N.V. STOOMWASSCHERIJ „DEN HELDER" VIERDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS MANTELS JAPONNEN Doet U nog hedenavond de U toe gezonden Briefkaart ongefrankeerd op de bus VAN ZATERDAG 9 MEI 1931. Openbare vergadering Cambo. VasscheriJ. WILHELMINASTRAAT 63-67 TEL. 524 l PREDIKBEURTEN Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Mei. Z '10 M 11 D 12 W 13 D 14 Maan opond. 2.17 11.37 2.29 12.49 2.39 14.— 2.47 15.11 2.56 16.22 Zon Hoogwater op 4J.4 4.12 4.11 4.09 4.08 oud: 19.37 19.39 19.41 19.42 19.44 V Z 15 16 Zomertijd. 4.06 18.37 5.08 20.45 4.18 19.54 5.05 20.46 sm. 2.29 3.49 5.05 6.04 6.49 8.27 8.59 nam 3.08 4.29 5.37 6.27 7.09 8.43 9.15 Licht op voor allo voertuigen: Wintertijd. 20.05 uur* Zondag 10 20.07 Zaterdag 9 Mei. Maandag 11 10.09 A.s. Maandag hoopt de heer J. Scherer den dag te herdenken, waarop hij voor veertig jaar als vuurwerker in 's Rijks betrekking trad. GEEN SPREEKUUR VAN DE WETHOUDERS. Door de wethouders der gemeente Den Helder zal Maandag, 11 Mei a.s. geen spreekuur worden gehouden. VERJAARDAG H.K.H. PRINSES JULIANA. Het bestuur van de Ohr. Oranjeveree- niging ontving deze week, op haar ge- lukwensch-telegram, ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juli- ana verzonden, een schriftelijke dankbe tuiging. EINDEXAMEN R. H. B. S. - Door den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen zijn de volgende gecommitteerden aangewezen voor het af nemen van de eindexamens aan de R. H. B. S. alhier, die plaats hebben op 3, 4, 7 en 8 Juli: G. Mannoury, hoogleeraar aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam; dr. J. E. W. Ihle, hoogleeraar aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam, te Utrecht; mr. dr. H. S. Veldman, voor zitter van den Raad van Arbeid, te Apel doorn; J. Visser, directeur van het Rijks opvoedingsgesticht te Amersfoort; dr. W. J. Kühler, hoogleeraar aan- de gemeente lijke universiteit te Amsterdam. EERSTE ZOMER-CONCERT. De Harmoniekapel „Winnubst", direc teur de heer H. B. Schenkels, zal op Dinsdag 12 Mei, des avonds van 8 uur tot 9 u. 30, in het Julianapark (bij ongun stig weder Woensdag 13 Mei) haar eerste zomerconcert geven. Programma: I. Vivat Europa! Marche E. Larue Le Diamant Noir. Ouverture F. Popy 3. In Schoner Maiennacht. Walzer Max. Rentzsch 4. Myosotis. Andante pour clarinet (Si-b) L. Leistikow Solist de heer J. J. Schenkels. 5. Fête au Trianon. Fantasie-Suite. Fr. Popy Fantasie La Favorite Opéra de Donizetti 7. De Residentie-marsch W. Schootemeyer VRIENDSCHAPPELIJKE DAMWEDSTRIJD. Morgen, Zondag 10 Mei, zal in de bo venzaal van het „Kegelhuis", des middags om 12 uur een vriendschappelijke dam- wedstrijd tusschen de Heldersche dam club en de Texelsche damclub gespeeld worden. Door damliefhebbers en oud-leden kan de wedstrijd gratis bijgewoond worden. VAKSCHOOL VOOR MEISJES VOOR DEN HELDER EN OMSTR. Jaarverslag 1930. B e st u u r. De heer ir. O. van Dam zag zich door drukke werkzaamheden ge noodzaakt, als secretaris der vereeniging af te treden. De heer J. Jager werd be reid gevonden deze taak wederom op zich te nemen en trad op 8 April in functie. Andere veranderingen in het Bestuur hadden niet plaats. Leerkrachten. Aan mej. H. J. R. Enschede werd op verzoek, met ingang van 1 September ontslag verleend als leerares in kinderverzorging en opvoe ding. In deze vacature werd onder goed keuring van den Minister voorzien, door benoeming van mej. A. N. M. Grin te Haarlem. Leerlingen. Het aantal leerlingen bedroeg: 00 Oö ft ki g E e a oo -1 •*- ir. ei S rv o' f* c <U E 3 en 3 w Ob j en T* Ui Z. r-t A WJ 03 rt W 3 Sb "53 2'S «s- 3 •£5 USS a3 S OU O SS u Januari 117 15 15 u 80 31 Decmber 142 17 9 11 Lj y 1 1 IOI late'n -tiet nieuwe schooljaar werden toege- (Ia nnLum''arirTen Cursu-S 67 leerlingen; tot onleidhï^huishoudster 12 leerl.; tot de den cursus ^Umnaaister n leer1-'- tot leerl tot den l naaian en verstellen 34 leer.:; tot en dienen 15 leerlingen. dekken Het getuigschrift van den 3-jarieen cursus werd aan 24 leerlingen uitgeïefkf 10 hiervan gingen naar de opleiding voor Costuumnaaister, 2 naar die van de op leiding voor Huishoudster over. 2 leerlin gen ontvingen het getuigschrift niet. Het diploma voor Costuumnaaister ont vingen 6 leerlingen. Aan 2 leerlingen, waarvan één door ziekte, één door ver andering van woonplaats een deel her op leiding had gemist, kon het diploma niet worden uitgereikt. Van de opleiding voor Huishoudster slaagden 10 leerlingen. Van deze leerlingen volgt thans één van de opleiding voor de acte N VII (koken en voedingsleer), 3 werden geplaatst als hulp in de huishouding, 3 als leerling verpleegster, 3 volgen cursussen, die niet aan hun hier genoten opleiding aanslui- ten. 4 oud-leerlingen van de opleiding Huis houdster slaagden voor het examen leerares, 3 voor de acte N VII (koken en voedingsleer) en 1 voor de acte N (huishoudkunde en waschbehandeling). Van de opleiding voor Huishoudsters werden 12 leerlingen van het eerste n3al het tweede leerjaar bevorderd, 2 werden niet bevorderd. Lezing ouderavond. Op ver zoek der oudercommissie en het Hoofd van school no. 8 werd door de Directrice op 26 Maart in de Vakschool een voor dracht gehouden over „Het vakonderwijs voor Meisjes". Ter demonstreering van het gesprokene was werk der leerlingen van de school tentoongesteld. De aanwe zigen toonden zeer veel belangstelling. Excursies. De leerlingen van de 3e klasse maakten een uitstapje naar het Gooi. Zij logeerden in de jeugdherberg „de Heikneuter" te Laren. De opleiding Huishoudsters van het eerste en het tweede leerjaar en die van de opleiding voor Costuumnaaister be zochten gezamenlijk de electriciteitsten- toonstelling en het Koloniaal Museum te Amsterdam. De opleiding voor Costuum naaister afzonderlijk de magazijnen van de firma Metz en Co. en het Veiligheids- museum aldaar. Evenals in voorafgaande jaren bezochten de opleiding voor Huis houdster en de derde klasse de installatie van de waterleiding te Huisduinen. Internaat. Het internaat telde in het afgeloopen jaar 4 inwonende leerlin gen en 3 leeraressen. Eén van de laatste verliet met ingang van 1 October het in ternaat. Donderdagavond in Casino. Het Cambo hield op 7 dezer in de Ca sinozaal een openbare vergadering, waar- i in door de heeren De Nijs en De Zwart het voornemen van de Indische Regee- i ring, om ook de soldijen voor binnen de 'keerkringen van het Marinepersoneel te verlagen, werd besproken. Eerstgenoemde spreker gaf een historisch overzicht van de salarieering van het marinepersoneel, wanneer dit binnen de keerkringen dient, en ging daartoe terug tot den tijd van vóór den oorlog. De schandelijk lage loo- nen, welke in die jaren aan het marine personeel beneden den rang van officier werden betaald, gaven ook toen reeds alle aanleiding aan de Cambo-bonden om daartegen met klem op te komen, met als gevolg, dat in 1920 een beter tijdperk in trad, dat echter in 1925 weer geheel werd ongedaan gemaakt. De in 1924 door het Departement van Marine te Batavia bui ten het personeel om in elkander gezette soldijregeling gaf weer alleszins reden tot groote ontevredenheid, vooral onder het overgroote deel van het personeel, dat niet met een belangrijk aantal dienstjaren of den hoogsten rang gezegend is.De voor verbetering gevoerde actie heeft er toe geleid, dat de Minister van Defensie bij de behandeling van de begrooting van Defensie voor het dienstjaar 1931 toegaf, dat voor enkele categorieën gehuwden met kinderen verbetering noodzakelijk was en hij daartoe met zijn Ambtgenoot van Ko loniën in overleg zou treden. Hetgeen er op wijst, dat de salarieering onvoldoende is. Verlaging van deze salarissen is dan ook thans met eenigen redelijken grond niet door te voeren. De tweede spreker behandelde de rede nen waarom de Indische Regeering tot de verlaging van de salarieering van het ge- heele Gouvernementsambtenarendom is gekomen, n.1. een tekort op de begrooting. Eenzelfde reden als we in de jaren 1924 hier te lande hebben gekend, toen de heer Coliin 140 millioen tekort raamde op de Staatsbegrooting, welk tekort er later niet bleek te zijn geweest. Het personeel van de overheid vraagt zich dan ook thans af of het waar is dat dit tekort er is. En daarnaast of het wel waar is dat ver laging van de salarissen het eerste middel moet zijn om in het tekort te voorzien en of er niet andere middelen moeten worden te baat genomen. Hij wijst daarbij op den stand van de aandeelen van diverse maat schappijen, die in Indië werken en groote winsten maken en die voor ieder lezer van het „Handelsblad", b.v. van 7 Mei 1931, zijn te oontroleeren. Niet dus een speciaal daartoe uitgezocht nummer van een of ander dagblad, maar het eerst voor de hand liggend en zoo van de pers afkom stige avondblad vermeldt deze gegevens. Wiist er verder op, dat een deputatie van het marinepersoneel bij de salarisver laging in 1924 bij het Kamerlid Tilanus kwam en toen de mededeeling kree", dat in verband met het dalen der algemeene conjunctuur en in verband daarmede van de loonen b.v. van de metaalbewerkers, het vanzelf sprekend is, dat ook de loonen van het overheidspersoneel moesten zak ken. Dit wijst er op, dat als de vakbewe ging niet sterk genoeg is, zooals thans in Indië het geval is, en ieder b.v. op eigen terrein zit te grasduinen, dat dan de Re geering haar wil tot loonsverlaging kan doorvoeren, zonder dat de menschen daar tegen iets kunnen doen. Met een opwekking en vooral schouder aan schouder in de vakbeweging te blij ven, besloot hij zijn rede. Een gezellig debat, waaraan ook de pas uit Indië teruggekeerde bestuurder Smith deelnam, over de gestelde motie, had tot gevolg, dat deze, na een kleine wijziging, met algemeene stemmen werd aange nomen. Zij luidt als volgt: Motie. Het in de C.A.M.B.O-bonden georgani seerde marinepersoneel, op 7 Mei 1931 in openbare vergadering bijeen in „Casino te Den Helder; Gehoord de besprekingen betreffende de voornemens van de Indische Regee ring om de soldijen voor binnen de keer kringen van het marinepersoneel beneden den rang van officier te verlagen op grond van het feit, dat er een tekort is op de Indische Begrooting; Constateert: dat de soldijen voor binnen de keerkrin gen van genoemd personeel sedert 1925 in het algemeen reeds te laag zijn, hetgeen in belfpflrp"ke mate het geval is met de soldijpn van het overgroote deel van het marinenersoneel; dat het dienen binnen de keerkringen voor het marinepersoneel vooral op het modern oorlogsmateriaal een zeer zwaren arbeid vcrir.t en aan het lichaam en de zenuwen bijzondbr hooge eisohen stelt; dat de Minister van Defensie bij de be handeling van de laatste begrooting nog heeft verklaard, dat hy in overleg zal tre den met zijn Ambtgenoot van Koloniën om ook voor het marinepersoneel, dienen de binnen de keerkringen, de kindertoe- I slag door te voeren op grond van het feit, dat voor enkele categorieën gehuwden met kinderen de noodzakelijkheid bestond de soldnen te verhoogen. j Komt er dan ook met klem tegen om I dat thans de soldijen van genoemd mari- nepersoneel, ondanks dat ze dus reeds te i gering zijn, ook nog zullen worden ver? I laagd, alleen op grond van het niet slui- l tend zijn van de Indische begrooting. j Draagt de Bondsbesturen op alles in i het werk te stellen om de genoemde voor- stellen tot verlaging van de soldijen voor binnen de keerkringen van het marine- I personeel niet te laten doorgaan. Brengt deze motie ter kennis van de Ministers van Defensie en Koloniën, de i Tweede en de Eerste Kamer der Staten- Generaal en de Pers. I FEESTELIJKE JAARVERGADERING VAN HET GEREFORMEERD EVANGELISATIE-ZANGKOOR „ORA ET LABORA". Men schrijft ons: Het Gereformeerd Evangelisatie Zang koor, dat twee jaar geleden slechts een ledenaantal had van 18, zagen we op den feestavond van j.1. Donderdag tot 42 leden aangegroeid, wel een bewijs, dat de leiding in goede handen is. Nadat de voorzitter, de heer Geus, in een kort openingswoord allen welkom heette, las de secretaris de notulen voor, waarna ons zangkoor zelf aan de beurt kwam. Het bracht een Russisch Vesper koor ten gehoore, hetwelk heel aardig klonk en by het publiek ook nogal ingang vond. Mej. Mallet had een solopartij en i zij had werkelijk een heel aardige stem, i die echter door nog heel wat oefening gë- i schoolder moet worden. I Hierna traden voordrachtkunstenaars of liever samenspraakkunstenaars op, die i met eenige komische voordrachten de lachspieren van de aanwezigen nogal eens in beweging brachten. Ds. Tollenaar hield voor de pauze nog een korte toespraak over het nut en de groote moeilijkheid van evangeliseeren. Na de pauze vertolkte het koor nog eenige nummers en zong de heer Visser 1 een solo. Het gebrek van den heer Visser, die, hoewel een ongeschoolde, geenszins onaardige stem heeft, is, dat hij de woor den. niet goed uitspreekt. I Om pl. m. half twaalf eindigde deze over het algemeen genomen goedgeslaagde I avond. Wy hopen, dat het Evangelisatie- Zangkoor, dat werkelijk veel nuttig werk doet, zoo in bloei mag blijven toenemen als 'de laatste jaren. EEN T URNDAG OP DEN TWEEDEN PINKSTERDAG. Zeshonderd deelnemers aan de wedstrijden en ongeveer elfhon derd aan een optocht. Het vorig jaar heeft de Chr. Gymnas- tiekver. „Turnlust" haar 25-jarig bestaan herdacht, welk feit met eenige turnavon- den in „Casino" is gevierd. Toen is bij het bestuur echter het plan opgekomen, om tot besluit van dat jubileum, het ge west Holland van het Ned. Chr. Gymnas- tiekverbond, dat jaarlijks op den tweeden Pinksterdag een turndag houdt, uit te noodigen, dezen keer naar Den Helder te komen. En het is niet bij het plan geble ven, doch het bestuur heeft alle moeilijk heden, die aan de organisatie van zoo'n dag verbonden zijn, onder het oog gezien en die aangedurfd. Het gewest is uitge- noodigd en heeft deze uitnoodiging aan genomen en zoo zullen op den tweeden Pinksterdag honderden turners uit de pro vincies Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht en Zeeland naar Den Helder ko men. Als nu het weer maar meewerkt. Doch ook met minder gunstig weer is re kening gehouden, zooals uit onderstaande blijkt. Wy zeiden het reeds boven, aan ue or ganisatie van zoo'n turndag zijn heel wat moeilijkheden verbonden. Om te beginnen was daar 't vraagstuk, hoe krijgen we alle turners, zelfs die uit Zeeland, vroeg ge noeg in onze stad. Aan de directie der Ned. Spoorwegen werd het verzoek ge richt een extra trein te laten loopen van Rotterdam uit. Dit verzoek werd inge willigd en zoo zal den tweeden Pinkster dag een extra trein van Rotterdam, via Haarlem en Uitgeest, naar Den Helder loopen, terwijl ook nog een extra trein van Amsterdam naar Uitgeest zal rijden voor de deelnemers uit de hoofdstad en de provincie Utrecht. Ongeveer 650 a 700 turners zullen van buiten komen. Aan de wedstrijden, die op het Heider- terrein aan den Bolweg zullen worden ge houden, zal door ongeveer 600 turners worden meegewerkt, terwijl in den op tocht, die 's middags wordt gehouden, 1100 turners zullen meeloopen. Verschillende muziekkorpsen zullen by den optocht hun medewerking verleenen. Het is wel aardig om te vermelden, dat een der vereenigingen, n.1. die uit Utrecht, een eigen tamboer en pijperkorps, be staande uit 25 man, zal meenemen. By ongunstig weer zullen de wedstrij den in de exercitieloods aan de Buiten haven worden gehouden, die door de ma rine-autoriteiten daarvoor bereidwillig is afgestaan. Wij komen later nog wel op verschillen de bijzonderheden betreffende de wedstrij den en het uur van aanvang daarvan, als mede den optocht en haar route, terug. Vermelden we tenslotte nog, dat een ee; e-comité is gevormd, waarin zitting i hebben burgemeester Driessen, als voor- jzitter, en als leden de heeren Ir. Monhe- mius, Ir. Van Dam, E. H. Bos, S. de Böck, A. Dokter, Ds. F. Tollenaar, Ds. R. J. W. S. Hoek. Ds. Bergers en den commissaris van politie, de heer C. W. Gratama. VEREEN. VAN HUISVROUWEN. Blijkens advertentie in dit nummer zal Maandagmiddag 11 Mei, te 3 uur, de laat ste theemiddag gehouden worden van bovengenoemde vereeniging. Men zie de advertentie. 5ij ons vindt U altijd de mooi ste JAPONNEN en MANTELS, tegen de laagste prijzen. Er is veel ontmoedigends in velerlei takken van bedrijf. Deze aanhaling is verre van nieuw en het feit zelf kan leiden tot pessimisme. Als we lezen hoe groot te IJmuiden de opgelegde vloot is, dan is men geneigd te komen tot een diep-in den put-stemming, want het vissoherswerkloosvraagstuk daar ter plaatse baart heel wat zorg. Als de omstandigheden ongunstig zijn (en er van nood sprake kan zyn, is het een kenmerkende menscheliike eigenschap, dat hij al zijn veer- en geestkracht weet te cohcentreeren om den nood te boven te komen. In tijden van depressie (die niemand natuurlijk wenscht, ontstaat er vaak een ontplooiing van gedachten, die nieuwe banen weet uit te stippelen, waardoor, juist door met het oude te breken, nieuwe mogelijkheden in perspectief komen te staan. Veel is er op gewezen, dat de IJmuider vloot niet met haar tijd is weten mee te gaan en ook dit feit als één der oorzaken moet worden genoemd, dat er thans haast kan worden gesproken van een cata- strophe. Het afzetgebied van visch is beperkter geworden, omdat het buitenland, door ino- derniseering en uitbreiding der visschers- vloot, beter in staat is aan eigen binnen- landsche vischconsumptievraag te vol doen. Hebben we laatst aangehaald, hetgeen Duitschland, België, Portugal, Engeland op dat gebied doet, dan is er reden voor ons land te over om niet achter te blijven. Rusland b.v. breidt zyn visschersvloot op geweldige wyze uit. Dat zal kunnen, omdat het afzetgebied haast ongelimiteerd is. Alleen, by al die uitbreiding, doet de vraag zich op, of de productiviteit der zee wel voldoende is aan al die modern inge richte visschersvaartuigen een bestaan te leveren. Maar, zooals thans met het geheele pro ductiesysteem, zal ook hier regelend moe ten worden opgetreden, wil alles niet, tot ladeel van allen, muurvast loopen. De tijden dringen er vanzelf toe, dat it vraagstuk ernstig onder de oogen jwordt gezien en ook daarvoor zal wel een weg worden gevonden. Dat men ook in de visschery wereld niet alles somber bekijkt, bewijst wel dat door de nieuw opgerichte Motorvisschery-Maat- schappij „Piscator" te Vlaardingen twee nieuwe motortrawlers in de vaart zullen worden gebracht, die 35 m lang worden en voorzien van een 300 pk motor. Daarover kan men zich in tijden van depressie verheugen, dat er telkens nieuwe krachten zijn, die de teugels weer opnemen. Ook zal er wat moeten worden gedaan om de afzet van visch te bevoredren. En het eenige middel daartoe is: propaganda voor een eet-meer-visch beweging. Een nationale industrie als het vischbe- dryf mag echter niet aan zyn lot worden overgelaten en dient in zijn tegenwoordige worsteling om het hoofd boven water te houden, stevig te worden gesteund. Belangstelling van overheidswege voor deze propaganda zal ten goede komen aan vele duizenden in den lande en dat ook ieder daar ten slotte een steentje aan bij draagt, zal niet alleen het saamhoorig- heidsgevoel bevorderen, doch zal tenslotte de geheele gemeenschap ten goede ko men. Hoeveel streken in ons land b.v. zullen er niet zyn waar nooit haast visch in den verkoop wordt gébracht, terwijl men hun kerend naar dat heerlijke gerecht uitziet. De visch zich als privaat persoon te doen toezenden per post of snoor, zal in den regel te duur in prijs komen. Doch, door stelselmatig georganiseerd scheppen van verkoopgelegenheid ter plaatse, zou den vele personen er toe in staat worden gesteld zich van visch te voorzien. Bovendi enmoet velen worden bijge bracht, dat visehgerecht kan zijn een deli catesse, zoo op de juiste wijze dat gerecht wordt toebereid. In dat opzicht ligt er, ook in ons land, nog een eniorm terrein braak en, zooals gezegd, het zou voor de vischindustrie van groot belang zyn, zoo dat terrein tot ont ginning kon worden gebracht. Doet het niet eigenaardig aan en is het eigenlijk niet te betreuren, dat de haring thans, nu ze in zoo enorme hoeveelheden wordt aangevoerd, haast onverkoopbaar is, terwijl velen in het land een behoorlij ken prijs zouden willen betalen, zoo ze in de gelegenheid tot koopen werden gesteld? Slechts een wijdvertakte organisatie zou daarin verandering kunnen brengen. Visschers en handelaars zouden daarvan kunnen profiteeren. Hoe daartoe nu te geraken? Eerst krachtig propaganda gemaakt voor de eet-meer-visch leuze en dan in vele platteland-centra iemand, die zich be last met den verkoop, aanstellen, by welke handelingen de helpende hand van over heidswege wordt verleend. Is dat goed gefundeerd, dan, in hoofd zaak verder alles overlaten aan het parti culier initiatief, die door afwikkeling wel zal zorgdragen. Natuurlijk zijn aan zoo'n regeling vele moeilijkheden verbonden. Maar zijn het ook geen moeilijkheden als honderden visscherlui leeg loopen en hoeveelheden kostbare visch, waarnaar velen zitten te hunkeren, onverkoopbaar zijn? Daaronder zal de gemeenschap meer lijden, dan wanneer wat geld wordt ge offerd om een bedrijf rendabel te maken. En dat voordeel is niet slechts van ma terieel® beteekenis, doch raakt ook sterk een moreele zijde van het bestaansvraag- stuk. Het duurt soms lang voor de wagen op gang is gebracht, maar loopt hij eenmaal, dan gaat het in den regel als gesmeerd. Eerst moet de traagheidskracht wordeu overwonnen. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. In de maand April werd de Leeszaal bezocht door 1168 mannen en 113 vrou wen, totaal 1281 personen. Uitgeleend werden: 1898 romans, 2132 kinderboeken en 633 studieboeken. Totaal 4663 banden. De navolgende werken werden aange schaft: Berend: De geluksvogel": Boissevain: De kansen der kerk; Cats: Verzamelde dichtwerken; CornelissenSchepp: Hon derd Amerikaansche tomaten-recepten; Van Dam: Alie van WijheSmeding in haar letterkundigen arbeid; Endt: Sociolo gie; van HoogstratenSchach: De liefde van een moderne vrouw: Lagerloef: On zichtbare ketenen: Ludwig: Wilhelm der j Zweite; Van NesUilkens: Lichte ven- jsters; Porter: Sproetje komt thuis; Van I Praag: La Judith; Adama van Scheltema: Poëzie en proza; Sternheim: Betrouwbare j en onschadelijke bestrijding der korpu- jlentie; Thomas: De Zeeduivel; Wittop l Koning: Honderd rauwkostgerechten. j Ten geschenke ontvangen: ErckmannChatrian: Le blocus; Gre- i gory: Het spoor der smaragden; Sandeau; i Sacs et parchemins; De rijkspostspaar- ibank 18811931; Verslag van de kamer j van koophandel en fabrieken over het jaar 1930; van der Walle: Een en ander over gifslangen en slangengif; Suijs: Leo Sjestow's protest tegen de rede. j ERNSTIG ONGELUK OP DE „H. D. 14". De schipper door een lier ge grepen. Donderdagmiddag is op den motorbot- ter H.D. 14 een zeer ernstig ongeluk ge beurd. De bemanning van dezen botter bestaat uit drie personen, n.1. uit den schipper Jelle Visser, wonende aan de Binnenha ven, en de matrozen Woort en Ruiten. Des middags om ongeveer één uur wa ren de matrozen bezig de kor in te halen. Daar deze nogal met zand zat, was dit een zeer zwaar werk en de schipper wilde hen assistentie verleenen. De kor wordt door een motorlier, die ongeveer op het middendek is opgesteld, binnen boord gehaald. Aan dezen lier be vindt zich een metalen schijf, waarover het touw van den kor loopt. Toen de schipper naar zijn volk liep, is zyn oliejas tusschen het touw geraakt, waardoor hij met geweld eenige malen werd rondgeslingerd. Daar de machine nog steeds doordraaide, kwam het touw om zijn lichaam en zoodoende werd de schipper op de machine gedrukt, zoodat zijn lichaam meedraaide en het touw daar omheen werd gewonden. De knechts bemerkten het ongeluk on middellijk, doch daar de machine snel draaide, konden zij het ongeluk niet voor komen, Eén hunner sprong direct naar den motor en bracht dezen tot stilstand, waarop zy beiden hun schipper bevrijdden. De heer Visser was zeer ernstig ge wond. De matrozen trachtten de aandacht van andere, zioh in de nabijheid bevinr dende botters te trekken, doch hoewel de andere visschers hun gebaren wel op merkten, hebben zij deze niet begrepen. Eén der knechts was door het ongeluk zeer overspannen. Het ongeluk heeft plaats gevonden bij de verkenningston op de Haaksgronden. Van hieraf moest dus de tocht met den zwaargewonden schipper naar huis wor den volbracht, welke tocht ongeveer drie uur in beslag neemt. Al dien ty'd was de schipper volkomen bij kennis. In de haven aangekomen werd het hos pitaal onmiddellijk gewaarschuwd en schipper Visser werd hierheen vervoerd. Het slachtoffer heeft een dybeenfrac- tuur en vermoedelijk een zware hersen schudding bekomen, terwy'1 de borst ook hoogstwaarschijnlijk inwendig is ge kneusd. De patiënt heeft Donderdag een rustige nacht gehad, doch zijn toestand is zeer ernstig. Begrijpelijkerwijs werd het ongeval in de visscherswereld zeer druk besproken. Hedenochtend was de toestand van het slachtoffer iets beter. ZONDAG 10 MEI 1931 DEN HELDER Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat). Geen dienst Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, Westplein) 's Morgens 10.30 uur. Os.F.W.J. v.d. Poel. Onderwerp:Van de aardenar den hemel» Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar 's Avonds 5.30 u., Ds. A. A. v. d. Leer van Oosterend-Texel Kerkdienst (Chr. MiL Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. A.A. v.d. Leei 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. de heer Van der Kraats. Chr Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur Leesdienst Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10 u., Ds. P. H. Borgers Donderdag 8 uur, Deutscher Verein. Doopsgez. Gem. Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u., Ds. R.C.W.J. Hoek Leger des Heils. 's Morgens 7 uur, Bidstond 's Morgens 10 u. Heiligin gsainenkomst 's Mid. 3.30 u., Openluchtsamenkomst in het Plantsoen 's Avonds 7.30 u., Verlossingsamenk. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76). 's Morgens 10 u., Kerkdienst met preek Past. Th. Moleman. Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN. Ned. Herv. Gem. 's Avonds 7 uur, Ds. E. R. Damsté VOORJAAR IN DE STAD. Wij hadden reeds eerder gelegenheid den lof te zingen van het komende voor jaar, al is dat dan voorloopig ook nog gril lig en eigenwijs en brengt het ons, bij een klein beetje zon, heel veel regen en kou. Maar het komt in ieder geval en dat is een troost voor hen, die geplaagd wor den door rheumatiek, door kiespijn en kou: als straks de zon voor goed door breekt, houden met één slag alle narig heden op. Ook onze stad trekt het voorjaarskleed aan. Op het Stationsplein is men thans druk bezig aan de verandering van de trottoirs en den rijweg. Wij hebben in dertijd hiervan uitvoerig mededeeling ge daan; de bedoeling is een klein randje van het gazon af te nemen en het trottoir iets naar binnen te verleggen, waardoor dus de rijweg breeder wordt. De beide lichtmasten voor het station die daar tij delijk branden, zullen binnenkort worden vervangen en dan wordt de geheele Prins Hendriklaan van deze lichtmasten voor zien. Men heeft verder opgemerkt, dat ook de hoek bij het emplacement is afge rond; hoewel het hier slechts een klein stukje betreft, dat by het trottoir wordt aangetrokken, ontstaat een aanmerkelij ke verbetering ten opzichte van deze ge vaarlijke bocht. Een paar boomen, die in den weg stonden, hebben het leven moe ten laten. Dit alles is thans nog in een stadium van wording. Het zal nog wel eenige weken duren alvorens een en ander ge reed is, maar dan zal men toch moeten zeggen, dat de voorjaarsmantel, die onze stad zich dit jaar uitgekozen heeft, ele gant van snit en fraai van kleur is. En zooals het een vrouw betaamt, zal zij zich coquet draaien wenden om zich door ons te laten bewonderen. Hetgeen zij dan ook wel verdiend heeft! DE SPAANSCHE VLIEG. Men schrijft ons: De leden van het Rotterdamsche Volks- tooneel, onder leiding van Coba Kinsber- gen, komen Zondag het Heldersche pu bliek eens laten zien, dat zij ook nog wat anders kunnen dan drama's spelen, waar mede zy dezen winter met veel succes hier optraden. We krijgen nu van hen een eoht gezellig blijspel „De Spaansche Vlieg", een Iachstuk, waarbij men bijna onafgebroken kan gieren van den lach. Dit van ouds bekende stuk, waarin de allerdolste verwikkelingen voorkomen, is één van de geestigste blijspelen, die er bestaan en 't Volkstooneel is er in: op z'n best. De Rotterd. pers schrijft: Lach en vergeetja.... gelachen hebben wij.... volop.... maar vergeten zullen wij deze frissohe voorstelling niet gauw. In de pauze, in de koffiekamer, zegt het publiek nog steeds lachend: „Wat een aardig type, die Paula de Waart.... en wat eenig, die Sluyters als Mosterdfabrikantdie Cootje Kinsbergen is in een blijspel ook uitstekend! Elegant en vroolijk was die Elly Kilasky.... en wat een droge die Heinrich Meisel.... echt bleu en komisch was Cor de Grooten ik dacht...." Dat is mijn kritiek.... ja een goed gezelschap. Hiep, hiep, hoera1 FRED MARION. Een zeer belangrijke seance. Men schrijft ons: De bekende impressario Ernst Krauss, welke o.a. ook de leiding had over de tournée's van Anna Pavlowa en andere beroemdheden op artistiek gebied, maakt thans een tournée door ons land met de grootste helderziende van dezen tijd Fred Marion, die zoo men weet, in den afgeloo pen winter eenige malen in het Concertge bouw te Amsterdam een seance heeft ge geven, welke daar een sensationeele ge beurtenis bleek. Marion is een pheno- meen op het gebied van het helderzien. In alle groote wereldsteden als Berlijn, Parijs, New-York, Londen was men vol bewondering over zyn buitengewone prestaties. Ook Den Helder zal in de tournée worden opgenomen en zoo zullen we Woensdag 20 Mei in de gelegenheid gesteld worden in Casino zyn verbluffen de experimenten bij te wonen. Wy komen hier met nadere gegevens op terug.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 9