KAN IK ZONDER GEVAAR OP AFBETALING VERKOOPEN Testament&n. Hoe men in Uw portemonnaie kijkt, zonder het te merken. Marktplaats te Itouaan opgerichte brandstapel. Op haar verzoek wordt haar toege staan, dat haar biechtvader haar bege leidt en het crucifix voorhoudt. Het laatste wat de omstanders uit den op- warrelenden rook hooren, is de betui ging der waarheid in hare stem en de aanroeping van den Aartsengel, die haar ten strijde heeft gezonden, van de Moeder Gods en van Christus. De dood van de vermeende heks maakte diepen indruk op de toeschou wers en men geloofde een witte duif te zien vliegen vanaf den brandstapel, om de asch in de Seine te verspreiden. Haar werk zou evenwel voortleven; de liefde voor het vaderland, die in geen ander menschenhart van haar tijd zoo innig leefde als bij Jeanne, plantte zich voort gedurende den korten tijd, dat zin ben ten voorbeeld was. Na den wapenstilstand en de tegen slagen in de jaren 1430 en 1431 begon de opstand in Frankrijk opnieuw. De strijd werd voortgezet, niet onder de aanmoediging van den koning, maar door de legeraanvoerders, die voor een deel uit striidgenooten van de Maagd van Orleans bestonden. Twintig jaren na de voltrekking van het vonnis werd het proces van Jeanne d'Arc herzien en werd zü in eere her steld. Al de eerbetuigingen, die te harer nagedachtenis gehouden zullen wor den, kunnen een gevoel van bitterheid en beschaming toch niet terugdringen, dat onwillekeurig over ons komt bü de beschouwing van het einde dezer mar telares voor haar geloof en voor hare vaderlandsliefde. Wü gevoelen een in tens verdriet, dat deze groote gevoels- mensch te gronde is gericht door de kleinheid, domheid en slechtheid eener wereld, voor wie zij te hoog stond en die haar in haar onkunde als schadelijk voor het wereldgebeuren brandmerkte. (Nadruk verboden). Om de firma'sdie hun waren op afbetaling verkoopen, snel en deugdelijk in te lichten over de positie van hun aspirant-klanten, heeft men in Londen een grootsche instelling opgericht, waarover men in het volgende artikel de zeer lezenswaardige bijzonderheden aan treft. In een groote bureauruimte, die meer op een kleine zaal gelijkt, zitten onge veer 50 jonge meisjes. De wanden van de kamer zijn onzichtbaar door de kaart-systeem-kasten. 4 millioen kaar ten zijn hier opgestapeld. Zü bevatten de namen van 4 millioen inwoners van de Engelsohe hoofdstad. De meisjes zitten aan groote tafels. Elk heeft voor zich een band zonder einde, die door de geheele kamer loopt 'en van de eene tafel naar de andere gaat. Op elke schrijftafel bevindt zich bovendien de monding van een buis van de lucht druk-post. Geruischloos en met de meest mogelijke nauwgezetheid wordt in deze kamer gewerkt. Daarnaast is de „oentrale". Hier zit ten eveneens weer een aantal jonge, vrouwelijke beambten. Ongeveer 30 telefoonapparaten zijn hier aanwezig. De signaallichtjes men heeft geen bel of zoemer om onnoodig lawaai te voorkomen gaan onophoudelijk uit en aan. Vele van deze telefoontoestel len hebben een directe lün met groote magazijnen. Een ander beeld. Ergens in een win kel in Londen komt een dame binnen. Zij zou graag een zeker voorwerp op afbetaling willen koopeh. De verkoopster gaat naar de telefoon en verbindt zich met het inlichtingen bureau voor afbetalingszaken. „Ik zou graag inlichtingen hebben over Agnes Brown, Towerstreet 11." Aan den anderen kant van de lijn in de centrale wordt haar geantwoord: „Een oogenblikje". Naam en adres worden op een papiertje geschreven. Dit wordt in een busje gedaan en gaat in de onder luchtdruk staande buis, die het naar de zaal daarnaast transpor teert, waar het terecht komt op de tafel, waar men de letter B. behandelt. Tijds duur 5 seconden. De betreffende beambte leest het briefje, slaat het kaartregister op: greep toch wel, dat zyn zenuwen daar niet tegen bestand waren! Had ze maar iets gezegd, ronduit, dan hadden ze er over kunnen praten. Mogelijk had ze wel gelijk in veel, dat hü anders niet de moeite van het bespreken waard vond. Maar hij was toch nooit willens en wetens „leeüjk" voor haar geweest? Ze was toch geen kind. Wonderlijk, hoe kinderlijk zij er uit kon zien. Vooral als zy' zich als 'n beknord kind van hem afwendde, 't Was al een paar maal, neen, meermalen voorgekomen, dat hij erg ongeduldig 'n eind had ge maakt aan haar klachten over. 't eenzaam voelen, als ze 's avonds al leen thuis zat. Juist dat kinderlijke in haar, had 'm klein gemaakt, 'n vreese- lijk gevoel van spyt in 'm doen opko men. Hij zat op de divan in gedachten al door naar de wy'zers van de klok te kijken. Toen opeens hoorde hü een stap in den tuin. Achter 't huis kraakte *t grint. Eerst dacht hü, dat hij zich vergiste, maar 't geluid werd duide lijker, kwam dichter en nog dichter naar 't huis toe. „Wies!" riep hij. Zijn stem klonk Brown, Agnes, Towerstreet 11, heeft by by X. en IJ. ook op afbetaling gekocht en steeds op tijd betaald. Er loopt nog een crediet van 15 pond by Z. De be ambte schrijft onder den naam een paar teekentjes en stuurt het briefje over den band zonder einde naar de centrale terug. Daar deelt de beambte de aan de telefoon wachtende verkoop ster het resultaat mee. Gezamenlijke tijdsduur: 1 Vi minuut. Prijs van de in lichting 5 pence (25 cent). De verkoopster hangt de telefoon weer op den haak, gaat naar de klant terug en verklaart vriendelijk: als 't u blieft dame, het is in orde. U kunt de japon dadelijk meenemen. Niet altijd luiden de inlichtingen zoo gunstig. Dikwijls deelt de centrale mee: de klant heeft de afbetalingstermijnen niet betaald. Failliet. Inbeslagname vruchteloos, vertrokken, adres onbe kend en dergelijke meer. Hoe komt dit bureau aan al deze me- dedeelingen, die zy voor 5 pence per aanvrage kan verschaffen? Zyn eerste informatie-bron is de civiele rechtbank, die automatisch mededeeling doet van faillissementen, inbeslagnamen, finan- cieele procedures, enz. Maar in hoofd zaak toch krijgt het bureau de inlich tingen van de zaken zelf. Het is, beter gezegd, een schepping van den klein handel zelf, want meer dan 3000 winkel zaken, die waren op crediet verkoopen, zyn er bij aangesloten. Het doel van deze instelling is financieele eigen hulp, want elk van de aangesloten za ken is verplicht over zijn klanten in lichtingen te geven. Men moet mede- deelen, wie op crediet koopt, of de ter mijnen op tijd of niet op tyd worden betaald, of men van plan is beslag te leggen, enz. Op deze wijze heeft het bureau een buitengewoon veelzijdig materiaal bij elkaar verzameld, met die hulp waarvan men het crediet dient. Natuurlijk als er een kooper voor de eerste maal op crediet koopt, dan weet het inlichtingenbureau meestal niet meer van hem te berichten, dan dat hij gunstig of ongunstig bekend staat. „Bescherming van het crediet op den band zonder einde, dat beteekent voor de schuldenaars slechte tijden", ver klaarde vriendelijk lachend mijn rond leider. „Maar het is noodzakelijk in deze tijden, dat men het met zijn schulden geweldig in de groote stilte. „Ja vent, ben je al thuis?" hoorde hy, haar roepen, nog voor zij uit den ach tertuin in 't licht vóór 't huis tevoor- schyn kwam. Hy sprong de treden van de veranda af. „Waar ben je toch geweest?" vroeg hij. Vreugde en verwyt klonken beide in zijn stem. ,,'k Ben, schijnt 't, in slaap gevallen, in 't koepeltje. Brr, ik ben er huiverig van. Maar m'n hoofdpijn is nu over. Hoe laat is 't?" Hy gaf geen antwoord op deze vraag, maar pakte haar zwijgend op en droeg haar als 'n veertje over de treden van de veranda. In de huiskamer lichtte hij haar hoofdje met zijn vrüe linkerhand op en bedekte hij haar mond en haar gezichtje met kussen. Toen zette hy haar neer, vlak voor den schoorsteen en wees hij dreigend naar dc klok. "fnf °P> als je nog eens zoo laat thuis komt. Rakker om me zoo te laten wachten!" „K-W art voor twaalf!" riep zü ver schrikt uit. 5 (Nadruk verboden). niet zoo nauw meer neemt". Het is onze bijzondere kracht, dat wy het niet laten by één inlichting over de credietwaardigheid. Als de een of an dere klant zijn afbetaling niet op tyd betaalt, dan berichten wy dadxdyk alle zaken, waar hy op afbetaling heelt g - kocht. Wij weten daarom steeds precies hoeveel crediet hü <>P zeker oogenblik hooft Wij hebben ook nog een andere taak. Op verlangen van de zakeneigenaars controleeren wij de door hem genoemde ondergeschikten, ais zü op crediet koo- pen. Van deze afdeeling wordt in zeer sterke inate gebruik gemaakt, want deze eigenaars hebben er een groot be lang bij te weten in welken fhianciee- len toestand hun bedienden zich bevin den en of zü in zekere omstandigheden door financieele moeilijkheden tot on regelmatigheden kunnen verleid wor den. Kort geleden, om een voorbeeld te noemen, heeft zich het volgende geval afgespeeld. Wü stelden vast, dat twee hooge employé's van een groote zaak veel te hooge inkoopen hadden gedaan. In de zaak waren onregelmatigheden voorgevallen. Met behulp van onze in lichtingen kon gemakkelijk worden vastgesteld, dat deze menschen geld verduisterd hadden. De directeur liet hen bü zich komen, sprak ernstig met hen en daar zü lang bij hem in dienst waren, ontsloeg hij hen niet. De afbe talingen werden door hun zaak gere geld en het verduisterde bedrag in ge deelten van hun salaris afgetrokken. Dikwijls maken wü ook grappige dingen mee. Het is een bekend ver schijnsel, dat de meeste oplichters hun inkoopen op crediet vóór de zon- en feestdagen na 's middags drie uur doen, omdat zij gelooven, dat om dien tijd alle inlichtingenbureaux gesloten zijn. Dan komt het voor, dat wü op zulke middagen door vyf tot zes ver schillende zaken worden opgebeld met het verzoek over een en denzelfden man inlichtingen te geven. Natuurlijk krijgt hij overal den kous op den kop, omdat wy meedeelen, dat hy* niet cre- dietwaardig is. De betreffende persoon, die zeer voornaam en elegant optreedt en slechts relatief kleine sommen wil oplichten, gelooft aan hekserij. Of het gebeurt, dat een getrouwd paar, dat een zaak binnenkomt en op crediet wil koopen, door den verkooper wordt afgewimpeld, omdat de man een onbetrouwbaar persoon is. Eenige oogenblikken later verscihünt de dame in een andere zaak en wil weer op cre diet koopen. Weer telefoneert de ver koopster met ons en wijst wegens de insolventheid van den man het ver langde crediet af. Dan roept de dame boos: „Maar wat wilt u van me, ik ben toch gescheiden". De verkoopster antwoordt lachend: „Een kwartier geleden was u in een andere zaak toch nog getrouwd. Zulke snelle scheidingen erkennen wü niet, dame!" Het is niet gemakkelijk om de ge schokte sdhuld-moraal weer te herstel len. Maar deze inrichting is een. stap in de goede richting en als voorbeeld voor Nederland zeer zeker een nadere be schouwing waard. (Nadruk verboden»). Het testament, het symbool van ver rassing en teleurstelling beide, heeft dikwyls tot eigenaardige tooneelen aan leiding gegeven. Iets byzonders op dit gebied is zeker wel de laatste wil van de losbandige hertogin d'Olonne, die in 1776 over leed. De hertogin maakte in haar testa ment de volgende beschikkingen met betrekking tot haar begrafénis. Haar lijk moest naar Parijs worden overge bracht naar haar prinsdom Lux in Neder Navarre, zoo ongeveer 250 my- len van Parys. De kosten van dit ver voer, werden geraamd op 18.000 livres, alleen voor huur en paarden en rytui- gen, de laatste ten getale van zes. De hertogin verlangde dat haar lykstoet, die zeer talryk was, daar er o.a. 200 armen bü moesten zyn, die fakkels droegen en een kroon daags verdien den, zeer statig zou wezen, en in de vier en twintig uur niet meer dan vijf mylen zou afleggen. Dat er op iedere plaats waar men vertoefde, voor het vertrek een lijkdienst zou worden ge houden, waarby de kerken in rouw moesten zyn en al de weelde moest worden tentoongesteld, die aan zoo- ceremonieel is verbonden. Men kan gerust aannemen dat alles te zamen een uitgaaf van 150 duizend hvres heeft gevorderd. Deze feiten schilderen volkomen het karakter van uiterlijkheid van de her togin. Het leven is druk en roc ken, denken, ontspanni^ houding tot anderen. Het u'! vergt veel van ons. Het Ls nioeilyk, om een goede ding te bewaren. Men tracht te drukken, uiting te gevw. voelens en gewaarwordingen binnen in ons omgaan. Door' c slachtige woorden, die dit brekkig of in 't geheel niet 5S wat wy gevoelen en bedoelen den die ons, even nadat wii sproken hebben, niet een ziUA bedenken dat wy het eigj.,,^ H anders of misschien wei Wi niet hadden moeten zeggen u. is het te laat Een eens êe> J*1 woord kan men nooit meer aohtJ en al trachten wy den indruk 01 door duizend andere woorden fVï: te doen, juist dat een? woori wü zoo vurig ongesproken heeft wellicht bü de(n) ander «n '1' druk nagelaten, die nooit meer nit wisschen is. Hoe geheel anders is alles, wanne er tuasohen twee menaouen liarrnon bestaat. Dan zyn alle zware, gebreid ge, onzuivere woorden overbodig Twee harmoniserende naturen h, grijpen elkaar met een half woord zelfs zonder dat. Wanneer er hara* is, kunnen twee menschen bij elkaar zitten, urenlang, zonder dat er een woord gesproken wordt en zonder dat er sprake is van eenige leegte. In tegendeel, de geheele atmosfeer is dan doortrokken van de diepe, zwijgende sympathie, die ze elkaar toedragen. Et de tijd zal voorbü vliegen, onvetscM lig of er gesproken of gezwegen, I werkt of gerust wordt. En wanneer: wat in elk leven voorkomt, voora van beiden moeüykheden zijn, dier/K onder woorden gebracht kunnen» den en waarvoor ook, in woori», geen troost te vinden is, zal de kele nabyheid van de(n) ander grootste verzachting zün, die bestas baar is. Een enkele korte blik, lichte aanraking der handen, ft van kan meer steun en opbeuring ui. gaan dan van de hartelijkste woorden Omdat op zoo'n oogenblik de liefde volle warmte in het hart van de(n) ar der de(n)gene, die troost behoeft, hl besef schenkt, begrepente worden En dat is, van alles ter wereld, waarachtigste troost. (Nadruk verboden). Een aanzienlyke dame liet het volgende zonderlinge testamentna „Daar mijn hond", staat er, trouwste myner vrienden is ge**» maak ik hem, tot den uitvoerder® myn laatste wil, en vertrouw ik beschikking toe, over myn geheele mogen. Ik heb my zeer te beklagen over de menschen, zy hebben noch ze- delyke, noch psychische waarde; WP minnaars waren zwak en bedriegen)*, mijn vrienden valsch en trouwloos.n' der al de wezens, die mij omringd®, was myn hond de eenige, in w'en k, goede eigenschappen heb ontdek' verlang dus, dat men ten ziine^ s ste over mün vermogen bescbikke, dat men legaten uitdeele aandege die door hem geliefkoosd worden® zorg voor hem dragen". Liefhebbers voor den hond, de legaten zullen er wel legi° weest. H^: „J4j dottkt »e«00* wfe*6 don over mannen." Zy: „Neen, dat is niet waar, ik denk ook wel ee»s a»n i00, I BvecbodyZs Week#. 1®°*^

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 10