nieuwsblad voor den helder wieringen en anna paulowna overzicht, GEMENGD NIEUWS Hef staaf opjeqezicbf fe lezen^ EERSTE BLAD DONDERDAG 28 MEI 1931 Ö9ste JAARG^r> Bankbiljet-Avontuur Auto op ottbewa&kten overweg gegrepen. Wapenwinkels in de lucht gevlogen. Een muur ingestort Zoo gemakkelijk te wasucfaen Zoo moeilijk te verslijtea Kleur-, wasch- en zon-edtt vmam EN HET EOOWOMISCH HERSTEL. Verechgnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag, Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jh Bureau: Koningstraat 78- Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTLËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 et., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewjjsno. 4 ct Rijksregeering uitgenoodigd tot een bij eenkomst welke den 21 October a.s. zal aanvangen. Doel dezer bijeenkomst welke georganiseerd is onder eerevoorzitter schap van Edison, Lamont en Schwab, is, te gèraken tot internationale overeen stemming betreffende alle vraagstukken den vrede en den economischen wederop bouw betreffende. DE SALARISVERLAGING IN JAPAN. Het Japansche kabinet heeft het voor stel tot verlaging der salarissen van amb tenaren^ hetwelk zooveel bedenkingen heeft uitgelokt, aangenomen doch met lichte wijzigingen van de aanvankelijk overwogen verminderingen. Men verwacht dat de verlaging met 1 Juni zal ingaan, en dat de regeering de verklaring zal afleggen, dat zij de huidige salarissen zal herstellen, zoodra de finan- cieele toestand des lands zulks veroorlooft. vrachtauto's die voortdurend voorbij het gebouw reden, hadden den muur aan het wankelen gebracht. In het ziekenhuis te Greifswakl worden op het oogenblik nog dertien personen verpleegd, die ernstig werden gewond. Ze zijn gelukkig allen buiten gevaar. Zooals gemeld, zijn bij de ramp drie arbeiders en een tienjarig meisje, allen uit Berlijn, om het leven gekomen. Het kleine meisje was door kennissen medegenomen naar Greifswald, nadat de ouders zich eerst lang tegen het uitstapje hadden verzet. steenen terecht. In deerniswekkenden toestand werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis te Sluiskil getransporteerd, waar hij aan de gevolgen van zijn val is overleden. Hij was ongeveer 30 jaar oud en ongehuwd. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. DE MOORD OP VIVIAN GORDON, In een wijk in het Hollandsche veld, is het zoontje van den landbouwer de G., dat zich te ver van den kant had gewaagd, bij het baden verdronken. Dinsdagmiddag ongeveer half 2 is in de Delfshavensche Schie bil het baden de 15- jarige J. Ch. Smeehuyzen, gewoond heb bende Aagje Dekenstraat te Rotterdam, verdronken. Greenberg en Stein, verdacht van den moord op de jonge actrice Vivian Gordon die betrokken was bij geldafpersingen, de vrouw werd in een park in New-York geworgd gevonden zijn door de jury schuldig verklaard aan moord met voorbe dachten rade. Vivian Gordon was een bekende figuur in de z.g. „onderwereld". Hierdoor wordt de New-Yorksche politie vrij gepleit van een beschuldiging die tegen haar in om loop was, n.1. dat zij de hand had gehad in dezen moord, omdat de vrouw op het punt had gestaan bezwarende verklaringen af te leggen in de enquete, die aan den gang was tegen de politie. De politie werd er n.1. van beticht zich schuldig te maken aan geldafpersing jegens vrouwen, al of niet van ongunstig levensgedrag. En mej. Gordon zou hebben willen vertellen wat zij alzoo van de politie wist. Binnenland. Dinsdagavond omstreeks 8 uur is de 17-jarige schippersknecht J. Zuiddam, af komstig uit Den Haag, bij het baden in de Maas te Ammerzode verdronken. Voorstel tot leger beperking in Spanje. Bij alle berichten over legeruitbreiding en bewapening doet het goed eens iets te mogen publiceeren over plannen tot legerbeperking. Zaterdag heeft de Spaansche minister van oorlog het kabinet mededeeling ge daan van een ontwerp tot legerbeperking, dat de ontbinding beoogt van een groot aantal eenheden, die tot dusver slechts skeletvormig bestonden, en inkrimping van het kader van de overige. Van de 7G infanterie-regimenten zouden er op die manier slechts 39 overblijven, van de 27 cavalerie-regimenten slechts 10. In plaats van 22.000 officieren van allerlei rang, houdt de minister er slecht^7000 over en in plaats van 250 generaals slechts 48. De legerbegrooting, die tot dusver 700 mil- lioen peseta's beloopt, zou daardoor tot 500 millioen slinken. De besparingen zou den nog toenemen, naar gelang de op wachtgeld gestelde officieren verdwijnen. Gisteren zou de ministerraad een be slissing nemen. Als gevolg van een de creet, dat alle officieren, die op wachtgeld gesteld worden, hun volle salaris behou den, zijn reeds verscheidene duizenden aanvragen binnengekomen. De Itallaansche begrooting van oorlog. Uit Italië wordt een andere klank ge hoord. Een klacht over bewapening waar achter men waarschijnlijk zichzelf wil verschuilen. Men leze: Bij de behandeling van de begrooting van oorlog in den Senaat heeft minister Gazzera gezegd, dat de Italianen, bij het gadeslaan van de wapening van andere landen, een onaangenamen indruk krij gen. De sterkte van de Fransche strijd krachten is op het oogenblik gelijk aan die van het Duitsche en Italiaansche leger samen. Italië besteedt 25 pet. van zijn be grooting voor militaire uitgaven, Frank rijk 32 pet. Per duizend inwoners geeft Italië 145 lire voor zijn leger uit, Frank rijk 333 lire. ZEILBOOT OMGESLAGEN, Een echt biljet van 300 voor valsch aangezien en verbrand. De zoon van een bewoonster uit de Weesperstraat kwam dezer dagen bij zijn moeder thuis en bracht geld mee, onge veer 400 aan papier. Er was een bank biljet van 300 bij. De zoon legde het geld op tafel. De moeder was bezig aardappe len te schillen. Toen zij gereed was gooi de zij de schillen in een bak en deed per ongeluk het geld erbij. Later haalde een sehillenjongen den afval weg. Hij zag er een briefje van 300 tusschen zitten en gaf het aan de dienst bode. Het meisje dacht, dat het een nage maakt papiertje was en zeide het niet te willen hebben. De jongen stak het papier tje bij zich, maar hechtte er geen waarde aan. Later diepte hij het toevallig weer uit zijn zakken op; hij liet het aan eenige menschen zien en verkocht het tenslotte voor vijf gulden. Daarna vertelde hij het geval aan zijn moeder, die zeide: „als iemand er vijf gul den voor geeft, zal het wel meer waard zijn." De jongen zocht den kooper op en kocht het papiertje voor 5 terug. Hij bracht het terug naar de bewoonster der Wees perstraat, maar daar hoorde hij, dat het niets waard was. Toen heeft hij 't papier tje, samen met een makker, verbrand. Er was niets meer van over. Eerst daarna ontdekte de bewoonster van de Weesper straat, dat zij het papiertje, dat inderdaad echt was, kwijt was. Zü deed aangifte bij de politie, maar het was te laat. De rest van het geld, nog een kleine 100, had de jongen niet tusschen de schillen gevonden. Bestuurder op slag gedood. Dinsdagmiddag is op den Langen Ame- rika-weg in de nabijheid der Zwanen- spreng, onder de gemeente Apeldoorn, een ongeluk gebeurd dat het leven kostte aan den 19-jarigen H. Barmentloo, wo nende in de Teuge onder Apeldoorn. Met een vrachtauto van zijn patroon, de firma E. van Otten uit Apeldoorn, pas seerde hij op den Langen Amerikaweg den onbewaakten overweg aldaar, toen hij ge grepen werd door trein no. 3527 welke, komende uit Arnhem, dezen overweg te ongeveer 14.15 uur passeert. Door de botsing werd Barmentloo uit den wagen geslingerd en kwam in een droge sloot nabij de spoorlijn terecht. Spoedig na het ongeval was de politie te Apeldoorn met den ziekenauto ter plaatse van het ongeval. 18-jarige jongeman verdronken. Zondagmiddag is op het Foxholstermeer (Groningen) een zeilboot door een ruk wind omgeslagen. Van de vier inzitten den is de 18-jarige J. Geerts, van Foxhol, verdronken. EEN VREEMDELING BESTOLEN, Voor 40GC. Te Londen hebben kwartjesvinders een bezoeker 4000 afhandig gemaakt. De daders behooren vermoedelijk tot de uit gebreide bende die in het laatste jaar meer dan 200.000 heeft buitgemaakt. De bende trad zoo brutaal op dat een bizon- dere afdeeling rechercheurs was aange wezen om er tegen op te treden. Buitenland. Vele hulzen verwoest of bescha digd. Vele gewonden. Te Kawalla (Griekenland) brak in een winkel van wapens en munitie brand uit. De munitie kwam tot ontploffing. De ont ploffingen duurden een half uur en wek ten den indruk alsof de stad een bombar dement onderging. Vier huizen vlogen in de lucht en 150 werden beschadigd. Tot op 1000 meter afstand werden de vensters vernield. Onder de inwoners der stad brak een paniek uit. Er zijn 2 ernstig en een groot aantal lichtgewonden. Dooden zijn niet te betreuren. Ook te Drama vloog een wapenwinkel met twee buizen in de lucht. Er zijn vele ernstig en lichtgewon den. Het vermoeden bestaat, dat men hier te doen heeft met communistische aan slagen, daar reeds eenige dagen geleden in eenige wapenzaken brand is uitgebro ken. sgïisjF DOO£>SLIJK MOTOR-ONGELUK, Maandagavond wilde de motorfietsrijder Van den H., van Sas van Gent, uitwijken voor een hond, die op den weg liep. Door plotseling krachtig remmen sloeg hij over het stuur en kwam met het hoofd op de Vier dooden. Te Greifswald is op den eersten Pink sterdag een tragisch ongeval gebeurd. De socialistische sportvereeniging „Fichte" gaf een groot sportfeest, waaraan ook tal van Berlijnsche gasten deelnamen. Zij zaten Zondagochtend in den tuin van het gebouw der vakvereenigingen aan het ontbijt toen plotseling een tien meter lan ge en vier meter hooge muur, die den tuin omgaf, instortte. Ongeveer dertig perso nen werden onder het puin begraven. De overigen, ondersteund door de brandweer, begonnen onmiddellijk met het bevrijden van de slachtoffers. Vier hunner, n.1. drie arbeiders en een tienjarig meisje, allen uit Berlijn, waren echter op slag dood, terwijl negen anderen, waaronder ver scheidene kinderen zeer zwaar werden gewond; een paar hunner bevinden zich in levensgevaar. Vijftien personen Kepen lichte verwondingen op. Uit het onder zoek is reeds gebleken dat de omgevallen muur geen vaste fundamenten had en op moerasgrond was gebouwd. De talrijke BH0T POOLSCHE KABINET AFGETREDEN. Groote sorteering, ln effen en gewerkt, 7<5 cent per el. Verkrijgbaar bij: Na een langdurigen ministerraad heeft minister-president Slawek het ontslag van het geheele kabinet aangeboden, ge lijk zulks reeds dagen werd verwacht. Tot kabinetsformateur zal waarschijnlijk de minister van handel, Prystor, worden aangeweawn. DMnocxftgtng der Oaktmbia Uni- vereity. De Oolumbia Universiteit heeft de lei ders der wereldindustrieën, zoomede vele vooraanstaande politici, o.m. Briand, Lloyd George en een lid der Duitsche Zo n o WB^GON''J^ PURE VIRömiO 5HOG JS|S| Pit/ig Joor pyp of agartt &5&G&XSS&&Z J.60UNO öOOMiriöEM Letop naam op don zelfkant Vraagt onze stalen -collectie Hij vond het niet noodig, dat ze zoo scherp was. „Moet ik dan tegenover jou telkens weer anders doen? Dat eeuwige verande ren zou me makkelijk kunnen verraden." „Je zult je wel redden," zei ze. „En nu dans ik verder niet meer." Toen ze bij een bank waren aangeko men, liet hij haar los. Ze ging zitten en hü nam plaats naast haar. „Als ik een mislukking ben, zeg het me dan," sprak hij. Ze keek hem vragend aan, als ver wachtte ze naderen uitleg. „Ik bedoel vanavond. Heb ik stommi teiten begaan? Heb ik een gek figuur ge slagen? Weet één van jullie kennissen, wie hij was, maar ze wilde dat onderwerp Hilda had kunnen antwoorden, dat de familie Kilbourne eigenlijk niet eens wist, wie hij was,, maar ze wilde dat onderwerp dien avond niet weer aanroeren. „Ik heb niets op je aan te merken," antwoordde ze. „Je hebt jè keurig ge dragen Rawlins." „Wees dan toch ook eerlijk togen me, al is het alleen voor vanavond." „Ik ben eerlijk. Ik help je alleen her inneren." „Vergeet het," drong hü aan. Ze veranderde het onderwerp van ge sprek. „Je moet ook nog met juffrouw McCum- ber dansen, Rawlins." „Zeker. Ik zal er aan denken." „En misschien met mevrouw Shinn." „Uitstekend." „De rest hoeft niet," zei ze peinzend. „En daarna? Herhalen?" lins. Hilda besloot even naar boven te gaan om andere schoenen aan te trekken. Toen ze terugkwam danste Marian met hem en het was zoo duidelijk dat ze in den zevenden hemel was, dat haar zuster onwillekeurig de wenkbrauwen fronste. Maar hij vergat Hilda niet. Hij vergat niets van alles wat hij behoorde te doen. De derde dans was met haar. Ze begon vriendelijker dan eigenlijk de bedoeling was, waarschijnlijk omdat Minnie Harlan naar hen keek. Toen ze aan het eind van het terras kwamen, begon hij een gesprek. „Wie was die jonge man, die naast Marian zat?" vroeg hij. „Een jongen Merrill. Waarom?" „Ik heb hem op de golfclub gezien." Ze keek hem verschrikt aan. „Heeft hij je herkend?" vroeg ze ont hutst. „Ik geloof het niet. Hü kwam er juist aan, toen jij tusschen mij en Wheeler kwam." „Stel je voor, dat hü je herkend heeft! O!" „Dan zou het maatschappelijk bouw werk ineenstorten," veronderstelde hij. Hg voelde, dat ze zich stijf terugtrok. „Zulke kwasten zün we niet," zei ze koel, „maar" Ze maakte een verkeerden pas, maar Rawlins bracht haar handig weer op dreef. Hü kon goed dansen en ze wist het. „Pardon, Hilda," zei hü met onverschil lige beleefdheid. Ze keek snel naar hem op. „We zijn niet meer aan tafel, Rawlins." „Maar we moeten In onze rol blijven." „Alleen tegenover anderen, alsjeblieft." T*HE DARK OHAPTER door E. J. RATII.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1