Niarineberichten. Legeröerichten. Visscherijberichten. WIERSMGEM. Vergadering Hoofdingelanden van het Heemraadschap Wie ingen. Radiografisch Weerbericht SCHAGEN. TEXEL. Nadat mr. dr. J. Schokking ter verga dering van de Chr. Hist. Unie te Amster dam zijn openingsrede had uitgesproken, is besloten tot verzending van een huide telegram aan de Koningin. De drie leden van het hoofdbestuur dr. J. Schokking, mej. mr. F. C. Katz en de heer J. ter Kaar Jr. zijn herkozen. Met algemeene stemmen heeft de ver gadering zich vereenigd met een motie van de afd. Leiden, luidende: Het werk van den Volkenbond. Met alle waardeering en erkenning van hetgeen in Nederland, ook in onzen kring, ten deze reeds werd verricht, steune Je Christ. Hist. Unie met kracht het werk van den Volkenbond en propageere de bevordering van het internationale recht, opdat de Unie daardoor daadwerkelijk medewerkster worde aan het werk van den vrede onder de volken. Wijzigen Wet op het L. O. In behandeling komt daarna een voor stel van de afdeeling Wolf aartsdijk, om b;j de regeering aan te dringen op een wijziging van de Leerplichtwet in dien zin dat kinderen die het 7e leerjaar dei- lagere school met goed gevolg hebben doorloopen, ongeacht hun leeftijd de school mogen verlaten. Het voorstel is goedgekeurd. De afd. Rheden-de Steeg heeft voorge steld aan te dringen op wijziging van de wet op het Lagef Onderwijs van de strek king, dat aan kweekelingen met acte in scholen met minder dan drie leerkrachten althans worde toegestaan in eigen lokaal zelfstandig als leerkracht op te treden. Dit voorstel is aangenomen. Zondagsheiliging. De afd. 's-Gravenzande had voorgesteld dat de vergadering zich zoude uitspreken voor gepasten aandrang op de regeering om het goedkoope passagiersvervoer op Zondag tegen te gaan. De voorzitter merkte op, dat het pro gramma een artikel bevat betreffende de bevordering van de Zondagsheiliging in het algemeen. Het voorstel is daarop ingetrokken. Regeling radio-kwestie. De afd. Amersfoort had voorgesteld dat de vergadering haar vertrouwen zoude uitspreken dat de fractie haar medewer king zal verleenen tot het verkrijgen van een meer bevredigende regeling van de radiokwestie. De motie-Amersfoort is na eenige dis cussie ingetrokken. Aandrang op vaststelling van een onderhandeiingstarief. De afd. Loosdrecht had de volgende motie voorgesteld: De algemeene verga dering, gezien den noodtoestand in den land- en tuinbouw, verzoekt het hoofdbe stuur der Unie en de vertegenwoordigers der Unie in de Staten-Generaal, de ter gend langzame vorderingen van de Neder- landsche regeering niet af te wachten, maar aan te dringen op de vaststelling van een onderhandelingstarief. Bij de gedachtenwisseling kwam uit de vergadering tegen dit voorstel verzet. Waarna de afd. Loosdrecht haar motie heeft ingetrokken. De vergadering is daarna gesloten. DE HEER FIMMEN EN DE S.D.A.P. Naar aanleiding van een uitlating des heeren Fimmen op het jongste Paasch- congres schrijft het «Handelsblad* onder den titel «Roode ongehoorzaamheid* een beschouwing. De heer Fimmen heeft tijdens het debat over ontwapening, sprekende over de Internationale, gezegd: »Wij hebben te kiezen tusschen land verraad en verraad aan delnternationale*. Het Hand., deze woorden citeerend, laat zich als volgt uit: In ruimeren, algemeenen zin was dit het dilemma van het gansche congres, het dilemma van de arbeiderspartij als geheel, in wier midden de strijd tusschen reformisten en extremisten scherpere vormen heeft aangenomen. Hoe krachtig die stroomingen zijn die daartegen elkander opbotsen, is wel ge bleken uit de stemming over de resolutie van het partijbestuur, waarin de eigen machtige actie van den linkervleugel der partij, die in internationaal contact was getreden om een radicaler program van actie op nationaal en internationaal ge bied samen te stellen, scherp wordt ge laakt. Deresolutie werd aangenomen met 828 stemrn n, tegen 493 en 204 blanco, zoodat 697 stemmen het votum van af keuring ï.iet verkozen te steunen. Dat wijst op een niet al te gemakkelijke positie van de betrekkelijk bezadigde meerder heid, die de S.D.A.P. thans nog in toom weet te houden. Na een beschouwing over de, vaak heftige, debatten, gaat het blad voort: Waarlijk, de heer Albarda heeft al zijn navigeerkunst noodig gehad om tusschen de innerlijke tegenstellingen van zijn betoog door te laveeren. Dat de motie van het partijbestuur elastisch genoeg is om veel of niets te kunnen beteekenen, tenslotte met een ongetelde meerderheid (bij handen opsteken) werd aangenomen, moet ook ons, niet-socialisten, verheugen. Want het alternatief zou zijn geweest het consequentere maar onbekookte optreden der linksche groep. En het besluit zijn beschouwingen al dus: „Wü hebben te kiezen tusschen land verraad en verraad aan de Internationale", zeide de radicale heer Fimmen. De natio nale gedachte komt daar in conflict met den internationalen klassenstrijd. En de heeren Albarda c.s. probeeren, in hun meest constructieve momenten, een vorm te vinden voor een compromis tusschen deze twee botsende concepties, die zij geen van beiden willen of kunnen missen. In zooverre Albarda c.s. de destructieve bedoelingen van de extremistische elemen ten bestrijden, dienen zij een zaak die, op een ander plan, ook de onze is. Maar in zooverre zij om der wille van het compro mis en de communistische concurrentie, geleidelijk moeten toegeven aan den drang naar links, vormen zij een gevaar, nationaal, politiek en economisch, dat geen oogenblik uit het oog dient te wor den verloren; zeker niet door diegenen, die zich met rood-burgerlijke coalitiege- dachten vertrouwd probeeren te maken. Bij beschikking van den minister van de fensie is kap.-luit. ter zee H. van Nie, dienende in het commandement der marine te Willems oord, den 20 April 1931 op non-activiteit ge- seld wegens ziekte. Bij beschikking van den minister van defen sie is kap.-luit. ter zee G. J. Verwijnen den 25en Mei 1931 geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord en belast met de betrekking van eerste-officier. Kap.-luit. ter zee K. van Aller, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, heeft het bevel over het vliegkamp de Mok op Texel aanvaard. Luit. ter zee ie kl. G. T. J. Roorda, wien vergund is uit Oost-Indië te repatrieeren, is 25 Maart aan boord van het m.s. Baloeran van Tandjong-Priok vertrokken. Den ren April per s.s. Marnix van St. Al- degonde uit O.-I. in Nederland teruggekeerd: Majoor-konsabel L. Sallem, serg.-hofmees- ter W. M. de Booij, id. A. P. C. Banning, serg.- telegrafist C. P. van Haasteren, korp.-zieken- \erpleger J. de Roode, id. A. van Drimmelen, korp.-torpedomaker Y. Hoekstra, id. G. Lin- ning, mar. ie kl. G. van der Zee, korp.-vlieg- tuigm. J. Kruger, korp.-macht. J. van Rheede, id. H. Biersteker, id. E. Grauw. BEHOUDENS ZEER BIJZONDERE OM STANDIGHEDEN is aan ondervolgende per sonen vergund naar Nederland terug te keeren. Per s.s. J. P. Coen, 18 Maart van Priok: Matroos 2e kl. M. van Reems. Per s.s. Prins der Nederlanden, 15 April van Priok: Adjudant-onderoffic.-macht. T. C. W. Bor- cherding, serg.-telegrafist C. Becher, ser.-tor- pedomaker A. W. H. van Bladel, serg.-macht. L. C. H. Worrell, mar. 2e kl. P. Bruna, kwar- tiermr. L. C. Keijn, id. O. W. Visser, korp.- bottelier C. Hofman, korp.-ziekenverpl. A. van Beek, korp.-schrijver A. W. Krielen, korp.- hofmeester T. Mulder, korp.-kok G. F. Geist- dorfer. De kap.-luit. t. z. F. W. Coster wordt 26 Mei De tegenwoordige commandant der Onder- zeedienstkazerne, kapitein ter zee D. Scalogne, wordt belast met het bevel over Hr. Ms. Heemskerck. De luit. ter zee ie kl. P. Koenraad wordt 30 April a.s. overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Vlissingen. De kap. ter zee F. W. Coster wordt 26 Mei a.s. beslast met het bevel over de Onderzee- dienstkazerne te Willemsoord, onder eervolle ontheffing van de betrekking van chef van den staf van de zeemacht aldaar, met welke be trekking de kap.-luit. ter zee H. Jolles met dien datum wordt belast. Luit. ter zee 2e kl. N. Kooreman, die 13 dezer geplaatst wordt aan 's rijkswerf te Wil lemsoord, is bestemd tot hoofd der pyrotech- nische werkplaats bij de afdeeling Arsenaal van die werf. De luit. ter zee 2e kl. B. J. Velderman, die nende bij de O.zeed.kaz., is met 28 Maart ge plaatst bij den afbouw van Hr. Ms. O 12. De off.-vlieger 2e kl. M. F. Eikerbout is met den 7en April weder geplaatst bij Hr. Ms. vliegkamp de Kooij. De majoor-schrijver S. Spoelder is aange wezen om den 22en Juli a.s. per stoomschip Marnix van St. Aldegode naar O.-I. te worden uitgezonden. 8 April: serg.-hofm. H. K. Sustrath van Wachtschip Willemsoord naar de Mok. 10 April: serg.-hofm. S. van Hulsbergen van de Mok naar Gelderland. 25 April: bootsman J. J. M. A. Rombout van Mar.kaz. Willemsoord naar Gelderland. 25 April bootsman W. van Baars van v. Speijk naar Gelderland. 25 April: bootsman M. Griffioen van Mar. kaz. Willemsoord naar van Speijk. 25 April: serg. der mars. J. Breel en J. van Wijngaarden van Mar.kaz. Willemsoord naar de Afd. Mars. R'dam. 25 April: serg. der mars. H. G. Elias en I. Beij van Mar.kaz. Willemsoord naar Mar.kaz. Amsterdam. 25 April: serg.-maj. d. mars. W. F. Louwrier van Mar.kaz. Willemsoord naar Gelderland. 25 April: serg. der mars. G. Schut van Mar. kaz. Willemsoord naar O.zeed.kaz. 25 April: serg. der mars. S. Mulder en M. A. Venix van Mar.kaz. Willemsoord naar Wachtschip Willemsoord. 25 April: serg. der mars. J. Hoeve van Mar. kaz. Willemsoord naar Wachtschip Willems oord. 25 April: serg.-bott. R. Reijers van Mar.kaz. Willemsoord naar Gelderland. 25 April: serg.-hofm. A. J. Pottinga van Mar.kaz. Willemsoord naar de Kooij. 27 April: serg. der mars. T. J. W. van der Sel van Mar.kaz. Willemsoord naar Afd. Mars. Rotterdam. 27 April: serg. der mars. J. P. Goeman van Mar.kaz. Willemsoord naar Wachtschip Vlis singen. 28 April: serg.-konst. A. J. de Beer van Wachtschip Willemsoord naar Heemskerck. 28 April: serg.-hofm. C. de Bruijn van de Kooij naar Heemskerck. 29 April: serg.-hofm. J. Wind van Heems kerck naar Wachtschip Vlissingen. 4 Mei: serg. der mars. J. A. van Lill van Afd. Mars. R'dam naar Heemskerck. 5 Mei: serg. der mars. P. Verwoerd van Heemskerck naar van Speijk. Op 25 Maart j.1. is aan den magazijnbeheer der der artillerie 2e kl. P. Henstra de gouden medaille voor 36-jarigen dienst uitgereikt. Bij K. B. is aan den reserve-officier van gezondheid 3e kl. B. Eisendrath en aan den res.-off. van gez. 2e kl. R. J. F. Muller, G. Gerritsma, dr. H. Vos, J. J. Choufour, J. D. Klok, H E. Wessels en H. L. Steendijk een eervol ontslag uit den dienst verleend. De seserve-ie luitenant G. A. J. Bleekers, reserve-2e luitenants C. A. I. Zegers, T. Block en A. van Dijk van het regiment kust-artille- rie komen op 13 April a.s. onder de wapenen voor herhalingsoefeningen. Leveringen. De levering van de voor het Garnizoen te dezer stede benoodigde peulvruchten (bruine boonen) is opgedragen aan de firma Van Eek te Zevenbergen. 7 April. Aangebracht door korders: 48 tongen p. st. 0.60 28 kisten schol p. k. 6.005.00 - Door haringvisschers! 3799 tal haring P- tal 1.450.25 Door garnalenvisschers: 4851 kg gekookte garnalen p. kg. „025—0.20 8 April. Aangebracht door korders! 120 tongen P- st- J 0i>0 50 kleine tongen »0-i50.10 104 kisten schol P- k. 7-65 4 Door haringvisschers! 2167 tal haring P- 'al „0.85o.3S Door garnalenvisschers! 4064 kg. gekookte garnalen p. kg. „0.260.20 Hippol ytushoef. HET ARBEIDSGESCHIL IN DE WIERINGERMEER. 8 April. Hedenavond werd in „Concordia" te Ilippolytushoef een algemeene vergade ring gehouden door 't comité der staken de arbeiders in den Wieringermeerpol- der, welke best bezocht was. Door den leider, den heer H. Lukkin, werd uiteen gezet dat de commissie van onderzoek uit de verschillende arbeiders-organisaties, de Rijksbemiddelaar mr. S. de Vries en de voorloopige directie der Wieringer- meerpolder en Ned. Heide Mij. en burge meester Kolff, een rondwandeling heb ben gemaakt door den Wieringermeer en verschillende arbeidswerken hebben on derzocht. Wat dit onderzoek betrof, zei spreker, hebben de heeren juist die gronden bezocht welke niet tot de zwaar ste behoorden, zoo dat hij van dit onder zoek weinig verwachtte wat de loonsver betering, enz. zal bevorderen. Wat moeten wij nu doen, staken of een afwachtende houding aannemen? Uit de hierover ontstane discussies van verschillende arbeiders concludeerden wij dat na deze besprekingen de arbeiders besloten tot a.s. Zaterdag te blijven door- I werken onder protest, in afwachting van l hetgeen wat de commissie, dan tot stand zal brengen, omtrent de loonsverbeterin- 'gen, 81/s-urige werkdag, enz., enz. Onder de arbeiders zal men trachten, wat de j 872-urige werkdag betreft, solidariteit te verkrijgen. Hierna ging de vergadering rustig uiteen. FILMAVOND. Naar wij vernemen, zal op 21 April a.s. een filmavond gegeven worden door de Vereeniging van Zuiderzeepersoneel (V. V.Z.P.), alwaar dan eenige der nieuwste opnamen van den bekenden filmoperateur Joris Ivens vertoond zullen worden. BEZOEK VAN HET VERBOND VAN NED. WERKGEVERS. Dit jaar zal de Algemeene Vergadering van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers gehouden worden op 3 en 4 September a.s. Den eersten dag zal des middags een huishoudelijke vergadering worden ge houden, terwijl des avonds door de ver- jeeniging «Het Groot Baggerbedrijf* den I deelnemers een diner wordt aangeboden te Bergen aan Zee. Den tweeden dag, 4 September, zal een tocht naar de Zuiderzeewerken worden gemaakt en wordt o.m. met het s.s. «Van der Wijck* langs de werken gevaren. Vergadering van Hoofdingelanden van het Heemraadschap Wieringen op Zater dag 4 April 1931. Aanwezig 16 leden.j De voorzitter, de heer J. Doves Sz., brengt in zijn openingswoord het werk van den vorigen Dijkgraaf, den haext C. Maars, in herinnering, onder wiens leiding zeer vele verbeteringen werderi tot stand gebracht. Aan den heer Maars: zal een schrijven van erkentelijkheid worden gezonden. Van de ingekomen stukken noemen wij een schrijven van het Departement van Waterstaat houdende de benoeming van den heer J. Doves Sz. totDijkgraaf van het Heemraadschap; van Ged. Staten betref fende aanvulling toezichtverordening op den Waterstaat; uitvoering ambtenaren wet 1929, alsmede een inzake wijzigingen in het algemeen reglement van bestuur voor de Waterschappen in Noord-Holland; van de Vereeniging van Noord-Holland- sche - Waterschappen inzake eenige toe lichtingen op de wijzigingen der Water staatswetten, enz., en het verstrekken van inlichtingen omtrent onderhoud der we gen; van het Gemeentebestuur van Wie- ringen inzake straataanleg te Den Oever; van de Directie der Zuiderzeewerken hou dende opzegging van de huur van den Westerlanderdljk. De reglementen-wijzigingen worden in handen gesteld van Dijkgraaf en Heem raden en de overige stukken voor kennis geving aangenomen. Hierna worden behandeld de ontwerpen van een aan te leggen spoorweg. Wordt besloten hiertegen aan te voeren: le. dat de verbindingen met de Hinno- lytushoeverkoog in geen geval mogen worden verbroken. (Vooral ook met het oog op de verbinding met Hippolytushoef ten behoeve van de bewoners van Oost er- klief, zou de voorgenomen omlegging der wegen eenen onhoudbaren toestand schep pen). Wat betreft de landwegen, aldus wordt medegedeeld, zijn bittere ervaringen op gedaan waar het onderhoud en de hoeda nigheid van aanleg alles te wenschen heeft overgelaten. Verschillende leden wenschen niet meer op deze wijze het ge bruik van z.g.n. landwegen te aanvaarden. Ook ten opzichte van het onderhoud der door de spoorwegen over te nemen kunst wegen, wenscht men strengere bepalingen voor het onderhoud. Zijn eenmaal de over eenkomsten geteekend, dan wordt men eenvoudig in een hoek geduwd en men is onderworpen aan de bevelen van den eer sten den besten vasten arbeider. Ver schillende leden brengen op deze wijze hunne klachten naar voren. De voorzitter zegt toe, wanneer weder overeenkomsten moeten worden ge teekend, met deze op ondervinding >e- rustende feiteu terdege rekening te zul len houden. Het Heemraadschap moet be-ere voor schriften voor richtig onderhoud van eventueel aan te leggen parallelwegen en andere over te dragen eigendommen ver langen. De heer V e e r d i g z»u voorstander zijn, dat geen weg wordt aangelegd door de Hippolytushoeverkoog, doch over Oos- terklief, recht voor den Oosterklieverweg uit. De Voorzitter zegt, dat men zich thans alleen moet bepalen tot in het ge drang komende bestuursbelangen bij den spooraanleg. Wanneer de snelverbinding van Wie- ringermeer-spoorwregstation Hippolytus hoef aan de orde komt, zullen daarover toch weder stukken moeten worden ge wisseld, die in ieder geval aan de goed keuring van Hoofdingelanden onderwor pen zullen worden. Vóór alles moet er overeenstemming zijn dat de voorgenomen regeling der toe gangen tot Oosterklief en Hippolytushoef voor het bestuur van het Heemraadschap onaanvaardbaar is. Voorzitter ge looft, dat de geheele vergadering het hier mede eens is. De heer K 0 o ij verzoekt het bestuur, alsncg maatregelen te nemen ten aanzien van de overwegen. De Voorzitter zegt te trachten in een en ander een schikking te treffen. De zaak was nu eenmaal slecht te over zien. Wanneer de officieele stukken ter teekening worden voorgelegd, zullen Hoofdingelanden in de volle gelegenheid worden gesteld hunne wenschen kenbaar te maken. Inmiddels is men echter ter secretarie van het Heemraadschap reeds geruimen tijd werkzaam de zaken zooveel mogelijk in goede banen te leiden. Waar de spoorweg zich juist een weg zal banen dwars door alle verkeers- en waterafvoer wegen heen en hierbij ook de riool-afvoe ringen van Hippolytushoef en Den Oever, met al de aankleve van dien, in het ge drang kwamen, ligt het voor de hand, dat hierbij reeds zeer veel overleg is noodig geweest. Met ageeren alleen komt men er niet. Men moet tot billijk overleg bereid blijven, en de indirecte voordeelen ook nimmer uit het oog verliezen, ook niet ten opzichte van den Dienst der Zuider zeewerken. Ten opzichte van de omlegging van den hoofdwater-afvoer in de Stroeër- en Oos- terlanderpolders is men, naar Voorzit- t e r meent, reeds op den goeden weg. Het in goede banen brengen van het riool water van Hippolytushoef en Den Oever, welke plaatsen reeds omvangrijke be bouwde kommen zijn geworden, wordt straks een moeilijke zaak. Doch dit is thans al een lastig vraagstuk. Ver in den omtrek wordt het drinkwater door de lan derijen er door bedorven. Hieraan wordt door het leggen van den spoorweg weinig veranderd en zal het Heemraadschap reeds nu hebben in te grijpen. Op de begrooting, welke hierna wordt aangeboden, zijn hiertoe reeds een paar kleine posten uitgetrokken. Ook de eendenhouderijen maken veel water vuil en van alle zijden komen klachten binnen. Dijkgraaf en Heemraden zullen ook hierin trachten een weg tot verbetering te vinden. Aleer echter met de eendenhouders overeenstemming kan worden verkregen omtrent hunne volle medewerking, zal het omleggen der water afvoerwegen nutteloos zijn en blijft niets anders over dan de intrekking der ver gunning. De posten slooten en wegen kunnen onder geene omstandigheden verminderd worden. Verschillende ingelanden laken de hou ding van enkele ingelanden die hunne slooten slecht onderhouden en klaploopen op de goedwilligheid van hunne naast gelegen buren. Men wil, dat Dijkgraaf en Heemraden hierin met meer strengheid optreden. De Voorzitter zegt, dat de Waterstaatswetten gelegenheid hebben gegeven de keur te doen wijzigen en de maximum te stellen boete is verhoogd ge worden tot 50 per overtreding. Mis schien zal dit aanleiding zijn voor nala- tigen aan hunne verplichtingen te vol doen. De gunstige uitkomsten der bemalings inrichtingen, welke inrichtingen aan alle redelijke eischen voldoen, staan eenige verlaging dier posten toe. In beginsel be sluit men de molens te doen sloopen. De heer Veerdig bespreekt hierbij den toestand der landwegen. Over het al gemeen is men het er over eens, dat moet worden opgetreden tegen enkele ingelan den, die er vermaak in schijnen te schep pen de pas verharde landwegen weder te gaan vernielen door onder de aller ongun stigste omstandigheden te gaan mestrij- den, enz. Dit geldt ook ten opzichte voor over wegen over perceelen van particuliere eigenaren. De heer Veerdig heeft met genoegen gezien, dat men proeven heeft genomen de wegen in te walsen met een motorwals. Spr. informeert naar de kosten. Hij raadt Dijkgraaf en Heemraden aan meer wegen een dergelijke behandeling te doen on dergaan. Ten opzichte van den post pensioenen, subsidiën en toelagen wordt besloten een nadere regeling te treffen en rekening te houden met het houden en aanstellen van personeel. De tijdsomstandigheden dringen, hierin verandering te brengen. Onderscheidene posten worden zoodanig gewijzigd, dat het mogelijk wordt de las ten te brengen van 17 op 16 per H.A. In dit verband is ook eene regeling ge troffen kunnen worden met de voornaam ste geldschieters van het Heemraadschap en de rente met Vi verlaagd. De begrooting wordt tenslotte vastge steld in ontvang en uitgaaf op 37269.11. Een aanbevelingslijst wordt opgemaakt ter benoeming van een Heemraad wegens periodieke aftreding van den heer D. Jac. Mulder. Als No. 1 wordt aanbevolen D. Jac. Mulder, als No. 2 Alb. Klein Sz. en als No. 3 Jb. Dekker. Als lid Hoofdingeland van het stembu reau voor de verkiezing van Hoofdinge landen wordt aangewezen de heer Alb. Klein Sz., als plaatsvervanger de heer P. F. Kuut. De heer S. K o o r n wil de hoofdslooten tweemaal kroozen, waartoe in beginsel wordt besloten. Echter zal hier verband worden gelegd met de gewijzigde begrooting en het uit voeren van krooswerk tot een bepaalde ploeg geconcentreerd blijven, die zooveel mogelijk onder taakverband zullen wer ken. De heer P. F. Kuut wil een andere regeling bij den aankoop van puin. Dit materiaal heeft weinig waarde en moet alleen nog worden overgenomen wanneer het direct kan worden verwerkt. De heer Dekker brengt in bespre king de wegslooten die niet tot bestuurs- eigendom behooren. Bij deze bespreking blijkt, dat talrijke wegslooten in de laatste jaren geheel door het bestuur zijn uitge maakt in het belang van den watertoevoer, doch waarvan de eigendom niet aan het Heemraadschap, doch aan particulieren behoort en deswege ook het onderhoud. Deze wegslooten zijn echter gebleken voor een verbeterden waterafvoer geener lei beteekenis te hebben. Besloten wordt van het verder onderhoud geheel door het bestuur, dan ook weder af te zien. Voor het vervolg zullen de wegslooten, voor zoover zij geen bestuurseigendom zijn, weder niet betrekking tot het onder houd teruggaan naar de wettelijke onder onderhoudsplichtigen. De heer K 0 0 ij heeft het over eenige grieven van de eendenhouders, benoorden de damster. Door het leggen van één duiker werd veel voorkomen. De Voorzitter zegt, dat zoodra de eendenhouders inderdaad meewerken, het bestuur hen niets in den weg zal leggen. Doch zoo kan het niet langer. Alle inrich tingen tot zuivering van het afvoerwater zijn slechts schijninrichtingen. Wanneer de gezondheidsraad er aan te pas komt zal zelfs tot intrekking der vergunning moe- 1 ten worden overgegaan. Doch spr. hoopt nog altijd dat de eendenhouders dit door het verleenen hunner medewerking zelf i zuilen voorkomen. Het is voor het bestuur verre van aan- I genaam, steeds aan doovemansdeur te I moeten kloppen en nog veel onaangename drastische maatregelen te moeten nemen. De heer Koo ij zegt zeer goed te we ten, dat men de voorwaarden waaronder vergunning wordt verleend maar al te dikwijls aan de laars lapt. Spr. heeft dat zelf bij ondervinding met zijn buren ten zuiden van de Kerkebuurt te WesterlanJ. De Voorzitter zegt, dat er gelukkig nog eendenhouders zijn, die inderdaad ge negen zijn verbetering aan te brengen, aan dezen zullen wij alle medewerking verleenen. Spr. dankt voor de aangename en zake lijke besprekingen en sluit de vergadering. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personen: W. S. Boorsma en gezin van Tietjerk- steradeel; P. Jaarsma en gezin, G. Dijk stra en gezin, van Het Bildt; F. Oosterhof en echtg. van Weststellingwerf; J. J. Vink van Abbekerk; K. v. Wijngaarden en ge zin van Sliedrecht; Wed. F. J. Vergoed van Gouda; F. Pomp en gezin van Nieu- wolda; Mej. I. Franze van Den Haag; J. v. Dijk van Westdongeradeel; L. A. v. d. Kreeke en gezin van Wolphaartsdijk; P. C. Huijgens, L. Stok van Ossendrecht; J. C. Rommers van Woensdrecht; J. Raaij- makers van Bergen-op-Zoom; A. J. W. Wiendels van Onstwedde; G. Wisman van Alkmaar; S. v. d. Velde en gezin van Ooststellingwerf; J. L. Bulk van Utrecht; E. Drenth en gezin, Chr. Vos en gezin, M. Bos en gezin, H. F. Sinot, allen van Oude Pekela; P. Zoutsma en gezin van Harlingen; E. Dupon van Tietjerkstera- deel; P. Netten en gezin van Sliedrecht; C. Peereboom en gezin van Marken; W. C. Crommentuyn van Melick-Herken- bosch; J. H. Vrieling en gezin van Won- seradeel; W. v. d. Heide van Leeuwarde- radeel; S. de Vries van Wonseradeel; R. Mast en gezin van Smallingerland; J. Bood en gezin van Anna-Paulowna; M. Hoogesteger van Anna-Paulowna; F. J. Oostelijk en echtg. van Nijmegen; F. Drenth van Scheemda; K. Brengers van Emmen; W. v. Krieken van Barsinger- horn; K. Blokker van Koog a.d. Zaan; H. Bouma en W. Kingma, van Westdongera deel; F. Ijzer en gezin van Wedde; F. II. Wilms en echtg. van Sijbekarspel; mej. G. H. Buntjer van Bellingwolde; D. Lup- pens en gezin van Wedde. Vertrokken personen: mej. E. Holtz naar Duitschland; A. Wieg man naar Engeland; J. Jonker naar Wer kendam; P. J. Jansen naar Oosterhout; mej. P. Mooü naar Bergen; A. N. Neve en gezin naar Zutfen; H. v. d. Wal en gezin naar A'dam; P. Bok en gezin, B. Muller, naar Den Helder; J. Walburg en gezin naar Amsterdam; J. M. v. d. Berge en gezin naar Den Haag; J. Melgers en gezin naar Den Helder; T. Koldijk geb. v. d. Kreeke naar Anna-Paulowna; W. de Vries naar Wonseradeel; K. Visser naar Broek in Waterland; H. v. Heukelum en gezin naar Wonseradeel; wed. J. Koop man naar Schagen; R. Oltmanns naar Anna-Paulowna; G. W. de Jong en echtg. naar Emmen; J. Mars en gezin naar Hoorn. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 9 April. Medegedeeld door het Kon Nederlandsch Meteriologisch Instituut te de Bilt. Hoogste stand 772 6 te Var<lo. Laagste stand 738.0 te Isa .1 Verwachting: r Zwakke tot matige ZXV-Z. V half tot zwaar bewolkt, vteinig o regen, weinig verandering in temperatuur. Volgens de uitkomsten der Volkstel ling waren op 1 Januari j.1. in deze ge- i meente 1312 bewoonde woningen, 13 leeg staande en 11 in aanbouw. Verder werden ter bewoning gebezigd 131 woonkeeten, 18 woonwagens en 32 woonschepen. Het aantal winkels bedroeg 155. Het verslag van den vleeschkeurings- dienst te Den Helder over 1930 vermeldt, dat te Wieringen in dit jaar zijn gekeurd: 430 runderen, 1151 varkens, 8 vetkalvo- ren, 17 graskalverèn, 161 nuchtere kal veren, 45 schapen, 1 geit, 5 paarden en 3 veulens. Afgekeurd werden 13 runderen, 7 varkens, 2 graskalveren, 22 nuchtere kalveren, 22 schapen, 4 paarden en 3 veu lens; voorwaardelijk goedgekeurd werd het vleesch van 2 schapen. BURGERLIJKE STAND WIERINGEN van 1 tot 31 Maart. GEBOREN: Jan, z. van W. Meijer en A. A. Klink; Margaretha Petronella, d. van J. Bakker en D. G. Timmerman; Willem Charles, z. van A. Engel en W. v. Aertselaar; Arie, z. van P. v. Heteren en G. de Landgraaf; Elbert Luit, z. van S. Wagemaker en E. de Wit; Marie Alida, d. van J. Smid en M. Kooij; Cornelis, z. van S. C. Lont en H. Wigbout; Cornelis Jacobus, z. van P. Hermans en A. Bakker; Klaas Gerrit, z. van H. Braams en M. Bron; Alida Geertruida, d. van N. C. Blankendaal en M. M. de Koning; Catha- rina Geertruida, d. van C. de Boer en M. Vroone; Sita, d. van S. Wagemaker en T. de Haan; Klara, d. van C. Veling en A. v. Oudenaarde; Cornelia Petronella Jo- hanna, d. van M. H. Kooijman en E. Rul lens; Johannes Adrianus, z. van P. L. Pijnen en J. M. de Lie; Maartje, d. van N. Lont en E. Dekker. OVERLEDEN: M. Vermeulen, vr., 81 j., wed. van J. Vermeulen; S. Koorn, m., 47 j., echtg. van P. Klein; J. Bakker, m., 82 j., echtg. van E .de Wit; E. de Wit, vr., 80 j., wed. van J. Bakker; C. de Jong, m., 85 j., wed. van G. Lont. LEVENLOOS AANGEGEVEN: kind van F. J. Nieuwenhuis en J. W. Haaf- akker; kind van J. H. Dekker en G. de Jong. ONDERTROUWD: J. Timmersmans en G. Bandstra; D. Tijsen en A. de Jager; P. Tijsen en A. Kuiper. GETROUWD: S. Koldijk en T. v. d. Kreeke; J. Timmermans en G. Bandstra; D. Tijsen en A. de Jager; P. Tijsen en Kuiper. Den Oever. UITVOERING „APOLLO". Men deelt ons mede dat de uitvoerin gen voor de kunstlievende led Muziekvereen. „Apollo" te Den ft dir. de heer J. van Glabbeek. te Dt G der, zullen plaats hebben op 11 e i April a.s., in de Concertzaal van den heer J. van Wemmehove, te Den Oever. HOOG BEZOEK AAN DE ZUIDERZEEWERKEN. Woensdag jl. bracht een aantal Belgi- sche autoriteiten een bezoek aan da Zuiderzeewerken, waaronder wij o.m opmerkten de Hoofdingenieur-Directeur van bruggen en wegen inBelgië, de heer K. Bo'lengier, de gevolmachtigde van de Belgische regeering in Neder land, Prince de Ligne, en de buitenge woon Gezant van België, C. H. Maskens. Voorts bevonden zich onder het gezel schap de Directeur-Generaal der Zuider zeewerken Ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, de Directeur-Generaal van Waterstaat, Dr. Ir. J. A. Ringers, en oud-Minister Colijn. Woensdag werden de werken op Wie ringen in oogenschouw genomen en werd voorts met 't Directievaartuig »Vlieter« een tocht gemaakt. Heden, Donderdag, wordt ook nog een bezoek aan den Wieringermeer polder gebracht. Succes-nieuws. Maandag 2e Paaschdag ging Succes 2, ver gezeld van ongeveer een 50-tal supporters naar Den Helder om daar HRC 4 partij te geven. Het betrof hier een uiterst belangrijke wed strijd. Wist S. te winnen, was zij kampioen en won HRC 4 dan maakte zij theoretisch kans op het kampioenschap. Om ruim half drie blaast scheidsrechter v. d. Hof de elftal len in het veld. Direct ontwikkelt zich een vrijwel gelijke parij, hoewel H. in het veld beter speelde. H. wist voor rust 1o te ma- dken. De S.-ers konden het H.-doel vinden; de H.-keeper wist dit echter op goede wijze te verdedigen, hoewel hij niet over geluk te klagen had. Na rust werd er door beide par tijen flink aangepakt doch het spel, dat wij den laatsten tijd van Succes gewend zijn, kon den zij niet ontplooien. Het spel van H. was na rust technisch beter. Tegen het einde ont kwam het H.-doel ter nauwernood aan een doorboring en waren de S.-ers op het laatst geducht in den aanval, doch het wilde niet vlotten. Als scheidsrechter voor het laatst blaast is de stand nog steeds 1—o voor H., wat vrijwel de verhouding weergaf, hoewel een gelijk spel ook niet slecht geweest had. De leiding was voor dezen wedstrijd onvoldoende. En de H.-grensrechter moest zich niet meer met het spel bemoeien en zich onpartijdig houden. De wedstrijd Succes 4Helder 6 werd op hiet laatste moment uitgesteld, wat voor onze jongens natuurlijk een geduchte misrekening was. AANBESTEDING. Door B. en W. dezer gemeente is Woensdag aanbesteed het bouwen van een nieuwe Openb. Lagere School, welke zal verrijzen op het Gemeentelijk Grond bedrijf „Het Heerenbosch'De school be staat uit 12 klassen, Gymnastieklokaal be nevens eenige andere lokalen. Het ge bouw telt 2 verdiepingen. Architect is de heer P. Rezelman, Gemeente-opzichter, te Schagen. Ingekomen waren 21 biljetten. P. Buijs, Oudorp, 112.0Ó0; G. Koning, Schagen 113.700; C. Blaauboer, Scha gen 114.358; Gebr. Boekei, 't Veld 114.500; P. Doorn, St. Maartensbrug 116.400; M. K. de Groot, Heerenveen 115.500; N.V. S. Overtoom Zonen, Scha gen 119.290; P. de Geus Cz., St. Maarten 119.600; A. Dienaar, Den Helder 122.600; N.V. W. Geel, Aerdenhout 122.800; O. Kloosterboer, Broek op Langendjjk 123.000; C. Bot, Den Helder 123.400. J. Leegwater, Heer-Hugowaard 123.500; P. Tuin, 't Zand 124.900; Dirk Kaaü en Zoon, Leiden 125.000; N.V. De Zaan, Zaandam 126.200; R. K. Koppen, Alkmaar 126.800; S. Th. Reeuwijk, Sas- senheim 127.163; S. A. Knüwer, Scha gen 128.500; J. Bakker, Zaandam 128.800; K. Ursum, Beemster 24.700. Waar het bedrag van dit laatste biljet op een abuis berust, is deze inschrijving niet medegerekend. Het werk is nog niet ge gund. Mej. A. Harder, onderwijzeres aan de O. L. School te Schagen, staat no. 1 op de voordracht voor onderwijzeres aan de Jan Ligthart School te Amsterdam. De heer M. Hartog, leerling-machinist bij de Ned. Spoorwegen te Schagen, wordt overgeplaatst naar Hoorn, AANBESTEDING. Door het bestuur van de Coöp. Zuivel fabriek „De Eensgezindheid" te Sint Maartensbrug—Zijpe is aanbesteed het afbreken van het oude en het bouwen van een nieuw fabrieksgebouw met direc teurswoning. Ingekomen waren 12 biljet ten. Hoogste inschrijver J. Rutsen, Nw. Niedorp 107.000; laagste inschrijfster firma Schaaf en Stegerhoek, Alkmaar 90.600. De begrooting was 95.980. Het werk is nog niet gegund. EEN 55-JARIGE ECHTVEREENIGING. Onder zeer groote belangstelling heeft Zondag j.1. op de Westermient alhier het echtpaar de heer Jacob Kok en mej. Frouwtje Koorn, zijn vijf en vijftigjarige echtvereeniging gevierd. Naar men ons mededeelt kwamen dien dag velen, ook van Den Burg, de feestvierenden felici- teeren, ook waren zeer vele oude kennis sen aanwezig, zoodat het een groote bij eenkomst van oudjes is geworden, die op echt ouderwetsche wijze kwamen feest vieren. De heer J. Bruin Az. nam van de vijf oudste aanwezigen een foto.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 7