HElf ME Mi 0^0! Boltha-Kieuivs ZOMERSTOFFEN TWEEDE EK LAMSTE BLAD. STADSNIEUWS VAN DONDERDAG 23 MEI 1931 Gemeenteraad van Den Helder. Licht Gp voor alie voertuigen: Zomertijd. Donderdag 28 Mei21.33 uur. Vrijdag 29 21.34 l)K RAADSVERKIEZINGEN. Woensdagmiddag werd ten raadhuize,. bij lóting, door het Hoofdstembureau de volgorde vastgesteld der candidatenlijsten voor de a.s. raadsverkiezing. Deze is als volgt: 1. Lijst G. Bot. 2. Lijst Gemeentebelang. 3. Lijst Schoeffelenberger. 4. Lijst Vrijzinnig-Democraten. 5. Lijst S.D.A.P. 6. Lijst Anti-Revolutionairen. 7. Lijst Christ. Histor. 8. Lijst Roomseh-Katholieken. De Sociaal- en Vrijzinnig-Democraten, alsmede Gemeentebelang hebben hun lijsten voor de drie stemdistricten ver bonden; de andere groepen niet. Opgemerkt wordt, dat bij de vorige raadsverkiezingen het aantal lijsten 11 bedroeg. De heer Tiessen, die toen met een afzonderlijke lijst uitkwam, heeft thans een plaats gekregen op de lijst van den heer Schoeffelenberger; verder was er toen de lijst Nieuwbuurt, alsmede die van de Anti-stemdwangpartij. TWEEDE ZOMERCONCERT. Tweede Zomerconcert te geven door het Stedelijk Muziekkorps, op Maandag 1 Juni, des avonds van 8.30 tot 10 uur, in i de Muziektent "Julianapark. 1. Carmen. Marsch Briffaux 2. Orpheus. Ouv. d' Offenbach arr. Rugers 3. tres Joly. Wals E. Waldteuffel j 4- Freischutz. fant. d' Op. Weber. 5. Fete Provenqale. Ouv. F. Popy S. Coquetteri. Gavotte Deneufborg 7. les Cloches d' Cornevilie fant. d' Op. R. Planquette 8. Finale. EERSTE ZOMERCONCERT „HELDER'S FANFARECORPS". Het eerste zomerconcert van „Helderts. Fanfarecorps" (directeur de heer Th. 0. Lugtenburg) wordt gegeven op Donder dag 26 Mei a.s., 's avonds 8 u. 30 in de Stedelijke muziektent, Julianapark. Het programma vermeldt: i. Aan de Strijders arr. J. 2. Marche aux Flambeaux de ,G. transcrite par 3. Caprice sur 1'Opera Norma 4. Tervaete. Ouverture Héroïque Donaus-agen. Wals 6. La Fille du Régiment 7. Lt aoq Gautois. Marehe M. Knijpinga ^toyyfbeer Wittmaa Bellini Louis Gasia JpKus Fuciic Jos Kegsels Frane-is Popy No. 4 is het z.g. vrij nummer op het concours van de Postharmonie te A'dam. Men verzoekt ons hieraan het volgende toe te voegen: Door heel het land is onze overleden partijgenoot en groote voorganger P. J. Troelstra herdacht. Ook wij wenschen aan deze herdenking deel te nemen, waarom wij dit programma openen met het mooie strijdlied „Aan de Strijders". ORGELAVONDEN FEIKE ASMA. Het programma van den 5en orgel avond in de Geref. Kerk (Julianapark) door den heer Feike Asma Vrijdag a.s. 's avonds 8 u. 159 u. 15 bevat de groote 6 deelige 7e- Sonate van Guilmant, de or gelsonate van Mailly, benevens fepraal en geestelijke liedbewerkingen van J. Zwart en den concertgever zelf. SAfSOTAGE AAN BOORD VAN HR. MS. „HEEMSKERCK". Naa-r wij vernemen heeft de v-orige week, vlak voor de binnenkomst van Hr. Ms. „Heemskerck" van zijn buitenland- sche reis, sabotage aan boord plaats ge had. I<n een nacht hebben tot op heden onbekende daders takels van sloepen doorgesneden. Naar de beweegreden van deze daad wordt gezocht, daar men hier omtrent in het duister tast. De stemming aan boord was uitstekend. HfiLDHRSOHE ZWEM V ERRRNfGFNG' EN REDDINGSBRIGADE. Nu het mooie zomerweer thans defi nitief gekomen schijnt te zijn, heeft het bestuur van de H. Z. V. gemeend niet langer te moeten wachten met de opening van het nieuwe zwenigebouwtje op den dijt- De H. Z. V., die voorheen van het ge- meentebad gebruik maakte, zag zich door omstandigheden gedwongen naar een an dere gelegenheid om te zien en zoo doende is dit gebouwtje tot stand ge komen, waarvoor vóór dien tijfi in de vereeniging reeds stemmen waren op gegaan. Het gebouwtje is flink groot en kon heel wat zwemliefhebbers herbergen. Verschillende veiligheidsmaatregelen zijn door het bestuur genomen, o.a. een kurk- afzetting in het water, waarbuiten, men zich slechts op eigen risico begeeft. noodwendig gevolg van deze opening is, dat de reddingbrigade, die zich m de twee voorgaande zomers, zij ,zf er bescheiden wijze, heeft belast met het toezicht op de baders op het stille strand, zich genoodzaakt heeft gezien, dit toezicht voorloopig 0p te heffen, daar men zooveel mogelijk de eigen leden on der toezicht wil laten zwemmen. De H. Z. A heeft echter alle hoop, dat door het meerdere ledental, dat zi.i'hoopt te krii gen, de Reddingsbrigade zal worden uit gebreid met een aantal goede zwemmers zoodat het toezicht op het strand weer spoedig hervat kan worden. Voor de zwemsport in onze plaats is dit gebouwtje Zeer zeker een flinke aanwinst. Velen, die tot nu toe graag een zeebad wildon nemen, doch daarvoor het strand te ver .vonden, of zich niet op de steenen van den ciijx wilden uitkieeden, krijgen thans geitgenheid hun hart op te haien, daar de vereeniging nog leden aanneemt. A.s. Zaterdagmiddag wordt liet ge bouwtje iu gebruik genomen, waarhjj tevens gelegenheid bestaat zich ais lid aan te melden. Wij hopen, dat de H. Z. V. een goed seizoen tegemoet moge gaan. HELDERSCilE JEUGDHERBERG. De Stichting thans definitief ge regeld. Dinsdagavond werd in de bovenzaal van het Kegelhuis een vergadering ge houden door het voorloopig bestuur van de Heldersehe Jeugdherberg. Op deze vergadering zouden, blijkens de adverten tie, belangrijke mededeelingen worden gedaan. Helaas was, door een plotseling sterfgeval in zijn familie, de heer ir. Mon- hemius, die een belangrijk aandeel heeft gehad in de voorbereidende werkzaam heden en ook als secretaris uit den aard der zaak goed ingewerkt is in de zaak, verhinderd. Ook de heer Van der Vaart, die zich zeer voor deze kwestie heeft ge ïnteresseerd, kon niet ter vergadering komen in verband met een fractie-verga- dering der s.d.a.p. voor de raadsvergade ring van Woensdagavond. Het was de heer Zuydervliet, die de ver gadering, die tamelijk druk bezocht was, presideerde. In verband met de afwezig heid van den Secretaris werden geen no tulen gelezen. Sifchtingsucte gratis door Nota ris Sehreuder gepasseerd. Zooals de Voorzitter zeide, heeft het eenigen tijd geduurd alvorens mqri niet definitieve mededeelingen kon komen. Notaris Schreuder had toegezegd de Stichtingsacte gratis te willen passeeren, maar is daarin wegens ziekte verhinderd geworden, zoodat eerst dezer dagen be doelde acte kon worden gepasseerd, waar mede de Stichting definitief is opgericht. Spr. brengt den heer Schreuder hartelijk dank voor zijn medewerking in dezen. Het gebouw in de Breestraat. Het vinden van een geschikt gebouw j leverde groote moeilijkheden op en ten- j slotte was het voormalig Oudeliedenhuis j in de Breestraat het eenige dat overbleef voor het doel. Spr. doet voorlezing van een adres, dat hieromtrent aan B. en W. is gericht, en waarin de vrije beschikking i gevraagd wordt over bedoeld gebouw. Er zullen verschillende voorzieningen moeten worden getroffen die door de Stichting zullen geschiedn, en er zullen nog aller lei voorwaarden worden vervuld. Een paar dagen hierna kreeg het Bestuur be richt, dat het gemeentebestuur genegen was in. principe dit gebouw een jaar gratis af t-e staan; er moesten evenwel twee voor-' waarden worden vervuld. Ten eerste wordt het door de Muziek vereniging „Winnubst" als repetitie- l6k«aal gebruikt. Aan „Winnubst" zal dus een andere geschikte lokaliteit moeten worden aangewezen. Deze voorwaarde leverde niet al te groote moeilijkheden op. Een moeilijke kwestie, die op- gelest moet worden. Moeilijker was evenwel de tweede. Op het oogenblik is het gebouw namelijk ver huurd aan de familie Fleurie, die daarin een bedrijfje uitoefent (wasscherij). En, ondanks alle moeite, die de bestuursleden zich hebben gegeven, is het tot nu toe niet mogen gelukken een andere voor het doel geschikte, niet te dure woning, voor dit gezin te vinden. Gratis schilderen en opknappen. Voorts deelt de Voorzitter mede, dat er aan en in het gebouw vrij veel moet wor den opgeknapt. Hiertoe hebben zich een 25-tal werklieden beschikbaar gesteld, die dit op hun vrije Zaterdagmiddagen gratis in oMe willen brengen, een mededeeling, die met applaus ontvangen wordt. Door deze hulp, aldus de heer Zuydervliet, zal onze Jeugdherberg straks een vrij behoor lijk figuur slaan. Het ledental is wederom met een 20-tal toegenomen; de vereeniging telt thans circa 150 ieden. De heer L. O o 11 o f is van meening, dat allereerst moet worden gezorgd voor een Vader en Moeder, die intern zijn. Functionarissen, die niet in het gebouw kunnen wonen, moeten wij niet hebben. Uit de hieruit ontstane discussie teeke nen wij aan, dat getracht zal worden als nog een geschikte woning voor het gezin Flëurie te vinden, zoo noodig met betaling van egn tijdelijke tegemoetkoming in huur. Het voorloopig bestuur wordt hier voor gemachtigd. Rand van Toezicht en Advies. Thans is aan de orde de verkiezing van ,Me Raad van Toezicht en Advies. Krach tens de stichtingsacte moet deze bestaan uit 1'5 leden. Drie hiervan moeten wor- <Jën aangewezen door publiekrechtelijke lichamen (in dit geval de gemeente), 3 andere door privaatrechtelijke lichamen (verenigingen), terwijl de 9 overigen door de begunstigers moeten worden ge- kojen. Voor de privaatrechtelijke lichamen, die drie leden zullen aanwijzen worden genoemd „Hëlder's Belang", de „Held. Bestuurdersbond" en de „Vrijz. Chr. Jon- gprenbond". Hierdoor zijn zooveel moge- Rjk alle richtingen vertegenwoordigd. Een ander, organisatorisch beter, middel is, alle organisaties bijeen te roepen en hen zelf vertegenwoordigers te laten aan wijzen. Dit zou evenwel de zaak vertra gen, en wordt niet wenscheliik geacht. De heer Erkelens (H.B.B.) heeft geen bezwaren in een regeling als in eer ste instantie voorgesteld, indien de sa menstelling van den Raad slechts van tij- delijken aard is. De vergadering gaat hiermede accoord, temeer, omdat er gelegenheid voldoende blijft bestaan verandering in de samen stelling aan te brengen. Nochtans zullen de plaatselijke organisaties alle worden aangeschreven en uitgenoodigd eventu eel met bezwaren tegen deze regeling te komen. Op uit de vergadering gestelde vr£M?6n waarom hot juist dezo diio licha- men: „Helder's Belang", „Held. Bestuur dersbond" en „Vrijz. Chr. Jongerenbond zijn, die in aanmerking komen om een vertegenwoordiger aan te wijzen, ant woordt de Voorzitter, dat hierin vrijwel alle n.uanceeringen vertegenwoor digd zijn. Van orthodox-protestantsche richting worden van Bestuurswege nog candidaten voorgesteld, terwijl van R.-K. zijde men zich wenscht te onthouden aan eenige medewerking. Behalve dan deze tweemaal drie ver tegenwoordigers, zullen door de vergade ring zelve nog 9 personen moeten worden gekozen of aangewezen om zitting te nemen in den Raad van Toezicht, Mevr. Hoek, thans in liet voorloopig bestuur opgenomen, heeft medegedeeld door drukke bezigheden liever niet een be stuursfunctie te willen aanvaarden; ook de heer Van der Vaart liet zich in dezen geest uit. Het Bestuur stelt aan de ver gadering de volgende dames en heeren voor: mevrouw Hoek, dr. Rienks, dr. Vroom (deze beide geneesheereii hebben zich bereid verklaard tot kosteloos me disch toezicht en eventueelen medischen bijstand voor de jongelui, die van de her berg gebruik maken), verder mejuffrouw Charmes, mejuffrouw Niemeyer, mevrouw De BoerJongkees en de heeren H. A. W. Meijer, Van der Vaart en Vlietstra, waarmede de vergadering zich accoord verklaart. Zoodra de overige drietallen gekozen zijn zullen deze 15 dames en heeren bij eenkomen tot verkiezing van een be stuur; tot zoolang zal, om de zaak niet te stagneeren, het voorloopig bestuur in functie blijven. Nog wordt besloten tot aansluiting bij de Centrale Vereeniging. Dit is noodig, omdat deze Centrale Vereeniging zorgt voor toegangsbewijzen in buitenlandsche jeugdherbergen, passen, enz. Bij de rondvraag merkt de heer Van der Vliet op, dat het z.i. gewenscht is aan T.E.S.O. (Texel's Eigen Stoomboot onderneming) een subsidie te vragen. Dit lichaam heeft de Texelsche Jeugdher berg een groot subsidie geschonken en zal zonder twijfel ook de Heldersehe wel willen subsidieeren. Verder stelt spr. voor aan Prov. Staten subsidie te vragen, die voor de jeugdherbergen een flinkpu post hebben uitgetrokken. De heer Meijer dringt er op aan ten spoedigste een oproep te plaatsen voor een Herberg vader en -moeder. Ook dit zal geschieden. DE VISSCHERIJ OP DE WADDENZEE. De Minister van Binnenlandsche zaken en Landbouw, heeft goedgevonden: onder intrekking van de beschikking van 4 Februari 1924 no. 220, afdeeling Vis- scherijen, zooals die laatstelijk is gewijzigd bij beschikking van 3 Mei 1929 no. 986, afdeeling Visscherijen, nader te bepalen als volgt: le. met ingang van 2 Juni 1931 tot een nader vast te stellen datum wordt een aan gegeven gedeelte van de Waddenzee ge sloten voor de visscherij; 2è. het visschen binnen dat gedeelte wordt vergund op voorwaarde, dat niet ge- vischt wordt met een mossel-, oester- of wulkenvischtuig en dat geen gebruik ge maakt wordt van eenig middel om mos sels, oesters of wulken te vangen; 3e. het districtshoofd kan in bijzondere gevallen schriftelijk ontheffing verleenen van de sub 2e gestelde voorwaarden, on der de noodige bepalingen ter voorkoming" van misbruik; 4e. het onder le bedoelde gedeelte van de Waddenzee wordt omschreven als volgt: In het Oosten begrensd door de lijn, gaande van de spitse ton van Uithuizen over den molen van den Lauwerpolder, naar de Oostzijde van het eiland Rottum en in het Zuiden door de lijn, gaande van het kustlicht bij de Ven (Noord-Holland) naar den toren van Warns (Friesland). Zooals we onlangs eens schreven, dat hetgeen in 's menschen gedachten leeft, vaak de gedachten zijn ook van andere menschen, hetgeen toen, in engeren zin, bleek in het tot standkomen van een voorschotbank aan de vischindustrie in zijn geheel, in Denemarken, welk denk beeld wij toen eenigen tijd te voren ook bepleitten, zoo is het thans weer met de eet-meer-visch campagne, waarvoor wij destijds hier een lans braken. In deze wording van gedachten zit iets universeels en zij ontsaat waarschijnlijk uit den drang der omstandigheden, die het noodzakelijk maken, dat het gedach- tenapparaat zich in werking gaat stellen. In een reeks artikelen over het vraag stuk: vis'ch als volksvoedsel in de Vis- scherij-courant van de hand van Dr. A. van der Laan, is deze deskundige thans bezig het onderwerp van de eet-meer- visch campagne aan te snijden om te komen tot grooter vischgebruik in Ne derland, dat de geheele vischindustrie zou ten goede komen. Ook Dr. v. d. Laan roept daarvoor in de samenwerking van alle belanghebben den: Reeders, vischhandel en vischwin kels en vraagt steun van de Regeering en van de Pers. Zooals ook wij schreven, ligt er op dat terrein nog wel wat braak en om het ge heele bedrijf uit de impasse te helpen, dient er dadelijk stevig te worden aan gepakt. Vooral vanuit de gemeenten, wier be lang het is het vischbedrijf te doen op leven, diende krachtige drang uit te gaan om de regeering te bewerken het initiatief tot een bovengenoemde cam pagne te nemen. Inderdaad zou de distributie van visch door ons land sterk kunnen worden ver beterd en inderdaad zou het de moeite loonen velen, die thans nooit visch op het menu hebben staan, er toe te brengen w«l éénmaal per week vischgerecht te consumeeren. Onbekendheid met vischbereiding is vaak wel oorzaak, dat men niet tot het ge bruik van visch komt en anderzijds is menige streek niet in de gelegenheid zich van visch te voorzien. Het geld en de energie aan een eet- meer-visch campagne besteed, mits ge concentreerd georganiseerd, zou verre van verspild zijn en zou zich weldra uiten in een meer geregelde afname, waardoor er tevens wat meer stabiliteit zou optre den in de vischprijzen, die het eigenlijke vischbedriif zoo zeer behoeft. Het schijnt al zeer moeilijk te zijn in de vischwereld een organisatie te scheppen, die de samenwerkende groepen kan om vatten, wanneer het betreft maatregelen te treffen, die het belang van al die ver schillende soorten van bedrijven beoogen. Misverstand en te veel geconcentreerd bedrijfsbelang staan een dergelijke, wat breeder opgestelde, organisatie in den weg. Eigenlijk zou de Regeering, die boven de onderscheidende bedrijfsbelangen staat, het initiatief moeten nemen, die verschillende groepen te vereenigen. Meik een kracht zou er van een derge lijke organisatie kunnen uitgaan! ermoedelijk zou het dan niet kunnen voorkomen, tiat haring, ansjovis, makreel, enz. onverkoopbaar zijn. Niet alleen toch, dat een dergelijke prijszetting, zooals den laatsten tijd nog al eens voorgekomen, leidt tot het niet rendabel maken van een vangstreis, doch het voert tot het stilleggen van het be drijf. En tot welke onheilspellende gevolgen dat kan leiden, bewijst de tegenwoordige toestand te IJ muiden, die een catastropüe dreigt te worden. Men klaagt over overbevissehing, over pufvisscherij en vindt mede daarin de oorzaken van den slechten toestand. Natuurlijk zijn dat ook factoren, die de aandacht behoeven, maar thans zijn het j de lage prijzen, die het nog uitgeoefende vischbedrijf eveneens moeizaam maken, hoewel de vangsten ruim zijn. Het is vooral daarom, dat de eet-meer- visch campagne een urgent karakter krijgt. Men mag dit vraagstuk niet langer, met de handen in de zakken, blijven be kijken en er dient aangepakt te worden, j Zoo min mogelijk bureaucratische romp- I slomp, maar iu telegramstijl dient ge werkt. Als we lezen, dat duizenden tonnen mosselzaad, door Zeeuwsche vaartuigen gehaald uit de Waddenzee, zijn uitge zaaid op de Zeeuwsche mosselbanken, dan geeft dat toch wel even te denken welke mogelijkheden er nog op dat gebied voor de plaatsen rond de Waddenzee bestaan. In elk geval bewijst het, dat het afzet gebied van mosselen voor de Zeeuwen nog zeer belangrijk is. Toch heeft men weten te verkrijgen, dat de aanvoer van de zaaimosselen in Zeeland thans is stopgezet en dat wel op verzoek van den Bond van Zeeuwsche Mosselenkweekers, omdat men meende, dat er een te groote productie plaats zou hebben, waardoor het bedrijf in den knel i zou komen. Zeeland vindt 'hoofdzakelijk zijn afzet gebied voor mosselen in België en Frank rijk. Het Waddengebied zou dus geen con current behoeven te worden voor de Zeeuwen zoo ze zijn afzetgebied wist te vinden in Noord-Duitschland en eigenlijk ook in de Noordelijke provinciën van ons eigen land. Hoeveel mosselconsumenten zijn er eigenlijk in ons land? Men moet ze met een lantaarntje zoeken. Alleen de mobilisatietijd heeft ons wat van dat zeeproduct weten te doen verorbe ren, Je slikte ze, soms met de oogen toe, zooals zoovele leven s-artikelen met de oogen toe werden geslikt. Men miste niet alleen de kennis van het toebereiden, maar bovenal miste men de ingrediënten noodig voor een smakelijk hapje. Nu we weer alle ingrediënten in hun zuiveren staat en niet als ersatz tot onze beschikking hebben, zou het best kunnen zijn, dat, met goede voorlichting, de mos selen als een gewild gerecht zouden wor den geconsumeerd en op veler tafel zou den worden beschouwd als een delicatesse. De Zeeuwen behoefden niet in de wie ken te worden, gereden en rond de Wad denzee zou een niet te versmaden mossel- handel en misschien wel mosselconserven- industrie kunnen ontstaan. Ook deze aangelegenheid zou in de eet- meer-visch campagne kunnen worden op genomen. Men denkt soms wël, dat men aan het einde van zijn latijn is, maar niet vóór dat alle mogelijkheden zijn uitgeput, mag tot ontmoediging worden overgegaan, of eigenlijk dan nog niet, want er zal steeds terrein blijken te zijn waarop met kans op succes, kan worden geploegd en gezaaid. Een mosselconserve is in het groot nog niet aangevat. De N.V. Nederlandsche Zeevisscherij te Rotterdam is opgericht en volgens Staats courant no. 88 met een maatschappelijk kapital van 500.000, waarvan 100,000 geplaatst en volgestort. Zooals men zich misschien herinnert is deze maatschappij met de gemeente Rot terdam niet in overeenstemming gekomen omtrent de plaats waar het bedrijf zou kunnen worden gevestigd, zoodat Maas sluis pogingen heeft aangewend, daar het bedrijf te krijgen. Of dat gelukt is, is ons onbekend. We gaven in overweging te trachten hier het bedrijf te vestigen en wel, omdat onze haven zooveel voordeelen van betee- kenis oplevert voor een goed gefundeerd vischbedrijf. Zoolang toch genoemde maatschappij nog niet definitief heeft beslist, blijft er een kansje voor Den Helder over. Men make dat kansje tot een kans! Schitterend is onze collectie Zomerstoffen, waarin ook opgenomen zijn de nieuwste dessins Tobralco en Vüsco Stoffen ITJPÖO "A DRÊËSMANN J KANTONGERECHT DEN HELDER. Zitting van Dinsdag 26 Mei. Omstandigheden buiten onze schuld waren oorzaak, dat wij niet het begin van de zitting konden bijwonen. Zoodat wij met onzen neus in een fel requisitoir van den ambtenaar vielen. Er waren ditmaal wederom allerlei kleine en grootere zaken; het is ongelooflijk zooveel zondaren ons kleine landje telt. Daar was de man, die met ongedempte lichten had gereden. Hij kreeg 30 of 10 dagen, maar de hoofdge tuige kreeg een uitbrander van den Kan tonrechter omdat hij ook plotseling zijn koplichten had aangestoken en daardoor den verdachte had verblind. Dus, automo bilisten, denkt u eraan, dat die aardigheid duur betaald wordt somtijds. Daar was de man, die, o gruwel, zijn vrouw bedreigd had met een geweer. Gelukkig hadden zij die getuige waren van dit echtelijk drama, deze bui zien aankomen, hadden bijtijds den hagel uit het geweer verwijderd, en daarvoor zand in de plaats gedaan. Ja, de Texelaars, want dit stuk speelt op het groene vogeleiland aan de overzijde van het Marsdiep,zijn. niet ontbloot van humor. Maar desniettegenstaande kreeg de man, C. K. is zijn naam, 30 of 10 dagen, hoewel de ambtenaar meende, dat het vrouwtje wel 50 waard was geweest. Deze zelfde C. K. had zonder rijbewijs gereden en werd daarvoor veroordeeld tot 15 of 10 dagen. Maar de Kantonrech ter combineerde de beide vonnissen en legde een boete van 20 totaal op of 10 dagen. Waaruit u zien kan, dat ook bij Vrouwe Justitia de gulden regel der koop manschap geldt dat bij groote afname aanmerkelijk rabat wordt toegestaan. Een der getuigen van een vroegere zaak, een pienter oud mannetje, nam geen genoegen met zijn getuigengeld, „waar hij het niet voor doen kon". Hij kreeg er nog wat bij, omdat hij uit Wieringen was gekomen. Er waren dezen middag voorts weder de gebruikelijke arbeidswetovertredingeri, het zonder licht rijden, het los laten loo- pen van honden, er was helaas ook de Hel dersehe bakker E., die zich te vroeg had verheugd over het feit, dat bij zijn zaak de krant niet tegenwoordig was, en die zich hoorde veroordeelen wegens het ver- koopen van brood, dat te licht gewicht had, tot een boete van 50 of 20 dagen. Voor die 50 zal hij heel wat broodjes moeten verkoopen; hopen wij, dat ze voortaan hun volle gewicht hebben. Dan: de caféhouder L. K., niet geheel onbekend bij de politie en justitie; hij had den vorigen keer de perkara met de twee vrienden en stond thans terecht voor het hebben van vrouwelijk personeel. Dit is, lieve lezer, zeer parlementair uitge drukt. De dames kosten hem 2 maal 30 boete, hetgeen waarlijk een koopje mag worden genoemd. Onder de verdere delinquenten waren twee aardige meiskes, die met hun fiets gereden hadden in een verboden straat. Zij moesten daarvoor 2 dokken of 1 dag zitten. Een ander jongmensch had zich met zijn freeweel van een helling laten afglijden; ook dat kostte hem 2. De groote zaak van dezen middag was een verzetzaak van mej. J. J. de Haas te Texel. Deze juffrouw de Haas is of was de kasteleines uit de befaamde sociëteit van den heer C. Boon; zij werd den vorigen keer veroordeeld tot een geldboete van 60 subs. 30 dagen ter zake van Drank wetovertreding. Men kent de geschiede nis: Boon, de Texelsche querulant, be weerde dat deze instelling een besloten sociëteit is, in het bezit van leden. Maai de getuigen, die den vorigen keer ge hoord waren, zeggen dat zij eigenlijk door Boon maar naar binnen gedreven zijn en dat zij zich nooit als „leden" hebben be schouwd. En de buffethoudster, die was veroordeeld op grond van de Drankwet, was tegen dit vonnis in verzet gekomen. Zij had niemand minder dan den heer C. Boon zelf als verdediger meegebracht, maar de Kantonrechter kon dit niet toe laten. Men mag alleen van een advocaat gebruik maken, zoodat de juffrouw in kwestie van het tooneel verdween toen Boon de gelegenheid kreeg zijn stand punt uiteen te zetten. Aangezien evenwel de veldwachter Goyenga van Texel, een der voornaamste getuigen, tegen wien Boon verschillende aanklachten heeft in gediend, niet op hét appèl was versche nen, moest de zaak tot 25 Juni worden verdaagd. Nochtans kreeg de heer Boon gelegen heid zijn standpunt uiteen te zetten. Hij had allerlei paperassen meegebracht, waaruit hij zou bewijzen in zijn recht te staan. Het betrof hier namelijk, naar hij zeide, een onderdeel van een groot, doops gezind lichaam, waaronder de Texelsche stichting ressorteerde. De kantonrechter trachtte den heer Boon uit te leggen, dat de wet onderscheid maakt tusschen Stich ting en Vereeniging. Een Stichting is uitsluitend een vermogensobject, kent geen leden, geen statuten, enz., zoodat naast zoo'n Stichting ook een Vereeniging noodig is om te kunnen optreden als is geschied. Daar, zooals gezegd, de zaak verdaagd werd en de uiteenzettingen van de zijde des heeren Boon verre van duidelijk wa ren .bleef ook de discussie tusschen den kantonrechter en den heer Boon op het doode punt staan. Mogelijk hooren wij er den volgenden keer wel meer van. Verder waren er een paar weerspan nige Wieringers. Wieringen heeft thans waterleiding en er is voor de Inwoners een verplichting zich aan te sluiten. Een tweetal, die hedenmiddag terechtstonden, hadden dit vertikt; zij hadden geen be hoefte aan leidingwater, en het eene, al bejaarde, boertje of schippertje, zeide, dat hij er de centen niet voor had. „Nou," zei de kantonrechter, „daar geloof ik niemendal van. Je bezit landerijen." Inderdaad, een paar bunders landerijen en dan dat oude huuske. Dan was er nog zijn broer, voor wiens stoffelijk heil hij zorgde. Hij zelf heeft nou 60 jaar op zijn erfje gewoond en nou willen ze hem in eens dwingen water te nemen, dat hij heelemaal niet noodig heeft. „Bent u nou van plan uw huis aan te sluiten, ja of neen?" vroeg de kanton rechter. „Als u het van plan bent, krijgt u 3.of 1 dag, anders vraag ik 25. boete." Het oude mannetjè ging moppe rend af; hij krijgt voorloopig een boter briefje voor 25.Maar misschien be denkt hij zich nog wel, dit slachtoffer van den modernen tijd. BIJZONDERE SAMENKOMST LEGER DES HEILS. Gisterenavond had in de Nieuwe Kerk de door het K.S.G.-comité georganiseerde samenkomst plaats. De voorzitter van dit Comité opende voor een goed gevulde |kerk met gebed, waarna de Burgemeester een kort welkomstwoord richtte tot de aanwezigen, in 't bijzonder tot Komman- dant Bouwe Vlas. Deze vond in ziin rede gelegenheid de noodzakelijkheid te beplei ten van een nieuw Kweekschoolgebouw aan de hand van een viertal punten: Noo dig voor 't Leger, voor ons Land, voor onze Koloniën in Oost en West, voor den arbeid voor God. Met stille aandacht werd de geestige spreker aangehoord in zijn pleidooi, wat eveneens het geval was met de beide andere sprekers, Ds. Van der Poel en Ds. Hoek, die elk op zijn wijze getuigden van de sympathie voor den ar- i beid van het Leger des Heils. Voor afwisseling werd op uitnemende wijze gezorgd door het ook door de radio bekende Leger-trio, de Zrs. Sitters en i Bruvns en Ens. Claeys. Met het zingen van den Avondzang ein- l digde deze geestelijk zeer hoog staande avond. De tentoonstelling met een week verlengd. Zontjaga\on sluiting met prachtige bengaa - sche verlichting. - Muziek van 8 tot 10 uur. De vorige week schreven *'e tentoonstelling nog slechts enkele g zou duren en dat is nu ook mdentoad zoo. Zondagavond zal de tentoonstelling den gesloten, dat is ongeveer een wees later dan men zich aanvankelijk nau voorgenomen, doch het comité meen e' waar de tulpen nog in vollen bloei staan, nog niet tot sluiting over te mogen gaan. Het koude weer, in het begin van de ten toonstelling, heeft de bloei tegengehou den, zoodat momenteel nog de bloemen een schat van kleuren tentoon spreiden en een bezoek aan de Boltha een genot is. Ook heeft het comité gemeend de slui ting niet zoo maar, met de stille trom, te doen plaats hebben, doch daaraan een feestelijk karakter te moeten geven. De muziekver. „Winnubst" was bereid, net concert, dat door het slechte weer uitge steld is, Zondagavond van 8 tot 10 uur te geven. Om 10.15 uur zal dan op zes ver schillende, hooge plaatsen, een bengaal- sche verlichting worden ontstoken, dia ongeveer 20 minuten zal duren en op alle plaatsen in de „Donkere Duinen" is te zien. Een fantastisch gezicht belooft deze verlichting te geven, te midden van het dennengroen en de bloeiende bloemen Bovendien zullen bij den ingang bij Klop en de boschwachterswoning eenige schqn- werpers worden opgesteld, zoodat de be zoekers geen vrees behoeven te koeste ren, nadat de bengaalsche verlichting uit is, zij de uitgangen niet meer terug kun nen vinden. Voor deze feestelijke sluiting zal geei extra entrée geheven worden. Bezoekers dus, die des middags, of in den vooravond de Boltha bezoeken, kunnen op hun entrée kaartje, mits zq natuurlijk niet tusschentijds de tentoonstelling verlaten, de feestelijke sluiting daarop meemaken. To t's avonds na het vuurwerk, dat tot ongeveer kwart voor elf zal duren, is de tentoonstelling geopend. De laatste tentoonstelligsdag wordt dus in den meest letterlijken en figuurlijkeu zin des woords, de klap op den vuurpijl. Vergadering van den Raad der ge meente op Woensdag 27 Mei, des avonds acht uur. Bq de opening fungeert als wd. voor- zitter de heer E. J. B o k, loco-burgemees ter, aangezien de Burgemeester door een vergadering elders verhinderd was te 8 u. tegenwoordig te zijn. Met kennisgeving afwezig de heeren Van Dam en Terra, beide wegens onge steldheid. De Voorzitter drukt de beste wenschen uit voor een spoedig her stel dezer beide heeren. Raadslidmaatschap. Ingekomen is een schrijven van den heer P. J. Trap, waarbij hij ontslag neemt als lid van den Raad. De Voorzitter, hiervan mededee ling doende, merkt op, dat de Raad, de motieven eerbiedigend, die den heer Trap tto zijn ontslag-aanvrage noopten, het met hm eens zal zijn als hij dit besluit be treurt. In de korte periode waarin de heer I Trap raadslid was, heeft hij zich een pret tig en aangenaam collega getoond. Door applaus vereenigt zich de Raad met deze woorden. Tot onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw benoemde lid, den heer G. J. de Wit, wordt een commissie benoemd, bestaande uit de heeren De Nijs, Meijer en Van Gessel, welke bij monde van den heer Meijer adviseert tot toelating van 1 genoemden heer. Bij acclamatie besloten. Notulen. Vastgesteld worden de Notulen van een aantal vorige vergaderingen,w aarna men genaderd is tot de Ingekomen stukken. Voor kennisgeving aangenomen worden een aantal goedkeuringen op raadsbeslui ten tot verkoop van grond, eöh besluit j van Ged. Staten tot verdaging hunner be- I slissing op het ter goedkeuring ingezon den raadsbesluit van 8 April tot wijziging der verordening op het finantieel beheer der bedrijven, goedkeuring (kon. besluit) van de verordeningen op de opcentenhef- fing op de gemeentefondsbelasting, als mede van schoolgelden, een tweetal me dedeelingen betreffende de aanvaarding van benoemingen tot onderwijzeres, een dankbetuiging van de Vereeniging „Jachin" voor het subsidie. De Kweekschoolgeschiedenis. Verder stellen B. en W. voor voor ken nisgeving aan te nemen een schrijven van den Min. van Onderwijs, K. en W„ dat momenteel van Rijkswege niet kan wor den bevorderd, dat alhier een Kweek school voor onderwijzers wordt opgericht. Dit schrijven is een antwoord op een besluit, genomen door burgemeesters van gemeenten in den kop van Noord-Hol land; aan de memorie van toelichting be treffende dit besluit is het volgende ont leend: Zooals Uwe Excellentie bekend is, worden reeds gedurende eenigen tijd po gingen aangewend om in de gemeente Den Helder tot de oprichting van een kweekschool voor onderw ijzers te geraken Waar een zoodanige onderwijsinrdich- ting niet alleen in het belang is van de gemeente D^n Helder, n aa* in niet min- deremate in dat van alle gemeenten, gelegen in der kop van Noordholland, t.w. de gemee.'.fcn Den Helder, Texel, Anna Paulowna ('allantsoog, Wieringen, de Zjjpe en Barsingerhorn, meenen die ge meenten het nut en de noodzakelijkheid van een dergelijke inrichting wel naar voren te mogen brengen. Het geringe aantal sollicitanten, dat zich aanmeldt voor vacatures, is toe to schrijven aan het feit, dat voor de streek waarin bovengenoemde gemeenten zijn gelegen, hij hen die daarin niet wonen, geen overgroote liefde schijnt te bestaan. Bq voorkeur wordt naar die gemeenten, zooals meermalen blijkt, dan ook niet ge solliciteerd, waarom men grootendeels is aangewezen op leerkrachten in de omge ving wonende.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 5