popuehe POPULMR. dOURAMT Van een dapper ontdekkingsreiziger VAN ZATERDAG 11 APRIL 1031 Wilkes, de veel belasterde. Zijn ZuidpocH-ontdekkingen blijken thans juist te zijn. 31 r (AUTEURSRECHTEN VOORB^HO'JO N). Negentig .jaar geleden deelde Charles Wilkes, luitenant bij de Amerikaan- sehe marine, officieel meue, dat hij een groot vasteland in het Zuidpool gebied had ontdekt. Hij was langs de kusten gevaren met zijn slecht ge bouwde, lekkende schepen, door stor men geteisterd, en zette zijn wil door tegen den raad der scheepsdokters, die de bemanning te ziek en te zwak von den voor de onderneming. Daarvoor werd hij na zijn terugkomst voor den krijgsraad gebracht. Bovendien werd de waarheid van zijn mededeelingen over het ontdekte vasteland in twijfel getrokken en soms zelfs openlijk be streden. En na korten tijd was hij door zijn landgenooten vergeten. En toch was hij een der grootste ontdekkings reizigers van de vorige eeuw een uitstekend zeeman en organisator, die onverschrokken op zijn doel wist af te gaan. Het is de verdienste van Sir Douglas Mawson, dat hij thans na zoo veel jaren recht heeft laten weder varen aan de nagedachtenis van dezen pionier. Mawson is onlangs de kusten afgevaren, die na de reis van Wilkes eigenlijk niet meer zijn bezocht, en hij hseft de mededeelingen van Wilkes geverifieerd door middel van een vlieg tuig, dat hij van zijn schip kon uitzen den. De kustlijnen bleken vrijwel ge heel overeen te komen met de kaart, die Wilkes bijna een eeuw geleden ge- teekend heeft, afgaande op zijn waar nemingen vanaf zijn schip op zee. Wilkes was wat men noemt een lastig element. Hij betoonde niet altijd de noodige consideratie jegens chefs en ondergeschikten. Doch hij had groote verdiensten op wetenschappelijk ge bied; hfj stelde de eerste vaststaande astronomische instrumenten op in een klein gebouwtje, dat later het groote observatorium der Amerikaansche ma rine is geworden. Zijn collectie uit het Zuidpoolgebied vormde de kern van de SIGAREN-MYSTERIE. Er werd gebeld; het meisje deed open s Twee mannen kwamen binnen, waar van de jongste een stuk hout op den schouder droeg. Dag Marie, vandaag voor het laatst, zei deze, opgewekt. Heb je al thee gezet? Hij liep haar achterna naar de keu ken, hield, haar hand even vast. Dag Henk, antwoordde ze zacht, haar wang aan hem voorhoudend, me vrouw vond het wat laat, over elf. Nu dan maken we het varavond wat vroeger. Je kan toch wel? Ja, maar ik ga eerst even naar huis. Moeder zou je wel eens willen zien. Best, zei hij, instemmend, ik héar ook wel. De andere man wachtte tot ze hem niet meer konden zien en deed dan geruischloos de deur van de huiskamer Open. Eenige minuten later floot hij zijn makker. Henk kwam naderbij en stoot te. door zijn haast, met het eind hout tegen een deur. Deze gleed open, waar op hij haar stil weer dichttrok. Is er iets? vroeg Marie, zacht uit ae keuken. Nee niets, al voor mekaar. Ifoa mo£©lÜk liepen de timmer- den de trappen op, naar den zolder, moesten, nog één schot afstellen, thans zoo beroemde verzameling van het Smithson-instituut. De wetenschap pelijke rapporten van zijn expeditie werden grootendeels door hem ge schreven; hij interesseerde zich vooral voor de meteorologie en de zeestroo- men. Ondanks zijn fouten heeft hij veel en goed werk geleverd en het gaat niet aan de waarde daarvan te kleineeren. Wij mogen ook niet vergeten, dat zijn expeditie, waar later zoo'n felle critiek op zou worden uitgeoefend, on der de meest ongunstige omstandig heden werd begonnen. John H. Rey nolds maakte het eerste plan in die richting, en na eindelooze partijtwisten en ambtelijke jaloezie, werd eindelijk in 1836 toestemming voor de expeditie gegeven, maar Reynolds moest er bui ten blijven. Drie officieren weigerden het bevel over de expeditie te aanvaar den en toen werd het zender meer op gedragen aan Wilkes, die zich op dat oogenblik in Europa bevond, om zich van de laatste wetenschappelijke vondsten op de hoogte te stellen en in strumenten aan te koopen voor zijn observatorium. Hij moest op reis gaan voedsel voorraden, die zonder toezicht van wie ook waren ingeslagen; met schepen, die slechts oppervlakkig waren nage zien; met een bemanning, die door het lange nietsdoen onhandelbaar en onte vreden was geworden. Zelfs de publieke oninie over de expeditie was ongun stig; het herhaalde uitstel, de besluite loosheid, die reeds zoo dikwijls aan het licht was getreden bij het nemen der- beslissing door het parlement, had alle populariteit vernietigd en heeft Wilkes er misschien ook wel toe aangezet, het vertrek te bespoedigen. Het doei van den Zuidpool tocht. Het wetenschappelijke werk werd grootendeels gedaan door marine-offi- dan was de nieuwe logeerkamer af. Moet .je een rookertje? vroeg de oudste op doffen toon. Als je eenmaal hèbt, geef dan maar op. 'k Heb anders alle dagen al in angst gezeten, dat de ouwe heer er achter zou komen. Ik snap nég niet hoe je durft. De oude heer Leenders zat aan zijn klein bureautje, in de huiskamer, en koos zich met zorg een sigaar uit zijn kistje.' Dan legde hij de overige sigaren weer netjes op een rijtje en liet eenige biljetten tussöhen zijn vingers glijden. Hij grinnikte zachtjes. Is er iets niet naar je zin, Gerard? vroeg de oude dame, aan tafel. De oude heer keerde zich om, schud de weifelend het hoofd tegen haar. „Ik heb er al een paar keer aan ge twijfeld, mompelde hij. „Aan wat, man?" „Aan het kistj,e. Voor zoo weinig als ik rook, verminderen die sigaren veel te snel. En ik heb toch in geen dagen visite gehad." „Nu, dan vergis je je natuurlijk." „Nee, Dora, ik vergis me niet", ant woordde de oude heer Leenders, een beetje eigenzinnig. Maar weet je, ik verdenk niet graag iemand, al is het een werkman. En nu zijn er toch weer minstens twee te weinig. En zoo'n pa piertje van tien mis ik óók. Kan het meisje niet staan luisteren, Dora?" Marie? Neê, die luistervinkt niet. Maar, dat is toch ontzettend! riep ze dan, bevreesd. Als het waar is, durf ik vannacht geen oog dicht te doen. Iemand die steelt, durft ook terug te komen om te móórden. Wat moeten we beginnen? Politie? De oude heer schudde 't witte hoofd. eieren, doch er waren ook burgerlijke geleerden bij, waarmee Wilkes meer dan eens overhoop heeft gelegen. Het is zeker een fout van hem geweest, dat hij hen niet op de hoogte heeft gesteld van het speciale doel der expeditie. Dit was n.1. niet zoozeer het onderzoeken van het Zuidpoolgebied als wei het vinden van nieuwe handelswegen in het verre Zuiden voor de Amerikaan sche kooplieden en walvi3chvaarders, waarbij eventueel een reis om de we reld kon worden gedaan. Op dat oogen blik wist men neg niets van het vaste land aan de Zuidpool. Cook had een tocht om de wereld gedaan op hooge Zuidelijke breedten zonder ergens land te zien en was tot de conclusie geko men, dat als er al land bestond in het Zuidpoolgebied, dit geheel door ijs over dekt en ontoegankelijk gemaakt moest zijn. Verder was het Zuidpoolgebied een witte vlek op de globe, waarvan men gaarne wat meer wilde weten om het aardmagnetisme beter te leeren kennen, in het belang der scheepvaart. Er ontstond een wedstrijd tusschen Ewuikxljk, ïageUnd en AswriJsa; de Suusje: Zijn mijn lippen de menige die je ooit hebt gekuét? Guusje: Positief, en de liefste. Weekly Telegraph, ShefXield. Nee nog niet. Afwachten en ons niet noodeloos ongerust maken. Vraag jij Marie eens heel voorzichtig uit, of het biljetje ook tusschen gelezen kran ten kan zijn geraakt en of ze die al heeft weggedaan. En als ze vraagt, waarom? Wel dan zeg je haar het geval. Je weet immers, dat het meisje eerlijk is. En' zeg dan meteen, dat ze nog eens tusschen de oude kranten zoekt. Hoe wel daar los je het sigaren-mysterie niet mee op. Een kwartier later liep Marie de trap op, het gezicht gloeiend van opgewon denheid. Op den zolder wenkte ze Henk met den vinger, dat hii bü haar moest komen en ging toen met hem naar haar kamertje. Henk zeg me eerlijk, zei ze ner veus, ben jij gisteren of vandaag in de huiskamer geweest? Welnee meid wat meeat ik daar doen? Henk jok niet, drong ze aan, met tranen in de oogen. Gisteravond rookte ie een sigaar, die sprekend leek op de sigaren van meneer. Had je die uit het kist.je genomen? Zeg 's hoe kom je daar bü? vroeg hij luider, maar minder vast van stem. Alle sigaren lijken immers op elkaar. Da's niet zoo, dat wee jezelf ook. Wil je d'r eerlijk voor uitkomen, dat je die sigaren Henk duurt het nog lang? nep zijn makker Toe laat me met rust, ik meet aan het werk, zei de jonge man, zenuwach tig. Als je geen ander nieuws hebt, dan me hier'voor dief en leugenaar uit te maken Henk, Henk, smeekte het meisje, zeg 't mij tenminste, je kan mij immers leiders der beide andere expedities kwamen merkwaardig genoeg in ka rakter sterk met Wilkes overeen. Ja mes Ross was een ruwe zeeman, die beroemd was geworden door de ontdek king van de magneitsche Noordpool en Dumont d'Urville had een veelbe wogen leven achter den rug hij ont dekte o.a. de Venus van Milo! en in teresseerde zich niet zoo sterk voor de Zuidpoolstreken als voor het leven en de levensomstandigheden in de minder Üzuoe zeeën van het Zuidelijk halfrond. De eerste tegenslagen. D'Urville en Wilkes gingen in het zelfde jaar naar de Zuidpool met resp. twee en vier schepen. Wilkes had eigenlyk zes schepen, doch een ervan is kort na het uitvaren vergaan en het andere zond hij terug misschien omdat hy daarvoor hetzelfde lot vrees de. Hü voer naar Sydney en liet daar zijn plant- en dierkundigen achter, om dat zy naar zijn meening in de ijswoes tijnen van het Zuidpoolgebied geen werk konden doen. Zoo voer hy op 26 December 1839 naar het Zuiden met zijn schepen, die overal van schietga ten waren voorzien het waren oude oorlogsschepen en die daarom on mogelijk droog of warm waren te hou den. In Sydney dacht men, dat Wilkes en zyn mannen eenvoudig dood zouden vriezen; zii hadden slechts voedsel voor 12 maanden en brandstof voor 7 maan- éftjj bij ziek en Wilkes verwachtte ook niet, dat zy veel kans hadden, maar zooals hij in zijn dagboek schreef: „Men had ons bevolen te gaan en dat was genoeg. Het was onze plicht". De eerste dagen voorbij Sydney trof fen zij mooi weer, maar toen begonnen de stormen en de mist, waarmee by verder bijna onophoudelijk zou hebben te kampen. De schepen raakten uit el kaar en later gaf hy kapitein Hudson, den commandant van op één na het grootste schip, vergunning om op eigen gelegenheid verder te gaan. Het was haasrt ondoenlijk, bij elkaar te blijven en voor de veiligheid maakte het wei nig verschil. Hieruit blijkt, dat het Wilkes niet te deen was om de eer ge- keel aan zich te trekken. Hudson heeft vertrouwen. Nou hoe is 't. Kom je haast, riep de ander weer. Schiet op, zei hy wrevelig, als je zoo over me denkt Ze keerde zich een oogenblik van hem, veegde de oogen af. Goed, ga maar, zei ze, dan schiet ik opvoor altiid. Zóó bedoel ik het nou niet. Maar ik wel, antwoordde ze, resoluut. Ga maar aan je werk. Toen hij weg was, ontsloot ze haar kast en nam er iets uit. Dan trippelde ze haastig naar beneden, liep op de teenen de huiskamer voorbij en wierp in de bijkeuken den stapel oude kran ten omver. Daarna klopte ze aan de huiskamerdeur, en ging, beschaamd en nerveus, naar binnen. Alstublieft, meneer, zei ze, met neergeslagen oogen, hem een verfrom meld biljet overreikend. Ik hoop, dat u 't my niet kwalijk neemt. Ik heb den stapel heelemaal overhoop gehaald, en 'k begrijp nog niet, hoe ik zoo dom heb kunnen zijn. Maar ik beloof, dat ik voortaan beter zal opletten. Ze zei het met zooveel overtuiging, dat mevrouw haar goedhartig toe knikte. De oude heer Leenders tikte haar op den wang. Dèt lost 't sigaren-mysterie nog niet op, prevelde hij, toen hij de kamer inkwam. Wat is dat voor een? riep hii dar verbaasd. Goeie help, man, wat is 'r nu weer? Wat kijk je naar dat biljet? Is het soms een ander dan je kwijt bent? Dat niet alléén", zei hii met een zucht, terwijl een verlegen glimlach om zijn mond kroop, „maar dit is echt. De biljetjes op mijn bureau waren maar toppertjes om den dief erin te Eten loopen." H. S.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 13