Kleine ongesteldheden Onze kinderen. Practische wenken. Moeten we bij gezonde kinderen buitengewone maatregelen nemen? De gevolgen van onachtzaamheden. (Vervolg.) Groeipijn. Groeien is een volkomen natuurlijk proces, dat niet met pijn gepaard gaat. Deze pijn is dus evenals elke andere pijn een alarmsignaal van de natuur. Er is iets niet in orde en de hulp van den dokter moet zoo spoedig mogelijk worden ingeroepen. Gewoonlijk heeft men te doen met rheumatische pijnen. Tics. Vele kinderen hebben een gewoonte om gezichten te trekken, met de oogen te knipperen of andere eigenaardige bewegingen te maken. Dat is geen on deugendheid, doch een bewijs, dat de zenuwen niet in orde zijn. Het kind moet bijzonder goed verzorgd worden en meer rust krijgen, niet alleen meer slaap, doch ook een rustiger en minder druk leven, minder schoolwerk, enz. Soms ligt de oorzaak in een gebrek der oogen; dan moet natuurlijk een arts geraadpleegd worden. Het is ook in alle gevallen goed, in het voedsel veel vitaminen toe te dienen. Kin derverlamming. Deze ernstige ziekte treedt gewoon lijk op in de eerste levensjaren. Het is nog niet bekend, hoe de besmetting wordt overgebracht, doch zij komt alleen voor in gematigde luchtstreken er dan het meest in den zomer. Men bemerkt plotseling, dat het kind een of meer ledematen niet meer kan ge bruiken, terwijl in ernstige gevallen ook koorts optreedt. Natuurlijk moet dadelijk de arts te hulp geroepen wor den; soms kan veel bereikt worden door massage, die onder bepaalde om standigheden maandenlang moet wor den voortgezet, of door eleetriseeren. Mazelen. Deze ziekte is het meest besmettelijk, voordat de roode vlekken optreden. Daarom moet eigenlijk elk kind, dat een ernstige koude in het hoofd heeft, geïsoleerd worden. De vlekken komen pas op den vierden dag; ze zijn eenigs- zins bol en vertoonen de neiging, in elkaar te vloeien. Binnen 24 uur is het geheele lichaam bedekt; na twee of drie dagen beginnen de vlekken lich ter van kleur te worden, om na een week geheel verdwenen te zijn. De ziekte op zichzelf is niet gevaarlijk, doch een zorgvuldige verpleging is noodzakelijk ter voorkoming van de zeer ernstige complicaties, die ook nog na afloop kunnen ontstaan. Wij noe men slechts bronchitis, longontsteking, oog- en oorontsteking, een pijnlijken mond en maagcatarrh. Warmte en rust zijn dus noodzakelijk, de oogen moeten ontzien worden en wascht men dage lijks eenige malen uit met boorwater. Het terugkeeren naar de gewone levensomstandigheden moet zeer ge leidelijk plaats vinden en alle kans op kouvatten moet worden vermeden, totdat de borstorganen hun oude kracht herwonnen hebben. Bof. Bii kinderen is deze ziekte gewoon lijk niet ernstig. Het kind krijgt aan één kant pijn onder het oor, men be merkt een lichte zwelling, die snel toe neemt en zich over hals en wang uit breidt. Soms wordt na een dag of twee ook de andere zijde aangestoken; na oen week begint de ziekte af te nemen. Het voornaamste is, dat het kind bui- fop alle tocht wordt rehouden, omdat anders ernstige complicaties van an dere lichaamsdeelen kunnen ontstaan. Verder dient men vloeibaar voedsel toe, omdat het kind moeilijk slikt, terwijl de ge zwollen plaats met warme omslagen wordt behandeld. Rimgworm. Deze besmettelijke en hardnekkige aandoening tast gewoonlijk de hoofd huid aan, waar een klein, dun behaard plekje ontstaat. Het is noodzakelijk een dokter te raadplegen. Het hoofd moet geschoren worden en het kind kan het best een linnen muts dragen om te voorkomen, dat de besmetting over slaat door middel van kussensloopen, enz. Speciale smeersels bevorderen de genezing, doch deze kan niet als defi nitief worden beschouwd, voordat zij door een microscopisch onderzoek is bevestigd. Wanneer nog een klein stukje van den ringworm is overge bleven, begint na eenigen tijd de heele ellende opnieuw. Een ringworm op het lichaam kan gemakkelijk genezen worden door het betrokken gedeelte der huid met jodium tinctuur te bestrij ken, na het te hebben afgewasschen met water en zeep of terpentijn. Wormen. Er is altijd reden om aan wormen te denken, als een kind zenuwachtig of prikkelbaar is, last heeft van slape loosheid, jeuk, enz. Soms is een mi croscopisch onderzoek van de ontlas ting noodig om de aanwezigheid van wormen vast te stellen. Men geve het kind nooit wormkoekjes e.d. zonder een dokter te raadplegen. Gewoonlijk zal deze voor den eersten avond een lavement voorschrijven, gevolgd door een dosis santonine. Na eenige lave menten van zout water geeft men een dag later een dosis castorolie, waar door de ingewanden geheel gereinigd worden. Daarna geve men echter nog eenige dagen lang een lavement van zout en water. SLAAPT U OP UW LINKER OF RECHTER ZIJ? Over het nut of de schade van het slapen op de linker of op de rechter zij is men het in de medische kringen nog nimmer eens geweest en zooals in vele kwesties zal ook hier wel de waar heid in het midden liggen, afhankelijk van tal van bijomstandigheden. Toch is het voor velen aanbevelens waardig zich niet regelmatig aan de slaap op de rechterzijde te wennen, daar zich in dit geval, wanneer men in den slaap van zij verwisselt, de hartslag plotseling kan versnellen. Het is dus goed voor afwisseling zorg te dragen. Op den rug slapen is echter af te keuren daar deze houding snel aanlei ding geeft tot snurken. Tevens ont waakt men uit deze houding sneller. VOOR J A A RSV ER MO EIDIIEID. De gevolgen van een een zijdige voeding. Men duidt het volkomen ten on rechte de lente ten kwade, wanneer bij het ontwaken der natuur de menschen aan prikkelbaarheid, nervositeit en gebrek aan werklust gaan lijden. De lente is aan al deze verschijnse len, die men onder een begrip „voor- jaarsmoeiheid" kan samenvatten, vol komen onschuldig. Wanneer men ver wijten wil maken, dan dienen deze neer te komen op het hoofd van het afgeloopen seizoen, den winter, die ons te weinig afwisseling bij de voe ding heeft geschonken. In de machinerie van het mensche- lijk organisme, waarin alles op een uiterst verfijnde harmonie is toege spitst, speelt het bloed een rol van groote beteekenis. Daar wii 's winters minder versche groenten en fruit eten dan 's zomers, wordt de toevoer van vitaminen, aanvullingsstoffen en mi. neraalstoffen geringer, hetgeen tot gevolg heeft, dat zich onreine stoffen in het bloed ophoopen, die in den bloedsomloop een oververzuring ver oorzaken. Als middel tegen de gevolgen van een ondoelmatige bijna eenzijdige voe ding wordt reeds sedert eeuwen een bloedzuiverende thee aangewend en ook thans nog wordt deze gewoonte gehuldigd. Volgens medische verkla ringen is et x theedrinkkuur slechts in zooverre doelmatig dat een afvoer van de schadelijke stoffen wordt verkregen doch het kwaad in den grond aantas ten, doet zü geenszins. Slechts een doelmatige verandering in de voeding kan het kwaad volkomen uit den weg ruimen. Aan het lichaam moet weer datgene worden toegevoegd, wat het in den winter heeft moeten ontberen. Het menu moet voor een belangrijk deel zijn samengesteld uit voedingsstoffen, die rijk zijn aan mi- neraalstoffen, vitaminen en aanvul lingsstoffen. Een van de belangrijkste represen tanten van de zomervoeding is zeker wel de salade. Een aparte waarschuwing diene nog gegeven te worden voor hen, die ter bevordering van de slanke lijn te wei nig fruit eten. Om snel tot het doe1 te geraken, wordt vaak onverstandig te werk gegaan, hetgeen voor het orga nisme uiterst schadelijk kan zijn. Het is het verstandigst alvorens tot zulk een kuur over te gaan, eerst een dok ter te raadplegen en zich daarna strikt aan zijn raadgevingen te houden. LAAT UW KIND ZICHZELF AANKLEEDEN. Sommige kinderen gaan eerder naar school dan dat zij zichzelf kunnen aan- kleeden. Dat is een groote fout en bij na ligt die fout niet bii het kind. Want de kinderen, die er uit zichzelf te laksch voor zijn en tot elke activiteit moeten worden aangezet, zijn niet zoo talrijk als men denkt. De enkelen, die deze eigenschap vertoonen, zijn waarschijn lijk niet zoo sterk en gezond als zij moeten zijn. Verreweg de meeste kin deren zullen echter graag zichzelf aan- en uitkleeden, vooral wanneer men hen daartoe aanmoedigt door te zeg gen, dat groote kinderen altijd zichzelf kunnen helpen. Men kan niet verwachten, dat het kind het dadelijk onberispelijk doet en in het begin zal men nog dikwijls moe ten helpen en verliest men meer tijd dan wanneer men het kind zelf even aankleedt. Die meerdere tijd moét vrij gemaakt worden; elke moeder is dat aan haar kind verplicht. Het is onmo gelijk, dat een kind zichzelf leert aan- kleeden, zonder dat het ooit de ge legenheid gehad heeft, zich te oefenen. Bovendien is het voor de karakter Violist: Tk speelde dit omdat het uw liefste melodie is. Zij: Was, bedoelt u. Buen Humor, Madrid. vorming van een kind niet gunstig, wanneer er altijd iemand voor hem klaar staat. Hij moet weten, dat hij op zichzelf aangewezen is en een ander niet tot last mag zijn. Men vermijde dus onder alle omstan digheden het opvoeden van een kind tot een hulpeloos wezen, dat altijd door een ander geholpen moet worden. Men bedenke ook, dat het aan- en uitklee den een kind lichamelijk ontwikkelt en dat het er handiger door wordt. De ont wikkeling van het lichaam is op dezen leeftijd van overwegend belang, want de intellectueele ontwikkeling zal van zelf voldoende verzorgd worden op school. Zooals wij reeds vroeger gezegd heb ben, bestaat er voor een moeder niet de minste reden om een kind van vijf jaren het alfabet of versjes te leeren, te leeren tellen e.d. Ik kan ook niet inzien dat zij op zoo'n kind trotsch kan zijn, wanneer het kind aan iederen kant op zijn duim zuigt, niet zindelijk is of zich niet gemakkelijk weet te be wegen onder andere kinderen van zijn leeftijd. Er zijn andere dingen, die zoo'n jong kind wél noodig heef en die niets met met schoolsche kennis te maken hebben. Zoo moet een kind van vijf jaar een breekbaar voorwerp kunnen dragen zonder ongelukken te veroorzaken. Een jongen moet spijkers kunnen inslaan en niet te hard hout kunnen zagen, een meisje moet kralen kunnen rijgen en op karton met dik garen figuurjes kunnen maken. Elk kind van vijf jaren behoort zich goed en vlot te kunnen uitdrukken over alles, wat in zijn leventje een plaatsje heeft; het moet de juiste woorden weten te kiezen en geen kindertaaltje meer praten. En zij hebben al drie jaar tevoren geleerd om zindelijk te zijn, hun neus te snuiten, zelf te eten en zich te kleeden en om te gaan met onverschillig welk kind van hun eigen leeftijd, ook al hebben zij het nooit te voren gezien. Een kind, dat op school komende, de rechten en wenschen van anderen weet te eerbie digen, dat op zichzelf weet te staan en niemands hulp behoeft, is naar mijn meening veel beter opgevoed dan het hulpelooze stumpertje, dat men al bij voorbaat wat heeft trachten bij te brengen van wat het op school behoort te leeren als iets dat nieuw en frisch voor hem is. ROESTVLEKKEN. Roestvlekken kan men verwijderen op de volgende manier, die een onzer lezeressen ons aan de hand gedaan en zelf beproefd heeft. Men bedruppelt het bevlekte kleedingstuk met wat citroensap en legt het dan vlak op een te vuur staande aluminiumpan, waar van het deksel dus ook vrij heet is. De vlek zal na opvallend korten tijd ver dwenen zijn, zonder dat de stof in het minst onder de behandeling geleden heeft OUDE KADETJES. Oude kadetjes maakt men weer versch, door ze met zuiver water te bevochtigen en ze daarna in een oven, op een kachel enz. te verwarmen on der een afsluitend voorwerp, bijv. een omgekeerde pan; deze is eveneens met water omgespoeld. De kadetjes smaken dan weer geheel versch en worden even zacht en croquant als te voren. KANARIEVOGELS. Kanarievogels moeten dagelijksch versch water krijgen. Verder is het ook goed, ze dagelijks voer te geven. Lekkere beetjes, die het diertje soms zelfs uit de hand eet, kunnen nooit zijn hoofdvoedsel vormen en daarvoor goed gerei, koolzaad, waarmee het bakje ongeveer tot de helft gevuld wordt. Daar overheen komt dan een afge streken theelepeltje gemengd zaad of zangzaad, die het vogeltje natuurlijk eerst zal oppikken. Wanneer het ech ter bemerkt, dat er niets meer over is dan koolzaad, zal het ook daarmee voor de rest van den dag te volle tevreden zijn. Voor de afwisseling kan men het diertje ook nog voeren met een stukje appel of vijg, een goed ge- wasschen slablaadje, wat hardgekookt eigeel of een stukje vogel beschuit. Hierdoor zal het diertje gezond blij ven en toch niet te dik worden.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 15