Konijn's Galantins Kijk uit U spaart er guldens mee. Kijk uit bij de aanschaffing voor Uw Heer en-en KinderKleecaing Zeker is Li TWEEDE EN LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS Vertrek Vice-Admiraal L. J. Quant. H@rrst®ri Nype^S VAN DINSDAG 21 APNIL 1931 De verkiezingen. SPOORSTRAAT 122 Vice-admiraal Quant aan het begin en einde van zijn marine-loopbaan. Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Dinsdag 21 Apr19.35 uur. Woensdag 22 19.36 Door den kerkeraad der Geref. Kerk is een beroep uitgebracht op Ds. R. J. v. d. Meulen, van IJmuiden, ter vervul ling van de tweede predikantsplaats. DE VERJAARDAG VAN Z.K.H. DE VERJAARDAG VAN Z.K.H. PRINS HENDRIK. Ter gelegenheid van den verjaardag van Z.K.H. Prins Hendrik heeft de Marine gisteren haar vrijen middag ge had, zoodat onze stad er, dank zij het heer lijke lenteweer, als op Zondag uitzag. Van alle openbare gebouwen en ver schillende particuliere woningen woei de Vaderlandsche driekleur. BEZOEK VAN PRINS HENDRIK AAN DEN HELDER. Omtrent het bezoek van Z.K.H. den Prins der Nederlanden, kan het volgende worden gemeld: Z.K.H. arriveert Zaterdag a.s. öm onge veer 12 uur aan het havenhoofd met Hr. Ms. torpedojager „Van Nes". Er zal wor den gereden Hoofdgracht, Kanaalweg, Westplein naar het Raadhuis. Vertrek van het Raadhuis ongeveer half één naar het Badpaviljoen te Huis duinen, langs Singel, Huisduinerweg. Strandoefening „Roode Kruis". Omstreeks 2 uur vangen de „Roode Kruis"-oefeningen aan. Verondersteld wordt, dat op een schip in de Noordzee, ter hoogte van Huisduinen, brand is ont staan door motorexplosie. De „Dorus Rijkers", de reddingsboot der N.-Z. Reddingmaatschappij, is er heen gevaren en heeft een man met brandwon den overgenomen. De boot kan echter niet wegvaren, daar verdere hulp noodig kan zijn. Daarom is hulp gevraagd aan den „Roode Kruis"-post op het strand om den patiënt over te nemen. Hiertoe wordt een lijn geschoten vanaf het strand naar de reddingsboot en langs deze lijn wordt de patiënt overgebracht ne ar den vasten wal. De patiënt heeft verschillende brand wonden (le en 2e graad) en wordt door leden van de transportcolonne verbonden. Terwijl men hiermede bezig is, rijdt een motorrijder vanaf de helling tegen een limonadekarretje, waardoor de limo- nadeverkooper den vagen tegen de borst kas krijgt, met als gevolg: breuk van en kele ribben. De helpster van dezen man valt dooi den schok met haar pols in het glaswerk en krijgt een wond met een snede in de polsslagader. De motorrijder valt bij de botsing van het rijwiel en breekt het bovenbeen. Zijn duorijdster valt eveneens en krijgt een breuk aan het sleutelbeen. Alle vier patiënten wordt eerste hulp verleend. Als men hiermede juist klaar is, komt er bericht, dat een drenkeling op het strand ligt, bij wien kunstmatige adem haling, met gebruik van den zuurstofkof fer, wordt toegepast. Ook oefeningen van de Pad vinders. Bezoek aan de „Boltha". Na afloop hiervan hebben op het ter rein van de Waterleiding oefeningen plaats van de Padvinders. Daarna wordt een bezoek gebracht aan de „Boltha". De leden van de afd. Den Helder van het Ned. Roode Kruis hebben met hun huisgenooten vrije toegang bij de oefenin gen van de transportcolonne op het strand te Huisduinen, op het gereserveerde ge- deelte De uitslag wordt morgennacht bekend gemaakt. Zooals men weet hebben morgen de verkiezingen plaats voor leden van de Prov. Staten. Wij zullen op ons groote bord, van vroeger uitslagen ongetwijfeld onzen lezers nog wel bekend, den uitslag daarvan vermelden. In tegenstelling met andere jaren, toen wij slechts de uitsla gen betreffende het stemdistrict Den Hel der publiceerden, wordt thans de volledi ge uitslag van het geheele kiesdistrict be kend gemaakt. Wij hebben daartoe uit gebreide maatregelen genomen, waardoor de uitslagen uit elke gemeentp, ressortee- rend onder de zeven kieskringen in de Provincie Noord-Holland, telefonisch wor den medegedeeld. In den loop van den avond en nacht zullen deze uitslagen bin nenkomen, zoodat wij, naar we hopen, nog dienzelfden nacht den definitieven uit slag kunnen bekend maken. Hoe laat dit zal zijn, valt uitteraard niet te bepalen, i Vermoedt wordt echter dat de uitslagen j om ongeveer 1 uur 's nachts bekend zijn. Kennisgeving van verhindering. Hieronder drukken wij nogmaals af i hetgeen wij in ons nummer van Zaterdag j.1. hebben vermeld omtrent de wijze waarop men bij verhindering om te stem men, daarvan op de eenvoudigste wijze kennis kan geven. i Bij elke stemming komt het voor, dat f kiezers door ziekte, afwezigheid! I of andere reden verhinderd zijn aan hun j 1 stemplicht te voldoen. Het gevolg is, dat1 zij zich daaromtrent tegenover den Bur gemeester moeten verantwoorden, wan neer niet vooraf van deze verhindering wordt kennis gegeven. Een gemakkelijke manier om hieraan tegemoet te komen is, de reden van ver-1 hindering in h e t k o r t op de oproe- pingskaart te vermelden en deze op het Raadhuis of het stembureau te bezorgen. Daardoor wordt vermoedelijk veel cor respondentie voorkomen. AANKOMST INDISCHE MAIL. Donderdag in ons land. De speciale trein met post en passagiers in aansluiting op het motorschip „Chris- j tiaan Hu.ygens", zal Woensdagmorgen 10.20 van Genua vertrekken. Aankomst j Donderdag 9.53 te Amsterdam (C.S.). TELEFOON 339 UITSLAG VERLOTING. Uitslag van de verloting ten bate van de Christ. Meisjesvereen. „Dient elkander door de Liefde". Hoofdprijs, een sprei, ge vallen op no. 297; de andere prijzen op de nummers 8, 15, 27, 33, 87, 96, 118, 133, 145, 157. 262, 289, 300, 343, 386, 402, 428, 456 en 499. De prijzen zijn tegen inlevering van het lot af te halen Singel 1. DE „BOLTHA". Met den dag wordt het nu mooier op onze „Boltha"; het zonnetje doet wonde ren en toovert de bloemen den grond uit. Natuurlijk wordt Zaterdag bij het bezoek van Z.K.H. Prins Hendrik een druk be zoek verwacht, maar wie rustig de ver schillende bloemen wil bezichtigen, dien raden we aan thans te gaan kijken: er zal waarschijnlijk meer gelegenheid zijn dan bij de groote drukte van Zaterdag en Zon dag. GYMNASTIEK- EN EXCEECITIE- VEREENIGING „PRO PATRIA". Bovengenoemde vereeniging geeft op Zaterdag 25 April a.s. voor haar leden, donateurs en genoodigden, een uitvoering in Casino, te 8 uur n.m. Voor het verkrijgen van introducties enz. wordt verwezen naar een adverten tie, voorkomende in dit blad. Met den trein van 12.47 zijn vice-admi- raal L. J. Quant en mevrouw heden-1 middag vertrokken. In ons volgend num- mer zullen wij de bizonderheden hierom- j j trent mededeelen. Zooals men hieronder zal zien, heeft gisterenmiddag het af scheid plaats gehad van de adelborsten, terwijl heden de verschillende comman danten afscheid namen van den scheiden den opperbevelhebber en deze het com mando heeft overgedragen aan zijn opvolger. Ook daaromtrent vindt men elders in dit nummer meerdere bizonder heden. Wij willen ons in het onderstaande nog eenige oogenblikken bezighouden met den thans vertrokken vlootvoogd, aan wien j wij, wat welwillendheid en medewerking betreft, zulke prettige herinneringen heb ben. Admiraal Quant huldigde, wat dé pers betreft, het zeer juiste standpunt, dat aan de koningin der aarde steeds volle medewerking moet worden verleend, om- haar taak er eene is, die het algemeen belang aangaat. En het is dit standpunt, dat aan de journalisten altijd de volle medewerking verleende, waardoor zeker in de met het vertrek van den heer Quant eindigende periode de marine een grooter populariteit heeft verworven dan zij vóór dien had. In een interview, door den medewerker van het Handelsblad (,,An- nelin"met den admiraal gehouden, heeft deze zelf zijn standpunt aldus omschre ven: Sprekende over het Instituut der Hoo- gere Marine Krijgsschool, zeide de ad miraal o. a.: Ook vóór de oprichting van de Hoo- gere Krijgsschool hadden wij natuurlijk bekwame officieren en bijzonder goede zeelui. Hun ontbrak echter de voorbe reidende opleiding in onderling ver band voor de oorlogstaak. Er was geen systeem, een ieder werkte op zich zelf en de bekwamen konden zich door gebrek aan geschool de samenwerking niet doen gelden. Dank zij de Hoogere Marine Krijgs school is daarin verandering gekomen. Wil het instituut aan zijn doel beant woorden, dan moet het volledig aan zijn doel beantwoorden, dan moet he> voeling blijven houden met de vloot. Zoodra dit niet meer in voldoende mate geschiedt, zal het rendement dalen. De jaarlijksche vlootmanoeuvres, hoe eenvoudig ook opgezet, zijn daartoe noodzakelijk. Zij geven bovendien, via de Pers, die er in ruime mate vertegen woordigd moet zijn, den buitenstaander gelegenheid om met de Marine mee te leven. De grootste fout van vroeger was, dat de Marine haar kracht zocht in het isolement. Dit was, mijns inziens, ver keerd. Want, alleen als zij gedragen wordt door de sympathie van het Ne- derlandsche volk, kan zij tot haar recht komen. Het is vooral in deze laatste alinea, waarin de door admiraal Quant gevoerde politiek tot uiting komt en terecht begreep hij, dat de medewerking van de pers hem daarbij onontbeerlijk was. Van deze zelfde stelling gaat ook een herdenkingsartikel over den Admiraal uit, dat wij aantroffen in het aloude, wel bekende tijdschrift „Eigen Haard" van 11 April. De schrijver van dit artikel zegt hierin: Onze actieve Marine in Nederland is de laatste jaren gecentraliseerd en we zouden bijna schrijven geïisoleerd, in Den Helder en een der nadeelen van die isolatie is zeer zeker de weinige be kendheid, die zij in het algemeen in eigen land geniet. V/at weet de door snee Nederlander eigenlijk van zijn Marine? De vice-admiraal Quant heeft dit bezwaar onderkend en gepoogd het op te heffen, door tegenover vertegen woordigers der pers steeds een groote bereidwilligheid te toonen, als het er om ging hun inlichtingen te verschaf fen of toegang te geven tot gebeurte nissen in onze Marine. Dat dit alles, naast een direct belang voer de marine zelf, ook van groote be- teekenis is geweest voor de ontwikkeling van onze stad, en dat de naam van Den Helder niet meer is een klank, waarmede iets onbekends, vaags, ergens in het noor den van Noord-Holland liggend, wordt aangeduid, maar dat men Den Helder kent als het centrum der marine, als een belangrijke provinciestad, is voor een aan merkelijk deel dan ook wel te danken aan Admiraal Quant. In dit verband willen wij wijzen op zijn woorden bij de af scheidsreceptie ten raadhuize van Den Helder, waar hij o.a. het volgende zeide naar aanleiding van tal van uitlatingen als zoude de heer Quant iets hebben bij gedragen tot de ontwikkeling en den bloei der gemeente: Ik ben mij daarvan niet bewust. Wel heb ik getracht in alle opzichten, voor zoover mij dat mogelijk was, de ge meente tegemoet te komen en gezorgd ook, dat het saamhoorigheidsgevoel tus- schen marine en burgerij bewaard bleef. En het is in het bizonder dat saam hoorigheidsgevoel, dat Admiraal Quant zeker tusschen onze gemeente en de ma rine heeft aangewakkerd en ontwikkeld. Vice-admiraal L. J. Quant werd 14 December 1872 te Leiden geboren en werd Iin 1893 adelborst le klass. Hij doorliep i alle rangen, tot in 1927 zijn benoeming tot vlag-officier volgde. Tot dat tijdstip, van 1919 af, voerde hij in Indië het bevel over Hr. Ms. kruiser „Java" en ten slotte over het geheele in de Indische wa teren varende oefeneskader. Na zijn terugkomst uit Indië volgde hij vice- admiraal Fock op als commandant der Marine te Willemsoord. Op 26 Januari 1929 werd hij bevorderd tot vice-admiraal. Hij staat in de Marine als artillerist bekend in tegenstelling met anderen,- die als torpedist, radio- of onderzee-specialist naam gemaakt hebben. In de jaren 1910 1914 gaf hij de adelborsten van het Ko ninklijk Instituut voor de Marine les in het vak der artillerie en toonde zich in de dagen van Minister Wentholt een tegen stander van het toen voorgestelde pant serschip, en een voorstander van het all- big-gun-ship, die met één soort geschut bewapend zijn. Als speling van het lot werd hij, toen de Zeemacht in 1914 ge- in onze bekende Modemagazijnen, waar alles is geprijsd» en beste waarborgen worden gegeven voor soliditeit en pasv alleen bij aankoop maar ook in 't gebruik. Kleedingmagazijn ^en hle der mobiliseerd werd, belast met het com mando over enkele voor de gelegenheid te voorschijn gebrachte verouderde kanon- neerbooten, die echter met één kanon van 28 cM. bewapend waren, hétgeen voor zijn tijdgenooten aanleiding was, hem iro nisch toe te voegen, dat nu zijn artilleris- tische wensch vervuld was, aangezien hij een macht, bestaande uit all-big-guns commandeerde. Weldra tot kapitein-luitenant ter zee bevorderd, zien we den nieuwen hoofd officier,eerst chef van het bureau van den Marinestaf aan het Departement worden, om vervolgens belast te worden met den afbouw van den kruiser „Java". Hierbij kwam de verworven artilleristische kennis te pas, om in dezen kruiser vooral op artilleriegebied de lessen uit den wereld oorlog getrokken, te benutten. Als com mandant van Hr. Ms. „Java" leidde de Kapitein ter zee Quant de proeftochten, maakte een reis in Noordelijke wateren om ten slotte naar Indië te vertrekken. In Indië aangekomen werd de comman dant van Hr. Ms. „Java", weldra belast met de oefeningen van een verband, waar aan behalve Hr. Ms. „Java", de moderne kanonneerbooten „Flores" en „Soemba", een divisie torpedojagers en een divisie onderzeebooten deel uitmaakten. Midden in deze oefeningen viel de pro motie van den kapitein ter zee Quant tot Schout-bij-Nacht en werd de nieuwe Vlagofficier in Januari 1927 belast me het commando der Marine in Nederland, dat hij tot op heden gevoerd heeft. In deze betrekking kwam de nieuwe Vlootvoogd dadelijk voor moeilijkheden te staan. Minister Lambooy was aan het bewind en de door dezen bewindsman be raamde plannen zouden voor de Marine tot désastreuze gevolgen leiden. Hiertegen een loyale oppositie te voeren, te trachten met klem van argumenten den Minister hiervan af te houden was de taak van den bevelvoerend Admiraal in Nederland, een taak die niet gemakkelijk was en veel be leid vereischte. Voor de wijze waarop deze taak door den Admiraal Quant vervuld is en waar mede hij ten slotte op vele punten succes behaalde is de Marine en door haar, alle Vaderlanders, die eenzijdige ontwapening niet tot hunne leus maken, den scheiden den Vlag-officier dankbaarheid en waar deering verschuldigd1). Aan de ongeschreven wet, dat een vlag officier na vierjarigen dienst de Marine verlaat, heeft ook de heer Quant zich ge- 1) Deze bizonderheden zijn voor een groot deel ontleend aan het reeds genoemde herdenkings artikel in „Eigen Haard '1» jjü. nii ij., Links: jonker Quant, als „baar". Een foto, van veertig jaar terug. Rechts: de heer Quant, aan het einde van zijn marine-loopbaan, als vice-admiraal. Het afscheid van de Adelborsten. Gisterenmorgen nam vice-admiraal Quant afscheid van de jonkers. De inspectie van het korps. De vice-admiraal voor het korps in carré-opstelling. De badende auto. Zaterdagnacht reed een Marine-dokter met zijn auto in den sloot aan den Ruyghweg. Men zie het bericht elders in dit blad. De scheidende en de nieuwe vlootvoogd. Hiernaast geven wij een nlaatie van den scheidenden vlootvoogd, Vice-Admiraal L. J. Quant en zijn opvolger 9cliout-bij-Nacht C. J. E. Brutel de la Rivière. Foto links. Het Heider-elftal vlak voor het vertrek naar Beverwijk waar de strijd tegen Kinheim werd aangebonden.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 9