JULiAMADORP. CALLANTSOOG. BREEZAND. ANNA PAULOWNA. Vergadering van den Raad TEXEL. Nadat mr. dr. J. Schokking ter verga dering van de Chr. Hist. Unie te Amster dam zijn openingsrede had uitgesproken, is besloten tot verzending van een hulde- telegram aan de Koningin. De drie leden van het hoofdbestuur dr. J. Schokking, mej. mr. F. C. Katz en de heer J. ter Haar Jr. zijn herkozen. Met algemeene stemmen heeft de ver gadering zich vereenigd met een motie van de afd. Leiden, luidende: Het werk van den Volkenbond. Met alle waardeering en erkenning van hetgeen in Nederland, ook in onzen kring, ten deze reeds werd verricht, steune Je Christ. Hist. Unie met kracht het werk van den Volkenbond en propageere de bevordering van het internationale recht, opdat de Unie daardoor daadwerkelijk medewerkster worde aan het werk van den vrede onder de volken. Wijzigen Wet op het L. O. In behandeling komt daarna een voor stel van de afdeeling Wolf aartsdijk, om bfj de regeering aan te dringen op een wijziging van de Leerplichtwet in dien zin dat kinderen die het 7e leerjaar der lagere school met goed gevolg hebben doorloopen, ongeacht hun leeftijd de school mogen verlaten. Het voorstel is goedgekeurd. De afd. Rheden-de Steeg heeft voorge steld aan te dringen op wijziging van de wet op het Lager Onderwijs van de strek king, dat aan kweekelingen met acte in scholen met minder dan drie leerkrachten althans worde toegestaan in eigen lokaal zelfstandig als leerkracht op te treden. Dit voorstel is aangenomen. Zondagsheiliging. De afd. 's-Gravenzande had voorgesteld dat de vergadering zich zoude uitspreken voor gepasten aandrang op de regeering om het goedkoope passagiersvervoer op Zondag tegen te gaan. De voorzitter merkte op, dat het pro gramma een artikel bevat betreffende de bevordering van de Zondagsheiliging in het algemeen. Het voorstel is daarop ingetrokken. Regeling radio-kwestie. De afd. Amersfoort had voorgesteld dat de vergadering haar vertrouwen zoude uitspreken nat de fractie haar medewer king zal verleenen tot het verkrijgen van een meer bevredigende regeling van de radiokwestie. De motie-Amersfoort is na eenige dis cussie ingetrokken. Aandrang op vaststelling van een onderhandelingstarief. De afd. Loosdrecht had de volgende motie voorgesteld: De algemeene verga dering, gezien den noodtoestand in den land- en tuinbouw, verzoekt het hoofdbe stuur der Unie en de vertegenwoordigers der Unie in de Staten-Generaal, de ter gend langzame vorderingen van de Neder- landsche regeering niet af te wachten, maar aan te dringen op de vaststelling van een onderhandelingstarief. Bij de gedachtenwisseling kwam uit de vergadering tegen dit voorstel verzet. Waarna de afd. Loosdrecht haar motie heeft ingetrokken. De vergadering is daarna gesloten. Onder groote belangstelling gaf de biljartkunstenaar Prof. Koehof zijn ex perimenten ten beste in de zaal van het café »Prins Hendrik» van den heer A. Kossen. De heer Koehof speelde een partij met den heer O. Vader. In 12 beurten maakte de heer Koehof 500 en C. Vader in 11 beurten 73 caramboles. Daarna werden nog diverse kunst- en fantasie- stooten ten beste gegeven. De liefhebbers van het biljart hebben zich uitstekend ge amuseerd. Ia den avond van den 2en Paaschdag gaf de alhier in den laatsten tijd nogal bekende heer J. van der Laan een seance op het biljart in het café »Prinses Juliana» van den heer R. Ruitenberg aan de Kooy te Koegra6. Wegens het afslaan van den motor moest het «vliegtuig gemerkt S 12 van het Vliegkamp »De Kooy«, een noodlan ding maken in den Balgzandpolder, waarbij geen materieele schade of onge lukken gebeurde. Woensdagmorgen viel een der kinderen van den heer R. spelender wijs in het water van de Lange vliet en ging onmid- delijk onder. Een daar wonende buur vrouw, mej. v. d. H., die dit bemerkte, ging onmiddellijk te water en wist de kleine op het droge te halen. Gedraaid werd de film »Dr. Fu Manchu» met 9 spannende actes, zooals gemeld, geheel sprekend, zingend en musiceerend. Mede door het uitgevaardigde rook verbod, waaraan streng de hand werd gehouden, was het geprojecteerde van uitstekende kwaliteit, terwijl ook de ge luidsinstallatie zeer goed voldeed. Trou wens werd voor een en ander een spik splinternieuwe installatie gebruikt, waar bij wij tevens opmerkten, dat de technische bediening ervan in de puntjes was. Met betrekking tot de vertoonde film hoorden we nogal de opmerking van die en gene, dat niet alles volkomen was begrepen, dit nu moet worden geweten aan de omstandigheid, dat de film Duitsch sprekend was en natuurlijk lang niet ieder die taal verstaat. De film was echter van heel goed gehalte. Vóór de hoofdfilm kregen we nog eeDig wereldnieuws, terwijl na afloop ervan de bekende Louis Davids op het doek kwam, waarbij hij een toespraak vooraf hield en daarna zong»De Begrafenis van Oom Manus». Het was zoowel voor Schrieken als voor den Dir. der Nd.-Holl. Cinema een geslaagde avond en niet minder voor het publiek, dat beslist reusachtig heeft ge noten, »with eyes and ears« zooals de film aangaf. Tot slot natuurlijk bal. UITVOERING „CONCORDIA". De hamionievereeniging „Concordia" gaf op den avond van den 2en Paaschdag een openbare uitvoering in de concertzaal van den heer Jb. Borst. De zaal was flink bezet met een grootendeels aandachtig en dankbaar publiek. „Concordia" gaf zes muzieknummers, welke o-ver 't geheel uitnemend werden uitgevoerd. Wat meer nuanoeering hier en daar en wat minder zenuwachtigheid bij één der solisten, zouden echter de muzikaliteit nog wel ten goede gekomen zijn. De uitvoering van het vijfde num mer was, wat het eerste gedeelte betreft, niet heel gelukkig, maar al gauw kwam de juiste stemming en mochten we van prachtige, reine accoorden genieten. We kunnen dan ook iedereen met een gerust hart aanraden eens te gaan luiste ren naar het concert in de muziektent, dat „Concordia", zoo spoedig het weer dit toe laat, hoopt te geven en waarbij de nu ge speelde nummers zeker wel weer op het programma komen. De medewerking werd dezen keer ver leend door „Het Polder Trio", dat twee kluchtspelen opvoerde. Het waren werke lijk „dolle" kluchten, maar ze werden over 't geheel goed gespeeld en het publiek genoot er blijkbaar flink van, want de lach was niet van de lucht. We twijfelen niet of „Concordia" zal dit Trio nog wel eens engageeren. Al met al was het een aardige avond, die met een gezellig bal besloten werd. Aanden timmerman-aannemer A. Schou ten is opgedragen het bouwen van een woon- en winkelhuis op Cérès voor reke ning van den heer L. Raveneen dubbel- woonhuis voor den heer C. Bakker aan de Zandvaart en een woning voor den heer M. v. d. Hoeven aan de Molenvaart. De heeren J. Hooimeyer, H. Siemons, S. Sas, D. de Roover en H. van Borstelen zijn door de a.-r. kiesvereeniging candi- daat gesteld voor den gemeenteraad. Voor zoover ons bekend, is het eerste kievitsei in onze gemeente gevonden door den heer KI. Postma, die zijn vondst aan den Burgemeester heeft aan geboden. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personenKL de Vries, van Zijpe; P. Hijman, van Oost en West SouburgL. Jellema, van Dantumadeel. Vertrokken personen J. Klos en gezin naar BarsingerhomP. Hoep en gezin naar Wieringerwaard. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. GEBOREN; Cornel.ia, d. van C. L. Duyzei en B. MoolenaarAnna Hendrika, d. van J. van Kooten en H. C. Timmer. OVERLEDENL. Tiessen, oud 73 j., echtgenoot van C. Neefjes. van Woensdag 8 April 1831. CANDIDATEN DER S.D.A.P. VOOR DEN RAAD. De candidatenlyst der S.D.A.P. voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing luidt: l. S. Kooger; 2. J. We ij Pzn.; 3. A. Kruit; 4. T. Blokland Tzn.; 5. J. Mooij Mzn.; 6. Mej. A. Zwaanv. d. Werff; 7. A. ten Boek él Kzn.; 8. Jb. Bakker Hzn.; 9. D. Vos; 10. G. Baken Szn. PROPAGANDA-VERGADERING. Zaterdag 11 April a.s., des avonds half acht, organiseert de afdeeling Callants- oog der S.D.A.P. een openbare propa- ganda-vergadering in het lokaal van den heer Provinciale over het onderwerp; „De S.D.A.P. en de Statenverkiezing". Verder zal ter afwis seling optreden de heer Daan Pool, de 'bekende cabarettier. Er zal gelegenheid worden gegeven tot debat. '4 ZAND. BE EERSTE SPREKENDE FILM. Maandagavond, lsten Paaschdag, gaf de Noord-Hollandsche Cinema, van Noord- Scharwoude, een bioscoopvoorstelling bij den heer Schrieken. Vermoedelijk tengevolge van de aan kondiging, dat een sprekende film zou worden vertoond, was de zaal stampvol. Opening en Notulen. De Burgemeester, de heer G. J. Lovink, opent met een kort woord de vergade ring, waarna de secretaris, de heer C. Keijzer, de uitgebreide notulen leest, die onder dankzegging onveranderd worden vastgesteld. Mededeelingen. Tydens het lezen der notulen zijn de nog ontbrekende leden gekomen, zoodat de raad geheel voltallig is, als de voorzit ter een reeks mededeelingen ter kennis brengt, die reeds in ons blad van Zater dag j.1. zijn vermeld. Een enkele geeft aanleiding tot het stel len van een vraag en het maken van een opmerking. Zoo informeert de heer Kuiken naar aanleiding van de mededeeling over de voorschotten aan akkerbouwers en tuin ders, op welke wijze de geleende gelden teruggegeven moeten worden, daar dit toch velen zeer moeilijk zal vallen. De Voorzitter zegt, dat misschien met het oog op de tijdsomstandigheden, P rlft TTaan Snreker is dp beer W zoo'n §eval uitstel van betaling ver- van „«Va,,, ft W Provh*ia,e_ State.;Sn en" De Voorzitter leest de verelagen over het Vervolgonderwijs aan de o. L scholen I en II voor en dankt de inzen ders daarvan voor de aardige verslagen. Ingekomen is een brief van het P.E.N. Er is een misverstand ontstaan over de inschrijving van den bouw van transfor matorenhuisjes. Het P.E.N. meent ver keerd beoordeeld te zijn en vraagt reha bilitatie. De heeren J. Hoep en H. Jon ker hebben indertijd ingeschreven voor 4423 en 4444 en daar dit ver beneden de begrooting was, heeft het P.E.N., ver moedende dat zij zich vergist hadden en daar het daarvan niet wilde profiteeren, haar bouwkundige gezonden om deze aannemers er op te wijzen dat zy waar schijnlijk een fout hadden in hun bere kening. Zy kregen de gelegenheid bin nen 24 uur hun inschrijving terug te trek ken, indien ze tot een dergelijke conclu sie kwamen, zegt het P.E.N. B. en W. hebben naar aanleiding van dezen brief de bedoelde aannemers bij zich ontboden. De heer Hoep verklaarde den bouwkun dige bij zich gehad te hebben. Hij kwam tot de conclusie zich werkelijk vergist te hebben en heeft zijn inschrijving met 400 verhoogd. Jonker ging 500 hooger en ze meenden toen evengoed in aanmer king te komen voor de gunning. In ieder geval is tegen hen niet gezegd, dat ze niet in aanmerking kwamen. Zij zijn evenwel uitgesloten van de gunning. De Voorzitter had zich hierover in een vorige vergadering in ongunstigen zin uitgelaten, omdat naar hij meende, de indruk gevestigd was, dat ze de gelegen heid kregen te verboogen, en nu ze dat deden en nog beneden de begrooting van het P.E.N., die 6285 was, bleven, toch werden uitgesloten. Ook had toen de bur gemeester gezegd, dat de raad machte loos staat tegenover het P.E.N. De heer Komen merkt op, dat het coulant was geweest als het P.E.N. een heel nieuwe inschrijving had gehouden. En anders had het werk zonder meer ge gund moeten worden. Ieder is tenslotte aansprakelijk voor z'n fouten. De heer Rezelman meent dat de be trokkenen het verkeerd begrepen zullen hebben en hun alleen gelegenheid is ge geven zich terug te trekken, doch de Voorzitter wijst er nogmaals op, dat bei den ontkennen dat gezegd is, dat verhoo ging niet was toegestaan. De heer Vaaden Berg: Zij zouden het ook voor het bedrag van hun eerste inschrijving gedaan hébhen. De heer Kuiken: Dus de voorzitter heeft geen schuld! De Voorzitter kan dat niet erken nen en stelt voor het schrijven voor ken nisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Van den heer N. Raap is, mede namens zijn echtgenoote een dankbetuiging inge komen voor de souvenirs en de hartelijke woorden van den voorzitter van den raad bij zfin afscheid van het onderwijs. Alle mededeelingen worden voor ken nisgeving aangenomen. Bydrage „Witte Kruis". Op het verzoek van de afd. A. P. van de N.-H. Vereen. „Het Witte Kruis", om alsnog een bijdrage te mogen ontvangen van 23.08 in verband met het tekort over 1929 wordt gunstig beschikt. Vergoeding aan lijnwerker. De lijnwerker van het Gem. Electr. Be drijf J- Wiegman gebruikt zfin rijwiel niet alleen om zich naar en van zijn werk te begeven, doch ook voor het verveer van materiaal. Een zelfde vergoeding, n.1. 50, als aan den anderen lijnwerker wordt ge geven, zal ook aan den heer Wiegman verstrekt worden. Ontslag en benoeming onder wijzer school L Op voorstel van B. en W. wordt aan den heer H. N. Cornelissen, die zooals voor zitter zegt, hier niet zoo heel lang is ge weest, doch een aangename herinnering heeft achtergelaten, eervol ontslag Vfer- leend. Met algemeene stemmen wordt de heer J. J. Zaadnoordyk, de eenige sollici tant, in zy'n plaats benoemd. Ontheffing schoolgeld. Aan R. Daalder, bij wiens aanslag een fout is gemaakt en verder aan de Wed. M. v. d. Berg en Jb. Wendel worden ont heffing van aanslagen in het schoo]geld verleend. Voorschot bijzondere scholen over 1931. Voor de openbare scholen I, II en III is respectievelijk besteed 2442.4634, 1790.22 en 985.3134. Totaal 5218. Ge rekend naar 43314 leerling dier scholen is dat per leerling 12.04. De r.-k. school aan de Spoorbuurt heeft gerekend naar 144 leerlingen, dus recht op 1388; de r.-k. school te Breezand met 8914 leerling op 862 en de schoei met den bijbel 9914 leerling op 956. Welke gelden worden toegestaan. 200 gulden voor banken in de r.-k. school te Breezand. Wegens uitbreiding van het aantal leer lingen der r.-k. school te Breezand werd door het bestuur 400 aangevraagd voor aanschaffing van banken en leermiddelen. Nadat door B. en W. er op gewezen was dat de aanschaffing der leermiddelen moest bestreden worden uit de vergoe ding, die verleend wordt volgens art. 101 van de L.O. Wet, vroeg het bestuur, de royale houding van het gemeentebestuur erkennende, alleen gelden aan voor de nieuw aan te schaffen banken. Daarvoor wordt door den Raad 200 verleend. Kosten van vervoer naar de scholen. Ingevolge art. 13 der L.O. Wet wordt aan den heer Ruitenburg 60 van de vervoerkosten verleend. Aan de heeren Oudshoorn en Konijn zullen 60 en 50 verstrekt worden van de aansehaffings- kosten van een rijwiel. Vroeger rekende men die aanschaffingskosten op 35.50, later op 30 gulden en nu bepaalt men die op 25. De tegemoetkoming aan personen, die reeds eerder werden verleend, woorden we derom beschikbaar gesteld. Vaststelling pensioengrondslag. Op voorstel van B. en W. wordt de pen sioengrondslag van den heer N. Raap als hoofd der o. 1. school III nader vastgesteld. Lichamelijke oefening. Een verzoek van het gemeentebestuur van Arnemuiden aangaande het vak licha melijke oefening op de scholen zal den leden ter lezing gezonden worden. Er is ook een adres van de onder wyzersorgani- saties, dat aandringt op aanstelling van vakonder wfi z ers. De heer Komen wijst op de zware lasten waarvoor de gemeenten staan. Voor plattelandsgemeenten lijkt 't hem niet noodig zooveel aandacht aan dit werk te schenken. De Voorzitter: Volgens het oor deel van den inspecteur zy'n ook terreinen en gereedschappen noodzakelijk. De heer Kuiken: Er wordt thans toch ook geoefend. Is dat niet voldoende? Neen, volgens de wet niet, antwoordt Voorzitter. Op voorstel van den Voorz. wordt be sloten, de beide hierover ingekomen stuk ken voor kennisgeving aan te nemen, ter wijl, naar aanleiding van een opmerkiDg van den heer Komen, de Ver. v. Ned. Ge meenten, die dit onderwerp reeds in be handeling heeft, zal verzocht worden, kennis te^nemen van hetgeen de commis- sie-Rutgers, in haar rapport over dit deel van het onderwijs zegt. De adviescommissie voor bouw ontwerpen krijgt 40 gulden. Bovengenoemde commissie wil een ge ïllustreerd jaarverslag uitgeven en vroeg daarvoor 40 subsidie. B. en W. vonden dit bedrag eerst veel te hoog en meenden, dat de Afd. Noord- Holl. van de Ned. Ver. van Gemeenten daarvoor aangesproken moest worden. In een nader schrijven is hen echter duidelijk gemaakt, dat de bedoeling is dat verslag in ruime mate te verspreiden, zoodat behalve de raadsleden ook de aan nemers een exemplaar kunnen krijgen en dat de bedoeling voorzit daarmede den bouwer voorlichting te verstrekken door voorbeelden van goeden en verkeerden bouw op te nemen. Meerdere opmerkingen worden ge maakt, zooals dat steeds weer gebeurt, zoodra het werk van deze adviescommissie bebben juist in hun laatste vergadering besloten daar eens hun aandacht aan te besteden. 30.000 gulden geleend aan bloem bollenveiling. Bij het voorstel van B. en W. een geldleening te verstrekken onder hypo thecair verband aan de Coöp. Bloem- boilenveilingsvereeniging „Breezand" (W. A.) tot een bedrag van 30.000 was een praeadvies gegeven, dat we reeds in ons blad van Zaterdag j.L gaven. Urenlange besprekingen zijn over dit punt gevoerd, waarvan we het voornaamste naar voren willen brengen. De heer Keuris heeft gemerkt, dat, niettegenstaande in geheime vergadering over deze zaak is gesproken, toch de voorstellen van den Raad bekend waren. Er loopen geruchten over de veiling. Spr. wil dit punt aanhouden, om alles nader te kunnen onderzoeken. De heer Lubbert stelt er als voorzitter van de veilingsvereeniging prijs op, dat alles in openbare vergadering behandeld wordt. Laat de heer Keuris maar man en paard noemen. Dat wil de heer Keuris niet, omdat hij zich aan z'n geheimhouding niet heeft onttrokken en geen nadere inlichtingen heeft gevraagd. Hy wil eerst onderzoeken. O.a. heeft hij gehoord, dat verscheidene leden meenen dat de veiling niet te i heeft te willen pleiten v< geheel,.bevolking, an een opl in den raad ter sprake komt. We zullen ihouden is met de voorgestelde leening, maar kort zijn en alleen vermelden, dat en dat men hoopte dat men de gelegen tenslotte f 40 voor dit bijzonder jaarver slag, dus voor 1 jaar, worden toegestaan. Een „hoor"-verordening. Vóór 1 September 1931 moeten de amb tenarenreglementen worden vastgesteld. Volgens de Ambtenaren Wet van 1929 moeten de organisatie's der ambtenaren daarover gehoord worden. De raad be sluit niet in te gaan op een schrijven van de afd. Het Noorden van den Ned. bond van gemeenteambtenaren, doch alle organisatie's in de gelegenheid te stellen haar gevoelen kenbaar te maken. Tevens wordt op voorstel van B. en W. besloten een abonnement te nemen op het week blad van den bond van gemeenteambte naren. Uitbreiding Waterleiding. Het plan tot uitbreiding van de water leiding in de z.g. onrendabele gebieden wordt definitief vastgesteld. 30048 M. buis zullen worden gelegd en 377perceelen aan gesloten worden. De Achterweg en een gedeelte Kromme Tocht kan niet aangesloten worden. In de Schorweg weigeren 7 personen aan te sluiten, daar zal men met aansluiting wachten tot ook die genegen zijn. Voorzitter deelt mede, dat de kosten voor de gemeente f 1479.88 per jaar be dragenen door deze uitbreiding bijna de geheele gemeente waterleiding heeft. Aan den heer Keuris, die vraagt wan neer een begin gemaakt zal worden, zegt voorzitter, dat bun verzekerd is dat het voor den zomer voor elkaar zal zijn en ten slotte, dat in den Kneesweg de lei ding voor rekening van het bedrijf wordt gelegd. De heer Van der Ham wijst erop,dat er in verschillende deelen van den polder geen water te krijgen is voor het blusschen van branden. Hij hoopt dat rekening gehouden wordt bij den aanleg van de waterleiding, dat ook brandkranen worden aangesloten. Voorz. zegt toe zijn aandacht daaraan te schenken. Verzoek Benema afgewezen. De heer J. Benema wil voor een te verleenen staanplaats voor zijn danstent op de a.s. kermis f 650 betalen en de eerste 200 gulden van zijn winst afstaan voor een door den voorzitter van den raad aan te wijzen liefdadig doel. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken, op grond van een besluit in 1928 genomen, toen gezegd werd dat er gelegenheid genoeg was om te dansen. De heeren Kuiken en Koorn nemen het voor Benema op. De eerste zegt Het is toch een ingezetene en men kan het aangeboden geld best gebruiken. De tweede wijst er op dat sinds 1923 de be volking van 4000 zielen tot 5600 is ge stegen. Voorz. zegt dat dit laatste aan het kermisbezoek niet te zien is. Het is niet gebleken, dat er gebrek is aan een dansgelegenheid. De heer Koorn zegt, dat er misschien vroeger wel eens wat met den aanvrager geweest is, maar wijst op een opmerking van een reciasseeringsambtenaar, n.1. dat als men zulke menschen tegenwerkt, het niet beter wordt. Burg. vraagt naar aanleiding van dat woord tegenwerkt, of de heer Koorn zich nader wil verklaren. Deze doet dit door te zeggen, dat men bij niet inwilliging van dit verzoek den heer B. toch tegenwerkt. Voorz.U heeft het over personen en we hebben te doen met een Raadsbesluit. De heer Koorn; Maar dat kan toch worden ingetrokken. De heer Jonker vindt wat de heer B. wil geen eerlijke handelwijze van een zakenman. Hij wil 21 cent entree heffen en van deze geringe entree, waar ook de andere gelegenheden rekening mee hebben te houden, ontvangt de gemeente oolc minder belasting. Bovendien is het de vraag of de gemeente nog terrein vrij heeft. Het voorstel van B. en W. afwijzend te beschikken wordt, nadat nog aan den heer v. d. Berg is gezegd, dat het doel I van B. niet is naast een café, maar op j het kermisterrein standplaats te krjjgen, I in stemming gebracht en aangenomen, j De heeren Koorn en Kuiken waren tegen. heid kreeg wel terug te trekken vóór de bom barstte. De heer Lubbert begrijpt niet, waar die bom zit. 't Zijn lasterpraatjes. Hijzelf is er persoonlijk ook in betrokken. De heer Jonker vraagt, wat de wette lijke aansprakelijkheid inhoudt. Voorz. haalt de wet er bij. Bij onlbin- ding zyn zij, die lid zijn of minder dan 1 jaar te voren nog lid waren aanspra kelijk. Het lidmaatscbap moetdrie maan den voor het einde van het boekjaar op gezegd worden. De heer Lubbert deelt nog mede, dat de leden aansprakelijk zijn voor de ge bouwen en inventaris en op de principalen wordt pond-pondsgewijze verhaald als koopers in gebreke blijven bij betaling. Ook over de kraamcontracten die loo pen tot 70.000 gulden geeft hij inlichtin gen en zegt dat de leden van den raad, indien zij dat wenschen, maar dan onder geheimhouding, inzage kunnen krijgen. De heer v. d. Berg zegt dat hij den angst van den heer Keuris begrijpt. Hij, zelf lid, heeft dien ook gehad doch een commissie op verzoek van de leden in gesteld heeft hem gerust gesteld. De heer Lubbert deelt mede dat er 73 leden waren en er nu nog 70 zijn. De heer Rezelman vindt dat men zich op gevaarlijk terrein begeeft met het geven van crediet. Hij stelt voor, dat de Vereeniging op zijn bezit hypotheek neemt. Als er dan nog schuld is moet die door de leden bijgepast worden en spr. wil dan alleen aan hen, die dat kunnen, een persoonlijk crediet verleenen. Leent men aan de vereeniging, dan blijft de schuld drukken; dat zal het toetreden als lid tegenhouden en de leden doen bedanken. Verzoek Ned. genooten. Ver. Kermisvak- Deze vereeniging verzoekt vrijstelling van de vermakelijkheidsbelasting voor kermisverrichtingen. Voorzitter z< gt, dat de standplaatsen hier niet verpacht, doch verhuurd worden voor enkele guldens per M. De raad be sluit niet op het. schrijven in te gaan. Strafverordeningen. Bij het volgend puntVoorstel tot vaststelling van een. verordening aan wijzende de strafverordeningen, welke nog van kracht zijn, wijst de heer v. d. Voorz. is het niet eens met deze rede neering. Er is tegenover de schuld niet alleen bezit, maar ook een bedrijf. De heer Rezelman: Er staat genoeg waarde tegenover de schulden. Voorz.: Een hyp. bank gaat niet verder dan 60%. Wij kunnen tot 100% gaan. De heer Komen wijst op het groote algemeene belang dat op het spel staat. De ledenlijst is voor hem een voldoende waarborg. De fout is gemaakt bij de op richting. Toen had er grooter stichtings kapitaal moeten zijn. Het opgenomen bankkapitaal drukt te sterk op het bedrijf De tijden mogen slecht zijn, zooals het was in 1921-1922 wordt het niet weer. Er zullen zich niet veel terugtrekken van het bollenbedrijf. Integendeel, bij eenig floreeren van den handel, verwacht hij nog uitbreiding, vooral als de akkerbouw slecht blijft. Ook voor de arbeiders, die in hun tuintje bollen hebben is de vei ling als markt van beteekenis. Eigenlyk moesten hier meerdere exportzaken geves tigd zijn. De veiling vult in dit tekort aan. Als bij de oprichting deze steun was gevraagd, dan was men wel bereid geweest. Spr. acht de leening alleszins gedekt door de bezittingen en de aan sprakelijkheid van de leden. Wat de als voorwaarde gestelde aflossing betreft, die acht hij wat zwaar. (N.1. jaarlijks f 1500 en 20% van de netto winst). De eisch van 1500 gulden wil hij verminderen, het percentage desnoods verhoogen. De Voorzitter is daar niet voor. Spr. deelt mede, dat het vorig jaar de omzet was f 475.000 en f 90.000 van de groene veilingen. De heer Kuiken zegt wel te weten, dat er bij de oprichting belangstelling was. Deze is echter zachtjes aan verminderd. Hij heeft van vooraanstaande kooplui gehoord dat ze niet meer kwamen, omdat er een rommeltje op de veiling kwam. De heer Lubber^ zegt, dat voor de eerste voorveiling 84 auto's de bonafide hande laars uit Zuid-Holland brachten. Op de laatste veiling in October, ja, toen waren het restantjes, maar als in 't laatst van April een voorveiling gehouden wordt, dan is hij overtuigd, dat de zaak weer stampvol zal zyn. Men kan de leden niet dwingen hier te veilen, zegt de heer Kuiken, en hy vindt het verkeerd, dat zelfs de voorz. vorig jaar in Haarlem geveild heeft. De heer Lubbert licht toe hoe hij daar toe kwam en de heer v. d. Berg zegt in een dergelijk geval ondervonden te heb ben, dat hij op andere veilingen niet moer kreeg dan hier. De heer Koorn is het eens met den heer Rezelman en vraagt: Is er niet meer schuld Burgemeester en de heer Stammes: Neen De heer Stammes wijst evenals de heer Lubbert op den moreelen steun, die in het verleenen der leening door de ge meente, zit. De hypotheekbanken zullen ook willen steunen als ze het voorbeeld van de gemeente zien Doch de menschen in Breezand komen in groote moeilijk heden als de hypotheekbanken hun gel den terug zullen vragen en niet meer willen verstrekken als het crediet weg gaat, doordat de veiling opgeheven wordt. Met een eventueele opheffing houden de hyp.banken zeker rekening. Het is dus het voorstel. BreezaDd zou de na« flng ondervinden. gtaan ook c De oorzltt®r.'k tegenover steun. Staten s^P^^nfiteerd van Breez hebben veel geprofiteern het is nu plicht te steunen. De heer Kuiken leest nog een. zijn bezwaren voor. waarna de heer v. Ham opmerkt, dat %?«X£d«ei zij Ereraad ^ZnaacaUimt ter, goede gekomc We behoefden niet zuinig zitn het niet geweest. Daardoo 19 w!Tweldra 9.57 urtkeezing. gemeenten veel minder krijgen. den zooveel doen. dank zij de toename van het belastbaar inkomen in Breezand De voorzitter beaamt het voren staande. Het belastingcijfer is van 1 gebracht. Groote sommen zijn voor ver- betering der wegen uitgetrokken. Verschillende leden wijzen op den steun, die verleend is aan akkerbouwers. aar was niets geen waarborg, hier we De heer Lubbert deelt mede dat de Twentsche bank toegezegd heef 50.000 gulden blanco crediet te wille geven als de gemeente achter de vei in staat, waaruit weer de moreele steu blijkt. De heer Komen zegt, dat de meest lasterpraatjes over de veiling ontstaai zijn naar aanleiding van de goede dadel van het bestuur, dat de leden hielp bij d geleden vorstschade. Hij hoopt, dat d menschen zullen inzien, dat de veilin /oor hen van groot belang is. De heer Rezelman komt terug o> zijn voorstel, dat den heer Stammes moei lijk lijkt uit te voeren. V oorzitter vindt dat ook. D' menschen die betalen kunnen, zegt hij hebben we altijd. De heer Rezelman: Voor zoove ze lid blijven. De heer Lubbert leest een art. va de statuten voor, dat bepaalt, dat zij di uit willen treden terwijl de vereenigini schuld heeft, moeten betalen. De heer Rezelman vraagt of e een regeling is gemaakt volgens welke he. bezit wordt getaxeerd. De voorzitter zegt, dat bij het op maken van de balans daar voortaan reke ning mee gehouden zal worden. De voorwaarden, waaronder het gele geleend zal worden, worden nog eens stul voor stuk nagegaan. Tot directeur-boekhouder, genoemd ii de tweede voorwaarde, is, zooals in he' begin der besprekingen werd medege deeld, benoemd de heer J. Verlooij var Heemstede. De heer Lubbert zegt nog dat ge tracht zal worden alle kweekers bij elkaai te krijgen, om uiteen te zetten, dat het hui belang is hier te veilen. De raadsleder zullen op die vergadering uitgenoodigd worden. Het voorstel van B. en W. wordt met de stemmen van de heeren Rezelman, Kui ken en Koorn tegen, aangenomen, waar na de voorzitter de hoop uitspreekt, dat dit gewichtige besluit in het belang van de geheele gemeente moge zijn. Het voorstel tot het aangaan van een geldleening groot 30.000 gulden wordt nu zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Aanvragen arfeeiderswet. ingevolge de land- Op de aanvragen om voorschotten tot bekoming van een plaatsje door de heeren R. Compagne, A. Vlaar, J. Oele, C. Ver- brugge wordt gunstig beschikt. Het ver zoek van Jm. Schoute wordt aangehouden, daar men den grond, dien hij heeft ge kocht, niet geschikt acht. Verkoop grond Cérèft. Aan J. Oele wordt 900 M. grond Cérès a 1.50 per M. verkocht. va Suppletoire begrootlngei Vastgesteld worden de suppletoire be - grootingen voor 1930 en 1931, resp. o 953.60 en 3266.48. Rondvraag en sluiting De heer v. d. H a m vindt dat de lede: niet veel toelichtingen hebben ontvangei en verzoekt liever een keer meer te verga deren en niet te wachten tot er 24 agenda punten zijn. Voorzitter zegt, dat dit hem ooi niet naar den zin is, doch door omstan digheden is de vergadering steeds wee: uitgesteld. De heer Jonker wil den paal, aan gevende de maximum snelheid te Kleine Sluis, verplaatsen naar het einde van hei trottoir. De Voorzitter zegt, dat in ieder geval gewacht moet worden tot het trot toir geheel klaar is en deelt aan den heer Kuiken nog mede, dat de werkzaamheden aan den weg te Kleine Sluis voorloopig niet worden voortgezet, omdat nog enkele kwesties moeten worden opgelost. Na 5 uur onafgebroken vergaderen kan de voorzitter dan eindelijk tot slui ting overgaan. Ham er op dat het erg noodig is de een algemeen belang te steunen. politieverordening te wijzigen. B. en W. I De heer Keuris verklaart, nu hij zoo- vyf oudste aanwezigen een 'foto EEN 5S-JARIGE ECHTVEREENIGING. Onder zeer groote belangstelling heeft Zondag j.1. op de Westermient alhier het echtpaar de heer Jacob Kok en mej. brouwtje Koorn, zijn vijf en vijftigjarige echtvereeniging gevierd. Naar men ons mededeelt kwamen dien dag velen, ook van Den Burg, de feestvierenden feliei- teeren, ook waren zeer vele oude kennis sen aanwezig, zoodat het een groote bij eenkomst van oudjes is geworden, die op echt ouderwetsche wyze kwamen feest- vieren. De heer J. Bruin Az. nam van de

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 11