UNIFORMEN Gooi geen geld weg Heldersche Courant KONIJN kledingmagazijn, Den Helder voor de KON. MARINE INDISCHE UITRUSTINGEN SPOORSTRAAT 122 Bloembollencultuur. CALLANTSOOG. Zomerjolijt. SCHAGEN. Levering onder garantie Prijscourant wordt gaarne toegezonden 9 Willem Marisstraat, die beide een verbinding zullen vormen tusschen de Rembrandtstraat en de Jozef ïsraelstraat, 10. Jan Steenstraat, die een verbinding zal vormen tusschen H. W. Mesdagstraat en Rembrandtstraat, 11. Zeeweg, die loopt van het fort Kuk" duin tot aan den Zeedijk, nabi.i Kaap- '1'l2. Tuintjesweg, die loopt vanaf den Duinweg tot aan den Huisduinerweg; 13 Villaweg, die zal loopen vanaf den Duinweg tot aan de na te noemen Den- 14. Dennenlaan, die zal loopen vanaf den Duinweg tot even voorbij den villa- W62. Voorts achten B. en W. het, nu voor het dorp Julianadorp een uitbreidings plan is vastgesteld, gewenscht, dat tege lijkertijd aan de in dat plan geprojecteer de straten en wegen namen worden ge geven, als volgt: i a 1. Loopuytpark, 2. Parkstraat, 3. Proef- tuinwe>g, 4. Landbouwstraat, 5. Klaver straat, 6. Vlietstraat, 7. J. van der Veer- straat, betreffende het uitbreidmgsplan nader op de kaart aangegeven. Ten slotte stellen B. en W. voor den weg, die loopt vanaf den Rijksweg Den Helder—Alkmaar tot aan de brug over den Lahgevliet in Julianadorp, en dit tot dusverre bekend is als Schoolpad, voort aan te noemen Schoolweg, en den weg, die loopt vanaf evengenoemde brug tot aan den Zanddijkweg, en dit thans veelal wordt aangeduid rETCt den naam Duinweg, hetgeen evenwel aanleiding zal geven tot verwarring, omdat in Huisduinen een weg van dien naam is, te noemen Van Foreestweg, naar Van Foreest, den man, die naast Loopuyt veel heeft bijgedragen tot de ontwikkeling van Het Koegras. Erfpecht en verkoop van grond. PI. Rietveld en C. J. Zits hebben ge vraagd, van de gemeente te mogen ver krijgen resp. in erfpacht en in koop een gedeelte van een in de zijstraat van de Herzogstraat gelegen perceel resp. ter grootte van pl. m. 110 m2 en pl. m. 112 m2. De gevraagde grond is een gedeelte van een doodloopende zijstraat van de Herzog straat. Deze zijstraat is een overblijfsel van het vroegere uitbreidingsplan, waarin een straat geprojecteerd was, loopende vanaf de Herzogstraat naar de Javastraat, evenwijdig aan den Polderweg. Tenge volge van de indeeling van het huidige uitbreidingsplan is deze zijstraat voor het openbaar verkeer volkomen doelloos, en zij kan dan ook zonder eenig bezwaar aan den publieken dienst worden onttrokken, om daarna de bestemming van bouwter rein te verkrijgen, met uitzondering van een aan de gemeente blijvend gedeelte voer steeg, ten behoeve van uitgang naar de Herzogstraat van de aangrenzende per- ceelen. De grond behoort niet tot het Grond bedrijf, doch zijne waaide is gelijk te stel len met tot de 2e klasse behoorenden grond, waarvoor een erfpachtscanon geldt van 0.45 per m2 per jaar, en een ver koopprijs van 6 per m2. Door de eigenaren van de aangrenzende perceelen is bezwaar ingediend tegen de voorgenomen onttrekking, maar aan dit bezwaar wordt reeds tegemoet gekomen door het maken van een steeg, zoodat zij hun achteruitgang behouden. Voorgesteld "wordt de verzoeken in te willigen. Verkorting arbeidstijd gemeentepersoneel Afwijzend prae-advies. In het prae-advies door B. en W. uit gebracht op liet adres van den Algemee- nen Bond van Overheidspersoneel in Ne derland om den arbeidstijd van het in dienst der gemeente werkzaam zijnde per soneel te verminderen tot ten hoogste 45 uur per week voor hen die in geregeld dienstverband arbeiden en 42 uur voor coritinnarbeid wordt het volgende gezegd: Adressant grondt zijn verzoek op den steeds grooter wordenden omvang der werkloosheid en meent in bovenbedoelde verkorting van den arbeidstijd een middel te zien voor vermindering van de werk loosheid in deze gemeente. Uit de bij het adres behoorende memorie van toelichting meenen wij zelfs te mogen afleiden, dat het de bedoeling is de werkloosheid door genoemd middel geheel op te heffen, om dat volgens die memorie de arbeid zou moeten worden verdeeld over degenen, welke arbeid willen en behoeven. Afge scheiden van de vraag in hoeverre dit laatste inderdaad zou zijn door te voeren en of in deze gemeente van een steeds stijgende werkloosheid mag worden ge sproken, zijn wij van meening, dat de vraag, of verkorting van arbeidstijd van net m dienst der gemeente werkzaam zijnde personeel, moet plaats hebbens los moet worden beschouwd van de al of niet heerschende werkloosheid. Het zou toch 1 zeer eigenaardige omstandigheden Iea.en als bij het bepalen van het aantal ;n,w^n, cler ^aieente werkzaam zijnde arbeidskrachten en in verband daarmede van den arbeidstijd, rekening moest wor- met -cn omvang der werk meid. Indien deze werkloosheid groot as zou het aantal arbeidskrachten der gemeente eveneens groot zjjn, met gevolg v»n ,!i}—n arbeidstüd, terwijl in tüdon ♦JuJkeon w«rkloosheid het aan- 1 oibeH.skraohten weder zou moeten yOTden. verminderd tengevolge waarvan •e wei ktijdon weder zouden moeten wor den opgevoerd. v,nT",W?!. het twoe^e- in de memorie van oehchting genoemde, middel betreft om tot vermindering der werkloosheid te o«ri ponsionneering van het dienst der gemeente zijnde personeel op b.v. 55-jarigen leeftijd, niet het geven van een toelage op het pensioen tot een zoodanig bedrag dat dit pensioen en die toelage "gelijk zouden zijn aan het pen sioen waarop men op (©-jarigen leeftijd recht zou hebben, deelen B. en W. mede, dat, zooals adressant zelf reeds veronder stelt, de tegenwoordige Pensioenwet voor uitvoering daarvan een beletsel vormt. Waar bovendien het aangegeven middel voor de vermindering van de werkloosheid in deze gemeente van zeer geringe betee- kenis is, vinden B. en W. geen termen aanwezig om te voldoen aan het verzoek van adressant om er bü den Riikswetgever op aan te dringen de desbetreffende be lemmerende bepalingen uit de Pensioen wet weg te nemen. Autobusdiensten. Antwoord op het schrijven van de hceren Prins c.s. Ten aanzien van het in den Raad van 27 Mei j.1. in handen van B. en W. om prae-advies gestelde schrijven van de autobushouders W. Prins, S. Moorman en H. Heeman, deelen B. en W. den Raad het volgende mede: Adressanten beklagen zich er in hun bovengenoemd schrijven over, dat de gebr. Van Koningsbrnggen Pzn. alhier, aan wie voor den tijd van vijf achtereen \ol- gende jaren het alleenrecht is verleend tot het onderhouden van autobusdiensten binnen deze gemeente op de trajecten Stationsplein—Huisduinen, Stationsplein —Duinoord en Stationsplein—aanleg- plaast Texeische boot, deze diensten niet geheel zouden exploiteeren overeenkom stig de voorwaarden, waaronder destijds de inschrijving is gehouden. De eerste grief, die zü in hun schrijven naar voren brengen, dat de^ ondernemers met bussen zouden rijden, die niet zouden overeenkomen met de foto, die de onder nemers bü hun inschrjjvingsbiljet had den gevoegd, is niet juist. De gebr. V an Koningsbruggen hebben namelijk, toen hun het bovengenoemde alleenrecht was verleend, onmiddellijk vier autobussen besteld, die, behoudens wellicht een enkel detail, geheel overeenkomen met de even- bedoelde foto. Van deze vier bussen zijn er momenteel drie in gebruik genomen, terwijl de vierde, waarvan de aflevering, tengevolge van omstandigheden onafhan kelijk van den wil van de ondernemers en van den leverancier, is vertraagd, bin nenkort in bedrijf zal worden gesteld. Zoolang deze feus niet is geleverd, huren de ondernemers van een Hoornsche auto busonderneming een goede bus van zeer voldoende capaciteit. Voorts hebben de ondernemers (dit be-1 treft de tweede en vijfde grief van adres santen), met goedvinden van B. en W., nadat een poging van hen tot samenwer- king met den autobushouder S. Moorman was mislukt, een overeenkomst aangegaan met den autobushouder J. van Scheiien uit Gallantsoog den ondernemer van den autobusdienst Den HelderSchagen die bussen beschikbaar stelt bij groote drukte. De bewering van adressanten, dat de ondernemers verplicht zouden zijn acht nieuwe bussen in bedrijf te stellen, vindt geen steun in de inschrijvingsvoorwaar- den, hetgeen nader wordt uiteengezet. Ten aanzien van de vierde grief van adressanten, dat de oude bussen, bedoeld zijn de Fordbussen, waarmede Heeman de diensten heeft onderhouden en waar van er een drietal door de gebr. Van Ko ningsbruggen is gekocht om daarmede, zoolang de door hem bestelde bussen niet zouden zijn afgeleverd, de diensten te exploiteeren, deelen B. en W. mede, dat het inderdaad na 15 Mei j.1. een enkele maal, onder anderen op den tweeden Pink sterdag, is voorgekomen, dat de hierbe- öoelde oude bussen hebben gereden. Dat dit is geschied, vond zün oorzaak in de te late oplevering van de bussen. En ten slotte de grief, dat de diensten niet worden gereden overeenkomstig de inschrijvingsvoorwaarden. Een afwijking van het contract op grond van utiliteitsoverwegingen is door B. en W. tot wederopzeggens goedge vonden. Eigendomsoverdracht schoollokalen. B. en W. schrijven aan den Raad: In Uwe vergadering van 12 Augustus 1930 werd besloten om aan de Heldersche Schoolvereeniging in bruikleen af te staan een lokaal van school no. 11 (beneden- school), en voorts wat betrof het verzoek van die vereeniging om een tweede lokaal beschikbaar te stellen, te wachten tot 1931, omdat dan nog de keuze mogelijk zou zijn tusschen het door het Schoolbestuur ver langde van school no. 14 (bovenschool) of een tweede lokaal van de met 1 September 1931 te ontruimen school no. 11. Zooals toen werd opgemerkt, bestond daarbij nog het voordeel, dat gedurende eenigen tijd zou kunnen worden onderzocht in hoe verre het onderwijs in het naast het afge stane en het daarboven gelegen lokaal hinder van het in de Oomeniusschool te geven ónderwijs in handenarbeid zon on dervinden. Bij de keuze zou dan met de opgedane ervaring rekening kunnen wor den gehouden. Bij een voor kort ingesteld onderzoek is gebleken, dat tot heden toe slechts een heel enkele keer van het lokaal voor han denarbeid gebruik is gemaakt, zoodat het onmogelijk is te beoordeelen in hoeverre hinder zal worden ondervonden. Waar aan het Schoolbestuur het tweede lokaal definitief is toegezegd vóór 1 Sep tember 1931, dient ter zake toch een be slissing te worden genomen en wy stellen U, met de meerderheid der Commissie van Bijstand, voor het Onderwijs, voor, in de gegeven omstandigheden het verzoek van de Vereenigipg in te willigen en liet gevraagde lokaal van school no. 14 be schikbaar te stellen. Van school no. 14 moet dan een klasse worden overgebracht naar één der vrijko mende lokalen van school no. 11. De thans in het gebouw der voormalige Normaalschool ondergebrachte klasse van school 14 zal 1 September a„s. weder naar het gebouw van de Oostslootstraat worden overgebracht. Wij meenen voorts, dat er geen bezwaar bestaat om zooals in bovengenoemd voorstel reeds werd besproken deze beschikbaarstelling te gieten in den vorm van eigendomsoverdracht, waarin dan te- yens het thans in bruikleen afgestane lokaal van scRToJ- no. 11 kan worden be grepen. De beide over te dragen lokalen zullen voorts eenige noodwendige veranderin gen moeten ondergaan, evenals de bijbe- hoorende gangmimte, ten einde een en voor ondoelmatige reclame, doch adverteer in de waardoor U verzekerd bent, dat U alle kringen en gezindten bereikt. Vraagt onze advertentie condities. De Heldersche Courant is het meest ge lezen blad in Den Helder en omstreken. ander in overeenstemming te brengen met het bestaande gedeelte der Comenius- school. Dit is o. a. reeds als voorwaarde opgenomen in de akte van bruikleen be treffende het lokaal voor handenarbeid. Voorgesteld wordt in dezen geest te besluiten. Verbouw school Julianadorp. Voorgesteld wordt over te gaan tot ver- böuw van de o.l. school no. 1 te Juliana dorp. De kosten daarvoor zijn geraamd bij gewijzigd plan op 30.600. zij betref fen het bijbouwen van één lokaal en het verbouwen van twee lokalen tot gym nastieklokaal, bijbouwen zevende leslo kaal, en andere verbouwingen. Verkoop gedeelte MolenvaarL De N.V. Houthandel vJi. J. Oortgijsen Zoon is bereid voor het door haar be geerde deel van de Molenvaart (Fabrieks- gracht), groot 400 M2. een bedrag van 200— te betalen. Nu het in de bedoe ling ligt om de vaart te dempen met zand, zooals thans ook geschiedt met de balken- haven der N.V., hebben B. en W. tegen den verkoop geen bezwaar mee en stellen voor aldus te besluiten. Verbouw U.L.O.-school. B. en W. stellen voor over te gaan tot eenige veranderingen en verbouwingen aan de school in de Molenstraat (bijbou wen van een lokaliteit voor natuurkunde en teekenen op den zolder der school, als mede uitbreiding van het gymnastiek lokaal). De kosten hiervoor worden ge raamd op 5500 en 7400. Een en ander is uitvoerig omschreven in Bijlage no. 96. Lokaal school Hoofdgracht. Het Bestuur der Heldersche Winke- liersvereeniging heeft het verzoek gedaan om, in verband met een te verwachten splitsing van het aantal klassen, met in gang van 1 September a.s., ten behoeve der Handelsschool, tijdelijk een klasse lokaal en de kamer bestemd voor het hoofd der school, van de nog niet in gebruik zijnde lokalen van de school aan de Hoofd gracht, in gebruik te mogen ontvangen. Na gevoerde besprekingen, is in het verzoek een zoodanige wijziging geko men, dat met 1 klasselokaal kan worden volstaan. Tegen inwilliging van het verzoek be staan bij B. en W. geen bezwaren, nu er voor een eventueel in het gebouw aan de Hoofdgracht onder te brengen centrale 7e leerjaar nog voldoende lokalen beschik baar blijven. De kosten van hiervoor noodige veran deringen enz. worden geraamd op 200. Daar nog geen volkomen zekerheid be staat, dat het aangevraagde lokaal inder daad. noodig zal zijn, zouden B. en W. tot uitvoering der werkzaamheden eerst wil len overgaan, wanneer vast staat, dat het lokaal in gebruik zal worden genomen. In dezen geest wordt den Raad voor gesteld te besluiten. Onderhoud weg MlddenvlietDoggersvaart. Het bestuur van den polder „Het Koe gras" heeft zich bereid verklaard om het gereed gekomen gedeelte van den weg van Julianadorp naar de stad, dat is het gedeelte van dien weg dat ligt tusschen den Langevliet en de Doggersvaart, in beheer en onderhoud over te nemen. Als voorwaarde wordt gesteld, dat op het thans bestaande wegdek een slijtlaag van basalt met teer ter dikte van 5 c.M. wordt aangebracht. Het polderbestuur is bereid om dit slijtlaag aan te brengen tegen be taling door de gemeente met een vergoe ding ad 15.000.—. B. en W. stellen voor tot deze transactie over te gaan. Subsidie politie-radio-omroep. De commissaris van politie geeft B. en W. in overweging den Raad voor te stel len ten behoeve van de instandhouding van den politie-radio-omroep een subsi die uit de gemeentekas van 20.per jaar toe te kennen. Daar ten behoeve van deze gemeente meermalen per jaar gebruik wordt ge maakt van dezen omroep, achten B. en W. toekenning van het voorgestelde subsidie wel verantwoord. De commissaris van politie verzoekt voorts het hoofdbureau van politie te mogen doen aansluiten aan het radiodis- tributie-net, omdat zijn administratie in den vervolge in de gelegenheid zal zün kennis te nemen van alle door den poli- tie-radio-dienst uit te zenden politiebe richten. De kosten, welke met deze aan sluiting gemoeid zullen zijn, zullen bedra gen pl.m. 60.voor het aanleggen van de leiding en voor aanschaffing van een luidspreker en 26.— per jaar aan con tributie. B. en W. zijn van oordeel, dat omdat zij ten zeerste in het belang van het politio- neele opsporingsonderzoek zal kunnen zyn, deze aansluiting moet worden tot stand gebracht. altijd je adres voor de boterham. TELEFOON 339 Bollenpelsters gevraagd. Door een advertentie, waarin meisjes uiteenoodigd werden bollen te komen pelfen bü een der kweekers te Breezand, werden we er voor de zooveelste maal aan herinnerd, dat de tijd snel voortschrijdt. De kleurenpracht op de „Bolt' 8 ons nog versch in het geheuge reeds maken de kweekers aanstalten oo bollen te gaan rooien, waarvan de tuipti een extra behandeling vereischen n.i. het pellen, waarbij de schijf met de oude uitgezogen bolrokken, de wortels en de oude bloemstengel losgedraaid worden en de nieuw gevormde bollen, groot en klein door elkaar, in een mand worden gewor pen. Dit werkje eischt meer handigheid dan kracht, reden, waarom men er bij voorkeur vrouwen cn meisjes voor vraagt. Die arbeid geschiedt in stukloon, d.w.z. de belooning is afhankelijk van het aantal manden, dat met gepelde bollen wordt gevuld. In het bloembollenvak kunnen we on derscheidene perioden vaststellen, perio den, die elk jaar wederkeeren. We kunnen natuurlijk op elk willekeu rig tijdstip beginnen, maar ons lijkt het 't best, aan te vangen op het moment, dat de eerste geforceerde bolgewassen in Haarlem worden getoond; dit valt begin December. Het brengen van oude handelsvariëtei- ten op een zeer vroeg tijdstip bezorgt den inbrenger complimentjes van verschil lende zijden. Hij weet zich daardoor te doen kennen als een kweeker, die de bol len een goede schuurbehandeling Iaat ondergaan, terwijl hfj ook als „trekker" naam maakt. Meer belangstelling trekken evenwel nieuwe variëteiten. Wanneer die op een vroeg tijdstip in bloei worden ge toond, krijgen de aanschouwers onwille keurig het idéé, dat bedoelde variëteit een zeer vlugge is en dus in de toekomst wel eens een handelssoort kon worden. Vooral in jaren met een vluggen handel en goede verdiensten wordt er in nieu wigheden heel wat gedaan. In eiken bol- lenkweeker huist een meer of minder sterke dosis speculatiezucht. Dit is een eigenschap van alle grondgebruikei's; al. en hebben de bollentelers ze wat meer geaccentueerd. Het koopen van nieuwigheden is niet ieders werk. Iemand, die iets nieuws wil koopen, moet de bestaande variëteiten goed kennen. Hy is dan in staat verge-, lijkingen te maken. Blijkt een nieuwe variëteit (meestal een zaailing) geen ver betering van de bestaande soorten, doch is ze alleen maar „anders", dan moet men er geen geld in steken. Zoo'n variëteit mag in geen geval hooger worden betaald dan de soort, waar ze naast kan staan. Nog beter is het, dat zulke z.g. nieuwe soorten, die toch geen verbetering zijn, I van het tooneel verdwijnen, omdat de ver warring in het buitenland er maar door wordt vergroot. Ten opzichte van werkelijke verbeterin gen staat de zaak even anders. Deze ver beteringen kunnen betrekking hebben op een beter voorttelen, vroeger forcee- ren, grooter uithoudingsvermogen op water enz. enz. In zoo'n verbetering kan wel geld ge steken worden, maar het hangt er nu •sjlechts van af, met welk type tulp we te diaken hebben en dus met welk gebruik rekening moet worden gehouden. Voor een prachtig gevormde en fijn geteekende tuintulp is in het buitenland, met name in Amerika altijd veel belang stelling geweest. Onder de Breedertulpen zijn er ver scheidene aan te wijzen, die al jaren lang een flinken prijs hebben opgebracht en I nog zeer gewild zijn. Het gebruik is even wel beperkt. Zulke tulpen vertoonen heel iveel overeenkomst met edelsteenen, wier I waarde, naar het heet, ook bepaald wordt door hun zeldzaamheid. Dit zou het ver schil tusschen diamanten en grinf zijn. I Van die bijzondere tulpen moet men hier nimmer groote partijen gaan telen, omdat dan spoedig de markt overvoerd is I en daarmede tevens de klad in den prijs komt. Wanneer dergelijke tulpen- even- jwel als nieuw op een keuring verschij nen, zal iemand met een particulieren handel op Aiherika er terstond wat in zien. Zoo spoedig mogelijk maakt hij er reclame voor, komt er mee uit op ten toonstellingen en probeert het publiek van de schoonheid te overtuigen. Ge lukt hem dat, dan kan hy jarenlang, mondjesmaat, maar tegen een flinken prijs van de nieuwe variëteit verkoopen. Door het jaarlijks rapen van leverbaar, zelfs in de periode, dat het partijtje nog maar klein is, wordt een groote uitbrei ding voorkomen. Zoodra een dergelijk soort in handen komt van een kweeker, die er niet van verkoopt, mdar jarenlang doorteelt, totdat de partijen te groot zjjn geworden om door den particulieren han del te worden verwerkt, keldert de prijs en herstelt zich in den regel niet meer. Verscheidene voorbeelden van tulpen, die dit lot hebben ondergaan, zouden we kun nen aanhalen: we noemen slechts Bree- dertulp Lodewyk XIV en St. James, maar momenteel maken er weer enkele kans op het lijstje van de gedegradeer- den geplaatst te worden. Is de nieuw aangebodene als een broei- tulp te beschouwen, dan wordt het koopen veel gevaarlijker. In de eerste plaats moet nagegaan worden, welke behandeling het geforceerde exemplaar heeft ondergaan. Vooral door de onderzoekingen van Prof. Blaau-w is komen vast te staan, welke be handeling broeibollen moeten hebben om op een zoo vroeg mogelijk tijdstip een gaaf product te kunnen aanbieden. Ver scheidene bestaande variëteiten laten zich die behandeling welgevallen en zijn dus vroeg te forceer en. Wanneer nu een nieu weling gelijk wordt aangeboden met een bestaand soort, weet men nog niets, men weet immers niet, wat voor hocus-pocus er heeft plaats gehad. Nu brengt een behandeling volgens het systeem Prof. Blaauw bezwaren met zich mede, omdat gedurende het verzenden naar het buitenland veelal weer wordt bedorven, wat hier in de schuur is goed gemaakt. Een tulp, die zonder een spe ciale behandeling vroeg in bloei is te verdlent dus meer aandacht, maar dit moet natuurlijk eerst worden vastgesteld. Staat dit als een paal boven uater, dan gaat het er nog om, of be doelde soort snel voortkweekt, veel of weinig jongen maakt, spoedig vervuurt, een sterke of zwakke huid heeft, enz. enz. Heeft men daaromtrent ervaring opge daan, dan mag nimmer uit het oog wor den verloren, dat een broeitulp nimmer een tuintulp wordteen dus in de toekomst ft! SngPernPvS maar rekening te houden. l)e laatste jaren zijn er heel wat nieu wigheden aan de markt gekomen, by ge heele rassen tegelyk werden ze aange- ')0Triumphtulpen, Mendeltulpen, kruisin gen tusschen Duc v Tholl en Reders, kruisingen tusschen Duc v. Iholl en En kele Vroege tulpen, Robusttulpen, Ideaal- Darwintulpen, al die rassen zyn ons^ge toond en in elk ras komen exemplaren voor, die aanbeveling verdienen. En wat wordt er nog achtergehoudei Het slechtste zeker niet. Met een variatie op het bekende punt- dichtje zouden we van dc bolcewussen kunnen schrijven: Wat eens de kenners als het beste be schouwden, Straks komt er iets beters, dat t weg bombardeert. De periode van den handel in nieuwig heden is thans voorby. Van December af tot voor enkele weken zijn te Haarlem in het Krelagehuis tentoonstellingen gehou den van bolgewassen, vooral van nieuw^e variëteiten, eerst geforceerd, daarna uit de koude kas, tenslotte van het volle veld. Veel belangstelling hebben ze ondervon den, maar het was doorloopend: „koop- boek thuis". De meeste kweekers hadden moeite genoeg om op tyd aan hun ï'nan" cieele verplichtingen te voldoen, voor het nieuwe was geen geld beschikbaar. De beter gesitueerden deden wel wat, maar het bleef by mondjesmaat, omdat men de toekomst niet licht genoeg inzag. Nog enkele weken en het bollenrooien neemt een aanvang. Dan gaat het slechts om leverbaar van bestaande handels variëteiten. Wat zal die periode opleve ren? We hopen er het beste van. (Nadruk verboden). spelen, hoepelen, etc., zwemmen, Wor len, hardrennen, enz., enz., zelfs het to»ï nissen, dat we noemden handjebal, op het program. Die, uit den natuurdrang voortgekome* hewegingssport, trainde ook o„s in hendigheid en ausdauer en vlugheid. Het is helaas noodig geworden, dat om gereglementeerde sport te 6eoefeut>n uren beschikbaar moesten wivden gesteld als tegenwicht teg onliet opgedreven le<>v program. En liet is te wenschen, dat m' vele uren meer daaraan zullen worden b£ Maar wat een afdwaling. Ja, dat komt misschi enals de kinderzang je terugvoert naar eigen jjeugd en ongebreideldheid Laat het vreugdig gezang lang noj? langs onze straten klinken en moge het zwembad zóó worden uitgebreid, dat ook in den winter deze sclioolzwemoefeningon kunnen worden voortgezet. Menig moeder en menig vader zal daar voor dankbaar zyn. Robinson. Eiken dag hoor ik ze weer langs mijn woning, de vreugdige stemmen der kin deren, die, onder geleide, trekken naar het zwembad in de Binnenhaven. Als een zuivere klatering dringen de ongekunstelde klanken van de beerlyk een/voudige liedjes tot je oor door en het cn verkwikking er naar te luisteren. By zooveel opgepriktheid en eigenwaan, waaraan ieder op zyn tyd, meer of min der, meedoet, is deze ongekunsteldheid reeds als een verfrissohend bad, dat je kan bevrijden van veel aanaarde en opge legde ballast Klaar en zuiver als een klaterend beekje klinken de opgewekte liederen en je proeft, er uit de reine levenslust en de blijheid van de jeugd, die nog onbezorgd door het leven kan gaan. Niets werkt aanstekelijker dan de onge reptheid van het vreugdige kind, dat nog r.iet is aangeraakt door den levenstroebel, die later zooveel van het ons aangeborene verduistert en besmeurt. En al ziin ook zü misschien reeds bezig zich te oefenen in het dragen van het harnas, hetgeen de maatschappy als onze onontbeerlijke plunje schynt te beschou wen, toch hebben zy nog het voorrecht vele momenten te doorleven, die hen van die handen kunnen losmaken, waardoor zii zich kunnen ceven in hun reinen op- schuldigen aanleg. Is kinderzang misschien daarom reeds de muziek, die het meest ontroert? Omdat die zang klanken in ons wakker roent en "■°voelen« in ons doet ontstaan, die ons plaatsen midden in de ongereptheid van ons eigen zyn, waaruit we, in den loop der iaren, ~estooten ziin om ons rijp te maken voor den struggle for life. En daarom lijkt het me een niet te ver geven fout von ons onderwijssysteem, dat het zangonderricht loslaat zoodra de lagere school is doorworsteld. Zou het niet van onschatbare waarde zijn om die sfeer van ongekunsteldheid, gewekt door het eenvoudige lied, zoo lang mogelijk vast te houden? Maar ook daarin komt vermoedelyk ver andering, zzooals in het geheele maat schappelijke stelsel, dat muurvast is vast- geloopen, verandering zal moeten komen. Het gericht zijn op den uiterlyken glans van het leven, zal dan moeten plaats ma ken op het gericht zijn van de diepere be vrediging van het leven. Gemeenschappelijke zang van eenvou dige liederen, zooals de lagere school die thans geeft, kan daartoe vermoedelyk zeer bevorderlijk zyn. De kinderzang, die als zuiver kristal geluid tot je doordringt, roept zoo duide lijk in je wakker den tijd van de gigen jeugd, toen je zelf nog langs de straat en over de weide zwierf en dat je, uit volle borst, de liederen liet galmen. Ongedwon gen en ongetemperd kon je jubelen, zooals je hart op dat moment ingaf. Dat ging onbewust en eerst later, veel later pas, besefte je van hoe groote waarde dat voor je is geweest. Wie Troelstra's „Groei" gelezzen heeft, waarin hij omstandig verhaalt hoe hy in zijn ijjengd met diepe devotie en ontroe ring het lied kon aanheffen: ,,'t Zonneje gaat van ons scheiden", terwyl hy liep door de Friesche weiden, de dauw zich legde over liet veld en de gloeiing van den eag \vas_ gedoken tot aan den rand van den horizon, die kan begrijpen van hoe machtigen invloed dat later op zijn inwon- dige rust moet zijn geweest. Die schijnbaar nietige, maar zoete, her inneringen zyn inderdaad in staat ons door veel levensmoeilijkheden heen te slaan. Men kan soms de tegenwoordige jeugd benyden om het vrije kwartiertje, de sehoosport, het schoolzwemmen, en. Maar dat zal langzamerhand ook wel gegroeid zün om te dienen als een tegenwicht tegen het overstelpend leerprogram, waarin, ge loof ik, dingen in voorkomen, waarover w yons vroeger nieit „sappel" behoefden te maken. laten wapperen en veld en straat, en zee Want, na schooltijd konden wij de haren (natuurliik ook toen al, met eenige be perktheid) stonden voor ons open en ons sportbestaan welk woord we toen niet kenden nam een aanvang. Ook wil bekwaamilen ons in athletiek, al ging het dan volgens ongeschreven, maar niet minder geldende, regelen. Slootje springen, met en zonder pols hardloopen in den vorm van krijgertje OPENBARE VERGADERING VAN DEN RAAD DER GEMEENTE CALLANTSOOG op Maandag 22 Juni 1931 des v.m. 10 uur ten Raadhulze. Agenda: Opening. Notulen. Mededeelingen betreffende: a. Aankoop schrijfmachine; b. Aanspoe ling van vuil op het strand, (vraag van het raadslid Kruit); c. Eventueele plaat sing van een straatlantaarn by „Het Sluisje". Ingekomen stukken en verslagen. Aanbieding verslag Volkshuisvesting over 1930. Aanbieding verslag van den toestand der gemeente over het jaar 1930. Aanbieding van de rekening van het Algemeen Armbestuur over 1930. Voorstel tot toekenning van een tege moetkoming ingevolge artikel 13 der Lager Onderwyswet-1920 aan H. van der Vaart- Verzoeken om ontheffing van honden belasting. Voorstel tot aanvaarding van een schen king, bestaande uit een monument, voor stellende een visscher, geplaatst op het dorpsplein. Voorstel tot wyziging van de verorden ning op de heffing van Secretarieleges. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een bedrag van ten hoogste 40.— ten einde den dienaar van politie in de ge legenheid te stellen tot het volgen van een cursus voor gemeentelyk politieper soneel, te houden te Schagen, (circulaire van den Commissaris der Koningin van 30 Mei 1931. Voorstel tot af- en overschryving vqp en op diverse posten der gemeentebe- grooting dienst 1930. Voorstel tot wyziging der gemeentebe- grooting dienst 1931. Onderzoek van de geloofsbrieven en beslissing over de toelating van het nieuw benoemd lid van den Raad den heer W. de Wit Az. Benoeming van een lid van Stembureau III. Vacature F. X. Veul. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders: W. de Wit Az. Benoeming van een plaatsvervangend lid van Stembureau III, indien een plaats vervangend lid tot lid wordt benoemd. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders: G. W. Jimmink. Benoeming van een lid van het Alge meen Armbestuur. Vacature F. X. Veul. Voordracht van Burgemeester en Wet houders: 1. W. de Wit Az., 2. P. van Die pen. Rondvraag en sluiting. De heer J. C. Rus, alhier is benoemd tot controleur van de Tarwe-organisatie voor Noord-Holland ingevolge de Tarwe- wet. VERKOOPING. Door notaris H. de Boer, te Hoogwoud, is in het openbaar verkocht een huis en erf aan de Hoep te Schagen, groot 190 aren, ten verzoeke van de erven A- Romar. Kooper werd de heer J. Middel beek Hz. te Baraingerhorn voor 3110. SCHOOLREISJE. Het jaarlyksch schoolreisje voor de kin dereu van de R.-K. lagere school, alhier naar Bergen en Bergen aan Zee, plaats hebben op Dinsdag 21 Juli a.s. BAD- EN ZWEMVEREENIGING „DE WIEL". Op de gehouden algemeene ledenver gadering van de bovengenoemde veree niging is besloten, dat in samenwerking met de afd. Schagen van het „Roode Kruis" een cursus in het redden van drenkelingen zal worden gehouden. De heer C. Boonen van Den Helder zal dezen cursus leiden, terwijl dr. v. d. Sluis het opwekken der levensgeesten bij dren kelingen zal demonstreeren. Eveneens zal wederom onder leiding van den heer S. Keesman te Schagen een zwemcursus worden gehouden. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. H. Schene en G. Kouseband. Burgerlijke Stand van Schagen van 1118 Juni. GEBOREN: Marie Catharina, d. v. N. Ëakkum en van D. Kerkmeer; Theresia, d. v. J. I'. Schilder en van C. Sneekes', Lóonig Claire Petronella Maria, d. v. A. M. van Leuven en van C. JL M. J. v- Aarsen; Paulus Reijer, z. v. P. J. Boer- sen en van A. J. M. Klynman. OVERLEDEN: Christiaan Nonnekefl* 80 j., wedn. van J. A. v. Hoep Riemen; 'long '^crs' i-> echtg. van C. d1' POLITIE. Oevonden: een bos veters, een sleu tel, een rijwielplaatje, een kinderfietsje en een sleutel. Verloren: een gouden broche, ec,J paar klompen en een stierengrlm nie touw.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 10