ff 25. Je Amsterdamsche Kooplieden, Spoorstraat 23, Xorl verbaal. Derde Blad. Srt'rTaaïaJ^'WAAR BLIJFT DE VINDER? BELOQNING zijn toch voordeeliger". BINNENLAND. BUITENLAND. VAN Za I FRDAG 18 APRIL 1S31. voor dengene, die mijn papegaai terugbezorgd. Hij luistert naar den naam „L o r ry" en roept den geheelen dag De omwenteling in Spanje. I fietsbanden] lichtloopend /In VV\711ii \rnrr) rln i 1 ti Jnn mono/.Viorujtrnnm Den Helder Ondeugdelijke rijwielpiaatjes. over de maand Maart. Feestelijke opening Van Vlissingen's havenwerken. De barmhartige Samaritaan. Het Duitsch-Oostenrijksch tolverbond. In verband hiermede heeft het gemeen tebestuur van Uitgeest zich in verbinding gesteld met Gedeputeerde Staten van aoord-Holland, ten einde tegelijkertijd vanwege de gemeente door het Uitgeester- meer een zijgeul van het Alkmaardermeer naar Uitgeest te kunnen maken. Gedeputeerde Staten verleenen aan deze zaak volle medewerking en hebben zich alreeds tot den Minister van Finan ciën gewend om vergunning voor het ma ken van de vaargeul door het Uitgeester- meer, dat evenals het Alkmaardermeer rijkseigendom is. VEERDIENST ENKHUIZEN—STAVOREN. In de vergadering van gemeentebestu ren onder voorzitterschap van burgemees ter Zimmerman te Enkhuizen, belegd in verband met de voorgenomen opheffing van den veerdienst van Enkhuizen naar Stavoren en van de sneltreinverbinding Amsterdam—Purmerend—Enkhuizen, welke vergadering ook werd bijgewoond door de leden van Gedeputeerde Staten Kooiman en Bruch, deelde de heer Kooi man mede, dat ook Gedeputeerde Staten van Noord-Holland deze voorgenomen op heffing zeer ongewenscht achtten. Thans hebben naar we vernemen Gedeputeerde Staten zich tot den Minis ter van Waterstaat gewend met het drin gend verzoek, van zijn voornemen tot op heffing van dezen veerdienst en deze snel treinverbindingen af te zien. Wel zal een nieuwe spoorwegverbinding met Friesland ontstaan over den afsluitdijk van Wierin- gen naar de Friesche kust, maar het ge- heele Oostelijke deel van Amsterdam naar Hoorn en geheel West-Friesland zijn daar mede niet gebaat. („De Tel."). RADIO-CENSUUR. Fragment uit „Frank van Wezel's roemruchte jaren" verboden. Gisterenmorgen is een uitzending van de V.A.R.A. door de Radio-Controle Com missie afgebroken. In het ziekenuurtje van de V.A.R.A. zou mej. Rodi Meden- bach een fragment voordragen uit den roman „Frank van Wezel's roemruchte jareiji" van A. M. de Jong. Naar aanleiding van een door de Radio- Controle Commissie geopperd bezwaar ta zune» dj, jaar den microfoon verboden was, had de plaats hebben. POSTTREINEN WEER IN DEN REISGIDS AANGEGEVEN. Ingaande 15 Mei a.s. zullen in de groote uitgave van den officieelen reisgids van de Nederlandsche Spoorwegen wederom de posttreinen worden aangegeven. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND De voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezing van leden van de Provinciale Staten van Noord-Holland heeft benoemd den heer J. Ringers te Alkmaar, zulks ter voorziening ln de va cature in dat college door het overlijden van den heer W. J. Kernkamp te Edam, welke vacature is blijven voortbestaan wegens het niet inzenden binnen den wettelijken termijn van de geloofsbrieven door het op 13 Februari j.1. benoemde lid den heer G. P. de Vos te Enkhuizen. „VOLKSONDERWIJS" EN RAPPORT RUTGERS. Demonstratief 30 Mei. Congres Utrecht kamer, waar stond opgesteld een depu tatie van het Nederlandsch Loodswezen, onder commando van den directeur, ko lonel Arntzenius. De Koningin onder hield zich daar eenige oogenblikken met enkelen van de oud-gedienden en begaf De aankomst van Alfons XIII te Parijs. zich vervolgens aan 'boord van de ieSv- Een jp>ote menigte was Donderdagavond boot „Koningin Wilhelmina". Toen H. M. te 1,1 s hoop Keloopen binnen en bui de Koningin aan boord stapte werden len het station, waar koning Alfons moes-t vanaf den mijnenlegger Medusa" die aankomen- Veel leden van de sPaansche met den torpedojager „Van Nes" die kolonie: jongelui, die tot Fransche monar- pantserboot „Brin'io", twee onderze'eboo- ohistische groepen behooren. nieuwsgie- rigen. Toen de trein het station binnen reed, werd de afzetting geheel verbroken; de menigte stroomde naar den wagen, waar Alfons uitstapte. De gewezen ko ning, die er vermoeid uitzag, werd met de kreet: leve de koningl begroet. Veel han den werden naar hem uitgestoken en on- Met den Koninklijken Standaard in top danks de moeite, welke de politie zich gaf ten en twee torpedojagers, alle gepavoi seerd, bij den Westelijken Havendam ge^ meerd lagen, een aantal saluutschoten als „groot saluut" gelost. Naar de buitenhaven. werd de koning in den menschenstroom meegevoerd. Geduwd en opgedrongen be reikte hfj een kleine wachtkamer in het station, waar Quinones de Leon, de afge treden Spaansche gezant, leden van het gezantschap en vertegenwoordigers van Het hoofdbestuur van „Volksonderwijs" heeft aan de ruim 600 afdeelingen der Vereenigingen een oproep gestuurd voor deelneming aan een demonstratief con gres, op 30 Mei te 14 uur te houden in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen, waar besproken zal worden, wat gedaan moet worden naar aanleiding van het teleurstellende, op het rapport Rutgers gegronde, wetsontwerp. DE AM. NARCISSEN-PERMITS. Als vorig jaar. Blijkens telegrafische mededeeling van den Rijkslandbouwoonsulent te Washing- z.g. permits, voor narcisbollen op dezelfde basis worden afgegeveen als het vorige jaar, hetgeen dus neerkomt op 100.000 bollen van elk der variëteiten Spring- glory, Glory of Sassenheim, Victoria Em- peror en Golden Spur. Van alle andere variëteiten tezamen zullen permits wor den verleend voor ten hoogste 25.000 bol len in totaal. DE STATENVERKIEZING. De eerste resultaten. De uitslagen der Statenverkiezingen in de eerste drie provinciën, die Woensdag ter stembus gingen, Brabant, Limburg en Groningen, geven geen bijzonder groote verschuivingen te zien. In Limburg heeft de R.-K. Staatspartij 2 van haar 38 zetels verloren, terwijl de groep der R.-K. Dissi denten er een 3-tal heeft weten te bemach tigen. De S.D.A.P. is er 1 zetel van de 5 die zfj bezette, kwijtgeraakt, en de overige partijen die zetels hadden, zijn niet voor- of achteruitgegaan. In Groningen heeft wat meer zetel wis seling plaats gehad. De R.-K. Staatspartij, de S.D.A.P. en de communisten wonnen er elk één; de Vrijz.-democraten, de De mocratische Partij en de Plattelanders- bond verloren er elk een, terwijl de libe ralen, de anti-revolutionairen en de chr.- historisehen gelijk bleven. In Brabant eindelijk ging de R.-K. Volkspartij er 1 zetel op vooruit, de socia listen 2, terwijl de dhristelijk-historischen, de Vrijheidsbond en de Vrijz.-democraten elk 1 zetel verloren, en de R.-K. Staats partij en de Anti-revolutionairen gelijk bleven. HET ALKMAARSCHE STATION. V.A.R.A. de commissie een brief geschre ven, waarin er op gewezen was, dat het verbod slechts het tooneelstuk had be troffen, terwijl men hier te doen had met een fragment uit den roman, waaruit bo- j vendien reeds eerder andere fragmenten voor de microfoon waren voorgedragen, zonder dat de commissie eenig bezwaar daartegen had geopperd. Op dezen brief was geen antwoord meer ontvangen, zoo dat het V.A.R.A.-bestuur meende, dat de Commissie met de uitzending accoord ging. Zonder nadere mededeelingen werd hedenmorgen de voordracht van mej. Medenbach afgebroken. De V.A.R.A.-om- roeper deelde mede, dat de V.A.R.A. tegen dit willekeurig ingrijpen van de Controle-Commissie zou protesteeren. over Maart kan zeggen is, dat het nadee- lige verschil tegenover verleden jaar, ten beloope van 2.834.300 minder groot is dan dat over Februari, hetwelk een hoog te van ruim 5l/< millioen bereikte. Dat het totaal uit de gewone bronnen van in komsten ad 37.949.000 de opbrengst van de evengenoemde maand met 3.4 mil lioen te boven gaat zegt niet zoo heel veel, omdat Maart nu eenmaal drie dagen meer telt dan de kortste maand van het jaar. Mogelijk kan men nog eenigen troost putten uit de overweging, dat Maart 1930 een nogal gunstig figuur had gemaakt tegenover alle voorafgaande naamgenoo- ten en dat het nadeelige verschil b.v. ten opzichte van 1929 nu niet grooter is dan 4 ton. En omdat wij nu eenmaal gewend zijn om in donkere tijden, ook bij het beoordeelen van de rijksmiddelen, naar lichtpunten te zoeken, zouden wij kun nen zeggen, dat b.v. de successierechten, al geven zij tegenover verleden jaar een vermindering van 67.500 te zien, nog ruim 9 ton meer hebben opgeleverd dan 1/12 raming en, met uitzondering dan van Maart 1930, meer dan ooit in de gelijk namige maand werd ontvangen. Maar dit is ten slotte slechts een schrale troost. Want hoe zou het beeld er wel hebben uitgezien, als de opbrengst van dit mid del eens niet hooger was geweest dan b.v. in Juni j.1., toen er, in plaats van 4.922.000, niet meer dan 2.407.000 uit werd ontvangenDe achteruitgang in het eindcijfer zou dan zelfs nog grooter zijn geweest dan over Februari. koerste de „Koningin Wilhelmina" langs de oorlogsvaartuigen, waar de Jantjes in het want joelden, waarna de nieuwe ha ven werd ingevaren. Nadat de nieuwe haven, die buitenhaven is, was rondge varen het schip werd geëscorteerd door twee torpedobooten van het Z.-type Ide Fransche aristocratie bijeen waren. De en enkele marine-vliegtuigen nam' dekoning vertoefde hier een oogenblik en „Koningin Wilhelmina" ligplaats op de bereikte ten slotte met moeite de auto, die Zuidelijke punt van den nieuwen kaai- hem naar het hotel bracht. Hier stond muur. een dichte menigte zijn komst af te wach- Het was hierna dat - het plechtige 'en. De koning werd hartelijk toegejuicht moment aanbrak, dat minister Reymer en tot Chiappe, den prefect van politie, op het dek naar voren trad en zich in een zeide hfj: ik ben zeer getroffen door de toespraak tot de Koningin richtte, waarin ontvangst welke men mij heeft bereid, en hfj o.a. zeide, dat de nieuwe havenwer- ik zal mijn best doen een sympathieke ken, in de kosten waarvan ook de pro- banneling te ziin. vincie Zeeland ^en de gemeente Vlissin-Toen Alfons XIII enkele minuten in gen hebben bijgedragen, thans geheel het hotel was, zwollen de toejuichingen voltooid zijn. Het resultaat is, dat een tot een ovatie aan. Hij moest, en de konin- havenkom is verkregen met een opper- gin met hem, tenslotte op het balkon vlakte van 35 H.A., bij een diepte van komen, aanvankelijk 10 M., welke later is ge bracht op 12 M. onder N.A.P. Langs een zijde van de haven is een kademuur voor diepgaande zeeschepen aanwezig met een lengte van 350 M. De grootste sche pen kunnen nu van deze haven gebruik maken. De kosten van deze werken zul len, wanneer de geheele outillage voor zien is, omstreeks vijf millioen gulden bedragen. Ook in de kosten der uitrus ting zullen de provincie Zeeland en de gemeente Vlissingen een bijdrage verlee- nen. Na de rede van den Minister sprak de Koningin een kort woord, waarna Zij den doek wegtrok van den den secretaris-generaal van den bond de voorbereidende bespreking voor de ontwapeningsconferentie te ren. Men neemt hier algenie Lerroux, de nieuwe Spaanse!ie van buitenlandsche zaken, &>P soonlük in de Mei-bijeenkomst van de Europeesche commissie en den bondsraad zal vertegenwoordigd de houding, welke de nieuwe ®pv regeering ten aanzien van den bond en het ontwapeningsvraagstuk zal aannemen, is hier nog niets bekeno. EEN NIEUW ROEMEENSCH KABINET. De crisis opgelost. Volgens een particuliere mededeeling uit Boekarest is het Titulescu gisteren laat in den avond gelukt het kabinet samen te stellen. Minister-president en binnenland- sche zaken: Titulescu. Het parlement zal begin volgende week bijeen geroepen worden. Maniu, die he denavond een lange audiëntie bij den ko ning had, heeft zijn steun aan het kabinet- Titulescu beloofd. De nieuwe regeering zal met een oeconomisch program voor het parlement verschijnen. De Catalaansche staat in de Spaansche republiek. Volgens een bericht van de „Times" is kolonel Macia gisteren met Madrid tot overeenstemming gekomen inzake Cata- lonië. De naam „Catalaansche republiek" vervalt en het land zal voortaan „Cata laansche staat in de Spaansche republiek" hee-ten. Belangstelling ln Volkenbonds kringen. V.D. meldt uit Genève: Het verloop van de omwenteling in De eerste genomen. tunnel in gebruik Op het Alkmaarsche station is Woens dag de nieuwe tunnel voor het gedeelte, dat toegang geeft tot het le en 2e perron, in gebruik genomen. De „Alkmaarder Courant" vermeldt hieromtrent het volgende: De gang van de tunnel is 4 M. breed met verbreedingen, waarin tourniquets voor de controle zijn geplaatst en de mooie opgangen naar de perrons volgen. De trappen die afgedekt zijn met staal- beton en koperen gegrifde randen, waar door het uitglijden onmogelijk is, hebben een opgang van 16 c.M. en een aantrede van 30 c.M„ zoodat zij zeer gemakkelijk loopen, hetge6n een groot verschil vormt met de luchtbrug, waarvan de aantrede smaller en de hoogte grooter is. De wan den van de tunnel zijn gekleed met gla zen tegels van kopformaat, hetgeen een goede indruk maakt. Ook de dagbelich ting voldoet uitstekend. Naast deze tunnel ligt die, welke toe gang geeft naar het 3e perron, waar de trams naar Egmond en Bergen vertrek ken en aankomen. Men is druk bezig met het afwerken van deze tunnel, die een lengte heeft van 80 M. en die voor de passagiers van en naar de trams een be langrijke verbetering beteekenen, aange zien men daardoor rechtstreeks naar de perrons kan komen, zonder dat het noo- rfSJKSmiQOeien dig is de tourniquets te passeeren. Naar men aan het blad verzekerde, zal ook deze tunnel bü het ingaan van de zomerdienstregeling, 15 Mei, in gebruik worden genomen. BUITEN OMLOOPSTELLING VAN OUDE GULDENS. Op 1 Juni. Het Nederl. Correspondentiebureau voor Dagbladen meldt: In art. 1 van de wet van 27 November 1919 (St.bl. no. 786) werd, met ingang van 1 Januari 1920, het zilvergehalte van onze teekenmunten verlaagd. In art. 3 van diezelfde wet werd be paald, dat de op 1 Januari 1920 in omloop zijnde munten gangbaar zouden blijven, totdat zij volgens de bij algemeenen maat regel van bestuur te stellen regelen buiten omloop zouden zijn gesteld. De algemeene maatregel van bestuur van 15 April 1920 (St.bl. no. 184) stelde de bedoelde regelen vast. Art. 1 van dien algemeenen maatregel bepaalt, dat de munten buiten omloop worden gesteld op de tijdstippen, welke onderscheidenlijk door den minister van financiën voor Nederland en door den minister van koloniën voorindie, Suriname en Cura^ao worden vastgesteld. Art. 2 bepaalt, dat na dat tijdstip de munten nog gedurende twee maanden aan bepaalde kantoren kunnen worden ingewisseld. Een hedenavond verschijnend Konin klijk besluit heeft dien termijn van twee maanden voor Nederland veranderd in drie maanden. Eerstdaags is nu een bekendmaking van den minister van financiën te verwachten, waarbij ter uitvoering van bovengenoem- den algemeenen maatregel van bestuur, tegen 1 Juni a.s. voor Nederland buiten omloop worden gesteld alle nog in cir culatie zijnde guldens, welke een vroeger jaartal dragen dan 1920. Deze guldens zullen dus daarna nog tot 1 September a.s. aan bepaalde kantoren ter inwisseling kunnen worden aangeboden. Reeds sedert geruimen tijd werden deze oude guldens, als zij aan de kantoren van de Nederlandsche Bank ontvangen wer den, niet weer uitgegeven. Thans is hun circulatie allengs dermate geslonken, dat mede met het oog op de behoefte aan voldoende materiaal voor verdere aan munting van nieuwe guldens, het oogen blik tot buiten omioopstelling aangebro ken is. De „Nw. Rott. Crt." schrijft: De reeds zoo lang aanhoudende depres sie in het bedrijfsleven weerspiegelt zich den laatsten tijd maar al te duidelijk in de opbrengstcijfers van de rijksmiddelen. Vele maanden achtereen hadden de be lastingen, welker grondslag nog in betere tijden lag, een vrij behoorlijk tegenwicht gevormd tegenover de afbrokkelende op brengsten van die middelen, welke den terugslag van de malaise rechtstreeks ondervinden. Maar allengs begint de in vloed van de tijdsomstandigheden de overhand te krijgen, en het beeld dat de middelenstaten geven is er niet beter op geworden, nu de nieuwe wijze van ver antwoording van grondbelasting en per soneel tot gevolg heeft, dat reeds uit men hoofde het eindcijfer lager is dan anders -—vu™, miccuD het geval zou zijn. Vrijwel het eenige tering van de vaargeul door het Alk-1 goede, dat men van den middelenstaat VERBETERING VAARWEG DOOR DE ALKMAARDER MEER. Zijkanaal naar Uitgeest. In de Statenzitting van December 1930 besloten de Provinciale Staten van Noord- Holland tot uitvoering van een gedeelte der Westfriesche kanaalplannen, waaron- er ook begrepen werd. de verbetering van en vaarweg van Alkmaar naar Amster- m door het Alkmaardermeer. r^,iaar." Telegraaf" verneemt, is bij i.eputeerde Staten van Noord-Holland u ook ingekomen de daarvóór benoodigde e gunning van de ministers van Water- ,en.van Financiën, zoodat alreeds tot Namens den A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland, schrijft men ons: Fietsend Nederland heeft gegronde klachten over de rijwielbelastingplaatjes. Ze blijken niet best tegen weer en wind bestand te zijn, zoodat vele wielrijders erover klagen, dat de plaatjes spoedig verweeren, scheuren, in tweeën barsten of in stukken uiteen vallen, als ze uit de bevestiging worden losgemaakt. Een onbruikbaar geworden rijwiel- I plaatje kan tegen een nieuw ingeruild I worden, maar dat beteekent ook weer een ongerief voor den wielrijder, die het i plaatje, onder bijvoeging van franceer- J kosten, ter inwisseling moet opzenden naar de Rijksmunt, vele dagen op de terugzending moet wachten en al dien tijd het gebruik van zijn rijwiel moet missen. De A.N.W.B., Toeristenbond v. Neder land, ontving hierover van zijn leden zooveel klachten, dat hij zich tot den minister van financiën heeft gericht met een adres, waarin verzocht wordt de rijwielbelastingplaatjes van deugdelijker metaal te doen vervaardigen en tevens de gelegenheid open te stellen onbruikbaar geworden plaatjes op de postkantoren of belastingkantoren kosteloos in te ruilen voor nieuwe van dezelfdebelastingperiode, zonder dat de eigenaar van het rijwiel eenigen tijd zijn plaatje behoeft te missen. Met inwilliging van dit billijk verzoek zullen zeer vele gedeputeerde wielrijders worden gebaat. Onthulling van een gedenk steen door H. M. de Koningin, na een toespraak van den min. van Waterstaat, mr. P. J. Rey mer. Men meldt ons uit Vlissingen, d.d. 17 April: Reeds vrij vroeg in den morgen werd in Vlissingen de reveille geblazen! Niet een militaire reveille, maar één van Vlis singen's muziekcorpsen, die de bewoners uit hun huizen haalde en hen al dadelijk in een opgewekte stemming bracht om straks, na den voormiddag, Hare Maje steit de Koningin met Gemaal en Doch ter feestelijk te ontvangen. De aankomst der Kon. Familie. Met den mailtrein van 12.38 uur arri veerden H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Ju- liana te Vlissingen. De Koningin werd op het perron welkom geheeten door den Commissaris der Koningin in de prov. Zeeland, jhr. mr. J. M. Quarles van Uf- ford en door Vlissingen's burgemeester, den heer G. A. van Woelderen. Onder ge juich en hoera-geroep van het publiek begaven de Hooge Bezoekers zich met het gevolg te voet naar de matrozenop- leiding op het terrein van de eerste bin nenhaven, welke opleiding vroeger in Gorcum was gevestigd. Hare Majesteit inspecteerde hier de op het terrein opge stelde troepen. Aanwezig waren hier kapt.-ter-zee C. Rühl, onder-commandant der Marine, als leider, en vice-admiraal i L. J. Quant, commandant der Marine te Willemsoord. Na de inspectie begaf het Vorstelijk Gezelschap zich aan boord van het ter plaatse gemeerd liggende marine wachtschip „Noord-Brabant". Aan de an dere valreep waren inmiddels de jonge matrozen weer aan boord geklommen, waar zij hun vaardigheid toonden in het j vlot strijken van een achttal sloepen. Na dat ook de gebouwen op het terrein nog in oogenschojiw waren genomen, begaf de Koninklijke Familie zich weer naar het station en wel naar de Kon. wacht- op het dek ge plaatsten gedenksteen, welker eenvoudige Spanje wordt in Volkenbondskringen mee inscriptie aan de opening der nieuwe groote belangstelling gevolgd. Men be haven door de Koningin herinnert. Na schouwt het als zeker, dat de Spaansche plechtigheid voer de „Koningin gezant te Parijs, Quinones de Lyon, die ïihelmma naar den aanlegsteiger bq sedert vele jaren Spanje in den Volken- het station terug. Te voet legde de Kon. j bondsraad heeft vertegenwoordigd -n een Familie hierna den korten weg af naar geprononceerd aanhanger van Frankrijk de nieuwe buitensluis. Deze sluis, die m is, in de toekomst wel niet meer aan de nn^ tlf h18 gt besprekingen te Genève zal deelnemen, schap' in de gere^sfaande auto's^^ad Quirw)nes de L-V°n was raaösrapporteur p]»a£ uenomeS, ving een rit aan door jï I °Mri Protestantsche Ziekenhuis „Bethesda", dat in Juli in bedrijf zal worden gesteld. Bfj het vertrek van Vlissingen stond aan den ingang van het station een eere- wacht der marine-opleiding die de eer bewijzen bracht. Prins Hendrik bleef overnachten bij den Commissaris der Koningin in Middelburg. Voor den avond stonden er in Vlissin gen verschillende muziekuitvoeringen op liet programma. In enkele straten is voorts een feestverlichting ontstoken. „Groote genade! Wat voert u daar uit?" Dierenopkooper: „Ut kan d'r niks aan doen. Ik heb ze mee gekregen om een wandeling mee te maken, d'r lui wijfjes zjjn aan de schoonmaak van de kooien, begrijp-je?" Passing Show, Londen. DE SPAANSCHE REPUBLIEK. Officieel ter kennis gebracht. Toen Frank van Woensel zijn krant op vouwde en zijn blikken over het snel ver glijdende landschap liet weiden, kwam hij tot de conclusie, dat het reizen in een ieege coupé niet geheel en al van gevaar ontbloot is. Hoe had zich de aanranding in den snel- Ingevolge opdracht van de nieuwe trein Maastricht—Tilburg ook al weer af- Spaansche regeering heeft de zaakgelas-gespeeld? Een dame zat alleen in de coupé tigde te 's-Gravenhage aan het Departe-en kreeg plotseling gezelschap van een ment van Buitenlandsche Zaken kennis als heer vermomd persoon, die door de gegeven van den nieuwen regeerings- vorm van zijn land en de nieuwe samen stelling van het kabinet medegedeeld. De quaestie of de Nederlandsche regee ring het nieuwe Spaansche gouverne ment zal erkennen, zaldoor de Kroon beslist moeten worden. Dienaangaande konden wij te bevoegder plaatse nog geen inlichtingen krijgen. Onder voorzitterschap van minister- verbindingsdeur kwam binnengestapt. Hij had zich tegenover de dame neergezet en zich schijnbaar aan de armen van Mor- pheus toevertrouwd. Maar opeens wipte hij als een kat omhoog, aldus het relaas van den reporter, omhelsde de dame en verborg het volgend oogenblik haar ge laat in een doek, die rijkelijk met chloro form was besproeid. De rest laat zich ge makkelijk navertellen. De aanrander moet kans hebben gezien voor de plaats van be stemming de coupé te verlaten en toen de dame tenslotte in het wachtlokaal van een donker stationnetje tot bewustzijn kwam, wist zij zich alleen te herinneren, dat de man een paar bruine schoenen en een Chaplin-snorretje droeg. Van haar bezit tingen had de moderne Raffles alleen een tramkaart en een rose briefje, welke in houd aan de buitenwereld gelukkig onbe kend was gebleven, genegeerd. Frank legde de krant naast zich neer, president Laval heeft heden een bespre- j tastte naar zijn binnenzak, waar hij een king van het Duitsch-Oostenrijksch tol- enveloppe met inhoud ter waarde van 5000 verbond plaats gehad. Behalve Briand wa- gulden veilig wist opgeborgen. Het begon warm te worden in de coupé. Frank stond op, hing zijn jas aan de ba- gagehaak boven zijn hoofd en vleide zijn hoofd tegen de kussens. Plotseling trof hem een gedachte als een zweepslag. Zijn coupé stond eveneens met de aangrenzen de coupé, door een deur in verbinding. Nu ja, trachtte hij zich gerust te stellen, dat beteekent niets en mocht er eventueel iets gebeuren, dan stond de trein binnen de seconde stil. Glimlachend keek hij naar het loodje, dat den noodrem verzegelde. Hij schoof nog een klein beetje naar links op en schatte den afstand, die hem van het voorwerp scheidde. Op zijn hoogst een flinken sprong, een vinnige ruk Bijna wezenloos staarde Frank naar den knop van de tusschendeur, die aarzelend op en neer bewoog, alsof de eigenaar van de weifelende hand nog geen besluit had genomen. Frank deed een snelle greep in de buitenzak van zijn jas. trok een blin kend, zwart voorwerp tevoorschijn en verborg het onder zijn jas met den loop op de deur gericht. Zijn scherp luisterend oor ving enkele zinnen op, die als een verwarde fluistering tot hem doordrong. Hij was niet alleen, misschien een heele Vermoedelijke ontbinding van bende, enfin, besloot hij grimmig, ik zal de beide Kamers. mijn leven duur verkoopenDe deur spaong open, de revolver onder de jas Er is een nieuwe crisis ontstaan tenge- pUjide uit, de spanning bereikte haar volge van cte verwerping door den Senaat }100gtepunt met 21 tegen zes stemmen van liet wets-1 Gelukkig dat er iemand aanwezig is. ontwerp tot het uitgeven van achttien mil- j,]n meneer mag ik u misschien beleefd lioen pond sterling papiergeld. Deze ver- verzoeken mij even naar de coupé hiej- werping zal waarschijnlijk de ontbinding naast te volgen. Mijn vrouw is plotseling van de beide Kamers van het parlement ongesteld geworden. Als ik u beleefd ver tot gevolg hebben. Scullin, de premier, 1 zoeken mag ren verschillende ministers senatoren en afdeelingschefs aanwezig. Havas meldt naar aanleiding van deze bijeenkomst, dat men zich bezig heeft gehouden met de door het Duitsch-Oostenrijksche initiatief opgeworpen plannen. Men heeft gesproken over de middelen tot vorming en versterking van de Euro peesche unie. De conferentie leidde tot volkomen overeenstemming tusschen de aanwezigen over de maatregelen, die door Frankrijk te Genève voorgesteld zullen worden. De bespreking gaf den indruk, dat deze een nuttige oplossing van de moeilijkheden in de landen in Midden- en Oost-Europa zullen beteekenen, en niettemin binnen de politieke lijnen van den Volkenbond zul len blijven, zonder welke een werkelijke vredesorganisatie niet mogelijk is. PARLEMENTAIRE CRISIS IN AUSTRALIË. maakte bekend, dat de regeering wegens, de verwerping niet zal voortgaan met het wetsontwerp tot het verleenen van steun aan-de graanboeren. Latham trad af als leider van de oppositie, teneinde Lyons, die onlangs uit het arbeiderskabinet trad, in de gelegenheid te stellen, de leiding van de opnositie op zich te nemen. Een klein grijs snorretje maakte kwieke buiginkjes en leek op een mannetjesmusch die voor een vrouwtje te pronken staat. Het eerste oogenblik stond Frank spra keloos, toen ontspande zich zijn borst in een bevrijdende zucht en hfj keek het dan sende mannetje glimlachend aan. Is dat schrikken meneer. Wilt u ge- looven, dat ik u voor den eersten den bes ten inbreker aanzag? Hahaha.. oh par don, neemt^u me niet kwalijk, maar, oh., ik voel me zoo opgelucht begrijpt u? Want.... o ja natuurlijk wil ik u met alle plezier volgen. Het dansende mannetje ging Frank voor naar een coupé, waar een jonge knappe vrouw in een hoekje wezenloos voor zich uit zat te staren. Het manneke legde zjjn hand op haar schouder en vroeg teeder: Hoe gaat het nu lieve? De vrouw keek hem kwijnend aan, doch gaf geen antwoord. Het mannetje wendde zich tot Frank Ach mijnheer als u even hier wilt blijven....? Dan ga ik wat water halen. Zeker, zeker, zei Frank, en zette zich tegenover de dame neer. Zij keek hem met een zwak glimlachje aan en stak hem langzaam een hand toe. Hoe aardig van u, fluisterde ze, ach, het beteekent niet zooveel. Wat migraine, mijn man maakt zich zoo gauw ongerust. Frank had bijna willen antwoorden, dat dat niets te verwonderen was. Plotseling ontdekte hij, dat hij nog steeds haar hand in de zijne hield, hij keek schuchter naar haar op en bemerkte tot zijn verbazing, dat zij in slaap was gevallen. Nu haar hand uit de zijne bevrijden zou een mis daad zijn, ze zou ongetwijfeld van den schok ontwaken. Hfj glimlachte als een moeder, die haar kindje in slaap wiegt. In deze houding bleef hij geruimen tijd zitten en verbaasde er zich over, dat het kleine mannetje zoo lang wegbleef. Hij keek naar buiten en constateerde, dat de lichten van de stad al uit de duisternis opdoemden. Een lichte schok.... de dame ontwaakte en keek verbasd om haar heen. Zij trok blozend haar hand terug en vroeg schuchter: Waar is Freddy? Uw man is nog niet teruggekeerd, mevrouw. Ach die Freddy, zoo'n domme jon gen Frank stond op en vroeg met een bui ging: Excuseert u mij, dat ik even mijn jas en mijn bagage haal. Ik ben binnen een paar minuten aan de plaats van mijn be stemming. Terwijl een warme glimlach hem als een zonnevuur doorstroomde en hij zacht neuriënd in zijn coupé terugtrad, sprak hij de hoop uit, dat zij eveneens in Til burg zou overstappen. Hij zette den hoed scheef op het hoofd, gooide zijn das losjes om, pakte zijn overjaseen snelle greepo, o, de portefeuille.de por tefeuille!! Als door den bliksem getroffen hield hij zich aan het bagagenet staande, zjjn hand gleed aarzelend langs zijn zakken., maar dan., hij stortte de tusschendeur open., leeg., op de plaats waar zij gezeten had warrelden een paar krantensnippers als de laatste resten van een kort verblijf. Toen begreep hij en begon een dolle jacht door de compartimenten aan ieder inlich tingen vragend over een slanke dame en een klein grijs heertje. De trein stopte met een knarsend pie pen der remmen. Tilburg! schreeuwde de conducteur. Toen Frank zijn relaas, bij den stations chef had gedaan en in de wachtkamer een broodje met kaas trachtte te verorberen, zwoer hii een duren eed, dat hij nimmer '•au 7ijn leven meer de rol van den barm- Samaritaan zou spelen. (Nadruk verboden). B. Dubois.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 5