeft geen cassatie gevraagd van het arrest van het gerechtshof inzake de moordzaak-Lans. MOTORRIJDER ALLEN. Een voorbijganger zag Zaterdagnacht omstreeks halfeen bij het kruispunt van den nieuwen Rijksweg en Thierensweg te Naarden een jongeman liggen, die hevig uit neus en ooren bloedde. Hij was be wusteloos; een motorfiets lag naast hem. Een automobilist, die juist passeerde, bracht hem naar de Majellastiohting te Bussum, waar dr. Welthen een hersen schudding constateerde. Het slachtoffer bleek te zijn de 18-jarige P. V. uit Am sterdam. Hij was te Baarn geweest en naar hij aan de politie heeft gezegd, gaf zijn lamp niet voldoende licht, waardoor hij tegen den band van een vluchtheuvel is gereden en vervolgens neergestort. DRIE VALSCHE m NTERS TE ROTTERDAM GEVAT. Donderdagavond hield de politie te Rotterdam en drietal mannen aan, die reeds lang werden verdacht van het ver vaardigen van valsoh geld en die nu inderdaad valsche guldens uitgaven. Bij fouilleering vond men op één van hen zestien nieuwe valsche guldens. Hij en de beide anderen, de 24-jarige metaalbewerker A. M. in 't H., de 21r jarige timmerman G. in 't H. en de 29- jarige matroos J. in 't H., drie broers, zön daarop naar het hoofdbureau go bracht en in bewaring gesteld. By huiszoeking in een pand aan den Parallelweg en den Breede Hilledijk vond men de verschillende materialen, die bij het vervaardigen van valsch geld zyn gebruikt. Deze materialen zijn in beslag genomen. MOORD. In een café op den hoek Rivterstraat—1 Hoogstraat te Eindhoven ontstond Zater dag omstreeks middernacht een twist tus schen twee dronken bezoekers, die weldra op straat hun meeningsverschil met het mes gingen uitvechten. De ongehuwde op perman stak hierbij den 26-jarigen J. Bressers en sneed hem een halsader door. Hevig bloedend vluchtte de getrof fene, doch zeeg een eindweegs verder ineen. In een woning binnengedragen, gaf hy daar na eenige minuten den geest. De dader is in zyn woning gearresteerd en, zwaar beschonken, en gewond naar het hoofdbureau overgebracht. Toen hij Zondagmorgen verhoord werd, herin nerde hij zich niets meer en schrok op de mededeeling dat hij een man had doodge stoken, zóó hevig, dat hy een flauwte kreeg. De vermoorde was afkomstig van Til burg en stond ongunstig bekend. EEN GEVAARLIJKE BEWAKING. De onoplettende overwegwach ter flauw gevallen. Toen de chauffeur van de A. T. O.-bus, die te 3.40 uit de richting Uden te Eind- I hoven moet arriveeren, by den bewaakten overweg onder voormalig Tongelre was gekomen, bemerkte hy tot zyn groote ont steltenis, dat, terwijl de boomen open waren, een trein uit de richting Helmond naderde. Oogenblikkelyk zette hy de rem men aan en slaagde er in, nog vlak vóór de spoorbaan de autobus tot stilstand te brengen. De bus vervoerde twintig passa giers, die met den schrik vrijkwamen. De overwegwachter, die naar buiten geloopen was, meende reeds de aanrijding te zien en zeeg bewusteloos ineen. Er hebben zich echter geen persoonlijke ongeluk ken voorgedaan. Verleden jaar is reeds een dergelijk groot ongeluk ter plaatse op dezelfde wijze nog op het laatste moment kunnen voorkomen worden. aan de Redactie alle stukken betreffende den inhoud van de krant aan de Administratie alles aangaande abonnementen, advertentiën, boekhou ding, klachten over de bezorging van de krant, enz. Aan personen nimmer brieven adres- seeren, dit kan stoornis en groote ver traging tencevolce hchhon

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 2