,^f> MAARTEN SMIT de Koning van den weg de hoogste in kwaliteit de laagste in prijs een merk dat geen malaise kent De Bloembollenteelt in Nederland. HOE DE TENTOONSTELLING TE BEREIKEN. tos stuks 1930 Plaats daarom Uw orders en laat Uw keus ©en FORD zijn x FORD-keus is een VERSTA ROKJE keus blijven, het afzetgebied moet ook voort durend worden vergroot en dit hangt af van een groot aantal omstandig- Ixi verband met de bloembollenten toonstelling loont het ongetwijfeld de mnflit.fi om den bezoekers een vluchtig bS te geven van het belang, dat het heden In de eerste plaats is daar de tentoongestelde kleurige product voor rationalisatie van de cultuur zelve, geheel Nederland en den laatsten tijd waarvan reeds de mogelykheid van ook meer en meer voor de Noordelijke vervroegde bloei zulk een treffend 'voorbeel bood, doordat hierdoor de tq- provincies heeft. Men kan gevoegelijk zeggen, dat JNe- d rland ten aanzien van de bloembol lencultuur de positie ongeveer inneemt, die men met het woord monopolie pleegt aan te geven, omdat óf deze tak van bedrijf elders zoo goed als onbe kend is, óf slechts een uiterst onder geschikte beteekenis daar inneemt, wijl men zijn activiteit slechts tot hoogst enkele variëteiten beperkt. Als uitvoer- product behoort dit gewas hier te lan de dan ook onder de voornaamste, Mv-kwaardig blijft het intusschen nog steeds, dat juist Nederland het land is, dat deze belangrijke positie op dit gebied vermag in te nemen, omdat his torisch gezien deze cultuur niet in Hol land zijn oorsprong vindt, inaar in Azië en Oostelijk Europa. Ongeveer 370 jaar geleden werden de eerste tul pen en hyacinthen uit Turkije en Azië naar West-Europa overgebracht. Voor al de Leidsche hoopleeraar Clusius heeft t. zeer veel bijgedragen tot de verbreiding van deze plant die dan ook al spoedig tot de meest geliefde in de bloementuinen konden worden gerekend. En tenslotte bleek de teelt der tulp in de lage landen aan de Noord- z dusdanig te zijn geslaagd, dat deze in 't begin der zeventiende eeuw door de Parijsche schoenen tot modebloem werd verheven, waardoor ook het aantal lieden, dat zich op de teelt toelegde toe nam. Dit ging tenslotte zoo ver, dat de liefhebberij, die voor de tulp was ont staan, geen doel op zichzelf meer bleef, maar oversloeg tot speelzucht; de tulp werd een object van speculatie, die in delijke overzending naar Zuidelijker streken zooals bij de hyacinth overbodig bleek. Verder zijn daar de lage tulpenkassen en de verwarming van den bodem door middel van buis- leidingen. In de tweede plaats betee- kent ook de welbewuste teelt van nieuwe types een groot belang voor de tegemoetkoming aan de steeds wisse lende vraag. Men laat dit zooals vroeger geschiedde niet meer aan het toeval over, maar probeert doof doelbewuste kruising een reeds te voren gewenscht nieuw product te ver krijgen. Ten derde heeft men zich met ijver toegelegd op de bestrijding van plantenziekten, die door de intensiteit dezer cultuur juist hier een gunstigen voedingsbodem vinden. Vooral een bacteriënziekte bij de hyacinthen en de aelchenziekte bij de narcissen, heb ben zich in hevige mate voorgedaan. Om hieraan zooveel mogelijk te ont komen, hebben de vereenigingen hun leden zeer strenge verplichtingen op gelegd, die betrekking hebben op ver koop en export van zieke bloembollen. Ook van regeeringswege is aan dit punt de aandacht gewijd, door de be schikbaarstelling van een phytopatho- loog, die zijn onderzoek in het rijks- laboratorium te Lisse verricht. Het gunstig gevolg van dit alles blijkt voor al uit de goede Amerikaansche beoor deeling van het aldaar ingevoerde pro duct. Ten slotte wordt in het reclame gemaakt, niet uit een of meer met name 1636 haar hoogtepunt bereikte. En nu firma's, maar onpersoonlijk buitenland naam van genoemde voor het mag men dit tijdperk, waarin men van product alleen. Dit geschiedt door het organiseeren van tentoonstellingen, waar men doordat men dit gezamen lijk verricht met geweldige sortee ringen kan verschijnen. Een andere manier, die vooral door het buiten- landsche publiek gunstig is ontvangen, is het cadeau geven van een collectie tulpen om ze in publieke parken en tuinen te planten, om zoodoende de smaak voor deze versiering te vestigen. De belangrijkste invoerlanden zijn Groot-Brittannië, dat in 1930 voor een bedrag van ruim 18.000.000 aan bol- zoo weinig onderscheidingsvermogen en van zoo'n uiterst gering gevoel voor juiste verhoudingen heeft blijk gegeven in al zijn uitingen ten volle veroordee- len, een feit blijft niettemin, dat het ook zijn goede gevolgen heeft gehad. Want de tulp werd algemeen bekend, en met haar een aantal andere bolge wassen. Door de vele buitensporige handelsmanipulaties was ook de aan dacht van het buitenland op dit product meer en meer gevallen, en zoo omstaat in de 17de eeuw een gerepelde handel in bloembollen, en regelmatig worden ien importeerde. Daarop volgt Amerika reeds prijslijsten naar Duitschland, En- met 8.792.000, dan Duitschland met geland en Frankrijk gezonden. j 7.548.000 en daarna Zweden, Dene- In de 18e eeuw begint ook de hya- marken, Canada en "Frankrijk. Voorts cinth zich in een groote belangstelling zijn o.m. belangrijk Noorwegen, Zwit- te verheugen, die ook weer zoo'n groote seriand, Finland, Polen, België en vlucht ging nemen, dat men ook hier Tsjecho-Slowakije. Zonder beteekenis even in het jaar 1734 het spook der spe- zijn ongeveer Afrika, Azië en Australië, culatie zag dreigen. Een oogenblik evenals het na-oorlogsche Rusland, maar, want door het uitgeven en ver- Merkwaardig is nog het feit, dat geen spreiden van een aantal vlugschriften der kweekers zijn product aan een heeft men een paniek voor het grootste groot aantal landen levert, maar dat deel weten te bezweren. Tegen het ieder zijn productie heeft ingesteld op einde der eeuw werd echter de moge- '-1- 11,J lijkheid van het vroegtijdig rijpen voor het eerst met goed gevolg beproefd. De bloemen konden hierdoor aan het eind de speciale wenschen in een bepaald land of homogene landengroep. De van den winter reeds in de huizen wor den gebracht, en de basis voor de ont wikkeling van het grootbedrijf bij de bollenteelt is hiermee dan ook gelegd. De oorzaken dat Nederland min of meer een monopoliepositie op de we reldmarkt bezit, zijn niet ver te zoeken. Eensdeels zijn zij gelegen in gunstige natuurlijke omstandigheden, de voor deze cultuur uitermate 'geschikte bo dem, het gematigde zeeklimaat, samen gaande met een gunstigen waterstand. Anderzijds komen zij voort uit de groote ervaring, die men in de eeuwenlange opvolging van plantersgeneraties heeft kunnen opdoen. Verder is daar nog de organisatie, die vanaf 1860 steeds meer een onmisbaar element is geworden bij het verwerven en vestigen van belan- pen in den vreemde. Zij telt pl. m. 4500 leden, die over ongeveer 45 plaatselijke afdeelingen zijn verdeeld. In Haarlem bezit zü een eigen gebouw, waar weke lijks beurs wordt gehouden en waar kweekers en exporteurs elkaar ontmoe ten. Verder vindt daar het bloembollen- onderzoek plaats en worden nieuwe ty pen en nuances beoordeeld. Ten slotte is er ook een scheidsgerecht, dat zijn hulp verleent bij de beslechting van bij de leden gerezen geschillen. Toch blijft het persoonlijk initiatief hier van groot belang, hetgeen bijzonderlijk uitkomt bij het aankweeken van nieuwe soor ten. De belangrijke positie op de wereld markt moet echter niet alleen behouden- Engelsche groep is hier wel de meest belangrijke. Drs. J. A. CDLTOF. MAQ3DEP Ten gerieve van de vreemdelingen, die een bezoek aan de „Boltha" willen brengen, en per trein of boot van Texel alhier aankomen, zijn in de stad verschillende weg wijzers geplaatst. Ook voor hen die per auto naar hier komen, zijn bij de verschillende toegangswegen naar de stad deze wegwijzers geplaatst. Van Alkmaar langs het Noordhollandsch Kanaal een uitstekende autoweg komende, treft men de eerste wegwijzer nabij het vliegkamp „de Kooij", alwaar men links afslaat. Men vindt deze weg op het kaartje met zwarte blokjes aangegeven. Een tweede goede weg voert over Bergen, Groet, Petten en Callantsoog onder het duin langs, naar Den Helder. Deze weg leidt langs het Tentoon stellingsterrein. l'l V' H J tot dato dezes Beleefd aa»beveie»d. H Uhk

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 14