HELOERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 18 JUNI 1931. (TWEEDE EN LAATSTE BLAD) N.V. STOOMWASSCHERIJ „DEN HELDER" Uitslag van de Gemeenteraadsverkiezing, gehouden op Woensdag 17 Juni 1931. De samenstelling van den ouden raad. Eenige nabetrachtingen. De Gemeenteraadsverkiezingen GROOTE C0NFECTIE-0PRUIMING Ziet onze speciale étalages. te Alkmaar. STADSNIEUWS GEMEENTERAAD. Totaal uitgebrachte geldige stemmen Totaal uitgebrachte geldige stemmen Totaal 11955 Totaal uitgebrachte geldige stemmen Gekozen zijn: 1 Clhr. DennC.BOT; 2Gem. Belang W. BIERSTEKER 2 X; 2 Oppositie Partij: J. J. SCHOEFFELENBERGER, J. TIESSEN; 3 Vrijz. Democraten W. DE BOER, L. F. VAN LOO, J. B. F. MEIJER; 7 S. D. A. P.: D. C. A. M DER VAART, It. BOOGAARD, G. A. MINNES, J. H. DE NIJS, A. SPEUR, I. S. SCHARE geb. SODENKAMP; 2 Anti Rev. G. J. EIJLDERS, S. F. MONHEMIUS; 1 Chr. Hist. Unie: C. VAN DAM; 3 R.-Kath. Staatspartij P. A. SMITS, TH. A. A. TERRA, P. Th. LUIJCKX. Woidt na loting beslist dat de heer Biersteker zitting heeft voor Kieskring I dan is gekozen de heer Feenstra Kuiper. Loot hij voor Kieskrieg III, dan is gekozen mevrouw DekkerKlik. Uitgebrachte stemmen in de 18 stembureaux. Totaal Christen-Democraten. G. Bot H. van Zweden Joh. Bais Pz. T. Sluiter M. de Waard Gemeentebelang. Kieskring I. W. Biersteker A. W. Dekker—Klik A. Grin P. Feenstra Kuiper S. Jaring J. Geurts S. Eriks R. Kastelijn H. Schenkius Jac. J. Verfaille K. J. Westhoeve E. Woud Kieskring II. A. W. DekkerKlik W. Biersteker P. Feenstra Kuiper A. Grin S. Jaring J. Geurts S. Eriks R. Kastelijn H. Schenkius Jac. J. Verfaille K. J. Westhoeve E. Woud Kieskring III. W. Biersteker P. Feenstra Kuigpr A. W. DekkerKÏik A. Grin S. Jaring J. Geurts S. Eriks R. Kastelijn H. Schenkius Jac. J. Verfaille E- J. West hoeve E. Woud 779 24 17 34 8 862 145 68 89 26 5 7 51 1 7 32 13 19 462 195 78 17 4 5 1 2 3 7 3 9 324 205 41 98 4 8 1 2 5 9 2 7 382 Kieskring III. W. de Boer 419 L. F. van Loo 181 J. B. F. Meijer 36 Jb. de Vries 11 J. Kreuger 21 P. J. Trap 7 A. van de Poel de Haas 31 L. W. de Leeuw J. Dekker 11 S. Coltof 7 H. Schol 1 C. Bot 8 733 1168 Oppositiepartij. J. J.Schoeffelenberger 673 J Tiessen 156 W. Bruul 179 J. Kwekel 16_ Vrijz.-Dem. Bond. Kieskring I. W. de Boer 187 L. F. van Loo 49 J. B. Meijer 29 Jb. de Vries 37 A. van de Poel—de Haas 16 1024 L, W. de Leeuw P. J. Trap Ji Kreuger P. J. van Steenbergen G. H. KalffBom C. Bot J. J. Kistemaker Kieskring II. W. de Boer L. F. van Loo J. B. F. Meijer J. Kreuger Jb. de Vries 3 5 6 8 17 8 4 369 419 166 49 .15 4 A. van de Poel—de Haas 67 P. J. Trap H. Schol L. W. de Leeuw J. Dekker J. J. Peeman S. Coltof 3 7 2 4 9 19 764 Soc-Dem Arbeiderspartij Kieskring I. D. C. A. de Zwart 1068 P. S. van der Vaart 14 R. Boogaard 100 G. A. Minnes 13 J. H. de Nijs 4 A. Speur 40 J.S.E. Scharff-Sodenkamp W. Kraak 1 D. van der Mast P. J. Paap G. Dol 2 P. J. Schmidt 1242 Kieskring II. D. C. A. Zwart 991 P. S. van der Vaart 4 R. Boogaard 26 G. A. Minnes 23 J. H. de Nijs 2 A. Speur J.S.E. Scharff-Sodenkamp 2 W. Kraak 2 D. van der Mast P. J. Paap G. W. Groothoff J. D. Kalt Ï866 2 1 1058 Kieskring III. D. C. A. de Zwart 1466 P. S. van der Vaart 10 R. Boogaard 81 G. A. Minnes 27 J. H. de Nijs 4 A. Speur 3 I.S.E. Scharff-Sodenkamp W. Kraak 2 D. van der Mast P. J. Paap 1 S. Bosma J. W. Schippers 2 1596 3891 Anti-Rev. Partij. G. J. Eijlders 980 S. F. Monhemius 135 P. van der Veer 58 J. Plaatsman 29 W. de Boer 10 E. F. van Heuvel 5 K. Biersteker 6 F. C. Teerink 4 J. Bommel Sr. 2 W. van Die 2 W. Vlot 1 J. Kramer Kz. 4 Chr.-Hist. Partij. Ir. C. van Dam 382 J. van Zwijndrecht 27 H. Verkerk 13 J. H. Pasman 3 J. de Geus N. W. Korver 10 R.-K. Staatspartij. P. A. Smits Th. A. A. Terra P. Th. Luyckx C. Ran W. J. Meskers J. C. van Amersfoort G. J. Moester 1236 437 D. J. Boom 4 P. B. Plasmeijer 4 A. v. d. Wouw 20 Ï460 De samenstelling van den Raad. S. D. A. P. Vrijz.-Dem. Vrijh.bond Gemeentebelang Oppositie (Schoeff.) R.-Kath. Anti-Rev. Christ.-Hist. Christ.-Dem. 1923 1927 1931 2 3 2 1 Da nieuwe onderzeeboot O. 13, die Dinsdagmiddag, na gehouden proef vaart, ijx onze haven ligging nam. De oude raad bestond uit de volgende leden: Gem. Belang: E. J. Bok, Mevr. A. W. Dekker-Klik, W. Biersteker en E. Woud. Vrijz.-Dem. L. F. v. Loo, W. de Boei en J. B. F. Meijer. Oppositie-partij: J. J. Schoeffelenber- ger en G. J. de Wit. S.D.A.P.: A. Speur, R. Boogaard, J. H. de Nijs, P. S. v. d. Vaart, D. C.| A. de Zwart en G. A. Minnes. Chr.-Historischen: C. v. Dam. R.-Kath olieken: P. A. Smits, Th. A. A. Terra en A. J. J. M. v. Gessel. Anti-Revolutionairen: G. J. Eijlders en ir. S. F. Monhemius. De S.D.A.P. 1 zetel winst, Ge meentebelang 2 verlies; de heer Bot weder in den Raad. Ook de heer Tiessen verschijnt ten tooneele. Wij hebben het van de week, in ons verslag betreffende de vergadering van de S.D.A.P. reeds geconstateerd, dat de verkiezingsactie voor den Raad kalm is verloopen. En ook de verkiezingsdag zelf legde daarvan nog eens weer getuigenis af. Van bepaalde levendigheid en span ning, zooals de ouderen zich die van vorige verkiezingen herinnerden, was geen sprake. Ook de reclame-op-het-nip- pertje, het uitreiken van groote massa's materiaal, had op veel kleiner schaal plaats dan vroeger. De vrijz.-dem. hadden kans gezien met eenige duizenden kleine biljetjes onze straten te bestrooien, het aan den wind en de reiniging overlatend dat zaakje te redderen. Van de zijde der S.D.A.P. werden aan elk bureau kleine biljetjes uitgereikt, terwijl Gemeentebe lang overal een „sandwichman" geplaatst had met een groot reclamebord, eèn laatste poging, welke gezien het resultaat, niet veel uitwerkte. Trouwens, wij heb ben nooit in de kracht van een dergelijke reclame geloofd; als men zóó ongeschoold is, dat een dergelijk verzoek nog bekeer lingen zou kunnen maken vlak bij de stembus zelf... nu, dan verdient men eigenlijk het kiesrecht niet te bezitten. En van ongeschooldheid of van onwetend heid betreffende de beteekenis van zijn stem als kiezer, geeft het huidige kiezers corps gelukkig geen blijken meer. In tegendeel. Verder was er in bepaalde bureaux, o.a. die in de scholen op de Vischmarkt, nog reclame gemaakt voor den heer Bot, welke, gezien het resultaat, wèl haar wer king heeft gedaan, alsmede voor de anti revolutionairen, maar daarmede is dan over deze laatste pogingen om zieltjes te winnen, ook het laatste woord gezegd. Het was een lust te zien met «hoeveel zekerheid en zelfbewustheid de kiezer en niet het minst ook de kiezeres! van thans zijn of haar stembillet weet te ge bruiken, en duidelijk is merkbaar de grootere scholing, die men in den loop der jaren heeft gekregen. Die scholing komt ook vooral uit in de afwezigheid van persoonlijke lijsten; men heeft er de nadeelen van ondervonden, men heeft be merkt, dat in zeer vele gevallen de stem op zoo'n lijst verloren is, en men heeft zich meegaan de zuiver principieele par tijen gegeven. Uit onderstaand staatje blijkt de per centsgewijze toename dezer principieele stemmen. 1927 1931 meer 1689 1866 177 of ruim 10 3134 3891 757 bijna 24 1328 1460 132 10 1067 1247 180 17 Van deze partijen zijn het de christ.- hist., die achteruitgegaan zijn: 1927 512 stemmen, 1931 437, minder 75 stemmen of 15 Voor de niet-principieele partijen en groepen (dat zijn dus die, welke niet op een speciaal politiek programma arbei den), is de verhouding als volgt: 1927 1931 inind. Partij Schoeffenb. j gjI024 ,42 of 1995 1168 827 of ruim 40 °/o 12 Vrijz.-Dem. S. D. A. P. R.-Kath. Anti-Rev. Gemeentebelang Partij Schoef" Lijst Tiessen Hier is dus van een achteruitgang sprake, welke met name voor Gemeente belang den vorm van een catastrofe aan- nem. Deze partij heeft het vermoedelijk aan het feit, dat zij in de afgeloopen periode als regeeringspartij, instede van oppositiepartij, meende te moeten fungee- ren, te danken, dat zij nu gehalveerd in den Raad terugkeert. En de heeren Ties sen en Schoeffelenberger, die zich broe derlijk vereenigd hebben nadat èn de heer Geurts èn de heer Trap achtereen volgens zich aan de leiding van den heer Schoeffelenberger hadden onttrokken, deze beide heeren, zeggen wij, hebben liet niet te danken aan toename hunner stem men, dat zij in den Raad komen. Als nieuw element krijgen we dan de chr.-dem. partij. Na het vertrek en de non-activiteit van den heer A. P. èn later zijn broeder J. H. Staalman, was de chr.- dem. partij vrijwel tot een mythe gewor den, en wij gelooven dat de heer Bot dan ook meer om zijn persoon dan wel om het chr.-dem. beginsel, gekozen is. De sterke groei van de S.D.A.P. met bijna 24 had tot gevolg de vermeerde ring van haar vertegenwoordiging in den Raad met 1 zetel. Zij is daarmede weer op het peil van 1919 gekomen, vormt nu V, deel van den Raad, en zal met de vrijz. en de democraten van rechts een compromis moeten vinden voor het leiden onzer ge meentelijke politiek. De wethoudersver kiezing levert dan ook naar onze meening geen al te groote moeilijkheden op sociaal- en vrijzinnig-democraat tezamen met wethouder Smits. Een drietal nieuwe raadsleden zullen hun entree doen. Den heer Bot kennen velen uit een vroegere periode; hij heeft steeds aller sympathie gehad, ook al was men het met zijn beginsel niet eens, om zijn persoonlijkheid, zijn eerlijke rondbor stigheid van Hollandsch zeeman. Omtrent mevrouw SeharffSodenkamp, die als tweede vrouw in den Raad komt voor de S.D.A.P. kunnen wij den lezer niet inlich ten. De derde is de katholiek P. Th. Luyckx, omtrent wien valt te vermelden dat hij alhier 9 Juni 1893 geboren werd en dus thans 38 jaar oud is. Na de 3-jarige H.B.S. te hebben doorloopen, is hij eenige jaren buiten de gemeente werkzaam ge weest, doch werd pl.m. 13 jaar geleden deelgenoot in de bekende zaak van zijn vader, welke hij thans alleen drijft. Al spoedig trok de heer Luyckx in het kath. vereenigingsleven de aandacht en heeft hij hierin dan ook een zeer actief aandeel. O.a. is hij vice-voorzitter van „Katholiek Helder", voorzitter van „De Hanze", voorzitter van de Spaarbank „St. Antonius van Padua", secretaris van de „Jeugdraad", raadslid van de „Joseph- gezellenvereen." en bestuurslid van de „Kath. Landdagen" in Holland's Noorder kwartier. Op het oogenblik dat wij dit schrijven, is nog niet met zekerheid te zeggen of mevrouw DekkerKlik weder in den Raad terugkomt. Loting zal dit moeten uitmaken. Valt deze ten nadeele van mevr. Dekker uit, dan zal in haar plaats voor Gemeentebelang komen dr. P. Feenstra Kuiper, leeraar aan het Kon. Instituut. Tenslotte en wij bewaarden hem, zooals men het beste bewaart voor het laatst, de heer Tiessen, de groote be- I zuiniger. De man van den Bond tegen 'den hoogen belastingdruk, specialist in belasting-aangelegenheden, enz., waardig pendant inderdaad van den heer Schoef felenberger. Hij ontbrak in onze vroed schap tot dusver; het door beide heeren ge publiceerde programma bevatte een aantal desiderata, welke verbluffend waren van eenvoud en originaliteit. Het is onbegrij pelijk, dat bijv. nooit eerder een fractie op het idéé gekomen is om belasting naar draagkracht te heffen of 0111 bij werke loosheid productieven arbeid te doen ver richten, dat men steun gaat verleenen waar dat noodig is, zelfs als het den bur gemeester in eigen persoon betreft, dat men bij vacatures rekening houdt met bevorderingen en overcompleet. Het is onbegrijpelijk, dat al deze schoone zaken door de Oppositiepartij zijn ontdekt. Aan dit alles zal de heer Tiessen te zamen met zijn partijgenoot-opposant Schoeffelenberger, arbeiden. Voorwaar, de zeven roode raadsleden, welke nu de leiding krijgen, zullen een heele kluif hebben aan den heer Tiessen, reken maar! Maar wij publiek, zullen er van profiteeren in den vorm van lage belas tingen. Als de heer Tiessen dan óók maar niet, net als zijn collega, wil bezuinigen op begrootingsposten, die niet bestaan! A.s. Dinsdag krijgen we de beëediging van een nieuw lid voor den ouden Raad, die evenwel als oud-lid voor den nieuwen Raad geen kans meer kreeg van zijn leider en nu voor een of twee vergaderin gen beëedigd wordt. Een kluchtspel is niets, vergeleken bij de vermakelijkheden die ons de Oppositiepartij nu reeds biedt en nog ongetwijfeld zal laten volgen. En nu: de Raad is (wordt) ontbonden: leve de nieuwe Raad! Uitgebracht 13.343 stemmen, waarvan vrijz.-deniocraten 1253 r.-k. 4215, chr.-hist. 1187, s.d.a.p. 2836, vrijheidsbond 1852,„rev. socialisten 345, anti-rev. 655. Gekozen zijn 2 vrijz.-democraten, Sietsma en mej. Carels, beiden aftredend; 7 r.-k., Van Slingerland, Keesom, Woldendorp, Kla ver, Geels, Venneker en Keijsper (de eer ste 6 aftr.); 2 chr.-hist., de aftredende leden Ringers en Vogelaar; 6 s.d.a.p., de aftredende leden Westerhof, Bonsenia, Bakker, Bulens en Van Drunen en v. d. Vall (deze laatste in de plaats van mevr. Helleman, die niet herkiesbaar was, om dat haar man gemeente-ambtenaar is); 3 liberalen, de beide aftredende leden Thomson en Govers en mr. Langeveld, en 1 anti-rev., het aftredende lid G. H. Hoytink. De raad is van 19 op 21 gekomen. Licht op voor alle voertuigen: Zomertijd. Donderdag 18 Juni 21.51 uur. Vrijdag 19 21.51 Onze stadgenoot de heer G. Mostert slaagde gisteren aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het candidaatsexamen in de theologie. GUNNING. Het verhoogen en bestraten der Buiten haven werd gisteren gegund aan den heer F. D. Dienaar, alhier. MARINE-RAMPENFONDS 1914—1919. In de algemeene vergadering van de vereeniging Marine-Rampenfonds 1914 1919 (gevestigd te Den Helder), welke vergadering te 's Gravenhage is gehou den, is eervol ontslag verleend wegens ziekte aan den secretaris-penningmees ter den heer J. Fijting van Walsum in Den Helder. In zijn plaats is benoemd de heer KI. F. Oortgijsen, in Den Helder. Volgens het financieel verslag is het fonds thans groot 24.560. Steun is ver leend aan eenige personen, ten bedrage van 714. Lettende op het vergaan van de Engel- sche onderzeeboot Poseidon in China werd besloten, pogingen aan te wenden tot versterking van het fonds door samen werking van reeds bestaande fondsen in Nederland, die hetzelfde doel beoogen. Dergelijke rampen kunnen ook in Neder land voorkomen. „NOORDER KUNSTKRING". In den loop van de volgende week zal deze kring zijn zomertentoonstelling ope nen. Deze keer zal het in het hartje van de stad worden ondergebracht, nL in „Musis Sacriun". Van het lange daglicht, dat de zomertijd ons schenkt, speciaal in de tweede helft van Juni, wordt dankbaar gebruik ge maakt. Met daglicht komt speciaal schil derwerk het best tot haar recht. Maar ook het andere werk, dat ter expositie te zien zal zijn, kan nooit beter dan met daglicht bezichtigd worden. Gelithografeerde affiches vestigen reeds op verschillende plaatsen in de stad de aandacht op deze tentoonstelling. In het nummer van Zaterdag hopen we op een en ander terug te komen. HAVEN DEN HELDER. In het Engelsche tijdschrift „Nautical Magazine" komt een artikeltje voor, ge titeld „Harlingen". „Als", zoo ongeveer begint het artikel, „iemand zich met zijn schip bevindt tus- schen de lichtschepen „Haaks" en „Ter- schellingerbank" en hij ruikt als het ware de eindbestemming, Hamburg, met al zijn attracties, dan denkt hij er niet bij, dat dichtbij zich uitstrekt het binnenwater „de Zuiderzee". Er zijn twee toegangen tot de Zuider zee, de eene in het Zuiden tusschen het eiland Texel en het vaste land, en de an dere, verder om de Noord, tusschen de eilanden Vlieland en Terschelling. Van deze twee toegangen is de zuide lijke te verkiezen, daar deze steeds vol doende diepte heeft, goed verlicht en goed betond en de geleidelichten een ge makkelijke koersneming toestaan. Deze toegang wordt genoemd het Schulpengat en voert naar de zuidelijke Zuiderzee, aan welker ingang zich de stad Den Helder bevindt en de marinebasis Willemsoord. De noordelijke toegang, genaamd Stor- temelk, is goed betond en goed verlicht, maar hier en daar bevindt zich slechts 18 voet water. Daarom is mooi weer noodig 0111 dat gat binnen te vallen en dan slechts bij hoog water". De gunstige ligging van Den Helder ten opzichte van het binnenvallen van koopvaardijschepen komt door dit artikel, zij het dan ook iets bijkomstigs, onder de aandacht van velen in Engeland en het zal goed zijn, dit in het geheugen te hou den en daarvan, zoo noodig, partij te trek ken. Vergadering van den Raad der ge meente Den Helder op Dinsdag 23 Juni 1931, des namiddags 8 uur, ten Raadhuize. Agenda: Installatie van den heer G. J. de Wit als lid van den Raad. Ingekomen stukken. A. Goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten op: a. de raadsbesluiten van 8 April j.1. tot verkoop van grond aan G. van Stipriaan, M. Ran, J. Willems en J. Boerdijk en tot wijziging (tweede wijziging) van de ge- meentebegrooting, dienst 1930; b. de raadsbesluiten van 27 Mei .j.i. tot verkoop van grond aan Mevr. Wed. J. SpruitGovers, C. J. Westerbaan, fa. Gebr. Boot, J. Riemers en D. Schippers; tot uitgifte van grond in erfpacht aan J, P. van Os, G. Kalf en P. C. Broekhuizen; tot wijziging (derde wijziging) van de ge- meentebegrooting, dienst 1930, en tot af- en overschrijving op de gemeentebegroo* ting, dienst 1930. B. Bericht van aanneming dor benoe- 'm Wl LH ELIV3I NA STRAAT 63—67 TEL. 524 Vlugge aflevering

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 5