Am DENEMARKEN - HOLLAND 0-2 Radiografisch Weerbericht. TEXEL. SPOKÏ m SPUL 1 LUCHTVAART De postvluchten naar en van Indië. Verkeersvliegtuig verongelukt. Marktberichten. r yjak ernstig bij den harden wind liet aan- ijftap, wist men met behulp van spoedig 'jegeschoten hulp met emmers water te jraischen, zoodat de inmiddels gerequi- $rde stoomspuit van Hippolytushoef ?£n dienst had te doen./ Ter-zekering dekt de schade. DE NIEUWE ZAAK VAN DEN HEER RUMP. H. Zaterdag heeft de heer H. G. Rump 3jjn nieuwe zaak in meubelen, waarvan KI zelf de ontwerper en bouwer was, in ge Koningstraat geopend. Zoo wii reeds iji ons vorig nummer vermeldden, ziet ceze zaak er keurig uit. De winkel, die een oppervlakte van 72 m2 beslaat en rijk voor den is met diverse meubelen, geeft zoo wel van binnen als van buiten, door de groote étalageruiten, een prachtaanzicht. De verlichting, op ruime schaal gemaakt, droeg 's avonds veel tot de uitstalling bij. Geen wonder dus, dat het zoowel binnen als buiten voor de zaak vol publiek stond. Een 15-tal groote bloemstukken gaven den winkel een feestelijk aanzien. Deze meubelzaak is de mooiste van ons Bchiereiland. De electr. verlichting werd aangelegd <Jpor den heer P. C. Duijnker. Ook het SÉhilderwerk, door den heer Jb. P. Lont verricht, verdient allen lof. DE VERKIEZINGEN. Een fout in het stembiljet. Bij de oproepingskaarten voor de stem ming voor de verkiezing van leden voor den gemeenteraad alhier, kwam een abuis Yoor. Inplaats van den naam W. van Heerwaarden Jbz. was op lijst 10 (R.-K.) Vermeld W. J. v. Heerwaarde. Aan de kiezers is opnieuw een kaart gezonden waarop de vergissing werd her- stcM. AFGESLOTEN. De rijweg op en langs de kruin van de Rijkszeewering langs het dorp Oude- schild, zal tengevolge van de werkzaam heden aan de dijken vanaf heden tot 1 'Januari 1932 voor alle rijverkeer gesloten ONDERSCHEIDING. De heer M. W. de Graaf te De Cocks- dorp werd bij zijn 25-jarig jubilé als voor zitter van het R.-K. Armbestuur aldaar, begiftigd met het gouden kruis „Pro ecclesia et Pontifice". Z.D.H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Oud-Ade de ÈeerEerw. heer Derksen, die pastoor was te Oudeschild; en tot pastoor te Oude- schild de ZeerEerw. heer Berkemeijer, kapelaan te Leiden. BENOEMING. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer D. Kikkert Albz., thans hoofd eener school te Heemstede werd met algemeene stem men benoemd tot hoofd dér school te iW assenaar. Onze plaatsgenoot, de heer P. Smit, leerling aan de R.-K. Kweekschool voor onderwijzers, behaalde dezer dagen de hete 1. o. Burgerlijke Stand van Texel k van 1315 Juni. GEBOREN: Jacob Sijbrand Marius, z. M. D. Dijt en G. Egerhazij; Frouwtje Triet-je Gerarda, d. v. H. J. Keijser en 'L W. Rab; Anna Maria, d. v. C. Vlaming |n M. Baker; Adriaan Marinus, z. v. A. I. van Liere en J. Daalder. POLITIE. Gevonden: een huissleutel, een rij- jyielplaatje, een fietspomp en een sleutel yan een melkbus. medewerking te verleenen MARKTOVERZICHT. Bij aanvang van de markt was het hier heden met den handel zeer stug: om half negen was nog zoo goed als niets ver kocht. De kooplui bleken aanvankelijk weinig lust tot koopen te hebben; vermoe delijk is met Texelsche lammeren op de keidsche markt vorige week .verloren. Eerst toen de veehouders 1.tot 1.50 minder begonnen te vragen, begon de han del vlugger te worden; om elf uur was er echter nog veel onverkocht vee. De mid- denprijs bedroeg thans ongeveer 20. ^er stuk, als men in aanmerking neemt, dat het aangevoerde vee zwaarder was, is dit ongeveer 1.50 minder dan de vorige jveek. Het blijft echter nog een prijs waar- lede in dezen malaise-tijd de Texelsche Der tevreden kan zijn. De aanvoer neemt ingzamerhand iets af, thans waren pl.m. 1900 lammeren aangevoerd. Bij het afnemen in omvang van de lam- inerenmarkten stijgt hier gewoonlijk de panvoer van ouder vee; er werd althans heden ook belangrijk wat ander vee ver handeld; de koeien waren duur, enkele goede exemplaren brachten 380.op; jbpvallend was wel de hooge prijs van het 'jonge rundvee; enkele pinken werden zelfs [verhandeld voor pl.m. 200; de nuchtere kalveren stijgen eveneens in prijs. Op de aangevoerde paarden werd weinig gebo- Sen, slechts een paar dieren werden ver docht voor pl.m. 300. De varkens, hoewel niet hier ter markt 'aangevoerd, worden in onze gemeente {hans iets duurder verhandeld, de prijs, 'juie in het land wordt geboden bedraagt {hans 17 a 18 ct per K.G., vorige week ct per l K.G. Aan de eierveiling was de handel f^n zeer vlot; de eierenprijs was dan °°9er dan in de laatste weken; eieren van 60 K.G. deden thans een prijs van pl.m. 4.20 per 100 stuks. Den Burg. j OPENLUCHTMEETING S.D.A.P. Zondagmiddag, omstreeks FMt S dD dejbefW°ntrS V3n Den B«rg ver- l^st door de forsche tonen van „Helde - aan de open luchtmeeting van de S.D.A.P., die in het ark zou plaats hebben; voor den aan vang werd nu een propaganda-optocht ge maakt, waaraan het muziekgezelschap medewerking verleende. Na afloop van het concert, sprak de voorzitter van de afdeeling Texel van de S.D.A.P., de heer Jac. Bruin, een kort openingswoord en gaf daarna het woord aan den heer D. C. A. de Zwart, wethou der van den Helder, voor het houden van een propaganda-rede. De heer De Zwart waarschuwde voor het gevaar van ver snippering. Er zijn hier maar even 13 lijsten voor de a.s. gemeenteraadsverkie zing. Als wij de geschiedenis eens nagaan, dan weten wij dat wij het algemeen kiesrecht voor mannen eh vrouwen, aan de S.D.A.P. danken; er zijn vele jaren van strijd noodig geweest om het zoo ver te krijgen. Zelfs de Vrijz.-Dem. waren langen tijd nog tegenstanders van Alge meen Kiesrecht, omdat, zooals ze aan voerden, dan ook de bedeelden aan de verkiezingen deelnamen. Naarmate echter de Soc.-Dem. sterker werden, begon ook bij de andere partijen de liefde vo:r het Algemeen Kiesrecht te groeien. De bourgeoisie heeft zich daarna gelei delijk weder vaster in 't zadel weten te plaatsen en tracht nu stap voor stap de arbeiders weder terug te dringen, naar hun vorige misdeelde positie. Vrienden, neemt stelling hiertegen, voor al door u niet te laten versnipperen in „kleine partijtjes", hiervan kan alleen de reactie voordeel hebben!" Spr. betoogde verder dat de treurige economische toestand, waarvan in bijna de geheele wereld de terugslag wordt ge voeld, en die het eerst op de arbeiders klasse drukt, wordt veroorzaakt door de kapitalistische maatschappij. Wij vleien ons niet met de meening, dat wij in korten tijd, deze ongelukkige maat schappij zullen kunnen omkeeren. Doch wij hebben den plicht, te strijden om te bevorderen, dat het natuurlijk socialistisch ontwikkelingsproces zich snel voltrekt. Daarom ook juist, moet in de gemeente politiek de partij één groot geheel blijven vormen. Het moest eigenlijk niet noodig zijn, de arbeiders te moeten aansporen, met hun stembiljet de partij te blijven steu nen, die hun het stemrecht heeft gegeven. Van de 13 lijsten die hier zijn ingediend zijn er zeker 6 of 7, die geen gemeente program hebben; wat moeten nu candi- daten van zulke lijsten in de toekomst in het belang van de gemeente doen; de kie zer die op zulk een lijst stemt, weet niet eens op welke groep gestemd zal worden bij de gemeentepolitiek; het wordt een voortdurend springen van den hak op den tak. Stemt daarom a.s. Vrijdag allen op lijst 13, dan stemt gij een partij, die steunt op een programma, en waarbij de candidaten bij belangrijke besluiten voeling houden met een vereeniging. De rede werd met luid aupplaus be loond. De heer Jac. Bruin dankte daarna nog den heer De Zwart voor zijn mooie propaganda-rede en het muziekgezelschap voor de merewerking. Omstreeks kwart over vier had de slui ting plaats. A.V.R.O. te aanvaarden, Vrijdag in den loop van den dag aan het A.V.R.O.-be- stuur schriftelijk bericht, dat hij, na ern- stig beraad, met het oog op zijn gebrek aan tijd om de belangrijke functie naar behooren te vervullen, in de aanbieding niet kan tredem DE V.A.R.A. EN DE RADIO-OMROEP- CONT ROLE-COMMISSIE. Waarvoor de V.A.R.A. ter ver antwoording is geroepen. Het artikel 11 avn het Radio-regle ment, op grond waarvan het bestuur der sociaal-democratische omroepvereeniging V.A.R.A. door de Radio-omroep-controle- commissie ter verantwoording is geroe pen in haar vergadering van 17 Juni luidt: „Onverminderd de in het Radio-re glement van 1930 gestelde straffen en de in de machtigingen gestelde boete bepalingen, kan de Radio-omroep-con- trole-commissie aan den Minister van W aterstaat, voorstellen, de verantwoor delijke omroep-organisatie voor een bepaalden tijd niet te doen uitzenden. „De bij toepassing van het bepaalde in het vorige lid vrijkomende zendtijd wordt door Onzen Minister van Water staat, den Radioraad gehoord, over de andere omroeporganisaties verdeeld." Naar men weet had de secretaris der V.A.R.A. naar aanleiding van het verbod tot uitzending van de rede ter herdenking van Matteotti voor de microfoon over deze censuur gesproken. De zinnen, waarom het hier gaat, luiden volgens „Het Volk": „Wij zijn er van overtuigd, dat dit zwijgen van den zender voor de luis teraars ten minste zoo welsprekend zal zijn, als welke toespraak ook. Laten de luisteraars in dezen tijd van stilte her denken den marteldood van Matteotti, geslacht door fascistische moordenaars, op instigatie van hun hoofdman Mus- solini. Laten zij er zich ernstig reken schap van geven, dat de fascistische methoden ook buiten Italië, o.a. in ons z.g. „vrije Nederland" blijken te wor den toegepast, om dan te besluiten tot feilen en onverzettelijken strijd tegen al deze duisterlingen en dwingelanden". - ti DE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR PARIJS. De Koningin, Prins Hendrik en de Prinses zijn gisteravond naar Parijs ver trokken. De Koningin en H.K.H. waren te Amsterdam ingestapt; de Prins kwam in Den Haag in den trein. Z.K.H. werd uitgeleide gedaan door zijn adjudant, lui tenant ter zee le klasse Termiitelen. Het op het perron aanwezige publiek heeft de Koningin by het vertrek van den trein hartelijk toegejuicht. Te Parijs. Parijs, 16 Juni 1931. Met den gewonen trein, waaraan twee salonrijtuigen waren gehaakt, is heden morgen 6 uur 54 min. de Koninklijke fa milie, met gevolg, aan het Gare du Nord te Parijs aangekomen. Vanaf de Fransche grens, werd de trein begeleid door een inspecteur van de Fransche spoorweg- administratie. Er was veel belangstelling aan het station. Verschillende leden van de Nederlandsche legatie te Parijs waren ter begroeting aanwezig, o.a. de gezant, jhr. dr. J. Loudon. Verschillende Fransche autoriteiten wa ren eveneens aanwezig, o.a. generaal Bra- sonnier, als vertegenwoordiger van den president. Bii aankomst was het mooi zonnig weer. SCHEEPSBOUW VAN „FIJENÖORD" WORDT STOPGEZET. Waarschijnlijk reeds over 14 dagen. De afdeeling scheepsbouw van de Maatschappij voor Scheeps- en Werktuig bouw „Fijenoord" N.V. te Rotterdam, zal, naar wü vernemen, binnen zeer korten tijd waarschijnlijk reeds over 14 dagen worden stop gezet. Dit stilleggen van het bedrijf betreft niet de afdeeling waar vaartuigen voor de Nederlandsche marine worden ge bouwd. Dezer dagen is van de werf „Fijenoord" van stapel geloopen het motortankschip „Malvina' voor de Ang'.o-Saxon Petroleum Company. Dit schip zal aan de werf van Wilton Wilton en Fefjenoord staan on der één directie verder worden afge bouwd. HET VOORZITTERSCHAP VAN DE A.V.R.O. De heer Ter Haar heeft bedankt Fanfarecorps", dat met pittige "Ï22 hiuziek een rondgang maakt Het bS" Naar het Handelsblad verneemt, heeft dat het corps nu overaekomen „,.n- e heer J- ter Haar Jr„ die aangezoent Pb nu overgekomen was om'was, om het voorzitterschap van de Het twintigste vliegtuig is Zondag te Karachi aangekomen. Het 20e postvliegtuig is Zaterdag om 4 u. 40 uit Gaza vertrokken en na een tusschenlanding van 10 u. 5012 u. 35 te Bagdad om 17 uur te Bushire aange komen. Zondag is dit vliegtuig om 5 u. 20 uit Büshire vertrokken en om 10 u. 40 te Djask aangekomen. Om 11 u. 35 is het vandaar vertrokken en om 19 uur te Karachi aangekomen. Het retourvliegtuig te Bangkok. Het retourvliegtuig de PK-ATO is om 5 u. 40 uit Medan vertrokken en om 7 u. 44 te Alorstar geland. Vandaar is het toe stel om 8 u. 20 vertrokken en om 14 u. 20 te Bangkok geland. Te Calcutta Het 18e retourvliegtuig is Zondag om 8 u. 50 uit Bangkok vertrokken en om 9 u. 35 te Rangoon geland. Vandaar is het vertrokken om 13 u. 15 en om 16 u. te Calcutta aangekomen. ERNSTIG VLIEGTUIGONGELUK BIJ ESSAU. Twee dooden. Zaterdagmiddag om 17.50 uur is het oefenvliegtuig; van de Anhaltsche lucht- vaartvereeniging in de nabijheid van het vliegveld neergestort. De benzinetank ontplofte en de beide vliegers kwamen om het leven. De machine werd vermeld. PLANNEN VOOR EEN LUCHTPOSTVERBINDING AMERIKA—EUROPA. Naar vernomen wordt, wordt door den directeur-generaal der Amerikaansche posterijen, Brown, de uitvoering overwo gen van de reeds lang in studie zijnde plannen tot het instellen van een lucht1 postdienst tusschen de Ver. Staten en Eu ropa en wel via de Hudson-baai, Groen land, IJsland, de Faröer-eilanden, Kopen hagen en verder met verbindingen naar Engeland, West-, Midden en Oost-Europa. WEER TWEE VLIEGONGELUKKEN IN ENGELAND. Bij een vliegdemonstratie te Cambridge is op een hoogte van 70 meter een der vleugels van een machine afgeknapt. Het toestel stortte neer en werd verpletterd. De piloot is aan de bekomen verwondin gen overleden. Bij een proefvlucht is voorts een watervliegtuig nabij Felixtown neergestort. Beide inzittende vliegeroffi cieren wisten zich op 1000 meter hoogte met behulp van parachute's in veiligheid te stellen. De machine zelf boorde zich diep in de aarde. Vier dooden. Uit Saarbrücken wordt gemeld, dat het verkeersvliegtuig Saarbrücken Keulen, de D. 1455, van een hoogte van 100 M. brandend is neergestort. De bestuurder, een monteur en twee passagiers zijn ge dood. Nader wordt gemeld, dat men over de oorzaak van het ongeluk in het onzekere verkeert. Men vermoedt, dat de bestuur der spoedig na de opstijging van 't vlieg veld te Saarbrücken een hapering heeft ontdekt en terug wilde keeren. Hierbij heeft hij blijkbaar de bocht tekort ge nomen, zoodat het vliegtuig als een steen neerplofte. De linkervleugel heeft daarbij den grond geraakt. De schroef van het toestel boorde zich in den grond en het geheele vliegtuig werd vernield. De lijken van de vier verongelukten zijn geheel verkoold geborgen. De eerste Oranje-zege te Kopenhagen. Overzicht. Het persbureau Vaz Dias was reeds zoo goed geweest Zondagavond bijzonderheden over deze match mede te deelen; bijzonder heden, die elk rechtgeaard voetbalenthousiast met vreugde vervuld zullen hebben. De bla deren, die vanzelf op uitvoeriger wijze dezen internationalen wedstrijd bespreken, bevesti gen zulks volkomen. Inderdaad heeft het Ne- derlandsch elftal een meer dan gewone pres tatie geleverd. Want het beteekent heel wat de sterke Denen op eigen veld te slaan. De Deensche ploeg was op zijn sterkst samenge steld, daarvan waren de Deensche experts over tuigd. En toch zijn het onze oranjehemden geweest, die men weinig kans gaf, die het elftal beslissend geslagen hebben. Het Nederlandsch elftal heeft Zondag voet balhistorie geschreven, door met de traditie te breken en het zoozeer gevreesde Deensche team met 2o te slaan. Dat is een groot, een zeer groot succes; het is zelfs de grootste stap, dien wij in dit seizoen in de goede rich ting hebben gedaan. Want bedacht moet wor den, dat het Ned. elftal nog nooit te Kopen hagen heeft kunnen winnen. Luisteren wij wat „De Telegraaf" in haar beschouwingen zegt van dit gebeuren: „Aan wie hebben wij deze zege te danken? Op zulk een vraag is slechts één antwoord mo gelijk: aan elf Nederlandsche voetballers, die niet alleen hun traditioneele best hebben ge daan en die een techniek bezaten, die wellicht beter, maar in elk geval en dat is het kar dinale punt sneller was dan die onzer tegenstanders. Niet, dat wij voortdurend de meerderen van onze tegenstanders waren. In tegendeel: de eerste helft zette wel is waar met een gelijk opgaand spel in, maar naarmate de tijd verstreek, werden de gastheeren aan merkelijk sterker en men kan dan ook, wat de Denen betreft, gerust spreken van een vrij wel voortdurende meerderheid gedurende de laatste twintig minuten van de eerste helft. Zij combineerden goed dat verklaart en rechtvaardigt den blanken stand bij de rust volkomen maar die combinatie was toch niet zoo goed, of onze verdediging wist voort durend het te korte spel der Denen te onder breken, terwijl bovendien het Deensche schot volkomen faalde." Spel en spelers. Van Run heeft reeds vele goede wedstrijden voor onze ploeg gespeeld, maar dit was verre weg zijn beste. De wijze waarop hij zich op stelde, waarop hij steeds den pijlsnellen mid denvoor Joergensen in bedwang hield, ver sterkt in ons de meening, dat we hier een inter nationaal hebben gevonden, die een goede reputatie tegemoet gaat. Van Run zoowel als Weber'hebben wellicht in de eerste helft, toen een zoo voortdurend gevaar dreigde, den wed strijd voor ons gewonnen. Als ooit een speler zijn verkiezing heeft ge rechtvaardigd, dan is het Weber wel geweest. Wel was zijn werk nog niet in alle opzichten af, maar wie de psychische moeilijkheden kent, die ieder debutant in zijn eersten wedstrijd voor het Ned. elftal moet overwinnen, kan Weber en het Nederlandsche voetbal slechts felici- teeren met de rustige, zekere en trapvaste wijze, waarop hij de gevaren tegemoet trad en meestal ook overwon. Van der Meulen begon ietwat zwak, maar herstelde zich volkomen; vooral na rust trad hij op den voorgrond. De tweede helft van den wedstrijd was het beslissende gedeelte en begon van onzen kant bemoedigend. De middenlinie trok thans mee ten strijde en eenige aanvallen volgden, die het beste deden hopen. Na die eerste vijf minuten volgden er weer zes moeilijke Oranje-minuten met enkele gevaarlijke oogenblikken voor het Hollandsche doel. Maar daarna verzekerde Holland zich van de zege. De beide doelpunten. Elf minuten was er gespeeld, toen Wels een prachtigen pass van Lagendaal benutte, om langs de ver opgedrongen Deensche verdedi ging. te snellen, even naar binnen te zwenken, den toestand te overzien, met meetkundige zuiverheid naar Lagendaal terug te spelen, die vrijstaand weinig moeite had, den geheel over donderden Deenschen doelman geen schijn van kans te geven (1o). Het succes was plotseling, maarwiaarom niet minder fraai en verdiend. En juist het feit, dat dit allesoverheerschende doelpunt juist op een oogenblik kwam, dat voor een Deensche overwinning werd gevreesd, maakte de Hol landsche vreugde te grooter. En niet alleen om het goede en productieve spel van onze voor hoede, maar ook door het fraaie, gedegen werk van onze achterhoede, was dit doelpunt wel verdiend. Maar meer glorie zou volgen. Want vijf mi nuten later bezegelde Lagendaal de zege, door een hard schot van Adam, dat de Deensche keeper slechts ten deele kon houden, in het vijandelijke doel te schieten (o2). De schit terende dribbel, dien Adam uitvoerde, voor het beslissend schot te lossen, brengt dit doelpunt vrijwel geheel op naam van den Grasshopper. Van dat oogenblik af hadden wij de zege in onzen zak. Er speelde slechts één ploeg, de Oranjeploeg. Telkens en telkens weer kon men het fraaie open spel van onze vleugels bewon deren en al was er nog bijna een half uur te spelen, bang voor de overwinning waren wij niet meer. Daarvoor was onze voorhoede van te goede kwaliteit. Men bleek goed gezien te hebben, want Ne derland keerde met de zege huiswaarts. Lagendaal heeft kranig werk geleverd; hij speelde zijn besten wedstrijd, zijn spelverdee- ling was subliem, zijn snelheid grooter dan ooit en het feit, dat de Deensche achterhoede zoo weinig vat op onzen aanval kon krijgen, was voornamelijk te danken aan je wijze waarop hij zijn taak opvatte en uitvo-V.e. Adam was als rechtsbinnen beter dan Tap; de Hagenaar voldeed volkomen aan de ver wachtingen en het was wonderbaarlijk, hoe met zijn verandering van plaats ook zijn spel veranderd bleek te zijn. Hij speelde op zijn nieuwe plaats, alsof hij daar altijd gestaan had. Wels heeft evenmin teleurgesteld. Hij speel de een constante partij zeer fraai voetbal en vooral de zuiverheid van zijn passes en voor zetten maakten zijn spel voor den tegenstander zoo gevaarlijk en voor zijn partners zoo aan trekkelijk. De linkervleugel heeft goed voldaan, met v. d. Broek als de beste. Van Nellen was goed zonder meer; geen opvallende kracht. Ten slotte een woord over de middenlinie. Na een vrij slechte eerste helft heelt zij zich later hersteld, om tenslotte eveneens een aa.i- deel in de overwinning te hebben. Van Heel was de beste van de drie, al speelde hij lang niet zoo goed, als wij hem in andere interland wedstrijden dien tegen België te Antwerpen uitgezonderd wel zagen doen. Ook Paauwe Sr. bleef onder de verwachtingen, terwijl An- deriessen hard werkte als altijd. In den beginne had hij niet zooveel succes, doch later kwam hij er veel beter in. De Denen. De Denen hebben niet in alle deelen voldaan aan den grooten roep die van hen uitging. De voorhoede was het sterkste deel dezer ploeg, ze speelde meesterlijk shortpassing, maar wel eens te doorzichtig. En onze verdediging was te sterk om tot het gewenschte succes te lei den. Het schot kon ook beter. Het spel der middenlinie was wel goed, maar te traag van opzet, hier ontbrak voldoende snelheid en be wegelijkheid. De achterhoede was betrouwbaar, maar speelde toch niet overweldigend, zelfs Tarp niet. Er waren naar schatting een 23.000 toeschou wers. match werd bijgewoond door den Ko ning en de Koningin van Denemarken, die zeer democratisch in een paar gewone rieten stoel tjes (vlak langs de zijlijnen) op de open tri bune hun plaats hadden. DE REST. Kamp. van Nederland. Voor het kampioenschapstournooi behaalde Go Ahead haar eerste zege door Velocitas te Deventer met 51 te slaan. (Rust oo). Promotie en Degradatie. In het Oosten handhaafde Robur et Velo citas zich in de ie klasse door een moeilijke 21 overwinning te Nijmegen van NEC. Robur eindigt met 7 en Rigtersbeek met .5 punten; NEC noteert o punten. Zuid-Limburg werd met een nieuwe ie klas- ser verrijkt, daar Bleijerheide de ie klasser Wilhelmina ten tweede male klopte; thans met 1o. Bleijerheide eindigt met 11 punten uit 6 wedstrijden en Wilhelmina met 7. Voor 1 plaats in de 2e klasse van afdeeling I deed Hollandia goed werk door Kennemers met 43 te slaan. Voor idem in afd. II zorgde HVC voor een groote verrassing door op eigen veld met o3 van BFC te verliezen. De 2e beslissingswedstrijd tusschen DJK en EVC, nu te Purmerend gespeeld, is door de 3e klassers met 31 gewonnen, die dus niet degradeeren. Uitslagen andere ontmoetingen. A'damsch ElftalWSC (Weensch profclub) 1—3. Praag: Tsjecho-SlowakijeZwitserland 73 3, rust 13- H.R.C.—B.M.T. 5—3. Een goede xe helft. HRC's oefenmatch tegen BMT kan, wat de eerste speelhelft betreft, als zeer geslaagd wor den beschouwd, ondanks den nogal hinder lijken wind, die bijna dwars over het veld stond. De opstelling thans door de elftalcommissie geformeerd de Wijn was alsnog door Beier vrvangen was beter dan de vorige. Er was meer verband aanwezig; ook het positie kiezen en de onderlinge combinatie was beter ver zorgd. Als Schapenkötter eenmaal op zijn nieuwe plaats ingespeeld is de spil niet al te veel afdwaalt, dan kan van deze opstelling nog veel verwacht worden. Het ging werkelijk goed. In de voorhoede verrichte de linksbinnen ook nu weer prima werk, die zijn oogen de kost gaf en het leder geen minuut te lang bij zich hield. Hij, zoo ook de watervlugge rechtsbuiten, waren nog de besten van den aan val, van wie het grootste gevaar kwam. Hun spel was goed onderlegd, geen op-hoop-van- zegen-spel. De anderen pasten zich goed aan, maar de middenvoor zocht het doel wel eens te hoog en de linksbuiten gaf nu en dan de bewijzen niet altijd op die plaats gespeeld te hebben. Als combinatie echter heeft de voor hoede stellig voldaan. De middenlinie was beter dan anders, ze liep althans goed mee en bleef niet staan. Toonde een schakel te zijn en verdeelde haar tweeledige taak op de juiste wijze, door, voor zoover noo dig, zoowel avanceerend als definitief te spe len. De spil dient er evenwel voor te waken, zijn plaats zooveel mogelijk te houden. Het is natuurlijk goed de kanthalves bij te springen, maar men neemt daarna zijn plaats weer in. Dit nu vergat hij wel eens. Achter ging het ook goed, al vinden wij de Wijn wat doortastender, meer resoluut in zijn spel. Zijn plaatsvervanger greep wel eens te laat in, maar daarom was deze nog geen failure. De keeper tenslotte deed zijn werk op de bekende wijze. Bij de Hagenaars waren eenige handige spe lers, zooals de rechtsbuiten, linksbinnen en rechtshalf, maar de ploeg op zichzelf vormde niet zoo'n mooi geheel. Er waren nogal eens hiaten. Het schieten was best en de keeper, een zeer lenige knaap, zeker de beste van allen. De backs werkten niet altijd even secuur, maar gaven blijken meester in het buitenspel- zetten te zijn. Een wel nuttige maar in een vriendschappelijke ontmoeting geen aanbeve lenswaardige tactiek. Daar zoo'n methode het spel spoedig doodt en de tegenpartij ontmoe digt. Zooals reeds gezegd, het vertoonde vóór rust, was het aankijken volkomen waard. HRC had toen het windnadeel, maar veel maakte dat niet uit. Het was n.1. een snel wisselend, over- en weergaand spel; bij HRC gaf de rechtervleugel den toon aan, bij BMT de lin- kerwing. Van die kanten ontstonden de gevaat- lijkste situaties, een gevolg ook al van de windrichting. Maar de roode rechtsbuiten bleek betere capaciteiten te bezitten dan de BMT-linksbuiten. Bovendien werd er toen zeer fair cn vriendschappelijk gespeeld. HRC doelpuntte het eerst door haar links binnen, maar deze goal werd geanuuleerd voor buitenspel. Even later wisten de gasten die in dezelfde kleuren speelden als WFC met een mooien kopbal de leiding te nemen. Lang bleef deze stand niet zoo; de Racing-voor- hoede, voornamelijk geleid door rechtsbuiten en linksbinnen, was geregeld in actie en com bineerde keurig. De linksbuiten kon echter den bal maar niet goed voor doel krijgen; beter deed dat zijn collega aan den overkant. Uit een voorzet van den laatste scoorde de links binnen met een magnifieken kopbal, en de rechtsbuiten persoonlijk was het die met een vliegend schot zijn club aan de leiding hielp. Nog voor den interval werd het 31, via denzelfden speler. Een keurig doelpunt! Ge scoord juist in een periode toen de Hagenaars in het offensief waren. Deze periode was verreweg de mooiste, want de 2e helft van de match is een ware teleur stelling geweest. Bijna een half uur lang wer den de HRC-attaques geregeld gebroken door den buitenspelval, op handige wijze door de blauwwitte backs opgezet. Herhaaldelijk snerpt het fluitje van den referee voor buiten spel, dan voor den linksbuiten en dan weer voor den middenvoor, soms de geheele voor hoede. Niet altijd was de beslissing van den scheidsrechter juist, maar in de meeste geval len toch wel. Ver stonden de BMT-achter- spelers naar voren, zoodat de roode voorhoede haar meeste aanvallen reeds in de kiem ge smoord zag. Deze geheel onnoodige tactiek het was toch een oefenwedstrijd? deed de animo bij HRC geducht verslappen, wat te begrijpen was. Ook werd er toen nogal eens te forsch gespeeld, te veel op den man, in tegenstelling met de ie helft, toen daarvan geen sprake was. Ook he* publiek gaf luide zijn misnoegen te kennen over het spel der Hagenaars. HRC's sterk overwicht baatte zoodoende niet veel, alleen een plotselinge doorbraak had succes, toen de rechtsbinnen een pass van den middenvoor goed oupving en ongehinderd in zette (4-1). Een kans om den achterstand te verkleinen, werd door BMT onbenut gelaten, daar haar rechtsbinnen op het goede oogenblik leelijk faalde. Het laatste kwartier werd er weer meer spel gegeven, hoewel het peil van voor de rust toch niet bereikt werd. Toen er in het HRC-straf schopgebied een onregelmatigheid begaan werd, wisten de blauwitten hieruit den stand tot 4—2 terug te brengen. Stolk viel toen_uit en werd vervangen door Stompedisse de Racing-schutters ook hun best deden, hel Haagsche keepertje hield ed alles uit en keerde de hardste schoten. Bovendien faalden links buiten en middenvoor van H. eenmaal gewel dig na een goede scoorkans. Kort voor het einde werd nog een keer het net gevoneen met 5—-2 kwam het einde. De scheidsrechter kon wel voldoen, al blq het feit waar, dat een profeet nooit in zijn eigen land geëerd wordt. En dat alleen omdat hij na rust een paar maal een vergissing be ging inzaker off-side-posities van HRC. Texel-nieuws. De adspiranten van de sportvereeniging „Texel" hebben onder leiding van de heeren Dapper en N. de Graaf Zaterdag en Zondag j.1. een prettig uitstapje gemaakt naar Koog a/d Zaan. Het doel was het spelen van een halve competitie tegen de adspiranten van KFC Ilei uitstapje werd meegemaakt door 2 elftallen er 1 3 invallers. KFC heeft de jeugdige rexclschs voetballers twee zeer prettige dagen bezorgd Zaterdagmiddag werd één wedstrijd gespeeld, n.1. het Texelsche B-elftal tegen KFC B. Deze wedstrijd eindigde in een gelijk spel: 2—2. Na afloop hiervan werd een pleziertochtje ge maakt naar Amsterdam; aan dit tochtje werd. ook deelgenomen door de KFC-adspiranten, het stond onder leiding van een commissie van 7 personen uit de leden van KFC. Op dit tochtje werd door de jongelui volop genoten. Des avonds keerde het gezelschap naar Koog a. d. Zaan terug waar de Texelsche jongelui overnachtten bij ouders van KFC- adspiranten. Zondag speelde eerst weder Texel B tegen KFC B. Deze wedstrijd werd door Texel gc wonnen met 41. Daarna Texel A tegen KFC B; deze wed strijd won eerstgenoemde club met 3I- Ver volgens Texel A tegen KFC A; in dezen wed strijd vielen 2 Texelsche spelers uit, KFC won met 42. De Texelsche adspiranten hebben zich kra nig gehouden; een bizonder woord van hulde aan den heer Dapper, die zich zooveel moeite getroost om een sterke adspirantenploeg te vormen, is zeker niet misplaatst. Het gezelschap keerde Zondagavond met de boot van 6.55 naar Texel terug. De wedstrijden te Koog a. d. Zaan werden door zeer veel pu bliek bijgewoond. De. jongelui waren over het uitstapje en de ontvangst aldaar ten zeerste voldaan. Als zegeteeken brachten de adspiran ten een zilveren plaquette mee en iedere speler van het B-elftal het bekende voetbal-zakdoekje. Zondagavond speelde een ZeevaartschiVl- elftal tegen een comb. Texel 1Texel 2. De algemeene verwachting was, dat ZVS dezen wedstrijd wel zou winnen; het Zeevaartschool elftal viel echter tegen, de combinatie won met S—3. Succes-nieuws. J.1. Zondag speelden alleen de Succes-adsp. tegen BKC-adspiranten en wisten dezen wed- stijd in een vlottend spel te winnen met 6o. OOSTENRIJKSCHE PROFS NAAR ONS LAND. Een uitgebreid programma. Nu de Oostenrijksche profs Schotland en Duitschland op zulk een overtuigende wijze hebben geslagen, is het van de Nederlandsche clubleiders goed gezien, sterke prof-teams naar ons land te laten komen. W.S.C. komt het eerst op bezoek en speelt de volgende wedstrijden: Zaterdagavond 13 Juni des avonds om halfacht in het Stadion tegen het Amsterdamsche elftal, 14 Juni tegen D.F. te Dordrecht, 17 Juni tegen A.D.O. in Den Haag. 20 Juni tegen 't Gooi te Hilversum. 21 Juni tegen Eindhoven te Eindhoven. 24 Juni tegen RCH te Haarlem. Daarna komt Wacker op bezoek. Deze ver eeniging heeft een vijftiental wedstrijden op haar programma. Voorts komt nog de Oosten rijksche amateur-kampioensclub criketer, die van half Augustus tot begin September in Ne derland eenige wedstrijden zal spelea ALKMAAR, 15 Juni. Veemarkt. Aangevoerd 49 vette koeien 240 390, handel matig; 10 vette kalveren 50 80; vette kalveren per kg. 11.10; 42 nuch tere kalv. slacht 824; 476 vette varkens zware per kg. 0.340.41, handel goed; zou ters niet genoteerd. AMSTERDAM, 15 Juni. Veemarkt. Aangevoerd 420 vette koeien, ie kw. 11.04, 2e kw. 0.86—0.98; 3e kw. 0.70 0.84; mindere soorten 0.640.70 per kg. slachtgewicht; 150 melk- en kalfkoeien 275 370; 199 vette kalveren, ie kw. J 0.56—0.64; 2e kw. 0.500.54 per kg. levend gewicht; 92 nuchtere kalveren 714; 36 schapen 27 33; 42 lammeren 26—31; 960 varkens, vleesch- varkens wegende van 90110 kg. 0.440.45, zware varkens 0.420.44, vette varkens 0.38—0.40 per kg. slachtgewicht; 264 paar den 80220. BROEK OP LANGENDIJK, 15 Juni. 1600 bos wortelen 8.8011 per 100 bos; 12.700 kg. tomaten: A 37.4039; B 34.60; C 37-IO—37.S0; CC 30.50; 37,600 kg. aard appelen: Schotsche muizen 9.5011; drie lingen 8.9011.50; kleine 4.806, alles per 100 kg. Eierenveiling Pluimvee-Tuinbouwvereen. TEXEL, 15 Juni. Aanvoer 23295. 5862 kg. p. 100 3.804.50, 6266 kg. p. 100 4.10—4.70, 6670 kg. p. 100 4.60—5.00; kleine eieren 3.203.80; eend eieren 3.103.30; piepkuikens (vorige vei ling) 1.525 p. kg.; oude kippen 0.650.70 p kg.; jonge hanen 1.05 p. kg. TEXEL 15 Juni. Veemarkt. 6 paarden 225325; 1 veulen; 8 koeien 290380; 3 pinken 150180; 6 kalveren 4570; 11 nucht. kalv. 1015; 2927 lammeren 1823; 3 schapen; 6 schram men 203523 biggen 914; S korf oude kippen 1.001.50; 10 korf jonge hanen o. 100.80. PURMEREND, 16 Juni. 497 koeien: 260 vette koeien p. kg. 0.96 1.02, stug; 122 gelde 160320, stug; 80 melk 260375, stug; 35 stieren 0.700.80, matig; 72 paarden 80—200, matig; 46 vette kalveren 11.20, stug; 290 nuchtere kalveren v. d. slacht 9-30, matig; 104 nuchtere kalveren v. d. fok 1830, matig; 72 vette varkens v. d. zoutcrij 0.29—0.30, stug; 400 vette varkens v. d. slacht 0.340.40, matig 64 magere var kens 10—22, matig; 246 biggen 610, stug; 234 schapen 24—35, stug; 18 bokken 3— 16, matig; 481 lammeren 1625, matig; piep kuikens 1.201.50. Eeierenveiling. Kipeieren 3.504.50; eendeieren 3.30, alles per 100 stuks. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 16 Juni. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteriologische Instituut te de Bilt. Hoogste stand 767.5 te Weenen. Laagste stand 750.3 te Stornoway. Verwachting: Meest matige Z. tot W. wind, betrok ken tot zwaar of half bewolkt, waarschijn lijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 7