iranspireerende GEMENGD NIEUWS. Drama in een kerktoren te Amsterdam. oksels en voeten tooneelvoorstellingen pinkksterdagen. een tweetal aanrijdingen. autobusdienst naastepad. JULIANADORP. CALLANTSOOG. ANNA PAULOWNA. rectificatie Lijsten gemeenteraadseandidaten. het onbeheerd neerzetten van rijwielen. aanbesteding. j.1. Dinsdag had te Den Oever de open bare aanbesteding plaats van het bouwen van een pakhuis, met autogarage, aan den Gasthuisweg en wel voor rekening van de heeren C Jb Kaan en j. C. Verfaille. stremming vaarwater. buitenlandsch bezoek. o. l. school te oudeschild. loop der bevolking. TEXEL. Beide wethouders van Texel treden af. een boot overvaren. door een auto overreden en gedood. - politie. WIERINGEN. BREEZAND. i H?J w urie„ds«e behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Wij hebben de vorige maal reeds een en ander verteld omtrent de tooneelvoor stellingen, welke op beide Pinksterdagen hier worden gegeven door het tooneelge- zelschap van den heer Pierre Mols. Zoo wel de heer Mols als zijn echtgenoote, Enny de Leeuw, zijn voor Den Helder geen onbekenden, hun opvoeringen trok ken altijd volle zalen en het is te ver wachten, dat ook deze beide Pinkster dagen de belangstelling van de zijde van het Heldersche publiek groot zal zijn. Over het Eersten Pinksterdag op te voeren kluchtspel „De kuische. Jozefine" schreef de Alkmaarsche Courant van 20 Oct. 1930: Enny Mols-de Leeuwe speelde de rol van het geëxalteerde vrouwtje op een vlotte, leven dige wijze, die men van haar verwachten kan. Trouwens allen kweten zich verdienstelijk van hun taak. Vooral Pierre Mols gaf een correcte uitbeelding van den boozen meester in de rechten. Dat ook tusschen de bedrijven een deel van het damespubliek zijn lachsalvo's continueer de pleit voor deze schouwspelers Het thans onder den title van „Laat Patsy maar loopen" vertoonde Ameri- kaansche blijspel is hier als abonnements voorstelling opgevoerd met den titel „Malle Patsy". Het is een zeer genoeg lijk stuk, dat de Maasbode als volgt ka rakteriseert: De malle Patsy is eigenlijk een Asschepoes- j tertje.... Enny de Leeuwe is Patsy en Pierre Mols is Tony, en wanneer die beiden samen j op het tooneel zijn, dan is er altoos Teven, en de geschiedenis vloeit en tintelt, met een eigen muziek als van een Scherzo.... Een vriendelijk stuk, met enkele gevoelige en fijne tooneeltjes, dat vooral door de hoofd- personen voortreffelijk wordt vertolkt. ....doch ook bij een koudegolf maakt Enny de Leeuwe als Patsy 't u nog warm om het hart!!! Vermelden wij tenslotte nog, dat onze bekende actrice Julia Suypers op beide avonden medewerkt en dat desniettegen-1 staande de entrée prijzen voor deze voor stellingen buitengewoon laag zijn, dan is verdere aanbeveling voor een dezer beide avonden of beide overbodig. i In de laatste twee dagen zijn ons weer eenige botsingen van wielrijders ter oore gekomen, die te wijten zijn aan het niet in acht nemen van de regels van het ver- keer. Dinsdagmiddag, om twaalf uur, liet een 'wielrijd n den hoek Keizerstraat— Spoor et verkeer van rechts niet voorg. gevolg dat een andere wielrijder i^gen zijn achterwiel optornde, dat totaal verbogen werd. U weet het: eigen schuld enz., enz. Een meisje, dat Dinsdagmiddag om on- j geveer 3 uur op de Spoorgracht werd aangereden, had dat niet te wijten aan eigen schuld, doch aan onachtzaamheid van e.en voor haar uitrijdenden wielrij der. Het meisje reed achter dezen aan en wilde hem links passeeren, doch op het zelfde oogenblik keerde de man, zonder het geven van een armsignaal, plotseling 0111, met het gevolg dat het meisje tegen hem botste en tegen den grond geworpen j werd, vlak aan den kant van het kanaal. Het kind kreeg een paar bloedende ver- wondingen aan de handen, die door denj heer W., van de gasfabriek, werden ver bonden, waarna ze haar fietstocht naar j huis kon hervatten, een ervaring van de s onattendheid van tal van wielrijders rijker. De autobusdiensten van Naastepad WieringenDen Helder v.v. en Den HelderKolhorn v.v. zijn gewijzigd, waardoor de dienstregeling in het boek je niet juist meer is. VER. TOT BEVORDERING DER BBIJENTEELT. Dinsdagavond hield de afd. Den Helder van de Ver. tot Bevordering der Bijen teelt in Nederland een ledenvergadering in oen der lokalen van de Chr. School, aan do Kortevliet te Koegras. Volgens de presentielijst waren 10 leden aanwezig. De voorzitter, de heer T. Speur, opende de vergadering. De notulen van de vorige vergadering worden door secretaris, den heer J. Kil- jan, gelezen en onveranderd vastgesteld. Als mededeeling en ingekomen stuk is ter tafel een groot epistel van de Afd. 's-Gravenhage, waarin deze mededeeling doet over genoemde correspondentie met het bestuur van Ring 8, omtrent de hui- dige organisatievorm van dien Ring en wat daaraan ontbreekt. Dit schrijven wordt, nadat dit in zijn geheel is voor gelezen en besproken, voor kennisgeving aangenomen. Verder wordt mededeeling gedaan, dat nog een nieuw lid is toegetreden. Aan de orde is verder het verslag van den afgevaardigde naar de algemeene vergadering, gehouden op 29 April j.1. te Utrecht. De heer Koorn het woord ver- Krijgende, deelt mede dat 96 afgevaardig den en een groot aantal toehoorders ter vergadering aanwezig waren. Alle voor stellen, die op den beschrijvingsbrief stonden werden aangenomen, al werd over een en anders soms tamelijk gedis cussieerd. over de quotumverhooging van 1.10 op 1.25 per lid en per jaar aan de Hoofdvereeniging, werd een vrij hef tige woordenstrijd gevoerd en tenslotte toch ook dit voorstel aangenomen. Op deze vergadering werd ook een uitvoerige uiteenzetting gegeven van de werking van het Honingcontrolestation en de aan sluiting daarbij. De afgevaardigde ontvangt van den voorzitter dank voor zfln uitgebracht ver slag. Over de toetreding als lid van het Ho ningcontrolestation werd vervolgens van gedachten gewisseld en besloten dat dit als een punt op de agenda van de vol gende vergadering zal worden geplaatst, om dan als afdeeling toe te treden. De rodvraag leverde niet veel op, waarna de vergadering door den voor zitter werd gesloten. PROPAGANDA-VERGADERING DER ZIEKENHUISVERPLEGING „N OORD-ZIJ PE". Gisterenavond belegde het bestuur der vereeniging voor ziekenhuisverpieging 1 „Noord-Zijpe" met een aantal uitgenoo- |digden uit de gemeente Callantsoog een vergadering in het lokaal van den heer 'Jb. van Sclieijen, te Groote Keeten. De vergadering had ten doel te komen tot de oprichting van een afdeeling van de vereeniging in Callantsoog. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot den heer D. Bree- baart, burgemeester der gemeente Cal lantsoog, die bij deze weer blijk geeft de belangen der inwoners zijner gemeente te kennen. De voorzitter zet de voorbereidende werkzaamheden, w.o. een conferentie bij den heer Breebaart thuis, uiteen. Het doel der vergadering is een comité te stichten, dat de gemeente Callantsoog zal bewerken, met het resultaat, dat ook hier een afdeeling wordt gesticht. Na dit openingswoord zet de penning meester der vereeniging het doel der ver eeniging uiteen. Hij bespreekt een circu laire, die aan de inwoners van Callants oog zal worden gezonden. Hieruit noemen we de volgende punten: De vereeniging heeft ten doel aan de leden de liggelden voor ziekenhuisver- pleging te vergoeden, voor ten hoogste 2 maal 42 dagen in één boekjaar. De contri butie per week per persoon bedraagt 3 ct. Voor een gezin met meer dan 2 kinde ren beneden 16 jaar behoeft slechts voor 2 dier kinderen contributie te worden be taald. De overige zijn vrij van betaling, doch komen wel in aanmerking voor ver pleging. Verder wordt voor vervoer naar het ziekenhuis een maximum-vergoeding verleend van 25. Voor alles is het advies van den ge neesheer noodzakelijk. Ook de verpleging in barakken wordt vergoed. De wachttijd is 3 maanden, doch zij, die zich voor 1 Sept. e.k. laten inschrijven als lid, behoeven geen wachttijd door te maken, ook niet zij, die uit een andere vereeniging of maatschappij voor zieken huisverpieging komen. Het bestuur stelt zich voor, dat de aansluiting van Callants oog met „Noord-Zijpe" slechts dan door gaat, als zich minstens 200 nieuwe leden voor 1 Sept. opgeven. De heer Breebaart, na deze voorlezing het woord krijgende, noemt eenige be zwaarlijke punten, n.L de overgang van een maatschappij naar deze vereeniging. Ook zij, die aangesloten zijn bij een maat schappij kunnen bij „Noord-Zijpe" toe treden, zonder wachttijd, indien zij vóór 1 Sept. zich laten inschrijven. Ook zou hij graag zien, dat iemand die dubbele con tributie betaalt, 2e klas kan worden ver pleegd. Het bestuur voelt hier veel voor en zal dit voorstel in de a.s. algemeene vergadering propageeren. Ook kan men zich voor operatiekosten door middel van „Noord-Zijpe" verzekeren bij de Maatschappij „De Oude Boerhaave" te Den Haag. Wordt er een afdeeling „Callantsoog" opgericht, dan wordt Callantsoog voortaan in het reglement ook genoemd. Mocht de oprichting van een afdeeling „Callantsoog" niet lukken, dan moeten de kosten van dezen propaganda-avond dooi de thans aanwezige comitéleden worden betaald. De vereeniging heeft zich op dit stand punt gesteld, dat ieder kan worden aan genomen als lid. De heer Breebaart maakt nog een op merking over de redactie van art. 15 van het reglement. Dit zal worden gewijzigd. De heer Breebaart neemt op zich het comité, dat Callantsoog zal bewerken, samen te stellen en goed in te lichten. Daar niemand meer het woord wenscht, gaat de voorzitter over tot het sluiten dei- vergadering. Hij dankt de aanwezigen voor de aangename besprekingen, in het bijzonder den heer Breebaart, die vooi Callantsoog in hoofdzaak heeft gesproken. Hij hoopt dat velen in Callantsoog zullen toetreden tot deze nuttige en financieel voordpelige vereeniging. Verder zal een bode in Callantsoog de contributie innen. Deze bode wordt met name genoemd, waarmee de geheele vergadering instemt. Hierna sluit de voorzitter deze verga dering. SLOEP AANGESPOELD. Onder de gemeente Callantsoog, bij strandpaal 17, is aangespoeld een sloep, gekenmerkt: Loodswezen 711, benevens het jaartal 1930. verband wikkelen en het slachtoffer naar z'n woning laten vervoeren. De vader was inmiddels gewaarschuwd. Men kan zich de wanhoop der ouders voorstellen, die zóó hun kind moesten verliezen. Door een fout onzerzijds is van de lijst der Vereeniging van Vrijzinnige kiezers den naam van den heer D. Stammes weg gelaten. Zooals men weet is deze lijst in jjen oever, alphabetische volgorde opgemaakt. Daar om had dus de heer D. Stammes als laat ste op de lijst vermeld moeten zijn. in verbinding moeten stellen met het R-K Kerkbestuur om deze zaak te be spreken, daar ook de katholieke leerlin gen recht hebben om mee te gaan. De financieele kwestie wordt, Een tweede vergadering zal ook nog worden gehouden. Rondvraag. Op voorstel van den secetaris wordt be sloten de convocaties voortaan door de kinderen te laten schrijven en rondbren gen. Een der bezoekers zou graag de ge meentelijke subsidie verhoogd willen zien. Hierop wordt niet ingegaan. Hierna sluiting. Wij hebben er al eens eerder op gewe-1 Ingeschreven werd door de volgende zen, dat sommige menschenals zyeen uit- aannemers> allen alhier; voering bezoeken, hun rijwiel zoo maai ergens onbeheerd neerzetten, of niet meer precies weten, waar zij het in een stalling geplaatst hebben en dan soms een verkeerd rijwiel meenemen, als zij zich weer naar 'huis willen begeven. Zoo werd Zondagavond, na het concours-hip- pique, tot driemaal toe aangifte gedaan van vermissing van een rijwiel. Een er van was spoedig terecht. Vermoed wordt, dat de beide andere per abuis zijn mee- geHet1spreekt, dat door deze nonchalance de politie veel onnoodig werk wordt be zorgd en wat meer accuraatheid dus zeer gewenscht is. J. C. Klein voor 3550.N. J. Poel voor 3500.—; Gebr. Boersen voor 3492.—; W. J. Hermans voor 3470.—; D J). Bakker voor 3450.H. Juisting voor 34440.—; J. D. Kooü Mz. voor 3290.—; P. Ev. Bakker voor 3280.—; Gebr. Hegeman voor 3275.—; S. J. Blaauboer voor 2940.P. Jb. Doves voor 2661. Gunning aangehouden. Aan den aannemer de heer J. D. Kooij is de bouw van een burgerwoonhuis voor den heer C. Mulder, aan den Koningsweg, opgedragen. Burgerlijke Stand van Texel van 16 tot en met 18 Mei 1931. GEHUWD: G. Dekker Dekker; A. Vermeulen en en A. C. M. P. Huizinga. Gevonden: 1 zakmesje. Oudeachild. Het bouwen van de nieuwe school te Oudeschild is aan de laagste inschrijvers, n.L de heeren N. Graaf, J. Dn,ver, J. C. P. Oele en R. Daalder, toege- Roeper wezen. Binnenland Met ingang van Ewycksvaart eenigen tijd voor het ver keer gestremd zijn. Ingekomen: J. Glorie en echtg. van Schoorl; mej. M. Vader van Den Hel der; mej. J. M. A. Dorrestijn van Amster dam; W. Heuvelman van Emmen; G. Ot- ten en gezin van Zweeloo. Vertrokken: J. M. Stuifbergen naar Uitgeest; K. Schuffel naar Aven- horn; Ei. Jansen en gezin naar Den Hel der. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. GEBOREN: Mattheus Marinus Maria, z. v. M. J. Kolster en C. C. M. van Em merik; Adriana Johanna, d. v. C. N. Smiers en J. Huiberts. GETROUWD: J. Langes en A. C. Spek ken. OVERLEDEN: Hendrik Simons, 12 j. ,r Omstreeks 1 uur des namiddags arri- L. w veerden, gisterenmiddag, met groote autobussen, ebn gezelschap heeren, be staande uit 50 personen, die een bezoek aan de verschillende Zuiderzeewerken brachten, onder leiding van den ingenieur Ringeling. Het bleken Fransche, En- gelsche en Duitsche autoriteiten te zijn, van verschillende scheepvaartmaatschap pijen. Zij hebben de lunch in het ontspan ningsgebouw gebruikt. Op Texel maakten wij Dinsdagmiddag Te Maastricht is Maandag op last van de justitie aangehouden en tot het instel len van een nader onderzoek opgesloten de 30-jarige schipper L. v. H., van de stoomboot „De Verandering". Hij wordt ervan verdacht op 1 April op de Maas te Roermond de motorboot van den rivier- venter H. Zorman van Roermond, waarin tevens was gezeten de 13-jarige H. Bömers van daar, te hebben overvaren. Dinsdagmiddag is de 22-jarige C. Meyer uit Zoeterwoude nabij de Wilhel- minabrug op den Hoogen Rijndijk te Lei den achterop gereden door een met brandstoffen beladen vrachtauto Vn„ firma W. uit Alphen De jongen w onder den vrachtauto, kreeg het aoh> wiel over het hoofd en was op slag jjj* SCHAKING. Voor de rechtbank te Maas'richt h0 Maandag terecht gestaan ie 84-j*rlgee£ J., venter, wonende te bittaio, thans tineerd, terzake van schaking van jarige dochter van zijn kostbaar. Het O.M. eischte tegen verdaont» ft gevangenisstraf. BOOT GEZONKEN. Maandagnacht is de sleepboc-i Einj luntas XVII van de firma \'an Lrirf welke boot aan de Maaskade te Rotterdam lag, gezonken. Vermoed woidt, d*t buitenboordskraan is open blijven Er bevond zich niemand aan boord. VAN 16 METER HOOGTE GEVALLRx De 16-jarige dienstbode A. v. d. Worm* is Maandag bij het kloppen van gordhw op het dak van een pand aan de Wagenstraat te Rotterdam, uitgegleden en van 16 nieter hoogte gevallen, kwam op een balcon terecht, gleed hiet van af en viel door een glazen lantaarn. Zeer ernstig gewond is zij naar het sie- kenhuis aan den Coolsingel vervoerd waar zij Dinsdagochtend aan de gevo'gen is overleden. EEN SMOKKELAUTO. Op den Valkenburgerweg te Heerlen is gisteravond laat een smokkelauto in be slag genomen, die 60 pakken kostbare zeep over de grens gebracht had. De smokkelaar was een Duitscher. Leidekkerspatroon voor de duisterd en overal het praatje uitstrooide, rechtbank, verdacht van moord. Groot aantal getuijgcn. Op 29 Maart 1929 had op het Ambon- plein te Amsterdam een vreeselijk ongeluk plaats. In den toren van de St. Gerardus Majellakerk werden herstellingen ver richt en de leidekker L. Arkenbout viel in één der ommegangen. Met behulp van de brandweer moest het zwaar verminkte lichaam naar den beganen grond worden getransporteerd en weldra gaf hij den toen ons officieel werd medegedeeld, geest. dat de heeren R. P. Keijser en K. Vla ming voor hun functie als wethouders hebben bedankt per aanplakbiljet van dit feit reeds melding. Daar beide heeren bijna 8 jaar in 't Dagelijksch Bestuur on zer gemeente zitting hebben gehad en Texel in die 8-jarige periode een evolu tie heeft medegemaakt als nooit te voren, ging dit bericht als een loopend vuurtje door de gemeente. Direct verdiepte men zich algemeen in het vraagstuk; welke motieven de beide heeren tot het nemen van dit belangrijk besluit hadden gebracht. Genoemd werd al dadelijk de kwestie van de „Strandver- huring te De Koog". Bij informatie deel de weth. Keijser ons mede dat werkelijk de wjjze waarop de Raad bij zjjn laatste zitting deze kwestie en die van den weg naar 't Horntje heeft behandeld, bij hem en ook bij den heer Vlaming dit besluit heeft doen rijpen. Wij zullen echter de spoedeischende raadsvergadering van Zaterdag a.s. moeten afwachten, om over het standpunt der beide wethouders iets naders te kunnen mededeelen. De voornaamste oorzaak van 't bedan ken noemde de heer Keijser 't feit dat in deze zaken niet alleen de oppositie niet wilde medewerken, doch ook degenen, die gewoonlijk met B. en W. meegaan tegen stemden. tushoef gehouden lammerenmarkt was in ^ij voor ons zijn van meening dat de W w,Hnraad met zonder meer, deze ontslag- Aanvankelijk schreef men het gebeurde dat zij met verd. zou gaan trouwen. Van de verduistering heeft zij zelfs aangifte bij de politie gedaan. Bij het einde van het verhoor van deze get., stelde verd. haar een vraag, bedoe lende of zij hem wel eens heeft gevraagd haar man mede te nemen naar de Scheve- ningsche haven en dan te verdrinken. Daarop voegt get. verd. allerei verwijten toe en dan in tranen uitbarstende, vroeg zij den president: Och mijnheer, help mij toch tegen dien man. Op datzelfde oogenblik stond op de publieke tribune een jongeman op, een toe aan een vreeselijk ongeluk, doch na zoon van deze get., die verd. toeschreeuwt: eenigen tijd kwamen er ten aanzien van Eerst heb je mijn vader doodgemaakt en Verloren: een halssnoer. Gevonden: dop van benzinereser voir en een damesportemonnaie. V. C. J. B. Donderdagavond 8 uur bijeenkomst. Hippolytushoef. PREMIEKEURING VOOR PAARDEN. Op 19 Juni a.s. zal alhier de jaarlijksche Premie- en Stamboekkeuring voor paar den plaats hebben en wel op het Kerk plein te Hippolytushoef, des n.m. 2 uur. LAMMERENMARKT. Op de gisteren Woensdag te Hippoly- shoef gehouden lammerenmarkt was in het geheel geen aanvoer, wel een. bewijs dat er in den lammerenhandel veel gang is en alle viervoeters reeds bij den boer aan huis zijn opgekocht. DE TOESTAND VAN DEN GEMEENELANDSWEG. DOODELIJKE AANRIJDING. Onze correspondent schrijft ons over het tragische ongeluk, waarvan we reeds een kort bericht opnamen in ons nummer van Dinsdag. Maandagmiddag, kort na het uitgaan van de „School met den Bijbel", kwam de- heer C. de B. met een vrachtauto van af de Molenvaart de Zandvaart oprijden. Aanvankelijk rijdend met een vaart van ongeveer 40 K.M. heeft hij, steeds rechts houdend en signaal gevend, zjjn vaart verminderd tot 20 a 25 K.M., toen hij in de nabijheid van de school kwam, waar spe lende kinderen op den weg waren. Een van hen, de 12-jarige H. Simons, wonen de Kleiweg, is plotseling van den kant waar de auto reed, overgestoken naar den anderen kant en hoewel dat al min of meer gevaarlijk was, zou er niets gebeurd zijn, daar de chauffeur zonder van rich ting te veranderen, had kunnen doorrij den. De knaap is echter halverwege weer op z'n schreden teruggekeerd, waardoor een aanrijding overmijdelijk werd. De B. heeft den jongen toen nog links willen passeeren, zelf de kans loopend in de weg sloot terecht te komen. Dit gelukte hem echter niet volkomen en het rechterdeel an den wagen raakte den armen jongen zoodanig, dat hij tengevolge van een sche- delbasisfractuur terstond overleed. Dr. Olree en veldwachter Hoexum Een protestvergadering. Naar wij vernemen zal op heden (Don- derdlag) avond 8 uur, in het hotel van den heer M. de Haan een groote protest- testvergadering worden gehouden inzake den slechten toestand waarin de Ge- meenelandsweg naar den Oever verkeert. VEREEN. TOT BEVORDERING VAN GETROUW SCHOOLBEZOEK. In het hotel van den heer Lont was j.1. Dinsdagavond een algemeene vergade ring belegd van de vereeniging tot bevor dering van. getrouw schoolbezoek en wel des avonds om 8 uur. De voorzitter, de heer N. Kaan, opende de vergadering, waarna de notulen wer den gelezen benevens het financieel ver slag. Volgens de agenda was bestuursverkie zing aan de orde, daar mej. Dito als zoo danig af moest treden als bestuurslid, maar die evenwel herkiesbaar was en bij de gehouden stemming werd zij wederom met meerderheid herkozen, welke benoe ming zij aanvaardde. Vervolgens deed de penningmeester, de heer Witvliet, de te leurstellende mededeeling, te moeten be danken als penningmeester, wegens druk ke werkzaamheden. Op aandringen van den voorzitter of de heer Witvliet het penningmeesterschap voorloopig kon waarnemen, bleef hij evenwel bij zijn be sluit. Na twee stemmingen wordt hiervoor de heer De Jong benoemd. Thans was aan de orde de bespreking van het a.s. school feest. Hierover ontstond een levendige discussie. Het bestuur stelde voor om dit jaar met de schoolkinderen naar Bergen overblijft, aan Zee en Schoorl te gaan. Sommige leden spraken de wensch uit, om b.v. naar Leiden of Den Haag te gaan, of Haarlem en omstreken te bezoeken, omdat Bergen en Schoorl menigmaal bezocht werd. Toch was de eindconclusie dat het wenscheliik was om dit jaar Schoorl en Bergen te be zoeken. Het bestuur doet zulks uit bezui nigingsoogpunt, daar er groote plannen voor het volgend jaar zjjn. De vermoede- lyke datum van het reisje zal voor 1 Juli 711 n Wel rl/» "1" -1 1 aanvrage zal aanvaarden. SPOEDEISCHENDE RAADSVERGADERING. Vergadering van den Raad der gemeen te Texel, op Zaterdag 23 Mei 1931, n.m. 3 uur ten gemeentehuize. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 2. Benoeming Wethouders. De burgemeester dezer gemeente ver toeft met vacantie in het buitenland. De raadsvergadering a.s. Zaterdag zal door wethouder Keijser als loco-burgemeester, geleid worden. SCHIPPER REDDINGBOOTEN. Bij de te De Cocksdorp gehouden vrije stemming voor reserve schipper, voor de daar gestationneerde reddingsbooten, werd met 7 van de 12 stemmen gekozen de heer J. Bakker Gz., 3 stemmen werden uitgebracht op de heer J. v. d. Koojj, 1 op den heer T. Eelman, en 1 van onwaarde. Hiermede is de heer Bakker, die deze functie reeds geruimen tijd vervulde, thans definitief aangesteld. Bij herhaalde stemming werd de heer T. Buijs tot 2e reserve schipper aange steld. ZUIDERZEEWERKEN. De werkzaamheden aan de dijken al- hier ondervinden groote vertraging door den aanhoudenden regen. Het water staat zeer hoog en belemmert in hooge mate den arbeid. Ook de boerderijen in de na bijheid van de dijken hebben groote schade van het water, dat niet weg kan stroomen, omdat verschillende dammen zijn gelegd voor het dijkwerk. Meer dan eens gebeurt het, dat, als het werkvolk aiwezig is, een dam wordt doorgestoken het water stroomt dan met zooveel kracht weg, dat van den dam al heel weinig den patroon van den verongelukten lei dekker bezwarende omstandigheden aan het licht Het bleek n.1. dat de patroon op het leven van A. een z.g. compagnons- verzekering van vijftigduizend gulden had gesloten .welk bedrag hem werd uitbe taald door de verzekering. Toen nu de patroon een anderen knecht in dienst nam. deed hij pogingen om op het leven van dezen man een verzekering van 100.000.af te sluiten. Deze poging mislukte en kwam de justitie ter oore. Zij droeg den commissaris van politie J. Reij- singa te Amsterdam op, een nader onder zoek in te stellen. De politie kon ruim anderhalf jaar na het gebeurde tot twee arrestaties overgaan, n.1. van den leidek kerspatroon J. G. M., woonachtig te Den Haag en van een van zijn knechts. De verklaringen van den knecht waren zeer bezwarend voor M. Hij bevond zich op den bewusten dag tezamen met den ver ongelukten leidekker in den toren. De knecht werd korten tijd na zijn arrestatie in vrijheid gesteld, terwijl de patroon in verzekerde bewaring werd gehouden. M. hield zijn onschuld vol. Gisteren stond de 46-jarige leidekkers patroon J. G. M., Duitscher van geboorte, thans gedetineerd in het Huis van Bewa ring te Amsterdam, terecht voor de Vierde Kamer der Rechtbank. Verdachte werd verdedigd door Mr. F. A. Kokosky. Ten laste is gelegd moord, doch subs. doodslag, meer subsidiair zware mishan deling. De rechtbank werd gepresideerd door en de vrouw mr. Huysinga. Het O.M. werd waar genomen door mr. J. Versteeg. Zoowel van de zijde van de balie als van die van het publiek bestond voor deze zoo ge ruchtmakende zaak veel belangstelling. Het O.M. had 37 getuigen gedag vaard, w.o. drie deskundigen, nl. de artsen W. E. Jak, dr. E. Hammer en dr.-J. P. L. Hulst. Na de voorlezing van de dagvaarding nu wil je zeker mijn moeder ongelukkig maken. Daarna is gehoord een bouwkundige, die met verd. en het slachtoffer veel heeft omgegaan. Deze get. verklaarde, dat ver dachte tot hem eens gezegd zou hebben: „Als Arkenbout mij te lastig wordt, dan gooi ik hem van den toren af, zijn centen heb ik toch." Deze get. zeide ook, van het slachtoffer te hebben gehoord, dat hij van zijn vrouw is gescheiden om bij faillis sement goederen te behouden. Deze geb had echter den indruk, dat verd. en de vrouw van het slachtoffer vriendschappe lijk met elkaar omgingen en veel samen uitgingen. De echtgenoote van den vorigen ge tuige verklaarde, dat verd. haar zelf ver teld heeft, het plan der scheiding van Al kenbout en zijn vrouw. Na de scheiding zou hij dan met de vrouw trouwen, om zoo het geld en de goederen, haar bij de scheiding toegewezen, in bezit te krijgen. Op een avond heeft verd. zich zelfs tegen haar beklaagd, dat Arkenbout met de echtscheidingsgeschiedenis niet opschoot en dat hij het geld toch zoo dringend noo- dig had. In datzelfde gesprek heeft verd. toen gezegd: Als 't mij te lang duurt, dan smijt ik hem van den toren af. Get. heeft toen gezegd: „Nou, 't kan wel wat min der", waarop verd. antwoordde: Nou, ja. Verdachte ontkende dit laatste en ver klaarde te hebben gezegd: Nou ja, dat zeg ik maar bij manier van spreken. Deze getuige verklaarde ook, dat verd. van Arkenbout geregeld samen uitgingen. Hiernar werd als getuige gehoord de directeur der verzekeringsmaatschappij, bij welke verdachte, ingaande 1 Mei 1928, een compagnonsverzekering, groot 50.000 heeft gesloten, d.w.z. een verzekering, die bij overlijden van een der compagnons aan den anderen compagnon wordt uitbe taald. De president tot verdachte: Waarom verklaart verd., dat hij niet boven in den hebt gij die verzekering gesloten? toren is geweest. Verdacht: Om de polis te kunnen be- Daarna vangt het getuigenverhoor aan. Eerste getuige is de hoofdinspecteur van politie van Slobbe. Deze legt verklaringen af omtrent de opgraving van het lijk van het slachtoffer, de huiszoeking in de wo ning van verd. verricht en het door hem ingestelde onderzoek in den toren. Ten aanzien van dit laatste verklaarde deze get. o.m., dat hij in den toren op het luik, dat toegang tot den koepel geeft en vlak daarachter op den koepel bloedsporen heeft ontdekt, waarin voor hem een sterke aanwijzing was gelegen, dat het slacht offer niet, zooals aanvankelijk vermoed werd uit den toren op den koepel is ge vallen en daarvan zou zijn afgegleden naar de plaats, bij het luik, waar het ge vonden is, doch veeleer, dat het slacht offer, toen het zijn hoofd uit het luik stak. het luik zou zijn neergeslagen. Een volgende get. was de gescheiden echtgenoote van het slachtoffer. Uit haar leenen en zoo buitenlandsche aankoopeQ van leien te kunnen financieren. De president: Maar die polis had toch voorloopig nog geen waarde? Verdachte: Men heeft nog aan een bank verzekerd, dat ik driekwart van de waarde van de polis ter leen kon krijgen- De president: Bedoeld is natuurlijk iQ contante waarde. Uit het verdere verhoor van dezen ge- tuige blijkt, dat verdachte niet wilde, dat over de premie aan zijn woning zou wor den gedisponeerd. De president: Komt dat wel meer voor? Getuige: Ja, als de verzekerde wil, dat zijn huisgenooten van de verzekering ol van de omstandigheid, dat hij genoetf' zaam geld heeft om zulke premies te be talen, niets mogen weten. Uit het verhoor bleek verder, dat verd- dachte met de betaling van de premie® steeds achter was. Op 23 Maart I9.t-> Woensdag geraakte tusschen de boer- ver'c'arin9en- die zeer moeilijk te volgen dus zes dagen na het onaeluk op den '■1*11 -f1P /.wollllir" nvi J - 1 "U7£irA>n rloov A. 1 I 1. zjjn met de groote kinderen "WoTde^l'lei'Up ni'" )V-rCe^ ,let niet zal Keiukken ter mrt.jntodo.o. dau bet hoofd In kinderen, ral het bestuur der schoo, rkh KS, SïïSSfSSU" on,dat IJ oWUWJV/Jlvil vl" IJOG1 „de Zwaluw" en de brug nabii de|Waren' ^aar ^eze 9et* 2eer aangedaan hoeve van den heer De Jong, de graaf- HH "-1- I machine in het zand, doordat ze van de beunen afkantelde. De machine ging over- ge tand"]? Zi<? T (,i('P in hetdïïï- d, dat ondanks alle pogingen het mSde,°ïthg?1Ukk('n m«chineK uit dl per weg nog steeds zakt ze die- Men was, bleek, dat zij verd. reeds in 1926 heeft leeren kennen op de boot naar Ca nada en hem zelfs geld voor de terugreis uit Canada heeft geleend. Later is verd. bij haar in huis komen wonen en toen heeft verd. haar man in zijn zaken betrok ken. Hoe de zakelijke betrekking tusschen verd. en haar man was, wist deze get. niet, daar haar man niet alles vertelde. Op een vraag van den verdediger, ver- heengevoerd werd. 'verd. goederen van haar zou hebben ver toren van de Majellakerk, zijn de achter stallige premies (samen tot een bedrag van bijna duizend gulden) aangezuiwJ Hiervoor zou dan 'het geld zijn gebruikt, dat verdachte in Den Haag voor der. koop van leien voor een kerk aldaat h* ontvangen). Bij zijn verhoor verklaarde deze getuige nog, dat verdachte in 1930 weer met zijn verzekerings-maatschappij bespreking^ heeft gevoerd over het afsluiten van compagnonsverzekering, ditmaal een v" f 800.000 op zijn toenmaligen compng11" Hampe.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 6