EERENBAAI TOBRALCO NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WitlRINGEN EN ANNA PAULOWNA BuitenSandsch overzicht. GEMENGD NIEUWS. KIKRIKUUUKt .pTKa^'Lpir801"1"8 d® BCh0U<i,'rS geurige rooktabak f S. I. UIMMSSEI t li. No. 6957 EERSTE BLAD ZATERDAG 2 MEI 1931. 59ste JAARGANG HANDSGHOGsiKliEftS! De Engelsche positie in den Volkenbond. - De finan- wij brengen een groot© sor- cieele toestand van Duitschland. - Russisch gevaar teerm0 vanaf de goedkoopst© voor buropa. - De Roemeensche Kamer ontbonden. Communistisch gevaar voor de Spaansche republiek. FEUILLETON BINNENLAND. De Haringwet 1927. LUCHTVAART Zoo gemakkelijk te wasschen Zoo moeilijk te verslijten Kleur-, wasch- en zon-echt Een moordenaar aangehouden. Het spoorwegongeluk in Egypte. COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.Heldersche Courant f 1.50voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65 finnen- land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, 1 0.70, f 0.70, f i Modeblad resp. f 0.95, f 1.25,11.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.fr. p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v b. C. DE BOER J... Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412. Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (ge/raagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4ct. j - T. ^11 tof de fijnste soorten In een scherp artikel wijst de Dail.y Express op de gevaren die voor Engeland voortvloeien uit zijn huidige positie in den Volkenbond, in verband met den huidigen toestand in Europa. Duitschland en Oostenrijk willen een tolovereenkomst sluiten. Men behoorde hun zulks toe te staan, doch Frankrijk verbiedt het in naam van de „Geheiligde verdragen van ersailles trankiij v strekt zijn hand uit over Roemenie, Polen, Zuid-Slavië en Tsjechoslowakiie en wensoht de volledige hegemonie over Europa. Zal de Engelsche jeugd, vraagt bet tuau, moeten sterven als er iets gebeurt waar door de Fransche hegomonie bedreigd wordt of wanneer er toch een tolverbond tot stand komt? De Volkenbond moest een lichtende fakkel voor de menscheid zijn, doch thans schijnt zü een fakkel, waar mede eiken dag Europa in brand gestoken kan worden. Zoo goed als Amerika zich buiten den Volkenbond heeft weten te houden, had ook Engeland dat moeten doen, want het beteekent een gevaar voor het Engelsche wereldrijk. Engeland moet zich uit Europa terugtrekken. Het hart van het Britsche wereldrijk ligt te Lon den, niet te Genéve. De financieele toestand van Duitsch land is, zoo men weet, allesbehalve roos kleurig, en de rüksregeering zint op alle mogelijke maatregelen 0111 de uitgaven zooveel mogelijk te beperken, 0111 daar door het geweldige tekort op de begroo-1 ting wat minder te doen worden. Wij 1 lezen nu weer dat het rijksministerie alle overheidspersonen instructie heeft gege ven de door den Rijksdag goedgekeurde uitgaven slechts in zooverre te doen plaats hebben, als zulks op het oogenblik vol strekt noodig is. Dit staat in verband met het voornemen der regeering nog 300 mil- lioen te besparen, hetgeen gelijk bekend, sedert lang door de volkspartij ais nood zakelijke maatregel werd bepleit. Ihtus- schen is het door de geringe opbrengst van vele belastingen als gevolg der ma laise de vraag geworden, of deze bespa ring voldoende zal blijken om een nieuw deficit te vermijden. In dat geval zou de kwestie der vermindering van de sociale uitgaven acuut worden en in dat besef heeft het bestuur van de sociaal-democra tische Rijksdagfractie, heden vergade rend, tegen de eventueele plannen der re- geering in die richting geprotesteerd. Voor het overige werd in den boezem van de vergadering in twijfel getrokken of de door de regeering ontworpen maatregelen, van de broodprijzen te verhinderen, af doende zullen zijn. De sociaal-democrati sche Riiksdagfractie wil echter afwachten, welke maatregelen de regeering in de naaste toekomst zal treffen en welke uit werking deze zullen hebben, alvorens ze een besluit neemt om een nieuwe zitting van den Rijksdag te vragen. Over het Russische gevaar heeft de Hongaarsche minister van oorlog dezer dagen een redevoering gehouden. De mi nister noemde het tragisch, dat het bur gerlijke Europa niet inzag welke gevaren yan Russische zijde dreigen. Als het vijf- jaarsplan ten uitvoer is gebracht, zal Rusland over industrieën beschikken, die het voor zijn militaire bewapening noodig heeft. Indien het Russische leger zoo sterk is als het Poolsche en Roemeensche tezamen, zal Rusland een groot militair gevaar beteekenen. Dit gevaar zal men niet kunnen bestrij den, zoolang er nog onderscheid gemaakt wordt tusschen overwinnaars en overwon nenen. Als de nood aan den man komt kan men van Hongarije geen offers ver langen, als dit land thans niet als geliik- berechtigd wordt beschouwd en zi.in waar digheid hersteld wordt. Spreker wees vervolgens op de nauwe samenhang die er bestaat tusschen het Russische gevaar, de economische wereld crisis en de agrarische moeilijkheden. Hongarije kan de gebeurtenissen in zijn huidigen ontwapenden toestand niet kalm afwachten. Op grond van oeroude rechten moet het eisohen, dat aan het Hongaarsche volk toestemming wordt gegeven voor de ver- eischte bewapening te zorgen. De Roemeensche Kamer ontbonden. De Donderdagmiddagzitting van de Roe meensche Kamer was slechts van korten duur. Minister-president Jorga las de regee- ringsverklaring voor. Hij verweet den ge wezen ministerpresident Maniu, dat diens partij door haar obstructie de vorming van een coalitiekabinet onder Titulescu heeft verhinderd. De verklaring betreurt tenslotte, dat de onderhandelingen tot het verzekeren van betere samenwerking met de afzonderlijke partijen geen succes heb ben gehad. Er blijft aldus niets anders over dan uiteen te gaan. Deze slotwoorden werden door het meerendeel der afgevaar digden met stormachtig protestgeroep het woord cm het decreet voor te lezen, ontvangen. De minister-president hernam waarbij parlement en senaat worden ont bonden en de verkiezingen op 1 Juni en 4 Juni worden bepaald. Dit deed de alge- meene opwinding ten top stijgen. Er ont stond een algeheele chaos en een woest geschreeuw. De afgevaardigden trachtten te betocgen voor Maniu en tegen Jorga. Communistisch gevaar voor de Spaan sche republiek. De correspondent van liet „Journal des Débats" te Madrid acht het niet onmogeliik, dat er voor de jonge Spaansche republiek gevaar dreigt, niet van rechts, maar van links. Een groot deel der Spanjaarden, die de uitroeping van de republiek hebben willen doen vermij den, hebben dat minder gedaan uit tegen zin tegen de republikeinsche idee, dan wel uit vrees voor den niet-democratlschen terugslag, welken de republikeinsche revo lutie dreigde te veroorzaken. Sommige ele menten toch meenen, dat er niet een re publiek naar Franseh, maar een republiek naar Russisch voorbeeld moet worden in gesteld. Van rechts, zoo meent de corres pondent van het Panische blad, loopt de Spaansche republiek geen enkel gevaar, wel echter van links. Aan de rechterzijde bestaat de neiging een regiem, dat de aan hangers van rechts niet bewonderen, te steunen, uit vrees voor een regiem, dat zü nog minder bewonderen. Links is de toestand geheel anders: theoretisch telt de republiek daar geen vü'anden, maar terwü'1 er rechts vijanden waren en geen gevaar, zijn er links geen vijanden, maar wel gevaar. Gevaren. Er zijn ontevrede nen, teleurgestelde!!, en vroeg of laat zul len er uit gesproken vijanden zijn. Weet de regeering der nieuwe republiek weer stand te bieden aan de harstochten van onverantwoordelijke mensehen en van hen, die haar in gevaar willen brengen, dan zal zij niet slechts toonen, dat zij trouw is aan de beginselen, waarop zij zich beroept, zij zal dan tevens toonen, dat zij sterk is. DE VIERING VAN DEN VERJAARDAG VAN PRINSES JULIANA. kant uit, wat de belangen van andere be volkingsgroepen betreft, dan aanvankelijk de opzet was! (Hbl.) De reedersvereeniging voor de Ncderlandsche haringvisscherij spreekt zich uit voor de rijks controle op de Har'ngwet 1927. De reedersvereeniging voor de Neder- landsche haringvisscherij, op 30 April 1931 te 's-Gravenhage in algenieene leden vergadering büeen, kennis genomen heb bend van de door het bestuur van den Bond van Xederlandsche haringexpor teurs in het werk gestelde pogingen de •vrijkscontrole op de Haringwet 1927 in zijn hand te stellen op nader door de regeering te stellen voorwaarden, heeft in een motie als haar oordeel uitgesproken, dat de tijd nog niet rijp kan worden geacht voor een dergelijke ingrijpende verandering in de uitvoeringsvoorschriften van de Haring wet 1927, dat zooals de toestand in de haringexport thans nog is, de richtige na leving van de Haringwet 1927 het best wordt gewaarborgd door de in de praktijk gunstig werkende rijkscontrole, dat het vel gewenscht zou zijn indien de regee ring haar goedkeuring zou willen hechten aan het in het leven roepen eener com missie van overleg, bestaande uit en aan te wijzen door belanghebbenden bii de In Ben Haag. Hoewel het weer niet buitengewoon meewerkte was er toch Donderdagmiddag veel volk op de been om de verschillende leestelijkheden, georganiseerd ter viering Xederlandsche haringvisscherü, te weten van den verjaardag van Prinses Juliana haringreeders en haringexporteurs, wel bü te wonen. De Koninklijke Familie maakte in den loop van den middag een rytoer door de stad en werd op verschil lende punten hartelijk toegejuicht. Op de Lange oorhout gaf de harmonie Meyer- beer een concert, dat eveneens veel be langstelling trok. Tegen half vier concen treerde de drukte zich op de Prinsegracht voor het gebouw van Ons Huis. De kinder- Oranjebond hield een optocht en deze werd opgesteld in den tuin van bovenge noemd gebouw. Een groot aantal kinderen met vlaggen en allen met oranje getooid, marcheerden onder de vroolijke tonen van een muizekkorps en onder groote be langstelling van de zijde van het publiek naar het paleis aan het Noordeinde. Hier stonden de Koningin, Prinses Juliana en Prins Hendrik op het voor plein en beantwoordden vriendelijk de hartelijke toejuichingen van de kinderen ke commissie de regeering van voorlich ting zou kunnen dienen bij de toepassing en eventueele uitbreiding van de uitvoe ringsmaatregelen der Haringwet 1927. De motie werd in de onder voorzitter schap van den heer W. Richter Uitden- bcgaardt gehouden buitengewone alge meene vergadering der Reedersvereeni ging voor de Xederlandsche haring visscherü met 14 stemmen voor en 5 stem men blanco aangenomen. DR. ECKENER OVER DE DUITSCH- FRANSCH-AMERIKAANSCHE SAMEN- WEEKING OP LUCHTVAARTGEBIED Dr. Hugo Eckener lieeft Donderdag Een meisje uit den stoet kwam naar voor de pers een verklaring afgelegd over voren en bood aan Prinses Juliana een d;é Duitsch-Fransch-Amerikaansche sa- Binnenland. fraaie bloemruiker aan. Vandaar trok men langs het paleis van de Koningin-moeder, waar Hare Majesteit voor een der ramen stond en eveneens de kinderen vriendelijk toewuifde. GRAANHANDEL EN TARWEWET. Inschakeling zelfs rechtstreeks, ook in N.- en Z.-Holland te ver wachten. Naar het Hbl. verneemt, hebben de Ge westelijke Tarweorganisaties voor Noord en voor Zuid-Holland contact gezocht met den georganiseerden graanhandel in deze provinciën, teneinde een doelmatigen vorm te vinden voor inschakeling van den graanhandel bii de uitvoering van de Tarwewet. Deze stap wordt ten zeerste gewaardeerd, óók in boerenkringen. Reeds Donderdag heeft men in onder linge samenwerking een voorloopige standaardiseering van tarwe opgemaakt, welke'thans zal worden voorgelegd aan de georganiseerde afnemers, de Vita. Met vrü groote zekerheid mag worden aangenomen, dat de handel niet slechts zal worden ingeschakeld, doch dat zelfs reehtstreeksche handel tusschen boer en tarwehandelaar zal kunnen plaats hebben. Het gaat dus thans een meer gezonden THE DARK CHAPTER door E. J. RATH. 15) „Ik lieb ontdekt De heer Kilbourne zweeg en overwoog of het raadzaam was de nieuwsgierigheid van zijn gezin te be vredigen. „Bij nader inzicht Kikt het me beter, dat ik eens zal wachten 0111 te zien, dekken ''U"ie erover doet om het te ont- gen ben!" at lk er ln gevlo- De heer Kilbourne keek aio antwoordde niet o» (i^ ao ®nnit: en In ieder geval wilde hij den tiid hphb »r1 zijn ontdekking te toetsen. Ka het eten wf Hilda Marian er van A85 ECHTE FR1ESCHE 20 -50ct. per ons menwerking met het oog op de tegen 1933 overwogen geregelde luchtschipdiensten tusschen Duitschland en de Ver. Staten, in verband waarmede hij thans besprekin gen voert. Voorloopig betreft het een zuiver per soonlijke en vrijblijvende gedachten wisse ling, die in hoofdzaak betrekking heeft op een tusschenlandingsplaats op Franseh gebied, wellicht te Orly of Tours. Voors hands zijn nog geen definitieve besluiten genomen. De besprekingen zijn reeds zoo ver gevorderd, dat men reeds spoedig met de officieele onderhandelingen zal kun nen beginnen. Voorloopig denkt men slechts aan een korte tusschenlanding 0111 passagiers en poststukken op te nemen. Toch bliift de mogelijkheid nog open, later een Franseh vliegveld met alle noodzake lijke installaties in te richten. Te Orly is een geschikte luchtschiploods voorhanden, die echter verbouwd zal moeten worden. Gezien het feit, dat de transatlantische scheepvaartlijnen ieder jaar ongeveer 260 duizend passagiers vervoeren, kan men er op rekenen, dat een gedeelte van deze rei zigers een bekorting van den tocht naai de Ver. Staten met 2a2 of 3 dagen, zullen toejuichen. Wat de verwezenlijking van een geregeld transatlantisch vliegtuigver- keer betreft, ziet dr. Eckener voorloopig geen technische mogelijkheden. Met betrekking tot den pooltocht van de Zeppelin zeide Eckener, dat voorloopig de voor dergelijke groote wetenschappelijke ondernemingen noodige geldmiddelen nog niet voorhanden zijn. Niettemin verwacht hij het plan te kunnen uitvoeren. In de Ver. Staten interesseert men zich ten zeerste voor een mogeliike samenwerking tusschen de duikboot-expeditie van Wil- kins en een Zeppelin-poolvlucht. Het zou buitengewoon interessant zijn, indien aan de Pool een verbinding tusschen beide expedities tot stand kon worden gebracht. DE „ONBEKENDE" VIJAND. Donderdag heeft de rechtbank te Rot terdam bii verstek de zaak behandeld tegen J. K., 32 jaar, die terecht moest staan verdacht van mishandeling van L. M. L. Peters, gepleegd op 7 April 1930. Getuige Peters verklaarde dat hij van de heele mishandeling niets weet. Hij was op 7 April uit passagieren geweest be schonken geraakt en in het ziekenhuis j wakker geworden met een steekwond in de rechterzij, een wond in de rechterdij en een wond in een van de billen. Getuige weet alleen aan den overkant verschillen de café's te hebben bezocht. Van een vechtpartij daarna herinnert hij zich niets. K. kende hij niet, heeft- hij bij de politie of den rechter-commissaris ook niet ge zien. Getuige A. Speters heeft de vechtpartij gezien. Peters werd op een gegeven oogenblik door drie mannen aangevallen en op den grond gegooid. K. heeft ver schillende malen een stekende beweging naar Peters gëmaakt. Uit het verbaal van de politie bleek, dat in den zak van K., die dadelijk gear resteerd is, een mes is gevonden, waar aan versche bloedsporen zijn aangetrof fen. Het O. M„ waargenomen door mr. E. D. H. Schutter, eischte 6 maanden gevange nisstraf. EEN BANKGEBOUW BINNEN GEDRONGEN. Woensdag tegen den avond, toen het kantoor der Rotterdamsche Bankvereeni- ging te Arnhem reeds langen tijd was ge sloten en toevallig een van de directeuren en een procuratiehouder nog een confe rentie hielden in een lokaal van de bank, verscheen plotseling een vreemde man in de kamer, die op een vraag van den ver wonderden directeur, wat hii daar deed, ten antwoord gaf, dat hij een glaasje water wilde hebben. De directeur vroeg den man, die er haveloos uitzag, hoe hii binnen was gekomen en wat hii eigenliik wilde, waarop hij volhield, alleen een glas water te verlangen. De directeur zond den man in de hal, waar de portier hem het verlangde gaf, terwijl de directeur inmid dels de politie waarschuwde. Toen deze was gekomen, bleek, dat de man door de poort ter zijde van het bankgebouw aan de achterzijde door een raam was binnen gekomen en door een aangrenzend ver trek in de kamer van de directie was be land, die hij waarschijnlijk niet meer had gedacht aan te treffen. De recherche nam den man mee naar het bureau. Hii bleef volhouden, dat hij Groote sorteering, in effen en gewerkt, 75 cent per el. Verkrijgbaar Pv: Letop naam op den zelfkant Vraagt onze stalen -collectie langs in haar kamer en dreigde haar het leven ondrageliik te zullen maken, als ze ooit weer verklapte, wat Hilda gezegd had over den nieuwen chauffeur. niet aa11 iedereen mün 00 r- nfiu 'io bekend te maken", zei Hilda; niii vpviorr a"een om te probeeren ii e legen te maken. Je hadt er geen enkele eerlijke reden voor." „Wel waar!" „Heusch? Wat dan?" „Je wou me geen geld leenen." „Marian, het is een schandaal! Het is gewoon chantage!" „Ik had het land en ik ben blut." „En dat zal je blijven tot je weer maand geld krijgt," „Ik wed van niet!" „Van Kane krijg je niets los." „Ik wed, dat ik niet blut blijf!" her haalde Marian. „Het kan 111e heusch niets schelen," zei Hilda; „maar ik verbied je 111e in het ver volg te betrekken bii gesprekken over Rawlins." „Je snapt hem niet, hè?" Hilda, diq op weg was de kamer te ver laten, keerde zich plotseling om bü die beschuldiging. „Heb je met dien iandlooper over mij gesproken?" vroeg ze streng. „Over jou? Maar Hilda." „Ik vertrouw je geen oogenblik," zei Hilda. „Ik ken je door en door. Je maakt een hartsvriend van iederen land'ooper. Het is een schande! bespreekt familie Het lot van een nierlijder is vaak ellendig; dikwijls is hij niet in staat om zijn werk t<e doen. Bii elke bewe ging schieten scherpe, stekende pijnen door zijn lendenen, Nare urinekwalen, waterzuchtige zwellingen, hoofdpijn en duizeligheid kunnen zijn leven nog onaangenamer maken. En den volgen den dag is het weder juist hetzelfde nieraandoeningen worden niet van zelf beter. Gebruik onmiddellijk Fost-er's Rug pijn Nieren Pillen. Uitstel kan leiden tot rheumatiek, spit, isphias, blaas ontsteking, nierwaterzucht, nierzand en -gruis enz. Foster's Pillen geven aan de nieren juist de hulp, die zij noodig hebben, en wekken ze op tot her nieuwde werkzaamheid. Zij werken uitsluitend op de nieren en blaas, en kunnen vol vertrouwen en veilig gebruikt worden. Bij alle drogisten enz. 1.75 p. flacon. aar:g-'heden niet ze, als waren ze huisvrienden. En als je er zelf geen eind aan maakt, zal ik het doen, Marian!" „Ik wed, dat ik niet meer met hem ge sproken heb dan jü." Ze bedoelde niets met deze woorden. Het was alleen maar een antwoord 0111 het gesprek gaande te houden. Maar Hilda schrok. „Heeft hij iets over mij gezegd tegen i je?" vroeg ze onheilspellend. Marian schudde het hoofd. ;,Is dat vcar?" „Absoluut." „Als ik dacht, dat Hilda zweeg veeibeteskenonci. „Jullie schüut vanochtend heel wat af gepraat te. hebben," zei Marian minzaam. f w^161,1 a''veel verder gegaan, dan niet Hilda's waardigheid overeenkwam. Ze zei dus alleen: „Als het noodig is, zal vader hem weg sturen, zoodra ik het hem vraag. Vergeet djit met, Marian!" Let kwam Marian het verstandigst voor hierop niets te antwoorden. Ze wist, dat Hilda verantwoordelük was voor het ver- tiek van twee landloopei's den vorigen zo mer en ze wilde niets risqueeren voor iemand, die haar kon leeren duiken; ze ging dus over tot een onderwerp van ge meenschappelijk belang. „Wat denk je dat vader ontdekt heeft, Hilda?" „A1 s hü iets ontdekt heeft," vulde haar zuster aan. „Geloof je, dat hü opsneed?" „Je kent vader." „Ja-a. Maar hij is soms toch wel slim ook." „O, soms," gaf Hilda toe. „Hü heeft een handigheid om te zien, wat voor vleesch hü in de kuip heeft." „Jawel, maar Hilda maakte een ge baar alsof het haar begon te vervelen. „Wat doet het er eigenlijk toe? we praten er over, alsof het ons heusch kon sche len." Marian had graag gelachen, want ze doorzag Hilda maar al te goed; maar het jongere zusje begreep, dat het geen ge schikt oogenblik was 0111 onpolitiek te zijn. Ik zal jé wat zeggen. Hilda! Als...." Ze zweeg en wees op de deur. Mevrouw Kilbourne liep de ha] door, den arm vol boeken. Marian knipoogde. Hilda zuchtte. „Op weg om haar slachtoffer de tweede dosis te geven," fluisterde Marian. „Eerst komt altijd de schoonmaak zeep, wa ter, een scheermes en de rest. Daarna geestelijke verheffing. Dezelfde oude boe ken, zeker!" „Dat is tenminste iets. dat ze nooit ste len." zei Hilda. „Arme moeder! Ze heeft nooit genoeg van haar reddingswerk." „Dat zal wel zoo blijven. Aan allemaal wordt hetzelfde letterkundige brouwsel voorgezet. Maar ik zou wel eens willen zien, hoe deze het opneemt." niets anders dan een glas water verlang de. Hij verklaarde uit Amsterdam te ko men en bekende daar in 1928 een nog niet opgehelderden diefstal met braak te heb ben gepleegd bij de firma Perry en reeds eerder wegens diefstal met braak te zij 11 veroordeeld. Na telefonisch ingewonnen inlichtingen bü de politie te Amsterdam bleek, dat hii met de politie daar nog wat had af te rekenen, waarop de man in ver zekerde bewaring is gesteld. Hü zal ter zake van inklimming in de bank te Arn hem worden vervolgd. Buitenland. Hij had reeds 4 vrouwen vermoord. Een moordaanslag op een jeugdige Poolsche leidde Woensdagavond tot de arrestatie van een 22-jarig Oostenrijker, Raviki genaamd. Bü zijn arrestatie be kende hq in België reeds vier vrouwen te hebben vermoord. Tè Parijs had hü de jonge Poolsche slechts eenige dagen ge leden leeren kennen en haar verteld, dat hü wilde dat zü met hem mee naar Oos tenrijk zou gaan om met hem te trouwen. Toen de jongelui te Straatsburg over nachtten, trachtte Raviki het meisje te wurgen, om zich in het bezit van haar spaargeld, een bedrag van ongeveer 1000 francs, te stellen. 46 dooden en 41 gekwetsten. Het aantal slachtoffers van den ver- schrikkelIjken brand in een trein bü Ben- ha is tot 46 gestegen. De overlevenden doen hartverscheurende mededeelingen over het gebeurde. Onder de lijken, welke langs den spoor weg liggen, bevinden zich er talrijke van kinderen. De kinderen zijn door hun waanzinnig geworden moeders door de vensters uit den rijdenden trein gewor pen. De meeste Kiken zijn zóó verbrand, dat men de dooden niet meer kan her kennen. Dit is ook het geval hij tien kin derlijken. De brand was zóó hevig, dat zelfs de telegraafleidingen langs de spoorbaan Mevrouw Kilbourne liet deze taak nooit, door iemand anders vervullen. Ze vond, I dat ze persoonlijk haar belangstelling 'moest toonen. Telkens weer trachtte ze haar Iandlooper aan het verstand te bren gen, dat zijn welzijn niet slechts behar- 1 tigd werd door het personeel. Nauwgezet deed ze deze bedevaart en droeg haar be- I knopte bibliotheek voor geestelijke ver- i betering met hoopvol hart. Ja, niettegenstaande haar eenvoud, hield ze toch van een dramatisch effectje. i Nooit liet ze de boeken in de garage lig gen; iederen keer, dat een Iandlooper wegging, werden ze naar huis terugge bracht, gewoonlijk door Grosvenor. Als 1 ze weer noodig waren, ging ze ze persoon- Kik plechtig brengen, Rawlins was bezig de ruiten van de I limousine schoon te poetsen, toen ze ver- 1 scheen. Hii groette en nam een afwachten- 1 de houding aan, terwijl hü tersluiks een blik wierp op de boeken. Ze liep naar de werkbank en legde daar haar vrachtje neer. „Ik kom je wat lectuur brengen, Raw- lins." j „Dat is heel vriendelijk van u, me vrouw." Ze nam een van de boeken op en be keek den titel. „Heb je veel gelezen, Rawlins?" „Niet zooveel, als ik wel zou willen, me vrouw." „Goede lectuur is dikwijls van grooten invloed op ons, Rawlins. Vele menschen j hebben hun leven verknoeid, alleen omdat ze den steun misten, dien we kunnen vin den in goede boeken. Ik breng je hier het een en ander, waaraan je veel'kunt heb ben. Ik heb ze zelf uitgezocht." Ze zweeg om den indruk van haar woorden te verhoogen. „Ik noem het mijn kleine handleiding „Landloopers, vulde hij aan, toen ze aarzelend een woord zocht. „Neenzei mevrouw Kilbourne hoofd schuddend. „Zie je, Rawlins, je bent nu niet langer een iandlooper. Je bent een werkman met een gepast gevoel van eigenwaarde. Je moet een nieuw leven be ginnen. Deze boeken vormen te zamen een kleinen cursus voor menschen. die zoo pust een nieuwe loophaan gekozen hebben. Het zijn geen bepaalde lessen die je in een vaste volgorde moet door- werken. Je kunt beginnen met het hoek. dat je het meest aantrekt. Ze zijn allemaal „Dank 11 wel, mevrouw," mompelde hij „Over een paar dagen zal ik je vragen" wat je leest." Hij boog ernstig. „Bevalt je kamer je, Rawlins?" „Uitstekend, mevrouw." "A's je nog wat platen wilt hebben za' ik ze je sturen." (Wordt v#rvolgd.)

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1