UW PIJP: V.ROS OOST UNION M HET BINNENHOF! OP EN OM S f ■RIJWIEL GEMENGD NIEUWS De noodtoestand in het visscherij- bedrijf te IJmuiden. een camera cadeau. ChfbaPr b6staan dutafflssss arts? sinas sas ft Ca»Sr2en Zl,llen in behan- Het suikerbieten-ontwerp. Het Amster dam-Rijn-Kanaal. De Zuiderzeedemping en nog veel werkl KOOP EEN Bemoedigend. De burgemeester noemt aan wijsbare oorzaken. De berichtgever van het Hbl. te IJmui- "e£a?rhrSi« van vrasen van den rij bed rijf te IJmuiden verkeert en I af i,et reeds overwogen heeft welke P „inL,(.n zullen kunnen worden aangewen of gesteund teneinde verbetering in,c toestand te verkrqgen heeft de burge meester, de heer R. G. Kykens, geaiu woord dat zeer zeker voor een deel reeder'ijen een ernstige crisis is ïngetre- Weliswaar zy'n er verscheidene jaren opweest waarin veel schepen tydelyk werden 'opgelegd, maar een malaise van zoo langdurigen aard als thans heeft het visscherii bed rijf na 1921, toen de lage va luta van het Duitsche geld het product tot ongekend lagen Prtis verhandelbaar d6De miaise'va?thans houdt natuurlijk nauw verband met de algemeene wereld crisis. B. en W. hebben reeds meermalen overwogen of er iets gedaan zou kunnen worden om verbetering te verkrijgen. Daarbij kwam telkens naar voren het feit, dat vele in het geheel niet kapitaalkrach tige reederijen eenige jaren geleden, toen het bedrijf voor de zooveelste maal aan het opleven was, de trawlervloot onge limiteerd gingen uitbreiden. Dergelijke ondernemers beschikten toen, evenmin als nu, over de noodige eigen fondsen en waren voorbeschikt om by malaise in groote moeilijkheden te geraken. Ook vor deren de vaartuigen, waarop hier wordt gedoeld, veel te hooge exploitatiekosten. Voor hen ziet de zaak er dan ook h. i. niet rooskleurig uit. Het eenige afdoende mid del schijnt hun een geleidelijke voorzich tige saneering der vloot, met als eerste begin het aanvaarden van de financieele gevolgen daarvan. Een belangrijke oorzaak der huidige malaise is verder het zich verplaatsen der productieve vischgronden naar Noorde lijker streken, alsmede het gebrek aan plaatvisch, voornamelijk tong, ontstaan na den strengen winter 19281929. Bovendien wijzen B. en W. er op, dat belanghebbenden, voor zoover hun be kend, geen moeite hebben gedaan om te komen tot een verbod van de pufvissche- rij. Deze visscherij is h. i. één der oor zaken van de viseharmoede der Noordzee. De toepassing van het Vigneron-Dahl- patent heeft voorts eveneens een snellen teruggang van den vischstand in de Noordzee bevorderd. Zeker kan het niet op den weg van de gemeente liggen om op kunstmatige wijze eenige verbetering te bevorderen, welke h L geene blijvende verbetering kan zijn, voor verscheidene door en door zieke visscherij-ondernemingen. Het spreekt echter vanzelf, dat, moch ten van deskundige zijde pogingen worden aangewend tot verbetering van toestan den in het visscherybedryf, het gemeente bestuur niet achterwege zal blijven deze pogingen te steunen. GEEN AFGIFTE MEER VAN GOUDEN TIENTJES. De Nederlandsche Bank zet de afgifte voor de binnenlandsche circulatie stop. Nadat de goudvoorraad van de Neder landsche Bank in 1925 aanzienlijk was ge stegen, is de directie in November van dat jaar bij wijze van proef overgegaan tot de afgifte van gouden tiengulden-stukken voor de binnenlandsche circulatie. Toen het na weinige maanden duidelijk was, dat de binnenlandsche circulatie spoedig ver zadigd was en de handel zich van de gou den tiengulden-stukken trachtte meester te maken voor export naar landen, waar een premie voor deze munten werd be taald, is de afgifte beperkt tot 250 per dag en per persoon. Een verdere beper king, en wel tot 50 per persoon en per dag, bleek op deze zelfde prineipieele gronden noodig in het jaar 1927. Op deze wyze liet de Bank voor hen, die voor rede lijke doeleinden over gouden munten wenschten te beschikken, de mogelijkheid open zich het begeerde zonder al te veel moeite te verschaffen. Het is echter gebleken, dat de door de Bank niet gewenschte handel bij de vraag naar gouden munten een overheerschende rol is blijven spelen in verhouding tot de aanvragen van ander karakter. Nog steeds worden tiengulden-stukken met een door de wisselkoersen niet gewettigde premie opgekocht en houdt een voortdurende af vloeiing van het door de Bank verstrekte goud naar het buitenland aan. Weliswaar gaat het hier om betrekkelijk onbelang rijke bedragen tengevolge van de boven genoemde beperking van de afgifte en is de geheele voorraad goud van de Bank mans slechts weinig geringer dan toen met ne proef een aanvang werd gemaakt de voorraad gouden tiengulden-stukken si ai JS Bestegen maar toch acht j,e* on<fer de gegeven omstan- gl eden juister aan de regelmatige af- gouden munten voor het binnen- landsch gebruik met het einde van dit te maken 1931) *eheel een einde &rland^hft v-gHSteld 018 ^ohenk aan Wn tun a ^eren, die in 1916 ge- tariaat ^an den Sr W?'k° ho komsrt van deze fot'i i' r tuasohen- De termijn dS aren ontvangt. April ax aanmelding sluit 15 PROVINCIALE STIERENKEURING TE ALKMAAR. Dinsdag had te Alkmaar de eerste voorkeuring plaats voor de Prov. Oom missie tot bevordering van de Rundvee- fokkerij .in Noord-Holland. De verwach ting was hoog gespannen, maar er bleek w3t kaf onder liet koren te schuilen. Blok Max B 8 van den heer Pos en an deren te Stompetoren bleek kampioen. Van de veertien tweejarige verwachte stiren waren er twaalf verschenen waar van er vijf werden goedgekeurd, namelijk de dieren van de heeren H. J. Bruin, O. Over en C. Klerk Jzn. te Stompetoren, J. Borst Azn. te Alkmaar, P. N. Groot te Alkmaar en Gebr. Jonker te Egmonder- meer. Van het aantal van 32 aangegeven één jarige stieren waren er 28 verschenen, hoewel er vele in minderwaardige condi tie waren. Slechts zes werden goedge keurd. Deze waren eigendom van de hee ren C. Kramer Glijnis, A. Over, Jac. de Boer en Jan Feeke te Stompetoren, J. Kuyper te Groot-Schermer en E. Dz. Go- vers te Alkmaar. Van de zes geprimeerden waren er vier welke den stier Blok Max tot vader heb ben en drie van deze vier zijn uit den zelfden moeder (Liekele 14) afkomstig. DE BELASTINGVERHOOGING TE AMSTERDAM. Volgens het „Hbld." heeft de commissie van bijstand voor de gemeente-financiën zich Dinsdag vereenigd met het denkbeeld van den wethouder voor de financiën, dr. Wibaut, om de belasting te verhoogen en over het dienstjaar 1931'32 te heffen 44 in plaats van 30 opcenten op de Gemeen tefondsbelasting. Mr. Romme gaf in over weging, het bedrag van ruim een millioen gulden, dat de gemeente aan inkomsten uit de zakelijke bedrijfsbelasting moet ont beren uit het reservefonds te putten, maar dr. Wibaut deelde mede, dat dit al geheel is uitgeput. Ook de reserves uit de be drijven kunnen, volgens den wethouder, niet gebruikt worden voor vermindering van het getal opcenten. MOEILIJKHEDEN BIJ VAN GEND EN LOOS-A.T.O. Sedert eenigen tijd hebben de Centrale Bond van Transportarbeiders en de Ned. R. K. Bond van Transportarbeiders „Sint Bonifacius" in opdracht van het personeel pogingen aangewend tot verbetering in de arbeidsvoorwaarden bij Van Gend en Loos en A.T.O. Over deze verlangens heeft Zaterdag tusschen de directie en de besturen der voornoemde organisaties een langdurige conferentie plaats gehad. Het standpunt der directie bleek afwij zend. Zij werd niet alleen niet bereid ge vonden tot een herziening der loonen, doch ook al de andere verlangens werden met-beslistheid afgewezen. De besturen der arbeidersorganisaties hebben aan het einde der conferentie, toen het negatief resultaat der besprekin gen vaststond, medegedeeld, dat zij in deze algeheele afwijzing niet konden be rusten en zich daarom verplicht zagen langs andere wegen te pogen tot bevre diging der wenschen van het personeel te geraken. Over de ten dienste hiervan te treffen maatregelen zullen binnenkort in lande lijke gedelegeerdenvergaderingen de be sturen zich met het personeel verstaan. Binnenland. DE MOORD TE CUYK. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft Donderdag uitspraak gedaan in de zaak van den moord te Cuyk, waar op 30 Juni van het vorige jaar de zwerver B. Tap in een schuur dood is gevonden. Als ver dacht van dezen moord hebben terecht ge staan vrouw B. M. en de 58-jarige zwer ver D. van D. De rechtbank veroordeelde beide ver dachten tot acht jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. De eisch tegen Van D. was acht jaar en tegen vrouw M. 12 jaar gevangenisstraf. DOODGESTOKEN. Donderdag heeft de rechtbank te Haar lem uitspraak gedaan in de zaak tegen den 45-jarigen D. de V., die verdacht werd, A. N. C. van het leven te hebben beroofd. De verslagene en de verdachte woonden ten huize van de vrouw J. A. en haar broer G. A. in de Bakkumstraat te Haarlem. De vrouw heeft eerst met C. geleefd, maar is na eenigen tijd van hem weggeloopen en met de V. gaan wonen. Einde 1930 kwafli C. te Haarlem, daar hij hier zijn ouderdomsrente moest halen, waarvoor het noodig was, dat hij daar een vaste woonplaats had. Vrouw A. heeft hem toen bij zich in huis genomen. Nadat op 15 September de ouderdomsrente was gehaald, is er flink feest gevierd, bij wel ke gelegenheid er veel sterke drank is ge bruikt. Bij de twist, die toen ontstond, heeft C., de broer van vrouw A. met een beeldje op het hoofd geslagen, tengevolge waarvan deze ineenzakte. Ook C. viel op den grond en er werd aangenomen, dat hij door een aanval van emotie was over leden. Later is gebleken, dat C. tenge volge van een messteek is overleden. Tegen den verdachte was een gevangenis straf van 5 jaar geëischt. De rechtbank veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek van de voorloo pige hechtenis. EEN JONGEN MEEGEVOERD. Een inwoner van Delft heeft Woensdag middag by de politie kennis gegeven dal zijn 12-jarig pleegzoontje uit school was1 meegenomen door een man, die voorgaf, de vader van den knaap te zijn. Toen de jongen later in den middag niet thuis kwam, is een rechercheur naar Rotterdam gegaan waarheen het spoor leidde. Met medewerking van de Rotterdamsche re- werd de jongen opgespoord in de SfH.ipH Va7 -en ^6-jarigen T. aan den Schiedamschesingel te Rotterdam. Deze en de jongen werden meegenomen naar het politiebureau. Bij onderzoek en ver hoor bleek, dat T. zich had schuldig ge maakt aan een zedendelict. Hij is in ar rest gesteld. EEN BRUTALE INBREKER. Onder de oogen van de ver schrikte huisvrouw. Woensdagnacht heeft een brutale in breker zich toegang verschaft tot een woning aan den Berg en Dalschen weg te Nijmegen. De man had zich tot de wo ning toegang verschaft door verbreking van twee ruiten. Nadat hij verschillende vertrekken doorzocht had, begaf hij zich naar het slaapvertrek van de bewoners, waar de vrouw des huizes den indringer zag binnenkomen. Zij was daardoor zoo zeer ontsteld, dat zij haar echtgenoot niet durfde wekken. De man doorzocht het vertrek en vond een portefeuille, waaruit hij een bedrag van ongeveer 100 weg nam. Door het geritsel was inmiddels ook de heer des huizes ontwaakt, die onmid dellijk opsprong ten einde den inbreker te pakken. Deze sloeg op de vlucht en wist te ontkomen. Het onderzoek door de politie ingesteld heeft tot nu toe geen resultaat opgeleverd. G ASVER STIKKIN G. Agent om het leven gekomen. Een tragisch ongeval heeft Donderdag morgen in het politie-bureau aan de Kat- tenburfjergracht te«Amsterdam plaats ge had, waardoor een agent van politie om het leven is gekomen. De 37-jarige agent van politie P. J. Voordewind, die om halfnegen 's mor gens bureaudienst had, vroeg den briga dier-wachtcommandant verlof om in een der douche-badcellen van het bureau een bad te mogen nemen. Dit werd hem toegestaan, waarop de agent zich naar de badkamer begaf. Om negen uur echter, toen het ochtend appèl gehouden werd, ontbrak deze agent en de brigadier herinnerde zich, dat hij een half uur tevoren een bad was gaan nemen. Men ging nu naar boven en hoorde in de badéel het water stroomen, maar kreeg op roepen geen gehoor. Daal de deur niet gesloten was, ging men bin nen en daar vond men den agent op den grond liggen, terwijl de wanden van de cel vol zaten met aanslag van verbran dingsgassen, van den geyser afkomstig, i Bovendien hing in de badruimte een bui tengewoon bedwelmende damp. Men heeft het slachtoffer dadelijk uit de badcel gedragen en zoowel door agen ten als door verplegers vun den dadelijk gealarmeerden G.G.D. werden gedurende ruim twee uren pogingen aangewend om de levensgeesten op te wekken. Dit mocht helaas niet meer gelukken. Een geneesheer moest den dood consta- teeren. Het slachtoffer is ongeveer een jaar of tien in dienst van de politie. Hij is ge huwd en vader van één kind. Nadat de familie gewaarschuwd was, is het stoffelijk overschot in den loop van, den morgen naar de echtelijke woning, getransporteerd. Een door deskundigen ingesteld onder zoek heeft uitgewezen, dat het afvoerka naal van den geyser, waardoor de ver brandingsgassen een uitweg moeten vin den, verstopt was. Men mag aannemen, 1 dat toen de agent zich door langzame be dwelming onwel begon te voelen, hij de kracht niet meer had zich uit de badcel te verwijderen. HET WEER IN MAART. Het Kon. Ned. Meteor. Insf. te De Bilt heeft het volgende voorloopige overzicht gepublicceerd over het weer in Maart: Gemiddeld over de 5 hoofdstations was in Maart de oehtendtemperatuur 2V» gr. te laag, in de 3 dekaden resp. 51/», 21/» en Vj graad. De grootste afwijkingen kwa men voor op den lOden en 23en, resp. 91/» graad beneden en 5 graden boven normaal. De gemiddelde minimum tem peratuur was lVs, het gemiddelde mini mum 3 graden beneden normaal. Het aantal dagen met een minimumtempera tuur beneden het vriespunt bedroeg te De Bilt 23 tegen 12 normaal. De neerslag was overal ver beneden normaal. In Zuid-Holland, Zeeland, Gel derland, Oost-Brabant en Limburg viel 40 tot 50 pet. in het overige deel van het land slechts 20 tot 40 pet. van de nor male hoeveelheid. Te De Bilt werden 195 uren zonne schijn waargenomen, tegen 111 normaal. DWANG OP EEN GEMEENTE BESTUUR. Een burgemeester wil niet lan ger de verantwoordelijkheid dra gen en vraagt ontslag. De burgemeester van Leek, de heer R. L. Dijkhuis, heeft aan de Koningin eer- i vol ontslag gevraagd, omdat hij niet lan ger de verantwoordelijkheid van het be stuur der gemeente wil dragen, nu de gemeenteraad het aandeelenkapitaal van de N.V. Ontginningsmaatschappü „De Vereemgde Groninger Gemeenten" heeft verhoogd van 10.000 tot 12.000 en de garantiestelling van genoemde maat schappij van 10.000 tot 24.000. Aan vankelijk heeft de gemeenteraad deze verhoogingen afgewezen, maar toen het bestuur van genoemde maatschappij wei gerde de werklooze arbeiders van Leek tot hare terreinen toe te laten, heeft de raad zijn eerste besluit herzien en aan den eisch toegegeven. De burgemeester acht den financieelen toestand van Leek, die thans zeer zorgelijk is, van dien aard, dat zij door dergelijke handelingen ont redderd zullen worden. Vandaar zijn be sluit. EEN POKKEN-GEVAL. Geconstateerd op een Neder- landsch touristenschip te Napels. Een telegram uit Napels meldt, dat daar een geval van pokken ontdekt is aan boord van het Nederlandsche touristen schip „Rotterdam" van de Holland— Amerika-lyn, dat eenige honderden tou- risten vervoert. Het ziektegeval is niet ernstig gebleken, zoodat volstaan kan worden met den zieke af te zonderen en de passagiers en de bemanning in te enten. Buitenland. EEN MOOIE SLAG. Kommiezen hebben op een particulier kantoor te New-York bij de 2000 kg. ver- doovende middelen aangeslagen, waarvan de waarde op een en een kwart millioen dollar wordt geschat. Zij hebben daarbij ook iemand aangehouden. Op een andere plaats hebben zij bijna 1000 kg. opium aangeslagen, ter waarde van meer dan 400.000 dollar. INBRAAK IN DE KANSELARIJ DER RIDDERORDEN TE PRAAG. De kas gestolen. In den nacht van 31 Maart op 1 April is de kas van de kanselarij der ridderorden te Praag geplunderd. De inbrekers dron gen het slot te Freudenthal binnen en braken in de kanselarij een brandkast open, waaruit zij een bedrag van 16.000 kr. ontvreemden. De daders zijn nog niet gevonden. GROOTE BRAND. Kleine oorzaken Te Lauenbruck in de provincie Han- nover brak Donderdag een schoorsteen- brandje uit, dat door den sterken Oosten- wind aangewakkerd spoedig tot een feilen brand werd, die tien huizen in de asch legde. De schade beloopt 200.000 mark. Uit i alle plaatsen in den omtrefc waren de i brandweren toegesneld om hulp te ver- leenen. SCHEEPSRAMP IN AUSTRALIË. Het stoomschip „Malabar" uit Londen is op de klippen geloopen bij Port-Jack- son bij dichten mist, en men denkt dat het zal zinken; de bemanning en de 27 pas- sagiers, de laatsten in hun nachtgewaden, hebben de kust echter zonder ongelukken kunnen bereiken. EEN ZWENDELZAAK IN TOMASZOW. Een mlllioenensciiadc. In de kunstzijdefabriek van Tomaszow is men een zwendelzaak op het spoor ge komen, waardoor de staat ettelijke millioe- oenen schade heeft geleden. Het staats- spiritusmonopolie leverde de fabriek, tot ondersteuning der kunstzijde-industrie, de benoodigde spiritus ver beneden de productiekosten. De directie, die in plaats van 11 zloty slechts 70 groschen per liter betaalde, gebruikte de spiritus echter voor geheel andere doeleinden. Deze zwendelarijen werden stelmatig reeds vijf jaar gepleegd. Eenige personen zijn in hechtenis genomen. FAMILIEDRAMA. Te Asehaffenburg heeft Donderdag morgen de gescheiden ambtenaarsvrouw Therese Moehn haar drie kinderen en haar zuster doodgeschoten en daarna zelf moord gepleegd door van de vierde ver dieping op straat te springen. DE PETROLEUMPRODUCTIE VAN SOWJET-RUSLAND. Het vijfjaren-plan In twee-en- een-half jaar. Op feestelijke wijze heeft men in Sow- jet-Rusland de laatste werkzaamheden van het program voor de petroleum-in- dustrie van het vijfjaren-plan besloten, waardoor dit plan, voor zoover het de pe- troleum-industrie betreft, in twee-en-een hal jaar is uitgevoerd, dus twee maal zoo snel als men geraamd had. DOOR BANDIETEN DOODGESLAGEN. De oud-officier Frank B. Gorman, die langen tijd werkzaam was als ambtenaar bij de griffie van den Amerikaanschen Senaat,, is door bandieten, die hem aan hielden in een straat in het Westen van Chicago om hem te berooven, doodgesla gen. DE BEPERKING DER IMMIGRATIE IN DE VEREEN. STATEN. Tengevolge van de maatregelen van het departement van arbeid tot beperking der immigratie, bereikte de immigratie in de Vereenigde Staten in de maand Febru ari j.L een laagterecord. In deze maand werden namelijk slechts 3147 buitenlan ders tot de Vereenigde Staten toegelaten. W E E K- KRONIEK NV uniocij IRUWIELFABRIEK -^,/OEM HULST AAT1 DE .DEDemvAAPT Nog iets over de beide laatste zittingen der Tweede Kamer vóór het Paasch-recès van 1931, dat zal duren van 27 Maart tot 28 April iets langer nog dan sommigen hadden verwacht. Op Donderdag 26 Maart is het suiker- bieten-ontwerp goedgekeurd. Ik teeken'van het daarover nog verder gehouden debat aan, dat dr. Colijn 't met den soc.-democratischen afgevaardigde v. d. Sluys eens bleek te zijn, dat wamieer het rendement der bieten niet beduidend wordt opgevoerd, in verhouding tot de rietsuiker, de bieten-cultuur te onzent ten doode gedoemd is. Het verschil in productie-kosten is al te groot. Met den ckr.-historischen dr. Lovink was de heer Colijn 't volkomen eens, dat de bietencul tuur niet mag verdwijnen. Jaarlijks mil lioen en uit te geven voor het in stand houden van deze cultuur gaat ook niet aan. Het verschil in productie-kosten wordt voornamelijk veroorzaakt door ver schil in rendement. Allereerst, aldus nog de gezagheb bende anti-revolutionnaire leider moet dus worden gestreefd naar vergrooting van de productiviteit. Langs dien weg zal men de biet z. i. toch niet geheel „concur- renz-fahig" maken, dus: bestand tegen concurrentie op de wereldmarkt. Het wordt tijd besloot de heer Colijn, dat ae Regeering overweegt, of zij niet het initiatief dient te nemen tot een nieuwe Brusselsche Conventie. Minister Ruys de Beerenbrouck bleek bereid, de garantie-premie te verminde ren met de helft van het bedrag, dat den prijs van pulp en melasse de 4 te boven gaat in plaats van dus van 3. Het bieten-ontwerp kwam er den 26en Maart met 74 stemmen tegen de eene en enkele van den communist Wijnkoop. Waarna de Tweede Kamer den moeiza- men tocht door het ontwerp tot wijziging van de Woningwet voortzette. Voor welke deliberatiën ik naar uwe verslagen ver wijs. Minister Verschuur was werkelijk zeer tegemoetkomend, 't Kan niet worden betwist. Z. Exc. van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft een lange reeks van amendementen, van redactioneelen aard; dus slechts formeele kwesties be treffend, alsook voorstellen van kleinere soort, overgenomen of aanvaard. Zeg gend, dat de Minister de beslissing aan de Kamer overliet. Maar: geen enkel voorstel, dat princi- pieel inbreuk maakte op het wetsvoorstel werd door mr. Verschuur aanvaard. h,et onty.erP tot wijziging van de Woningwet er by eindstemming, tweede ezing, eind April vrijwel ongeschonden zal komen. De Eerste Kamer heeft op Donderdag Maart het Amsterdam—Rijnkanaal goedgekeurd. Wat in de hoofdstad de vlaggen deed uitsteken. De zoo lang en zoo vurig begeerde ka naal-verbinding tusschen Groot-Mokum met den Ityn bij Wyk-bij-Duurstede is er dus. Aan de koninklijke sanctie behoef de niemand te twijfelen. Burgemeester De Vlugt onderstreepte even, dat Amsterdam zich ook wel zou vereenigd hebben met het Vallei-plan, wyl het kanaal nu eenmaal onmisbaar is. Dit kanaal, voegde de senator-burger vader eraan toe, beantwoordt volkomen aan de „desiderata", harte-wenschen, der hoofdstad. T. a. van de kwestie der Radio-censuur verwijs ik wederom naar de dagblad-ver slagen. Van den Vrijdag 27 Maart valt wat de Eerste Kamer betreft, in herinnering te brengen de kritiek, door den heer Henri Polak geoefend, by zeer groote verrassing, op de Begrooting van het Zuiderzee-fonds. Hierop neerkomend, dat de Senaat deze Begrooting zou moeten verwerpen.Gezien de rampen, welke ver dere voortzetting van de Zuiderzee-dem- ping tengevolge zouden hebben. „Les extrèmes se touchent"!..De uitersten raken elkander. Zeer kort vóór zijn dood heeft de ohr. historische, zeer-oonservatief aangelegde senator mr. Verkouteren in de Eerste Ka mer verkondigde: „Staakt de Zuiderzee demping!.... Zij is voor Nederland te kostbaar....!" Nu komt in de Eerste Kamer op 27 Maart j.1. de sociaal-democratische senator Henri Polak, de zeer-kunstzin- nige afgevaardigde verkondigen: by de Begrooting van het Zuiderzee-fonds voor 1931, dat hij, Polak, tegen zou stemmen. Gezien: de rampen, welke ver dere voortzetting van de Zuiderzeewerken tengevolge zou hebben. Dat bracht groote sensatie in de hooge vergadering. Minister Reijmer wierp olie op de par lementaire golven. Door de belofte, dat de Kamer in den loop van dit zitting-jaar gelegenheid zal krijgen, zich over de al of niet voortzet ting van de Zuiderzeedemping uit te spreken. De heer Henri Polak verklaarde ver volgens, geen stemming over het ont- werp-Zuiderzeefonds te zullen vragen. I rouwens, hoogstens twintig senatoren waren nog present. Het „quorum" van zes-en-twintig was er niet. intusschen, de vraag, of Nederland financieel by machte is, de Zuiderzee demping, met hare millioenen-tegen- vallers, te voltooien, is aan de orde van den dag gesteld. En: een toestemmend antwoord op de vraag is nog niet gegeven!.... Men moet den ernst der zaak, hier aan de orde, vooral niet onderschatten. Het tekort op den Wieringermeer-polder becyferde de heer Polak, zal in de mil- lioenen loopen. Het geheele werk zal z 1 zeker een milliard vorderen, 't Verstan digst zou zei senator Polak. z»n' het webk stop te zetten. Zóó ver is 't gelukkig, weet men niet gekomen. De Begrooting is goedgekeurd. Maar de Kamer wacht op nadere gegevens. Wat die zullen brengen, men heeft 't af te wachten. Dat Nederland het groote en grootsche Zuiderzee-werk zal stop-zetten, 't is rauwelijks aan te nemen. De vriiz.-democratische mevrouw mr. BakkerNort heeft in de zitting van Vry- dag 27 Maart haar initiatief-ontwerp iu- gediend, de benoembaarheid der vrouw in Nederland tot het notariaat openstel lend. Er bestaat veel kans, dat het tot wet zal worden verheven. De wijziging der Woningwet is afge daan. Wordt straks voor den Senaat rijp gemaakt. Ons Lagerhuis heeft nog heel wat af te doen, alvorens het zomer-recès kan wor den ingetreden. De wijziging der Drankwet, zeer spoedig na 28 April-op het tapijt komend, zal heel wat gepraat vorderen. We krij gen dan allereerst en allermeest een dis cussie over de „Local Option", de Plaatselijke Keuze, door Minister Ver schuur hier uitgeschakeld. Voorts, de Muziek-Auteurswet, die op het geldschietersbedrijf en o. a. de wy- ziging van de Registratie-wet. Niet te vergeten: de interpellatie-mr. mr. Kortenhorst over het mislukken van de Geneefsehe Conferentie over de econo mische verhoudingen in Europa. Neen, er is nog heel wat te bekok stoven in ons Parlement. En 't zal zeer mooi zijn, wanneer half Juli op het Binnenhof het groot- recès zal kunnen aanvangen. Mr. ANTONIO. Ver voor dag en dauw en ver na zons ondergang hoor ik weer den klaterend vroolyiken roep van den merel. Als de morgengeluiden van den aan- stuwenden dag, die elk menschenkind roept, nog niet zijn opgelaaid en als de driftige geluiden van den werkdag zich hebben gelegd, brengt de merel vreugdig en opgewekt zijn regelmatig herhaald mo tief van glasheldere klanken, die in de stille uren van den komenden en den stervenden dag dienen als herautgeschal ter aankondiging van den dageraad en als afscheidshymne aan de nagloeiing van het eggekrompen daglicht. Hoog in den nog spichtig uitzienden boomtak zit hij, de merel, daar tijden aan een en zoo rustig, bewegingloos, dat je hem in den wir-war van takken soms niet dadelijk in de gaten hebt. Regelmatig, als van een goedgeSteld uurwerk, klinkt zijn blijden roep; het klatert als het kristallen water van een bergbeek; het is rein als het blauw van een ijle Maartsche lucht en er zit iets in van de zuivere sonoriteit van het geklik-klak van den smidshamer op het aambeeld. Iets van diezelfde veer kracht en iets van datzelfde pure van den aambeeldslag klinkt in den merelroep. Is de roep schynbaar eentonig door het telkens weerkeerende zangmotief, toch verveelt het niet door de zuiverheid van het melodieuse. Er ligt iets prikkelend opwekkends in, zooals er iets prikkelend-opwekkends is in de Maartsche atmosfeer, vooral, wan neer, zooals dat den laatsten tyd nogal het geval is, de wind aan den oostelyken kant is. In de atmosfeer kan het dan ook zoo zuiver en klaar zyn. In de lucht schijnt iets doorschijnends te zijn en het is, of, met zoo'n heldere atmosfeer, de dingen veel nader tot je komen als in andere om standigheden. Hoog doemt b.v. het eiland Texel op en het is of het eiland met al hetgeen het draagt rust op een gordel van spiegelglad water, waar de hooge punten zelfs in silhouetteeren. Donker en scherp staan de contouren van alle voorwerpen getrokken tegen het azuren fond van de lucht. Prikkelend, en ziltig geurend, is de lucht en dringt vol frischheid tot in de uiterste vaten van je longenstelsel, zoodat de borstkas zich schijnt te verruimen, de tred opveert en je geheele lichaam wel dadig "schijnt te beïnvloeden. Dieper haal je adem en je snuift met hartstocht het fijne aroma van de klare Maartsche lucht in je op. Misschien is het ook iets van datgene, hetwelk de merel zoo vreugdig doet schallen. Het zal onbewust gaan, zooals ook wij meestal onbewust reageeren op den at- mosferischen toestand, want onze stem ming en onze veerkracht staat dikwijls in zoo nauw verband met den toestand van het weer. Misschien is er een studie van gemaakt hoe ook de merel reageert op het weer; my komt het voor, dat hij met klare luch ten zich meer laat hooren dan met mieze rig weer. Wel mag de lucht bedekt zijn, maar als er overigens helderheid in de atmosfeer is, dan schalt des merels roep meer dan als het druilt naar regen. Soms kan het snerpend koud zyn. Guur en kil jaagt de oostenwind door de kale boomtakken; huiverig knoopen wy onze jassen dicht, zetten de kraag op en duwen diep de handen in de zakken. Maar klaar is de lucht, ver het uitzicht over zee en een lichte rand staat rondom op de hori zon, terwijl de lucht overigens flauw be wolkt is. De prikkelende, hoewel koude geur van de lucht, doet eerst wat pijnlijk aan, maar als je flink de stap er in hebt gezet en het bloed wat krachtiger begint te stroomen, vindt je het heerlijk in dezen opwekkende atmosfeer te mogen rond dwalen. En ondanks de koude zit daar ook be wegingloos, hoog in de takken, zoodat de felle ooster hem ongebreideld kan geese- len, de merel en klaterend klinkt zyn gorgel, alsof het voor hem een vreugde is onder den oostergeesel te mogen worden gelouterd. En misschien zegt ons dat de klare merelroep ook wel, dat we, ondanks veel wat drukkend is en schijnt, toch moeten trachten te bewaren de veerkracht om ZOrg moeitevollen dag tege- o t te gaan en zonder weemoed afscheid e nemen van de langzaam verflauwende fflans van het leven. Robinson. Ik kan u geen nieuw costuunj leveren, voor u het vorige betaald hebt. Klant: Wat zegt u, maar man, zoo-

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 2