fêgfS. n Zél te Rotterdam (M.). Excursie van onderwijzers. Met z'n negenen. JULIANADORP. BREEZAND. Boerderij afgebrand. ANNA PAULOWNA. Visschersvereeniging „D.E.T.V." WIERINGEN. SCHAGEN. TEXEL. DE INDISCHE MAIL. Vrijdag lil ons land. De speciale trein met post en passagiers In aansluiting op het stoomschip „Johan de Witt" zal Donderdagmorgen 4 Juni om ih ii 20 van Genua vertrekken. Aankomst vrrWiaffmorgen 5 Juni te 8 u. 5 te Zeve- naiï 8 u 57te Arnhem, 9 u. 46 te Utrecht, ÏJ u in Den Haag (SA), 10 u 24 te Am- AV P1 10 u. 40 te Amsterdam EEN NIET GEWENSCHTE GAST! Gisterenavond wilde een vrouw een café aan den Kanaalweg niet verlaten. De poli- tie kwam er bij te pas en deze slaagde erin de vrouw uit het café te verwijderen. Toen zij echter nog weer aanstalten maakte om het café binnen te gaan werd zii door de politie medegenomen naar het bureau. De vrouw verkeerde eenigszins in overspannen toestand. Na gekalmeerd te zijn, heeft zij het bureau weer verlaten. Een'en ander trok zeer veel belangstel ling van de zijde van het publiek. v i &- De school, die was gesloten, De jongens waren vrij; De meesters saam naar Texel En alle moeders blij?? Op Initiatief van den Inspecteur in de Inspectie Den Helder en onder opperste leiding van den heer Dun zelf maakten een 250-tal onderwijzers, onderwijzeressen van Openbare en Bijzondere scholen een tocht naar Texel om den band van saam- hoorigbaid weer een beetje te versterken en om eens frissche indrukken op te doen, die hopelijk de jeugd ten goede komen. Terwijl anders de schoolbel het sein van den aanvang der dagelijksdhe werkzaam heden inluidt, was het voor dezen keer de bel van „De Dageraad", die aankondigde, dat de tocht begon. En welk een tooht! Bangs de Mok, waar de marine acte de présence gaf en zelfs de bruinvisschen demonstratief hun kunnen toonden, werd Oudesdhild bereikt. Vrachtauto's zorgden voor het vervoer der gasten, die, afgehaald door de Texel- sehe collega's, eerst de 3e groote lamme- renmarkt bezochten, waar de boeren in niet al te gedrukte stemming konden oon- stateeren, dat de voorspellingen van veel lager prijzen gelukkig niet uitgekomen waren. Vanaf Den Burg splitste het gezelschap zich in een 6-tal groepen voor het bezoe ken van de verschillende broedplaatsen, ïïet is jammer, dat een verslaggever niet bil alles aanwezig kan zijn, maar de school jongens zouden met de meesters hartelijk 'gelachen hebben om de ongelukjes van Weggewaaide hoeden, gescheurde broekjes en natte voeten, die nu eenimaal bij een dergelijk feest behooren. Maar wat gezien werd in de broedkolo- pies overtrof de stoutste verwachtingen van de velen, die nog nooit op Texel wa ren geweest. Sommigen konden genieten van de mas sa's broedende meeuwen, sterns, en an dere weide- en watervogels, waaronder kluit wel een aparte plaats inneemt, terwijl anderen in de Meuie of elders de kiekendief, ransuil, fazant, tapuit, toren- falk en eend met een bezoek vereerden. In de verte waren lepelaars te zien, die hopelijk dit jaar eens -#er op Texel gaan broeden en waarvoor thans een extra be waking is ingesteld om ongenoode gasten op behoorlijke afstand te houden. Te één u. waren de verschillende groe pen in De Koog vereenigd om de inwen dige mensch te versterken. Een zeer groot aantal verzamelden zich aan de lunch in het Badhotel „Prinses Juliana" onder directie van Kikkert— Van Twisk. Over wat daar aan tafel ge schiedde spreken we niet, maar gezonde knapen zijn er onder die onderwijzers. De lunch was uitstekend en velen zullen boven het gelag nog wel een complimentje gebracht hebben aan de directie voor het genotene. Te drie u. werden twee films in het Badhotel vertoond over vogels van Texel en nog enkele algemeen voorkomende ge vederde vrienden. De heer Burdet had spontaan deze films ter beschikking ge steld. Wat heeft men hiervan genoten! Wat een geduld en toewijding en liefde tot de natuur spreken uit dergelijke op namen. En welk een opvoedende waarde gaat van deze vertooningen uit. Men zegt wel eens dat onderwijzers gi'aag vergaderen en praten over 't vak, maar op dezen dag werd hiervan niets ge merkt. Alleen moest de Inspecteur wel aan alle medewerkenden, den heer Bur det, Staatsboschbeheer, het personeel van Texel en den penningmeester de harte lijke dank van allen overbrengen, waar na bij monde van den heer Avenarius den heer Inspecteur dank werd gebracht voor diens initiatief en leiding waarin spreker de echtgenoote van den Inspecteur liet d'eelen. r Nu is op Texel zooveel moois te zien en daar kunnen natuurliefhebbers zooveel tijd zoek brengen. Alles in één dag afjak keren, gaat niet. Maar de dennen moesten toch een bezoek hebben. Fonteinsnol kon niet eens meer worden aangedaan, omdat gezorgd moest worden, dat de treinmen- schen op tijd uit Den Helder konden ver trekken. Alles liep van een leien dakje, t Is ook niet anders te verwachten van organisatoren van schoolreizen, niet waar! harte stemden allen in met den hoofdleider waar hfi zei: De inspectie Den Helder heeft geen filiaal, zulke dagen smaken naar meer. ©iigciyk'^bl^61"8 hadden aan alle kanten „Grootvader, wil t'w bakkebaarden - schilderskwast, ziet u." f' Passing Show, Londen. u me wat van'van t Is voor leenen? Met z' negenen is een veel gebruikte naam voor een kegelclub en als men dien titel onder de oogen krijgt, is men dadelijk geneigd te denken aan het „hout', en men hoort, in gedachten, de dreun van den zwaren houten bal over de plank en het vreugdige geklik-klak van de om gesmeten kegels. Maar het met z'n negenen waarover ik het wil hebben, staat ver van de kegels en ver van het hout en nog verder van het gedreun en het geklik-klak. Geluidloos zweven die negen door de lucht en ze doen geen moeite de aan dacht te trekken en zyn zich totaal onbe wust, dat ze iemands aandacht, ondanks zichzelf, toch weten te boeien. Ik bedoel een negental lepelaars, die zeer zeker wel eiken dag thans in onze buurt zullen rondzwalken. Welniet eiken dag zal men ze waarnemen, want men zou daarvoor een vaste plaats in het veld moeten betrekken en zich daar moeten opstellen, telkens als de eb het Wad van den Zuidwal gaat droogleggen. Een vast uur zou men dus daarvoor niet kunnen uitkiezen, maar zou de ge tijde-opgaven in de Heldersche Courant moeten gaan raadplegen. Toch heb ik ze reeds een paar maal gezien. Eens, toen ik liep in de Keizer straat en ze koersten in de richting van den Zuidwal en eens toen ik liep op de Boltha, tusschen de sierlijke tulpen en de prachtige dennen en het oog bekoord werd door het fleurige geel van de bloeiende brem. Toen kwamen ze van den Zuidwal en namen de koers naar de duinrichel, ver: moedelijk op weg naar het Zwanenwater, waar hun harst en, voor een deel van de troep, wel hun bakermat zal staan. Het fijne karakteristieke van de lepelaars is, dat ze, met hun uitgerekte lichamen (kop recht vooruit en pooten recht achteruit) achter elkaar aanvliegen, zoo dat het bij een fond van donkere wolken en op grooten afstand, schijnt of een witte lijn zweeft door de luchten. Zwijgzaam is hun vlucht, je hoort geen geluid. Een rustige vogel in heel zijn doen en laten. Alleen door die prachtige karakteri stiek van de witte rechte lijnvlucht val len ze aanstonds op en in het herkennen van den vogel kan men zich daarin niet vergissen. Het is een zeldzaamheid, dat men de lepelaars in een aantal van negen ziet vliegen en het moet haast wel dezelfde troep zijn geweest, die ik tweemaal heb mogen waarnemen en ik hoop, dat ik ze nog menigmaal zal mogen aantreffen tegen den achtergrond van diep blauwe of donkere loodzware grijze luchten. Het blijft helaas nog een eenigszins zeldzame verschijningeen lepelaars- vlucht. Toch zie ik ze elk jaar en het kan niet anders of door de stelselmatige bescherming zal hun aantal zienderwijze toenemen, vooral daar waar de levens voorwaarden gunstig zijn. En daar het Wad hier blijft en zich langzamerhand hier vermoedelijk, door de gewijzigde stroomrichting, tengevolge van den af sluitdijk, zal uitbreiden, blijven de levens voorwaarden gunstig en zal ook daardoor de lepelaarskolonie zich kunnen uit breiden. Men kan het treffen, dat zoo'n groep lepelaars neerstrijkt in de geulen tusschen de droge platen, als men met een vletje in de buurt toeft. Het is een genot de beesten te naderen en door een kijker hun gedragingen gade te slaan. Hun lepelsnavel zwaaien ze, op de wijze zooals een maaier zijn zeis door het gras slaat, door het ondiepe water n grissen zoo allerlei klein grut naar binnen. Alles gaat even geruischloos: geen ge snater, geen gekrijsch. Hoe geheel anders staat dat met de scholeksters of bonte pieten, die in hun vlucht, een leven maken als een oordeel. Je zoudt'Zeggen, dat ze de grootste onder linge ruzie hebben, maar het zal wel net zijn als met spelende jongens, die ook tegen elkaar kunnen te keer gaan alsof ze op leven en dood vechten, terwijl het slechts uitbundig spel is. Maar het waarnemen van de bonte pieten is ook een vreugdig genot. En wil je dat op je gemak doen, dan moet je 's avonds op de leuning aan den kop van het Wierhoofd gaan zitten als het tij zoodanig is ingeschakeld, dat de aan stormende vloed het Zuidwalwad onder water jaagt. Dan wordt het, uit de richting van Balgdijk en Kuitje, roerig in de lucht. Troepjes vogels van vier, tieq, twintig, vijftig stuks komen, in een V-vorm of kris en kras dooreen, aangestormd op rappen vleugelslag en aan den recht vooruitgestoken langen snavel en het domineerend zwart en wit weet je al gauw, dat je met bonte pieten te doen hebt en, mocht je nog twijfelen, dan brengt het schreeuwend piepgeluid je wel op de hoogte, dat het inderdaad scholeksters zijn, die, met gevulden buik. trekken naar hun woonsteden op het vogeleiland Texel. En je kunt er van op aan, dat ze in het Zuidelijke deel van het eiland blijven hangen, want die van het noordelijke ge deelte zullen niet naar hier komen, om dat ze daar wad en schorren genoeg hebben, om hun buikje rond te maken 1 Eertijds hadden do bonte pieten van het zuidelijk deel het ook niet zoo noodig, omdat de Schanserwaard voldoende voed sel bood, maar nu het daar dieper is geworden en er bij eb niet veel terrein plies-plas ligt, komen ze op het uitge breide wad van den Zuidwal hun mond voorraad inslaan. En waar het wadgebied, zooals gezegd, zich hier wel zal uitbreiden, zal het aan tal wadloopers wel toenemen en zal het wiekgefladder in onze buurt wel grooter worden, zoodat er ook voor den ornitho loog, gewapend met zijn prisma, hier langzamerhand wel meer zal vallen waar te nemen. Aan de bonte pieten hebben we nu al groote vreugde en de fijne karakteristiek van de negen lepelaars hopen we dit jaar nog menigmaal te zien. Ook bij Den Helder valt op vogelgebied nog wel iets te zien. Arm zjjn we in dat opzicht lang niet. Maar we moeten het eerst leeren zien en dan komen we langzamerhand tot het waardeeren van hetgeen we hebben. Roblnson. Het café „De Blauwe Keet", dat den laatsten tijd werd bewoond door den heer P. Kossen, wordt thans vereer geëxploi teerd door den heer O. van der Blink. De bewoners door een hond ge waarschuwd. Moederliefde \un een poes. Zaterdagnacht is door onbekende ooi zaak brand uitgebroken inde „Israël", bewoond door den heer Alb. Tiel en eigendom van den heer H. Smit. I heer Tiel en zijn echtgenoote werden wak ker door het geweldig blaffen van hun hond en vonden hun slaapkamer toen al vol rook staan, zoodat niet uitgesloten is, dat zü het er persoonlijk, zonder den trou wen viervoeter, slechter hadden afge bracht. Nu konden zii zich in, veiligheid brengen, maar hadden geen gelegenheid iets te redden uit het huis, waarin het vuur snel om zich heen greep. Men stond, evenals de ter hulp geroepen brandspuit, totaal machteloos en in korten tijd was er van de geheele boerderij niets over dan een rookende puinhoop. Het huis en de inboedel waren verze kerd, niet echter een vrachtauto van den heer W. Tiel, die gestald was op den deel. Beide broers hebben nog geprobeerd den wagen naar buiten te krijgen. Het was echter onmogelijk bij de cabine te komen en daar de auto „op de handrem" stond, faalden hun pogingen. De heer A. Tiel liep daarbij nog brandwonden aan een hand en de heer W. Tiel aan het hoofd op. Een poes, die zich met 'haar jongen op den zolder van het huis bevond, heeft een treffend staaltje van moederliefde gege ven. Zii heeft haar kleinen uit het bran dende huis gehaald. Men vond de kat later met de vier jonge poesjes buiten. Ze had in wat hooi een warm en veilig plekje ge vonden ALGEMEENE VERGADERING „HELPT ELKAAR". Eigenlijk mogen we, al plaatsten we bovenstaand opschrift, van geen vergade ring spreken, want het aantal leden, dat aan den oproep van het bestuur gehoor bad gegeven, was zoo gering, dat men er maar een gezellig onderonsje van maakte en we eigenlijk niet veel meer dan het jaarverslag van den secretaris te hooren kregen. We volstaan dan ook maar met daaruit de voornaamste gegevens te ver melden. Het jaar 1930 is een heel slecht jaar voor de vareeniging geweest. Niet alleen liep het ledental van 122 terug tot 111, maar ook financieel is men hard achteruit gegaan, door het groote aantal uitkeerin- gen. 155 maal werd in het afgeloopen jaar een beroep op de vereeniging gedaan en totaal 930 uitbetaald. Het bestuur, be ducht voor de kas, meende dan ook tus- schentiids te moeten ingrijpen en bepaalde den uitkeeringsduur op 6 inplaats van 13 weken, terwijl het bedrag van 6 per week werd teruggebracht op 5. Toch kon niet verhinderd worden, dat het bezit, hetwelk op 1 Mei 1930 nog 853.93 bedroeg, op 30 April 1931 gedaald was tot 417.10. Tenslotte zü nog vermeld, dat de heer T. van IJzendoorn bedankt heeft als bode en vervangen is door den heer W. Kossen. vee verzekerd voor een totaal bedrag van 88 462.50. Wegens sterfte of afkeuring moesten twee beesten worden vergoed. De hiervoor te heffen premie werd vastge steld op 50 cent per honderd gulden vei- zekerd kapitaal. EEN ONGEVAL. De vrouw van bakker Terpstra teOos- terland, had het ongeluk in den kelder tc vallen, waarbij zü zich vrq ernstig aan het hoofd verwondde, zoodat geneeskun dige hulp van Dr. Beeker moest worden ingeroepen. EEN NIEUWE PARLEVINKER. Bij de Zuiderzeewerken heeft zich voor den verkoop van allerlei koopwaren ter zee een nieuwe parlevinker opgedaan, en wel de heer N. J. Metselaar. De openbare vergadering, welke D.E. T.V. Zondagmidag heeft gehouden in café Scheltus, waar als spreker optrad de heer B. J. Gelder van Amsterdam, was maar matig bezet. De voorzitter, de heer J. J. Tijssen, zegt in zijn openingswoord, dat deze ver gadering is uitgeschreven naar aanleiding van een gesprek tusschen hem en den heer Gelder in Amsterdam, waar de heer Gelder te kennen gaf zeer gaarne eens met de Wieringer visschers van gedachte te willen wisselen in een openbare ver gadering. Na den heer Gelder en de aanwezigen een welkom te hebben toegeroepen, geeft UITVOERING „CONCORDIA". Spoorbuurt. Zondagmiddag gaf de muziekvereeni ging »Concordia«, van Breezand, een uitvoering bü den heer J. Swaerts. In de pauze deed de heer C. Meqers een vier tal voordrachten. Muziekvereeniging zoo wel als voordrager oogstten veel succes bü het vrij talrijke publiek, dat na den gezelligen middag voor een groot deel aan het daarop volgend geanimeerd bal deelnam. Spoorbuurt. De R.-K. S. V. »Zwaluwen« behaalde bü de seriewedstrijden van S.R. C. te Schagen, een tweeden prijs, n.1. een zil veren lauwerkrans. Htppolytushoef. STEMMING HOOFDINGELANDEN. Woemriag 3 Juni a.s. zal, in het hotel van den heer Lont, te Hippolytushoef, des v.m van 10—12 uur, de stemming plaats hebben voor vier hoofdingelanden „Het Heemraadschap Wieringen". Aftredend zyn de heeren S. C. Veerdig, S. J. Koorn en Jb. P. Dekker en een vacature ont staan door het benoemen van den heer J. Doves Sz., tot dijkgraaf. EEN FEESTAVOND. In de met vlaggen en bloemen versier de concertzaal „Concordia" van den heer Bruul, werd door het personeel der Zui derzeewerken j.1. Zaterdag een feest avond gehouden, die onder leiding van ir. Ringeling stond. Pi,iw Zaal y88 aflrdig bezet. Een goed lubie muzikanten, daartoe uitgenood igd, 2®!?°.r «oed?, beschaafde muziek, Üny 4 opening er reeds direct een leestolüke stemming heerschte. Door een tooneelclubje werden vervol- gens een paar bijspelen, n.1. „De ge snapte huisvader", in 3 bedrijven, en „Rustige luidjes", m één bedrijf, opge voerd. Beide hadden een keurige vertol king en brachten de lachspieren soms ge ducht in beweging. Ook de tombola, zon der nieten, was zeer leuk en bracht aan velen een prachtige verrassing. Na afloop van dit alles volgde nog een bal na dat tot diep m den nacht duurde. VEE- EN PAARDENVERZEKERING MIJ. „HELPT ELKANDER". In de gisteravond gehouden vergade ring va.n commissarissen van de Ondor- rrfff erJ baarden verzekering Mü n^er' werd V1 de afdeeling v t'-e de volgende lijst vastgesteld. diqe 194 millioen op zal brengen. Van deze 19è millioen krijgen de boeren geen twee kwartjes, en wij betalen 3 cent voor ons brood meer. Gij wordt, zegt spr. met verheffing van stem, als ge voor uw rechten opkomt, al- gemaakt op het matje, op het Rokin »n Amsterdam. Zoo verstaat men in Holland den steun aan tarwebouwers. De visschers hebben nu wel niets te maken met de tarwewet, maar spr. meen de dit toch even te moeten releveeren. Ik zal u vertellen wat in Spakenburg is gebeurd, daar moest ook iets gebeuren voor de visschers. Daar heeft men een knoopenfabriek ge bouwd, welke met den grond mede 60.000 heeft gekost. Een knoopenfabrikan^, welke ruzie met zijn compagnon had, heeft het verzoe gedaan, om die fabriek te mogen stichten. Die fabrikant moet over een aantal jaren een bepaald bedrag terugbetalen. Spr. heeft uitgerekend, dat hetgeen voor rente en afschrijving jaarlijks bij een der gelijk kapitaal noodig is, precies het be drag is wat terug betaald wordt. Prac- tisch krijgt hij dus de fabriek cadeau. Bovendien krijgt hij nog subsidie. Een en ander heeft tengevolge gehad, dat er geen visschers in de fabriek wer ken, want visschers gaan geen knoopen maken, en dat de compagnon genood zaakt is geweest zijn bedrijf naar Enge land te verplaatsen. Maar in ieder geval was er iets voor de visschers gedaan. Dat is het werk van de Gen. commissie. --i Op Urk was een oude visscher, die de voorzitter het woord aan den heer i steun ontving. Om er wat bij te verdie- Gelder, welke het onderwerp zal behan- nen hielp die man met ansjovis doppen,^ len: De drooglegging der Zuiderzee en wat krijgen de visschers van de in de nieuwe wet vastgestelde schadevergoe dingsregeling. De heer Gelder, zijn rede aanvangende, zegt dat de wenschelijkheid om eens met de Wieringer visschers van gedachten te wisselen, zich bij hem opgedrongen heeft, toen hij het artikel las in de Wieringer Courant van 13 Maart ƒ.1,, wat is opge geven aan de pers door het Centraal Comité, en waar o.m. in wordt gezegd: doe niet mee aan de actie van het Comité tot behoud van de Zuiderzee, anders ver spelen de visschers hun schadevergoeding en steun. Spr. was, toen hij dit artikel las, bui tengewoon verontwaardigd. Natuurlijk niet op de redactie van de Wieringer Courant, cjoch op het Centraal Comité, dat dit artikel durfde doorzenden aan de pers. Den Oever. UITVOERING „APOLLo». De muziekvereeniging „Ap0li0» heer Joh. van Glabbeek, gaf j.j. föfr de avond een concert in de c°ncertzaal den heer Jurri Lont te Den Oever i Vf>0 zaal flink bezet was. Het Program*.,6 ke Ao.vi*r\ «vond enkel muzlnW..™ ha. Spr. vindt het meer dan ergerlijk, dat men dergelijke dingen schrijft. Maar dat komt alleen, omdat de visschers niet vol doende zijn ingelicht omtrent hun rechten, welke in de nieuwe wet zijn vastgesteld. Het is spr. overtuiging, dat de visschers er niet genoeg op attent gemaakt kunnen worden, dat zij niet behoeven te kruipen, doch dat zij hbn rechten op schadeloos stelling kunnen eischen. De totstandkoming van de Zuiderzee- wet heeft lang, zeer lang geduurd, steeds heeft men getracht om zoo weinig moge lijk te doen voor de visschers. In de laatste wet zijn 3 verbeteringen gekomen: le. het begrip armenzorg heeft men los moeten laten: 2e. tegemoetkoming in waardeverminde ring van materiaal enz.; 3e. het instellen van plaatselijke advies commissies. Spr. spluit de oogen niet voor deze ver beteringen, en de huldiging van den heer Wemmer, welke ontzaglijk veel heeft ver richt, was dan ook volkomen verdiend. Maar dat wil niet zeggen, dat men te vreden behoeft te zijn, want al staat nu wel in de wet, dat men recht heeft op te gemoetkoming in waardevermindering, er staat niet in hoeveel of dit is. In de wet staat, dat de schade wordt bepaald bij maatregel van algemeen be stuur. Wanneer men nu leest de rapporten van de Gen.-Commissie, ziet men daaruit, dat van de 6070 aanvragen, welke jaar lijks worden ingezonden, een 20-tal be handeld worden. Er worden vele on mogelijke gegevens en vragen gesteld, groote hoeveelheden paparassen zijn noo dig voordat men een aanvraag in behan deling neemt. De visschers worden het ten slotte zoo zat, al dat geschrijf en gevraag, dat zij het maar opgeven. Hier meent spr. vooral voor te moeten waarschuwen, geeft het niet op en laat u niet afschepen. De waardevermindering staat wel in de wet, maar de visser heeft haar nog niet in zijn zak. Het instellen van plaatselijke commis sies van advies lijkt zoo op het oog heel mooi, maar wanneer daar geen deskundi gen in zitten, heeft zoo n commissie niets te beteekenen. In zoo n commissie kan ook benoemd worden de burgemeester, veldwachter of schoolmeester. En al zal zoo'n commissie nu nog zoo zijn best doen, de Gen. Commissie behoeft zich van die advies-commissie niets aan te trekken, en kan op eigen gezag de aan vraag om schadevergoeding al of niet toe staan. Beter ware geweest een commissie van beroep, welke boven de partijen staat terecuht, ka,n, als men meent onbillijk te zijn behandeld. Het spijt spr., dat er zoo weinig vis schers aanwezig 2ijn, en zou het goed ge weest zijn als ook andere burgers, vooral bo«». naar deze vergadering gekomen Want voor de boeren heeft men ook steunwetten gemaakt, o.a. de Tarwewet. opr. weet niet of de zaak nog door gaat, het zal wel te spoedig uitgelekt zijn; als gevolg van die tarwewet heeft zich een combinatie gevormd van meelfabri kanten ett -importeurs, die een potje gaan gevolg was, dat de man voor geen verdere steun in aanmerking kwam. Geen visscher wordt echt geholpen. Spr. is er niet voor, dat men de staat plukt, maar het geval met de film, waar de visschers alle mogelijke baantjes wor den voorgespiegeld, is misleidend. De visschers krijgen geen baantjes. Op een vergadering in Hoorn heeft een ingenieur in een vergadering staan te vertellen, dat de opbrengst van de Zuider- zeevisscherij 2 millioen was, zoodat voor de visschers overbleef 200.000. Een der gelijk bedrijf moest volgens dezen inge nieur maar zoo spoedig mogelijk verdwij nen. Spr. was op deze vergadering aan wezig, en heeft toen gevraagd of men van meening was, dat 3200 visschers van 70 per jaar per visscher kunnen leven. Ik kreeg toen ten antwoord, dat de cij fers misschien niet geheel juist waren, maar het was in ieder geval een bedrijf, wat niet voldoende loonend was. Men moet echter weten, dat het rapjxirt van de Gen. Commissie spreekt van 4 mil lioen aan opbrengst, waar de regeering 6 millioen opgeeft, en dan valt de mosse len-, zeegras- en alikruikenvisscherij er nog buiten, en de geheele opbrengst be noorden StavorenEnkhuizen wordt niet medegerekend. De opbrengst kan dan ook veilig ge steld worden op 8 millioen. Maar het moet met geweld klein gehouden worden. Al tijd wordt ons het eigen belang voor de voeten geworpen, maar wat zou u den ken, dat die ingenieurs niet voor hun eigen belang staan te kletsen? Er is nog kans, dat de Zuiderzee be houden kan blijven, als men een gat in den dijk laat. De Wieringermeer ligt droog, en de Oostpolder zal wel volgen, maar vast staat nu reeds dat de Z.O.- polder, en die van het Hoornsche Hop niet onderhanden genomen zullen wor den, dit laatste in verband met het Mer- wedekanaal voor Amsterdam. Ze zullen moeten stoppen, want Nederland heeft er geen geld voor. Wij zeggen nu op onze beurt: als dan toch de plannen niet door gaan, zet de zaak dan toch stop. Het Comité tot behoud van de Zuiderzee vraagt dan ook onverwijld een uitspraak van een commissie, die zal hebben te onderzoeken, of de werken voortgang mogen hebben. Jelui moet je dan ook niet in slaap laten wiegen, of bang laten maken door drei gementen van de Centrale Commissie. Blijft vereenigd en zorgt dat je steeds op het vinkennest blijft zitten. Spr. zou nog gaarne met verlof van den voorzitter een enkel woord over de verkiezing van 13 Juni a.s. willen zeggen. In een pamflet van de S.D.A.P. is ge- hreven, dat de visschers in den ge meenteraad alles in de war hebben qe- stuurd. De visschers hebben tot plicht te stem men op hun eigen candidaat. Zorgt er voor, dat de 3 aftredenden minstens weer terug komen. In dat pamflet wordt den visschers verweten, dat ze zonder beginsel zijn, alleen zijn ze zuinig, wat echter in spr. oog dan toch wel een beginsel is. Zorg er voor, dat men het niet zonder u hier op Wieringen kan bedisselen. Men heeft bij de laatste verkiezing van de Prov. Staten gezien; een populair man a s de heer O ,J. Bosker, vatte dezen avond enkel muziekni„ia be- waarvoor „Apollo" een aandachtig 'n had. Uit het daverend applaus bla«fc alles goed in den smaak viel. Me< e« dat na werd de avond gesloten. e" baj BEROEP AANGENOMEN. Ds, J. Eikema te Godlinze, heeft v beroep naar de Ned. Herv. Gonieent,P Schagen aangenomen. e te WEINIG ANIMO. Na herhaalde herplaatsing zijn voor <t vacante betrekking van Hoofd der 0 r School te Sint Maarten slechts twee sèlii citanten binnengekomen. lh GEMEENTERAADSVERKIEZING. Na gehouden loting zün de lijsten voor de Gemeenteraadsverkiezing als volgt ge. nummerd. Lüst 1: Plaatselijk Belang; lijst 2: Rk, 1 ijst 3: Schagen's Belang; lijst 4: S.D.A.P. GEGUNDE WERKEN. Door het Departement van Waterstaat zün de navolgende werken gegund: 1. Aan J. O. Kooyman, te Harlingen het verbeteren van Hoofd 46, Noorder- strand, Vlieland. 2. Aan Chr. Roosendaal, te Enkhuizen het leveren en verwerken stortsteen, zuid oost-kust Texel. 8. Alsvoren, het leveren en verwerken stortsteen voor bestorting Heldersche zeewering. 4. Aan N.V. v.h. Aannemersbedrijf H. W. Klos, te Baarn, het aanleggen van wegen De Hauke»—Oostpunt—Nieuwe- sluis. Schagerbrug. Mevr. Wed. S. W. Wegener Sleeswük— van Balen Blanken, alhier, ls benoemd tot leerares aan de Industrieschool voor vrouwelyke hulp, aan de school aan de Weteringschans te Amsterdam. Winkel. De heer H. C. ten Hoorn, winkelchei bü de Coöp. Broodbakker^ en Verbruiks- vereeniging „De Tüdgeest" te Winkel, is benoemd tot bedrüfsleider. BEROEP AANGENOMEN. Ds. Oskamp te Den Hoorn, heeft M beroep tot predikant bü de Ned. Herv. Gemeente te Haren (Groningen) aange nomen. DE BOUW VAN DE O. L. SCHOOL TE OUDESCHILD. Met het grondwerk voor den bouw van de O. L. School te Oudeschild is dezer dagen een aanvang gemaakt. Naar men ons mededeelt, heeft de aannemer hiervan gepoogd een conditie te maken met de aannemers van die dijkverhooging en van het havenwerk voor het aanvoeren van de groote hoeveelheid zand, die voor ophoo ging van het terrein benoodigd is. Deze pogingen zijn echter mislukt: voor het dijkwerk, waarvoor de zandtreintjes rij den, komt men zelfs nog zand te kort, ter wijl de aannemer zün tüd voor tusschen- werk niet kan missen. Voor opspuiten uit zee komen andere moeilijkheden in den weg. Bü het opzui gen van het zand van den zeebodem komt n.1. 90 pet. water mee omhoog en daar de afvoer daarvan groote moeilijkheden zou opleveren, moest men daarvan afzien. Het zand zal nu van den Hoogenberg moeten worden aangeroerd. NEKKRAMP. Naar men ons mededeelt, heeft zich Za terdag j.1. te Oudeschild bij een zoon van den heer P. Smit een geval van nekkramp voorgedaan. De noodige maatregelen zt)n genomen. De jongen is direct naar een ziekenhuis vervoerd. De toestand van den patiënt is ernstig. DE DERDE LAMMERENMARKT. Best waren de vooruitzichten voor de lammereniprijzen op de markt van Maaj1" dag niet; verwacht werd althans dat de minder gunstige Leidsche markt zeer grooten invloed op den handel zou heb ben. Het schünt echter, dat van die markt wel een al te somber beeld is opgehangen: het bleek hier althans heel spoedig, dat de Prijs niet zoo veel minder was dan vorige week. AI vroeg in den morgen werd een groote zeer beste partij door den heer t - Witte verkocht voor 24 per stuk; dit zette eenigszins de markt, spoedig volg den nu partijen van 17.50, 20, 22 enz. De markt was aanvankelijk zeer vlug, doen doordat de prijs opliep, werd de handel kleine AuWc-nA vcrkrce9 cen later stugger. Het eindresultaat was ech- verkozen p ramen °P 21ch. hij is niet ter zeer bevredigend, niettegenstaande verkozen, want de heeren hadden hem een zoodanige plaats gegeven dat hij toch geen kans had. \tct(\ xt ovjixa- icuio, uic ccn uucje Qaaii 20 November 3930 tot 20 Mei 1931 maken van den toeslag, die wordt qeqe- 6r' van deelhebbers aan rund- ven op tarwe en die de heeren een slor- Men zondigt absoluut niet tegen de po- htiek als men zijn eigen candidaten stemt. aks komt 90 op Wieringen voor bui tengewone hooge lasten te staan en dan kunnen jelui betalen, want de vreemdelin gen gaan met enkele jaren weer weg. Spr. besluit zijn rede met te zeggen: Zij die zeggen, dat jelui zuinig en armoedzaaiers zijn, trekken straks allen weg. Dat zijn de nuchtere feiten. Zc hebben jelui de Zuiderzee afge nomen. Zorg er voor dat ze je Wierin gen niet af kunnen nemen. Stemt op je eigen candidaten. Van de gelegenheid tot debat of het stellen van vragen wordt geen gebruik gemaakt. Met een woord van dank tot den heer Gelder in het bijzonder, sluit de voorzitter de vergadering. bevredigend, voor de derde markt de aanvoer stuks) zeer groot genoemd mocht worden, bleef tot het eind toe de prijs goed, nu* denprijs ongeveer 20. Het viel dus mee, de veehouders waren over het algemeen met den bedongen prijs zeer voldaan. De koeien waren hoog in prijs, de han del vlug, evenals die van de nuchtere kal veren; graskalveren deden een flinken prijs, ongeveer 72 per stuk. Aan de eierenveiling was de handel stug; de prijs was iets minder dan vorige week; de handelaars toonden aanvankelijk weinig lust tot koopen. Eieren van 60 kg- brachten ongeveer 3.75 per 100 stuks op. JEUGDHERBERG „PANORAMA" Hoewel de officieele opening nog n'e heeft plaats gehad, en de werkzaam lied®' nog niet geheel beëindigd zijn, zullen a terdag de eerste gasten (30) in de jetete' herberg „Panorama" hun intrek nem>" Do aanvrage is, naar wij vernemen, v( het ns. seizoen buitengewoon groot. zc' dat vermoedelijk, vooral in den vacante* tijd, geen plaatsje onbezet zal zijn.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 6