in uw pijp: v.ROSSEM's TROOST llxuMduu>in9en- N.V. STOOMWASSCHERIJ „DEN HELDER" NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. TOBRALCO S. I. KMI In. 2 HertMr DEINNEMEKIIE UNDLOOPER 6948 eerste blad zaterdag 11 april 1931. De Duitsch-Engelsche besprekingen. - Vermindering van de werkloosheid in Duitschland. - De buitenland- sche politiek van Engeland. - Frankrijk's vredespoli tiek. BINNENLAND. wilhelminastraat 63—67 Het is voor ons natuurlijk heel eenvoudig U te zeggen dat onze aflevering helder en goed verzorgd is, doch veel beter en o\ ei tuigender is het, als U zelf eens een proef neemt, waarna U ongetwijfeld tot onze geregelde klanten zult gaan behooren OOST-INDIE. De eerste electrische trein in Alkmaar. Anti-Revolutionnaire partij. Zoo gemakkelijk te wasschen Zoo moeilijk te verslijten Kleur-, wasch- en zon-echt feuilleton No 59ste JAARGANG G ;M:i COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70 f 0 70 f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Lossenos. 4ct.; fr.p.p.6ct.' herschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. O. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER J... Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412. Post-Girorekening No. 16066. De Duitsch-Engelsche besprekingen. In ons vorig overzicht hebben we vermeid dat Brüning en Curtius door de Eneelsche regeering waren uitgenoodigd voor een bespreking. Verschillende bladen wisten mede te deelen, dat eenzelfde uitnoodi- ging was gezonden aan Briand en Musso- lini en de bespreking dus zou plaats heb ben tussehen de ministers van buitenland- sche zaken van de vier groote mogend heden. Intusschen is tegengesproken dat de i1 ransche en Italiaansche minister uit genoodigd zijn. De Duitsche ministers zullen zich echter in Juni naai Engeland begeven. Aanvankelijk zou het bezoek in Mei plaats hebben, doch daartegen was nogal verzet gekomen, vooral van Fran sche zijde, omdat men bang was dat Duitschland en Engeland besprekingen zouden voeren, die de behandeling van het Duitsch-Oostenrijksche tolverbond, voor den Volkenbondsraad, een weinig in de war zouden sturen, althans vertroe belen. De „Nw. Rott. Crt," schrijft nog: In Duitschland is men ietwat verbaasd over den zenuwachtigen toon in de Fran- sche bladen, maar met die verwondering zal toch wel eenig leedvermaak gepaard gaan. Zoo merkte Wolff nog officieus op, dat het Engelsche bericht over uitstel van het bezoek tot na de Europeesche confe rentie en den Volkenbondsraad niet juist kon zijn, dat het overleg omtrent den datum van het bezoek nog niet was ge ëindigd en dat Brüning en Curtius er waarschijnlijk, ondanks aanvankelijke be zwaren, de voorkeur aan zouden geven op 8 of 9 Mei naar Chequers te gaan. Hieruit valt af te leiden al behoeft het de be doeling niet te zijn dat men in Duitsch land geen rekening wenschte te houden met de Fransche prikkelbaarheid. Zakelijk is het stellig beter dat Engeland de knoop inmiddels heeft doorgehakt en het bezoek tot Juni heeft verdaagd, omdat nu de Europeesche commissie en de Volken bondsraad in een van argwaan vrije at mosfeer over het tolunie-plan van gedach ten zullen kunnen wisselen. Vermindering van werkloosheid in Duitschland. Een verheugend verschijnsel valt te vermelden. Het aantal werkloozen in Duitschland is in de tweede helft van Maart gedaald met ongeveer 224.000 tot 4.756.000. De verbetering op de arbeids markt is in de eerste plaats toe te schrij ven aan de wisseling van het seizoen. Hierbij komt echter, dat in tal van takken van het bedrijfsleven de crisis haar hoog tepunt schijnt te hebben overschreden. Dit geldt in de eerste plaats voor de tex tielindustrie en voorts voor de schrijn werkers- en de tabaksindustrie. De verbe tering is het beste in het district Bran denburg met inbegrip van Berlijn, de Noordelijke mark, beneden-Saksen en Zuid West Duitschland. De geringste ver betering is waar te nemen in de districten Oost-Pruisen, Westfalen en Saksen. In den landbouw bestaat eenige vraag naar arbeidskrachten; in de bouwbedrijven laat de vraag echter nog zeer te wenschen. Een weinig gunstiger is de toestand in de ondernemingen, die met de bouwbedrijven in verbinding staan, zooals de zagerijen en de meubelindustrie. In de grootindus trie Jiuurt de depressie voort. In de me- taalbewerkende industrie valt geen verbe tering waar te nemen, behalve in de auto- en rijwielfabrieken. De buitenlandsche politiek van Enge land. Minister Henderson heeft Donder dagavond in de Londensche voorstad Plumstead een rede gehouden over de bui tenlandsche politiek. Wü richten ons streven er op, zei Hen derson, een blijvende bijdrage tot de be vestiging van den wereldvrede te geven en wij hebben alles gedaan wat in ons ver mogen was om krachtiger waarborgen dan er ooit hebben gestaan tegen den oorlog te verschaffen. Wij volgden de volkenbondspolitiek en zijn vastbesloten al het mogelijke te doen om door een overeenkomst tussehen de volken de ontwapening tot stand te bren gen. Thans zijn wü dichter bij het succes dan ooit. De conferentie, die in Februari wordt geopend, zal de grootste der ge schiedenis zijn. Haar doel is de naties er wederkeerig van te overtuigen, dat een oorlog de verderfelrkste en nuttelooste van alle menschelijke dwaasheden is en derhalve moet worden afgeschaft. Dit kan alleen door een beperking der staande legers of hun vermindering tot de geringst mogelijke grootte, welke met de nationale veiligheid vereenigbaar is. Frankrijks vredespolitiek. De president van Frankrijk, Doumergue, heeft een be zoek gebracht aan Nice en daar aan een door het gemeentebestuur aangericht ban ket een redevoering gehouden, waarin hij zeide, dat het Fransche patriotisme niet agressief is en voor niemand gevaarlijk. Het streeft er niet naar, Frankrijk boven een ander land te verheffen door het zijn hegemonie op te leggen. Het wil alleen de plaats voor zich bewaren, waarop het recht heeft, zijn onafhankelijkheid handhaven, waarvan het geen afstand kan doen, en de volledige veiligheid, die onontbeerlijk is om te arbeiden, zich in vrede te ont wikkelen, en in de grootst mogelijke mate mede te werken aan de bevordering van het geluk der menschheid. Frankrijk had te zware beproevingen doorstaan om niet te vergeten dat er geen duurzame vrede bestond zonder volledig- verzekerde veiligheid van zijn grenzen. Doumergue deed een beroep op het ge zond verstand van alle Franschen om te waken voor een gezonden financieelen toestand. Hij drong er op aan dat Frank rijk, zoolar" niet een sterke internatio nale macht was gevormd, zich zou onthou den van vermindering van zijn eigen ma- terieele strijdkrachten, beneden het peil dat zijn behoeften, zijn veiligheid en inte griteit van zijn eigen en zijn koloniaal ge bied, vereischten. DE UITSLUITING IN NOORWEGEN. De aangekondigde uitsluiting van on geveer 43.000 arbeiders is Woensdag nacht in werking getreden. Door deze uitsluiting zijn hoofdzakelijk arbeiders getroffen uit de ijzer- en staalindustrie, den mijnbouw, het bouwbedrijf, de tex tielindustrie en van de provinciale druk kerijen. Verscheidene provinciale bla den konden in kleinen omvang verschij nen. Te Oslo zijn de dagbladen niet door de uitsluiting getroffen. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. TEL. 524 FRANCO IN DE BUURT VAN BARCELONA? De politie en militaire autoriteiten te Barcelona zijn eenigszins ongerust over het gerucht, dat majoor Franco, zijn me canicien Rada en generaal del Llano zich in de buurt van Barcelona zouden ophouden. De gendarmerie is geconsig neerd en er is een uitgebreide hotelbe wakingsdienst ingesteld. GEEN BUITENGEWONE ZITTING VAN DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. Tenminste voorloopig. Het Seni( renconvent uit den Rijksdag heeft gistermorgen drie uur beraadslaagd over de voorstellen van nazi's, commu nisten en Duitsch-nationalen om den Rijks dag weer onmiddelijlc bijeen te roepen. Slechts de sprekers der drie voorstellende partijen steunden de voorstellen en alle andere sprekers verklaarden er zich te gen. Aangezien de 3 partijen met inbe grip van de drie dissidenten van het Landvolk slechts over 228 mandaten in den Rijksdag beschikken, dus bij lange na niet over de meerderheid, golden de voorstellen als verworpen. Toen wezen de sprekers der drie genoemde partijen op artikel 24 van de grondwet, hetwelk inhoud dat de Rijksdag moet worden bijeengeroepen, wanneer tenminste '/3 van het aantal leden daartoe den wensch te kennen geeft. Hierdoor staat echter geenzins vast dat de Rijksdag niet voor 13 0ctoberzal vergaderen, omdat de regeering van plan is verdere noodverordeningen in den loop van den zomer in te dienen en dezelfde voorstellen dan weer ingediend kunnen wmrden, waarna het seniorenconvent op nieuw zal moeten vergaderen om ze te behandelen. CONFERENTIE OVER HET VLOOTACCOORD. Belangrijke bijeenkomst te Nice. Er wordt een belangrijke conferentie van FranschItaliaansche staatslieden aangekondigd. Zij zou Donderdag a.s. in de nabijheid van Nice bijeenkomen. Aan de conferentie zullen deelnemen president Doumergue, die na afloop zijn reis naar Tunis zal ondernemen; voorts Briand en Dumont, de Fransche minister van marine. Als vertegenwoordiger van Italië wordt Grandi, de minister van bui tenlandsche zaken, verwacht. Bovendien rekent men nog op de aanwezigheid van een Engelsche deskundige. Op deze conferentie zullen de moeilijk heden worden besproken, welke bij de definitieve regeling van het Fransch-Ita- liaansch vloot-accoord zijn gerezen en die er toe hebben geleid dat de onderhande lingen te Londen voor den duur van tien dagen moesten worden onderbroken. DE MOEILIJKHEDEN MET DE KOERDEN. Het Turksch-Perzisch conflict dienaangaande. Nieuwe gevech ten tussehen Perzen en Koerden. In het conflict tussehen Turkije en Perzië betreffende de invallen der Koer den op Turksch grondgebied is thans nieuwe spanning ingetreden. De Times meldt uit Konstantinopel, dat Perzië bereid is den kleinen Ararat aan Turkije af te staan, doch daarvoor in ruil verder zuidelijk gelegen gebieden wenscht te ontvangen, waarmede Turkije zich niet kan vereenigen. De betrekkingen tussehen beide landen zijn hierdoor in een nieuwe verscherpte j phase getreden. Uit Teheran wordt gemeld, dat op i verschillende punten langs de Perzische grens ernstige gevechten plaats vinden tussehen Perzische troepen en benden opstandige Koerden. EEN BEZOEK VAN DE ENGELSCHE VLOOT AAN DE DUITSCHE WATEREN. Uit Londen wordt gemeld, dat nog geen datum is bepaald voor een bezoek van de Engelsche vloot aan de Duitsche wateren, I maar dat het bezoek waarschijnlijk Kiel of Wilhelmshafen zal gelden. Het zal het eerste bezoek na den oorlog zijn en de Duitsche regeering en vlootautoriteiten hebben het voorstel warm ontvangen. ERNSTIGE VERGIFTIGINGS VERSCHIJNSELEN OP EEN INLANDSCH HUWELIJKSFEEST. Bandjermasin. Naar de Boreno Post meldt hebben zich op een Inlandsch hu welijksfeest te Tandjong (Z. en O.-afd. van Borneo), bij de aanzittenden aan de Europeesche tafel, waaraan door een mandoer der onderneming Haijoep een vleeschschotel werd rondgediend, ern stige vergiftigingsverschijnselen voor gedaan. De administrateur en twee em- ployé's der onderneming Haijoep, de controleur van Kotawaringin Bals, de Inlandsche arts Roesma en een politie- opziener uit Tandjong zijn zwaar ziek geworden, terwijl een employé stervende moet zijn. Daar, behalve de arts, geen enkele Inlandsche feestvierder ziek werd wordt de mandoer verdacht. Geslaagde proefritten. Donderdag hebben de Ned. Spoorwegen de proefritten doen houden op het ge- electrificeerde baanvak UitgeestAlk maar. Om tien uur werd dit baanvak onder stroom gezet en kwam de trein, ge trokken door een stoomlocomotief en be staande uit vier wagens, zooals die in ge bruik zijn op de lijn Amsterdam—Rotter dam, te Uitgeest. Om 10.15 vertrok deze trein weer vandaar. In den trein waren aanwezig verschillende ingenieurs; de rit stond onder leiding van den ingenieur H. J. van Lessen uit Utrecht. Aan de ver schillende stations werd gestopt en om 10.47 kwam de trein in Alkmaar aan, door vele belangstellenden verwelkomd. Half Mei wordt het geheele baanvak Am sterdamAlkmaar geëlectrificeerd. Voor het reizend publiek in Noord-Holland be- teekent dit een groote verbetering, aan gezien men dan één maal per uur van Amsterdam naar Alkmaar kan rijden. Snellere verbindingen. Wat de tijd betreft is de rit per electri- schen trein UitgeestAlkmaar in 12 mi nuten te rijden en de stoptreinen doen over dit traject 17 minuten. Thans doen de stoomtreinen 16 minuten en de boemel- treinen 24 minuten over dit traject. Voor den dienst AmsterdamAlkmaar beteekent de electrificatie een belangrijke versnelling van het treinverkeer. Een stoomtrein doet als sneltrein 44 minuten over dit traject, een electrische trein zal er als sneltrein ongeveer 29 minuten over rijden. Een stoomtrein doet er als boemel- trein 71 minuten over en een electrische trein zal er als boemeltrein 41 minuten over rijden, daarbij dan stoppende aan zeven tusschenstations. De proefritten werden tot tevredenheid van ir. van Lessen afgelegd. Buitengewone deputaten- vergadering te Utrecht Donderdagmorgen ving in de groote zaal van „Tivoli" te Utrecht de buitenge wone deputatenvergadering der Anti- Revolutionnaire Partij aan, speciaal be- jlegd ter behandeling van wijzigingen in liet Partijstatuut. De bijeenkomst was zeer druk bezocht. Openingsrede dr. H. Colijn. Na de gebruikelijke opennig hield de partijleider, dr. H. Colijn, de z.g. depu- tatenrede, die mede gericht was op de dit jaar te houden verkiezingen voor de Pro vinciale Staten en gemeenteraden. Be halve voor de a.s. verkiezingen, vroeg dr. Colijn de aandacht voor een paar onder werpen, die thans in het centrum van de belangstelling staan, omdat zulks te mid den van de steeds groeiende verwarring noodig is en omdat, aldus spr., „wij ons zelf duidelijk rekenschap geven van de gedragslijn, die wij te volgen hebben ten aanzien van de brandende vragen van den dag." De economische crisis besprekende, na haar oorzaken in het kort te hebben aan gegeven, zegt dr. Colijn, dat de gevolgen dier crisis niet door nationale maatregelen kunnen worden weggenomen. De tot nu toe door de regeering voor gestelde maatregelen zijn door de A.-R. gesteund, al kwamen zij spreker ook ten deele onvoldoende voor, zooals bij het aardappelmeelcrediet en bij het Bieten- wetje. „Wy ontveinzen ons niet," aldus spr., „dat, indien niet spoedig ingrijpende ver andering intreedt" en die verwacht spr. niet „maatregelen van andere strekking noodig zullen blijken. Wij we- Groote sorteering, in effen en gewerkt, 75 cent per el. Verkrijgbaar bjj Let op naam op den zeltkant Vraagt onze stalen-collectie ten nog niet, wat de terugslag op Europa zal zijn van de verdere ontwikkeling der Duitsch-Oostenrijksche plannen, noch ook van de uitwerking van het Russische vyf- jarenplan en welke gedragslijn tegen het eind dezer maand Engeland zal gaan vol gen. Ieder van deze omstandigheden op zich zelf en zeker alle tezamen, kunnen in het economisch verkeer zulke ingrijpende veranderingen in het leven roepen, dat ook wü ons te beraden zullen hebben of wjj niet gedwongen zijn van koers te ver anderen." Daarna behandelde dr. Colijn de vraag, of verdeeldheid over de geheele linie on afwendbare noodzaak is. Daarbij merkt Als uw rug, leden en spieren pijn doen; als gij u prikkelbaar, vermoeid en zenuwachtig voelt; als de urine be wolkt is of pijnlijk, kunnen uw nieren verzwakt zijn. Misschien door een ge vatte koude, overmatig werk of zorgen, doch wat ook de oorzaak zijn moge, de verzwakte nieren moeten versterkt worden. Beproef Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, het sedert jaren bekende middel. Als de nieren traag worden en het bloed niet meer geregeld filtreeren, blijven urinezuur en andere onzuiver heden in het bloed achter. En deze schadelijke stoffen kunnen ischias, spit, rheumatiek, waterzucht, blaasaandoe- ningen en niergruis veroorzaken. Vraag het aan uw eigen kennissen en hoor hoe zij Foster's Pillen prijzen. Bij alle drogisten enz. 1.75 p. flacon. THE DARK CHAPTER door E. J. RATH. 7) Hjj aarzelde nog steeds hoopvol, maar Marian gaapte diep en rekte zich uit. „Moeder, heeft Kane gezegd of hij van middag ging tennissen?" „Ik heb hem niet gezien, kindlief." „Niemand doet tegenwoordig iets," zei het kind humeurig. „Het is de vervelend ste zomer, dien ik ooit beleefd heb." Kalm keek ze Wade Rawlins aan. De zegepraal was aan haar. Hij zon juist op een manoeuvre, om zich met eere terug te trekken, toen mevrouw Kilbourne het woord nam. „Het was heel belangwekkend," zei ze. i' u -ie graag een betrekking als chauf feur hebben, Rawlins'?' "pyaa.r 's Oswald?" vroeg Marian. tt'ie 18 weg," antwoordde haar moeder, rian !„W01dt Roed betaald< Rawlins Ma- Marian, die opgestaan was, sloeg keu- 'g een rad. Met een vreugde kreet kwam ze weer op haar voeten terecht, .",W,at,heb ik h gezegd, moeder? Heb ik met dadelyk gezien, dat hjj niet deugde? En nu is hjj weg. O, moeder, ik sterf ik sterf van geluk!" Weer volgde een acrobatische toer. Mevrouw Kilbourne begreep, dat het beter was geen notitie van haar dochter te nemen. Zij wendde zich weer tot den zwerver. „Je kunt honderd dollar in de maand verdienen. Kost en inwoning krijg je vrij en we hebben nog wel een livrei voor je." „Dat, wat u voor den voorlaatste kocht, moeder," zei Marian, knikkend. „Hü stuurde ons het beleenbriefje terug, weet u nog wel. Dat heb ik altijd netjes van hem gevonden, zelfs al stal hü de post zegels er voor. Het zal dezen precies passen." Het was half bedoeld als hatelijkheid, maar Rawlins negeerde haar. Het ge wichtige oogenblik was gekomen en dat was heel wat belangrijker; maar toen hij sprak, trachtte hü zoo onverschillig mo gelijk te doen. „Als u het met mij probeeren wilt, me vrouw." Mevrouw Kilbourne knikte yan ja. „Goed dan," zei hij; „ik zal zien, hoe lang ik het uithoud." Beiden stonden op. „Ik zal je zooveel mogelijk helpen," zei mevrouw Kilbourne hartelijk. „Marian, wil je Grosvenor roepen en hem Rawlins naar de garage laten brengen?" „O, ik zal hem wel brengen," zei Ma rian. „Ga maar mee!" Toen de limousine wegreed, stond Ma rian op de treeplank. Een gids was eigen lijk overbodig; men had eenvoudig de op- rylaan te volgen, die om het huis heen liep en eindigde in de garage, een paar honderd meter verder. Maar Marian had iets op het hart. Ze barstte los, toen de auto stopte en Rawlins uitstapte. „Ik hoop niet, dat je hier iets denkt te bereiken, zoolang je mij wat wijs maakt." „Wat blieft u, juffrouw?" „Je verstaat me best. Ik laat me niet afschepen. Het maakt me alleen razend, dat ik je niet gauwer in de gaten heb gehad." Hij krabde zich achter het oor en keek haar verbaasd aan. Ze maakte een min achtend gebaar. „Eén van de landloopers, die we ver leden jaar hadden, begon ongeveer net als jij. Hij dacht, dat ik onnoozel was, maar ik had hem gauw door!" Rawlins begon plezier in haar te krügen. „Ik zette hem zoo op zijn nummer, dat hü wenschte, dat hij hier nooit een voet over den drempel had gezet!" „Hoe juffrouw?" Te laat beet hij zich op de lippen. „Al wat ik kan zeggen," plaagde Ma rian, „is dat ik het op een allermerkwaar digste en hoogst avontuurlijke wijze deed". Ze deed hem precies na. Zijn mond hoeken trilden even en zelfs zijn baard van drie dagen kon het niet verbergen „Ik hoorde, dat moeder je Rawlins noemde. Hoe heet je nog meer?" „Wade, juffrouw." „Nu dan, Wade Rawlins, waar begon je te liegen, daarnet op het terras?" Hij moest even nadenken. „Wanneer kwam u binnen?" vroeg hij. „Ik kwam binnen, toen je van huis weg liep en naar de stad ging." „O, ja!" Hij keek haar eerlijk aan. „Het spijt me, dat u iets gemist hebt, maar ik begon al voor dien tü'd." Ze knikte langzaam. „Het verbaast me niets, Rawlins. Je deed dus niets anders dan jokken, jok ken en nog eens jokken!" „Juist," bekende hij. Marian ging zitten op de treeplank en keek hem vergenoegd-lachend aan. „Ik denk, dat we beste vrienden zullen worden," zei ze; „maar je moet voorzich tig zijn. Ik heb meer verstand van land loopers, dan je denkt. Een heeleboel meer; veel meer dan moeder!" 'V. Marian Kilbourne onderwierp hem aan een nauwkeurig en critiseh onderzoek met bewonderenswaardig geduld en doorzet tingsvermogen. Rawlins kreeg het gevoel, alsof hij langzaam en stelselmatig ont dekt werd; toch maakte het hem geens zins verlegen. Toen beiden even zwegen, maakte hü van de gelegenheid gebruik de garage eens rond te kijken, die met haar twee verdiepingen goed paste bij het huis. „Jij woont boven," zei Marian. die zag, wat zijn aandacht trok. „Er zijn twee slaapkamers; één voor voor den chauf feur en één voor een landlooper, als we er een hebben; maar jij krijgt het rijk alleen. Oswald's kamer is de beste. Jij bent de eerste landlooper, dien we van de maand zien. Het begon moeder al te vervelen. Je hebt haar echt opgevroolijkt. Je hebt zeker wel gemerkt, dat ze een zwak heeft?" „Ik voel me heel gelukkig," antwoord de hij voorzichtig. „Ik zou niet al te veel vertrouwen heb ben, als ik jou was. De anderen zullen allemaal tegen je zijn. Ik niet, tenminste.. Hilda zal razend zijn, denk ik. Van vader kan je nooit vooruit weten. Hjj zal het je zoo zuur mogelijk maken of zoo tam zijn, als iets; maar ik denk niet, dat hü op je hand zal zijn. De bedienden zijn natuur lijk het ergst. Die haten je. Grosvenor haat je nu al. Dat is de butler. Vind je hem geen vlegel?" „Ik heb niet erg op hem gelet." „Je zult het wel zien", verzekerde ze Rawlins. „Hij is net, wat ik zeg. Ze zui len het je het lastigst maken aan de maal- tijden, want je moet met ze eten. Hecht 1 je waarde aan standsverschil?" „Ik geloof, dat het bestaat", zei hij. „O, met mü hoef je niet zoo voorzichtig te zijn! Wees gerust eerlijk. Het kan me niet schelen, wat je van de bedienden zegt, maar die letten vreeselijk op stand. Dat zal je zien." Ze sprak zoo vol vertrouwen en over tuiging, dat hij haar grif geloofde. „Ik voor mü heb niets tegen land loopers," voegde ze er aan toe. „Dat is een geluk voor me." „Misschien," gaf ze toe. De openhartigheid van het meisje trok hem aan; maar hij voelde niet, dat er zelf zuchtige bedoelingen achter scholen. „Ik kan een heeleboel voor je doen, als je eerlijk bent", zei Marian, kruiste de beenen en sloeg haar armen er over heen. „Ik heb veel invloed thuis, vooral bij vader. De meeste landloopers verdwenen, omdat ze het niet merkten, maar je moet niet denken, dat ik liefdadig aangelegd ben." „Niet?" „Dan zou je je vreeselijk vergissen. Ik heb heel geen medelijden met je. Je bent veel gelukkiger dan vader en die is rijk. Dat heb je zeker wel gemerkt." „Zoo een beetje", gaf hij toe, met een blik in de richting van het huis. „Iedereen kan het zien," zei ze. „Hü is een O. W.-er." Rawlins kwam tot de overtuiging, dat hij haar aardig zou vinden. „Zelfs in mijn tijd zijn we niet altijd rijk geweest. Jaloersclie menschen noe men dat altijd O. W„ maar we houden ons nogal fatsoenlijk. We zijn niet patserig, al ontbreekt er misschien nog wel eens wat aan. Je zoudt verbaasd zijn te zien, hoe we opschieten met de deftige menschen". „Niets verbaast me", merkte hij op. „Ik ben bang van niet", zei ze met een zucht. „Ik dacht misschien, dat je verwon derd zou staan over mij, maar ik geloof het niet. Je kent zeker veel menschen. Dat kan ik zien. Het geeft je niets of je pro beert mü voor te jokken. Dat kan je met moeder doen, die merkt het toch niet. Ze gelooft alles, wat je zegt. Ik geloof, dat ze al die avonturen van je ook geloofde. Ik ook, totdat je me begon te plagen." Ze fronste de wenkbrauwen even, toen ze dacht aan Rawlin's vertelsels. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1