Van bloemenweelde en licht. HELDERSCHE COURANT BOLTHA NUMMER 3 Een wandeling over de tentoonstelling. Oe lichtweek vangt hedenavond aan. Honderdvijftien speciale lichtmasten in de winkelstraten. Schitterende verlichting van het Koningsplein, de Mosterdbrug, den watertoren, enz. Den Helder baadt deze week in een zee van licht. De „Draka" komt! Tot nu toe zijn de mededeelingen, die wij van de bloembollententoonstel ling in de „Donkere Duinen" konden doen, tamelijk sober geweest. Op den dag der opening was er, met den besten wil ter wereld, nog geen sprake van eenige bloemenweelde en daar het koud en guur en regenachtig bleef, was er geen enkele voorspelling om trent de verdere ontwikkeling dezer flora's kinderen te doen. De Zaterdag en Zondag van de nu afgeloopen week waren hopelooze mislukkingen; een eirdelooze regen plaste neer en was de oorzaak, dat niemand zich anders dan noodgedwongen op straat ophield, al zeiden we, met een poging tot optimis me, dat „dit regentje zoo groeizaam was voor de bollen". Maar daarna is toch het zonnetje gekomen, het zonnetje, dat zoo drin gend noodig was voor de ontwikkeling der jonge bloemen en daarna is het dan ook in de „Donkere Duinen" cres cendo gegaan met de bloemenweelde. Tal van kleurige en fleurige plekjes in de „Donkere Dui nen". We zijn dezer dagen op stap ge gaan, teneinde den lezer in te lichten omtrent hetgeen de „Donkere Dui nen" thans reeds te zien geven. Het verschil met veertien dagen terug is enorm; tal van kleurige en fleurige plekjes zijn er thans aan te wijzen, die een goed denkbeeld geven van het ge heel. De scilla's, dat aardige decora tieve bloempje in haar hemelsblauwe kleedje, was al op. den dag der opening te zien en nog steeds heeft het zich ge handhaafd. Op verschillende plaatsen is daarvan een aanplanting gemaakt, vooral van de firma de Goede te Bree- zand, die grootendeels deze beide randbeplantingen aanbracht. Vlak daarbij staat een zusje in een kleedje van wat ander blauw; dit is de chin'a- doxo lucilea, evenals de scilla een mooi, decoratief bloempje, dat zich speciaal voor een dergelijke randbeplanting eigent. De crocusjes zijn natuurlijk uit gebloeid; een heele enkele, the King of the white, fraai wit bloempje, bloeit nog hier en daar, maar de meeste zijn verdwenen. Zeer mooi is hier een aan plant van scilla's met gele narcissen, die volop in bloei staan. Daar tusschen- door vindt men aardige kleine hyacinth- jes, de witte en blauwe druifhyacinth, en het geestige kievitsei (frittalaria). Dit zijn evenwel erg bescheiden bloem pjes, die zich niet op den voorgrond dringen; men dient zijn oogen goed den kost te geven anders ziet men ze over het hoofd. Ze zijn erg aardig voor eigen tuintjes. Op een paar plaatsen vindt men de groote, kostbare allium rosenbachia- num, een leliesoort, die evenwel thans nog nietin bloei staat, maar die straks een fraai effect zal maken tusschen al het andere. Enkele vroegere, roode tulpen zijn reeds open en decoreeren het landschap op fraaie wijze. Het is, hier bij den ingang, een fleurig dub bel lint, links en rechts van den wan delaar; verder op vindt men de tulpen, die nog niet in bloei staan. Op smaak volle wijze is hier vaak door de kwee kers de beplanting aangebracht Schitterend ls het bij den vijver. De goudvisch heeft al de lente ln het hoofd en de karper springt boven het water uit van pret. Bjj den vijver is het nu schitterend. Men weet, dat deze aanmerkelijk ver groot is; het eilandje in het midden heeft een beplanting gekregen van bloeiende heesters, en dezen zomer wordt het daar een idyllisch plekje. Thans, nu natuurlijk struiken en boomgewassen nog kaal zijn, vormen de bloemen hier het middelpunt; geel en blauw (narcissen, hyacinthen en scilla's) domineeren er voorloopig, maar hier en daar gaan reeds de tul pen open. De firma Onderwater uit Breezand vooral zorgde voor een kostelijke col lectie hyacinthen; zij zijn speciaal voor deze tentoonstelling gekweekt en vor men met hun volle trossen een prach tig geheel. Rose en wit zijn ze, waar- tusschen de gele narcissen fel afste ken. De vuurroode scarlet duc, een tulpsoort, bloeit ook reeds en op dezen middag, nu de zon zoo heerlijk scheen, dartelde de goudvisch naast den kar per in den vijver en deze laatste me neer maakte zelfs al capriolen, waar door hij den argeloozen toeschouwer den doodschrik op het lijf jaagde, daar het veel had van een zeebeving, zoo bracht hij het water in beroering. Wie voor de variatie eens een oogenblik naar de visschen wil kijken, vindt een nieuwe vischsoort, een rosetvisch, krui sing van een tweetal andere, die thans ook in den vijver teelt. De geel-roode grand duc of keizers kroon (een tulp) is al volop in bloei, de prachtige El Toreador staat in knop. Mooi is ook de dubbele narcis D.N. von Son, en de Queen of the North, die in knop staat. Limonade en fosco, koffie en thee nabij den vijver in de tent. En overal handwijzers voor den wandelaar. Hier, bij den vijver, vindt men een ververschingstentje, waar vermoeiden thee, koffie, limonade, fosco of ijs kun nen krijgen; de heer Lemstra uit Bree zand exploiteert het. 't Is hier een aardig zitje met prach tig uitzicht. Ook het nieuwe plantsoen, dat aan gelegd is, geeft groote verwachtingen; de vermillioen brillant (tulp) bloeit er reeds, en tal van hyacinthen en tulpen wachten op verderen zonneschijn. Dit wat de bloemenpracht betreft. Voor den wandelaar is goed gezorgd door het aanbrengen op verschillende plaatsen van handwijzers en bordjes, die de richting aangeven. Met het oog op de smalle paden is het éénrichting- verkeer ingevoerd. Onmiddellijk bij den ingang vindt men j een stand van de Holl. Draad- en Ka- belfabriek, dezelfde firma, die hier met haar verlichte vaartuig de „Draka" komt, waarover wij elders een en an- der mededeelen. In dezen stand wordt gedemonstreerd met een demonstratie- broeikasje, gemonteerd met verwar mingskabel. Deze kabel straalt bij aansluiting op het lichtnet warmte uit, waardoor broeimest vervangen kan worden. De kabel wordt niet alleen gebruikt voor bodemverwarming in broeikassen of bij open land, doch wordt ook aangewend voor luchtverwarming in broeikassen en verwarming voor electrische broed- installaties en voor verwarming van aquaria. Verder staat op het tetoonstellings- terrein een stand van de fa. Huiberts te Breezand betreffende bollen-gereed- schappen en een nieuw systeem draai schijven op smal spoor. In de eerste van den heer Klop heeft de Farben- industrie A.G. te Amsterdam een col lectie monsters kunstmest geëtaleerd, terwijl voorts op het weiland vóór Duinoord een stand met vruchten, cho colade enz. van den heer P. Kalis is aangebracht, die tevens verhuurder is van de daar gestalde rijwielen. Wat den heer Klop betreft, deze zorgde natuurlijk ook zijn danszaal in overeenstemming te brengen met de „Boltha". Een groote dennenboom de „Boltha-boom" genaamd, is in het mid den aangebracht en deze wordt ver sierd met de verschillende bloemen, die successievelijk aanwezig zijn. De dansende paren trachten tijdens de hyacinth-wals of de narcissen-step zoo'n bloem te veroveren, en daar sommige hiervan prijsjes bevatten, loont dit zeker de moeite. Er is dus wat dat betreft, gezorgd voor voldoende attractie. Alleen heb ben we, wil het bloemenfeest volledig slagen, daarbij de hulp noodig van on ze zon. Maar die begint al aardig bij te komen, nadat ze zich zoolang heeft schuil gehouden. Wij verlaten thans de „Donkere Dui nen" en begeven ons naar de stad on zer inwoning zelve, die de volgende week en ook hedenavond al in het toeken zal staan van verlichting. De verlichting. Deze wordt hedenavond acht uur door den Burgemeester ont stoken. Omtrent die verlichting is wel het een en ander te vermelden. Natuurlijk heeft men de smaakvolle lichtmasten gezien, die in verschillende straten zijn opgericht en die hedenavond de bin nenstad in een zee van licht zullen plaatsen. Er zijn in het geheel een 115- tal dezer masten, in twee soorten, alle volgens ontwerp van den heer Dokter, aangebracht. Daarvan 106 van het kleine model, die op afstanden van 20 a 25 m. zijn geplaatst langs de volgen de straten: Kanaalweg, Loodsgracht, Spoorstraat, Keizerstraat, Weststraat en Koningstraat. Deze lichtmasten, wit geschilderd met donkere omlijsting, zijn in de boven- en benedenomrandin- gen voorzien van bloemen, zoodat zoo dat zij ook des daags, als de verlich ting niet ontstoken is, een fraai effect maken. De hierin aangebrachte gloei lampen hebben een sterkte van 400 .kaarsen. Als men nu nagaat, dat bij voorbeeld op het gedeelte Kanaalweg alleen 17 van deze masten staan, die een lichtsterkte van 6800 kaarsen produceeren, krijgt men wel een idee hoe het er hedenavond zal uitzien. Een zee van Ucht. Een zee van licht wordt geprodu ceerd op het Koningsplein. Daar staan namelijk een aantal van deze masten, en in het midden een paar van grooter model, zooals hierboven is afgebeeld. Hierin zijn lampen van 1000 kaarsen aangebracht. Een dergelijke lamp staat ook voor de Arbeidsbeurs, op den Kruisweg, aan beide ingangen van de Keizerstraat en op den hoek Spoor straat—Koningstraat. De Molenbrug tegenover Casino zal met niet minder dan 1500 lampjes worden geïllumi neerd en op het Kanaal, dat hier haar grootste breedte heeft, zal een lich tende fontein komen, waarin gekleurd, draaiend licht is aangebracht. Ook de Watertoren zal geheel worden ver licht; hier komen namelijk schijnwer pers, waardoor van heel ver de toren zal zijn te zien als een baken van licht. En alsof dit alles nog niet genoeg ware, komt een groot, fraai vaartuig in het Heldersche Kanaal, de „Draka dat van top tot teen is geïllumineerd en den ganschen avond op en neer zal varen. Het is Hollandsche Draad- en Kabelfabriek, die deze „Draka" ter opluistering hierheen zal zenden. Op Zuilen langs Kanaalweg, Weststraat, Keizerstraat, Spoorstraat, Koningstraat verschillende tentoonstellingen is dit vaartuig ter opluistering geweest, en wij mogen deze firma erkentelijk zijn voor haar medewerking. Dit lichtschip heeft een eigen centrale aan boord in den vorm van een Heemaf-dynamo, aangedreven door een benzinemotor. Het was tijdens de Edison-lichtweek te Amsterdam een groot succes. Hier ter stede zal het vaartuig ligplaats hebben in het Kanaal bij de groote sluizen. Hedenavond 8 uur ontsto ken. De burgemeester haalt het handle over waarmede de geheele binnenstad verlicht wordt Veel medewerking uit de burgerij. Deze verlichting, waaromtrent wij hier een en ander mededeelen, zal Za terdagavond 8 uur door den Burge meester in het Militair Tehuis, Spoor straat, worden ontstoken en daarna eiken dag van des avonds 8 tot 11 uur (zoo noodig langer) branden. Ook op de beide Zondagen 26 April en 3 Mei. De lichtmasten zijn vervaardigd naar het ontwerp van den heer Dokter. Zeer veel medewerking werd ten deze verkregen van de heeren Teune en Maas. resp. directeur van de Water en Lichtbedrijven en de Gemeenterei niging en Dienst der Plantsoenen. Laatstgenoemde is de man van de bloemen en beide heeren hebben, door het beschikbaar stellen van personeel en materiaal, zeer veel gedaan deze verlichting te doen slagen. Jongelui van de Ambachtsschool hebben het hunne bijgedragen, en plaatselijke in stallateurs zorgden dat de noodige lampen in bruikleen werden afgestaan. Door deze samenwerking was het mo gelijk met geringe kosten dit alles klaar te krijgen. Zooals wjj hebben medegedeeld, zul len ook de winkeliers het hunne doen om deze lichtweek te doen slagen. Een speciale etalageweek wordt gehou den, waaraan een publieksprijs is ver bonden van niet minder dan 100. Waakt voor beschadiging dezer lichtmasten! Het zal wellicht niet overbodig zijn de hulp van het publiek in te roepen tegen beschadiging van de lichtmasten en vernieling van de bloemen. Wij ver trouwen natuurlijk dat ook de Helder sche jeugd zelf ervoor zal zorgen dat de versiering en verlichting deze week ongeschonden zal blijven, doch waar er immer vandalen zijn, die er hun genoegen in vinden te vernielen is toezicht wenschelijk en noodig; het zou jammer zijn indien deze fraaie masten werden beschadigd en van de bloemen beroofd. Mf n/fl nat l,ii I hocnhoulnn V>n»i 701' Viii- „>anv Ur Vtrvr

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 11