DflHKEHEIDE UNDLOOPER uuKiisaia KIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenfiandsch overzicht DE WIERINGERMEERPOLDER. No. 6964 EERSTE BLAD DINSDAG 19 MEI 1931. 59ste JAARGANG De besprekingen te Genève. - De pogingen om Briand aan buitenlandsche zaken te houden. - Nieuwe Pran- sche luchtvlootvoorstellen - De Italiaansche begroo ting van marine. - De rust in Spanje keert terug. FEUILLETON Ze was niet tevreden over deze woor OOST-IN DIE. De „Sumatra" vlot. Wi|BRE9EN!E en RE'PAREEREN alle soorten wollen Kousen en Sokken, ook de allerfijnste. Voor nieuw werk zijn wij no. i. Zoo gemakkelijk te wassebtn Zoo moeilijk te verslijten Kleur-, wasch- en zon-echt COURANT Abonnement per 3 maanden by vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel! 1.65; binnen land f 2.Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen 3.20. Zondagsblad resp. 1 0.50, f 0.70, 0.70, f 1.—. Modeblad resp. 0.95, f 1.25, f1.25, f 1.36. Losse nos. 4ct.; Ir.p.p.6ct. erschynt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag, Redacteur: P. G. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jk. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. De besprekingen tusschen de staats lieden van Europa zijn weer te Geneve begonnen en zullen tot de Pinksterdagen duren. Tot gisteren heeft alleen de Euro- peesche commissie vergaderd en toen is de Volkenbondsraad bijeengekomen. Belangrijke onderwerpen staan op de agenda van de Volkenbondsvergadering, o.a.: het Duitsch-Oostenryksch tolver bondsplan en het economische project, dat Briand daartegenover wil stellen. Een algemeen plan van Europeesche samenwerking, met name op economisch gebied, heeft Briand reeds voor oogen gestaan toen hij een jaar geleden de Europeesche regeeringen over het aan gaan van een unie polste, schrijft de „Nw. Rott. Crt." Hij wilde het zetten binnen het kader van een pact, dat het beginsel van de moreele eenheid en solidariteit van Euro pa zou verkondigen. Bij besluit van den Volkenbond van 17 Sept. 1930 is daarop aan de regeeringen verzocht de gedach- tenwisseling over het Fransche initiatief onder de auspiciën van den Bond ter hand te nemen. Zoo is de „Commission d'étude pour 1'union Européenne" ont staan, die haar eerste bijeenkomst op 21 Januari van dit jaar besloot met enkele oeconomische resoluties, gevolgd door een plechtige verklaring, uitgaande van de vertegenwoordigers der vier groote mogendheden. In deze verklaring staat o.m.: „dat een van de hinderpalen voor den oeconomischen opbouw van Europa bet gebrek aan vertrouwen in de toekomst is, wegens een hij de volken bestaande vrees over de politieke toestanden. Deze ongerustheid onder de volkeren is toege nomen door bepaalde geruchten van on verantwoordelijke zijde over de mogelijk heid van een nieuwen internationalen oorlog. De ministers van buitenlandsche zaken erkennen, dat op het oogenblik in Europa politieke moeilijkheden bestaan, die nog zijn vermeerderd door de oecono mische instabiliteit, die voortvloeit uit den algemeenen oeconomischen toestand. De ministers van buitenlandsche zaken zijn echter overtuigd, dat het beste mid del tot verbetering van den oeconomi schen toestand is, om niet langer twijfel te laten bestaan aan de hechtheid van den Europeeschen vrede. Daarom stellen de ministers van buitenlandsche zaken van de Europeesche groote mogendheden er prijs op om te verzekeren, dat zij meer dan ooit te voren besloten zijn zich van het mechanisme van den Volkenbond te bedienen om internationale toevlucht tot geweld te verhinderen". De besprekingen van deze week zullen uit moeten wijzen in hoeverre deze theo rie practisch zal verwezenlijkt worden. Zal Briand aftreden? Die vraag houdt velen bezig omdat de kans groot is dat Briand het bijltje er, na de bijeenkomst te Genève, die voor Pinksteren eindigt, bij neer zal leggen. Velen zullen daarover verheugd zijn, doch grooter is het aantal dat met leedwezen Briand zal zien heen gaan. Zoo heeft b.v. de Fransche nationa le raad voor den vrede, aan het hoofd waarvan professor Richet staat, aan Briand gericht om hem te bidden „zijn ambt en zijn zending niet uit overdreven nauwgezetheid neer te leggen". Uit naam van alle vrienden van den vrede vestigt de raad er Briand's aan dacht op, dat zelfs een tijdelijke verzaking van zijn post in het buitenland op on gunstige wijze voor Frankrijk zou wor den uitgelegd. Het parlement heeft sinds jaren steeds den wensch te kennen ge geven, dat Briand op de Quai d'Orsay blijft. Elk ander besluit zou in strijd zijn met den wensch van het parlement en het volk. „De Temps" dringt er nog eens op aan, dat Briand te Genève zal blijven, niet al- i leen tot na de vergadering van de Euro- peesche studiecommissie, maar totdat ook zijn verdere taak in den Raad van den Volkenbond en inzake de onderhandelin gen over de vlootovereenkomst van Lon den zal zijn volbracht. Briand heeft wel zijn ontslag als minister van buitenland sche zaken aangeboden, maar zoolang dat niet is aangenomen, blijft hij minis ter met het volle gezag, dat daaruit voort vloeit. z Nieuwe Fransche vlootvoorstellen? Volgens te Parijs loopende geruchten zou de Fransche regeering zoowel te Lon den als te Rome een nieuw memorandum inzake de vlootkwestie overhandigd heb ben, dat voorloopig echter geheim gehou den wordt. Dit memorandum wordt als een laatste Fransche poging tot redding van de vlootovereenkomst beschouwd. De daarin vervatte voorstellen zouden op zichzelf niet nieuw zijn, doch wel den grondslag voor verdere onderhandelin gen kunnen vormen. De begrooting van de Italiaansche mari ne. De begrootingscommissie uit de Italiaansche Kamer heeft Vrijdag het verslag van Medici over de begrooting van marine goedgekeurd. Dit rapport houdt zich in hoofdzaak bezig met de Fransch-Italiaansche vlootovereenkomst en de betrekkingen met Frankrijk. Die overeenkomst, zegt het rapport, be- héerscht thans de Italiaansche vlootpoli- tiek en haar bekrachtiging is onmisbaar, wil men een wedstrijd in aanbouw tus schen de Italiaansche en Fransche vloten voorkomen. Als Frankrijk de overeen komst niet eerlijk wil bekrachtigen, zal Italië zich volledige vrijheid van hande len moeten voorbehouden. In de begrootingscommissie is verder opgemerkt, dat het, gezien den wensch van de Ver. Staten om linieschepen van 35.000 ton te bouwen, wenschelijk zou zijn, dat Frankrijk en Italië met elkaar be raadslaagden of zij wel schepen van 23.300 ton op stapel zouden zetten, die na 1936, als de groote maritieme mogend heden, weer nieuwe linieschepen mogen bouwen, toch waardeloos zouden worden. Voorts merkte men op, dat bij een over eenkomst met Frankrijk in het oog dient gehouden te worden, dat Italië sinds den oorlog tal van schepen geschrapt heeft, terwijl Frankrijk allerlei oude schepen, soms geheel onttakeld, in dienst heeft ge houden en nu het recht opeischt deze door nieuwe te vervangen. Ten slotte stelde men den eisch, dat, als Frankrijk als ver goeding voor het afzien van 52.700 ton aan duikbooten andere schepen zou mogen bouwen, Italië hetzelfde recht zou krijgen. De rust in Spanje teruggekeerd? De opheffing van den staat van beleg te Madrid kan ieder oogenblik verwacht worden. In Andalusië zal hij nog eenige dagen gehandhaafd moeten worden. Naar uit Santé Fé wordt gemeld heb ben een aantal mannen, die van elders met een vrachtauto waren gekomen, de achterste gebouwen van het klooster van de Jezuïeten-zusters in brand gestoken. De brandstichters zijn gevlucht, nadat zq met de toegesnelde politie een schietpar tij hadden geleverd. De politie deelde te lefonisch aan het dichtst nabij zijnde dorp mede, dat de vluchtelingen moesten voorbijkomen. De dorpsbewoners ver sperden de straat en riepen den inzitten- THE DARK CHAPTER door E. J. RATII. 22 Wheeler zweeg even. „Ik wou voor den drommel, dat je dien vent thuis had ge laten, Hida!" „Toe nu Herbert! Ik heb het je uitge legd en het is nu eenmaal gebeurd." Wheeler keek met een zuur gezicht naar j den rug van den man voor hem. „Je had-t kunnen begrijpen, dat ik het vervelend zou vinden", zei hij en wierp zyn sigaret op den weg. „Na wat er vo:r- gevallen is op de golfclub, hadt je toch Hij zweeg met een nijdig gebaar. Hilda bewoog zich ongedurig. Dit wegloopen om te trouwen was toch anders dan ze bet zich had voorgesteld. Er was iets niet in den haak en dat hinderde haar. Waar schijnlijk was het dom geweest Rawlins mee te nemen, maar het was gebeurd en waarom moesten ze er over vechten? „Het spijt me vreeselijk, Herbert; maar het kan heusch niet zoo belangrijk zyn. Ik zou het niet gedaan hebben, ais ik ge weten had, dat je het zoo vervelend vondt." den. Ze wist niet zeker of het wel waar was. In haar hart was ze er van overtuigd, dat ze Rawlins in ieder geval meegebracht zou hebben, maar ze wou geen ruzie maken. „Waarom heb je het me dan niet eerst gevraagd?" Ze wilde hem niet kinderachtig vinden. Ze wilde alleen maar er aan denken, dat ze de bruid was, maar ze kon niet. „Waarom heb je het me niet gevraagd?" herhaalde lui. „Wees toch niet zoo bazig, Herbert", zei ze met een poging om te lachen. Plotseling boog hij zich voorover en klopte Rawlins op den schouder. „Pas op, dat je je plaats niet weer vergeet," zei hij. „Ik heb nog niet met je afgerekend. Het is niet mijn gewoonte, chauffeurs te laten „Herbert!" Er klonk verwondering in Hilda's stem. Rawlins keek niet om en verried niet, dat hij iets gehoord had. Hij reed kalm door, de oogen gevestigd op den weg. Hij begon er pleizier in te krijgen. „Nou, wat is er?" vroeg Wheeler. Hilda kreeg langzaam een kleur. „Het lijkt me beter, dat je niet tegen Rawlins spreekt," zei ze. Mij niet," antwoordde hy met een korten lach. „Als ik eenmaal begin, ga ik door. Ik zal hem aan het verstand brengen „Dat zal je niet," viel ze hem in de rede. Ze keek naar Rawlins schouders, tor- wijl ze sprak. Dat gaf haar een verklaar baar gevoel van veiligheid, maar ze schaamde zich diep, als ze bedacht, dat ADVERTENTIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ot., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. den van de eerste auto, die zij gewaar werden, toe te stoppen. De auto reed ech ter dood en overreed vier menschen. Twee hunner zyn gedood en twee ernstig ge kwetst. De auto reed ten slotte tegen een boom. Toen bleek, dat de inzittenden niet de brandstichters waren, doch een fa brieksdirecteur, zijn vrouw en zijn doch ter. Zjj hadden gemeend, dat de dorpsbe woners hen wilden aanvallen en waren daarom met grootere snelheid doorge reden. De politie zoekt thans naar de brand stichters. DE ECONOMISCHE CRISIS IN DE VER. STATEN. Naar het N.T.A. uit Indianapolis meldt, zal het Amerikaansche Legioen presideert Hoover verzoeken langs onpolitieken weg een vergadering bijeen te roepen van vertegenwoordigers van arbeiders, fabrikanten, bankiers, financiers, land bouwers en andere elementen van het na tionale bestaan om te trachten een op lossing te vinden voor de oorzaken van de oeconomische depressie. Een algemeen onderzoek ingesteld bij de 10.000 afdeelingen van het legioen heeft aan het licht gebracht, dat er meer dan zes millioen werkloozen zijn, onder wie 750.000 oud-soldaten. GROOTER VERTREK DAN VESTIGING IN DE VER. STATEN. De emigratie uit de Ver. Staten was in het eerste kwartaal van 1931 grooter dan de immigratie. Volgens een mededeeling van president Hoover beliep de immigra tie in deze periode bijna 11.000 personen, terwijl ruim 21.000 personen het land door emigratie of uitzetting hebben verlaten. STAAT VAN BELEG TE CEUTA. De Spaansche minister van oorlog heeft verklaard, dat te Ceuta in Spaanseh- Marokko de staat van beleg is afgekon digd. Er hebben Zaterdagmorgen onlusten plaats gehad, die op touw gezet waren door verdachte lieden, onder wie een der tigtal communisten. DE ONBEWOONBAARHEID VAN DEN MERA PI. Een gloedwolk waargenomen. Jogja. Een gloedwolk is op den Merapi in de richting van de Semowo-glijbaan waargenomen. Ze is niet lager dan 1600 M. gekomen. Er vloeit nog steeds lava uit. Nieuwe gloedwolken worden ver wacht De noodzakelijkheid van perma nente ontruiming wordt hierdoor beves tigd. De kruiser „Sumatra" is Zondagavond vlot gekomen. Het schip maakt water in de voorste tanken. Het plan bestond om gisteren op eigen kracht naar Soerabaja op te stoomen, vergezeld door de „De Ruyter", de „Evertsen", de „Soemba" en de sleepboot „Tata". Stand der werkzaamheden na het eerste kwartaal 1931. Aan de mededeelingen betreffende de werkzaamheden voor de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee over het eerste kwartaal 1931 ontleenen wij het volgende: Ofschoon het onder profiel en op diep te brengen van de hoofdkanalen en van de tochten in de Wieringermeer vrijwel gedurende de geheele winterperiode kon worden voortgezet, waren de weersom standigheden en het korte daglicht van nadeeligen invloed op de verkregen op brengsten. De totale hoeveelheid aange slibde grond, welke in de verslagperiode uit de kanalen en tochten werd verwij derd, kan op 600.000 m8. worden gesteld, zoodat van de totale hoeveelheid van ca. 4.000.000 m8. thans omstreeks 1.600.000 m3. is verwijderd. Het afwerken der oevers kon door de ongunstige weersom standigheden nog slechts op beperkte schaal worden voortgezet. Ook het graven van kavel- en weg- slooten in de Wieringermeer kon vrij wel gedurende den geheelen winter wor den voortgezet, al waren ook hier de weersomstandigheden wederom van on- gunstigen invioed op de verkregen op brengsten. Aan het einde der verslagperiode was een totale lengte van omstreeks 315 km. kavel- en wegslooten voltooid met een totaal grondverzet van ruim een millioen ms. De bereids verkavelde oppervlakte mag op omstreeks 6500 ha. worden ge steld. De capaciteit, waarmede thans wordt gewerkt mag toereikend worden geacht om met het door de directie van de Wieringermeer gewenschte werk tempo de verkavelde gronden voor de landbouwkundige bewerking beschik baar te stellen. JAAP SNOR, Zuidstraat 19. Let op den gelen winkel. - Telefoon 251 Texel: depót Wed. SCHUMAKER, Den Burg Aanleg van wegen. Gedurende den eersten tijd na het droogvallen van den bodem kon aan het aanleggen van wegen, wegens de nog te geringe draagkracht van den grondslag, niet gedacht worden. Ook thans nog zijn groote stukken van den polder onvol doende ontwaterd of zelfs nog geheel on begaanbaar. In de hoogstgelegen ge deelten echter, vooral daar waar de bo dem zandig is, zal in dit jaar met den wegaanleg begonnen kunnen worden. De kruinsbreedte der aarden baan zal in het algemeen 15 m. bedragen, terwijl voor de breedte der verharding voor de meeste wegen 3.50 m. zal worden aange houden, welke maat voor wegen voor uitsluitend plaatselijk verkeer bestemd tot 2.50 m. zal worden verminderd. De wijze van verharden zal verschillend moeten zyn, afhankelijk van den aard van den grondslag. In de polderafdeeling I nabij de Wie- ringsche kust, waar betrekkelijk veel zandgronden voorkomen zal het moge lijk zijn wegen met een gesloten wegdek toe te passen. Voor de uit zwaardere gronden bestaande poldergedeelten, waar vooral in de eerste jaren tengevolge van de inklinking van den bodem, nog aan merkelijke zettingen van het weglichaam verwacht kunnen worden, zijn klinker wegen het meest aangewezen te achten. Voorbereidingen worden thans getrof fen voor het aanleggen van de meeste wegen in polderafdeeling I, voorts voor de wegen, welke binnen den polder langs de zuidelijke en westelijke randen zijn ontworpen. Ondanks de zeer zware regens, welke in de verslagperiode voorkwamen, kon door de bemaling het polderpeil gedu rende de verslagperiode zeer veel beter worden beheerscht dan in de voorgaande periode het geval was. Het in cultuur brengen vau den polder. Bodemgesteld heid. De niveauverschillen in de tweede pol derafdeeling zyn, in vergelijking met die van Afdeeling I, van geringe beteekenis. Verreweg het grootste deal van deze af deeling ligt van 3—4 m. beneden N.A.P. De oude zeeklei vormt de hoofdlaag van den bodem. Langs de westelijke kust ligt op de oude zeeklei hier en daar veen, waar boven, of direct op de oude zeeklei, soms vrij aanzienlijke lagen jong zeezand en jonge zeeklei liggen. Daar wel aangeno men mag worden, dat de oude zeeklei ongeveer vlak ligt, bedraagt de gezamen lijke dikte van de jongere afzettingen hier evenveel als de stijging van het ter rein. De bodem in de tweede afdeeling is aanzienlijk zwaarder dan die van afd. I. Op ten hoogste 15 pet. van de onderzoch te plekken, hoofdzakelijk in den N.O. boek van deze afdeeling, zal de bouw- voor op den duur, afgezien van de ver menging met stort- en greppelgrond, uit zand bestaan. Slechts op een betrekkelijk klein gedeelte van deze plekken, tegen Sluis I gelegen, bestaat de laag beneden de bouwvoor eveneens uit zand; op de overige van deze plekken bestaat zij uit klei, een enkele maal uit zavel. In het overige gedeelte van deze afdeeling zal de bouwvoor op den duur een mengsel zyn van „jong zeezand" en „oude zee klei", in zoodanige verhouding, dat de bouwvoor zware zavel tot klei genoemd kan worden. De laag daar beneden is dan meestal klei. Ontzttting van den grond. In Februari is de eerste polderafdee ling bemonsterd, met de bedoeling een inzicht te krijgen in de ontzilting van den grond, op welke gegevens voor een be langrijk deel de beslissing moet worden genomen, of tot inzaaien kan worden overgegaan. In Maart en April geschiedde een overeenkomstige bemonstering van de tweede polderafdeeling. Beoordeeling van de analyses van de dit voorjaar genomen monsters heeft er toe geleid, een oppervlakte van 400 ha. zandgrond, gelegen in de eerste polder afdeeling, geschikt te verklaren om te worden ingezaaid. De kleihoudende gronden zijn in het algemeen nog te zout bevonden, om met goede kans van slagen thans reeds bezaaid te kunnen worden. Evengenoemde zandgronden, voor een gedeelte vorigen herfst reeds met rogge bezaaid, zullen dit voorjaar tot blijvend grasland worden aangelegd. Door mid del van kunstmest wordt op deze van nature arme gronden voorzien in de be hoefte aan plantenvoedende stoffen, waarna een mengsel van gras- en klaver zaden in de rogge wordt ingezaaid. Op die gedeelten waar geen rogge staat, wordt zomergerst als dekvrucht aange wend. Onder bovengenoemde oppervlakte is ook een deel begrepen van de zand bank „De Kooltuinen". Proefvelden. In samenwerking met de Proefpolder- 1 Commissie is het volgende schema ge maakt van de dit voorjaar, resp. dezen zomer, in de Wieringermeer aan te leg gen proefvelden. Op het ontwateringsproefveld bij Nieuwesluis is vorigen herfat koolzaad en tarwe ingezaaid. Het is niet waar schijnlijk, dat hiervan veel terecht zal komen en het dit voorjaar zaaien van zomergewassen op dit proefveld is niet gewenscht, aangezien de grond hiervoor nog niet bekwaam is. Wel zal een kleine oppervlakte met een grasklavermengsel worden bezaaid om aan te toonen, dat het thans reeds inzaaien van kleigrond in het groot nog geen aanbeveling ver dient. De structuurtoestand nabij Kol- horn is zoodanig, dat hier nog niet ge zaaid kan worden. De den vorigen herfst ten Z.O. van De Haukes gezaaide rogge zal dit voorjaar worden ingezaaid met een grasklaver mengsel, waarbij een meer en een minder gecompliceerd mengsel zal worden ver geleken. Dit inzaaien zal ook geschieden onder dekvrucht gerst, op het terrein, grenzende aan de rogge, alsmede op de Kooltuinen, waar deze beide mengsels Groote sorteering, in effen en gewerkt, 75 cent per el. Verkrijgbaar bij: Letop naam op den zelfkant Vraagt onze stalen -collectie eveneens zullen worden beproefd. In overleg met den Plantenziektenkunn digen Dienst zal hier een proef worden genomen met het ontsmetten van de gras* en klaverzaden. In een van de eerste roggekavels is vorigen herfst een proefveldje aangelegd met tulpen, dit voorjaar zal nog een op pervlakte met gladiolen worden beplant. Waar reeds rogge en gerst, alsmede een paar bolgewassen in hunne ontwikkeling kunnen worden gevolgd, wordt geen be hoefte gevoeld op deze gronden, van na ture aangewezen op grasland, nog ande re akkerbouwgewassen te zaaien. Op evengenoemde rogge zijn reeds be mestingsproefvelden aangelegd, om zoo mogelijk een beter inzicht te krijgen in de behoefte aan plantenvoedende stoffen van deze lichte gronden. Zoo spoedig mogelijk zullen meslstoi- fen worden aangewend, waarvan een gunstige werking op de structuur mag worden verwacht. Waarschijnlijk zullen hiervoor evenwel de zomermaanden moe ten worden afgewacht, aangezien deze meststoffen door den grond moeten kun nen worden gewerkt. Ook aan kalkproefvelden op koolzura- kalkvrije grondsoorten, zal spoedig aan dacht worden geschonken; ook deze stoF- fen moeten evenwel kunnen worden in gewerkt. Er zal een schema worden gemaakt va» een infiltreeringsproefveld, dezen zomei Verstopping en slechte spijsvertering maken U ellendig en humeuriq. Neem bijtijds de zeer zacht werkende Foster's Maagpillen, het bekende en beste laxeermiddel. Alom verkrijgbaar f0.65 per Bacon hij niet anders doen kon dan luisteren. „O! En waarom niet?" „Omdat ik niet wil, dat je ruzie maakt met mijn chauffeur," zei Hilda. „Als hem iets aan het verstand gebracht moet worden, zal ik het doen." Niettegenstaande alle vernedering, herwon ze haar zelfbeheersching. Ze wou, dat er plotseling een eind aan al les kwam hoe, kon haar niet schelen. Alles was zoo ellendig kleingeestig en toch scheen het zoo belangrijk. Rawlins was van geen belang natuurlijk en Her bert Wheeler ook niet en toch trok Hilda zich alles zoo aan. „Kies je zijn partij?" vroeg Wheeler en keek haar aan. „Mijn eigen partij." „Tegen mij?" „Tegen iedereen. Wheeler haalde een sigaret uit den zak en klopte die op den rug van zyn hand. „En dat alle*, ter wille van een chauf feur!" zei hij. Rawlins minderde plotseling zyn vaart XIV. Rawlins reed voorzichtig naar den kant van den weg, stopte den motor, zette de handrem aan en keek of de ver snelling wel op den vrij loop stond. Daarna keerde hij zich om en keek liil- da aan. .Kan ik iets voor 11 doen, juffrouw? Ze beantwoordde zijn blik zonder de minste verwondering, wat hij beschouwde als een compliment harerzijds. „Ik geloof het wel, Rawlins," antwoord de ze kalm. Hij richtte den blik op Wheeler. „Hier moet u uitstappen," zei hij. „Ik zal u helpen." Hij lichtte zijn koffer op en liet hem neerploffen in den greppel langs den weg. Daarna stapte hij uit en bleef eer biedig staan. Wheeler was een oogenblik met stom heid geslagen. Hij was perplex, niet zoo zeer door Rawlin's optreden, als wel door Hilda Kilbourne's berusting. Eerst keek hij naar den man op den weg, daarna naar Hilda. „En?" vroeg hij. Maar Hilda had niets te zeggen. Ze leunde achterover tegen de kussens, zuchtte diep en voelde zich plotseling behagelyk. Dit gevoel was sterker dan de vernedering. Eindelijk werd de quaestie opgelost! „Ik verzoek u uit te stappen, mijn heer." Het was Rawlins' stem, kalm en eer biedig. Wheeler besefte eerst langzamer hand, wat er gebeurde. Hij keek nog steeds naar het meisje. „En wel zoo snel mogelijk," voegde Rawlins er aan toe. „Alle menschen stotterde Wheeler, maar hield zich plotseling in. „Hilda wat heeft dit te beteekenen?" Rawlins boog zich naar voren en klopte hem op den arm. „U moogt geen woord meer tegen juf frouw Kilbourne zeggen," zei hij. „Als u iets te zeggen hebt, wend u dan tot mij, maar stap eerst uit." De man in de auto scheen langzaam te ontwaken en stond op. „Bedoel je soms „Ik zei, dat u niet meer met juffrouw Kilbourne zoudt spreken. Maak voort." „Hilda!" „Hilda!" Maar Hilda keek hem niet aan. Ze keek strak voor zich uit naar den weg, alsof ze ntots merkte, maar inwendig tride ze van nieuwsgierigheid om te zien, wat Rawlins zou doen. Hij liet haar niet wachten. Hij opende I het portier, greep Wheeer bij den arm en trok. De jonge man kwam op den weg terecht en gelukkig op zijn voeten. Raw lins sloot het portier en liep weer naar zijn plaats achter het stuur. Toen kwam Wheeler in beweging. Beide partyen gingen kundig en gron dig te werk en daarom duurde het niet lang. Ze waren aan elkaar gewaagd. Schoot de heer Wheeler te kort in kun digheid en uithoudingsvermogen, dit werd vergoed door zyn woede, die hem mee sleepte, als een wervelwind. Een minuut lang had hij de leiding. Een nieuweling in het vak zou hem voor den sterkste hebben kunnen houden en Hilda ver keerde even in het onzekere. Maar er wa ren kleine technische trucjes, die ze niet kon waarnemen of begrijpen. Ook het razende jongmensch was er zich niet van bewust, totdat op een gegeven oogenblik, lop onverklaarbare wijze een eind kwam aan zyn aanval. Hij zat op den weg en keek knipperend naar de groote gedaante van Rawlins. Het Het was meer onbegrijpelijk dan pijnlijk. Voor iemands moreel is het meestal niet gunstig om midden op een stoffigen weg te zitten, maar hij sprong overeind en be toonde zich zoo moedig als men van iemand onder de gegeven omstandig heden kon verwachten. Hij begon weer op hetzelfde punt, waar hy zoo plotseling opgehouden had; maar na dit voorval her haalde zich de geschiedenis. Den laatsten keer, dat hij op den weg zat, merkte hij, dat zijn neus bloedde en dat hy dat eigenlijk maar met één oog kon zien. Het was zulk een wonderlijke samenloop - van omstandigheden, dat het niet alleen zyn verbazing, maar ook zijn belangstelling opwekte. Hy gaf het niet op; hii probeerde alleen iets te begrijpen. Hy zag Rawlins heelemaal niet. Hij her innerde zich de heele auto niet; zelfs niet Hilda Kilbourne. Hij zat alleen maar te probeeren met één oog zijn neus te zien en hii was er niet eens zeker van, dat het zijn eigen neus was. Rawlins stapte in de auto en sloeg den motor aan. Hij reed een paar meter ver der en keerde. De weg was tamelijk smal en hij moest voorzichtig manoeuvreeren. Toen hij het gedaan had gekregen, zat Wheeler nog steeds op den weg, midden op den weg zelfs. Hii wist van niets en was dus noch boos, noch ongelukkig. HQ verkoos niet opzij te gaan voor de auto, ook niet, toen Rawlins toeterde; het was dr noodig andermaal te stoppen en ter wille van de veiligheid van den in zioih zelf gekeerden vechtersbaas, hem in den greppel te rollen, waar zijn koffer ook ai lag. Daarna was de weg vrij. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1