H PEL TEXEL. De aardbevingzeer sterk waargenomen. SCHAGEN. RIJWIELDIEFSTAL. onmiddellijk Hollandsche successen in België. i on rtp bemanning van deze boot ge^°nffp stoker van „De Veergat" nit hét ^fer oP te visschen. De drie andere op- kaDitein, machinist en stuur- Var i n l naar de diepte gezogen. Vermoed wordt, dat de lijken zich nog aan boord bevinden. Het schip ligt o dei'steboven, in ondiep water ™aar, moeiliik te bereiken in verband met den sterken stroom. Om het schip te lichten zou men eerst den dijk af moeten maken om den stroom uit het water te halen. Dit onderdeel van den dijk is bijna voltooid en zal in een paar dagen gereed zijn. Men' zou Zondag d^rw^ken teneinde 700 sDoedig mogelijk „De Veergat te kunnen lichten. (Reeds zijn enkele groote kranen naar dit gedeelte van den dij aebracht). Dit bergingswerk zal geschie den met behulp van een drijvende bok welke thans echter nog niet bij de boot kan komen. De Maatschappij tot Ui voe ring van Zuiderzeewerken heeft de sleep boot Veergat" van de Nederlandsche Stoomsleepdienst v.h. P. Smit Ji\, alhier> gehuurd. Het is het eerste ernstige on geluk, dat bij deze werken is voorge komen. De geredde stoker, die te Rotter dam thuis hoort, is terstond doorgereisd naar Hansweert, waar zijn vader (de ver ongelukte machinist) heeft gewoond. De slachtoffers. 1 De kapitein en de machinist waren ge huwd, de dekknecht niet. Het waren allen mannen, die reeds vier a vijf jaar in dienst van de Maatschappij waren en met het werk volkomen waren vertrouwd. Zij zün omgekomen bij een arbeid, die zij haast dagelijks verrichtten en dit onge luk is toe te schrijven aan een samenloop van omstandigheden, zooals de geweldige sterke stroom in verband met den hevi- gen Oostenwind. De lijken nog nfet gevonden. Onze Wieringer-corr. schrijft ons nog: Aangaande het noodlottig sleepboot ongeluk nabij Breezand, diene alsnog ver melding ,dat j.1. Zaterdag en Zondag het zoeken naar de lijken der verdronken op varenden geen resultaat heeft opgeleverd. Vermoed wordt, dat, wanneer ze op het dek waren geweest, ze door den feilen stroom zijn meegevoerd of door den draai kolk in de diepte, onder de zinkstokken zijn geraakt. Men zal trachten om de be luste plek een omring dijk je te maken, zoodat, mochten ze er onder zijn geraakt, ze niet verder kunnen drijven. Voor het lichten van de boot is een drijvende bok gerequireerd, ook de duiker, Sperling is bezig onder water den toestand op te ne men en naar de lijken te zoeken. Dit geval bracht weer veel ontsteltenis teweeg. REDE VAN DEN HEER A. G. A. VERSTEGEN. Voor de afdeeKng Wieringen der S.D.A.P. In verband met de a.s. gemeenteraads verkiezingen was door de afdeeling Wie- ringen van de S.D.A.P., Zaterdag j.1., bij flen heer Jb. Bruul te Hippolytushoeï, een openbare vergadering belegd, waar als spreker optrad de heer A. G. A. Ver stegen, burgemeester van Koog a. d. Zaan. Als voorzitter fungeerde de heer Lub, die den spreker van dezen avond een woord van welkom toeriep, en zijn teleur stelling uitte over de slechte opkomst. Hij uitte den wensch dat dit nochtans niet van invloed mocht zijn op de a.s. verkiezingen. Daarna zong de zangver eniging „De Stem des Volks" verschil lende strijdliederen, waarna den heer Verstegen het woord werd verleend. Spreker begon met een uiteenzetting van de taak der s.d.a.p. ten aanzien van het bestuur van platteland en steden. Een richtsnoer moeten we hebben, waarin de groote lijnen zijn vastgelegd, en daar yloeit uit voort dat deze van zeer groote internationale beteekenis zijn. Daarbij dient opgemerkt dat niet alle arbeiders de positie innemen die hun toekomt in het leven, daar er veelal scheeve verhou dingen ontstaan. De mensch wordt ge boren zonder dat hij er om vraagt. Hier uit vloeit voort, dat hij dus ook behoort te worden opgenomen in de maatschap pelijke samenleving. Dat is het nationaal recht hem toekomend, ontwrichting der maatschappij sticht verwarring en haat. Een hoofdvereischte is een goed bestuur van land, gewest en gemeente, waarbij spr. als zijn meening te kennen gaf, dat als men iemand uit de steden in den Balkan bijv. tusschen de boeren hier zou zetten, deze zich aldaar absoluut niet op zijn plaats zou gevoelen. En omgekeerd als ge aldaar iemand hier heen zendt, zou hij zoo spoedig mogelijk terug willen 'blijkens zijn aard en het milieu waarin hij dagelijks verkeert. Een boer in den Balkan leeft onder andere omstandig heden als een arbeider in Amsterdam leeft, die sfeer van leven is in iedere plaats verschillend. Er is verschil van methode. Bedoeld wordt daarmede, dat het bestuur op Wieringen anders is dan bijvoorbeeld te Amsterdam, dit bestuur moet echter doeltreffend zijn. Wij hebben, aldus spreker, een pro gram ontworpen, dat er zijn mag, en gij weet ook allen die kunt lezen, wat de soc. dem. in de gemeenten willen. In dit program zijn de lijnen vastgelegd, die men niet mag aantasten. En het moet ten uitvoer worden gebracht zooveel het In P11? vermogen ligt. De grootste moeilijk heid daarbij is, dat als een soc. dem. als eenling zitting heeft genomen in het col- ?e v?n de" gemeenteraad, vaak tus schen boeren in, zijn taak moeilijk is en zwaar, om het program ten uitvoer te brengen. Hij zal dan ook uitsluitend als Fa,, ^tting kunnen nemen en er tolkens op moeten wijzen en het verkeerde in de politiek der tegenstan ders aantoonen. Spreker drong er daarom niet doen, en dit punt verwaarloozen, sluit de rekening niet. Men mag niet uit het oog verliezen dat handel en industrie beschermd moeten worden, en wij dienen te zorgen dat het economisch getij be hoorlijk verloopt. Ziedaar een roeping voor de partij weggelegd, die haar ver antwoordelijkheid oplegt. Spr. stond nu stil bij de toestanden op Wieringen. De partijgenooten hebben in dit gewest een vaak ondankbaren taak Jager van Eindhoven: F. M. Dieleman van Ter Neuzen: J. Wagenaar en gezin, van Emmen; G. Hille en gezin van Em- men; H. Kolijn, van Terneuzen; E. D. Pool en gezin, van Ooststellingwerf; J. Taai en gezin, van Oude Pekela; E. Adema van Smallingerland; K. Kalk van 't Zandt: M. Oosterbeek en gezin, van Wonseradeel; H. Bartelds en gezin, van Westerbork; R. Schepers van Borne; P. omdat zij een minderheidspartij zijn en Boosma van Idaarderadeel; A. Hessels, daar vloeit dus uit voort dat er 8 men schen in den Raad zijn die hem vijandig gezind zijn. Zij kunnen in de gegeven omstandigheden niets anders doen dan te getuigen voor het beginsel en voorstel len doen. De partij staat hier in de oppo sitie en heeft dus geen verantwoordelijk heid voor het bestuur der gemeente. Maar hier staat tegenover dat de arbei ders daar niet mee gebaat zijn. Zorgt dus, arbeiders, aldus spr., dat de soc. dem. een meerderheid krijgen, opdat nu de bakens eens verzet worden ten gunste van de party en tot bloei van den arbeidenden stand. Want beseft het wel, dat de tegen standers niets toegeven. Tegenover den werkelooze staan zij ook in den grond dei- zaak vijandig, en kijken met verachting op hem neer, omdat hij arm is. Spreker wijst er op, dat we hier alweer op een terrein belanden, alwaar het verschil bij de eene gemeente grooter is dan de an dere alleen al omdat bijvoorbeeld de ge- dachtengang omtrent het begrip „armen zorg" reeds zo» uiteenloopt. Het is maar net hoe men er tegenover staat. Hoe komt het dat veelal in plaatsen krot woningen niet opgeruimd worden? Omdat men niet van de soc. dem. gediend is, zegt spreker. In de gemeente waar spr. werkzaam is, wordt jaarlijks 25.000 gul den aan armenzorg besteed, dat komt omdat aldaar een andere gedachtengang bestaat. De steunregeling is daar met Kerstmis en andere feestdagen 50 pro cent. In andere gemeenten krijgen ze vaak niets uitbetaald, en worden dan naar het armbestuur verwezen. Ook op het gebied van woningbouw is men daar achterlijk; de krotten behooren opge ruimd te worden en onbewoonbaar ver klaard, er moet een bouwverordening zijn die toeziet op alles. Dit zijn zaken waar omtrent men ook hier te Wieringen tekort schiet. Ook zijn de huren der woningen veel te hoog. Bij dit alles is het de ge meente die in verzuim blijft, want zij heeft veel macht. Maar zij heeft haar taak ver waarloosd, en moet nu tot de orde ge roepen worden. Op het gebied van volksgezondheid wordt ook niets gedaan. Zyn hier óók geen kinderen die noodzakelijk uitgezon den moeten worden naar bosch en heide? vraagt spr. Wordt er gezorgd voor de zuigelingen en de kleuters? Het geld voor deze nuttige zaken moet beschikbaar worden gesteld; dit gaat natuurlijk met financieele offers gepaard, -maar de resul taten zullen het later uitwijzen, daar ge een gezond geslacht krijgt in de toe komst. En het is een voorname taak die de gemeenten hier hebben te vervullen. Voorts behandelde spr. het probleem der werkloozenzorg, daarbij opmerkende dat werkloosheid een straf en een geesel is der maatschappij. De werkelooze raakt van Diever; W. de Jong en gezin, van Haskerland; J. Oedzes en Joh. Oedzes, van Rijswijk (Z.-H.); J. H. Avis, van Arnhem: H. Drewel, van Delfzijl; W. Kuiper en gezin, van Bellingwolde; G. Kooij geb. den Haan, v. Anna Paulowna; M. v. d. Linden en gezin, van Wonsera deel; J. J. v. Langeveld, van Terneuzen; Mej. E. Schwede, uit Duitschland; L. J. Venema, van Den Helder; J. Velseboer, van Alkmaar; E. H. Baijs geb. Hippler, van Wieringerwaard; H. Wolters, van Dantumadeel; Wed. K. Rietvink en doch ter, van Wferingerwaard; Joh. de Vries en gezin, van Wildervank; Tjt. v. d. Wal en Tjb. v. d. Wal, van Smallingerland; Tj. Smidstra en echtg., van Hennaarde- radeel; D. Feiken, S. Gerrijts, van Borger; B. Sikkema en gezin van Opsterland; J. de Jong en gezin, van Leeuwarden; G. Veldkamp, van Ooststelfingwerf; A. en M. Mulder, van Emmen; J. W. Boer en echtg., van Sliedrecht; J. Wiersma, van Leeuwarderadeel; A. Kiel van Ten Boer. Vertrokken personen: N. Amse, naar Alkmaar; A. J. Wemmenhove en zoon, naar Ambt-Hardenberg; A. v. d. Kreeke en gezin, naar Gorssel; Jb. v. d. Heide en gezin, J. J. Vink, naar Barsingerhorn; H. Braams en gezin, naar Emmen; H. Sche pers, naar Onstwedde; A. Huijgen en ge zin, naar Noorddijk; J. L. Bulk, naar Utrecht; Wed. D. Doornbos en gezin naar Emmen; Mej. Tr. Vriendjes, naar Zijpe; Mej. C. Kamper, naar Harenkar spel; J. Boelhouwer en gezin, naar Den Haag; H. J. Denekamp, naar Voorst; mej. H. Seuczek, mej. H. Krause, n. Duitsch land; Th. Engeu, naar Texel; Wed. M. Rezelman en gezin, naar Den Helder; D. v. d. Bij, naar Texel; H. J. Ubels, naar Rijswijk (Z.-H.); M. S. A. ter Haar, geb. Glaser, naar N.O.-Indië; D. ter Horst en gezin, naar Groningen; P. Laros en gezin, naar Texel; N. A. Tuinman, naar Bever wijk. Burgerlijke Stand van Wieringen gedurende de maand Mei. GEBOREN Jan, z. v. D. Breed en W. P. v. Roo; Simon Albert, z. v. A. Veerdig en M. Hoogmoed; Arie, z. v. A. A. Leijen en M. Tijsen; Jacob, z. v. J. Hollander en A. v. d. Vorst; Geertje, d. v. Jb. Kejjzer en M. S. Glim; Gerarda AlexandraElberta, d. v. F. E. J Kiela en D. Boersen; Berend, z. v. M. Smit en A. Kuiper; Jan Cornelis Aris, z. v. M. Aris en E. J. Hollenberg; Cornelis, z. v. L. de Nooijer en F. Bliek; Pieternella Dina, d. v. S. Hegeman en den steun over zichzelf kwijt, dit werkt j G. Rotgans; Judik, d. v. B. v. Leeuwen demoraliserend en het verlamt de ener-] en G. W.tenWolde; CornelisGijsbertus, gie, en deze menschen zijn later haastz. v. N. Wame en G. Post; MarieDirktje niet meer te gebruiken. Gjj gemeente besturen wat doet gij in dezen? Helpt hen in hun bitteren nood, opdat gij niet de oorzaak zijt dat ze ten onder gaan èn stoffelijk èn geestelijk. Anna, d. v. N. de Haan en G. Baijs; (te Alkmaar) Johannes Jacobus en Jacob Hendrik, zoons v. F. Oosterhof en A. Th. Scheur, OVERLEDENN. Scheltus, m., 60 j., Dat deze toestanden bestaan ligt nietechtg. v. S. Koopman; G.. Keijzer, v., 1 ook met kracht op aan, de soc. dem. ge- oachte te propageeren. Wij komen om zaken te doeai, aan de hand van het pro gram der partij. Wij komen op voor het beginsel der soc. dem. Dit willen de soc. oem. niet met de vuist beslechten, niet niet geweld, maar louter uit overtuiging, ontleend aan het beginsel van de partij, met argumenten. Spr. vestigde er vervolgens de aan bot op, dat zeer velen de soc. dem. voor vvn werPen, dat zij louter en alleen u/rL xt- ,voor beugen der arbei ders- Niets is evenwel minder waar, de soc. dem. streeft inderdaad ook de belan gen der andere klasse na, vooral ook op L a™11?0!1 terrein, hetwelk een terrein is, dat intensief bearbeid dient te wor den, in dezen tijd van malaise. Als wij dit aan ons, aldus spreker, maar aan het systeem van het kapitalisme. Wij moeten streven naar een ander economisch systeem. Wij dulden niet dat de arbei ders als slaven worden gebruikt en uit gebuit. Integendeel, wij moeten hen be handelen als menschen in de samenleving die recht hebben op een menschwaardig bestaan. Ons doel moet zijn in de naaste toekomst medezeggenschap te verkrij gen in de bedrijven, verder moeten wij streven naar ontwikkeling en uitbreiding der openbare school. Op de bres staan moeten wij, opdat de arbeidersklasse ge diend kan worden, zij moet vooraan in de gelederen staan, dan profiteert een ieder daarvan. Ook de middenstand deelt in hetzelfde lot, alhoewel hij tegenover de arbeiderspartij staat, omdat hij onzen strijd niet begrijpt en niet kent. Onze taak is mooi, dit geldt ook voor deze gemeente op Wieringen. Spr. zegt nog niet te weten hoe de toestand zich hier zal ontwikkelen. Maar wel was spr. van meening dat in de toekomst alhier veranderingen zullen komen. Er zullen spoorlijnen aangelegd worden, benevens verschillende andere werken, zoodat het arbeidende element versterkt wordt. Tenslotte meende de heer Verstegen er nog de aandacht op te moeten vesti gen, dat de visschers alhier op Wierin gen met een eigen candidatenlijst uit komen. Spreker liet een protest hooren dat zij zich afscheidden, de soc. dem. willen immers de belangen der visschers óók behartigen! Wij leven allen onder economischen druk en het is treurig zich zoo af te scheiden. Een program hebben ze niet eens en het leidt alles tot versnip pering van kracht. In de wereld gist en bruist alles en het gevolg is dat in alle landen een drang is naar vrijheid. En in alle besturen van provinciënen gemeen ten heeft men ons noodig. Na afloop van de rede, die luid werd toegejuicht, liet zich „De Stem des Volks" nog hooren, waarna de voorzitter met een kort woord de vergadering sloot. AANBESTEDING. Op 1 Juli a.s. zal door de Directie der Zuiderzeewerken te 's-Gravenbage wor den aanbesteed: het afwerken van oevers en het maken van boordvoorzieningen langs het hoofdkanaal van de Wieringer- meer Kolhorn Sluis III. Raming 76.000. LOOP DER BEVOLKING. over Mei. Ingekomen personen: J. P. v. Luytgaar- den, van Zevenbergen; A. de Vries, J. Zijnstra, van Barsingerhorn; J. de Vries geb. Meijer en kind, H. Zijnstra geb. Bul- tena en gezin, van 't Zandt (Gr.); G. Hoogakker geb. Moorlag, van Borger; B. Hulsebos, van Barsingerhorn; J. v. d. Schuur en gezin, van Schoorl; Mej. J. de Jonge, van Den Haag; P. Scheele, van Zaamslag; Mej. G. Lont. van Winkel; M. R. Bouma, van Weesperkarspel; J Haremaker geb. Terpstra, van Warder- I. de Jonge, van Zaamslag; Mej. K. Lan- gedijk. yan Zaandam; N. Bakker geb dag, d. v. Jb. Keijzer en M. S. Glim; A. Poel. v., 65 j., echtg. v. P. Lont; S. v. d. Plaat, v., 80 j., Wed. v. O. Vregat; (te Den Helder) S. C. Wagemaker, m., 20 j.; S. Kooij, v., 19 j. ONDERTROUWDJb. Lont en G. v. Heukelum; K. Kikkert en A. Grin; C. v. Kalsbeek en G. Bakker; M. Heijblok en G. M. Snooij; J. de Haan en D. Koog; A. Vasbinder en E. Oudt; P. Omis enB. Nobbe; C. Kooij en G. Wiegman. GETROUWDC. Halfweeg en D. Metselaar; D. Baijs en E. H. Hippler; Jb. Lont en G. v. Heukelum; K. Kikkert en A. Grin. ALGEMEENE VERGADERING VEREENIGING TER BEVORDERING VAN GETROUW SCHOOLBEZOEK. Bovengenoemde vereeniging hield Maan dagavond een vergadering, welke in hoofdzaak was gewijd aan het jaarlijksche schoolfeest. In zijn openingswoord drukt de voor zitter, de heer Nan Kaan, er zijn spijt over uit, dat de heer Kris Wilms als secretaris heeft bedankt. Spr. dankt den heer Wilms voor het vele werk, wat hij in het belang van de Vereeniging heeft vericht. De notulen worden na een opmerking van den voorzitter goedgekeurd. Bestuursverkiezing. Met meerderheid van stemmen wordt vervolgens de heer Joh. Klare als be stuurslid gekozen. De voorzitter deelt mede, dat hij een onderhoud heeft gehad met den Pastoor inzake het deelnemen van de R.K. kinde ren, aan het schoolfeest, één en ander ver band houdende met de opening van de R.-K. school op 1 Juli a.s. De pastoor gaf als zijn persoonlijke meening te kennen, dat hij hoopte, dat in de toekomst het schoolfeest gezamenlijk zal gehouden worden. Aan het school feest voor de groote kinderen zullen de R.-K. deelnemen. Voor de kleine klassen zal nog een nadere bespreking gehouden worden. Besloten wordt om dit jaar met de groote kinderen een uitstapje te maken naar Bergen aan Zee, met autobussen Als datum wordt vastgesteld 23 Juni a.s. In totaal zullen 116 kinderen dit meemaken. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten, de refs te doen maken via De Kooij, langs het N.-H. Kanaal. Een zevental geleiders (sters) worden aangewezen. Verschillende regelingen zullen getrof- en worden, o.a. zal nog worden aanqe- vraagd om den particulieren duinweg van Bergen naar Bergen aan Zee met de schoolfeestbussen te mogen berijden. In zijn sluitingswoord dankt de voor zitter de de dames en heeren, welke met de lijsten geloopen hebben, voor de inza meling. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden in onze gemeente, omstreeks kwart voor twee zeer velen gewekt door het schudden van hun bed; alles wat os stond was in beweging, deuren en ramen rammelden en wankel staande voorwerpen vielen om. Het schudden herhaalde zich drie of vier maal en gaf verschillende personen een gevoel van duizeling. Het bleek, dat men hier te doen had met de zelfde, hoewel veel minder Hevige, aard schokken, die in Engeland zooveel onrust hebben veroorzaakt, en die langs de ge- heele Westzijde van ons land zijn waar genomen. Een onzer ingezetenen stelde het Met. Inst. te De Bilt nog in kennis van de gevoelde aardbeving. Het bleek echter, dat de telefoon er zoo druk ging over dezen kring, dat men nauwelijks tijd had hem t^ woord te staan. MOTORONGELUK. Zondagavond reed de motorrijder A. Wuijs in de richting OudeschildDen Burg achter een snelrijdende auto. De motorrijder wilde juist bij de bocht van den weg, bij het woonhuis van den heer P. Kooij, de auto voorbij rijden. Het schijnt dat door het opgejaagde stof, de motorrijder niet bemerkte, dat zich twee wielrijders op den weg bevonden, hij reed althans in volle vaart tegen een der wiel rijders aan, die van zijn rijwiel werd ge worpen. De heer Wuijs kwam eveneens te vallen, doch bleek ongedeerd; een der fietsrijders echter, de heer J. Tuinder, van Oudeschild, bleek ernstig aan het hoofd verwond te zijn. De heer Van Beem, die juist passeerde, legde een noodverband, waarna de gekwetste per auto naar Den Burg vervoerd werd. om door Dr. Helle- ma te worden verbonden. Daar bleek, dat hem de kaak was gebroken, waarom de ongelukkige Maandagmorgen naar een ziekenhuis te Den Helder vervoerd werd om daar behandeld te worden. hangen op haar assen, doch verkeert e benarde positie. Gelukkig kwamen gee persoonlijke ongevallen voor. De heere Daalder hebben met veel moeite de auto ten slotte kunnen optakelen. GEKOZEN. De heer J. Schenk Dz„ alhier, voorzitter van de Afd. Sehagen van den Ned. Bond van Koffiehuishouders, Slijters en Restau ranthouders, is gekozen tot voorzitter van Kring I van bovengenoemden bond. Kring I omvat de afdeelingen Alkmaar, Egmond, Sehagen, Den Helder en IVxel. Onze plaatsgenoot, de heer Oir. Tjal- kens, is geslaagd voor het examen akte Onderwijzer. De verbouwing van het winkelhuis van den heer N. Slikker, Dorpen alhier, is op- gedragen aan den heer Van Stipriaan, timmerman, Barsingerhorn. De heer P. J. J. Cuypers, beambte Ned. Spoorwegen te Schagerbrug, wordt over geplaatst naar Bergen aan Zee. De heer M. Brugman m Ned. Spoorwegen te Scha^n voor het examen klerk Ned. spS()^eslaa^ De heer A. Rank, commies \r wegen, is benoemd tot statW SP<*>r Wierden (Geld.). UUl0t^hef J Door het Dep. van Waterstag gund aan de N.V. P. Daalder'' A'8 Re- mersbedrijf te Alkmaar, de yn', ^abi)R der boorden van het N.-H. Kan^^inp ceel TI en aan P. Kuiper te p *al per voren perceel VII. eHea Toen een bewoner van den Statio Zaterdagavond zijn rijwiel 0n ,*8 openbaren weg voor zijn woning had gezet, bemerkte hij even later, tot zün leet' steltenis dat dit zoo nuttig voertX derer b geerigheid had opgewekt staaltje van „zwijntjes-jagen" js u« stouter, daar het in de onmiddellijk bijheid van de woning van den Rrj„A Commandant der Rijksveldwacht ge-be Ie- tr- middag het gestolen vehikel heefTón!R' spoord. de. Nader vernemen wij, dat majoor kC, met behulp van den gedupeerde ZotX' .t.LLJorr V»n+ rr/xcfnlpn imhilrAl V, K. N. V. B. Overzicht van de wedstrijden gespeeld op Zondag Juni. Kampioenschap van Nederland. MARKTOVERZICHT Het regende Maandag in de vroege morgenuren hier zoo hevig, dat de aan voer van lammeren aanmerkelijk later plaats had dan anders: om 7 uur was in 't geheel nog geen vee aangebracht; om streeks half acht begon pas het gerij; de dieren kwamen door den aanhoudenden regenval nat aan de markt, hetgeen ze nu juist niet op hun voordeeligst deed uit komen. Het werd echter „Een droeve morgen, een blijde dag", want nauwelijks was de aanvoer geschied of de regen hield op en zoo nu en dan kwam de zon even kijken; en toen bleek dat de prijzen zeer bevredigend waren, kreeg de markt een heel wat vroolijker aanzien. De handel vlotte uitstekend: nauwelijks waren enkele partijen aangevoerd toen de „merkers" reeds werk kregen om de verkochte dieren van de bekende teermerken te voorzien. De aanvoer bedroeg ongeveer 4000 stuks, de handel ging zoo vlug, dat de lammeren voor het grootste gedeelte reeds om half elf verkocht waren tegen een middenprijs van 21.per stuk. Lamme ren, die de vorige week onverkocht waren gebleven, brachten thans ruim 2. stuk meer op. Verder werden enkele stuks rundvee aangevoerd, waarvan het melkvee ook op de markt hier, weer duurder was dan het vetvee. De paarden, die waren aangevoerd, wa ren niet van beste kwaliteit, toch werd voor enkele dieren nog 325 geboden. De biggen- en nuchtere kalveren-handel gaat langzamerhand iets achteruit; de prij zen hiervan hadden weinig verschil met die der laatst maanden. Aan de eierenveiling ging de handel vlot, doch de prijs was niet hooger dan de vorige week, ongeveer 3.75 voor eieren van 60 K.G. Burgerlijke Stand van Texel van 68 Juni 1931. GEBOREN: Hessel Piet, z. v. Jan Hessels en Margje Hollander; Jacob, z. v. Jan Dijker en Sjoukje Oldenburg; Cor nelis, z. v. Jacob Gieles en Aaqje de Graaf. Gevonden: een dolkmes. DE EERSTE GASTEN VOOR DE JEUGDHERBERG. Nu de ouders in de jeugherberg hun intrek hebben genomen, zijn ook de gas ten reeds gekomen. Hoewel alles nog lang niet gereed was, meldden de vorige week zich reeds een paar jongens aan, die een paar dagen in Panorama vertoefden, doch Zaterdagavond kwamen er een zestiental jongens en meisjes als eerste groep hun intrek nemen. Alles was zoo goed moge lijk in gereedheid gebracht. Zoowel de jeugdige gasten als hun geleiders waren opgetogen over de wijze waarop alles was ingericht en niet 't minst over de prach tige ligging van Panorama. Daar alles nog niet in orde is, werd alleen maar logies verstrekt, voor warmen maaltijd kon nog niet gezorgd worden. Uiterst voldaan is het gezelschap weer vertrokken. Maan dagmorgen hebben de timmerlieden, enz reisie d'reCt den arbdd in het huis weer hervat! om met den meesten spoed alles af te PSV—Ajax 2—5, Velocitas—Go Ahead 3—3. Ajax heeft thans wel afdoende bewezen den besten aanval te bezitten; een voorhoede waar van toevalligerwijze geen enkele speler de oranjetrui in Kopenhagen zal dragen. Aldus schrijft „De Telegraaf" in haar verslag. De E.C. had Andriessen en de Boer moeten ver vangen door de opgeloopen. blessures, maar dat gemis werd niet eens gevoeld. Wel een compliment voor Veenderink en Bonneveld, die hen remplaceerden. Ajax heeft een even verdiende als schitterende zege behaald. Haar vorm staat thans op het hoogtepunt en haar uithoudingsvermogen is voorbeeldig, want om in acht dagen drie zware wedstrijden te spelen, zegt toch wel iets. Dat hieruit vijl winstpunten werden gebrouwen, zegt nog veel meer. Het is voor Ajax een triomphaal slot ge weest van deze belangrijke compcititie. Ze eindigt met 12 punten en moet thans maar afwachten wat Feijenoord zal doen, die het tot 13 punten kan brengen. De cijfers, waarmede de Amsterdammers Zondagmiddag op PSV zegevierden, mogen niet als uitgangspunt voor een overzicht van den strijd gekozen worden, want de vier speci fieke gedeelten werden met de standen o—i, o2, i—2 en i3 afgesloten. Wat zich daarna afspeelde was slechts franje, die de kern niet meer raakte. PSV speelde met het bekende Zuidelijke vuur, maar moest het tenslotte afleggen tegen het technisch zeer hoogstaande spel der rood- witten, die na een kwartier spelen volkomen in hun spel waren. Een onverwacht schot van Ten Have had geen succes, maar na 18 min. spelen had Volkers meer succes. De reactie, die deze goal in de ploeg der Zuidelijke kampioe nen teweegbracht, was grooter dar. men van PSV verwacht zou hebben. De Eindhovenaars zagen zich thans voor het moeilijke probleem geplaatst met nog beter positiespel te ant- per woorden, ómdat alleen dit hen uit deze impasse kon redden. En juist hierin faalde PSV en Om één plaats in de 3e klasse. Beslissingswedstrijd: DJKEVC ii. OSV aAjax 4 22. ANDERE WEDSTRIJDEN. Vier Bonden wedstrijden. Haarlem: Om den ren prijs. AVB—LVB 6—3. Om den 3en prijs: HVB—N-HVB 2—1 ANDERE SPORTGEBEURTENISSEN. Gymnastiek. Onze Keur-turners, 10 in getal onder lei-' ding van den heer Sommer, hebben het Zon dag te Antwerpen tegen hun Belgische colle ga's minder gemakkelijk gehad dan algemeen verwacht werd. Het vorige jaar in Dordt had Nederland met grooten voorsprong van België gewonnen, zoo dat, daar onze turners ontegenzeggelijk veel vooruit waren gegaan, op een nog grootere overwinning was gerekend. Tot eer van de Belgen kan gezegd worden, dat zij, dank zij hun goede werken, vooral aan de ringen, deze verwachtingen niet tot werkelijkheid hebben doen worden. Doch niet alleen aan het goede ringenwerk van België, is de kleine voorsprong van Ne derland toe te schrijven, doch ook aan het minder goede turnen van de onzen, die alle verwachtingen ten spijt, beslist slechter waren dan het vorige jaar. En juist aan het toestel waaraan de Belgen uitblonken, faalden de onzen. Nederland won met slechts 4 punten voor sprong. De uitslag luidde: Nederland 741.75 p., België 737 75 p. Persoonlijk: I. Van Dam (Nederland) 103 p.j 2. Reynaert (België) 101.50 p., 3. Melkman (Nederland) 100.50 p., 4. Gibens (Nederland) 98.25 p., 5. Ens (Nederland) 91.25 P. en 6. Caranga (Nederland) 90.75 p. De cijfers der overige Nederlanders waren: Brouwer 75.25 p., Agsteribbe 79 P„ Zwaaf 84.75 p., Wijnschenk 89 P-, Van der Vinden (ge wond) 67.50 p. en Jacobs 87.50 p. De wedstrijden werden gehouden in het totaal uitverkochte gebouw van de Vlaamsche vooral haar middenlinie. Het plaatsen werd zelf steeds slechter. Van Run en van Zeyl kre- Opera, gen het hard te verantwoorden. Een kopbal van Schubert kon Boumans nog net onschade- Korfbal, lijk maken en ook een hard schot van v. Ree- nen werd door hem gestopt. Uit een hoek- De 10e interland-korfbalwedstrijd België— schop, goed door Twelker genomen, kopte Nederland werd Zondag te Antwerpen ge- Schubert tenslotte fraai in (o2). Er was toen speeld en door onze vertegenwoordigers met een half uur gespeeld. Af en toe kwam er een 73 gewonnen. vleug van wederopleving in de PSV-ploeg, wat Een beter resultaat dan ooit door de Belgen be- ec ter niet veel baatte. haald. Veel meer dan anders zat er thans gang De tweede speelhelft begon met eemge over- in hun spel, men ging met meer overleg te rompelende aanvallen van Ajax, maar keeper werk en fouten bleven thans achterwege. Boumans had geluk. PSV haalde nog eens op, kwam onweerstaanbaar naar voren en het was Hermans die na 10 min. spelen een kans kreeg die hij met een schitterend schot benutte. PSV behield de overhand door haar geweldig enthousiasme, dat yan de Ajax-verdediging een uiterste inspanning vergde. Een kwartier lang bleef de thuisclub meester van het terrein Een der snelle uitvallen van Twelker bracht diens voorzet voor Schubert's voet, wiens schot den PVS-keeper vallende hield; de terugstui- tende bal stelde denzelfden Ajax-speler in de gelegenheid het derde en beslissende doelpunt te maken. Dat was het keerpunt in den strijd, omdat PSV er toen niet meer in slaagde het initiatief te nemen. Vijf n#nuten later scoorde Rust trad in met 41. Zwemmen. De uitslagen van het door de Antwerpsche Zwemclub georganiseerd zwemtournooi la'* den: 100 M. rugslag dames: 1. mej. Oversloot (ODZ) in 1 min. 22 1/5 sec.; 2. mej. Arnaudh (Antw. ZC.) 1.29; 3. mej. Uyterwijk (Het IJ) 1.34. 100 M. met voorgift voor dames: I. mej- Cre (AZC) in 1 min. 23 sec.; 2. mej. Braun (ODZ) nr. tt -J '«n.1 ÖLUUIUC I v ten Have opnieuw en uit een penalty door I09 (23 escB 3- mei- Vierdag (Het IJ) van Kol verdween de bal ten vijfde maal langs (zo secB Boumans Drie minuten voor het einde wist van den Broek nog een tegenpunt te maken. ydocitas heeft een 0 schoone gelegenheid voorbij laten gaan, om niet als laatste te ein digen. Over het geheel waren de Groningers sterker, speciaal wat betreft de eerste helft. Kort na rost stonden ze zelfs met 3—1 voor !nc?r, >°ar °,nderIinS gekrakeel ging de strijd lust uit de ploeg en kregen de Oostelijken nog gelegenheid om gelijk te maken. De Velo captain gaf in dit opzicht al een heel slecht voorbeeld. Go Ahead speelde eveneens zeeT matig, vooral de gewijzigde voorhoede maakte slecht mdrUk; het Schieten was w"r Werkelijk stonden hier de twee zwakste kampioenen tegenover elkaar De stand is: Ajax PSV Feijenoord Velocitas Go Ahead 29—15 2014 12— 8 519 7—17 werken, zoodat bij een volgende groep bezoekers wel alles in gereedheid zal zijn Naar wij vernemen zal Panorama een der mooiste, zoo niet de allermooist ingerichte jeugdherberg worden van Nederland. Waal en Burg, AUTO-ONGEVAL. Maandag wilde een auto in Waalen burg uithalen om een andere te laten pas- seeren. Waarschijnlijk werd te veel aan den kant gereden, want plotseling zakte de auto naar beneden. Ze bleef echter1singswedTtrifd spekm "°g een beslis" AFDEELING II. Om één plaats in de ie klasse. er in te Vlaardingen Fortuna een punt te ontnemen, door 1—1 te spelen we ke stand met de rust reeds verkregen werd! diend 3 f8 hadden ccn kleine zege ver- De stand is: Xerxes 31206-34 Aerxes 2 1 o 1 2—4 2 Fortuna 3021 4_5 2 ln het Oosten staat de kans van Robur et Velocitas om zich te handhaven, zeer mooi. Deze club sloeg Zondag Rigtersbleek met 2o en heeft uit haar laatste match maar gelijk te spelen, om in de re klasse te blijven. Om één plaats in de ae klasse. KinheimDe Kennemers 42; BFC- Vo\ewijckcrs 32. De 200 M. schoolslag dames: 1. mej. Huybers IJ) in 3 min. 8 3/5 sec.; 2. mej. Luyckx (ODZ) 3.14. 100 M. vrije slag: 1. G. L. Blitz (AZC) in 1 min. 4 sec.; 2. Suit (Het IJ) 1.6 4/5- too M. rugslag: 1. G. Blitz (AZC) in 1 nun. 19 i/5 sec.; 2. Zak'ower (AZC) 1.22 3/5- ochoonspringen: 1. Mette (Het IJ) 7934 P> 2. Vendeven (AZC) 69.69. Estafette 3 X 66 M. voor dames: 1 ODZ (OverslootLuyckzBraun) in 2 min .13 3/5 sec.; 2. Het IJ in 2.374/5; 3. AZC in 2.501/5; Estafette 5 X 66 M.: 1. AZC in 3 min. iri 4/5 sec.; 2. Het IJ 3.22 1/5. Schoonspringen: 1. Van Dcven, S4-*1 pt" 2. Mette, 65.53 pt.; 3. Van Lint 57-33 De waterpolowedstrijd tusschen AZC en Het IJ werd met 7—1 door de Belgen gewon nen (rust 3o). Wieringen- Succes-nieuws. Zondag speelde Succes 1 een wedstrijd tcgc Succes 2, bestaande uit 2 proef-elftallen. half drie blaast scheidsrechter Metselaar «e elftallen in het veld. Direct ontwikkelt 2>en een^vlugge partij voetbal, vooral van de zijde van S. 2 wordt hard gewerkt, er werd wer kelijk goed gespeeld. Kroon maakt voor S- 2 1o en even daarna maakt Kuiper uit een strafschop gelijk (11). Voor rust weet S. 2 een 3—2 voorsprong te maken. Na de thee werd ook met veel ambitie gespeeld en hadden de reserves dikwijls het offensief. Met een 43 overwinning kwam het einde voor Suc ces 2. De wedstrijd Succcs-ads.—BKC-adsp. is tot volgende week, 14 Juni, uitgesteld. oor Donderdag staat een mooie wedstnj °P het programma, n.1. MLD 1 uit Den Heldef komt op bezoek. Naar ons ter oore kw^n1 moet MLD over goede spelers beschikkf') ke( om dus zal het de loop naar het S.-tererin ze wel waard zijn. De wedstrijd vangt aan half acht. De returnwedstrijd wordt gespeeld Dinsda 23 Juni, vermoedelijk wel op het terrein kerpark. Dit zal nog bekend gemaakt worde

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 6