in uw rijp: v. ROSSEM's TROOST SI UIKNSSCi Zi pOSTER'e OEINNEHINDE UHDL09PER N.V. STOOMWASSCHERIJ „DEN HELDER" TOBRALCO NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. J[ RugpijnNierenPillen No. 6951 EERSTE BLAD ZATERDAG 18 APRIL 1931. De omwenteling in Spanje. - Een conservatieve mo tie van wantrouwen tegen het Engelsche kabinet ver worpen. - Russische spionnage in Duitschland. - Het groote arbeidsconflict in Noorwegen. - De regeerings- crisis in Roemenië. WILHELMINASTRAAT 63-67 Onze inrichting is eiken Dinsdag en Woensdag van 2-4 uur te bezichtigen. Wij kunnen U dan o.a. laten zien hoe, door het gebruik van de modernste machines, de slijtage tot een minimum is teruggebracht. De omwenteling in Spanje. Z 00 gemakkelijk te wasschen Zoo moeilijk te verslijten Kleur-, wasch- en zon-echt FEUILLETON 59ste JAARGANG HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bq vooruitbet.Heldersche Courant f 1.50voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65 binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0 70 f 0 70 f 1.-. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Lossenos. 4ct.; fr.p.p.6et! Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER J... Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412. Post-Giro rekening No IfiOfifi ADVERTENTIËN: 20 et. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prqs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adres; Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewqsno. 4ct. Over de Spaansche omwenteling geven wij elders op deze pagina verschillende berichten in verband met den uittocht van koning Alfons en zijn familie, als mede hun verblijf in Frankrijk, terwijl daar ook melding wordt gemaakt van bloedige relletjes. In dit overzicht willen wq nog een en ander meedeelen over de daden der nieuwe regeering en den bin- nenlandschen toestand in Spanje In een overzicht over den huidigen toestand in Spanje zegt Reuter, dat het volk nu gelukkig is, omdat men zegt, dat de ïepubhek alle moeilijkheden uit den weg zal ruimen. Bq de thans heerschen- de stemming zou het levensgevaarlijk zqn, in „de straten van Madrid „Leve de Koning te roepen, doch, hoewel de aan hangers der monarchie zich momenteel stil houden, zullen zq echter niet stil blij ven. In een bericht van de „Matin" uit Maarïd wordt verklaard, dat het program van de nieuwe republikeinsche regee- ring steeds omvangrijker wordt. Oor- spronkelqk heeft men zich ertoe willen beperken de openbare orde te handhaven en al het andere aan de wetgevende Cor- tez over te laten. Thans echter wil men door bepalingen de geheele wetgeving wijzigen. Er zijn verregaande sociale en poli tieke maatregelen in voorbereiding, als de scheiding van Kerk en Staat, de er kenning der gelijkheid en vrijheid der geloofsbelijdenissen, alsmede eenige ande re ingrijpende wijzigingen, afgezien nog van de afschaffing van onderscheidin gen, titels en uniformen. De voorloopige Spaansche regeering heeft de pers een verklaring doen toe komen naar aanleiding van het manifest van den Koning. Daarin wordt gezegd: De regeering wil de verspreiding van het door Alfons van Bourbon ondertee- kende manifest niet belemmeren, hoewel de bijzondere omstandigheden, die ge paard gaan met de opkoming van eiken nieuwen regeeringsvorm dit zouden wet tigen. De voorloopige regeering is ech ter zeker van de instemming van het land en zij heeft geen monarchistische reactie te vreezen. Daarom verbiedt zij de publicatie van dit document niet en zij acht het ook niet noodig daaraan com mentaar te verbinden. Zij acht het beter, dat het land dit manifest beoordeelt, zon der dat daarop invloed is geoefend door een ministerieele verklaring. De minister van oorlog heeft aan den kapitein-generaal opdracht gegeven de koninklijke kronen van de uniformen te laten verwijderen. De medewerker van de „Matin", die zich te Madrid bevindt, heeft een onder houd gehad met minister-president Za- mora. Zamora betoogde, dat men in het bui tenland niet moet denken, dat de ver schillende machten in het land wantrou wend tegenover de nieuwe regeering staan. De president van de Spaansche Bank heeft verklhard, dat de bankinstel lingen met den nieuwen gang 'van zaken meegaan. Admiraal Aznar, zei Zamora, heeft mij in zijn hoedanigheid van com mandant van de marine verzekerd, dat de heele vloot voor de republiek is. Uit het leger ontvangen wij ieder oo;« nblik betuigingen van aanhankelijkheid. Zelfs onder monarchisten zal men nauwelijks nog menschen vinden, die niet het defi nitieve karakter van het regiem erken nen. Een motie van wantrouwen tegen de Engelsche regeéring. Donderdag is in het Engelsche Lagerhuis door den con servatieven leider Baldwin een motie van wantrouwen tegen het kabinet MacDonald ingediend. De stemming in het Lager huis was daardoor zeer gespannen, aan gezien de uitslag van de stemming on zeker was door de houding van vele libe rale leden. Baldwin vroeg, bij de toelichting dei- motie, het Lagerhuis te verklaren, dat wegens de niet-vervulling van de vóór de verkiezingen afgelegde beloften, de re geering het vertrouwen van het Huis niet meer verdiende. Hij zeide dat het land het vertrouwen in het beleid van de regeering, om het vraagstuk der werk loosheid afdoende op te lossen, had ver loren. Het standpunt der regeering daartegen werd ontwikkeld door den onlangs be noemden Lord Privy Seal Johnston, die uiteenzette dat de plannen der regeering voor werkverschaffing thans in werking waren en verzekerde, dat ofschoon ook in vele andere groote landen het werk loosheidsvraagstuk groote zorg baarde, het nergens zoo krachtig en afdoende was aangepakt als in Engeland. Bq de stemming is de motie met 305 tegen 254 stemmen verworpen. Russische spionnage in Duitschland. De Duitsche bladen maken melding van welgeslaagde onderhandelingen van de delegatie van den Russischen economi- schen raad en de vertegenwoordigers der Duitsche industrie, waarbij de Russen zich verplicht zouden hebben tusschen half April en aanvang September voor 300 a 500 millioen Mark aan bestellingen uit Duitschland te plaatsen. Intusschen echter schrijft het Hbl. zijn er onthullingen gekomen over een zeer uitgebreide industrieele spionnage in Duitschland, die van communistische zijde ten gunste van Rusland zou zijn gepleegd. Officieel ontkent de Russische handelsvertegenwoordiger te Berlijn elke medeplichtigheid aan deze spionnage, die ten doel had achter fabrieksgeheimen te komen. Zij verklaart geen der bij deze spionnage betrokken personen te ken nen, noch in eenige relatie te staan met lieden, welke in verband met dit indu strieel schandaal zqn genoemd. Maar het feit der spionnage, waarbij verschillende communistische voorman nen betrokken zijn, staat wel vast. En uit hetgeen tot dusver aan het licht is geko men, schijnt de eigenlijke leider der spionnage de communist Steffen te zqn, die in het bureau van de Russische „Han- dels-Gesellschaft" een kantoor had, en die de organisator was van de emigratie van Duitsche vakarbeiders naar Rusland en tevens de leider van de revolutionaire vakvereenigingsoppositie (R. G. O., Rev. Gewerkschaftsopposition) in het chemisch bedrijf. Op de bedoelingen der communistische TEL. 524 vakvereenigingsactie werpt het gebeurde wel een zeer eigenaardig licht. En de Duitsche industrieelen, die zich zoo ver heugen over het succes hunner handels relaties met de Russen, zullen toch wel een eenigszins bitteren nasmaak moeten proeven bq het bekend worden van deze zonderlinge concurrentiemethoden hun ner Russische relaties. Het groote arbeidsconflict in Noor wegen, heeft thans 83.000 arbeiders van vverk uitgesloten. Woensdag is de uitslui ting begonnen van een derde groep ar beiders van ongeveer 25.000 man. Omdat nu ook de brouwerijen en de mineraalwaren-, tabak- en chocoladefa brieken zijn stop gezet hebben winkels, restaurants en café's de laatste dagen groote voorraden bier en mineraalwater, tabakswaren en chocolade ingeslagen, zoodat daaraan de eerste weken nog wel geen gebrek zal ontstaan. De Vereeniging van Werkgevers heeft besloten het personeel van een aantal maalderijen en zuivelfabrieken niet uit te sluiten, zoodat deze bedrijven aan den gang kunnen blijven. Daar het nog niet geheel zeker is of een staking van matrozen en stokers bij de kustvaart voorkomen kan worden, zqn de laatste dagen groote hoeveelheden levensmiddelen vervoerd naar de plaat sen langs de kust en aan de fjorden die niet of slechts moeilijk óver land bereikt kunnen worden. De regeeringscrisis in Roemenië. Ofschoon Titulescu deze week nog zeer optimistisch was gestemd ten aanzien van de poging van den koning om de lei ders der kleine partijen, tot deelneming aan een concentratie-regeering te bren gen, heeft hij Donderdagavond den koning verklaard zqn opdracht niet te kunnen vervullen, een en ander in ver band met het feit, dat de drie groepen van Dr. Lupu, maarschalk Averescu en Bratianu, zich 's morgens tot een blok hadden aaneengesloten om den strijd tegen de nationale boerenpartij en de oude liberalen en de partij van Jorga krachtig te kunnen voeren. De toestand is hierdoor weer vertroe beld. Donderdagnacht heeft Titulescu au- Donderdagnacht heeft Titulescu audiën tie bq den Koning, van welker resultaat de verdere gang van zaken zal afhangen. De. meeste kans wordt op het oogenblik gegeven aan een regeering van persoon lijkheden, samengesteld door twee par tijen, de liberalen en nationale tsaristen. De aankomst van koning Alfons te Marseille. Uit de taxi stappend bij zqn aankomst aan zqn hotel te Marseille, zeide koning Alfons, den groet der journalisten, die hij met een vriendelijk gebaar van zich af hield., beantwoordend: „Neen, laat u mq alstublieft met rust". De hertog van Miranda heeft uit naam van den koning aan een vertegenwoordi ger van Havas gezegd: „laat u toch vooral in uw berichten goed uitkomen, dat de koning geen afstand van den troon heeft gedaan; hij wenscht zijn koninklijke rech ten m hun vollen omvang te houden. Slechts om geen burger-oorlog uit te lok ken, die stellig zou zijn uitgebroken, heeft de koning na zqn onderhoud met de poli tici van de nieuwe regeering erin toege stemd Spanje te verlaten. De koning wenscht het volk uitspraak te laten doen door de algemeene verkiezingen, welke in Juni worden gehouden. Hq zal zich neer leggen bij de uitspraak van het Spaansche volk". De koning zal te Parijs zijn gezin vin den en er eenigen tijd blijven; misschien gaat de koninklijke familie naar Londen, maar daaromtrent is nog niets besloten. De reis met de „Principe Alfonso" van Cartagana naar Marseille is geschied on der de nationale Spaansche vlag, niet on der den koninklijken standaard, ook niet onder de republikeinsche vlag. Op de vele draadlooze telegrammen, welke er aan de „Principe Alfonso" uit Spanje en Frankrijk werden gericht, heeft de kruiser niet geantwoord. Ernstige onlusten in Spaansch Marokko. Uit Tetoen in Spaansche Marokko wordt gemeld, dat aldaar ernstige onlusten zijn ontstaan, omdat de koloniale Spaansche autoriteiten geweigerd hebben de republi keinsche vlag te hijschen. Bij een botsing tusschen monarchisten en republikeinen zqn er drie menschen gedood en vele ge wond. De republikeinen zouden de ter dood veroordeeling van den Spaanschen bevelhebber, kolonel Capaz eischen, om dat hii bevel had gegeven op de menigte te schieten. De Spaansche hooge commis saris, generaal Jordana, zou door de repu blikeinen zqn gearresteerd. Het vermogen van den koning. De „Daily Express" weet mede te dee- len, dat het vermogen van koning Alfonso op ruim iVi millioen pond sterling (30 millioen gulden) geschat wordt. Het groot ste deel hiervan zou in Engelsche papie ren zijn belegd. Catalonië een afzonderlijke re publiek. Uit Barcelona meldt Belga, dat de re geering van de republiek Catalonië als volgt is samengesteld: Minister-president: kolonel Macia; poli tiek: Ventura Gassol; onderwijs: Rafael Campalans; verdediging: Casanovas; eco nomie: en arbeid: Manuel Serra y Moret; publieke werken: Salvador Vidal y Ros- sell; financiën: Casimir Girals; verkeers middelen: Manuele Carrasco. Ongeregeldheden. Te Malaga heeft de menigte het gebouw van het dagblad „La Union Mercantil" in brand gestoken. Te Bilbao zjjn de gevangenissen be stormd en alle gevangenen bevrijd. Te Huelva is door schoten van de po litie, welke manifestanten wilde verdrij ven, een man gedood, terwijl vele men schen gekwetst werden. Een uitnoodiging aan den af- getreden koning. De burgemeester von Los Angeles heeft een draadloos telegram aan koning Alfons gericht, waarin hij den koning opnieuw uitnoodigt aan de feesten ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de stad deel te nemen. Koningin Elisabeth bezoekt de verdreven Spaansche Koningin. Koningin Elisabeth is Donderdagmid dag om 1 uur met den sneltrein naar Parijs vertrokken, ten einde daar de Ko ningin van Spanje te begroeten. Om 18.30 ontving de koningin, koningin Elisabeth. Het was een ontroerende be groeting. De twee koninginnen omhelsden elkaar minutenlang. De koningin van Spanje kon niets anders zeggen dan: Het is afschuwelijk. Daarna verklaarde zij op nieuw, dat koning Alfonso geen afstand van den troon heeft gedaan. Hq heeft alleen de uitoefening van zijn macht op geschort. Indien hij het niet gedaan had, aldus de koningin, wat zou er dan niet binnen een half uur gebeurd zqn. De koningin vertelde voorts van de treurige uren, die zij met haar gezin had doorgemaakt. Koningin Elisabeth sprak troostende en opbeurende woorden. Om 19.10 uur was het onderhoud geëindigd. De aristocratie verlaat het land. Donderdag zijn de laatste leden van het Koninklijk Huis naar het buitenland ver trokken; slechts een tante van den Ko ning,, de infante Isabella, is te Madrid achtergebleven, aangezien zq ongesteld is. Ook de hooge adel maakt zich gereed het land te verlaten. De neiging om uit Madrid te vertrekken, is zoo sterk, dat de slaap wagens reeds voor vele dagen zijn uit verkocht. Een begeleidend verschijnsel is de run op de banken, die van zoodanigen omvang is geworden, dat deze instellin gen besloten hebben voorloopig niet meer dan een kwart van de gevraagde bedra gen uit te betalen. Onlusten op tal van plaatsen. Uit Barcelona, waar dc proteststaking van 24 uur door de arbeiders is afgelast, wordt gemeld, dat in de provincie ernstige onlusten zijn uitgebroken. Te Malaga werd het gebouw van de vrij- conservatieve krant „La Union Mercantil" door de volksmenigte in brand gestoken, terwijl de machines, verbrijzeld werden. Te Huelva heeft een botsing plaats gehad tusschen communisten en politie, waarbij een arbeider gedood werd en verschei dene nderen zware verwondingen op liepen. Het voorbeeld van Catalonië volgend, hebben de Baskische provinciën een zelf standige republiek uitgeroepen, die een eigen constitutie zal hebben, gebaseerd op Groote sorteering, in effen en gewerkt, 75 cent per el. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze stalen-collectie historische privileges. Steun der geestelijkheid. De minister van justitie ontving den deken van het kathedrale kapittel, die den steun van het kapittel aan de republiek toezegde. Jonge menschen aan het roer. Volgens verklaring van den minister van justitie zullen de hooge bestuurs posten worden toegewezen aan jonge menschen, teneinde den wensch te doen uitkomen van een algeheele vernieuwing der hooge rangen in modernen geest. Verwaarloos nimmer rugpijn; het kan een ernstige waarschuwing zijn. Rugpijn, bewolkte en pijnlijke urine, bezinksel in het water, niergruis, stijve en pijnlijke gewrichten, rheumatische pijnen, of een zenuwachtig en afgemat gevoel kunnen nierzwakte aanduiden, en dienen onmiddellijk behandeld te worden. Want alleen sterke werkzame nieren kunnen urinezuur en andere schadelijke stoffen uit het bloed filtree- ren. Gij zoudt geen dag kunnen leven, als uw nieren ophielden te werken. Verlies geen kostbaren tijd' Begin nu met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen en herwin uw oude energie en kracht. Dit bekende nier middel boekte succes na succes. Bij alle drogisten enz. f 1.75 p. flacon. f- THE DARK CHAPTER door E. J. RATH. 9) „Ik wou beletten, dat je mijn moeder zoüdt ontmoeten. We hebben eenige zeer onaangename ondervindingen met land- loopers opgedaan, en we hebben ons best gedaan geen niéuwe te krijgen. Je hebt het adres zeker van een anderen land- looper gekregen; er schijnt voor zulke dingen een soort broederschap onder jul lie te bestaan." Rawlins schudde alleen het hoofd. „In ieder geval hoop ik, dat je zoo kort mogelijk zult blijven," zei ze. „Ik ben bang, dat dat mevrouw Kil- bourne zou teleurstellen, juffrouw." Snel keek ze hem aan, om te zien wat hij bedoelde; zijn stem had niet vijandig geklonken. „Neen, het is veel beter voor moeder als je gauw weggaat. Dat zal haar teleur- j stellingen besparen; want als ze lang blij- i ven is ze altijd nog meer teleurgesteld, als ze tenslotte toch weggaan". „Maar als ik nu eens bleef, juffrouw?" Ze schudde beslist het hoofd. „Ze verdwijnen allemaal, vroeg of laat. Ze steden haar allemaal teleur en zullen dat altijd doen. Hoe komt het? Zit het in jullie bloed?" „Bij de anderen misschien wel." „Ben jij dan anders?" Ze keek hem nog eens onderzoekend aan, maar hij bleef voor zich uit kijken. Ze bestudeerde den vorm van zqn kin én scheen daaruit tegenstrijdige conclu sies te trekken. „Ik beschouw mezelf niet als een vast staand type. Ik weet niet, wat anderen in hun bloed hebben!" „En jq zelf?" „Misschien ook niet." „Ben je heusch van plan bij moeder in dienst te blijven?" „Ik hoop het; zoolang ik voldoe." „Neen," zei ze en schudde langzaam het hoofd. „Je blijft toch niet. Anderen hebben het zich ook wel eens voorgeno men. Ze meenden het oprecht, maar ze kunnen het toch niet volhouden. Ik weet het; ik heb het al zoo dikwijls gezien. Hoe eerder je moeder dus teleurstelt, des te beter voor iedereen." Rawlins schudde nauw merkbaar het hoofd. „Misschien .hebt u toch ongelijk." „Vast niet." De weg splitste zich in tweeën en met een handbeweging beduidde ze hem, welke richting hij moest nemen. Een halve mijl zwegen ze. „Mijn zuster heeft me verteld, dat je een wonderlijke geschiedenis aan moeder opgedischt hebt," ze plotseling. „Was het alles verzon „Waarom vraagt u dat?" „Omdat ik geloof, dat je fantaseeren kunt." „Heeft uw zuster u- de geschiedenis oververteld?" „Gedeeltelijk voor zoover ze zich kon herinneren." „Beschouwde zq het als ep" -"«"-zinsel'" „Daar heeft ze niets van gezegd. Ik geloof het niet. Mijn zuster houdt van wonderlijke verhalen. Ze wil ze gelooven. Neen, ze zei niet, dat je gelogen had. Ze wou me zelfs van het tegendeel over tuigen." Marian steeg in Rawlins' achting. „Mag ik vragen, hoe u er over denkt, juffrouw?" „Ik begreep dadelijk, dat het gelogen was," antwoordde ze luchtig. „Rechts af, alsjeblieft." Hij sloeg rechtsaf en reed met onver anderlijke snelheid door. De wijzer op den snelheidsmeter scheen vastgeroest te zqn op twintig mql. Niets veranderde zijn vaart. Hilda merkte het op en het maakte haar onredelijk driftig. „Je verzweeg een heeleboel, geloof ik", zei Z6. „Uw moeder was zoo vriendelijk, mij dat te veroorloven." Plotseling keek ze hem aan in hoop hem onverhoeds aan te vallen. „Rawlins, wat is je ware geschiedenis?" „Bent 11 er van overtuigd, dat er een is, juffrouw?" „Natuurlijk. Die heeft iedereen. Ik ben geen kind. als mijn zuster en ook niet lichtgeloovig, als Ze zweeg en even kon hij nadenken. Geen kind als haar zuster! Dacht ze, dat Marian lichtgeloovig was? Toen ze tersluiks naar hem keek, zag ze, dat hij glimlachte. Het scheen haar tc irriteeren. „Wie ben je, Rawlins? Wat doe je hier?" „Kunt u me niet beschouwen als land- looper? Dat deedt u gisteren ook." „In zekeren zin ja; maar zelfs gisteren Hep ik er niet heelemaal in. Je weet het «chien niet eens, maar jij was de eer ste landlooper, die ooit getracht heeft zjjn hoed voor me af te nemen en ik ken er helaas een heeleboel. Je kunt mijn zuster en mijn moeder wijsmaken wat je wilt. Zoolang ze het willen aannemen, maar ik wil de waarheid weten." Het klonk als een bevel en ze keek hem strak aan. „Wat voor geschiedenis verwacht u?" vroeg hij voorzichtig. „De waarheid!" „Dat is moeilijk." „Dat dacht ik wel", zei ze, „maar ook al is het dat, het feit, dat ik wat van je wil weten, blijft." „Ik vermoed, dat deze vraag aan alle landloopers gesteld wordt," merkte hij op. „Niet door mij," beet ze -hem toe. Haar 1 wangen kleurden zich. „En begrijp me I wel. Het is geen nieuwsgierigheid of per soonlijke belangstelling. Het is een een voorzorgsmaatregel. Ik heb het recht wat van je te weten. Je bent in dienst ge komen van onze familie, waardoor je al lerlei.... gelegenheden geboden worden je begrijpt heel goed wat ik bedoel. Er zijn leden in dit gezin, die de leiding zou den willen overgeven aan den eersten den besten vreemdeling; maar zoo ben ik niet. Ik heb het recht te weten, wie je bent, en ik sta er op ook!" Als het Hilda Kilbourne ernst werd, kon ze spreken met een aandrang, die haar vrienden dikwijls voor opgewonden heid aanzagen. Maar het was niets an ders dan een uiting van een vasten wil. Ze had zich zelf volkomen in haar macht, en was volkomen koel. „Juffrouw Kilbourne," zei hij, terwijl hij nog steeds strak voor zich uit naai den weg keek, „zoudt u mij willen zeggen waarom speciaal ik, uit een groot aantal, zoo begrijp ik het tenminste lichtingen omtrent mijzelf moet voor zien?" „Zeker," zei ze snel, „omdat jij veel meer dan zulke andere landloopers, die we eerst op Kilbourne Heights hebben gehad, anders bent, dan je je voordoet. En dat is toch zeker reden genoeg tot achterdocht." „Bent u dan achterdochtig?" „Dacht je soms, dat ik je deze vragen zou gesteld hebben, als ik het niet was?" Rawlins scheen het niet noodig te vin den dadelijk te antwoorden. Hij wist zelfs niet zeker of er een antwoord ver wacht werd. De blauwe auto reed steeds voort met een vaartje van twintig mijl. „Ik ben niet gewoon te bidden en te smeeken om iets waar ik recht op heb," zei ze plotseling. „Neemt u mq niet kwalijk juffrouw, het lag niet in mijn bedoeling." Er was op zijn manieren alweer niets aan te merk-1. „Ik uit, omdat niemand anders het iiOuu.g schijnt te vinden er naar tè vragen; iemand moet het toch doen." Het viel hem op ,dat ze met zooveel zorg haar beweegredenen uiteenzette. „Het is zóó." Ze tikte met haar vinger op haar knie. „Iedereen kan zien. dat je wel hersens hebt. Dat is niet zoo iets bij zonders, maar wel bq een landlooper. Bovendien heb je een opvoeding genoten, en dat is nog ongewoner. Als je zegt, dat je gestudeerd hebt, zal ik het direct ge loot Ik vermoed het zelfs. Op deze of gene wijze, waarschijnlijk zelfs op meer dan een, kan je zeker den kost wel ver dienen. Je ziet er niet uit en doet ook niet als iemand, die bij voorkeur in lompen leeft, bedelt om zqn voedsel en slaapt in hoo'Rm,rren. .Te komt zoo maar aan- o/. 1, vaas om je heen, je werkt je in de gunst bij mijn moeder, en deelt ons mee, dat je van plan bent te blijven. Waarom, Rawlins; wat beteekent dat? Verwacht je, dat ik gelooven zal, dat het je levensdoel is chauffeur te zijn, terwijl je niet werke lijk een landlooper bent? Vindt je het vreemd, dat ik om uitleg vraag?" Rawlins keek haar even aan toen ze zweeg. Hq vond haar zeer aantrekkelijk, wanneer ze met zooveel vuur sprak. „Ik geef toe, juffrouw Kilbourne, dat u een gerechtvaardigde vraag stelt." „Goed, vooruit dan!" Maar hij aarzelde. „Al zie ik uw goed recht in," zei hij eindelijk, „er is toch nog een andere kant aan, en wel de mijne. Is het niet heel wel mogelijk, dat ik tegenover mijzelf niet meer behoor te vertellen, dan wat mevr. Kilbourne al weet?" Hilda maakte een boos gebaar. „Links af hier", zei ze kort. „U zult moeten toegeven, dat er redenen kunnen zijn, die ik, nu tenminste nog moet verzwijgen". „Wil je daarmee zeggen, dat je je daar door in een ongunstig daglicht zou stel len, of in opspraak zou brengen?" Haa vader was advocaat geweest. „Ik geef er geen reden voor op, juf frouw". Hilda had al haar zelfbeheersching noodig. Ze was niet van plan haar erger nis openlijk te toonen. „Hier inrijden", zei ze. Ze verlieten den hoofdweg en reden een particuliere laan op. Voor zich uit zag Rawlins een groot, houten clubgebouw, waarachter zich de effen grasvelden uit strekten. (Woixlt vo—

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1