Alkmaar, Schoort, Bergen SO PINKSTERDAG Ie en 2e naar Ernstige brand. Een vrouw vermoord? Aardbeving te Lissabon. Jeugdige woerteJimjen. EERSTE KAMER De Koningin naar Parijs. TWEEDE KAMER. LUCHTVAART De postvluchten naar en van Indië. Broningen in het luchtverkeer. Een vliegveld te Eelde. Marineberichten. Burgerlijke Stand van Den Helder Marktberichten. Radiografisch Weerbericht. per Retour f0.80enf0.50 De president: Hoe groot is de premie, die voor zulk een verzekering zou moeten .worden betaald? Getuige: Ongeveer 29.650. De president tot verdachte: Waarom Wilde gij een verzekering sluiten? Verdachte: Ik wilde weten of mijn ge zondheid goed was. En daar ik voor de verzekering toch gekeurd zou moeten wor den, vond ik dit een goede manier om eens kosteloos scherp gekeurd te worden. Van deze verzekering is niets geko men. Trouwens verder dan een verzoek om inlichtingen van verdachte is het niet gekomen. Een van de andere directeuren van die verzekeringsmaatschappij verklaarde, zulks in antwoord op een vraag van den verde diger, dat de verzekering van 50.000 zonder nader onderzoek is aangenomen. De compagnonsverzekering van 800.000 zou echter geweigerd zijn, daar het bedrag niet in overeenstemming was met de grootte van de zaak van de compagnons. Daarna is gepauzeerd. In de gistermiddag voortgezette behan deling wordt getuige in 't Veld een ring getoond, die zij gelooft dat het slachtoffer heeft gedragen. Getuige v. d. Veer, wonende in de Hal- maheirastraat, heeft op den dag van het ongeval des morgens menschen op den toren zien staan. Zij kreeg den indruk, dat de twee mannen over werk stonden te praten. Daarna gingen beide mannen door een luik den koepel binnen. Een der man nen was nogal gezet, de ander droeg een manchester pak. Eerstgenoemde was het eerst door het luik naar binnen gegaan. Getuige heeft bij den rechtercommissaris drie mannen ontmoet, waaruit zij onmid- delijk den persoon herkende, dien zij op den toren had gezien. Dat was de ver dachte. Getuige Mangel verklaarde hetzelfde. Verboor van den kroongetuige. Gehoord wordt dan als getuige de knecht, die met den verdachte is gearres teerd geweest, doch weer in vrijheid is ge steld. Getuige was bij verdachte als ge woon knecht werkzaam. De omgekomen leidekker werd als knecht beschouwd, niet als compagnon. Getuige had, toen hij met Arkenbout op een kasteel in Laag Keppel werkzaam was, verdachte eens een bedrei ging tegen dezen hooren uiten. Getuige had dit aan Arkenbout meegedeeld. Hij was met hem steeds in goede verhouding. Getuige kreeg daarna meer de positie van vertegenwoordiger der leidekkers firma, hetgeen hij was geworden op voor spraak van Arkenbout. In Maart 1929 was de financieele toestand zoo, dat ver dachte aan getuige 800 schuldig was. Dit betrof afrekeningen voor provisie. Getuige had met Arkenbout reparaties verricht op den toren van de Majellakerk. Op 28 Maart waren beiden en ook ver dachte in den koepel geweest, die van buiten af en van binnen uit te bereiken was. Geinlge's lezing van het on geval. Op 29 Maart is ook verdachte weer op den toren geweest. Arkenbout en ver dachte gingen naar boven, maar aan ge tuige had verdachte opgedragen materiaal klaar te zetten en een takeltouw te zoe ken. Nadat hij dit had gedaan is ook ge tuige naar boven gegaan. Getuige ont moette toen verdachte in de goot en hij zeide: „Ga jij alleen maar naar boven, jullie kunnen het samen wel af." Getuige was verder naar boven gegaan langs de klimijzers, en vond toen Arkenbout be wusteloos en hevig bloedend liggen. Ge tuige is toen naar beneden gegaan door de klimkokers hij dorst niet meer bui tenom en trof verdachte boven aan den torentrap. In een opwelling had getuige gezegd tegen verdachte: „Nou is-ie dood gevallen Getuige was over zijn zenuwen, doch verdachte had hem gekalmeerd en gezegd: „Denk er om dat je nooit vertelt, dat ik boven in den toren ben geweest; als je 't doet geef ik jou de schuld." Getuige is toen naar de pastorie ge gaan om hulp te vragen. De gebeurtenis sen volgden elkaar toen snel op. President: Verdachte, wat zegt u hier van. Verdachte: Het verhaal van getuige is uit de lucht gegrepen. Ik heb toen ik aan den voet van den toren stond, een gil ge hoord, en keek toen naar boven. Getuige en Arkenbout waren aan het vechten, en getuige had een hamer in zijn handen. Verdachte beschuldigt zijn knecht President: Met deze .lezing is u pas 26 Januari 1931 voor den dag gekomen. Een paar dagen na het ongeval heeft u ver klaard, dat getuige u in de wachtkamer van de pastorie had aangetroffen, toen hij het ongeluk had ontdekt en u dat wilde meedeelen. Dat zeide u ook bij uw arres tatie in Octóber 1930 en in Januari van dit jaar geeft u een lezing, die een be schuldiging van den getuige inhoudt. aarom is u niet eerder met dit verhaal fle omen? Heeft u destijds direct begre- dit^ngelifk?1*'96 Schulc* Z0U bebben aan Maar^r w6: heb 'ik u be9rePen- ket n38 ban9> dat men m'j daarin kering en' verband met die verze- President: In Februari van dit jaar komt u dan met de mededeeling, dat ge tuige bekend zou hebben Arkenbout te hebben gedood. Verdachte: Ik vind het onprettig te zeg gen, maar hij heeft het mij ronduit be kend. Maar getuige heeft mijn vrouw en kinderen bedreigd, als ik hem verried. President: Is het rapport der deskun digen, die sectie hebben verricht op het lijk van Arkenbout, niet de oorzaak van deze veranderde houding. Dit rapport verwierp de mogelijkheid, dat Arkenbout was gevallen. Verdachte geeft een uitlegging hiervan; het vraaggesprek tusschen president en verdachte gaat dan nog eenigen tijd voort. Uit het verdere verhoor blijkt, dat ge tuige, ontving 10 April 1000 voor pro visie, maar de quitantie werd gedateerd per 1 Februari. President: Was de specificatie van die vordering van 1000 juist? Getuige: Voor de helft. Alle bedragen waren verdubbeld. President: 'n Extratje van 500 gulden? Getuige: Ja. President: Dus zwijggeld. Heeft u later nog geld gekregen? Getuige: Nooit meer dan mij toekwam voor mijn werkzaamheden. Daarna worden weer vragen gesteld aan den verdachte. Op 10 April heeft deze de verzekering uitbetaald gekregen en toen getuige 1000 uitbetaald, in het geheel niet lettende op den datum op de quitantie. De specificatie was pro forma. Verdachte steunde getuige en hij wilde dit voor zijn vrouw, die de boekhouding hield, niet weten. De zitting wordt te ruim vijf uur ge schorst tot Vrijdag 22 Mei te negen uur. DE SPAARDUITJES VAN ZIJN LEERLINGEN. Een voorbeeldig opvoeder! De recherche te Arnhem heeft aange houden een onderwijzer, die zich schuldig maakte aan verduistering van gelden, welke de leerlingen van zijn klas op school hadden gespaard. Hij is ter be schikking van de justitie gesteld en in het Huis van Bewaring opgesloten. De fraude kwam aan het licht, doordat een vader bij de politie aangifte deed, dat zijn kind het spaarbankboekje miste. Er werd toen een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat de onderwijzer, die de gespaarde gelden in ontvangst nam ook het boekje in bewaring had. Tevens bleek, dat hij tot een vrij belangrijk be drag ook van andere spaarbankboekjes gelden had geïnd. Buitenland. BRAND IN EEN POOLSOH DORP. Vijfendertig huizen afgebrand. Een hevige brand heeft gewoed in het dorp Molodjatyn nabij Lublin. Vijfender tig huizen brandden geheel af. Twintig personen liepen bij het blusschingswerk brandwonden op. Acht hunner moesten in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis te Chalmo worden overge bracht. AUTOBUS OMGESLAGEN. Twee dooden en vier ernstig gewonden. In het dorp Oberfüllbach bij Goburg is Dinsdagochtend een autobus in volle vaart omgeslagen. Van de vijftien perso nen, die in den bus zaten, werden twee gedood en vier ernstig gewond. NA DE SCHOOLSTAKING IN BR UNS WIJK. Alle ouders wier kinderen op 11 en 12 April j.1. te Brunswijk hebben deelgeno men aan de schoolstaking zijn veroor deeld tot drie dagen hechtenis. Hun aan tal bedraagt ongeveer 3500. De organi satie van ouders gaat echter in beroep tegen dit vonnis. WORSTVERGIFTIGING. 34 menschen ernstig ziek. Maandag zijn te Gnesen in den loop van den dag 24 menschen, die na het eten van worst ziek waren geworden, met ernstige vergiftigingsverschijnselen in het ziekenhuis gebracht. Maandagnacht zijn er nog 10 zieken bij gekomen. De toe stand van alle zieken is zeer ernstig, doch de dokters'hopen hen in het leven te hou den. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Bij Sulmona is een auto met zeven men schen in de Pescara gestort. Vijf men schen waren op slag dood. De beide ove rigen zijn ernstig gewond. EEN ONSCHULDIGE GELYNCHT. Bij een boerenbruiloft te Bratislava losten een aantal boerenjongens vreug deschoten uit geweren en pistolen. Tij dens deze schietpartij viel plotseling een vrouw bewusteloos neer. De omstanders beschuldigden een der jongens op de vrouw geschoten te hebben. Ondanks zijn betuigingen van onschuld bonden zij hem aan een paal en ranselden hem dood. Eerst later werd de bewusteloóze vrouw onderzocht, waarbij bleek, dat zij abso luut geen verwondingen had. De politie arresteerde 28 boerenzoons. Uit het onderzoek bleek, dat de valsche beschuldigingen opzettelijk waren gedaan, omdat de ongelukkige geweigerd had drank op crediet te verkoopen. VILLA INGESTORT. De bewoners bedolven. Uit Tours wordt gemeld, dat te La Fa- riniëre een villa, bewoond door den Ame- rikaanschen generaal Robert Dunlon, is ingestort. De bewoners zijn onder den puinhoop bedolven. Hun lot is nog onbe kend. Geen uitstorting, maar een aard verschuiving. Omtrent de aardstorting bij Tours geeft Vaz Dias de volgende lezing weer: Dinsdag raakte in de nabijheid van Tours, tengevolge van ondermijning door hevige regens een groot stuk grond los. Geweldige massa's grond en steenen stortten naar beneden. Een meisje werd bedolven. Een man en een Amerikaansch generaal, die in het nabijgelegen slot De La Fariniere vertoefde, wilden te hulp schieten, doch werd door een opvolgende aardstorting eveneens bedolven. Afdeelin- gen militairen zijn onmiddellijk naar de plaat.-, van het ongeluk gedirigeerd om de slachtoffers te bergen. Er bestaat nog ge vaar voor verdere aardstortingen. De slachtoffers geborgen. De slachtoffers van de grondverschui ving bij Tours zijn gisterenmiddag gebor gen. Nadat men met een tank de rotsblok ken terzijde had geschoven, werd eerst de vrouw te voorschijn gehaald. Haar moest een been worden geamputeerd; haar toe stand is hopeloos. De generaal en vier an deren zijn dood boven gebracht. EEN VERMIST MILLIONAIR GEVONDEN. Volgens een telegram uit Beauceville in de provincie Quebec hebben bosch- wachters Dinsdag in de bosschen van het district Beauce het lijk gevonden van den millionair Mitchel] Raufman, den rubber- magnaat uit Massachusetts, die sedert een half jaar werd vermist. BRANDSTICHTERS VEROORDEELD. Zware straffen. Te Malaga zijn op hee-terdaad betrapte brandstichters veroordeeld tot resp. levenslangen dwangarbeid, twintig en twaalf jaar gevangenisstraf. Zes menseden omgekomen. Gisterenmorgen vroeg is een familie pension te Huil door brand verwoest. Zes personen, onder wie een vader, moeder en drie kinderen, zijn in de vlammen om gekomen. Vier andere personen moesten met ernstige brandwonden naar het zieken huis worden gebracht. Maandag vond een werkman aan den uitloop van een riool in de Zuidhaven te Kopenhagen een afgesneden voet en on derbeen, hetwelk bleek te zijn van een vrouw van ongeveer 3540 jaar en ver moedelijk 1.60 M. lang. Mén heeft nog niet kunnen ontdekken welke ongelukkige deze lichaamsdeelen hebben toebehoord. Wel worden er een paar vrouwen als ver mist opgegeven, doch met deze zijn de af metingen niet in overenstemming. Thans is men begonnen bet heele riool af te slui ten om daarna leeg te pompen in de hoop op deze manier de rest van het lijk te vin den om althans vast te kunnen stellen wie de blijkbaar vermoorde geweest is. Gisterennacht om 3 u. 55 zijn te Lissa bon twee hevige aardschokken gevoeld. Vescheidene gebouwen zijn ingestort. Groote materieele schade is echter niet ontstaan. Ook in andere deelen van het land, vooral te Porto en Coimbra, alsmede op het eiland Madéira heeft mén de beving gevoeld. SPOORWEGONGELUK Twee doodex, vier zwaar ge wonden. Een rangeerende locomotief is vanmid dag op een voorstadtrein, die op het punt stond naar Montargis te vertrekken, door verkeerden wisselstand ingereden. Drie wagens raakten uit de rails en werden omgeworpen. Er zijn twee dooden; vier zwaar- en ettelijke lichtgewonden. De toedracht van het («geluk. Nader blijkt dat het ongeluk heeft plaats gehad bij het Gare de Lyon te Parijs. Een rangeerende locomotief is tegen een vollen, uit Montargio komen den passagierstrein gereden. De locomo tief drukte van 3 wagens den zijwand in. Een half dozijn ernstig gewonden moesten naar een ziekenhuis vervoerd worden. Twee van hen verkeeren in levensgevaar. Twintig licht gewonden konden na het leggen van noodverbanden naar huis gaan. De oorzaak van het ongeluk is waar schijnlijk, dat de machinist van den ran geerenden locomotief een onveilig sig naal niet gezien heeft. Chauffeur van autobus ernstig mishandeld. Zondag kwamen te Lanke bij Bernau, .zoo meldt „Wolff", met een vrachtauto 30 leden van de Berlijnsche worstelvereeni- ging „Blickstern" aan, die het plaatsje in opschudding brachten door hun gedrag. Tegen 10 uur vertrokken zij weer en hielden verscheiden auto's aan. Zij wier pen met steenen naar een postauto, waar van de chauffeur de gendarmerie waar- schuAvde. Intusschen was een volle excur sie-autobus van de Berliner Verkehrsge- sellschaft tusschen Ladeburg en Lanke door de jongelieden die een ketting over den weg gespannen haddon, tegengehou den. Zij bombardeeren de auto met stee nen, waardoor de meeste ruiten ^werden verbrijzeld en verscheiden passagiers ge wond werden. De chauffeur en eenige an deren kwamen hiertegen op, waarop de woestelingen hen te lijf gingen en den chauffeur deerlijk mishandelden, zoodat hij in bedenkelijken toestand naar het ziekenhuis van Bernau moest worden ge bracht. Inmiddels verscheen de gendar merie, waarop de onverlaten de vlucht namen. Zij bleken naar Lanke terugge keerd te zijn, waar 29 hunner gearresteerd werden. ONLUSTEN TE LISSABON. Zeventien personen gewond door bommen. Op het oogenblik, dat een groep na tionalistische studenten, die uit do pro vincie naar de hoofdstad gekomen was om aan de feesten ter eere van den presi dent deel te nemen, aan het station kwa- j1,1 en om naar huis terug te keeren, ont- p ofte een bom, waardoor twaalf perso nen licht gewond zijn. Nog een bom werd op straat gevonden. Er werden eenige ar- I restaties gedaan. In de Garrettstraat i heeft een bomontploffing vijf menschen gewond. Volgens officieuze berichten zou de politie over gegevens beschikken, waardoor zij eerlang de aanleggers zou j kunnen aanhouden. j Een groep menschen is binnengedron- j gen in het gebouw van het dagblad Re- publica en heeft daar verwoestingen aan gericht. DE GIFTIGE GASSEN IN DE MAASVALLEI. Bevel tot sluiting van een groote fabriek. Gedeputeerde Staten van de provincie Luik hebben dezer dagen aan de burge meesters van de industriegemeenten Ougrée en Tilleur in de Maasvallei ver gunning gegeven tot het uitvaardigen van een bevel tot sluiting van een groote fabriek van chemische producten op het grondgebied dezer gemeenten. Tegen dit besluit is de directie van de fabriek on middellijk bij den minister in appèl ge gaan, terwijl zij tevens in afwachting van het ministerieele antwoord de noodige maatregelen heeft getroffen om alle ont snapping van voor de bevolking gevaar lijke gassen voortaan te voorkomen. Een zitting van 3 minuten. In de gisterenmorgen om 11 uur ge opende zitting van de Eerste Kamer waren de volgende wetsontwerpen aan de orde 1. aangaan van een geldleening ten laste van Ned.-Indië 2. voorzieningen ter uitvoering van het verdrag nopens de ten uitvoerleg ging van in het buitenland gewezen scheidsrechterlijke uitspraken van 26 September 1927 3. tijdelijke vrijstelling van grondbe lasting van drooggemaakte Zuiderzee- gronden 4. wijziging van de wet tot instelling eener Rijkspostspaarbank. Deze wetsontwerpen werden alle zonder beraadslaging of stemming aangenomen. Om 11.3 uur werd de vergadering ge sloten en ging de Kamer in de afdeelin- gen tot onderzoek van de wijziging van de Visscherijwet en wijziging der Woning wet. De Koningin heeft een van do Fransche regeering aangenomen om een bezoek te brengen aan de kolo niale tentoonstelling te Parijs. H.M. zal incognito reizen, doch gedurende haar verblijf te Parijs officieel ontvangen wor den door den president der Fransche republiek. Het ligt in de bedoeling van de Ko ningin, op 15 Juni te Parijs aan te komen. BEELDTELEGR AAFDIEN ST. Beelduitaending naar Indlë. Vergadering van Dinsdag. De drankwetswijziging. Voortgegaan wordt met de behandeling der Drankwetswijziging. Een amende- ment-Kortenhorst op art. 12 van de strek king, dat de minister aan B. en W. mach tiging kan verleenen aan een rechtsper soon om vergunning te verleenen voor een localiteit, welke deel uitmaakt van een inrichting voor maatschappelijk ver- keer wordt verworpen. Een amendement- oaigmg yan der jjepje 0p art_ 13 (geen introductie in sociëteiten op dagen, waarop voor de gemeente een tapverbod geldt) wordt aan genomen. Een amendement-van Hellen- berg Hubar om B. en W. te verplichten binnen zes weken, nadat een verzoek om plaatsing op de lijst voor het verkrijgen van een vergunning is ingekomen, mede deeling van hun beslissing te doen, wordt door den Minister overgenomen; een tweede amendement, beoogende de schrap ping van de lijst der namen van hen, die zijn overleden of de gemeente hebben ver laten gewijzigd in zoover dat alleen blijven staan zij die overleden zijn wordt aangenomen. Verworpen wordt voorts een amende.ment-Cud, strekkende Met ingang van 1 Juni zal voor het pu bliek de gelegenheid worden geopend om over de radiotelegrafische verbinding Nederland—Ned. Oost-Indië van weers- te bepalen, wanneer een vergunning open zijden beeldtelegrammen te wisselen. Het 18e vliegtuig te Jodpoer. Het 18e postvliegtuig is Dinsdag 6 u. 15 uit Djask vertrokken en 13 uur te Karatsji geland, vanwaar het 14 u. 05 naar Jodpoer vertrok. Aankomst aldaar 17 u. 30. Te Calcutta. Het 18e postvliegtuig is gisteren te 5 u. 55 uit Jodpoer vertrokken en na een tus- schenlanding te Allahabad te 16 u. 8 te Calcutta aangekomen. Het retourvliegtoig te Allahabad. Het 16e vliegtuig op de terugreis is Dinsdag 5 u. 10 uit Rangoon vertrokken komt aan hen, die een vergunning heb ben aangevraagd voor een localiteit, die naar het oordeel van den minister deel uitmaakt van een inrichting van maat schappelijk verkeer den voorrang boven de overige aanvragers te verleenen, aan genomen een amendement bepalende dat bij afwijzende beschikking van B. en W. om te worden geplaatst op de lijst van vergunninghouders, beroep op Ged. Sta ten mogelijk is. Ten opzichte van art. 20, regelende het recht, dat voor een ver gunning verschuldigd is, worden een tweetal amendementen van den heer Van Helleberg Hubar na bestrijding en du pliek ingetrokken; een amendement-Boon bedoelende bij de vaststelling van het vergunningsrecht voor hotels geen reke ning te houden met het aantal voor lo geergasten beschikbare „bedden", maar met „kamers" wordt door den minister overgenomen. In een aantal amendemen ten op art. 26 is de Kamer dezen middag blijven steken. De heer Van Hellenberg Hubar namelijk wil bij overlijden van den vergunninghouder overschrijving van de vertrok vandaar 12 u. 08 en kwam 16 u. 40 te Allahabad aan. Het vliegtuig heeft 309 K.G.. post aan boord. Te Karatsji. Het 16e vliegtuig op de terugreis is gis teren te 4 u. 35 uit Allahabad vertrok ken en na e.en tusschenlanding te Jodpoer te 15 u. 56 te Karatsji aangekomen. Naar men meldt, is men in kringen der K. L. M. van oordeel, dat, nu door de vluchten van Smirnoff en Beekman be wezen is, dat de Nederlandsche vlieg- dienst in snelhéid niet voor buitenland- sche behoeft te wijken, allereerst met volle energie gestreefd moet worden naar het handhaven van een regelmatigen dienst op Indië met een reisduur van 9 dagen. Voorloopig zullen er dus wel geen nieuwe records te vermelden vallen. Binnen het uur van Groningen naar Amsterdam. Zaterdag a.s. wordt het aantal Neder landsche vliegvelden, dat nog onlangs emt dat van Haamstede vermeerderd is, wederom met een uitgebreid door de opening van de luchthaven te Eelde, even ten Zuiden van de stad Groningen. Een feit, dat de aandacht ten volle waard is, omdat daarmede het Noorden des en 10 u. 48 te Calcutta aangekomen. Het vergunning mogelijk maken niet alleen op de weduwe, maar ook op een der kinde ren. En de heer Boon wil die overschrij ving ook mogelijk maken indien de ver gunning in handen is van een vrouw. De heer Van den Bergh (s.d.) merkt hierbij op, dat men dan kan krijgen het z.g. „eeuwige" huwelijk, waarbij de vergun ninghouder of -houdster telkens her trouwt. De heer Boon wijzigt zijn amende ment later zoodat overschrijving slechts eenmaal zal mogen geschieden. De Minis ter voelt er niet veel voor. Overigens houdt de amendementen- stroom voor dit wetsontwerp nog steeds aan. Vergadering van Woensdag. Het amendement-Boon (overschrijving éénmaal op den langstlevenden echtge noot) wordt aangenomen.; een amende ment-van Hellenberg Hubar (overschrij ving op een van de kinderen van een overleden vergunninghouder) wordt ter nadere redigeering aangehouden. Een amendement-Oud, strekkende om voor het geval B. en W. den verkoop in het klein van sterken drank willen beluien (b.v. bij verkoop zonder vergunning)' den toegang tot die localiteiten voor andere personen dan die er wonen, te verbieden, wordt aangenomen. Het is een wel strenge, maar door de praktijk gerecht vaardigde maatreg-el, zegt spr., en de Mi nister is er eveneens van overtuigd, dat hij moet worden genomen. Bij art. 35, regelende de kwestie der verloven, was wederom een aantal amen dementen ingediend; de heer Kortenhorst n.1. wilde de oude redactie der wet her komen, bij wie het bier de oorzaak is^De heer Kortenhorst heeft Brey verkeerd uitgelegd; er staat met dat bij voetbalwedstrijden door de spelers meer bier gedronken wordt, maar dit slaat op de supporters, die m groten g tale meetrekken. Het aantal ve stijgende en verschillende plaateen z«n boven het maximum; er bestaat, alom gevoelde behoefte tot ^erteg& daarvan te komen. De ainendementen- Kortenhorst passen niet in het de bedoeling der wijziging is, de Qra" wetgeving te brengen op het peil, noo omstandigheden geëischt. Mocht de R mer dus deze amendementen aannemen, dan beteekent dat intrekking van net wetsontwerp. De Minister hoopt dan ook, dat de Kamer het maximumstelsel voor de verloven zal aanvaarden. De heer Boon (lib.) merkt op, dat door dit stelsel dan een einde wordt gemaakt aan bet voortreffelijk werk van den Volksbond voor drankbestrijding; ook ae tentjes op het strand zullen onmogelijk worden. Ook hij meent, dat van een drei gen biergevaar geen sprake is. De heer Oud (v.d.) zal zich door het dreigement van den Minister niet laten weerhouden zijn stem aan het amendement-Korten- horst te geven. Na wat discussies hier over komt het amendement in stemming en wordt het verworpen met 37 tegen 27 stemmen, (Wij merken op, dat in de drankwet- Kuyppr het tegenwoordige verlofstelsel is ontstaan. Destijds, bü de behandeling ervan in de Kamer, ontmoette de rege ling, waarbij het bier onder dit stelsel viel, veel critiek. Een betere regeling is evenwel tot dusver uitgebleven. Het nieuwe wetsontwerp laat nu weliswaar het bier onder de verlofregeling blijven, maar door invoering van het maximum- stelsel ook voor verloven, is althans een stap gedaan in de goede richting. Red. Held. Crt.) TIJDSCHRIFTEN EN WEEKBLADEN. Sport in Beeld, 19 Mei bevat artikelen van H. A. Meerum Terwogt over de Vierdaaa- sche Afstandsmarschen van den Nederland schen Bond voor Lichamelijke Opvoeding, vC W. A. H. Westerouen van Meeteren ovrr tertoerisme, van J. Hoven over de Studente» wedstrijden op het Noordzeekanaal. Bert Prin sen Geerldgs draagt een Aviatische Causerie bij. Verder vinden we, naast de gewone rubrie- een overzicht van de Auto 1931. Onder de illustraties zijn opnamen betreffende cricket- wedstrijden, studenten-roeiwedstrijden, zeil- dito's, korf- en voetbalscènes, enz. Het Tooneel bevat deze maand een beschou wing van Frits Lapidoth over de Shylock-rol en de verschillende wijzen van uitbeelding daarvan, L. Simo schrijft over Toone-elproble- men en onze Nederlandsche Tooneel-schrijf- kunst. Van Charlotte Kohier is er een mooie photo, van Juliette Roos, die afscheid van het tooneel heeft genomen eveneens. Vele nieuwe stukken en opvoeringen worden voorts weder in dit nummer besproken. Bij Kon. besluit van 13 Mei is, met ingang van 1 Juni 1931, aan den hoofdofficier van M.S.D. der 2e kl. A. H. Voetelink wegens langdurigen dienst eervol ontslag uit den zee dienst verleend. Luit. ter zee ie kl. P. B. M. van Stnaelen, die bestemd is voor den dienst in Oost-Indië, zal 27 dezer met het s.s. Insulinde uit Rotter dam derwaarts vertrekken. Luit. ter zee 2e kl. P. C. Wouters en off. van den M.S.D. 2e kl. M. Kraai zijn 20 dezer aan boord van het m.s. Sibajak van Tandjong- Priok na-ar ons land teruggekeerd. Eerste luit. der mariniers W. A. J. Roelof- sen, wien vergund is uit Oost-Indië terug te keeren, is Dinsdag aan boord van het m.c. Sibajak van Tandjong-Priok vertrokken. Luit. ter zee ie kl. J. A. Gauw, ie officier van bet vliegkamp de Mok op Texel, is eervol uit di-e functie ontheven en overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willems oord. Luit. ter zee 2e kl. N. Kooreman, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt 1 Juni ge plaatst op 's Rijkswerf te Willemsoord en last met de functie van hoofd der pyrotechni- sche werkplaats op die werf. van 19 en 20 Mei. ONDERTROUWD: J. Korbée en L. Bouthoorn; L. J. do Leeuw en C. Kooij- man; D. J. v. Straaten en D. Bakker; J. P. Komen en J. M. J. Collee; J. Kokkelink en C. G. v. Sitteren; J. Bontes en C. Meijer. BEVALLEN: A. Davidse-Griek, z.; Th. E. L. Krom-Goossens, z. OVERLEDEN: A. Schutte, 9 bnd.; A. W. v. Waardenburg, 57 j. lands, do provincies Groningen en Dren-1 stellen en de bemoeiingen van den wet- the, verlost worden uit het betrekkelijk isolement, waarin zij ten opzichte van het Westen nog altijd zijn gelegen. gever met de verloven zich niet verder doen uitstrekken dan in het verledene het geval was. De voorgestelde wetswijzi- Indien het Rijkswegenplan verwezen-1 ging zal een grooten druk uitoefenen op lijkt wordt, komt dit vliegterrein aan den j het aantal verloven, en zoo erg als het hoofdverbindingsweg, welke van Gronin- wordt voorgesteld is de toestand toch gen via Assen naar hot Zuiden loopt, tej 'het. Er zijn evenwel bepaalde streken in liggen. De afstand Groningen tot het ons. land, waar het bierdrinken meer ge- vliegveld, thans bedragende 11 K.M.,1 bruikelijk is dan het jeneverdrinken. wordt dan 10 K.M., terwijl de afstand ®Pr- acW een gelijk aantal verloven als van Assen tot het vliegveld, welke thans vergunningen verkeerd, eveneens om 17 KM. is, tot 16 K.M. wordt terugge bracht, met dien verstande, dat het ver voor die verioven het maximumstelsel met het uitstervingssysteem toe te passen, keer zich langs den nieuwen weg veel i zooals thans is voorgesteld. Spr. houdt vervolgens een betoog ten bewijze, dat hier te lande volstrekt geen bieralcoho- lisme bestaat en dat voor 1931 een afne mend gebruik van bier valt te constatee- ren. Vooral de sport, zegt het rapport-de Brey, bevordert het biergebruik, maar de Kon. Ned. Voetbalbond heeft hieromtrent nimmer klachten ontvangen. Uitvoerig gaat spr. hier nog op in. De Minister merkt op, dat van de be slissing over het thans besproken onder werp het lot van het wetsontwerp zal afhangen en dat hij, om op een en ander te kunnen ingaan, niet zoo heel kort zal kannen zijn. Allereerst betoogt hij, 'dat de praktijk leert, dat in verschillende plaatsen het groote bierverbruik behoort sneller zal kunnen bewegen, waardoor het vliegveld in korten tijd zal. kunnen wor den bereikt. EEN EIGENAARDIG VLIEGONGEVAL Op een zeilbootje gevallen. De bekende Iersche hockey-speler James Hannon is door een noodlottig en buitengewoon vliegongeval gedood Han non was met zijn vader in een zeilbootje aan het visschien toen een watervlieg tuig, dat boven hen vloog, plotseling viel. Het vliegtuig kwam op de zeilboot terecht en Hannon werd op slag gedood. Zijn va der kwam eraf met een lichte verwon- AMSTERDAM, 20 Mei. Veemarkt. Aangevoerd: 354 vette kalveren, ie kw. 0.780.84; 2e kw. 0700.76; 3e kw. 0.630.70 per kg. levend gewicht; 93 nuchtere kalveren 1017; 650 varkens, vleeschvarkens (90110 kg.) 0.470.48, zware varkens 0.450.47; vette varkens 0.420.43 per kg. slachtgew.icht. Aan het abattoir zijn heden aangevoerd 13 wagons ge slachte runderen, afkomstig uit Denemarken. AMSTERDAM, 20 Mei. Aardappelprijzen. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveran derd. Aanvoer 4 ladingen, zijnde 2575 H.L. Scbagermarkt van Donderdag 21 Mei. 2 paarden 145; 4 stieren ioo>—180; 52 geldekoeien (magere) 250350; 52 ge lde- koeien (vette) 200370; 20 kalfkoeien 350 425; 13 pinken 140—180; 24 nuchtere kal veren 1020; 147 overhouders 2837; 79.3 lammeren 810; 10 bokken en géiten 10 13; 23 varkens (.mager) 1428 78 varkens (vette) 0.340.37.; 212 biggen 8—-137 8 konijnen 0.50—1-75; 20 kipen 0.50—2. Eierveiling. 164657 kipeieren 3.203.80; kleine eieren 3; bruine eieren 3.704.20.; 81.32 stuks eendeieren 3.503.70; 29 kalkoen eieren 8.60 12. ding, terwijl de inzittenden van het vlieg- te worden beperkt. De ervaringen van de tuig allen zonder eenig letsel gered kon- eonsultatiebureaux zijn, dat onder de den worden. 'lijders aan alcoholisme er steeds meer Naar waarnemingen verricht in den morgen van 21 Mei. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteriologische Instituut te de Bilt. Hoogste stand 774.7 te Abisko. Laagste stand 752.5 te Valentia. Verwachting: Zwakke tot matige N.-O. tot Oostelijke wind, meest zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 7