EEN GRATIS FILMVOORSTELLING 8 LEDIGE KEG's THEEZAKJES VIERDE EN LAATSTE BLAD. VAN ZATERDAG 6 JUNI 1931 STADSNIEUWS Voor de Zomer DamesJaponnen, Blouses, Costuum rokken, Kinder-Jurken enz. O Periodieke Zeilwedstrijd. Voor veilig verkeer. Visscherij. PREDIKBEURTEN Ons £eeszaal~J(oekje. fifcSt*ïfflHJXdiVeSop rr ishet;«* lucht)'zo°00kllier-Fï I Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Zomertijd. Maan Zon Hoogwater VEILIG VERKEER. Juni. op: ond. op ond: sm. nam Z 7 1.36 11.34 4.40 21.14 2.01 2.26 M 8 1.47 12.45 4.40 21.14 2.52 3.19 1) 9 1.55 13.55 4.40 21.15 3.48 4.19 W 10 2.04 15.06 4.39 21.16 4.52 5.25 1) 11 2.13 18.19 4.39 21.16 5.56 6.24 V 12 2.24 17.34 4.39 21.17 6.50 7.14 z 13 2.38 18.53 4.39 21.18 7.38 8.— Licht op voor aiie voertuigen: Zomertijd. 6 Juni 21.43 uur. 7 21.44 821.44 Zaterdag Zondag Maandag vóór 12 uur tegen contant geld worden afgehaald. Gedurende de veiling worden' geen goederen worden afgegeven. En de Heden is het een verkeersdag verslaggever grinnikt binnenin zichzelf:1 Door geheel ons Vaderland heerlijk, zooveel optimisme van zoo'n Dm de menschen te doordringen verkooper, om deze maatregelen, die v an dien éénen rechterkant, noodig zijn ter voorkoming van opstop- Van een linkerbocht genomen pingen en stagnatie in den verkoop te Met de grootst berijdbre boog, nemen! Het eerste doek, een olieverf- Man verkeer van rechts, dat voorgaat schilderij brengt met veel moeite 10.En een steeds uitkijkend oog. op; het tweede wordt al dadelük opgehou- I Lees terdege de verkeerskrant, den. Nummer 3, een aquarel, kan f 3.— 't Is verstandig als ge 't doet, halen, een bloemstuk van van de SandeDuid'üjk zal zij u verklaren Bakhuizen geen 15.—. Het wordt alHoe de weg bereden moet. Spoedig ZÓÓ, dat de verkooper zelf maar Mis gil echter die verkeerskrant inzet op de kapitale som van 1.in de Die U aangeboden wordt, hoop, dat er voor dezen prijs althans een Slechts verscheurt, vernielt, verfrommelt bod komt. De truc lukt: een aquarel Schiet bij U verstand te kort. bracht op deze manier 9.op. Opge- Motor-, rijwiel-, autorijders, merkt moet worden, dat de schilderijen Wandelaar en rijtuigman, alle in lijsten waren gevat, welke in vele Allen die den weg gebruiken, gevallen meer waard, waren dan de op- Hebben zelf er voordeel van. brengst in totaal. Den schilder schakelen l-aat het toch voor eens cn altijd we dus maar uit. Een bloemstuk witteUitzijn met die zwarte lijst, orchideeën tegen een fel-blauwen achter-Ook al is het dat men nimmer grond brengt 35.op „in commissie".U voor veilig rijden prijst. Als er geen verdere liefhebbers zijn, en Heden is het een verkeersdag, dit doek tenslotte als „pracht-schilderij" Actie-dag voor goed verkeer, aan den man is, komt een tweede. Voor Na deez' dag, het waar' te wenschen, den kooper van zooeven is het erg prettig Rooit door schuld geen ong'luk meer. te vernemen, dat dit laatste nu eigenlijk j Xh J V pas kunst is, het vorige was niks. Maar) niemand moest het hebben. Het best ging - het nog met een goed zeegezicht van een 1- ransch meester. Voor 52.verwissel- oppertje van den piloot. Dat gaat beter, de het van eigenaar. „Nou komen de Hel- Na deze uitwijding vervolg ik mijn ver- derschen los." riep de meneer enthousiast, haal- In een blaas zitten wij boven de Van Neen, voor schilderijen-verkoop is het Ewijcksluis. Thans zet de bestuurder koers hier niet het rechte land. „Maar of ik naar de Zuiderzeewerken en het verrukte de strop hier haal of ergens anders, blijft o.og krijgt een geweldig uitvloeisel der j hetzelfde". Aldus de veilinghouder, en mensoheiyke energie te aanschouwen, i waarom zouden wij dan treuren, niet- Men rolt als het ware van de eene verba Met vaste hand stuurt d'aviateur Naar hooger sferen heen. Bewonderenswaardig is dit werk. Ja, dat weet iedereen. Vertrouwen dus in de tóckrr^k. De zaak is van de baan. Weg met die overdreven vrees, 'k Geloof, dan zal 't wel gaan. WINKELNIEUWS. In de Weezenstraat no. 48 opent de heer Boon heden zijn naar de eischen des tijds ingrichte garage. De oppervlakte is 140 M2., terwijl voor uitbreiding nog ter rein van een 100 M2. beschikbaar is. Aan de zaak is een uitgebreid technisch bu reau verbonden voor herstel en levering van alerlei soort werktuigen voor land bouw handel en industrie, motoren en auto's. De heer Booon is verder agent van de Morris-auto's, een Engelseh merk, speciaal bekend als vrachtwagen, doch ook een zeer mooie luxe auto. Voorts is de zaak voorzien van een volledig inge richt magazijn van onderdeelen auto's en motorfietsen, zooals lampen, richtingwijzers, e.d. brengen wij een pracht sorteering De periodieke zeilwedstrijden van ma rinesloepen, die, gedurende eenige zomer maanden. eiken Vrijdag worden gehou den, trekken maar matige belangstelling. In het algemeen ontgaan die zeilwed strijden onze aandacht. Men ziet wat sloe- nen met blanke zeilen de haven uittrekken of op Texelstroom kruisen, nu ja, en men ziet een vlaggetje waaien op den kop van het Wierhoofd en een ding zie je nu en dan opgaan en langzaam zakken en je waar? In ieder geval zat men knus, de zing in de andere. Alle bezienswaardige familie Polak had gezorgd dat ieder be- punten zoekt de charmante gezagvoerderhoort af en toe een feilen knal. Dat is zoeker een stoel had. Zelfs waren er nog op om mij met volle teugen te doen ge- alles, Op de Donderdag j.1. gehouden exa mens van de P. B. N. A., te Arnhem, stoelen over. En wat kan een mensch nog nieten. Wij kruisen en cirkelen knus op j Geen schitterende koperfanfare, geen slaagde onze stadgenoot, de heer L. de meer verlangen? ~m J r ■~'-11 Beer, voor vliegtuig-techniker, 2e ge deelte. ons eentje, en wanneer de piloot mij een i vlaggengeklapper, geen hooggehoede hee- De heer E. H. Bos, hoofd der Chr. U.L.O.-school alhier, is aangewezen als examinator bij de hoofdacte-exameus in I irecht. Bij Kon. besluit van 2 Juni is, met in gang van 1 Augustus: aan den hoofdingenieur der marine jhr. ir. C. Rappard, belast met de betrekking twee jonge menschen, dezer dagen in de van directeur der Rijkswerf te Hellevoet- i nabijheid van onze stad door een motor- sluis, op zijn daartoe gedaan verzoek eer- ongeluk om het leven gekemen, is oor- vol ontslag uit 's Rijks dienst verleend; zaak, dat nog altijd het vraagstuk hoe de ingenieur der marine ir. C. van Dam, deze te voorkomen zijn, urgent is. belast met de betrekking van chef der af- De Bond van vrijwillige verkeersin- deeling scheepsbouw bij de Rijkswerf te inspectiën in ons land heeft besloten een Willemsoord, bevorderd tot hoofdinge- energieke actie te voeren voor een veili- Het zeer groot aantal ongelukken, waarvan we schier dagelijks in de bladen lezen, en waarbij -helaas ook vele men- schenlevens zijn te betreuren in dit zelfde nummer vindt men onder Wierin- gen het verslag van de aangrijpende plechtigheid der ter-aarde-bestelling van of andere inlichting wil verschaffen, wordt j ren en geen derb.v-achtige damestoiletten de motor ten deele tot zwijgen gebracht, Geen society-gedoe, geen glasgeklink, om zich verstaanbaar te maken. Op het vliegveld waren wij overeenge komen, de looping the loop te maken. Óp een gegeven moment hief de kop der ma chine zich plotseling opwaarts, ik zette mij schrap en dacht: Jan, daar ga je, doch instedè van de looping werd deze manoeu vre gevolgd door een plotseling sterk over hellen der machine, gepaard aan een cir kelbeweging. De eerste maal bevino mij een snel opkomende, doch even snel voor bijgaande duizeling, en toen dit later nog een paar maal herhaald werd, bleef ik vol komen monter en vond het zelfs interes sant, en als u mij vraagt waart ge niet angstig? dan kan mijn antwoord zijn: geen klokgeluid van een ontkurkte flesch, Het is meer silence en meer geruisch van de zee en daardoor staan deze wed strijden meer in het teeken van de natuur lijkheid en daardoor juist staan deze wed strijden misschien op een hooger plan. Toch zijn deze wedstrijden alle aandacht waard wanneer we het geheel bekijken in de entourage van de zee met haar onbe vlekte schoonheid. En de laatste wedstrijd gloorde in zoo'n bekoorlijke zee-entourage, die alles stem pelde tot een feest van kleur en vorm, van reinheid en schoonheid. Over bet eigenlijke sporteiement willen we L t niet hebben, doch even moet wor- dakte hoeven en de gloed van de zon lag zoo beschermend over dat Gouden Boltje, zoodat er weldadigheid van het geheel uitstraalde. En in zoo'n entourage stond de perio dieke zeilwedstrijd en het aantal suppor ters was gering en bepaalde zich tot de vaste stamgasten van de bekende bank. Maar ze hadden dan ook alle aandacht voor het feest van kleuren daar op zee, dat voor hen die daarvoor oog hebben van een niet te evenaren schoonheid is. Maar veel belangstelling was er niet, omdat er was de grootschheid van het na tuurlijke, die alle bombast uitsluit en die geen moeite doet door clownerie of gro teske revue-ster-excentriciteit de aandacht tot zich te trekken. Doch zij geeft hare schoonheid en het laat haar koud of we die willen bewonde ren of niet, want niet zij gaat daarmede achteruit, doch slechts wij kunnen, door het niet zien, daarvan slechts schade hebben. Als een wolk van zeilen kwamen de sloepen later voor den wind. in een bosje aangestoven en boegseerden naar de startplaats, waar in eenzaamheid bijna, de mannen van de officieele controle, hun plicht deden. Maar onverpoosd gaf de zee en de na tuur haar schoonheid en putte uit immer gevulde bron. DEN HELDER ZONDAG 7 JUNI 1931 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat), 's Morgens 10.30 u., Ds. H. A. Enklaar Onderw.: „Vriendschap" (Joh 15:14) Ned. Herv. Gem. (Westcrkerk, Westplein) Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar Voorbereiding H.A. 's Avonds 5.30 u., Ds. J. C. Dagevos van Ouderkerk a.d. Amstel Kerkdienst (Chr. Mil. Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur. Ds. J. C. Dagevos, Voorbereiding H.A. 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. de heer Van der Kraats. Chr Geref, Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur Leesdienst Herst. Evang. Lutk. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10 u., Ds. P. H. Borgers Donderdag 8 uur, Deutscher Verein. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. R. C.W.J.Hoek Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76). 's Morgens 10 u., Kerkdienst met preek Past. Th. Moleman. Leger des Heils. 's Morgens 7 uur, Bidstond. 's Morgens 10 u. Heiligingsamenkomst 's Mid. 3.30 u., Openluchtmeeting in het Plantsoen 's Avonds 7.30 u., Verlossingsamen komst onder leiding van Kapitein Duvekot Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN. Ned. Herv. Gem. Geen dienst wegens vacature. Het gaat met de visscherij nog niet in schitterende banen. De prijs van alle dlTiiiö'liliti(ldII Kdll lxllXI dlliWOÜTaI ZJJiII. vvc j_> i lilt/li iici/wcii, uuvai ovoii ïiivitjo wui - 1,1 j 1 i,n„i geen seconde mijnheer, want de voor ons den aangestipt, hoe schoon het bij bena-vl^P^"fen blpft aan lagen kant. nieur der marine. Naar wij vernemen, zal de heer Van Dam niet de .plaats van ir. Rappard in nemen en dus niet naar Hellevoetsluis gaan. Voorloopig zal ir. Van Dam in Den Helder blijven, tot nadere bestemming van den minister volgt, TWEEDE ZOMER-CONCERT. De Harmoniekapel „Winnubst" zal op Dinsdag 9 Juni 1931, des avonds van 8 u. 30 tot 10 uur in de stedelijke Muziek tent Julianapark haar tweede zomercon- cert geven onder leiding van den heer H. Toes, waarnemend directeur. ger verkeer en daartoe den dag van heden, Zaterdag 6 Juni, bestemd tot een zittende kalme, vastberaden gestalte sug gereert ons een gevoel van volkomen rust algemeenen nationalen verkeersdag. en veiligheid en als men ziet hoe de brui- Heden zullen een aantal „Verkeerscou- lende adelaar punctueel gehoorzaamt aan ranten" worden uitgereikt, hoofdzakelijk een geringe hand- of voetbeweging van aan motorrijders en automobilisten, ver- den bestuurder, dan staat men verstomd, der aan voetgangers, terwijl ook op de De mensch, zoo peins ik in stilte (dit stilte leestafel van café's en hotels een exem- j figuurlijk op te vatten, want er is heele- plaar zal worden neergelegd. i maal geen stilte), de brooze mensch be- Zooals de naam reeds aanduidt, is de heerscher van het onmetelijke luchtrijk. bedoeling van deze courant nog eens weer M ie ons dit een een kwart eeuw geleden de aandacht te vestigen op de noodzake-1 voorspeld had, die hadde.n wij op zijn lijkheid van een veilig verkeer; daartoeI zachtst uitgedrukt voor een fuifnummer hebben verschillende medewerkers bij- aangezien. Programma 1. Kaiser Friedrich-Marsch 2. La Liberté. Ouverture 3. Carmen Sylva-walzer 4. In der Waldschmiede Characterstück. 5- Een dorpsfeest. Fantasie 6. Variété sur Martha Opera 7. Kehler liedertafel. Marsch dragen afgestaan, terwijl voorts ook zijn opgenomen de verschillende internatio nale verkeersteekens (in rood- en zwart- druk). Het blad, dat bovendien een aan trekkelijke kinderrubriek bevat, wordt C. Friedemann in 100.000 exemplaren over ons land ver- Fr. Rousseau spreid. Men vindt er de verschillende J. Ivanovici verkeersvoorschriften betreffende het uit- R. Eilenberg wijken, het seingeven, het parkeeren, 1 enz., en het is wenschelijk daar natuur- L. Vermaelen iyk nje^ voor zoo'n blad beschik- Het heerlijke vliegtuig, gewrocht door ft genie, Triomf van het nooit rustend, brein, Voert ons door de wolken over water jen land, Zoo'n luchtreis die is er zoo fijn! Flotow Ik vervolg. Na terugkeer van de Zuider zeewerken werd er nog een poosje boven R baar is dat de verschillende gebruikers Den Helder gekruist, en even later zette CKer van motorrijtuigen het onderling ter ons trouwe luchtros zijn pootjes weer net- lezing geven en het bewaren om er van j®s op het groene tapijt neer. tijd tot tijd gebruik van te maken. Tenslotte wil ik aan dit verslag nog het In het blad is bovendien gevouwen een volgende toevoegen. In den volksmond op hun wydbollende zeilen, haast vóór het kaart, bestemd om aan de achterruit vanluidt het: Neen, dan moet je de Soester- lapje uit de richting Wieringen; het op- Door de verhooging van deneen auto te worden opgehangen. Op dezebergers eens zien, dat zijn nog eens vlie- j leidingssöheeppe „Prins Hendrik" lag te HET MARINE-MONUMENT IN VERDRUKKING. dering, op dien wedstrijd-ochtend wel was. Er stond een felle noordooster, maar de ludht was nauwelijks bewolkt, zocdat er een kentering van zonnelicht twinkelde over de zee. De zonneschichten ketsten tegen de heftig beroerde golven, zoodat er een flon kering van trillend licht zweefde over het zeevlak. D vloed ioeg het water in krachtigen gang voort en deed de golven, die onder den zweepslag van den krachtigen wind, voortjakkerden, lustig krullen, zoodat, zoover het oog reikte de klaterende zonne- flikkering werd onderbroken door richels wit, die, in deinende beweging, rusteloos zich voortbewogen in eindelooze reeksen. Daarover hobbelden de witgezeilde sloe pen eh hielden een ononderbroken cake walk. Ze maakten de zotste capriolen. Maar hoewel de golven hen stuwden in verticale richting en de vloed hen sleurde in horizontale richting, toch hielden ze koers, want ergens, onder den Texelschen wal, lag een boei, die ze hadden te om zeilen. Maar bovendien was er nog ander ge- dobber op het water. Twee tjalken kwa men, met uitgevierde schoten, breed uit Havendijk. I kaart staat met in het oogvallende letters Kers. Ik wil hier niet afbreken, integen- I de waarschuwing „KIJK UIT", die dus deel, het zijn mannetjesputters, doch vanaf Door het Christ.-Hist. raadslid, ir. C. v. door ieder, die achter zoo'n auto aankomt, deze plaats durf ik wel te verklaren, dat Dam, is het volgende schrijven aan het ter harte dient te worden genomen. Het College van B. en W. gericht: is te wenschen, dat deze actie, welke, zoo- Nu de werkzaamheden op het Haven-als wij zeiden, heden over het geheele plein in verband met de verhooging van land plaats heeft, tot het gewenschte suc- den Havendijk doen zien hoe jammerlijk ces de vermindering van het aantal on- het monument „Voor hen die vielen" in'gelukken moge leiden! den put komt te staan, heb ik de eer Uw College beleefd te verzoeken: le. om alsnog te trachten van Water staat en Zuiderzeewerken gedaan te krij gen dat het monument zelf zoodanig ver- Ook zal op verschillende plaatsen over het land door middel van auto's met op schriften het publiek nog eens weer op de gevaren van den weg worden gewezen. Van de gelegenheid wordt door de drank- plaatst wordt dat een monumentale op- bestrijders (Vereeniging van Alcoholbe- 'ossing verkregen wordt. Plaatsing op een strijding bij het Snelverkeer) gebruik ge- erp met trappen naar het Havenplein op j maakt om aan chauffeurs kaarten uit te ten hoek boven aan den nieuwen oprit reiken, waarop hun gewezen wordt op de ijkt mij de oplossing; f noodzakelijkheid om bij snelverkeer geen 2e. om zoo het overleg met genoemde alcohol te gebruiken. Ook deze kaarten autoriteiten niet tot gunstig resultaat zyn duidelijk en de aandacht trekkend, voert, hetzij den Minister van Waterstaat, Het is te hopen, dat de chauffeurs den hetzq den Minister van Defensie in deze'inhoud ter harte zullen nemen, zaak oni een oplossing te verzoeken, die j Wij onzerzijds willen gaarne het onze overeenstemt met de geëischte piëteit bijdragen om deze actie te doen slagen de Marinevliegers toch ook geen poesjes zijn om zonder handschoenen aan te vat ten. Het spreekwoord dat men de naam moet hebben van vroeg opstaan, enz., enz. doet hier ook opgeld. Men houde echter in het oog, dat deze woorden geen hate lijkheid aan het adres der Soesterbergers beteekenen. Na de landing maakte ik den piloot er attent op, dat hij niet om de looping ge- heilebeilen en hieuwde het anker, de „Heemskerck" met zijn hoogen, grijzen romp en zijn onwezenlijk lijkende kraan aan boord, stak als een gigant tegen den blauwen achtergrond af; eenige schuiten laveerden Texelstroom op; enkele motor- botters, uit zee komend., boksten tegen de aandreunende golven en smoorden in het buiswater; sleepbootjes kregelden op het hobbelend zeevlak; vletjes zwalpten over de hoogtoornende golfkoppen en het leek nu en dan of ze zoo onderstboven gekwakt zouden worden, maar nee, ze bleven het Natuurlijk heeft men, in den vischhan- del vooral te kampen met sterk op en neer gaande prijzen, doch in den laatsten tijd is de golving in de prijzen niet groot, doch blijft te lang in de diepte. De oorzaak kan men bevroeden en wordt in hoofdzaak toegeschreven aan vermin derde algemeene koopkracht en in het te beperkte afzetgebied, doordat elk land zich meer toelegt op uitbreiding van eigen vissohersvloot om daardoor gemakkelijker in eigen consumptiebehoefte te voorzien. In verband met dit verschijnsel groeit overal terker het denkbeeld om in eigen land stevige pronaganda te maken voor de eet-r er-visch beweging. Verschillende beschouwingen in onder scheidien vak- en andere bladen gaan in deze ht; We lazen zelfs een ingezonden stuk, waarin de oonclusie voorkwam, dat ophef fing van de visscherij-crisis te IJmuiden slechts mogelijk zou zijn door de eet-meer- visch propaganda, waardoor het verbruik van visdh in eigen land zou toenemen. Niet vermindering der loonen zou de op lossing bi-_igen, doch uitbreiding van af zetgebied. Reeds meerdere malen is door ons in die" °est betoogd en uit de bovenge noemde artikelen in de bladen blijkt, dat dit b: -vip ruimer zich verbreidt. Het denkbeeld leeft in veler hoofd en zoekt in verschil tonde organen uiting. Dat is bemoedigend en werkt aanspo rend om steeds en steeds weer op hetzelfd- de aambeeld te -b);' slaan, oodat straks eendrachtige samenwerking het plan ste viger basis zal verleenen, waardoor men tot tastbar resultaat zal komen. Nieuwe aanwinst: Jakob Wassermann, Ulrike Woytich. Wassermann is een van Duitschland's beste auteurs; de hier genoemde roman vormt een onderdeel van een serie werken, Der Wende- kreis, welke het tijdperk van 1870 tot 1920 be handelen. Een sociaal epos dus, waartoe dit werk behoort, dat een afgesloten geheel vormt, waarin de Weensche geldvvereld omstreeks de jaren i88o en later beschreven wordt, in den van Wasserman bekenden kleurigen stijl, met groote verscheidenheid van personenschilde- ring en rijk aan gebeurtenissen. Ulrike Woy tich, de heldin van dezen roman, is het dae- monische symbool dezer geldwereld, de er- barmingsloozee, voortgedreven in rusteloozen arbeid voor den afgodendienst van den mam mon, tenslotte uitgestooten uit de gemeen schap der menschen, die nog hart en geweten bezitten. Prachtig van stijl en schildering. Ulrike Woytich is het 3e deel van „Der Wendekreis". De andere deelen, ook in de Leeszaal aan wezig zijn: Dl. 1: Der unbekannte Gast. Dl. 2. Oberiins drei Stufen, und: Sturreganz. Dl. 4: Faber oder: Die verlorenen Jahre. In Nederlandsche vertaling zijn aanwezig van Wassermann: Alexander de Groote te Baby- Ion. Christiaan Wahnschaffe. 2 dln. Chris- tophorus Colombus. De zaak Maurizius Het ganzenmannetje. Laudin en de zijnen. Er wordt nogal wat geep aangevoerd. Veel klein soort, doch ook wel van grooter kwaliteit. De kleine soort wordt hoofdzakelijk op de wierwaarden gevangen; de nrootere meest op de zanderige plekken in zee, waar de stroom feller is en zich geen slib TT kan leggen en er dus geen zeegrasontwik- Het baart een me verwondering, dat van kelinig zich kan ontpiooien. 7 dacht had. Hfj had er echter wel aan ge-het dool in het vizier houden., en kwa- dacht, doch in verband met mijn leeftijd men er. had hij dezen coup achterwege gelaten, j Zooals altijd lag daar, in schoon aspect, want, zoo zeide hij, het was u niet meege- j onze vriendelijke buur, Texel, en hij liet vallen, en ik besloot dus het wisse voor zijn heuvel zoo kostelijk zien en hij toonde tegenover de gevallen marine-mannen. SCHILDERIJENVEILING IN MUSIS. Geen publiek. Geen kooplust Wy waren nieuwsgierig naar het pu bliek, dat op deze schildcryenveiling, de eerste van dien aard in onze stad, zoover wij weten, zou komen. Of liever: wy door er speciaal de aandacht op te vesti gen. OP STAP MET DE F. L Onze stadgenoot Hagenaar schrijft ons: Zeer geachte heer redacteur! Ik ben zoo vrij een schetsje aan te bie- waren nieuwsgierig te weten of er pu- den inzake mijn laatste luchtreisje, bliek zou zijn. En daar wij onze pappen-1 U diene dan te weten, dat mij op 29 Mei heimers wel zoo'n beetje kennen, hadden dezes jaars nogmaals het geluk te beurt wy er niet de minste verwachting van, dat zooiets hier succes zou hebben. Te half acht, het uur van aanvang was een enkelng naar binnen gedroppeld. De meneer, die de veiling had gearran- keerd, en die nogal optimistisch was zijn stelregel was: „erger dan op andere Plaatsen kan het hier niet worden," het- viel, met welwillende medewerking der Marine-autoriteiten, (waarvoor ik langs dezen weg hun nogmaals mijn oprechten dank breng), een vlucht te mogen maken. De ontvangst en behandeling op het vliegveld kan ik in één woord samenvat ten, namelijk: „vorstelijk". Om ruim 10 uur bestegen wy het toe liet onwisse te kiezen. 1 zijn witgemuurde huiskes en zijn gepunt- geen wel een bevredigend beeld ophangtstel, de motor heft zijn triomflied aan, en van de koopkracht en -lust van het pu-in een wijden boog hobbelen wij over het bliek, deze meneer nu besloot nog even grasveld, en na de controle gepasseerd te •-e wachten, maar toen er om kwart voor zijn, alwaar onze namen genoteerd wor- acht circa twintig menschen waren, werd den, geeft de piloot vol gas en jakkert de een aanvang gemaakt. Wjj kijken de zaal 1 kleine vinnige F I alsof satan en zijn heele eens rond: daar zit allereerst de juffrouw-1 staf hem achter de vodden zaten, in Oos- le?ónciPieel-geen-veilingen-overslaat, stelijke richting weg. Na een korten aan- in/L, Vveral aan denkt behalve om te loop verlaat de mechanische vogel met een ivpili.i; ,n n:-ear! t,aar matrozen, een paar sierlijk sprongetje den grond en wipt als pen nn'crpnKim1® passeei'den en wel eens een opgejaagde hinde over het kanaal en zitten willen en een'den Zuiderzeedijk. Ik wuif de menschen drukt. Ja, mijnheer, als de propeller aan het woord is, dan is het consigne: handms de!i won 1 Pn' 1verk°°p" De voorwaar- i'liuis.' Mpn'is nooit te'oud"om7e leeren (al de ïoedïrM iSetS hH /eilln*/eld; Ka ik met de rechterhand wuiven in het e goen moet(n des anderen daags verlengde van de machine, d.w.z. m het van natuuropnamen en komische films, waaronder ook die van CHARLIE CHAPLIN, als extra attractie voor in feestgebouw ,,Musis Sacrum", Koning straat, Den Helderop WOENSDAG 10 JUNI 1931. Ie voorstelling van 2—4 uur; 2e voorstelling van 4—6 uur. Volgnummers worden tusschen 12 en 1 uur aan de zaal uitgereikt. Tijdens deze voorstelling ontvangt U gratis ons plaatjes album „EEN VACANTIEREIS LANGS DEN RIJN". de officieele lichamen in dat opzicht niet meer kracht uitbaat. En misschien is dat te verklaren uit de weinig eendrachtige samenwerking tusschen de onderscheiden organisaties op vissc-herygebied. Te weinig nog is er de samenleving tusschen de ver schillende <*roe"en. die hun bestaansmo- geliikheid ontleenen uit dezelfde bron: de z e. Eerst als men elkander heeft gevonden, I zal er van eendrachtig optrekken iets kun nen komen en zal de drang groot kunnen worden om de officieele lichamen, in casu, <ie betrokken gemeentebesturen in actie te zetten 0111 te komen tot een éénvormige eet-mver-visch-campagne. Niet van een enkeling kan deze cam pagne uitgaan, ook niet van een bepaalde groep, maar een officieel lichaam, in top vorm: de regeering, moet deze propaganda leiden. Zij zou in staat zijn eenigen, zaCht dwin- genden, invloed uit te oefenen op alle ge meentebesturen in ons land om zoo krach tig doenlijk al die besturen aan te sporen het gebruik van visch aan te moedigen. Dat zou niet slechts zijn een groepsbe lang, doch voor een flink deel een alge meen belang, want het aantal nevenbedrii- ven van de visscherij zou zich daardoor sterk uitbreiden. Denken we slechts aan het grooter aan tal vischwinkels, vischventers, vracht auto's, papierleverantie, enz. Regeeringstaak moet toch zeer zeker ook gericht zqn op economische opleving van allerlei bedrijven, want daarmede kan ook sterk verband houden het hooger op peil brengen der geestelijk cultureele waarden. Het een behoeft het andere gansch niet uit te sluiten en ze kunnen zelfs gemakkelijk hand in hand gaan. De constellatie van het maatschappelijk bestaan is. in den loop der laatste jaren, in versneld tempo, heel anders gegroeid dan men het vroeger meemaakte. Daarmede dient sterk rekening te wor den gehouden en het is verklaarbaar, dat de traagheidskracht in dat opzicht bij de menschen nog niet is overwonnen. Doch daarom is het noodig, dat men blijft stuwen en in dit engere geval (de Ook uit de kommen komt, benevens haring, nog wat geep. De ebharing blijft flink in prijs; vloed haring daarentegen laag. Ai 40vis blijft zweven rond de 5 cent "er kilo, en de kans is gering, dat de prijs omhoog zal gaan. De prijs van de Noordzeevisch, ook van tong 11 tarbot zelfs, kan niet de hooge prijzen der laatste jaren halen, schü'nt het. De garnalen visscherij wordt nog voort gezet door de zeilvloot en met sterk af wisselend resultaat. De kotters blijven meest markten te IJmuiden. Een eigenaardig verschijnsel, waarop reeds vele malen is gewezen en dat verdient zeer nauwkeurig te worden onderzocht en in een kort rapport dient te worden beschreven en gepubliceerd. Een voornaam locaal belang houdt daar mee verband. „GEORGIE WIL WEL." Het nieuwe Tooneel. Morgen wordt in Casino wederom de militaire klucht in 3 bedrijven „Georgie wil wel(Kwatta Soldaten) opgevoerd door het Nieuwe Tooneel, onder directie van Hub. Ivievits te Amsterdam. Dit overbekende, dolle lachstuk, wordt nu voor de 15e maal in Den Helder voor 't voetlicht gebracht en dezen keer tegen zeer populaire prijzen. Hubertus Kievits vervult er persoonlijk weer de hoofdrol in van Gijs de oppasser, alias „Georgie", een rol die het publiek den geheelen avond onbedaarlijk laat lachen. Men zie verder de advertenties. DE GESTOLEN FIETS TERECHT. De dief gearresteerd. Hij had nog eenige diefstallen op zijn ge weten. De vorige week werd eeirzoo goed als nieuwe fiets gestolen, uit een rijwielberg- plaats voor een van Hs. Ms. oorlogssche pen. De dief, een matroos, was spoorloos verdwenen, doch is dezer dagen gearres- eet-meer-visch campagne) eischt, dat het teerd. Toen kwam uit, dat hij in het ge- aambeeld steeds de klop van het smeden heel, in den laatsten tijd, drie fietsen ach- laat hooren. De klop, die aan gemeeutebe- terover gedrukt had. De rijwielen zijn op sturen en regeering laat hooren: Bevorder het gebruik van visch; het is opgeborgen. gesnoord en de matroos is in de provoost een voedzaam en smakelijk gerecht en ge dient daarmee een groot volksbelang! Naar ons van politiezijde weid meege deeld, is het stelen van rijwielen, in de

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 9