GEMENGD NIEUWS. CALLANTSOOG. Poldervergadering. TEXEL. port mag dat zijn, maar de behandeling voor den eere-raad niet. Zoo werden de getuigen niet onder eede gehoord. Aan den raad ontbrak een officier van justitie. Wanneer iemand terecht staat wegens 'diefstal en er komt tijdens het proces een nieuw misdrijf aan het licht, eischt de offi cier ook hiervoor een onderzoek. De eere- raad onderzoekt het geval-Vogt en hier bij moet gebleken zijn, dat niet Vogt maar dat de A.V.R.O. zich had schuldig gemaakt aan dingen van zoo ernstigen aard, dat als deze publiek werden, de A.V.R.O. dan eenvoudig naar de maan zou zijn. Een gewone rechtbank zou een nader onderzoek gelast hebben, maar hier bleef de zaak geheim, alleen staat het in de notulen. Spr. somt nog meer onjuistheden in het rapport op. Spr. heeft in het openbaar op een en ander gewezen, doch niemand heeft hem nog een proces aangedaan, hoewel de A.V.R.O.-leiding overwogen heeft hem aan te klagen wegens laster. Men is echter bang dat er dan teveel aan het licht zou komen. Het zou spr. pleizier doen als hij voor den rechter zou wor den gedaagd, maar men doet het niet; men spreekt wel mannentaal, maar men is laf als een wezel: Uitvoerig bespreekt de heer Sluijser het verband Vogt-Telegraaf-A.n.r.o.-A.v.r.o. en belicht hier ook de verkeerde houding van den eere-raad. De raad heeft gepro beerd de kool en de geit te sparen. Ondanks alle tekortkoming in het on derzoek heeft de commissie, waarschijn lijk tegen haar zin, dingen moeten zeg- gen, die voor Vogt en de zijnen buiten gewoon fnuikend zijn. Er valt te consta- teeren, dat de A.V.R.O. geboren is in ongerechtigheid en daarom den vloek niet zal verliezen. Dr. de Visser heeft gezegd, dat Vogt zich niet schuldig heeft gemaakt aan fraude, maar in Nederland kan men heel wat doen en net langs het kantje van de wet loopen om toch uit de gevangenis te blijven. De zaak is zoo opgezet, dat men pre cies door de mazen van het net kon glippen, dat is echter geen reden om trotsch op te zijn. Toen de perscommentaren op het rap port verschenen, kon men er verzekerd van zijn, dat het A.V.R.O.-bestuur in hoongelach is uitgebarsten om de naïeve wijze, waarop de liberale pers zich heeft laten gebruiken door het stelletje intri ganten, dat A.V.R.O.-bestuur heet. Men kan zich voorstellen, dat dit stelletje avonturiers onbedaarlijk heeft gelachen. Spr. meent niet, dat er nog iemand is die gelooft, dat de A.V.R.O. zich nog eens yrij zal maken van de Telegraaf. In het rapport wordt ook niet gespro ken, dat iemand van het A.V.R.O.- bestuur (Hulsteijn) er op uitging met lapjes van 1000 en 100 om het A.V.R.O.- bestuur bij elkaar te krijgen. Toen hij terug kwam, was het bestuur vol en de portefeuille leeg. Dit heeft genoemde heer voor den eereraad verteld en tevens, dat het dagelijksch bestuur van de A.V.R.O. er van wist. De heer Zwertbroek, secretaris van de V,A,R,A„ heeft ook krasse beschuldigin gen geuit, doch nimmer is er op ge reageerd. Wanneer spr. voor de rechtbank zou komen, zou de A.V.R.O. kapot gaan. Hij kan bewijzen, dat er met de stemmingen voor het bestuur van de A.V.R.O ge knoeid is, er moesten en zouden Tele- graaf-candidaten worden gekozen. Dan bespreekt de heer Sluyser het Landelijk Comité voor de behartiging der belangen der luisteraars. Dit bestaat uit twee personen, die van Vogt een tele foontje krijgen om dat en dat telegram te Verzenden. Spr. weet heel wat. Van wat achter de schermen gebeurt, maar het is nog maar tien procent van al de vuiligheid. Een der bestuurders liet zich minder vleiend uit over de Telegraaf. Hij werd door den voorzitter tot de orde geroepen en moest zijn woorden intrekken. Spr. vertelt nog meer misstanden in verband met de Telegraaf. Op het oogenblik vertrouwen de A.V.R.O.-menschen elkaar al niet meer en het bestuur heeft besloten de notulen van bestuursvergaderingen niet meer rond te sturen. De Radiobode zou gedrukt worden bij het Handelsblad en dé Telegraaf. Geen van beiden zou een ander radio-orgaan uitgeven, tenzij voor beider rekening. Zonder dat het A.V.R.O.-bestuur er iets van wist toonde Vogt het opzekeren dag de nieuwe kindercourant van de A.V.R.O., „Prins A.V.R.O. Deze werd gedrukt bij' een derde drukkerij „Elsevier", maar de aandeelen waren voor 100 in handen van Holdert. Mr. de Vrieze was advocaat van de A.N.R.O. De heer Westerveld, die de Telegraaf wat achteruit wou zetten, ont sloeg Mr. de Vrieze en stelde een andere Toen de heer Westerveld echter aan. weggewerkt was, was Mr. de Vrieze weer den volgenden dag advocaat van de A.N.R.O. Het rapport heeft de houding van de V.A.R.A. tegenover de A.VR.Ó. niet veranderd. Wij wisten dat allemaal al. De A.V.R.O. kan altijd gemist worden in den Nederlandschen omroep en dan zou er niets veranderen, de andere groe pen zouden in staat zijn den omroep te verzorgen, ook wat het algemeen ge deelte betreft, wanneer de A.V.R.O. van daag verdween, zou de algemeene omroep morgen een feit zijn. Al loopt de AV.R.O. achteruit, wij hébben ons er rekenschap van te geven, dat zij er nog is. De A.V.R.O. wil wel samen werken, maar niet met als basis het zendtijd- besluit. Dan kan er van samenwerking niets komen. Wij zullen niet als een bede laar komen smeken. Als de heeren niet willen samenwerken zal de loop der ge schiedenis zich over hen heen voltrekken. De regeering begrijpt dit ook en laat zich niet ringelooren door den raad der com missarissen van de A.V.R.O. Van de overzijde is het gleichwellen- plan in debat gebracht, dat is echter ge doemd onvervuld te blijven, de heeren zijn er zelf van overtuigd, dat het een sof is. In studierapport staat, dat het bestuur niet eens zoo heel zeker is, of het wel goed is, maar dat rapport is zoo niet naar de regeering gestuurd, maar een dat veel gunstiger was en de regeering weet dat. De heer Sluyser bespreekt verder het plan van de A.V.R.O. om geld te maken uit het gleichwellenplan, waarbij de A.V.R.O. ook niet correct heeft gehan deld. De A.V.R.O. wilde drie zenders daar voor oprichten, n.1. te Tricht, Delft en Amsterdam. Men had berekend, dat daar mede 75 van de A.V.R.O.-luistervin- ken werd bereikt. De rest moest maar zien dat zij zich redde. In de Haagsche Post is in de afgeloo- pen weken een uittreksel verschenen van een vertrouwelijk rapport van de regee ring aan de Tweede Kamer, dat absoluut afwijkt van het rapport. De H.P. zegt, dat Nederland achteraan komt op radio- gebied. Dit is echter niet waar. De H. P. is erin geloopen door het Kamerlid, dat het uittreksel heeft gestuurd. Met een hartstochtelijk p'»idooi voor de VA.R.A. besloot de he^r Sluyser zijn rede. De heer Overbeeke sloot de bijeen komst en wekte, evenals de heer Sluyser, allen op, het zomerfeest op 12 Juli te Hil versum, ter gelegenheid van de opening van de nieuwe studio, te bezoeken. Van de gelegeheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. OPENBARE VERKOOPING. Door notaris J. W. J. Schreuder, werd gisterenavond 71/» uur, in het lokaal „Musis Sacrum" aan de Koningstraat, publiek verkocht: Het huis en erf aan de Pijlsteeg no. 6, groot 75 centiaren. Het huis en erf aan de Pijlsteeg no. 8, naast het vorige perceel, groot 85 centi aren. Het huis en erf aan de Pijlsteeg no. 10, naast het vorige perceel, groot 85 centi aren. Het huis en erf aan de Pijlsteeg no. 12, naast het vorige perceel, groot 80 centi aren. B. J. Lorette q.q. voor 6125. Het huis en erf aan de Langestraat no. 16, groot 32 centiaren. Uit de hand verkocht. Het huis en erf aan de L. van Berkstraat no. 11, groot 79 centiaren. J. E. de Vries q.q. voor 640. Het huis en erf aan de Bassingracht no. 52, groot 94 centiaren. T. Sluiter q.q. voor 100. Het huis en erf aan de Van Hogen- dorpstraat no. 57, groot 1 are 1 centiare. P. de Groot q.q. voor 3240. Het huis en erf aan de Molengracht no. 19, groot 94 centiaren. J. W. Londen q.q. voor 2601. Het huis en erf aan de West-straat no. 80, groot 72 centiaren. Uit de hand ver kocht. VISSCHERIJ. Het mooie, stille weer deed de visschers- vloot in zijn geheel zeewaarts trekken. Ansjovis blijft helaas laag in prijs en komt haast niet hooger dan een paar cent per kilo, hetgeen een ongekend voorko mend iets is. Er was wat meer aanvoer van geep, welke vischsoort nog wel zijn prijs houdt. De warmte is niet bevorderlijk voor gunstige prijszetting der garnalen. De palingaanvoer uit Denemarken heeft weer een aanvang genomen; de eerste kotter is gearriveerd en helpt aan de vraag naar paling, die het binnen land niet kan geven, voldoen. MUZIEKSCHOOL „DE TOONKUNST". Directeur Toon de Hoogh. De uitvoering der muziekschool „De Toonkunst", directeur Toon de Hoogh, zal a.s. Maandag in Casino plaats vinden. Reeds om 7 uur neemt deze uitvoering een aanvang. Van het varieëerend programma ver meldden we nog niet de piano-soli der leerlingen van de instrumentaal klasse. Behalve eenvoudige composities zullen ook werken van groote meesters der Toonkunst worden uitgevoerd. We noe men hiervan de navolgende namen: Van Beethoven, Rachmaninoff, Christian Sin- ding, Durand, Max Reger e.a. De damescursus zingt een viertal drie stemmige liederen, waarvan een met sopraan-solo, te zingen door mej. Annie Roggeveen. De talrijke zangnummers der verschil lende zangkoren vindft men op het pro gramma vermeld. Een en ander belooft een mooie kunst avond te worden. HET AUTO ONGEVAL NABIJ AMSTERDAM. In ons nummer van Dinsdag vermeld den wij, betreffende het auto ongeluk bij Oudkerk, dat in de auto was gezeten de heer Bandt uit de Breewaterstraat. Wy vernemen nu echter dat dit niet dezen heer Bandt was, doch de heer Bandt uit de Koningstraat. EEN BOTSING. Dinsdagmiddag te ongeveer kwart over drie fietste een jongen met een groote boodschappenmand op zijn vehikel in de Spoorstraat. Juist toen hij de Koning straat zou passeeren of wilde inrijden, kwam er een motorrijder uit die straat, die links van den weg de Spoorstraat in reed, met gevolg dat hij met den fietsen den jongen in botsing kwam. Gelukkig reden beiden niet hard en bepaalde de schade zich tot het uitstorten van den in houd van de mand over den grond. BALDADIGHEID. Over dit onderwerp kunnen wij nog steods niet zwijgen. Steeds komt men ons weer vertellen van moedwillige vernie ling- j Tweede Pinksterdag is het volgende feit gepleegd: Bij den heer Langkamp, Spoorstraat, is de voor zijn zaak aangebrachte kap persembleem met ijzeren beugels en hou ders compleet afgerukt en spoorloos er- dwenen. Het is ons duister wat de bedrqver met zoo'n stok moet uitvoeren. Dinsdagmorgen 11 uur vond in het Dorpskoffiehuis van den heer P. de Haan een vergadering plaats van stemgerech tigde ingelanden van den Polder Cal- lantsoog. Versierde zaal. In verband met het jubileum van den I voorzitter, den heer H. Kruisveld, die voor 25 jaar werd aangesteld als dijk graaf van den polder Callantsoog, was de zaal met bloemen en guirlandes feestelijk versierd. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom. Hij spreekt zijn leedwezen er over uit, dat de opkomst zoo gering is en verklaart de vergadering voor geopend. Hierna leest de secretaris, de heer A. de Heer, de notulen van de vorige vergadering. De heer T. Mooij vindt de notulen niet volledig. Op de vo rige vergadering heeft zich een twist gesprek voorgedaan. Dit wordt wel ver meld, maar de zaak waarom het ging niet. Voorzitter vraagt of die zaak thans in orde is. Dit wordt bevestigd. Voorzit ter vindt, dat het toch om de zaak ging: woorden doen niets ter zake. Hiermede is de heer Mooij het eens. De heer P. Ottervanger heeft in de Schager Courant gelezen, dat de heer Mooij werd uitge- grijnsd. Dit uitgrijnzen blijkt meer een uitdrukking van den verslaggever te zijn. Hierna worden de notulen ongewijzigd goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat de laatste kasopname is geschied op 12 Mei j.1. In kas was 599,10. Benevens nog een be drag groot 200.op de Boerenleen bank. Vervolgens is aan de orde het verslag van de oommissie tot nazien der reke ning 1930. Namens de kascommissie brengt de heer G. Dekker verslag uit. Alles was prompt in orde. Hij vindt, dat de penning meester, de heer J. P. v. d. Plas, wel een waardeering verdiend heeft. Van de cijfers noemen we: Ontvangsten f 10.333.37 Uitgaven f 8.437.99 Saldo.... 1.895.38 Na betaalde lasten 91.87. Penningmeester deelt mede, dat on danks de vermindering van verleden jaar op de lasten 1.—) het saldo slechts zeer weinig verschilt met dat van 1929. Begrooting 1931. Geen ver laging van lasten. Hierna wordt aan de vergadering voor gelegd de begrooting 1931. De geraamde ontvangsten zijn 12.103.69 uitgaven 11.697.27 Vermoedelijk voordeelig slot f 406.42 De heer Ottervanger vraagt of bij de door den penningmeester genoemde uit gaafposten wel één post is, die publiek wordt aanbesteed. Voorzitter antwoordt, dat de onderhandsche gunning van werk zaamheden en leveranties nog altijd goed is geweest. Hij voelt daarom niets voor aanbesteding. Zoo geeft hij voorbeelden der timmermanswerkzaamheden en de olie-leverantie. Het bestuur krijgt weder om voor 1 jaar machtiging om alles on- derhandsch te doen. De heer Ottervanger wenscht als tegenstemmer te worden be schouwd. De heer Breebaart vraagt waarom de begrooting niet sluitend gemaakt is. Het vermoedelijke saldo kan toch bij onvoor- .ziene uitgaven geboekt worden. Alvorens de begrooting wordt goedge keurd, komt de heer Van der Plas met het voorstel om ook dit jaar de lasten met 1.te verlagen. De lasten zijn thans voor: capabelland f 8. niet capabellandf 6. nolleniland f 4. Totaal brengen deze lasten op, met in begrip van de laste voor zeewering 5.874.89. De heer Breebaart vraagt, of het be stuur geen voorstel heeft. Het bestuur wenscht geen verlaging van lasten. Als de lasten met 1.worden verlaagd, be- teekent dit een mindere ontvangst van 680.—. x j De heer Van der Plas vindt, dat de tijdsomstandigheden zoo zijn, dat hoe min der er wordt betaald, hoe beter de boeren het vinden. De heer Stammes is niet voor verla ging. Op de begrooting voor 1930 stond, aldus spr., een post van 600.voor onderhoud machine. Die is dit jaar niet noodig geweest, vandaar het goede saldo. Komt er echter wat aan de machine, dan jg 600.veel te kort. De heer Van der Plas brengt hier tegenin, dat het bestuur reeds 2 jaar een machtiging heeft om een kasgeldleening van 2000.aan te gaan. Hiervan is echter nog nooit gebruik ge maakt. De heeren P. Ottervanger en T. Mooü vinden verlaging in de huidige ma- laisetijd noodzakelijk. De heer Breebaart zegt dat de tijden nog wel slechter kun nen worden; dan zou misschien een na- deelig saldo ontstaan. De wegen van de polder zijn slecht. Het tegenwoordige ver- keerTischt goede wegen. Dit zal ook veel geld kosten. Als dan de lasten weer ver hoogd moesten worden in een slechte tijd zoo men eens wat hooren. Hij vindt het daarom verstandig een goede kas te kwee ken. De voorzitter vindt, dat deze verlaging het volgend jaar nog maar eens bekeken moet worden. De heer Ottervanger zegt: ,,'t Volgend jaar ben ik misschien dood!" Het bestuur brengt hierop het voorstel Van der Plas in stemming. Dit wordt ver worpen met 11 voor en 21 tegen, dus dit jaar geen verlaging van lasten. De begrooting 1931 wordt hierna zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. Benoeming kascommissie. Hierna volgt de benoeming van een kascommissie voor de jaren 1931 en 1932. De heer Breebaart stelt voor, dat het bestuur een drietal personen aan de ver gadering zal voordragen. De heer Ottervanger wil stemmen. Na de stemming blijken benoemd te zijn de heeren A Toes (20 stemmen), Jb. Vos Azn. (18) en J. v. Honschooten (18) en als plaatsvervangend commissielid G. Dek- ker (15). Rondvraag. De heer G. Dekker vraagt of Rente naar in zijn sloot moet riethakken, ja of neen. Voorzitter antwoordt bevestigend. Over eenige tijd moet het gebeuren. De heer D. Breebaart vraagt hoever men gevorderd is met het ambtenaren reglement. Hij vestigt er de aandacht op, dat dit voor 1 Sept. a.s. moet zijn samen gesteld. Voor Sept. zal dus nog een alge meene vergadering belegd moeten wor den. Verder wilde de heer Breebaart na mens de Gemeente den voorzitter, de dijk graaf H. Kruisveld, toespreken in ver band met zijn 25-jarig jubileum als dijk graaf. Daar hij echter des middags de receptie zal bezoeken, schort hij de toe spraak op tot die receptie. De heer T. Moojj vraagt of in deze pol-| der ook Noorderdammen zijn. In de pol der Callantsoog niet. Is er nog een be paalde wijdte voor een poldersloot. Voor zitter antwoordt, dat de wijdte van een poldersloot bepaald wordt naar de om standigheden en belangrijkheid dier sloot. De heer Mooij heeft een stuk land ge kocht én vraagt of hij daarheen nog een weg heeft. Volgens de koopakte wel. De heer Breebaart had hem op zijn vraag of daar een weg was geantwoord, dat daar geen weg was tenminste volgens de leg ger. Voorzitter zegt, dat langs het door den heer Mooij gekochte land de Jewel- weg loopt. Er is dus een weg. De heer Ottervanger vraagt: „Wat zijn Noorderdammen?" Voorz.: Dat zijn dichte dammen, waarvan de noordkant met het hek moet worden onderhouden. Niets meer ana de orde zijnde, sluit de voorzitter met een woord van dank deze vergzadering. Dijkgraaf H. Kruisveld gehuldigd. Alvorens 0e vergadering uiteengaat, vraagt de heer Jb. Stammes onmiddellijk na de sluiting het woord. Hij bespreekt de geschiedenis van den polder Callants oog, waarvan Kruisveld sedert 26 Mei 1906 dijkgraaf is. Hij wijst op al het goede en nuttige werk, dat de jubilaris voor den polder gedaan heeft. De bemaling is toch Kruisveld's werk geweest. 30 Jan. 1909 besloot de vergadering van stemge rechtigde ingelanden over te gaan tot bemaling. Een brons motor werd aange schaft, benevens een pomp van de firma NeringBögel. De heer Bregman werd tot machinist benoemd en 8 Febr. 1911 werd proefgemalen. Thans heeft de ma chine al 20 jaar dienst gedaan en nog is zij in prima conditie, dank zij machinist Bregman. De heer Kruisveld heeft veel moeite gehad het zoover te krijgen. Het heeft 5 jaar geduurd sedert zijn benoeming, voor de bemaling een feit was. Er is evenwel geen zegen zonder strijd. De opbrengst van de landerijen is thans zeker twee of driedubbel. Het bestuur van den Polder Callantsoog heeft gemeend, aldus spre ker, uit erkentelijkheid voor het vele werk, dat u voor den polder verricht hebt, een blijvend aandenken te schen ken. Spreker overhandigt na deze woor den een prachtige foto van het bestuur metais achtergrond het machinegebouw, het werk van den dijkgraaf. Spreker hoopt, dat de jubilaris dit geschhenk met genoegen zal aanvaarden, en spreekt de hoop uit, dat deze foto een goede plaats in de huiskamer van den heer Kruisveld zal krijgen. De heer Kruisveld brengt dank aan den heer Stammes en aan den polder voor het blijk van waardeering. 25 jaar geleden was het geen buitenkansje om dijkgraaf te zijn; vooral niet in een polder, die wei nig doen kan en veel plannen heeft, loen ik dijkgraaf werd, aldus de jubila ris, was Callantsoog hei. Ziet hoe het thans is. Ik vind, dat de bemaling geen misplaatste stap is geweest. Met welge vallen kunnen we op deze daad terugzien Bewogen neemt de jubilaris weer plaats. Hierna gaat de vergadering uiteen. Receptie van dijkgraaf H. Kruisveld. Dinsdagmiddag j.1. hield de heer H. Kruisveld, in verband met zijn 25-jarig jubileum als dijkgraaf van den polder Callantsoog, een druk bezochte receptie in het Dorpskoffiehuis alhier. Veel bloemstukken werden den jubila ris aangeboden. We merkten onder de aanwezigen op een drietal burgemeesters, n.1. de heer Loving, burgemeester van Anna Pawlowna, Koster, burgemeester van Winkel, en Breebaart, burgemeester van Callantsoog, allen met hun dames. De jubilaris had heel wat felicitaties in ontvangst te nemen. De heeren burge meesters, die allen burgemeester der ge meente Callantsoog zijn geweest, behalve de heer Breebaart, die thans burgemees ter is, voerden het woord. De heer Breebaart voerde het woord namens de gemeente Callantsoog. Na alles wat de spreker gezien en gehoord heeft, is hij er volledig van overtuigd, dat zonder de werkzame dijkgraaf Cal lantsoog niet zooveel vooruit gegaan was. 25 jaar geleden was bijna alles hei. Thans zien we kapitale boerderijen, groene weiden en vette koeien. Dit alles is toch te danken aan de bemaling. Die bemaling is het werk geweest van den jubilaris. Volle waardeering krijgt iemand pas na zijn dood. Spreker hoopt, dat die waar- deering nog een tijdlang uitblijft. De bloei van den Polder Callantsoog hangt zeer nauw samen met de bloei der ge meente. Dus indirect heeft de dijkgraaf ook goed werk verricht voor de ge meente. Als blijk van waardeering biedt spreker namens de gemeente een vulpen aan. Spreker vindt dit een passend hul deblijk. Veel belangrijke besluiten moet Kruisveld bekrachtigen met zijn handtee- kening. Hierbij kan de nieuwe vulpen goed van dienst zijn. De jubilaris brengt dank voor de ge sproken woorden, Ik heb al zooveel mee gemaakt. Mezelf ophemelen doe ik niet, want ik heb het ook wel eens verkeerd. Hierna neemt de heer Loving het woord. Voor een mensch, aldus spreker, is 25 jaar nog niet lang. Voor een polder is het een streep aan de balk. Toch kan in 25 jaar veel gebeuren. Vooral als aan het hoofd staat een man met kennis van za ken en beleid; iemand die ongevoelig is voor gemis aan waardeering en tegen slagen en wars van lofuitingen. Toch komt u onder lofuitingen niet uit. Als we de balans opmaken over die 25 jaar, dan heeft Callantsoog veel aan u te danken. Ik feliciteer den polder met zoo'n dijk graaf. Spreker wenscht het bestuur toe, dat Kruisveld nog vele jaren dijkgraaf mag blijven. Den jubilaris wenscht hij toe, dat hii nog lang zijn levenswerk mag voortzetten en mag voleindigen Vervolgens neemt burgemeester Koster het woord. Spreker onderschrijft ten volle de woorden der vorige sprekers De ge meente Callantsoog was arm. De welvaart moest bevorderd worden, maar hoe? Den weg hebt u gewezen. Het water! Uw po ging is niet altijd op de juiste wijze ge waardeerd. U hebt evenwel wel „otters gevangen", maar men heeft u nooit kun nen vangen. Door u is Callantsoog ge worden wat het is. De gemeenschap heeft de baten van uw arbeid. Ik en mijn echt- genoote hopen, dat u nog vele jaren met uw werk zult mogen doorgaan in het be lang van de gemeente. De heer Kruisveld vindt dat hij te veel lofuitingen in ontvangst moet nemen. De burgers van Callantsoog hebben een zware strijd gehad juist door mijn plan. Want toen het water er was, werd het land beter en moesten de menschen, die toch arm waren, een schaap of koe aan schaffen. De bemaling gaf 6.lasten, ook toen het directe voordeel er nog niet was. De burgers hadden het dus zwaar door mij. Toch hebben ze mij steeds flink ter z;jde gestaan. Daarvoor aan hen een woord van dank. De receptie had een prettig en opge wekt verloop. Deze dag zal den jubilaris nog wel lang in zijn herinnering blijven. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Na gehouden loting zijn de ingediende candidatenlijsten voor de a.s. Gemeente raadsverkiezing genummerd als volgt: 1. lijst S.D.A.P.; 2. lijst R.-K. Kiesver- eeniging; 3. lijst Vrijz. Dem. Kiesvereeni- ging; 4. lijst Anti-rev. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje"; 5. lijst Visschers- eeniging „D.E.T.V." Hippolytushoef. Tot hoofd der binnenkort te openen R.-K. School te Hippolytushoef is be noemd de heer J. Geerts te Beverwijk. Den Oever. CONCERT „APOLLO". Naar wij vernemen geeft de Harmonie kapel „Apollo", dir. de heer Joh. van Glabbeek, van Den Helder, Zondag 31 Mei a.s., des avonds 8 uur, een concert in de Concertzaal van den heer Jurri Lont, te Den Oever. SCHOOLREISJE CHR. SCHOOL. In de gehouden bestuursvergadering van de Christelijke School te Den Oever is besloten om in combinatie met de kin deren van Oosterland, ongeveer half Juli een reisje te ondernemen. En wel voor de groote kinderen naar den Dierentuin te Amsterdam en voor de lagere klassen naar Bergen en Sohoorl en omstreken. De Directeur-Generaal der Zuiderzee werken, alsmede Ir. Lelie en andere auto riteiten, brachten j.1. Dinsdag een bezoek aan de verschillende Zuiderzeewerken met het stoomschip „De Vlieter". Door den aannemer Hermans wordt thans een directiegebouw gezet nabij de visschershaven alhier ten behoeve van de firma Bock en De Vries, in verband met hun werkzaamheden aldaar. PROPAGANDA-AVOND „DE TIJDGEEST". Vanwege de Coöperatieve Broodbak- kerij en Verbruiksvereeniging „De Tijd geest" was gisterenavond een districts vergadering belegd, in het café van den heer Klein te Oosterland, des avonds om 8 uur. De spreker voor dezen avond zette op duidelijke wijze, aan de hand van licht beelden, uiteen hoe de koffie, de thee en de cacao enz. groeide en zich ontwikkelde, en verder de bereiding van de verschil lende koloniale producten en levensmid delen. Spr. merkte hierbij op, dat de coö peratieve winkels op verschillende plaat sen gevestigd zijn en scherp concurreeren kunnen. Spr. doet dan ook een beroep op alle bewoners van Wieringen om afnemer te worden van „de Tijdgeest". In de pauze werden de bezoekers ge- tracteerd op koffie. Vervolgens werd nog een film vertoond getiteld: „Op voor de Coöperatieve pro ducten". Na afloop werd een woord van dank gebracht voor de duidelijke en mooie uiteenzetting. Ten slotte werd er nog een verloting gehouden, waarbij 2 taarten werden be schikbaar gesteld. Het was reeds bijna middernacht, toen de bezoekers huis waarts gingen. VUIL OP HET STRAND. Naar wij vernemen is hier gisteren een ernstig onderzoek ingesteld naar de her komst van de voortdurend op het strand alhier aanspoelende vuilnis. Ook van elders zijn verschillende autoriteiten over gekomen om hierover besprekingen te houden. Het is zoo goed als zeker, dat deze vuilnis van de stadsreiniging te Den Hel der afkomstig is. Vooral met het oog op het a.s. badseizoen is het dringend nood zakelijk dat dit euvel uit den weg geruimd wordt daar het strand dikwijls langs groo- ten afstand met allerlei rommel bedekt is. Vermoedelijk zullen deze besprekingen wel het resultaat hebben dat hieraan voor goed een eind gekomen is. SCHOOLVOETBALWEDSTRIJDEN. Gehouden te Den Burg 26 Mei. A. R.-K. School, Den Burg; B. O.L. School, Den Burg; C. O.L. School, Den Burg; D. O.L. School, Den Hoorn; E. O.L. School, De Cocksdorp. Na loting werden de volgende wedstrij den gespeeld: I. EB; II. CD; A. is vrij. III. Ver liezer IVerliezer II, 9.3012 u. Ver liezer valt uit als no. 5. Pauze. IV. Winnaar IIA., aanvang 13.30 u.; V. Winnaar IWinnaar III; VI. Verlie zer TV—Verliezer V, om nos. 3 en 4; VII. Winnaar IVWinnaar V, om nos. 1 en 2, einde 17.30 u. Houder van den Wisselprys was A. die voor den tweeden keer beslag wist te leg gen, door in wedstrijd VII als overwin naar uit den strijd te treden. T Den Burg (B), O.L School—De Cocksdorp (E), O.L. schild (C)Den Hoorn (D) 3-0, 1IL He Cocksdorp (E)Den I1001"" L Bure' dorp (E) 0-2; VI. Den Burg (B), O.L School—Oudeschild (C) 2—1; ^IK p Burg (A), R.-K. School—De Cocksdorp (E) 3-1. No. 1 (A) Den Burg, R.-K- School; no. 2 (E) De Cocksdorp, O.L. School; no. (B) Den Burg, idem; no. 4 (C) Oudeschild, idem; no. 5 (D) Den Hoorn, idem. I. scheidsrechter P. B. Riteco; II. Klin kers- III. G. Pijpers; IV. G. A. Dros; V. P. B. Riteco; VI. G. Pijpers; VII. D. Dapper, GROENTEKAR DOOR DE RUITEN. In de Weverstraat te Den Burg kwam gistermorgen een auto, bestuurd door den heer P. Kalis, in botsing met een groente- kar van den heer A. v. d. Vis. De kar stond aan den linkschen kant van de straat en werd door de ruiten geworpen van het woonhuis van den heer Jb. Kok. De groenten kwam voor een groot deel op de straat te liggen. De Cocksdorp LIJK GEVONDEN, DOCH GEEN GELD. Bijna op dezelfde plaats waar het onge< val plaats gehad heeft, is gistermorgen door den heer J. Bergsma van Stavoren het lijk gevonden van den heer J. A. Meier, die daar bij het jagen op robben verdronken is, ongeveer drie weken ge leden. Van de 15.000, die naar algemeen beweerd werd, de heer Meier bij zich drpeg, was echter niets te vinden, slechts een paar guldens werden op het lijk ge-* vonden. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. MEERVOUDIGE STRAFKAMER Zitting van Dinsdag 26 Mei. Een beklagenswaardig schepsel. Dinsdag stond terecht een 35-jarig in woonster van Den Helder, die van een stadgenoote eenige lijfgoederen had ont vreemd, waarvan zij, voor de rechtbank, haar vierjarig zoontje beschuldigde. De vrouw, die reeds eenige weken opgesloten zat in het huis van bewaring te Alkmaar, verscheen voor de rechtbank met haar baby van zes maanden op den arm. In deze zaak werd o. m. gehoord de zenuwarts dr. G. Hoeneveld, die eenige rapporten omtrent verdachte had uitge bracht, welke rapporten tot conclusie had den niet het opleggen van een voorw. ver oordeeling, doch een voorw. ter beschik kingstelling der regeering. Dr. Hoeneveld achtte haar niet verantwoordelijk voor haar strafbare daden en openbaarde als zijn meening, dat de beteekenis van die daden niet ten volle tot haar doordringt. Geldboete zou absoluut niet helpen, mis schien nog meer een gevangenisstraf, die echter nadeelig is voor haar gezondheids toestand. De officier, na eerst het juridische ele ment te hebben behandeld, achtte het feit wettig en overtuigend bewezen en ging daarop over tot het vaststellen van de strafmaat. Hij achtte een veroordeeling gelijk gesteld met den tijd door haar in voorarrest doorgebracht. Het zou echter de laatste maal zijn, dat de officier, die ook moest letten op de belangen der maat schappij, een dergelijke clementie zou be- toonen. Bij herhaling zou zij dus niets meer van den officier kunnen verwach ten. Gevorderd werd 6 weken gevangenis straf met aftrek van een gelijk aantal hechtenisdagen. Verdachte werd in vrijheid gesteld en de uitspraak bepaald op Dinsdag over 8 dagen. Binnenland. DE VERDWENEN DERTIENDUIZEND GULDEN. De rijwielhandelaar tot twee jaar gevangenisstraf veroor deeld. De Amsterdamsche Rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen den rijwielhandelaar en twee andere verdachten, wegens verduistering van een bedrag van ongeveer dertien duizend gulden. Een loopjongen van een handelsfirma had bij den rijwielhandelaar zijn fiets gestald en zijn tasch op het rijwiel laten zitten gedurende de oogenblikken, dat hrj op verzoek van den rijwielhandelaar in een naburige winkel een flesch melk haalde. Op het kantoor teruggekeerd, bleek het geld verdwenen, en het ver moeden bestond, dat de rijwielhandelaar dit tijdens de afwezigheid van den jongen uit de tasch van zijn fiets zou hebben weggenomen. Deswege heeft de rijwiel handelaar met een andere rijwielhersteller terecht gestaan wegens diefstal in ver- eeniging, terwijl nog een derde verdachte verduistering ten laste was gelegd. De Rechtbank heeft gisteren den rij wielhandelaar, bij wien de loopjongen zijn fiets had gestald, veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en de beide andere verdachten vrijgesproken. AUTO-ONGELUK. Auto ln een kuil gestort, waar in twee arbeiders werkten. De heer J. C. Sulles uit Waalwijk, moest gistermiddag met zijn auto Kaatsheuvel passeeren. Men was daar bezig met werk zaamheden aan de straat. De heer S. reed langzaam met zijn auto voort,- doch bij een pas uitgegraven kuil zakte het zand weg, met het gevolg, dat de auto kantelde en op de daarin werkzaam zijnde arbeiders terecht kwam. De arbeider B. werd levensgevaarlijk verwond. Hij is stervende naar het zie kenhuis te Tilburg gebracht. Een andere

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 7