Tweede Blad. BINNENLAND. BUITENLAND. wa^efuSV^em®1 T •?0n(U' TWEEDE KAMER. KONIJN'S Gebraden Kalfsvïeesch SPOORSTRAAT 122 TELEFOON 339 DE VERBINDING MET NEDERLANDSCH-INDIË. Vaz-Dias meldt: Naar wij van de directies der Stoom vaart Maatschappij „Nederland en „Rotterdamsche Lloyd" vernemen, heeft de ontwikkeling van het luchtverkeer reeds lang hun volle belangstelling. Men Is er van overtuigd, dat de techniek zoodanige vorderingen zal maken, dat van de maatschappijen maatregelen verlangd zullen worden, post en passagiers in veel korter tijdsbestek over te voeren, dan tot dusver het geval is. De mailvoot der beide maatschappijen voldoet aan hooge eischen en kan met name na de toevoeging van de nieuwste motorschepen met glans de vergelijking met andere vervoergelegen- heden naar het Verre Oosten doorstaan. Het verleden heeft echter bewezen, dat de ontwikkeling der techniek verrassend snel kan geschieden en het is daarom, dat de maatschappijen besloten hebben een uitgebreid onderzoek in te stellen naar de toekomstmogelijkheden voor de versnelling der verbinding tusschen Ne derland en het Rijk in Nederlandsch- Indië, hetzij per zeeschepen, dan wel door de lucht, maar zoo, dat de kosten van het vervoer niet, of niet aanmerkelijk zullen stijgen. Een van de maatregelen, die de maatschappijen reeds hebben genomen, is dat ze in samenwerking met een groep Nederlanders, die hetzelfde doel beoogen een overeenkomst hebben gesloten met de Luftschiffbau-Zeppelin G.m.b.H. voor de gezamenlijke bestudeering van de verbin ding met luchtschepen tusschen Europa en Nederlandsch-Indië. De nautische en technische deskundi gen van de maatschappijen zullen aller eerst in Friedrichshafen een studie van de constructie, betrouwbaarheid enz. van de luchtschepen maken. Tevens is het de bedoeling, dat Dr. Eckener in den loop van dit jaar met een schip van de S.M.N. of R. L. naar Indië zal gaan, teneinde een onderzoek in te stellen aangaande de klimatologische om standigheden op het traject Europa Ned.-Indië. Op overeenkomstige wijze stellen de maatschappijen zich voor hetzij zelfstandig, hetzij met andere instellingen op dit gebied een studie te maken ten aan zien van vliegtuigen en vliegbooten en zij hopen, dat zij ook daarbij zullen kunnen rekenen op de samenwerking met die in stellingen, welke op dit gebied reeds een groote ervaring bezitten. Zij verwachten, dat een dergelijk onderzoek op een wel overwogen wijze, de verbinding tusschen de beide deelen van het rijk zal ontwik kelen in een zin die de voortgang van de techniek wettigt. HET NIEUWE RIJNKANAAL. Amsterdam juicht, schreven wij onder het hoofd „Eerste Kamer", omdat deze Donderdag het wetsontwerp goedkeurde, waarbij een verbetering tot stand zal komen van de verbinding van Amsterdam met den Boven-Rijn. En wij beloofden een en ander te zullen mededeelen om trent hetgeen de Amsterdamsche cor respondent van de „Nw. Rott. Crt." hier over schreef. Dit is een tijd der groote dingen voor Amsterdam, aldus de correspondent. Woensdag keurde de Tweede Kamer goed het onteigeningsontwerp voor den aanleg van het groote bosch; gisteren ver- eenigde de Eerste Kamer zich met het wetsontwerp tot verbetering van de ver binding van Amsterdam met den Boven- Rijn. En binnenkort zal onze gemeente raad zijne beslissing nemen over het aan bod der regeering om van rijkswege 15 millioen gulden bij te dragen voor den bouw "van een nieuw stadhuis voor Am sterdam, mits de gemeente het oude Raad huis op den Dam, thans Koninklijk Paleis, aan het Rijk afstaat, om voor goed te dienen als huisvesting van het Hoofd van den Staat. Tegen half twee werd het goede nieuws betreffende het nieuwe Rijnkanaal hier ter stede bekend en onmiddellijk deed het gemeentebestuur de vlaggen plaatsen op de torens en op de dienstgebouwen, in de eerste plaats op het Prinsenhof en op den vierkanten toren van Berlage's Beurs. Met bonzende slagen zond de zware lui-klok van den Westertoren, waarvan Keizerskroon ook al met feestelijk dun doek bestoken was, de blijde mare over de stad: de schier-eindelooze huizenzee en de ruim 750.000 inwoners. In den gemeenteraad, juist in extra zit ting bijeen voor de goedkeuring van de conversie eener leening, is het heuglijke feit op plechtige wijze herdacht door den wnd.-burgemeester, den heer Wibaut. BEGROOTING ZUIDERZEEFONDS AANGENOMEN. De Eerste Kamer heeft heden de Be- grooting-Zuiderzeefonds 1931 z.h.s. aan genomen, nadat de heer Polak zijn aan vankelijk dreigement om hoofdelijke s emming aan te vragen en dan tegen stemmen, had ingetrokken. NIEUWE WANDELWEGEN IN TWENTE. een mnnïa Twente uitgebreid met marsum en door het heuvelland H u Jjwe bij Vas.se had 8 thans aan deze route een uitbreidWgS wandelin^n, die van Almelo uit, ook de omgeving van Tubbergen Borne en Weerselo met de reeds bestaan de Bondswandelingen verbonden, en die aansluiten bij den wandelweg van Zwolle naar Oldenzaal. De streek, waardoor deze wandelingen, met een gezamenlijke lengte van circa 129 km voeren, biedt den toerist groote af wisseling. De officieele opening van den weg is bepaald op Zaterdag 11 April; evenwel kunnen met Paschen de wandelliefhebbers er al van profiteeren. Een desbetreffend boekje geeft, behalve een uitvoerige beschrijving van den te volgen weg, ook eenige nuttige wenken. VIER PCT. OBLIGATIËN NIJMEGEN. De inschrijvingen op de 4 pet. leening Nijmegen zullen ten volle worden toe gewezen. DE TWEEDE VISSCHERSHAVEN. Opening op 23 April a.s. De werkzaamheden aan de tweede vis- schershaven te Scheveningen naderen nu snel haar voltooiing en als dag van ope- ning is 23 April vastgesteld. De monumentale bank bij de seinin- richting, welke als een blijvende herinne- j ring aan de opening dien dag aan het ge-1 meentebestuur van 's-Gravenhage zal j worden aangeboden, is reeds zoo goed als voltooid. Het Haven-comité zou dien dag wen- J schen te zien gemaakt tot een feestdag voor heel Scheveningen, te meer, daar de Koningin zelve de nieuwe haven zal ope nen. WERKLOOSHEID IN DEN SCHEEPSBOUW. Ontslagen te Schiedam. Te Schiedam, waar alleen van de meer dan 1800 leden van de afdeeling van den Algemeenen Nederlandschen Metaalbe- werkersbond meer dan een derde deel werkloos is, zal het aantal werkloozen in de metaalnijverheid nog toenemen, daar ontslagen zijn aangekondigd, bij de scheepsbouwmaatschappij Nieuwe Water weg, die deel uitmaakt van het concern der Rotterd. Droogdokmaatschappij. Niettegenstaande het personeel van den Nieuwen Waterweg reeds met meer dan een vierde is ingekrompen, is er nog niet voldoende werkgelegenheid voor het blij vend gedeelte. Hoewel er binnenkort nieuwe ontslagen zullen moeten vallen wil de directie toch het aantal daarvan beperken. Daarom zal een deel der arbeiders voor vier weken naar huis gezonden worden. Het zal van den omvang der werkzaamheden afhan gen of, als zij na afloop van dien termijn weer te werk zullen worden gesteld, een ander deel der arbeiders in hun plaats tijdelijk moet worden heengezonden. BOND VOOR GEPASPORTEERDE (ZONDER PENSIOEN ONTSLAGEN) MARINE-MANNEN. Vijfde algemeene vergadering. Op Zondag 22 Maart jJL heeft de Bond voor Gepasporteerde (zonder pensioen ontslagen) Marine-mannen, in Amster dam zijn Vijfde Algemeene Vergadering gehouden. In het openingswoord van den voorzitter, den heer H. M. de Bruyn, zegt hij zich te verheugen over de groote op komst naar deze vergadering, waaruit blijkt de groote belangstelling der leden in de actie van den Bond en de werkzaam heden zijner bestuurders. De bereikte resultaten waren te gering om dit eerste lustrum op feestelijke wijze te vieren, doch wij hebben gegronde hoop, dat de te bereiken resultaten in de ko mende jaren van actie, van dien aard zul len zijn, dat het houden van een feestelijke bijeenkomst zeker in het verschiet ligt. Hij bespreekt de gedane toezeggingen van den Minister van Defensie met het daarop gevolgde plaatsen van een post van 100.000 op de Defensie-begrooting 1930—1931, welke zou moeten dienen om tegemoet te komen aan de wenschen van onze groep van Gepasporteerden. Hij betreurt het echter ten zeerste, dat de Minister alléén de invaliden of steun- behoevenden wil helpen. Nu eenmaal door de Regeering het prin cipe is aanvaard, dat ook de oudere ge pasporteerden een moreel redht op uitge steld pensioen bezitten, zou het toch alles zins billijk zijn, dat alle gepasporteerde (zonder pensioen ontslagen) militairen, met ten minste 10 dienstjaren, voor een uitgesteld pensioen in aanmerking kwa men. Door den heer Hoekstra werden, na mens een commissie van huldiging, de vier oprichters van den Bond, n.1. de hee- ren Nystadt, De Leeuw, Pronk en Groen, in een hartelijk speechje toegesproken en hun een klein souvenir benevens een oor konde overhandigd, terwijl door den heer Van Santé, namens de afdeeling Amster dam, de drie hoofdbestuurders met eenige van groote waardeering getuigende woor den toesprak en ieder een bloemstuk aan bood. De drie hoofdbestuurders, n.1. de heeren H. M. de Bruyn, voorzitter, F. Goos, secre taris, J. Suttorp, penningmeester, werden met algemeene stemmen wederom herko zen en blijft het secretariaat gevestigd op de Jacob van Lennepkade 101 3b te Am sterdam West. Naar aanleiding van de gevoerde be sprekingen werd door de vergadering met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen Motie. Het Hoofdbestuur en Afgevaardigden der afdeelingen, van den Bond voor Ge pasporteerde (zonder pensioen ontslagen) Marine-mannen, ter algemeene vergade ring bijeen op Zondag 22 Maart 1931, in Café „De Pool", Damrak 43, te Amster dam; gehoord de besprekingen over de door Zijne Excellentie den Minister van Defen sie voorgestelde steunregeling voor de Gepasporteerde militairen; constateeren dat het billijkheidsgevoel door deze steunregeling allerminst zal worden bevredigd; besluiten hun tot dusver gevoerde actie met kracht voort te blijven zetten en bij de eerstvolgende verkiezingen die Ka merleden te steunen, die deze actie in de Tweede Kamer verdedigen en er bij hen op aan te dringen, de Militaire Pensioen wetten zoodanig te doen wijzigen of aan te vullen, dat alle Gepasporteerde Mili tairen voor welke de Bond werkt, op 60-1 jarigen leeftijd voor uitgesteld pensioen in aanmerking komen; besluiten deze motie te plaatsen in de pers en gaat over tot de orde van den dag. BROODLEVERING AAN GEMEENTE- INSTELLINGEN TE AMSTERDAM. De gemeente betaalde zes- tot achtduizend gulden teveel. In het vervolg openbare In schrijving. Het Hbl. meldt: Aan de stedelijke gasthuizen en andere gemeente-instellingen wordt tot heden toe brood geleverd door de drie groote verbruikscoöperaties daar ter stede. Zij hadden die levering onderhands, d.i. zon der mededinging uit het vrije broodbak kersbedrijf. Aan die onderhandsche gun ning zal, door het gemeentebestuur bin nenkort een einde worden gemaakt om dat op het laatst van het vorige jaar het volgende is gebleken: Broodprijs boven diea van het bloem. De Mij. voor Brood- en Meelfabrieken aan de Vijzelgracht deed in de laatste helft van het vorig jaar aan den geuit en- elijken Levensmiddelendienst een aanbod voor de levering van brood tegen een prys die ten minste vier of vijf cent per brood lager was dan de coöperaties berekenden. B. en W. meenden aanvankelijk met dum ping té doen te hebben, met een middel om den amzet der fabriek te vergrooten met het oog op mogelijke onteigening van de demping van de Vijzelgracht. Zij stelden er prijs op het advies in te win nen van de Commissie van bijstand voor de Levensmiddelenvoorziening, die na rijp beraad tot de conclusie kwam dat de broodprijzen van verschillende particu liere bakkers zouden worden opgevraagd en daarna die bedrijven door de gemeen telijke accountants zouden worden nage gaan. Uit het resultaat van deze rondvraag hleek dat overal het brood 4 5 cent, hier en daar zelfs 6 cent goedkooper was dan, sedert de daling van de bloemprijzen, door genoemde coöperaties aan de ge meente werd berekend. Die coöperaties hebben n.1. voor de levering aan de gemeente de prijsdaling van de bloemmarkt niet gevolgd. Wel werd, bij de beraadslaging in de Commissie van bijstand door mevrouw van BlitzBonn de opmerking gemaakt dat de sociale voorzieningen voor het personeel dier coöperaties beter zijn dan in de particuliere bedrijven. Daar tegen werd echter van andere zijde aangevoerd, dat op die manier de gemeente deze voorzieningen betaalt, en alle andere bakkersbedrijven toch ook zijn gebonden aan de collectieve arbeidsover eenkomst in het vak. Aanvankelijk werd het denkbeeld ge opperd die coöperaties van gemeenteleve- ringen uit te sluiten. Daartoe is het niet gekomen. De besturen vroegen of zij, door beta ling van het teveel berekende, zes acht duizend gulden, weer gewoon konden doorleveren, het gemeentebestuur nam er geen genoegen mede en bepaalde, op ad vies der Commissie van bijstand, dat voor de broodlevering binnenkort een open bare inschrijving zal -worden gehouden, waarbij ook de coöperaties, als zij die zes 5 acht duizend gulden in de gemeentekas storten, zullen kunnen deelnemen. Toelichting. Blijkens de Mem. van Toel. heeft de voorsteller by het indienen van dit wets voorstel geenszins de illusie gemaakt, dat ondanks het feit, dat het niets anders be oogt dan de rechtmatige eischen der door de crisis geteisterde arbeidersklasse op het terrein der werkloozenzorg te formu leeren, de bezitttende klasse zonder meer zal inwilligen. Haar rechten, geformuleerd in dit wets voorstel, zal de arbeidersklasse alleen door den scherpsten buiten-parlemen tairen strijd op de bezittende klasse moe ten veroveren. DE ARBEIDERSKLASSE EN DE CRISIS. Een lnitiatieïontwerp van den heer Wijnkoop. De heer Wijnkoop heeft een voorstel van wet ingediend, houdende regelingen ter bestrijding van de nadeelige gevolgen der economische crisis voor de arbeiders klasse. In art. 1 wil de heer Wijnkoop zien be paald, dat iedere arbeider die werkloos is, een uitkeering ontvangt op den grondslag van zijn volle loon. Onder arbeider ver staat de heer Wijnkoop in het algemeen ieder, die den leeftijd van veertien jaar heeft bereikt en in zijn levensonderhoud alleen kan voorzien door zijn arbeids kracht tegen betaling ter beschikking van anderen te stellen. Onder vol loon verstaat art. 2 van dit wetsvoorstel een bedrag gelijk aan het loon dat voor den arbeid, dien de recht hebbende als normalen beroepsarbeid ver richt, in de plaats van zijn inwoning pleegt te worden betaald. Op het recht of op de grootte van de uitkeering heeft het gezinsinkomen geen invloed. Volgens art. 3 wordt de uitkeering be rekend van den dag af dat de loonarbeid van den rechthebbende feitelijk eindigt. Zij wordt verstrekt gedurende den ge- heelen duur der werkloosheid. Art. 4 luidt: Aan iedereen, die in den zin van deze wet werkloos is, wordt bij het inwerkingtreden dezer wet, wanneer de werkloosheid reeds drie maanden of langer heeft geduurd, verstrekt een uit rusting in kleeding en schoeisel voor zich zelf en voor hen. voor wien hij te zorgen heeft. Volgens art 5 moet in alle werken met het deel van werkverschaffing het loon ten minste gelijk zijn aan het loon dat voor dergelijke werken of daarmee over eenkomende arbeid in de plaats van in woning van den betrokken arbeider geldt. De werktijd in alle bedrijven mag vol gens art. 6 voo: personen boven da acht tien jaar ten hoogste zever, uur, voor personen van 1618 jaar ten hoogste zes uur, voor personen van 1416 jaar ten hoogste vier uur bedragen. In voor de ge zondheid schadelijke bedrijven en in mij nen worden deze normen nog met een uur verminderd. Overwerkvergunningen kun nen niet worden verleend. Aan de verdere bepalingen van het voorstel wordt ontleend dat de zorg voor de naleving van de wet wordt opgedragen aan plaatselijke commissies, gekozen door de arbeiders. De in deze wet genoemde uitkeeringen v. i n betaald door de openbare kassen. Daartoe worden in de eerste plaats aan gewend de gelden, die thans voor leger en vloot zijn aangewezen. Indien de daar voor vrijgekomen gelden niet toereikend zijn, wordt het meer benoodigde geld ver kregen door verhooging van de belasting op het vermogen en de successie, alsmede door andere kapitaalsheffingen. Voortgegaan wordt met de behandeling van het z.g. bietenwetje. Daar het voor ons van weinig belang is, vermelden wij al leen, dat het met de stem van den heer Wijnkoop tegen wordt aangenomen. Ten aanzien van de wijziging der Wo ningwet worden wederom nieuwe amen dementen ingediend. Zooals de Minister in zijn antwoord opmerkt, is het niet mogelijk een regeling te krijgen, die ieder voldoet, men moet er naar streven bij onteigening de werkelijke waarde van den grond te vergoeden. Ook nu komt de Kamer nog niet hiermede gereed. Mevrouw B a k k e r—Nort heeft thans het aangekondigde initiatief-wetsontwerp ingediend om het mogelijk te maken, dat ook de vrouw tot notaris worde benoemd. Voortgegaan wordt Vrijdag met de be handeling der Woningwet. Een amende ment-Van den Berg om in geval van ont eigening van grond bij de waardebepa ling ten volle rekening te houdep met plaatselijke verordeningen, wordt verwor pen met 51 tegen 21 stemmen. Ingetrok ken wordt een amendement van denzelfde om de bepaling te doen vervallen, dat door het bouwverbod ten hoogste een derde van den gezamenlijken grond mag wor den getroffen. De behandeling wordt on derbroken door een eenigszins rumoerige interpellatie van den heer W ij n k o o p. Er was namelijk een adres ingekomen van een inlander in het Maleisch geschre ven ten aanzien waarvan de betreffende commissie voorstelde over te gaan tot de orde van den dag. De communist protes teert hier heftig tegen en eischt alsnog doorzending naar den minister van kolo niën. Maar de heer C r a m e r (s.-d.) zet uiteen, dat het een zaak betreft, die bij de Indische autoriteiten thuishoort en feite lijk reeds beslist is. En het voorstel-Wijn- koop wordt dan ook verworpen met slechts zijn eigen stem vóór. Voor de rest dezer behandeling valt weinig meer te vermelden. De eindstem ming over het wetsontwerp is uitgesteld tot na het Paasehrecès, en de Kamer is nu tot 22 April uiteen. EERSTE KAMER. Amsterdam juicht, nu ook de Eerste Kamer het wetsontwerp betreffende een scheepvaartverbinding van Amsterdam met den Boven-Rijn heeft aangenomen. Van verschillende kanten werd de Minis ter Donderdag gelukgewenscht. Omtrent de wijze waarop de hoofdstad op deze heuglijke tijding, die natuurlijk, voor de verdere ontwikkeling van Amsterdam van overwegend belang is, reageerde, ver wijzen wij naar een in dit nummer opge nomen correspondentie van den Amster- damschen correspondent der „N. Rott. Crt." Na de pauze werd de begrooting der posterijen aangenomen. Ten aanzien van de onverkwikkelijke radio-ruzie, die nog steeds voortduurt en ook in de Kamer be sproken werd, is het wel van belang hier eenigszins uitvoerig te vermelden het geen de Minister hieromtrent opmerkte. De Minister van Waterstaat, de heer R e y m e r, kan niet zoo erg blij zijn, dat de radio is uitgevonden. Wat het zend- tijdbesluit betreft, is en blijft spr.'s stand punt, dat hij naar goed vermogen de wet heeft uitgevoerd. Toen spr. optrad, had hij tot taak een toestand die niet gecon solideerd was, naar goed vermogen te consolideeren, krachtens de wet, waaraan spr. noch part noch deel had. Aanvankelijk stond in de wet, dat de zendtijd naar evenredigheid verdeeld moest worden, maar een amendement, in de Tweede Kamer aangenomen, wijzigde de „even redigheid" in „billijkheid". De verantwoordelijkheid voor de uit voering naar billijkheid ligt bij den mi nister. Het is onjuist, dat spr. tegen het advies van den Radio-raad is ingegaan, al wil spr. er op wijzen, dat dit advies veel bestrijding heeft ondervonden. De Radio-raad stelde voor, 18 te geven aan den K.R.O., 18 aan de N.C.R.V., 18 aan de V.A.R.A. en 26 aan de A.V.R.O. Daarvan is spr. afgeweken. Doch hij heeft den algemeenen om roep, te verzorgen door elk der vereeni- gingen, vooropgesteld. Spr. merkt voorts op, dat de omroepvereenigingen hier veel meer macht hebben dan ergens anders. Controle is noodzakelijk. Geen uitzending kan geschieden zonder ministerieele machtiging; de regeering is dus wel degelijk voor de uitzending verantwoor delijk. Een vergelijking met drukpers vrijheid en vrijheid van vereeniging en vergadering is niet mogelijk. De radio is geheel iets anders dan drukpers of ver eeniging. Men moest eens weten, hoe er dage lijks wordt geprotesteerd tegen wat er per radio wordt gegeven. De taak van de controleurs is geen zelfstandige. Zij is een verlengstuk van de Radio-controlecommissie, welker sa menstelling waarborg is voor een vlotte soepele toepassing. In beginsel is spr. niet ongeneigd, in antwoord op de vraag van den heer De Zeeuw, te overwegen, zooveel mogelijk richtingen in de com missie te doen vertegenwoordigen. Het zwaartepunt moet blijven bij de commis sie, niet bij de controleurs. Spr. hoopt nog steeds, dat er samenwerking zal ko men; mocht zij onverhoopt uitblijven, dan zal de Minister niet nalaten te doen, wat zijn verantwoordelijkheid van hem vraagt. Na dit alles ook de Eerste Kamer kan snel werken, als het moet! behan delt de Kamer de begrooting van Water staat. De Eerste Kamer nam Vrijdag het hoofdstuk Waterstaat aan en ging daarna over tot de behandeling van de begrooting Zuiderzeefonds 1931. De liberale heer Van den Bergh bepleit hierbij een voorloopige beperking tot 1/3 van de drooglegging, om met het overige te wach- t entot betere tijden. Ook de heer Hea- d r i x (r.-k.) jammert over de kosten, die de raming belangrijk overschrijden. Hij zou een spoedige beslissing willen zien opgenomen door de Staten-Generaal. De heer Polak (s.-d.) stelt de vraag of de landbouw behoefte heeft aan een twaalfde provincie. De Zuiderzeevisscherij zal bij I voortzetting van de drooglegging verloren zijn. Hij meent, dat het een financieele j débflcle wordt en zal dan ook tegen de be grooting stemmen. De heer S1 i n g e n- b e r g (v.-d.) zegt, dat de Kamer door deze wending van den heer Polak wel ietwat verrast zal zijn. Thans reeds te zeggen: ik stem tegen het wetsontwerp, lijkt spr. wel wat ondoordacht. Ook Minister R e ij m e r geeft uiting aan zijn bevreemding over de woorden van den heer Polak. Hij wenscht evenwel te zeggen, dat door het aannemen der be grooting principieel niets beslist wordt omtrent de vraag van al of niet voortzet ting. De heer Polak wil een streep halen door de wet van 1918 en daardoor plaatst hij de regeering .oor groote moeilijkhe den. Als de Kamer de begrooting afstemt, blijft van morgen af het werk liggen en gebeurt er niets. Tal van menschen wor den dan werkeloos, de regeering moet tal van contracten afwerken. Het is nu wel gemakkelijk te zeggen: gij kunt deze men schen in de Wieringermeer te werk stel len, maar dat werk is van geheel anderen aard. Op te houden met den afsluitdijk is bovendien technisch onmogelijk. Wij kun nen dat stuk dijk daar toch niet laten lig gen. Spr. meent dan ook, dat het stand punt van den heer Polak weinig door dacht is. De heer Polak, in zijn repliek, werpt het verwijt van ondoordachtheid tegen over iets, dat zelf zoo weinig doordacht is als de drooglegging, van zich. Hij zet ver der zijn standpunt uiteen en vraagt of het dan niet mogelijk is de werken zoolan<* or te schorten tot het overzicht, dat de Mi nister heeft toegezegd, gereed is. Nadat nog andere leden hun standpunt hebben uiteengezet, wordt het wetsont werp tenslotte z.h.s. aangenomen. Aangenomen worden voorts nog de be grootingen voor de Visschershaven te IJmuiden, de staatsmijnen in Limburg en het Wegenfonds. Ook de Eerste Kamer gaat daarna op recès tot 14 April. HET DUITSCH-OOSTENR1JKSCHE DOUANE-ACCOORD. Henderson blijft staan op de noodzakelijkheid de quaestie aan den Volkerenbond voor te te leggen. In een persconferentie heeft de Brit- sche minister van buitenlandsche zaken, Henderson gisteren o.a. gezegd, dat hij nog op een mededeeling van de Duitsche en de Oostenrijksche regeering wachtte, of zij de uitnoodiging, die hij in de kwes tie van het voorgenomen douaneverdrag gedaan had, aannemen of niet. „Ik meen, dat de weg, dien ik mij ver- oorloofd heb den beiden regeeringen voor te stellen, waarschijnlijk wel zal worden betreder. Op de vraag, wat gebeuren zou wan neer Duitschland officieel op zijn stand punt blijft staan, dat de Volkenbond niet competent is, antwoordde Hendesrson, dat hij dan de quaestie zeer ernstig zou moeten overwegen. Hij kon zich echter niet indenken, dat deDuitsche regeering deze houding zou aannemen. De Senaatsfractie der Union Républi- caine (Millerand, Poincaré) heeft een motie aangenomen, waarin zij verklaart, dat toegeeflijkheid der mogendheden ten opzichte van een zoo onmiskenbare schending der verdragen als het D.-O. douaneverdrag is, ernstige gevolgen voor den Europeeschen vrede zou hebben. De fractie verwacht, dat de regeering een krachtige houding zal aannemen en keurt haar stappen tot afwering van dit ge vaar goed. De Fransche Kamercommis sie van handel eischt opzeg ging der handelsverdragen. Naar uit Parijs wordt gemeld, heeft de Kamercommissie van handel en douane vraagstukken met algemeene stemmen een motie aangenomen, welke den minis ter-president, den minister van buiten landsche zaken, dien van handel en dien van landbouw zal worden overhandigd, en waarin beiden laatstgenoemden wordt verzocht zich krachtig te verzetten tegen de definitieve onderteekening der D.-O. douane-unie en, indien deze tegenstand vruchteloos zou blijven, terstond het Fransch-Duitsche en het Fransch-Oosten- rijksche handelsverdrag op te zeggen, zooals dit, met inachtneming van een ter mijn van drie maanden, veroorloofd is. De commissie eischt voorts het aanknoo- pen van onderhandelingen met de andere Europeesche mogendheden, om deze te winnen voor een annuleering. HET DUITSCHOOSTENRIJKSCHE TOLVERBOND. Een lnterpela'tle In de Fran sche Kamer. Fougère, de voorzitter van de Kamer commissie voor handels- en douane-aan gelegenheden, heeft bij de Kamer een in terpellatie over het Duitsch-Oostenrijk- sche tolverbod ingediend. De Senaatscommissie voor handels- en douane-vraagstukken heeft een besluit ge nomen, waarin gezegd wordt, dat zij de Duitsch-Oostenrijksche tolunie beschouwt als iets, dat de handelsbetrekkingen tus schen deze beide landen en Frankrijk ernstig zal benadeelen. Zij verzoekt de regeering maatregelen te treffen, waardoor inbreuk op de verdragen voorkomen wordt. Een verklaring van Stimson. A» Amerikaansche minister Stimson, de A heeft een ver_ van buitenlandsche sensa_ klaring afgelegd, m verband^ tioneele persberich e toege. dat Frankrijk wegens ^et £)uitsch- schreven plan om zie te s]ujten Oostenrijksche tolver o"situatie zich voor een n";uwe Phet vloot-accoord ziet geplaatst en daarom met Italië niet wil tee 'ene hij uit Stimson zeide. 'ver- de rapporten derA»tgsschen de tegenwoordigers kon a verband twee verdragen niet het mins bestaat. u Wash- Uit reer 9~J= lomalieke ver- Oostenrijksche tolverdrag. HET AL-INDISCH CONGRES. GandhI dreigt met den honger dood. Gandhi heeft, naar de co"«Ponden van de „Times" te Karatsji meldt, 9'stere voor een groote vergadering yei aa dat hij, wanneer Hindoes en Mohamme danen voortgingen het land in twee am pen te verdeelen, zich terug zou tre en en vrijwillig den honderdood zou sterven. Naar uit Bombay gemeld wordt heeft Gandhi verklaard, dat indien het congres zijn overeenkomst met den onder-koning niet mocht goedkeuren, hij zich tijdeli; uit de politiek zou terugtrekken. Patel aan het woord. Vallabhai Patel heeft in de openings rede van het congres gezegd, dat de de- fensiewaarborg, welken Engeland vraagt, zou kunnen beteekenen, dat Engelsche of ficieren of zelfs gemeene soldaten aan gehouden werden, maar dat Indië nooit zijn verdediging door Engelschen zou la ten controleeren. Indië kan evenmin het financieele bestuur met Engeland deelen. Een motie van het hoofdbestuur. Het hoofdbestuur van het al-Indische congres heeft een motie aangenomen, welke aan het congres zal worden voor gelegd. Zij strekt tot bekrachtiging van het vergelijk tusschen Gandhi en den Onderkoning, zegt dat het doel van de Congrespartij de onafhankelijkheid van Indië blijft en eischt de volstrekte con trole op het leger, de buitenlandsche be trekkingen, de financiën en de belasting- politiek. De motie noemt voorts Gandhi als leider van de Indische delegatie naar de tweede ronde-tafel-conferentie en be pleit de vrijlating van alle politieke ge vangenen. Het streven van de a!-ïndische jeugdliga. De nationalistische leider Subash Bose, de voorzitter van de al-Indische jeu'gdliga, heeft een onafhankelijke socialistische re publiek Indië bepleit, welke z.i. kan wor den verkregen door de organisatie van boeren en arbeiders en de schepping eener nieuwe partij. DE ONLUSTEN TE CAWNPOER. Reeds 120 dooden en 500 ge wonden. De onlusten te Cawnpoer duren nog steeds voort. Het aantal dooden is geste gen tot 120 en het aantal gewonden tot 500. De Europeesche bewoners hebber zich onder militaire bescherming gesteld. Er is een strenge censuur ingesteld en d» telegraafverbindingen zijn verbroken. Ook de levensmiddelentoevoer is afgesneden en de meeste treindiensten op Cawnpoer zijn stopgezet. De plaatselijke overheid klaagt dat er te weinig militairen beschik baar zijn om den toestand meester te wor den. Uittocht der bewoners. De „Evening Standaard" meldt, dat duizenden gezinnen uit de stad vluchten. Hun aantal werd dezer dagen reeds op 30.000 geschat Cawnpoer heeft over de 200.000 inwoners). IN AUSTRALIË WEIGERT MINISTER LANG DE ENGELSCHE STAATSSCHULD AF TE LOSSEN. In geheel Australië heerscht groote op winding over de weigering van de regee ring van Nieuw-Zuid-Wales om de April-termijn van de staatsschuld te Lon den te betalen. Bevan, de vorige premier van Nieuw- Zuid-Wales, heeft op een vergadering te S, dney gezegd, dat het eerste gevolg van het niet betalen zou zijn, dat de werk loozen er nog ellendiger aan toe zouden zijn en alle kans op verschaffing van werkgelegenheid verkeken zou zijn. Hogan, de p remier van Victoria, zeide te Melbourne, dat het voornemen van Lang laf en oneervol was en dat ieder eerlijk man in Australië er zich voor schamen zou. De officieele arbeiderspartij heeft de partij van Nieuw Zuid-Wales, die Lang steunt, uit de partij gezet. Er zal een nieuwe partij in dien staat opgericht wor den. In het Lagerhuis. Thomas, de minister voor de dominions, heeft gisterenavond in het Lagerhuis ge zegd, dat ook hij met groote verontwaar diging en diepe verslagenheid de berich ten uit Sydney had ontvangen. Hij had den Australischen hooge-commissaris te Londen verzocht, zich onmiddellijk met de federale regeering in verbinding te stellen om den indruk weer te geven, die het bericht te Londen en in geheel En geland gewekt had. Spr. wilde nog niet gelooven, dat Lang werkelijk tot dezen stap zou overgaan, maar hij zou het Huis Maandag nader inlichten, wanneer hij èn |Van den hooge-commissaris én van Scullin ongetwijfeld nadere gegevens in handen zou hebben.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 5