DE IHNEMENIIEUNDLOOPER UMHMEIili. Heerenbaai EEN DUBBELTJE NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BuiienSandsch ©verzócht HEERENBAAI - No. 6978. EERSTE BLAD ZATERDAG 20 JUNI 1931. 59ste JAARGANG Vlootaanbouw in Frankrijk. - Mussolini over het con flict tusschen Kerk en Staat. - Het Spaansche grond wetsontwerp. FEUILLETON Het ongeval van de „Sumatra". BINNENLAND. De Koninklijke familie te Parijs. Zoo gemakkelijk te wasschen Zoo moeilijk te verslijten Kleur-, wasch- en zon-echt n ^3 tët, COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen I 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1.Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25,11.35. Lossenos. 4 ct.; fr.p.p.6ct. erschgnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag, Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4ct. Een van de meest bedroevende ver schijnselen in de 'internationale verhou- dingeif is het onderling wantrouwen, ten gevolge waarvan belangrijke conferenties zónder resultaat bleven en dat ook oorzaak is van de bewapening van verschillende landen. Door dit gebrek aan vertrouwen in elkanders eerlijke bedoelingen ziet me nig staatsman ook op tegen de ontwape ningsconferentie, die in het begin van het volgende jaar zal worden gehouden. Deze week zijn daarvoor de uitnoodigingen ver zonden, zooals men in ons nummer van Donderdag heeft kunnen lezen.''Een uit stel van de ontwapeningsconferentie, waarvan meermalen sprake is geweest, zal dus niet plaats hebben. Twee Februari 1932 zal deze belangrijke conferentie ge houden worden en van het resultaat daar van zal afhangen of de regeeringen hun bewapening zullen stop zetten of dat men zooals bjj mislukking van de conferen tie gevreesd wordt tot een krankzin nige bewapeningswedloop zal overgaan, jfn dan staat de komende oorlog voor de deur. Laat ons hopen, dat dit gevaar af gewend wordt, al geven verschillende ver schijnselen daarop niet veel moed. Zoo oaat Frankrijk over tot de uitvoe- riny van een vlootbouwprot/rani, niette genstaande de oppositie van radicaal- socialistische zijde daartegen. De Fran- sehe radicaal-socialistische leider, Dala- dier, sprak in een artikel o. nr. de hoop uit, dat het Fransche parlement de be sprekingen over den aanbouw van nieuwe schepen voor de oorlogsvloot zal uitstellen tot het resultaat van de alcemeene ont wapeningsconferentie bekend zal zijn. Hij meent dat men hiermee een blijk zou ge ven van internationale wijsheid en hooge- Hjk zou bijdragen tot eene ontspanning in de tegenwoordige internationale situa tie. Frankrijk zou aldus toonen hoe on juist het verwijt is, dat het Fr^yikrijk is dat door zijn houding de organisatie van den vrede tegenwerkt. Opmerking verdient het intusschen schrijft het „Hbl.", dat te zelfder tijd de radicale oud-premier Herriot in ver band met de aanstaande parlementaire vlootdebatten een artikel publiceert, waar in hü ten sterkste tegen den aanbouw der Duitsche pantserschepen protesteert en op Duitschland de verantwoordelijkheid legt voor de noodzaak, waarvoor Frankrijk zich geplaatst ziet om een nieuwen, mo dernen kruiser op stapel te zetten. Herriot betoogt, dat Duitschland weldra over een vloot van machtige schepen zal beschik ken en dat het Duitschland is, dat met zijn vlootplannen een bewapeningswed- strijd inzet. Het klinkt zeker wel eenigszins zonder ling, zoo vervolgt hetzelfde blad, dat het bij het Verdrag van Versailles ontwapen de Duitschland, dat bij zijn vlootaanbouw zich geheel en al houdt binnen de perken van dit verdrag, nu moet dienen om argu menten te leveren voor de versterking van de Fransche vloot. Echter op het «ogenblik beschikt Duitschland nog slechts over een enkel modern pantser schip dat ondanks alle beperkingen van het vredesverdrag door de vinding rijkheid der Duitsche technici tot een der ECHTE FR1ESCHE uimmmimmiiitiuë 2.0-50 d. per ons door E. J. RATH. 85) „Waar zal ik heen loopen? Naar een blonde schoone, in een blauwe japon, met een snoezigen blauwen parasol?" Ze was nauwelijks uitgesproken of Kan® keerde zich met een ruk om. „Ken wat?" „Ken schoone blonde, ronddolend door Kiibourne Heights, op zoek naar een jongniensch," fantaseerde Marian. Hij greep haar bij de schouders en één oogenblik was ze bang, dat hij haar iets zou doen. „Als Rawlins je Hn zweeg plotse- mg ien keek haar woedend aan. ze! MaHnn r nS heeft me nicts vertekl' zei Marian. „Geen woord tl- hoi, niota uit hom ïrnnnor»' i woord- Ik heb niets uit n ?en' Hij is veel te be- tiouwbaar. Ik kan wel achter de dingen komen, zonder dat ze ze me vertellen Als je mün schouders niet los h.at möet e vijftien dollar geven!" J Hij liet haar los en deed een stap ach teruit, Zijn wangen gloeiden en in ziin oogen lag wanhoop en doodsangst. „Als je er een woord over rept, bega ik een ongeluk aan je!" dreigde hij. sterkste en machtigste oorlogswapens heet te zijn geworden. Een tweede pantser- schip van hetzelfde type is in aanbouw en al heeft Duitschland dan ook de be voegdheid zes van deze schepen te bou wen, vóór 1932 zal liet in elk geval tot een dergelijke versterking van zijn zeemacht niet in staat zijn. Welk bezwaar zou er dan ook zijn te voldoen aan den wensch des heeren Daladier om eerst de bespre kingen te Genève af te wachten, voor over te gaan fot een bewapeningswedstriid met Duitschland, dat in de eerste jaren toch in geen geval tegenover de overweldigen de zeemacht van Frankrijk werkelijk eenig gevaar kan opleveren? En helaas, het advies van Daladier heeft geen succes gehad, want de Kamer heeft met 391 tegen 196 stemmen het so cialistisch voorstel verworpen om de be raadslagingen over liet vlootbouwprogram uit te stellen tot-na de algemeene ontwa peningsconferentie en vervolgens de ge vraagde credieten met 410—168 stemmen goedgekeurd. In den tijd van 1 April 1931 tot 1 April 1932 zal dus de kiel gelegd worden van 1 linieschip en van 2 kruisers 2de klasse, waarvoor 500 millioen frs. zijn toegestaan. Daarbij is echter het voorbehoud gemaakt, dat de vaststelling van de tonnage en de totstandkoming van de bouwopdracht van de goedkeuring van het parlement afhan kelijk zullen gesteld worden. Verder zul len gebouwd worden een adviesjacht, een kusttransportschip en 4 begeleiders. Is het dus wonder, dat men met een bezwaard hart de ontwapeningsconferen tie tegemoet ziet? Mussolini over het conflict tusschen Kerk en Staat. In een interview met een vertegenwoordiger van liet „Journal" over zijn conflict met het Vatikaan, ver klaarde Mussolini, dat de godsdienst niet slechts voor de massa, doch ook voor de geestelijke bezieling van den Staat drin gend noodzakelijk was. Hij wenschte niets liever dan dat in het geheele land liet geloof verbreid zou zijn, dat de kin- "deren den catechismus zouden leerérï en dat Zondags de kerken bezocht zouden worden. Met dit doel oefenden de pries ters hun ambt uit. Dat was de religie, de rest echter was politiek en deze werd door hem vertegenwoordigd. Hü zou niet toe laten, dat iemand ergens aan zou raken, wat den staat toebehoorde, en dat was in ieder geval den schoolplichtigen leeftijd van het kind, dat dan geheel ter beschik king van den Staat behoort te staan. Ter bereiking van haar doel wenscht de Kerk de autoriteit die alleen den Staat behoort. Wat - den huidigen strijd met de kerk betreft, verklaarde Mussolini, dat hij de Katholieke actie genoeg had gewaar schuwd, doch dat dit niets had geholpen. Uit de richting, die deze beweging in sloeg, viel te merken, dat aan het hoofd daarvan fanatici stonden van de anti- Fascistische Volkspartij. Derhalve moest ingegrepen worden. Overigens waren de incidenten onbeteekenend geweest en in het geheel niet te vergelijken met de Spaansche incidenten. Het fascisme was meester van den toestand, Mussolini zou niet dulden, dat men het fascistisch regime zou aanvallen of zelfs slechts critiseeren. Wie zich rustig ge draagt kan in Italië in vrede leven, ook als hii geen aanhanger van het fascisme is. Alle meeningen zijn welkom, voor zoover zij politiek beschouwd opbouwend zijn. Het Spaansche qrondivetsontiuerp. De door de Spaansche regeering ingestelde „Ik heb niet gezegd, dat ik het verder zou vertellen. Ik heb alleen gezegd, dat je me tien dollar zou leenen." Ze glimlachte tegen hem en met zooge naamde zusterlijke genegenheid, maar Kane zag niet anders dan een grijns. Hoe veel wist z en wat? En als Rawlins het niet verteld had, hoe was ze er dan ach ter gekomen? Het was waarachtige chan tage! Maar als ze het eens vertelde. Zijn handen waren plotseling klam. „Ik ik heb geen tien dollar," zei hij. „Zoek," gelastte ze. „Ik zal je vijf leenen." „Tien!" Hij frommelde onhandig in den zak. „Als je belooft niet „Tien dollar," zei Marian. „Het is bijna alles, wat ik heb," klaagde hij. „Heb medelijden!" Marian greep het geld en liep achteruit naar de deur. „Denk er aan, dat ik maar vijf leen, Kane. Die andere vijf zijn, omdat je zoo onaardig geweest bent." XXII. Hilda Kiibourne deed niet altijd, zoo als men van haar verwachtte. Ze kon soms de meest onverwachte dingen doen en toen Rawlins haar aantrof op het ten nisveld. verraste ze hem. Ze keek hem niet alleen vriendelijk, maar zelfs stra lend aan. „Neem een racket", zei ze. „W e kunnen nog best een set spelen voor het eten. Hij nam een racket op, dat op een bank lag en liep naar ziin plaats, waarop ze hem een keiharden bal serveerde. Geen commissie tot uitwerking van de nieuwe grondwet is met haar werkzaamheden geered gekomen. Over het resultaat daar van lezen wil in de Nw. Rott. Crt.: Het voorgestelde ontwerp draagt een unitaristisch karakter. Voor bepaalde ge bieden wordt echter oeconomische auto nomie voorzien. Men wil twee Kamers invoeren, waarvan de Eerste Kamer slechts beperkte wetgevende bevoegdheid zal hebben. De positie van den president is in na volging van die van het Fransche staats hoofd geregeld. Het ontwerp voorziet voorts de scheiding tusschen kerk-en staat, algemeen gelijk kiesrecht, echter alleen voor mannen. VERTROUWEN IN DE BELGISCHE REGEERING. Achttien stemmen meerderheid. In de Belgische Kamer is Donderdag middag half vier over de motie van ver trouwen in het programma der nieuwe regeering gestemd. Deze motie, inge diend door Devéze (lib.) en Poullet (kath. dem.) werd aangenomen met 95 tegen 77 stemmen en 5 onthoudingen. DE MINISTERS VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN DER EUROPEESCHE STATEN IN JULI OPNIEUW NAAR GENEVE? Het „Journal de Genève" meent te kun nen meedeelen, dat tengevolge van de besprekingen tusschen de Duitsche en Engelsclie ministers te Chequers, Hen- derson stappen ondernomen heeft bij alle Europeesche regeeringen om te verzoe ken, dat de ministers van buitenlandsche zaken persoonlijk weer in Juli te Genève zullen komen om deel te nemen aan de besprekingen van de door de Europee sche commissie in Mei in het leven ge roepen oeconomische coördinatiecommis sie van den Volkenbond, die op 13 Juli te Genève zal bijeenkomen. MACDONALD EN HENDERSON NAAR BERLIJN. Het departement van buitenlandsche zaken deelt mede, dat MacDonald en Hen- derson de uitnoodiging van dei^Duit- schen rijkskanselier voor een bezoek aan Berlijn hebben aangenomen. Het bezoek zal 17 Juli plaats hebben. Het bezoek aan Berlijn zal 3 dagen duren. VLOOTVERMINDERING BRITSCHE RIJK. Meer dan 2 millioen ton niet vervangen. De Engelsche minister van Marine ver klaarde dat er van de zeemacht van het Britsche gemeenebest sedert den wapen stilstand 2.020.195 ton aan schepen (kleine vaartuigen niet inbegrepen) was afge schaft zonder vervanging. DE ROOMSCHEN EN DE ENGELSCHE ARBEIDERSPARTIJ. De jongste Pauselijke encycliek, welke terloops te kennen gaf, dat geen waar katholiek socialist karl zijn heeft in En geland veel beroering teweeg gebracht. Thans heeft kardinaal Bourne ten be hoeve van de Engelsche katholieken de pauselijke uitlating aldus toegelicht, dat iedereen in Engeland vrij is zich aan te sluiten bij de politieke partij, waar hij het meest voor voelt. Als echter de godsdien stige aanspraken met die van de partij in botsing komen, moeten de eerste voorgaan. De kardinaal zeide zulks in een toespraak te Edinburgh, waarbij hij ook de laksheid van „onze Anglikaansche vrienden" betreurde inzake beginselen, die de Roomschen zeer ter harte gaan, met name geboortebeperking en echt scheiding. („Nw. Rott. Crt.") DE OOSTENRIJKSCHE KABINETSCRISIS. Ender's poging mislukt. De poging van den demissionairen bondskanselier Ender om een nieuw ka binet te vormen, is mislukt. Het is op het Oogenblik waarschijnlijk, dat de chr.-so- ciale minister van handel, Heinl, het nieu we kabinet zal vormen. een dergelyken schok berekend had. Er is op de „Sumatra" achtereen volgens eerst roen viertal schoten ge lost, echter zonder resultaat. Later heeft men deze poging nog een paar keer herhaald, telkens met zes schoten, ook zonder gunstig gevolg. Vrijdagmorgen om 11 u. arriveerde de „Kraus" en om 1 uur de „Wega". Men is toen begonnen met overladen van muni tie; er was niet minder dan 70 ton aan boord. Er is hard gewerkt. De „Kraus" heeft de munitielading medegenomen naar Batavia. In den nacht van Zondag op Maandag is het om 11 uur met vereende krachten van de ter assistentie gekomen schepen „De Ruyter", „Evertsen", „Soemba" en j „Tata" gelukt, de „Sumatra" weer vlot te krijgen. Benige bizonderheden. Omtrent het ongeval van den kruiser „Sumatra", welke bij Billiton op een rif is geloopen, kan het „Soer. Hbld." bizonder heden mededeelen, welke te Soerabaja ontvangen werden van den gouverne- mentsstoomer „Wega". Naar men weet, was ook de „Wega" naar de „Sumatra" vertrokken; hij keerde terug met onge veer de helft van de munitie van de „Su matra" aan boord, de andere helft is met de „Zeeman" naar Batavia vervoerd. De stranding op het rif heeft plaats ge had op Hemelvaartsdag. De „Sumatra" had een vaart van ongeveer 12 mijl. Het onbekende rif, waarop de kruiser is vast- geloopen, bevindt zich tusschen het eilandje Keboetan en de z.g. Witte Rots, ongeveer recht tegenover het Zephir-rif. De commandant, kolonel Van Reede, had .juist het commando van den officier van de wacht even overgenomen en gaf, daar het schip de Witte Rots te dicht naderde, bevel iets meer stuurboord te koersen en het juiste midden tusschen die twee eilandjes te houden. De kaart gaf voor deze plaats een diep- te van 30 meter aan en van een rif was geen sprake. De uitkijk had geen rif ge zien. Men had dus alle voorzorgen genomen. En toen gebeurde het: de „Sumatra" liep vast. Het was 7 u. 25 's morgens. Boven het rif bleek ongeveer 2.90 m. water te staan. Het schip stak ö'/a m. en werd bli het vastloopen over een lengte van 40 m. geboeid. De dubbele bodem van het schip scheurde bli den boeg en het zeewater drong de watertank binnen, waardoor de voorraad brak werd. De zijschotten wer den uiteen gewrongen, zoodat het water verder drong. Een catastrophe werd ech ter voorkomen door de waterdichte schot ten. De bodem van den kruiser moet danig ontzet zijn. 's Avonds om 11 uur, toen men den hoogsten waterstand had, poogde men het schip vrij te krijgen door het lossen van kanonschoten, waarbij men rekende op den plotselingen schok, welken het schip bü het losbranden achteruit maakt, waar door het mogelijk kon vlot komen. Inder tijd is dit bij een ongeval, de „Koningin Regentes" overkomen, met goed gevolg beproefd, nadat een officier de kracht van v.ROSSEM'sTROOST Bij het graf van den onbeken den soldaat. Donderdagochtend gold het eerste be zoek van de Koningin, het graf van den onbekenden soldaat. Daar werd zij, met de haar vergezellende personen, opge wacht door generaal Gouraud, gouver neur van Parijs, terwijl een detachement van de republikeinsche garde de eere- wacht betrok. Vergezeld van luitenant-kolonel Bau- duin en kapitein van Kesteren, trad H. M. naar voren. Luitenant-kolonel De Jonge van Ellemeet droeg een krans van laurierbladeren met oranjelinten. Op dat oogenblik presenteerde de wacht het ge weer en brachten de officieren het saluut, terwijl alle aanwezigen het hoofd ont- 1 blootten. Bij het graf gekomen, nam de f Koningin den krans over en legde dien op het graf. Zij bleef daar eenige oogen- blikken in aandacht staan. Het gulden boek werd niet geteekend. Vandaar ging de tocht naar de kolo niale tentoonstelling. De Koningin, die door het „Wilhelmus" dat de menigte aanhief, verwelkomd was, bracht slechts een vluchtig bezoek aan de verschillende zalen. In de eerstvol gende dagen zullen deze in onderdeelen worden bezichtigd. Herhaaldelijk werden de Koningin en de Prins warm toegejuicht. Ofschoon er voor deze gelegenheid vele Nederlanders on der het publiek waren, sprak het vanzelf, dat deze toejuichingen voornamelijk van Franschen kwamen. Vooral bij het bin nenrijden van het terrein en bli de aan komst en vertrek voor het Nederlandsche paviljoen klonk het „Vive la reine" met nadruk. De Koningin gaf levendig blijk deze hulde op hoogen prijs te stellen. In het algemeen gaf de Koningin tegenover haar omgeving bij herhaling te kennen met het thans reeds geziene bijzonder ingenomen te zijn. Het verblijf te Chevreuse*. i Naar de „Nw. Rott. Crt." verneemt heeft Hare Majesteit Hare buitengewone ingenomenheid betuigd over haar ver blijf te Chevreuse en over de hartelijke ontvangst die der Koninklijke familie overal werd bereid. Hare Majesteit maakt herhaaldelijk, slechts vergezeld van een hofdame, wandelingen in de omgeving van het dorp. Ten zeerste stelt Hare Ma jesteit het op prijs, dat de bevolking van Chevreuse haar zoo hartelijk bejegent en toch haar niet in haar persoonlijke vrij heid belemmert. Prinses Juliana en Prins Hendrik heb ben gistermiddag een autotocht gemaakt naar Rambouillet, waar zich het zomer verblijf van den President der Fransche republiek bevindt. De Koningin en Prins Hendrik zullen Maandag a.s. te ongeveer 11 uur Che- Groote sorteering, in effen en gewerkt, 75 cent per el. Verkrijgbaar bij: Letop naam op den zelfkant Vraagt onze stalen-collectie vreuse verlaten om per auto naar den Elzas te gaan. Prinses Juliana blijft nog een week te Parijs, doch zal haar intrek blijven hou den te Chevreuse. EMIGRATIE NAAR ARGENTINIË. Gemeld wordt: In November van het vorige jaar ver scheen in de bladen een mededeeling, dat de Emigratie Centrale Holland te 's-Gra- venhage onderzoekt, of aan de aanbieding van een Argentljnsche Credietbank tot de vestiging van tien Hoilandsche fami lies op landbouwbedrijven in de provincie Buenos Aires, medewerking kon worden verleend. Een uitgebreid onderzoek ter plaatse werd ingesteld en het advies van verscheidene personen werd ingewonnen. Hierop zijn langdurige onderhandelingei gevoerd met betrekking tot prijs, af lossingstermijnen en bepalingen in de eontraeten. De Argentljnsche maatschap pij is thans zoo ver aan de wenschen van de Emigratie Centrale Holland tegemoet woord over het verdwijnen van haar auto; geen woord over Annabelle; geen zweem van verwijt in blik of houding. Ze lachte hem uit, toen hii een harden bal miste; ze lachte zich zelf uit, toen ze probeerde een bal te halen, waar ze niet bli kon. Ze speelde alsof ze met jeugdigen overmoed van het leven genoot. Rawlins begreep er niets van. Als ze wachtte tot een andere gelegenheid, ver baasde hii zich over de manier waarop ze comedie speelde. Als ze het vergeten had maar dat was niet mogelijk. Als het haar niet koii schelen, was hii teleur gesteld en bezorgd. Hij verlangde niet naar een twistgesprek, maar hij hoopte, dat ze het tenminste vervelend zou vinden. Twee dingen, die hii met kon rijmen, waren Marian's verslag en Hilda's hou ding tegenover hem. Hii werd achter dochtig. Hii trad haar tegemoet met een verontschuldiging op de lippen, maar hij kwam niet verder en wist niet, wat te doen. Hii tenniste dus maar zoo goed mogelijk, maar ook niet met veel succes, want ze won het gemakkelijk van hem. Toen ze naar huis wandelden, stak ze den arm door den zijne iets heel onge woons voor Hilda en begon te praten over de moeite, die Grosvernor had met zijn waardigheid. „Hii strijdt een zielestrijd," legde ze uit. „Zijn principes gelasten hem den dienst op te zeggen, maar zijn nieuws gierigheid laat hem talmen. Hü wil zien, hoe het met jou afloopt!" „En heeft hii eenig vermoeden?" vroeg Rawlins voorzichtig. t) „Niets bepaalds, voor zoover wü weten „Heeft iemand het?" „Och, er zijn natuurlijk verschillende theorieën", zei Hilda. „Bijvoorbeeld „Ik ben bang, dat ze te fantastisch zijn, Wade. Je zoudt er om lachen en ik twij fel er niet aan, of we hebben het allemaal mis." „Wat is jouw theorie?" Hilda keek hem van terzijde aan en schudde het hoofd. „Dat is een duister hoofdstuk," zei ze. „Moeilijk te lezen dus?" veronderstel de hii. „Voor menschen met slechte oogen." Rawlins lachte om de nieuwsgierigheid te verbergen, die ze bij hem Opgewekt had. Hij begreep dien middag niets van haar. Ze deed alles anders, dan hii ver wachtte. Hij begreep heelemaal niet, waarom ze niet woedend op hem was of waarom ze terugkwam op het duistere hoofdstuk, met Grosvernor als aanloop. IIü voelde zich niet op ziin gemak. „Ik wou, dat iü me dat hoofdstuk eens voorlas", zei hii. „Ik geef graag toe, dat jo.goede oogen hebt, zelfs, dat .je helder ziend bent." Ze hadden het terras bereikt. „Op een anderen keer," zei ze, „zal ik misschien probeeren het je voor te lezen. Als ik niet alles kan ontcijferen, kan je me misschien helpen, maar nu moet ik nie gaan verkleeden voor het eten." Zoo liet ze hem dus onvoldaan achter. Hü zag haar niet weer, voordat de heele familie zich aan tafel zette. Na het eten trachtte hii een uitleg te krijgen van Marian, maar ze kon hem niet wijzer maken. „Het eenige, wat ik je kan aanraden", zei Marian, „is voorzichtig te zijn. Het is niet natuurlijk, dat Hilda lief tegen je is, na wat er gebeurd is. Ik heb nog nooit gezien, dat ze iemand de andere wang toe keerde." Hij had geen gelegenheid met Hilda te spreken en na eenigen tijd volgde hii den heer Kiibourne, die hem veelbeteekenend toegewenkt had. Toen de heer en meester van Kiibourne Heights hein op veiligen afstand meegenomen had, verspilde hij geen tijd met overbodige inleidingen. „Ellendig een chauffeur te verliezen", zei hii- „Een van die particuliere inter mezzo's in het leven van een groot man is weer op komst. Hoe kom ik er?" Rawlins dacht even na. „Ik zou niet weten, hqe ik vanavond weg kan komen", zei hij. „Ik heb mevrouw beloofd haar bridge-les te geven." „Tijd verknoeien voor vrouwen", mop perde de heer Kiibourne. „Maakt ze verzot op spelen. Maar hoe kom ik er?" „Ik zou misschien een chauffeur kun nen vinden." „Betrouwbaar?" „Ja, dat geloof ik wel". „Dat moet hii zijn", zei de heer Kii bourne met nadruk. „Betrouwbaarheid is grootendeels af hankelijk van geld." De heer Kiibourne stak een hand in den zak en nam een bankbiljet van 'n stapeltje. „Geef hem dit en zeg, dat hii er nog een kan krijgen, als hij zijn mond houdt", zei hij- „Hij hoeft alleen te weten, waar ik naar toe ga en niet waarom." „Ik zal zien, wat ik voor u doen kan". „Ik wou, dat je het zelf deedt", mop -n.v. uniomurijwielfabriek jdem hulst aah de dederisvaart Agent: H. J. VAN GRUNNINGEN, Keizerstraat 5456 Tel. 265. perde de heer Kiibourne. „Het spijt me! Ik zal het u zoo gauw- mogelijk laten weten." „Goed! Ik ben te vinden op het terras". Een half uur later vond Rawlins hem en begonnen ze fluisterend te spreken. „Je zegt, dat je iemand gevonden hebt hoe heet hü?" vroeg de heer Kiibourne. „Dat mag ik niet zeggen. Hii wil onbe kend blijven bang, dat hii last krijgt met zijn haas; maar u hoeft niet bezorgd te zijn. Het is een goede chauffeur." „Klinkt raar, Rawlins, maar ik ver trouw op je". „Dank u! Ik heb hem gezegd, waar u heen wilt en dat hij daar op u moet wach ten. Zoodra u wilt vertrekken, staat hü klaar." „Waar?" „I)e wagen staat bij de garage, zonder lichten. Ik zal hem u wijzen". „Waar is Emily?" vroeg de heer Kii bourne, met een onderzoekenden blik over het terras. f „Ze is in de bibliotheek met uw doch ters". „Waar is Kane?" „Uit". „Ze blijven ook nooit thuis", mopperde (ie heer Kiibourne. „Vooruit dan maar! Breng me stiekum mijn hoed en jas. Je vindt ze wel ergens in de kast onder de trap. Wijs me dan. waar de wagen staat. Als je mijn vrouw tegenkomt, zeg dan, dat ik naar boven hen gegaan. Begrepen? Ik ben naar lied hoofdpün, en wensch niet gestoord te worden, zelfs al wordt er op gebeld." (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1