Het gebruik onzer bolgewassen. Wat anderen over de B.O.L.T.H.A. zeggen. HELDERSCHE COURANT BOLTHA NUMMER 9 Hoe moet men de bolgewassen voor zijn tninen behandelen. Uit een andere bijdrage in dit num mer blijkt, dat de heer O. de Wit, oud stadgenoot, tegenwoordig te Haarlem, de schrijver is van onze artikelen over bloembollenteelt en -cultuur. Ook de hier volgende bijdrage, speciaal voor dit nummer geschreven, is van zijn hand. TfT Wanneer men ons vraagt, welke be- teekenis er aan de vollegrondstentoon- stelling in „De donkere duinen" moet worden gehecht, luidt 't antwoord, dat er hier van een dubbele beteekenis moet worden gesproken. De Heldersche vereenigingen heb ben de gelegenheid aangegrepen om de aandacht van de vreemdelingen op Den Helder, Huisduinen en het na tuurpark „De donkere duinen" te ves tigen. Inderdaad een nobel streven. De bollenkweekers in Koegras en Breezand hebben deze gelegenheid be nut om reclame te maken voor het ge bruik van bolgewassen. Eveneens een nobele daad. De kweekers toch, alhoewel de meeste inzendingen onder naam staan opgeplant, zijn geen particuliere han delaren, de reclame is dus grootendeels onpersoonlijk. Als oud-inwoner van Den Helder gevoelen we wel veel lust uitvoeriger het werk van onze vroegere plaatsge- nooten te bespreken en dan natuurlijk in bewonderenden toon, maar dat be hoort niet tot onze competentie. Wij zullen de beteekenis van de vollegrondsten toorts telling voor het bloembollenvak trachten aan te geven. Wellicht, dat we een en ander mee- deelen, dat al reeds in een onzer vorige bijdragen heeft gestaan, maar we zijn nu toch allemaal in feeststemming en op een bruiloft mag men niet al te critisch zijn. De waarde van de diverse bolgewas sen voor tuinbeplanting wordt op de Boltha-tentoonstelling buitengewoon sprekend gedemonstreerd. Inrichting van Stadstuintjes. Bolgewassen kunnen langer dan een jaar mee. De bezoekers krijgen een idee van de beplantingsmogelijkheden, die er ook voor hun miniatuurtuintjes be staan. Men ziet, hoe tegen den achter grond van heesters of een haag de ver schillende bolgewasssen op hun voor- deeligst uitkomen. Wanneer men maar zorgt, dat de langstelige tulpen zoo veel mogelijk achteraf worden geplant en dat de Chionodosea, blauwe druif jes, scilla's, sneeuwklokjes en crocus- sen op den voorgrond een plaatsje ver krijgen. De narcissen, in lengte staand tusschen de tulpen en het kleine goed, worden in kleine groepjes er tusschen geplant, terwijl hier en daar ook nog wel wat hyacinthen kunnen worden gebruikt. Wenscht men bedden met bolgewas sen, dan moet men zich beperken tot tulpen en hyacinthen. Narcissen lee- nen zich niet voor perkbeplanting. Daar bij komt, dat narcissen jaren aaneen op dezelfde plaats kunnen blij ven staan, terwijl tulpen als regel elk jaar in den zomer moeten worden op- gerooid en in dén herfst weer op een andere plaats geplant. Men wordt wel eens weerhouden tot het koopen van bolgewassen voor tuin beplanting, omdat men meent, dat bol gewassen slechts één jaar mee kunnen. Niets is echter minder waar. De bo vengenoemde kleine bolgewasjes als mede de narcissen kunnen jaren aan een op dezelfde plaats blijven, waarbij de bossen steeds grooter worden, zoo dat men later wel verplicht is te gaan uitdunnen. Gebruikt men bolgewassen (tulpen of hyacinthen) op bedden, dan is na den bloei het moois er wel wat af. Wie terstond daarop gaat rooien, omdat hij niet tegen het afstrervende loof wil aanzien, heeft den bollen geen gelegen heid gegeven te groeien. Dit toch wordt bewerkstelligd door de groene bla deren. De behandeling van tulpen. Eiken zomer rooien. Wie van zijn tulpen lange jaren wil genieten, moet. den bollen dus den tijd geven het zetmeel te verwerken, dat de bladeren vormen. Bij het beplanten der bedden is daarmee rekening te houden. Wan neer men de tulpen wat ruim zet, kan men later tusschen de bollen andere planten zetten, die het veld innemen, wanneer de tulpen zijn afgestorven. Bij het verkleuren der bladen, liever nog na het afsterven van het loof moet men dan voorzichtig de tulpenbollen opnemen. Het kleine goed kan men vernieti gen, maar de groote bollen bewaart men op een droge plaats tot October, in welke maand men ze weer plant, doch zooals gezegd op een an dere plaats in den tuin. Iemand, die al jaren tulpen in den tuin heeft gehad, heeft zeker de nood lottige gevolgen kunnen vaststellen, die een niet gerooide tulp vertoont. Wanneer een tulp afsterft, gaat het bladweefsel dood. Echter op het doode loof kan zich een zwam nestelen (vuurzwam) die het afstervingsproces niet alleen bespoedigt, maar in den grond aangekomen, overgaat in zwarte zwamhoopjes, die gedurende den win ter in rust blijven. Zoodra echter de nieuw gevormde bol in het volgend voorjaar zijn spruit naar boven zendt, wordt de spruit aangetast door de zich in den grond bevindende zwamdraden. 't Gevolg is, dat de spruit zich maar nauwelijks boven den grond weet te verheffen, krom groeit, een zwarte kleur aanneemt en afsterft. Halen we zoo'n aangetasten bol uit den grond, dan zitten, in de bolrokken verzonken, zwarte hoopjes op den bol, bestaande uit de zwamdraden van de vuurzwam, in dit geval „stekerziekte" genoemd. Eiken zomer moet een tulp dus wor den gerooid. Het droog bewaren heeft tot gevolg, dat de wortels van den bol niet spoedig uitloopen en dat de neus zich in het daarop volgende voorjaar niet al te spoedig vertoont. Een vroeg opgekomen tulp wordt veelal door vorst beschadigd; op de tentoonstolling zijn daarvan helaas enkele voorbeelden. Hyacinthen. Narcissen. Wat de hyacinthen betreft, voor vlakversiering leenen ze zich uitste kend, maar de groote waarde van de hyacinthen moet gezocht worden in de omstandigheid, dat ze zich bij een doelmatige schuurbehandeling heel vroeg laten forceeren. En wie heeft er met Kerstmis niet graag een mandje bloeiende hyacinthen in huis? De narcissen zijn evenals de tulpen allemaal voor tuinbeplanting te ge bruiken. Enkele narcissen laten zich ook forceeren, evenwel lang niet in zoo groote verscheidenheid als de tulpen. De tulpen de afgeloopen winter heeft het weer duidelijk getoond zijn winterbloemen bij uitnemendheid. Echter leenen zich niet alle tulpen voor vroegbroei, al zijn ze gemakkelijk i- bloei te brengen. Niet uit het oog moet worden ver loren, dat onze wintertijd gepaard gaat met weinig licht en aangezien ter waardeering van de fijne nuancen, die zich bij de tulpen vertoonen, veel licht noodig is, zullen heel fijn getinte tul pen in den wintertijd niet naar waarde worden geschat. Alleen wat helder van kleur is, maakt kans tot broeitulp op te klimmen, de rest is slechts als tuintulp te gebruiken. Daar zijn ze echter buitengewoon goed op hun plaats; gedurende de komende weken krijgen onze lezers volop gelegenheid dit vast te stellen. Noteer wat mooi vindt en schaf het u in 't najaar voor eigen tuin aan. Ten slotte nog een goede raad. U koopt natuurlijk een catalogus en teekent de namen aan van die variëtei ten, welke u bijzonder hebben getrof fen. Die schaft u aanstaanden herfst aan en plant die in uw eigen tuin. Het gevolg zal dan zijn, dat er in het voorjaar van 1932 niet één Boltha is, maar dat iedere inwoner van Den Helder zjjn eigen Boltha heeft, die geopend kan worden met. een portie panharing. O. DE WIT. TyT Een groot aantal dag- en weekbladen heeft, dank zij de werkzaamheid der Pers- en Reclame-commissie, melding gemaakt van de B.O.L.T.H.A., en wij zullen in het onderstaande een bloem lezing geven uit wat hieromtrent is geschreven. Allereerst natuurlijk de vakpers. Het „Weekblad voor Bloembollencul tuur", orgaan van de Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem heeft in zijn nummer van 14 April éen uitvoerig artikel van de opening. De openingsdag, aldus de re dactie, „was aardig in elkaar gezet". Sprekende over de tentoonstelling zelve, zegt het blad: „Wat we gezien hebben houdt in „zich de belofte aan een welbesteden „voorjaarsdag, die nu toch wel spoe- „dig zal aanbreken en die moge worden „aangegrepen door velen onzer lezers „voor een reisje naar den uitlooper van „de bloembollenstreek, waar men dit „voorjaar een aparte attractie aantreft: „de demonstratie met aanplantingen „van bloembollen in het gemeentelijk „natuurparkMen zal er dan kun- „nen zien een fraai stuk duinterrein „met jongen dennenaanplant, eenvou dig van aanleg en vol afwisseling „door veel hoog en laag, levendig ge- maakt door een natuurlijke beplan king", enz. enz. In zijn verder artikel wijst de schr. vooral op het bizondere, dat hier een aanplanting is verkregen, die verlost is van de rechte lijnen en vakken, die hun bakermat waren. Het „Kweekersblad", (Floralia, Haar lem), laat zich als volgt uit: „Als straks de duizenden bloembol len in bloei zijn en met elkaar een „kleurengamma ontplooien langs de „hoofdpaden, op het pleintje en rondom „den vijver, zal men in de „Donkere „Duinen" successen boeken". Het blad wijst dan op de fraaie inzendingen van de heeren Kloosterman, v. d. Bergh, Preyde, e.a. Dat de groote bladen alle hun ver tegenwoordiger naar Den Helder zon den om bij de opening tegenwoordig te zijn, hebben wij vermeld. Ook tal van provinciale maakten melding van de tentoonstelling; wij noemen bijvoor beeld „De Eemsbode" (Delfzijl), „Hoo- geveensche Courant", „Zandvoortsche Courant", „Nieuwsblad van Friesland" (Heerenveen). Ook de bladen in den kop van Noord- Holland vergaten niet melding van de „Boltha" te maken; als daar zijn de „Enkhuizer Courant", de „Nieuwe Langedijker" (Noord-Scharwoude), de „Schager Courant", de „Zijper Cou rant", de „Alkmaarsche Courant'', de „Wieringer Courant", „De Zaanlan- der", de „Nieuwe Hoornsche Courant", zij alle namen het door de Pers- en Reclame-commissie verspreide com muniqué in haar geheel op, daardoor hun lezers volledig omtrent te wach ten feestelijkheden inlichtend. Alle komen hierin overeen, dat de prachti ge gelegenheid, die 't duinterrein biedt om aan Den Helder en de bloembollen cultuur te Breezand wat meerdere be kendheid te geven, een goede inval is geweest en dat vooral de wijze waarop hier de bollen zijn aangeplant, name lijk op geaccidenteerd duinterrein, ori gineel is. In „De Telegraaf" is het een oud stadgenoot, de heer mr. de Wit, die in een tweetal, enthousiast geschreven artikelen de gelegenheid had nog eens zijn genegenheid voor zijn oude woon plaats te demonstreeren. Uit den aard der zaak was hij uitstekend op de hoogte van de wenschen en verlangens van Den Helder. Zoo schrijft hij bij voorbeeld in het Avondblad van Zater dag 11 April als volgt: Na te heben verteld van de zeer bi zondere gelegenheid, die deze tentoon stelling aanbood voor de bloembollen cultuur, heeft de schrijver het over onze haven. „Het gaat met deze plaats „als met zoovele andere, die in een uit- „hoek liggen", aldus zegt hij, „het „overige land weet er weinig van en „vormt zich soms de meest onjuiste „denkbeelden. Den Helder zoo rede neert men dan vaak, o, dat is die „plaats waar geen land meer achter is „en waar het altijd waait! Hoogstens „weet men iets van 'n marinehaven, „maar verder geen nieuws. En het „merkwaardige is, dat men b.v. ook in „Den Haag. nog altijd niet overtuigd „is. dat het Nieuwediep een voortreffe lijke ijsvrije haven biedt.éók voor „de Urker Noordzeev^nschers, wie „velen graag hun bedrijf naar hier zou- „den verplaatsen, mits maar de regee- „ring de kosten van de overplaatsing „voor haar rekening zou willen nemen. „Maar, vreemd genoeg, daar voor „schijnt men ter officieele plaatse wei- „rig te voelen". Het „Algemeen Handelsblad" had I in zijn nummer van Zaterdag 11 April een kort, zakelijk bericht, dat evenwel voldoende was om de aandacht op de tentoonstelling te vestigen; hierin werd verteld van het ontstaan van de „Donkere Duinen" en gewezen op de uitstekende gelegenheid, die een ter rein als dit voor deze tentoonstelling biedt. De „N. Rott. Crt.", wijdde in het Ochtendblad van 11 April een sym pathiek gesteld artikel aan de tentoon stelling. Over de wijze van aanplanting zeide de correspondent: „De bollen zijn er geplant langs de „breede wandelpaden, maar ook tegen „de duintjes, langs den oever van den „vijver en hier en daar tusschen de „dennen. Op het ronde plein is een „plantsoen aangelegd, en hier en daar „zijn ter versiering tuinornamenten, I „vazen, e.d. van Brouwers aardewerk I „geplaatst. Het ontwerp voor de indee- „ling en de beplanting der tentoonstel ling werd gemaakt door den heer C. I „J. van Empelen, tuinarchitect te i „Heemstede, en verdient allen lof". Ook „Het Volk" wijdde een uitvoerig artikel aan de tentoonstelling en de stad Den Helder. „....Toch is de gedachte, dat de „bloembollenvelden alleen in dit ge deelte van Holland gevonden worden „(n.1. de omgeving van Lisse, Sassen- „heim, enz.), niet geheel juist' meer. „Was dit tot voor luttele jaren het ge- „val, sinds betrekkelijk korten tijd „heeft zich ook in Noord-Hollands „Noordpunt, van Anna Paulowna tot „Den Helder en zelfs tot Texel toe, een „bloembollencultuur ontwikkeld, die „sterk in bloei toeneemt en die niet zal „nalaten in de zeer nabije toekomst „haar aandeel in de belangstelling voor „de beroemde kleurenpracht te gaan „opeischenMeer en meer breidt „deze cultuur, die niet alleen uit een „oogpunt van natuurschoon, doch meer „nog uit de overweging, dat duizenden „arbeiders daarin een bestaan vinden, „(van belang is), zich uit". „Bloembollententoonstelling in een Duinpark". Dat ts de titel, waarmede „De Standaard", het anti-revolutionai re hoofdorgaan, de opening der „Bol tha" aankondigde, ,,'t Was gisteren voor Den Helder een feestdag", aldus heet het daar, en de schrijver, na een uitvoerig beschrijvend verslag van de gebeurtenis te hebben gegeven, eindigt zijn beschouwingen aldus: „De wakkere bestuursleden van Hel- „der's Belang maakten van de gelegen heid gebruik om bij de rit van Duin oord naar het station den gasten nog „even een kijkje te geven op de zich „zoo voorspoedig ontwikkelende en „inderdaad aantrekkelijke badplaats „Huisduinen en hen te voeren langs de „haven van Den Helder, waar zij als „hun plannen verwezenlijkt worden „den Zuiderzeevisschers voor hun. in „verband met de afsluiting der Zuider zee om te vormen bedrijf, een goede, „veilige haven hopen te bieden. Ja, „inderdaad, daar in dat voor velen nog „veelal onbekende Noordelijk deel van „Noord-Holland wonen mannen, die „nog energie en durf hebben en die de „ambitie hebben om, waar maar even „zich daartoe de gelegenheid voordoet, „het belang van stad en streek en daar- „door de algemeene welvaart te be vorderen. Dat is een verblijvend en „moedgevend teeken." v«3jHUK- urnnr WaHo hof rHohtcf hii I ho -hoi/U

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 17