20 Vkorting UNION Derde Blad. BINNENLAND. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. BONTWERKER Een zakelijk meisje. RIJWIEL VAN ZATERDAG 13 JUNI 1931. Het Troelstra-eorl TWEEDE KAMER. LUCHTVAART. De postvluchten naar en i a Indië. Vanaf heden op al onze Zomervossen, Shawls, Zomerkragen, Blauw- en Isabella Vossen WESTSTRAAT 14 Een bankdirecteur voor de rechtbank. Xori ver^aal^ KOOP EEIÏ Communistische ongeregeldheden. De verongelukte duikboot „Poseidon". Het Davistoestel. Oorlog tegen don oorlog. HET VOORZITTERSCHAP VAN DE A.V.R.O. Naar wij vernemen is aan den oud- wethouder van Amsterdam, het raadslid J. ter Haar Jr., het voorzitterschap van de A.V.R.O. aangeboden. De heer Ter Haar heeft dit aanbod ernstig in overweging genomen. (Hbld.) DE RADIOCENSUUR. Bij het hoofdbestuur van de V.A.R.A. is, naar het Volk meldt, de volgende brief van de radio-omroep-controle-commissie ingekomen: Naar aanleiding van het gesprokene door den secretaris uwer vereeniging op 10 Juni j.1. in plaats van de rede van den heer Schevenels verzoekt de commissie op grond van artikel 11 van het reglement der radio-omroep-controle-commissie het bestuur der V.A.R.A. ter verantwoording over haar houding in de vergadering der commissie te komen op 17 Juni a.s. te 11.15 uur. Op uitnoodiging van de directie der N.V. Centrale Arbeidersverzekerings- en Deposito-bank te 's-Gravenhage waren Donderdag vele vooraanstaande personen «it de kringen der soc.-dem. arbeiders partij en het N.V.V. naar het Troelstra- oord gekomen om tegenwoordig te zijn by de overdracht en de plechtige inge bruikneming van den aula-vleugel van het Troelstra-oord. De aula-vleugel bestaat uit een aula en een aantal logeer kamers. Het beheer is opgedragen aan bet bestuur der stichting »Troelst«-oord«. De kosten van den bouw van dezen vleugel,van de inrichtingen meubileering bedragen ongeveer f 125.000, zoodat nu reeds f 225.000 voor dit doel werd be schikbaar gesteld. De aula is een inrichting, waarop zoo wel de centrale als het bestuur van de stichting trotsch kunnen zijn. Onder lei ding van den architeet Mulder, onder wiens leiding ook het hoofdgebouw en de eerste vleugel zijn gebouwd, is hier inder daad iets schoons tot stand gebracht. Dank zy ook de sobere doch smaakvolle eikenhouten betimmering, de meubilee ring en de geluiddempende vloerbedek king, uitgevoerd door de firma Pander te 's-Gravenhage, de hooge ramen, die zeer spoedig zullen worden vervangen door fraaie gebrandschilderde glas-in-lood- ramen naar een ontwerp van Van de Walle Jr., is een geheel verkregen, dat inderdaad rustig doch prettig aandoet. Deze aula is zeker de beste, die in ons land bestaat en ook wat de inrichting betreft geheel in overeenstemming met het doel waarvoor ze werd ingericht. Met den bouw van dezen nieuwen vleugel is men weer een flinke schrede voorwaarts gegaan naar het doel, dat het bestuur van de stichting zich voor oogen heeft gesteld, n.1. dat het niet alleen zou zijn een vacantie-oord, maar in hoofdzaak een studie-oord. In welke mate het reeds in dit opzicht gebruikt wordt, moge blyken uit het feit, dat het vorig jaar niet minder dan 5200 personen aan de verschillende cursussen, die in het Troelstra-oord gegeven werden, heb ben deelgenomen. Naast studie-oord, wil het Troelstra-oord zijn vacantie-oord en ook in dit opzicht kan men over de resultaten tevreden zijn. Tot dusver moesten reeds velen worden afgewezen. Dank zij de nieuwe uitbreiding heeft men nu de beschikking over 135 bedden, waardoor dan tot dus ver aan de aanvragen kan worden vol daan. Toch zal men ook nu moeten vast houden aan den eisch, dat niemand meer dan 7 dagen mag blijven en dat alleen aan die personen logies wordt verschaft, die door hun levensomstandigheden niet in andere gelegenheden kunnen logeeren. Zij, die de gewone prijzen kunnen betalen worden afgewezen. Daardoor kan men meer personen opnemen, die alleen tegen den hier geldenden prijs (f 2.75 per dag, alles inbegrepen) een paar dagen uit kunnen gaan. Zij van wie bekend is, dat vacantie een niet te verkrijgen luxe is, worden ook gratis opgenomen. Ook in andere landen bestaan soort gelijke inrichtingen, doch een instelling zoo geheel in den geest en naar de op vattingen van dezen tyd, bestaat er naar de heer v. d. Walle meende, zelfs niet in Europa. Het terrein dat thans eigen dom der stichting is, beslaat een opper vlakte van 13 H.A. In tegenwoordigheid van zeer vele ge- noodigden had gisterenmiddag de offi- cieele opening van den aula-vleugel plaats. DE LUST TOT REIZEN BESTAAT NOG WEL. Ondanks de huidige malaise is de lust tot. reizen nagenoeg onverflauwd gebleven. Naar uit mededeelingen in de jongste ^^bestuursvergadering van de Neder- Janösche Reisvereeniging blijkt, wei-den eind Mei reeds 68 reizen door rw 1LTen:iïfin« uitgevoerd, waaraan önt ',DtPjm>nen werd deelgenomen. leum-trênprauf .aan™eldine voor de Jubi- begin \uc,|']Sfnm laatst van Juli en vhrt gegaan Fr n--ar Weenen is zeer Vlot gegaan. Er zijn reeds 785 dames pn hoeren voor deze groote reis iZXra ven. Om reis-teohnische redenen nu aantel evenwel niet worden uitgebreid Verder is het aantel deelnemers aan dé reis in het laatst van Juli naar Engeland en Schotland, waarvoor de boot „Prinses Juliana" van de Stoomvaart-Mij. „Zee kind" te Vlissingen speciaal voor de Ned. Reisvereeniging is gereserveerd, van dien aard, dat. opk dezzp interessante reis zeer waam-hijnlijk wordt uitgevoerd. Donderdag wordt, na een regeling van werkzaamheden, de behandeling der Stu wadoorswet voortgezet. Hierbij verdedigt de heer Brautigam (s.d.) een amen dement. tot invoering van arbeidsboekjes. In het nieuwe ontwerp is de kaart ver vallen en er is alzoo geen enkel controle middel meer, zegt spr. Ook de r.k. heer Guit heeft 'n dergelijk amendement, maar de Minister moet er niet veel van heb ben. en beide heeren trekken later hun amendement in. De heer Brautigam doet verder een poging te verkrijgen, dat een over- werkvergunning niet langer dan een week worde verleend, tenzij de vakvereenigin- gen zijn gehoord, en de communist D e Visser tracht gedaan te krijgen, dat de arbeidstijd tot 7 uur worde verkort en de werkweek van 48 tot 40 uur. Hij schetst den toestand in Rusland. Zijn amende ment wordt verworpen. Het amendement Brautigam neemt de Minister over. Van de overige discussies vermelden wij al leen, dat de heer Brautigam voorstel doet voor de instelling van een veiligheidscommissie; hij geeft de cijfers van het aantal ongelukkigen bij laden en lossen, die vrij hoog zijn. De heer D e Visser maakt van de gelegenheid ge bruik om hierbij te wijzen op de onder worpenheid der soc.-dem., die zoo n groot vertrouwen stellen in de regeering. Z.i. is het aantal ongelukken te danken aan een te langen arbeidstijd. De M i n i s t e r zet uiteen waarom hij hoopt, dat de heer Brautigam zijn amendement terug zal ne men, omdat hij er niet mee bereikt, dat deze commissies dwingend worden voor geschreven. De heer Br. handhaaft even wel zijn amendement en hierover wordt Vrijdagmiddag gestemd. Vergadering van Vr^Sag. Het wetsontwerp Stuwadoorswet wordt aangenomen, nadat het amendement- Brabtigam inzake de verplichte instelling van veifigheidscommissies is verworpen. Beide communisten en de heer Braat stemmen tegen het wetsontwerp. Interpellatie Inzake het weren van „De Tribune". Daarna krijgt de heer W ii n k o o p het woo-rd voor hei houden zijner interpellatie over het weren van „De Tribune" uit openbare leeszalen en den stationsboek- hanflell. Spr. merkt op, dat in slechts 20 der ongeveer 50 openbare leeszalen het blad ter lezing lag. Het is het blad, niet slechts van een politieke partij, maar van een wereldbeweging. Het motief was mo reel schadelijke lectuur te weren, dat was ook de voorwaarde voor het rijkssubsidie. Maar er is tal van andere lectuur, welke voor andersdenkenden nog veel kwetsen- der is. Men leze maar eens het werk van Marnix van St. AJdegonde „De Bijenkorf der H. Roomsche kerk". Waarom is „De Tribune" na 24 Dec. 1930 opeens zoo scha delijk geworden? Wat is het verschil tus- schen het blad vóór en na dien datum? Om hetp-een daarin over God is gezegd. Maar dat was niet anders dan het oude lied der Fransche commune: A la lan- terne. Verder om de daarin voorkomende plaat met toelichting Maar wat hebben, vraagt spr., in de middeleeuwen de weder- doopers vroeger niet geroepen tegen de machtige katholieke kerk. Ook Spinoza werd door de Kerk en de Joden vervolgd. We hebben tegenwoordig censuur op elk gebied, en spr. wijst voorts op het getwist onder verschillende dominé's over Gods begrip en Godslastering. Spr. stelt ten slotte een aantel vragen, waaruit blijkt, dat door deze vervolgingen „De Tribune" aanmerkelijk irn abonnementental is toege nomen. Is het dan, vraagt hij verder, geen slag in de lucht om uit een paar dozijn leeszalen het blad te verwijderen? Ook vraagt spr. of de regeering bereid is dezen boycot te doen ophouden. Minister Terpstra zet uiteen, dat de bezwaren aanvankelijk kwamen van den inspecteur en dat het niet de bedoeling was de communisten te knevelen of tegen te werken. De actie is uitgegaan van het Centraal Bestuur der Openbare Leeszalen. Het bezwaar ging dan ook niet tegen het communistisch karakter van het blad, maar tegen de walgelijke wijze, waarop daarin de godsdienstige gevoelens van velen werden gekwetst. Achtereenvolgens worden de vragen van den heer Wijnkoop door den minister be antwoord. In zijn repliek dient de heer W ij n k o o p een motie in, waarin wordt uitre- proken, dat „De Tribune" evenals andere dagbladen in de openbare leeszalen ter lezing dient te leggen en in den spoor wegboekhandel verkrijgbaar dient te zijn. Er ontstaat over deze aangelegenheid nog debat, waaraan o. a. deelneemt de heer Boon (v.b.). Deze vestigt er de aandacht op, dat in „De Tribune" van gisterenavond staat, dat het aantel abonné's, ondanks alle actie bii de verkiezingen, sterk terugloopt, vooral in Noord-Holland en Utrecht. De heer De Visser stuift hierover op en voegt den heer Boon toe: Dat is totaal onjuist. Er staat alleen in, dat in Noordholland en Utrecht het aantal sterk terugloopt. „Kan je niet lezen, ezel?" En de heer Van der Heide (s.d.) merkt op, dat er nimmer navraag was naar de „Tribune" in die 30 leeszalen, waar het blad ter lezing lag. Spr. heeft dit onder zocht. Intusschen is hij het niet eens met de houding in deze tegen het blad aange- tan vertrokken. Het heeft aan boord 169.8 11AB10 Tl v 1*1 lol 11 n V-» m «3 A1 kilogram post en 7.1 kilogram goederen. Na een tusschenlanding van 8 u. 20 tot 9 uur te Palembang, is het om 12 u. 45 te Medan aangekomen. nomen. Hij zal dan ook voor de motie Wijnkoop stemmen. Ook de heer M a r- c h a n t motieveert zijn stem ervóór, een voudig omdat het blad als orgaan eener politieke parti,j in de leeszalen thuishoort. Desgelijks verklaart zich de heer F1 o r is Vos vóór de toelating. Dinsdagmiddag voortzetting. DE FRANSCHE MARINE- BEGROOTING VERLAAGD. De Fransche Kamer heeft gisteren middag na korte beraadslaging de sup- pletoire credieten voor de begrooting van de defensie goedgekeurd. Het voorstel der sociaal democraten om de begrooting van marine met 2.500.000 fr. te verminderen werd door de Kamer aangenomen met 261 tegen 251 stemmen. Hoewel de minister van marine in de minderheid blijft, heeft hij niet de kwestie van vertrouwen gesteld. Franklin Bouillon heeft in de Kamer verklaard, dat hij besloten heeft opnieuw een interpellatie in te dienen in zake de buitenlandsche politiek. REVOLUTIONAIRE ORGANISATIE IN IERLAND. Naar de «Daily Telegraph* meldt, heeft de Iersche overheid gisteren het hoofd kwartier van de republikeinsche orga nisatie overvallen, dat gevestigd was diep" in het bergland bij Dublin. Zij vond documenten, die het bewijs leverden van het bestaan van een militante organisatie, dié tegen den staat was gericht. Zij vond ook honderdduizenden houders met am munitie, 60 geweren, 50 revolvers, vele automatische pistolen en een Lewis-kanon. Men had reeds eenigen tijd lang het vermoeden, dat er een onwettige orga nisatie tot omverwerping van den staat was opgericht. HR. MS. „JAVA" EN „SUMATRA". Hr. Ms. kruiser „Java" heeft Vrijdag middag het dok verlaten teneinde weder in dienst te worden gesteld. Aan het einde van de maand zal Hr. Ms. kruiser „Sumatra" in het dok worden opgenomen ter herstelling van de bij het vastloopen op een onbekend rif in de nabijheid van de Witte Rots opgeloopen schade. RUTII NICOLLS WIL DEN OCEAAN OVERVLIEGEN. Naar Reuter meldt, is Ruth Nicholls, de Amerikaansche vliegster en houdster van het wereldhoogterecord voor vrouwen, die van plan is een transatlantische vlucht te maken, te New York aangekomen. In dien het weer gunstig is, is zij voornemens voor het einde van de week naar New Foundland te vertrekken en vandaar naar Frankrijk over te steken. Binnenland. UI. Het 2®e vliegtuig vertrokken. Donderdagochtend om 6.05 is van Schiphol vertrokken de P.H.-A.F.R., ge zagvoerder Van Dijk, met de Nes als tweede bestuurder en Dunk als boord werktuigkundige. Wat de post betreft: er waren 24 zak ken, 219 kg. 75 gr. bruto, 199 kg. 650 gr. netto. De zending bevatte 15644 brieven beneden 5 gr.; 182 briefkaarten en post wissels; 7498 stukken zwaarder dan 5 gr. en 1152 stukken bestemd voor tusschen- liggende landen. In totaal 24.476 stuks. AmsterdamAthene op één dag. Het 20ste postvliegtuig is Donderdag om 19 u. 25 te Athene aangekomen. Als gevolg van den gunstigen wind heeft men den afstand Amsterdam— Athene, thans op de heenreis, in een dag kunnen afleggen. Te Gaza. Het 20e postvliegtuig is gisterochtend 5 u. 15 uit Athene vertrokken, 11 u. 25 te Caïro geland, daar 13 u. 35 opgestegen en 15 u. 40 te Gaza aangekomen. Het 18e retourvliegtuig ver trokken. Aneta meldt uit Batavia: Het 18e retourvliegtuig is gisterenmor gen om 5 uur 5 van het vliegveld Tjilili- Een lange reeks beschuldigin gen. Anderhalf jaar geëlscht. Voor de Groningsche rechtbank werd Donderdag behandeld de zaak tegen den directeur van het bijkantoor te Groningen der andels en Landbouwbank, welke bank langen tijd in moeilijkheden heeft verke-rd en vervolgens is failliet ver klaar H„m wordi t»» laste gelegd wederrech telijke toeëtoening van verschillende gel delijke bedragen, door deze als beheerder van het bükantoor te doen uitbetalen aan d Groninger Discontobank, waarvan hij ook "irecteur was, terwijl hij wist, dat daartoe - 1-1 was verstrekt: voorts, dat hü in de boeken van het bijkantoor valsche posten heeft doen inschrijven ton rame van inwoners resp. van Snijk en van Groningen. Ook zou hü op 8 Maart 1930 te Gouda valschelijk een telegrafische opdracht hebben gezonden aan de Han dels- en Landbouwbank te 's-Gravenhage om aan de Haagsohe Automobielmaat- schappij een som uit te betalen van f 4200, en tenslotte heeft hü op 9 Mei 1930 te Groningen een valsch recu opgemaakt ten name van iemand anders van effecten ter waarde van 10.000. Verder wordt hij er van, beschuldigd, dat hü als directeur van het Groningsche bükantoor de aanteekeningen in de boe ken onvoldoende heeft- doen geschieden. Na het hooren van de getuigen, werd de zitting geschorst. Requisitoir. Na de heropening heeft de officier van justitie, mr. Rombach, requisitoir geno men. Hij stelde vast, dat de ten laste ge legde feiten bewezen zijn. Als directeur van de Handels- en Landbouwbank heeft bekl. beschikt over bedragen, die op de bank waren gebracht en door deze bedra gen aan de Groninger Discontobank over te dragen, heeft hü verduistering ge pleegd. De officier van justitie haalde voor ver dachte evenwel eenige verzachtende om standigheden aan. Deze heeft zich niet rechtstreeks verrijkt en niet willen ver rijken. Anderen toch hebben van zijn ma nipulaties geprofiteerd. De oprichting van dè Groni nw Discontobank is een onge- kafckig feit "^bleken, omdat verd. geen verstaald van een dergelijk bedrijf had, of schoon velen daarvan de dupe zijn ge worden. Spr. easohte tenslotte een gevangenis straf van een jaar en zes maanden. De verdediger, mr. Muller Massis, be toogde, dat de ten laste gelegde feiten niet strafbaar zijn en vroeg vrijspraak subs. een lichte straf. Ook verzocht hij de recht bank, rekening te willen houden met den duur der preventieve hechtenis. Uitspraak 25 Juni. ONDER DEN TREIN. De 39-jarige W. v. M. uit de Beukelaar- straat te Rotterdam is in de Tolhuislaan aldaar onder een rangeerenden trein ge raakt. Het linkerbeen is afgereden en de rechtervoet is verbrijzeld. Hij is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgeno men. De kantoorbediende Kantors, die bij de groote handelsfirma een zeer bescheiden plaatsje bekleedde, doch die zich vast had voorgenomen „vooruit te komen in de wereld" om eenmaal directeur of toch minstens procuratiehouder te worden, deze kantoorbediende kwam op een lente dag tot de ontstellende conclusie, dat hy verliefd was. Ik schrijf: ontstellende conclusie, want die verliefdheid was voor Kanters zoo ongewoon, dat ze hem beangstigde. Met z'n drie boterhammen met leverworst, door zijn zorgzame moeder verpakt in de krant van den vorigen dag, met de groene ruiten van z'n eensgekeerde pak was hij vertrouwd. Maar de liefde was voor hem dermate nieuw, dat hii zich volkomen „on dersteboven" voelde. De gelukkige jongedame was Hella, de secretaresse van den directeur. Ze had de reputatie degelijk te zijn en onthield zich van het maken van afspraakjes met het kantoorpersoneel. Juffrouw Hella was zakelijk, angstig zakelijk. Ze gebruikte nooit een woord te veel en placht op droge toon te spreken. Niettemin was Kanters verliefd en niet zoo weinig. Hij kocht zich een nieuwe das, die niet zeer smaakvol, doch goed bedoeld was. Maar juffrouw Hella bemerkte abso luut niets van deze poging van Kanters om zijn uiterlük te verfraaien. Toen, op een warmen avond dronk hij, lijnrecht tegen zijn gewoonte in, twee glazen don ker bier. Hü meende daarna, dat hij door deze onverantwoordelijke uitspatting ge noeg opgewonden was om tot „de daad" over te gaan. Hü begaf zich naar huis en haalde pen, papier en inkt tevoorschün. Hü schreef in z'n schoonste schrift: „Lieve juffrouw Hella". Stop. Kanters bekloof zijn penhouder. Hü dacht na. De tijd verstreek. Kanters dacht nog altijd na en consumeerde al denkende fragmenten van z'n penhouder. Een half uur later stond hij op, ver scheurde het papier waarop slechts „Lie ve juffrouw Hella" stond, begaf zich naar een vriend en kwam terug met „Het groot Brievenboek". Hij zocht in den in houd: „brieven bij overlijden... zaken brieven bedankbrievenminnebrie ven Bü bladzijde honderd acht en zestig begonnen de liefdesbrieven in alle soor ten: aan een weduwe met en aan een weduwe zonder kinderen, aan een dame van om en bü de veertig en aan een jong meisje. Keuze genoeg dus. Kanters koos met zorg een pracht-exem- plaar, door den auteur van het „groot brievenboek" gericht aan „mijn teerbe minde Berta". Op eigen initiatief veran derde Kanters het „Berta" in „Hella" en copieerde de brief verder geheel. Hü las zyn werk nog eens over, schreef met veel krullen het adres en kleefde de postzegel van vijf rechts in den hoek. Als zóó'n brief niet hielp. Juffrouw Hella moet den brief ontvan gen hebben, meende Kanters twee dagen na „zijn daad". Niettemin zweeg juffrouw Hella als het bekende graf. Maar... 'savonds bracht de post een forsche, witte envelop. Toen Kanters achterop den naqm en het adres van juf frouw Hella las, wist hij dat hij het groot ste meest romantische oogenblik van zyn leven doormaakte. De brief was maar kort. Twee getikte regeltjes: „Mijnheer, Uw brief van de zooveelste ontvangen. Voor antwoord zie s.v.p. pag. 130 „Het groot Brievenboek". Achtend Op pagina honderd en dertig van „Het groot Brievenboek" schrijft de koopman K aan zijn relatie X: „Ik acht geen ter men aanwezig om op Uw verzoek in te gaan. Uw aanbod lijkt me daarvoor veel te riskant". Inderdaad, juffrouw Hella is een zake lijk meisje (Nadruk verboden). Buitenland. HET LICHTEN VAN DUITSCHE OORLOGSSCHEPEN. In de Scapa Flow is men thans bezig het gezonken Duitsche slagschip Prinz Regent Luitpold te lichten. Woensdag is de boeg boven water gebracht en Donder dag hoopte men het achterschip boven water te krijgen. NOOTLOTTIGE OVERSTROOMING IN ANGORA. Dertig mensehen verdronken. Tengevolge van overstroomingen, die door buitensporig grooten regenval ver oorzaakt zijn, zün in de omstreken van Angora sedert Woensdag 30 menschen verdronken. CYCLOON TE ADELAIDE. De Times meldt, dat te Adelaide een cycloon voor duizenden ponden schade heeft aangericht. Er zyn geen dooden, maar vele gekwetsen liggen in de hos pitalen. 100 huizen zün van hun dak be roofd. Als door een wonder richtte de ontreddering van een kinderziekenhuis geen persoonlyke ongelukken aan. (Zie ook pag. 2 van het eerste blad.) HEVIGE WINDHOOS BIJ SWINEMÜNDE. Het dorp Morgenitz is gisteren door een windhoos geteisterd, die enorme ma- terieele schade aanrichtte. Tal van huizen werden vernield, terwijl vele boomen ont worteld en ook veel vee gedood werd. Op het kerkhof werden grafsteenen omge worpen. Het dorp doet denken aan een slagveld en de bewoners spannen alle krachten in om de schade te herstellen. MIJNONGELUK TE SONGULDAK. Acht dooden. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat tengevolge van een ontploffing in een myn bü Songuldak acht menschen zyn gedood. De materieele schade is aanzien lek. Songuldak ligt in Voor-Azië aan de Zwarte Zee. HITTE IN SPANJE. In Spanje is het op het oogenblik zoo warm als het sedert 1908 niet meer is voorgekomen. Te Madrid stijgt het kwik sedert drie dagen tot 40 graden, in Anda- lusië zelfs tot 50 graden. Te Madrid wer den tot dusverre ruim 50 personen door de hitte bevangen, waarbij twee gevallen met doodelyken afloop. HITTEGOLF IN FRANKRIJK. Sedert drie dagen ligt boven Frankrijk een hittegolf, die zich vooral in de zuide- lijke provinciën (evenals in Spanje) laat gevoelen. In de buurt van Parker zijn temperaturen van 35° C. in de schaduw en 50° C. in de zon gemeten. In veertig jaar is een dergelijke hitte niet waarge nomen. BRAZILIË GOOIT WEER KOFFIE IN ZEE, Binnenkort volgen nog 40.000 balen. In overeenstemming met het plan in zake de bescherming van de Braziliaan- sche koffieproductie zijn thans opnieuw 4500 balen koffie in zee gestort. Binnen kort zullen nog 40.000 balen volgen. TRISTAN DA CUNHA. In het Bngelsche Lagerhuis is Dinsdag gevraagd of de regeering de ontruiming wilde overwegen van het eiland Tristan d'Acunha, vanwege de kosten van de voorziening van de inwoners met levens middelen, terwijl het eiland geen enkele commercieele of strategische beteekenis heeft. De onderstaatssecretaris van kolo niën zeide, dat men er wel eens over had gedacht, maar vanwege den tegenstand der bevolking de gedachte weer had op gegeven. De kosten waren bovendien niet zoo hoog. DE VRIJLATING VAN SCHWARZ GEËISCHT. Het congres te Maagdenburg van de vereeniging van gewezen krijgsgevange nen heeft een motie aangenomen, waarin de vrijlating van den Elzasser Schwarz wordt geëischt, die 13 jaar na het einde van den oorlog te Cayenne nog door Frankrijk gevangen wordt gehouden. Men zie het eerste blad. (Red.) In de motie wordt gezegd, dat Schwarz, die als een slachtoffer van de tegenstel ling tusschen de Duitsche en Fransche bepalingen inzake het staatsburgerschap is te beschouwen, thans eindelyk in vrij heid moet worden gelaten. Ten slotte wordt van de Duitsche regeering ver langd, dat zy al het mogelyke zal doen om dit te bewerkstelligen. "NV. unibnMRIJWIELFABR'EK 'JDEM HULST AAT-I DE DEDEtlSMSAPT Agont: H. J. VAN GRUNNINGEN, Keizerstraat 5456 Tel. 265. Te Keulen. Gistermiddag hebben te Keulen Mühlheim eenige honderden betoogers, meerendeels communisten, gepoogd een optocht te vormen. Toen de politie den stoet uiteen wilde dryven, stelden de betoogers zich te weer. Uit de menigte werd op den politie geschoten, waarop ook deze van de wapens gebruik maakte. Een betooger kreeg een schot in het been. Een inspecteur van politie liep een messteek op. Tenslotte kwam er versterking voor de politie en werden de betoogers uiteen gedreven. Er hadden verscheidene arrestaties plaats. Twaalf politieagenten gewond. By een gevecht tusschen politie, nazi's en communisten dat Donderdagavond te Bremen plaats vond, werden twaalf politieagenten en een groot aantal nazi's gewond, de meesten ernstig. In totaal arresteerde de politie negen communisten, waarvan de meesten in voorloopige hech tenis worden gehouden, omdat zü op heetei'daad betrapt werden, toen zy ge weld tegen politiebeambten gebruikten. De Amerikaansche duikers zün er in geslaagd gistermiddag een stalen kabel om de romp van de «Poseidon* te leggen. Wegens de zware zeeën moest het lichten echter tot vandaag uitgesteld worden. Men heeft niet de minste hoop meer, dat nog een der opvarenden in leven geble ven kan zün. Volgens den Japanschen kapitein van het schip, dat met de *Poseidon« in bot sing geweest is, was de ramp ten eenen- male te wüten aan het feit, dat de «Poseidon* vlak voor de botsing plotse ling van richting veranderde. De kapitein zelf zat op dat oogenblik aan het ontbyt en het schip werd gecommandeerd door den chef van de Ohineesche equipage. Na de botsing werden touwladders neer gelaten, waarlangs de commandant en 24 leden van de bemanning van de onder zeeboot gered werden, voor deze zonk. Het reddingstoestel voor onder zeeërs. De redding van eenige matrozen van de «Poseidon* met behulp van het Davis toestel, wordt veel besproken in do Engelsche pers. Het is de eerste keer geweest dat eenig reddingstoestel in staat bleek, werkelyk schipbreukelingen te redden uit een gezonken duikboot, die zich op den bodem van de zee bevindt. Het toestel is nog niet lang in gebruik genomen, nadat het eerst grondig gepro beerd was. Volgens de illustraties in de Engelsche bladen lijkt een man, die ermede is uitgerust, veel op iemand, die het bekende Engelsche gasmasker heeft opgezet. Een buis als men van de gas maskers kent, loopt van den mond naar een reservoir op de borst van den drager. Een kleine cilinder met samengeperste zuurstof houdt niet alleen als de kraan naar behoefte is opengezet, de ademhaling gaande, maar levert ook de luchtvulling, die den schipbreukeling naar de opper vlakte brengt en hem daar drijvende houdt. Een klem op den neus houdt de neus gaten gesloten voor het water; een waterdichte «stofbril* beschermt de oogen. De groote moeilykheid is om uit de boot weg te komen. Daarvoor is yzeren discipline noodig. Voor de luiken, die het water buitenhouden, geopend kunnen worden, moet de druk binnen en buiten boord gelük worden gemaakt, anders zyn de luiken niet open te krijgen. Men zal dit in den regel moeten bereiken door met behulp van de ventiels de ruimte, waarin de mannen zich bevinden, te laten volloopen. Eerst wanneer zy zün ondergedompeld, kunnen zü dus de luiken openen. Dan moeten zü in volg orde, de jongste het eerst, naar buiten en naar boven zien te komen. Al gaat dit openen onder water minder moeilyk dan het op het eerste gezicht zou lyken, daar het Davistoestel feitelyk een zeer elementair duikerpak vormt, toch moet dit alles eischen van mannen, die in die omstandigheden verkeeren en die in het werk van den duiker onbedreven zyn. Aan boord der Engelsche duikbooten bevindt zich een Davistoestel voor iederen man. En geregeld worden oefeningen daarmede gehouden. Het Berliner Tageblatt heeft dezer da gen naar aanleiding van de onthulling van een gedenkteeken nog eens de verlies-cüfers van den wereldoorlog ge publiceerd. Ziehier wat het blad daaromtrent pu bliceerde: „In de jaren 19141918 werden 13 mil- lioen Duitschers voor den krügsdienst opgeroepen. Daarvan werden gedood 1.885.291 menschen. Hierby komen nog 170.000 vermisten, zoodat men het totaal aantal dooden op rond twee millioen kan stellen. Het getal van de in krygsdienst gewon den wordt met 4.248,151 aangegeven. Met deze getallen staat Duitschland on der de oorlogvoerende volkeren op de tweede plaats. Van de 80 mililoen men schen, die tydens den wereldoorlog onder de wapenen stonden, hadden de afzonder- lyke landen de volgende verliezen: Dooden Gewonden Rusland 2.250.000 5.730.000 Duitschland 1.885.291 4.248.158 Frankrijk 1.350.000 4.340.000 Oosten ryk-Hongarye 1.000.000 2.000.000 Groot-Brittannië 780.000 2.100.000 Italië 600.000 1.000.00 Turkye 300.000 600.000 Roemenië 159.000 150.000 Servië 120.000 160.000 De andere oorlogvoerende landen vol gen met minder dan 100.000 dooden. In totaal word het aantal dooden aange geven door het getal 8.732.000 en het aan tal gewonden door het getal 20.815.000. Byna negen mililoen dooden en byna 21 millioen gewonden.... En dan ook de voor alttjd geknakte gezondheidstoestan den van velen, die niet sneuvelden. En dan het materieele verlies, en andere elle»ide. Het is toch wel goed, telkens opnieuw deze cüfers te vermelden. De menschheid moet weten wat haar wacht, wanneer er geen eind aan wordt gemaakt. De stem der volkeren moet uitgaan naar de ontwapenings-conferentie van het volgend jaar.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 5