BEIBEBflOtLMMM UUIIEUSSEKZi. NIEUWSBLAD VOOR DEM HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. No. 6977 EERSTE BLAD DONDERDAG 18 JUN11931. 59ste JAARGANG Bultonlanataeh overzicht Het 6risisgevaar voor Duitschland geweken. - Ook de Engelsche regeering blijft aan. - De nieuwe Fransche president aan het woord. - Vertrouwen in de Fransche regeering betuigt. - Het Oostenrijksche kabinet afge treden. - President Hoover over de economische crisis. FEUILLETON .DRAGON" Het verblijf der Koninklijke familie in Frankrijk. Zoo gemakkelijk te wasschen Zoo moeilijk te verslijten Kleur-, wasch- en zon-ecltt Man doodgestoken. COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, 11.Modeblad resp. 1 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.fr.p.p.6ct. herschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag, Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 - Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekstl dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Met gevaar voor de Duitsche en Engel- sche regeering is geweken, al is de crisis dan ook op hot laatste moment voor komen. De Berlijnsche correspondent van het Hbl., die zich over het afwenden van het gevaar voor de Duitsche regeering danig verheugd heeft (en wie zou het niet met hem doen?) telefoneerde Dinsdag avond aan zijn blad: De dreigende kabinetscrisis, die nog hedenmiddag onafwendbaar scheen, is vermeden. De huishoudelijke commissie van den Rijksdag wordt niet bijeengeroe pen. Rrüning blijft! We zijn hier in Duitschland langzamer hand wel gewend geraakt aan plotselinge veranderingen van den politieken baro meter'. De sprong echter, dien hij vanmid dag heeft gemaakt een sprong van „storm" naar „bijna goed weer" voor de regeering is tódh wel bijster groot ge- weert. Vammidag om drie uur heeft de rijks kanselier nog eens weer- met de leiders der sociaal-democratie onderhandeld. Maar, daar beide partijen halsstarrig aan hun standpunt vasthielden, andermaal zonder resultaat. En in parlementaire kringen had men clan ook algemeen den indurk, dat een breuk onvermijdelijk was geworden. Inderdaad bleek er in de sociaal-demo- cratisohe fractie, die even na drieën weer bijeenkwam, een sterke stroom in g te zijn, die het er op aan wilde laten komen. Indien dr. Brüning zoo onverbiddelijk bleef, moest hij, meende men, daarvan zelf maar de consequenties dragen. Hij mocht niet verwachten, dat de sociaal-democra tie te zijnen behoeve politieken zelfmoord zou plegen. Klaarblijkelijk hebben partijvrienden intusschen den ^kskanselier duidelijk gemaakt, dat hij met zijn besliste weige ring, om den sociaal-democraten ook maar ©enigszins tegemoet te komen, te ver was gegaan wat ook de democratische bla- dep vanavond eenstemmig betoogen. No» vóór de fractievergadering der S. P. D. beëindigd was, deed dr. Brüning een compromis-voorstel: Hii verklaarde zi8h bereid zoo ^'oeclig mogelijk iet de fracties in onderhandeling te treden over een eventueel© wijziging van de noodver ordening, mits men thans' afzag van het bijeenroepen van de huishoudelijke com missie. Zijnerzijds had hij er dan geen bezwaar tegen, dat deze commissie over eenige maanden, in geen geval echter vóór Augustus, biieenkomt om de nood verordening te behandelen. I>it com p rom is -voorste 1 werd door de sociaal-demoeraten met een zucht van ver lichting aanvaard. Toen de vergadering van het Senioren convent begon, deelden de sociaal-demo craten dan ook mede, dat ze hun voorstel tot bijeenroeping van de huishoudelijke Commissie introkken. Onmiddellijk namen de communisten dit voorstel over, maar het werd tegen de stemmen van de drie oppositiepartijen communisten, Dufcisch-nationalen en nationaal-socialisben verworpen. Ook de oorspronkelijke voorstellers, de sociaal-democraten, stemden er tegen en redden zoodoende voor de zooveelste maal ihet kabinet-Briining. zou zijn geweest van een kabinetscrisis, herzien in een vorm, die de regeering, op een paar details na, kon aanvaarden. Het komisch element schijnt bij de op lossing van deze crisis niet onderbroken te hebben. De Londenscbe corr. van het Hbl. seint daarover aan zijn blad: De liberalen en arbeiders zijn weliswaar tot overeenstemming gekomen, doch het resultaat van de negendaagsöhe crisis is zeer komiek, daar de voorzitter van de des betreffende Lagerhu iseomm issi e reverend Dunnico het amendement buiten de orde verklaarde als ziinde niet toepasselijk op het aan de orde ziinde artikel en daar het den grondslag veranderde van de belas ting. Op deze mededeeling volgde in het dichtbezette Huis en op de overvolle pu blieke tribunes luid en langdurig gelach De liberale Lagerhuis-fractie kwam hierna bijeen. Zü besloot Maandag een nieuw artikel voor te stellen, waarin het amendement vervat is. De nieuwe oude president van Frank rijk, Doumer is immers 74 jaar oud, ver klaart in zijn boodschap aan het parle ment, dat hij zal voortgaan, land, volk en staat te (Menen als onpartijdig arbiter in het kader van de republikeinsohe wetge ving. Hii zal medewerken tot de volmaking van de democratische instellingen, o. a. op het gebied van het onderwijs aan de ar beiders op zoodanige wijze dat zij op den maatsdhappelijken ladder omhoog kunnen komen. Doumer prees den wil tot goede ver standhouding, openhartigheid en goede trouw voor het oplossen van tusschen de staten hangende quaesties. Hii constateer de, dat de strijd tegen de economische ma laise buitengemeen gecompliceerd was door de problemen van de regeling van den oorlog en de uitvoering van de ver dragen, Frankrijk zou volhouden bij de veroordeeling van de geheime diplomatie en handelen in het volle licht van den Volkenbond. In de Kamer is een motie van vertrou wen met 312 tegen 260 stemmen goedge keurd. In Oostenrijk is een kabinetscrisis ont staan door het aftreden van den minister van binnerüandische zaken Winkl'er, die ais vertegenwoordiger van den Landbond in de regeering zat. Het ontslag werd ge motiveerd met de mededeeling, dat zijn partii de verantwoordelijkheid niet kan dragen voor de waarborgen, die de regee ring blijft aangaan voor de Kreditanstalt, waarvan de eerstvolgende zelfs tachtig imllioen dollar zou bedragen,. Voor de bijeenkomst van de huishoude lijke commissie heeft de regeering toen beslot enin haar gefheel af te treden. De bondspresident heeft het ontslag aan vaard. Ook de Engelsche regeering hehoeft niet heen te gaan, ook daar is op het laatste nippertje de crisis afgewend. De liberalen bobben bun amendement op de grondbe- lestingwet, dat bii aanneming de oorzaak Een rede van den Amerikaanschen pre sident Hoover over de economische we reldcrisis is van genoeg belang om daar in dit overzicht de aandacht op te vestigen. Üeze rede werd uitgesproken voor het re- puhlikeiosdhe verbond van uitgevers in den staat Indiana. Spr. wees er in zijn in leiding op, dat de huidige economische crisis alle tot dusverre plaats gehad heb bende crisis verre overtreft. De voornaam ste oorzaak hiervan moet niet in Amerika gezocht worden, maar in de funeste gevol gen van den wereldoorlog: zwaren belas tingdruk, stijgende wapening, sociale en politieke onzekerheid, ontwrichting van het economische leven. Spr. wilde den economischen nood der volkeren niet on derschatten. De Ver. Staten zijn echter economisch zelfstandiger dan welk land OOK. Spr. gaf daarna een uitvoerig overzicht van de maatregelen van de regeering ter bestrijding van de crisis. Hij verdedigde het douanetarief, dal de Amerikaansche arbeiders tegen de concurrentie uit het buitenland moet beschermen. Hii zegde den farmers verdere hulp toe en bepleitte handhaving van het thans bestaande loon peil. Hii wMgerde het economisch leven door .ieuwe belastingverhoogingen te treffen en bepleitte stopzetting van de immigratie tot op het moment, dat de laatste werklooze Amerikaan werk zal hebben gevonden. Spr. verwierp ten stel- ligstehet idee van werkloozenzorg van staatswege, waardoor het bestaan nog meer gedrukt zou worden en welke instel ling naar zijn meening een soort premie, voor de traagheid zou zijn. Na nog gewe zen te hebben op de sociale maatregelen, die de regeering denkt uit te voeren, ver klaarde Hoover tenslotte met optimisme vast te houden aan het vertrouwen in de sterkte der Amerikaansche traditie. DE STERKTE VAN HET JAPANSCHE LEGER. Het ministerie van oorlog dat steeds strenge geheimhouding bewaard heeft ten aanzien van de sterkte van de mili taire macht, publiceert de cijfers die voor de ontwapeningsconferentie aan den Vol kenbond zijn verstrekt. Het leger telt 231.000 manschappen en officieren, de gendarmerie 2210, het politieleger in Korea, Formosa en Mantsjoerije onge veer 20.000. De militaire luchtvaart om vat acht regimenten met 623 toestellen, maar dit aantal zal waarschijnlijk nog stijgen. GROOTE BEVOLKINGSAANWAS IN JAPAN. Tengevolge van een aanzielijke vermin dering van het aantal sterfgevallen en een kleine verhooging van het getal ge boorten, is de bevolking van Japan het vorig jaar met 912.595 zielen vermeer derd. In 1930 werd de bevolking geteld op 64.759.000 zielen. door THE DARK OHAPTER 34) ik ben een vervloekt ezel!" zei hij. „Annabelle niet," merkte Rawlins op. „Wat is ze van plan te doen? Wil ze me vervolgen?" Rawlins schudde lachend het hooid. „Zoo dom is ze niet. En waarom zou ze je vervolgen? Ga je dan niet met haar i trouwen?" „Denk je, dat ik stapelgek ben? Trou wen met een koriste?" „Waarom niet? Koristen zijn wel met hertogen getrouwd." „O Rawlins, houd je mond! Vertel me liever, wat ik moet beginnen." Kane's» stem begon te trillen en ofschoon hij nu bleek zag, was zijn voor hoofd klam van het zweet. „TV aai om laat je haar niet eens op zicht komen? Misschien zijn ze wel alle maal in eens dol op haar," stelde Rawlins voor. „Ik durf niet," barstte Kane los. Wat moet ik doen?'' „Je zult haar nog wel een beetje langer lj.et hof maken. Zoo gaat het meestal, totdat ze op een goeden dag je vader tegen het lijf loopt, en dan veranderde Kane kreunde. Plotseling Rawlins van tactiek. „Ben je bereid Annabelle op te geven? vroeg hij. „Ja, dadelijk." „Dat dacht ik wel. Je hebt geen fut ge noeg om het aan te leggen met koristen, vriendlief. Maar als je bereid bent haar op te geven, zal ik zien, wat ik voor je kan doen. Begin maar met dien brief te verscheuren. Het kan me geen laars sche len, wat er in staat verscheur hem. Heb je haar dikwijls geschreven?" „Niet zoo heel dikwijls." „Ooit iets er in beloofd?" Kane dacht even na en schudde toen het hoofd. „Erg verliefd?" „Neen." Kane's stem klonk weifelend en niet heel overtuigend. „Misschien kunnen we er dan nog iets aan doen. Je verdient het niet. Je behoor de met haar te trouwen. Je zult haar nog een keer moeten opzoeken; ze heeft me niets verteld over brieven. Ik weet waar achtig niet, waarom ik je help, maar ik zal mijn best doen." Rawlins wist het natuurlijk heel goed. Het strookte niet met zijn plannen, dat een koriste in de familie Kilbourne opge nomen zou worden. Hij gaf niets om Kane. Hjj verdiende Annabelle; maar er waren anderen, behalve Kane. „Je zei, dat Hilda haar gezien heeft, begon Kane ineens. „Wat denkt ze „Dat weet ik niet," antwoordde Raw lins, hoewel hij geloofde, dat hij het w kon raden. Zwijgend had hij de veiant- woordelijkheid op zich genomen van ae haarspeld en nu zou Hilda het blonde w vindt" je ïoverdreven, Maar zonder m'n py pje ,URAGON-'5hag, zou in niet kunnen leven. PURE VIRGINIA 5HA6 I5C.TS.PER KJONS R/JPBPUIM VAft HUUR PtJTMj en QlUP/O Voor pijp en cigaret meisje ook wel op zijn rekening schui ven. „Misschien denkt ze wel, dat jij Kane zweeg vol hoop. „Misschien wel. Maar ben je van plan mij telkens weer de schuld te geven?" „Voor jou is het iets heel anders, Raw lins, het kan jou om zoo te zeggen geen kwaad doen, maar voor mij „Kane, je bent een ellendeling. Houd je mond." Kane zag, dat lui het meende en zweeg. Rawlins keek hem koel aan, stond toen op en liep naar de deur. „Ik weet niet of ik iets voor je doen kan," zei hij. „Ik zal wel eens zien; maar als ik je er op betrap, dat je weer in Annabelle's buurt komt, of haar brieven schrijft of haar opbelt, dan sleep ik je voor je vader en moeder en Hij' eindigde zijn bedreiging met een gebaar, dat blijkbaar de algeheele ver nietiging van Kane Kilbourne moest be duiden, en liep de kamer uit. Kane slaak te een diepe zucht, haalde den brief te voorschijn, las hem aandachtig over en scheurde hem aan stukken. „Ik kan het niet uitstaan, als Annabelle hem heusch aardig vindt," mompelde hij. „Het- was best, dat hii haar van hier weg- troonde, maar hij moest zijn plaats niet vergeten. Vervloekte kerel!" Toen Rawlins uit Kane's kamer kwam, zat Marian hem boven op de trapleuning op te wachten. „Hilda is razend," begon ze. „Zal wel," merkte hij op. „Heb me met gehouden aan een afspraak." „Het is niet om de afspraak. Het is de onbekende blonde." „Heeft ze het gezien?" De ontvangst te Parijs. De correspondent van de „Nw. Rott. Crt." te Parijs meldt: De ontvangst van de Koninklijke fami lie aan het Noorderstation heeft zich door hartehjken eenvoud gekenmerkt. Op tijd stoomde de gewone nachttrein binnen. De vele passagiers bogen zich uit de raam pjes om van de ontvangst getuigen te zijn. Aan het station was alles vermeden, wat de aandacht had kunnen trekken. Slechts een tapijt was gespreid voor het portier, waar de Koningin, Prinses en Prins uitstegen. Daar werden zij opge wacht door den gezant en mevrouw Lou- don, de andere hooge leden van de legatie, evenals door den chef van het protocol, het hoofd van het militaire huis van den president van de republiek, een vertegen woordiger van den minister van buiten- landsche zaken en een adjudant van maarschalk Lyautey. Vriendelijk begroetten de gasten den heer en mevrouw Loudon. De gezant stel de de Fransche heeren aan de Koningin voor, die zich eenige oogenblikken min zaam met hen onderhield. De Fransche heeren kusten haar de hand. Er waren, ondanks het vroege uur, veel fotografen van Fransche bladen en bui ten stonden veel, hier vertoevende land- genooten. Deze hieven luide hoera's aan toen de Koninklijke familie in den open auto stapte. De hooge gasten dankten vriendelijk voor de spontane hulde. Deze verdubbelde, toen de auto wegreed, door andere auto's met leden van de hofhou ding gevolgd. Door den stralenden ochtend ging het naar het dal van de Chevreuse. Later: De Koninklijke familie heeft nog een korten tocht gemaakt door de om geving van Chevreuse. Bij de villa Les Tilleuls waren ter verwelkoming aan wezig de burgemeester van Chevreuse, dr. Rigal, die tevens geneesheer is, en de prefect van de Seine, de heer Bonnefoy Sigour. Deze heeren zijn door de Ko ningin na aankomst op Les Tilleuls ont vangen, waarbij H. M. haar bewondering uitsprak voor de omgeving van Chevreuse en haar dank betuigde voor de hartelijke ontvangst. Een aantal inwoners van dit dorpje, dat zeer landelijk gelegen is, en in de om geving waarvan zich verschillende groote villa's bevinden, o.a. van den Noorschen gezant te Parijs, den heer Gade, was samengestroomd bij Les Tilleuls om de aankomst van de Koninklijke familie bij te wonen. Te kwart over tien is er uit gereden tot het maken van een autotocht in de omgeving. In het dorp zelf wijst niets op de aan wezigheid van de hooge gasten. De plaat selijke gendarmerie is versterkt, doch de veiligheidsmaatregelen zijn zoodanig ge troffen, dat de Koninklijke familie in geenerlei opzicht in haar vrijheid wordt gehinderd. De Koningin heeft het grootkruis van de orde van den Nederlandschen Leeuw verleend aan den heer Paul Doumer, president van de Fransche republiek. Naar het graf van den Onbe kendten Soldaat. Donderdagmiddag te 1 uur zal de Ko ninklijke Familie een krans leggen op het graf van den Onbekenden Soldaat. „DE TIJD". Wordt niet verkocht. Uit Amsterdam meldt men: De Dinsdagmiddag gehouden aandeel houdersvergadering van „De Tijd" heeft het door de vorige vergadering genomen „En of!" „En het jou verteld?" „Ja!" „Wat heeft ze gezegd?" „O, een heeleboel," zei Marian. „Maar dat komt er niet op aan. Wat ga je aan Hilda vertellen?" „Dat weet ik nog niet. Heb jij soms een idéé?" „Ga je het haar vertellen van Kane?" Rawlins keek haar even onderzoekend aan. Marian had soms iets grlezelïg-slims. „Wat van Kane?" vroeg hij. Marian glimlachte veelbeteekenend en keek hem recht in de oogen. „Of neem jij de blonde schoone voor eigen rekening, Wade?" vroeg ze. „Ik geloof, dat we hier te doen hebben met kleine potjes, die groote ooren heb ben," zei hij. Marian schudde het hoofd. „Neen! Als je tenminste bedoelt, dat ik heb staan luisteren aan Kane's deur, dan vergis je je. Zoo gemeen ben ik nog niet, Wade; maar ik wist, dat je in Kane's ka mer was. Daar ben je regelrecht heenge gaan, zoodra je thuis kwam; je hebt zelfs niet eens de zaak aan Hilda uitgelegd. Dat heeft ze me verteld. Het is dus duide lijk genoeg, dat die juffer heelemaal niet bij jou hoort. Dat zou Hilda ook begrijpen, als ze wist, waarheen je was gegaan; maar dat weet ze niet. Ze is op het tennisveld en mept als een razende tegen de ballen. Ik ben je gevolgd, toen je thuis kwam, om uit te vinden, waar je naar toe ging; het is dus heusch niet de moeite waard om tegen me te jokken. Het heeft iets te ma ken met Kane." „Je zult nog eens meer te weten komen, dan goed voor je is," zei Rawlins ernstig. besluit tot verkoop van dat blad aan de „Maasbode", gecasseerd. „De Tijd" blijft bestaan! Alle commissarissen zijn afge treden. Tot president-commissaris werd benoemd mr. Witteman. BEDRIJFSVEREENIGING VOOR ZIEKENGELDVERZEKERING VOOR HET GROOT BAGGERBEDRIJF EN AANVERWANTE BEDRIJVEN. (B.Z.G.B.) Deze Bedrijfsvereeniging (B.Z.G.B.) heeft 15 Juni te Rotterdam hare alge- meene ledenvergadering gehouden ter vaststelling o.m. der balans en rekening en verantwoording over 't boekjaar 1930. Uit het jaarverslag blijkt, dat niettegen staande de moeilijkheden waarvoor men in den beginne door gemis aan praktijk kwam te staan de algemeene gang van zaken en de bereikte resultaten slechts redenen tot tevredenheid hebben gegeven. Hoewel de Bedrijfsvereeniging het ka rakter draagt van een omslagvereeniging zijn in werkelijkheid de leden-werkgevers eigen risicodragers. Het oorspronkelijk als proef gevolgde systeem om de leden werkgevers ieder voor zich het zieken geld aan de bij hen in dienst zijnde ver zekerden te laten betalen is gebleken volkomen geslaagd te zijn, zoodat besloten werd hiermede door te gaan. De Bedrijfs vereeniging blijft daarbij echter het ver antwoordelijke orgaan. Dit resultaat is in hoofdzaak verkregen door de goede samenwerking tusschen de werkgevers en de aangesloten vakver- eenigingen. Bijzondere zorg werd besteed aan den modischen controledienst, welke eigen aardige moeilijkheden met zich mede bracht in verband met de over het ge- heele land verspreid liggende wooncentra der verzekerden. Het aantal ziektegevallen bedroeg 1.020 met een gemiddelden duur van 21.1 ziektedagen per geval. Aan ziekengeld werd 98.209.13 uitbetaald. De totale kos ten, uitbetaald ziekengeld inbegrepen, bedroegen 1.73 van het uitgekeerd loon. De algemeene kosten zijn zeer laag ge weest en bedroegen slechts 0.23 van het loon. Over de vrijwillige verzekering, waar van de organisatie tegen het einde van het boekjaar werd opgebouwd, maar die eerst in 1931 in werking is getreden, zijn nog geen cijfers gepubliceerd. De B.Z.G.B. is aangesloten bij de Fede ratie van Bedrijfsvereenigingen aan welk Instituut woorden van waardeering in het jaarverslag worden gewijd. Groote sorteering, in effen en gewerkt, 75 cent per el. Verkrijgbaar bij: Leiop naam op den zelfkant Vraagt onze stalen -collectis Binnenland. In de Wagenstraat te 's Gra- venhage. Maandagnacht, kort voor twaalf uur, is in de Wagenstraat te 's Gravenhage een misdrijf gepleegd, dat den 35-jarigen chauffeur H. Nieuwenburg het leven heeft gekost. Ter hoogte van het café-restaurant Le Perroquet had een woordenwisseling tus schen twee personen plaats gehad, waar bij de een den ander ten slotte een klap had gegeven. Daarna scheen de twist af- geloopen, hoewel de eene partij den tegenstander, die zich op de fiets verwij derde, nog even trachtte na te loopen. Kort daarop echter werd de man, die per fiets zich had verwijderd, wederom in de Wagenstraat, bij den in gang van de Bijenkorf, stervende aan getroffen. De geneeskundige dienst werd onmiddellijk gewaarschuwd, doch de man „En jij zal nog eens meer hooi op je vork nemen, dan je dragen kunt," merkte Marian op. „Wat is het voor 'n meisje?" „Een heel verstandig meisje," antwoord de hij voorzichtig. „Zeker verstandiger dan Kane. Is ze erg onfatsoenlijk?" „Voor zoover ik weet is ze heelemaal niet onfatsoenlijk." Marian zuchtte. „Ik dacht, dat het een echt schandaal zou worden," zei ze; „vooral toen ik hoor de, dat ze zoo blond was. Bah! Ik wou, dat ik haar gezien had. Ik heb ook altijd pech. Hoe heet ze?" „Het is beter, dat we over haar zwij gen." „Wees voorbereid op Hilda," waar schuwde Marian. „Ik zal haar beneden gaan en haar mijn verontschuldigingen aanbieden." „Ik denk niet, dat je daarmee ver zult komen, Wade Rawlins. Als ik in Hilda's plaats was, zou je er tenminste niet mee j opschieten." Rawlins lachte, terwijl Marian zich met een gewichtig knikje van de trapleuning liet glijden. „Wat ben je van plan? Ga je Kane van haar bevrijden?" vroeg ze. „Ik heb nog niet eens gezegd, dat ze hem lastig valt." „Dat hoeft ook niet. Dat weet ik. Wees in ieder geval voorzichtig, Wade. Je kunt niet zoo heel ver gaan met Hilda. Ik zou het ellendig vinden, als ze je wegstuur den." „Ik ook," bekende hij. „Zei je dat Hilda op het tennisveld is?" „Ja! Maar houd je groot. Als ik jou was zou ik me heelemaal niet verontschuldi gaf inmiddels den geest. Bij onderzoek bleek hij door messteken te zijn gedood. Het stoffelijk overschot werd naar het gemeentelijk ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. De politie, onder leiding van commis saris Kramer, was intusschen reeds bezig met het onderzoek, dat aanvankelijk wei nig steun vond in gegevens, omdat sléchts zeer enkelen iets van het misdrijf had« den vernomen en de dader de vlucht ge nomen. De verslagene, in den kring van zijn bekenden Nico genoemd, was gehuwd en vader van eenige kinderen. Hij woonde in de Van der Vennestraat. Uit de voorloopige gegevens kon na getuigenverhoor ook enkele bezoe kers van Scala hadden het slachtoffer zien loopen een signalement van den vermoedelijken dader worden opgemaakt. Deze man, de ongeveer 30-jarige D. PI., wiens signalement in den afgeloopen nacht door de politie werd rondgezonden, is Dinsdagochtend slapende aangetroffen in een schuurtje aan den Moerweg. Bij zijn verhoor aan het hoofdbureau van politie zeide hij, Maandagavond laat zóó beschonken te zijn geweest, dat hij zich niets kon herinneren van hetgeen hij ge daan had of wat er met hem was gebeurd. Verscheidene getuigen herkennen in PI. den man, die met den verslagene heeft gevochten en ook zijn er onder deze ge tuigen, die P. in het bezit van een mes hebben gezien! Bij zijn aanhouding is er op P. geen mes gevonden. De in verband met den doodslag aan gehouden D. P. is tegen den middag met het lijk van d§n verslagene geconfron teerd. Naar ,wjj vernemen, heeft hfl vol hard bij zijn verklaring, dat hij zoo be schonken moet zijn geweest, dat hü zich van het gebeurde niets meer weet te her inneren. Wel gaf hij toe, dat hij N. van vroeger van aanzien kende. Dinsdagmiddag is P. in bewaring ge steld. gen," zei Marian. Ze keek hem na, terwijl hij naar be neden liep en boog zich over de leuning om te zien, hoe hij er van boven uitzag. „Als ik een jaar of vijf ouder was, zou ik hem wel aan kunnen! En nu naar Kane?" Ze liep zonder plichtplegingen Kane's kamer in, evenals Rawlins gedaan had. Ze zag hem voor het raam staan. Hij starde somber nar den tuin. „Heb je geld, Kane?" vroeg ze. „Blut," antwoordde hij somber. „En je bent me al vijf dollar schuldig." „Ik wou er tien van maken. Jij bent m_is- .schien blut, maar toch nooit zoo erg als ik. Ik heb maar vijf dollar noodig. Die kan je me toch wel geven." „Ik heb je gisteren gezegd, dat ik je geen cent meer leen en ik doe het niet ook." Hy wendde zich weer naar het raam, ten teeken, dat hü het gesprek als geëindigd beschouwde. „Maar alles is vandaag veranderd," zei Marian minzaam. „Heelemaal veranderd. Gisteren was ik een onwetend meisje, maar vandaag ben ik een wijze vrouw." „Dat maakt nog geen verschil van vijf dollar," mopperde hij. „Schiet op en hin der me niet langer." Marian glimlachte koel, streek met de hand door het haar en slenterde langzaam de kamer door. „Alleen, omdat je onbeleefd bent," zei ze, „en gierig, eisch ik tien dollr in plaats van vijf, Kane Kilbourne!" „Loop rond," zei hij mat. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1