spaart heel wat in een jaar lO cents roepen E" Gratis! I GEMENGD NIEUWS. Luxe Verhuur Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. Ernstige trambotsing bij Dresden ée/t waarborg, voor de kwaliteit is steeds heiwerk Het drama te Bilthoven. Proces tegen een moeder- moordenaar. 533 Laan 44-46 Vermogensbelasting. Noodweer in West Duitschland. Geëischt werd twee jaar en zes maan den gevangenisstraf. Mr. Viotta pleitte vrijspraak wegéns gebrek aan bewijs. Tegen den tweeden verdachte luidde de eisch twee jaar gevangenisstraf. Mr. Plantenga, verdediger, concludeer de tot vrijspraak. Vonnis 25 Juni. ONGELUKKEN. DE NIEUWE MARGARINE SNL-D1—02533 gekomen, dat men meent, bekendheid aan deze plannen te moeten geven. De bedrijven ter grootte van ongeveer 30 H.A., waarop in hoofdzaak verbouwd moet worden fruit, aardappelen en groenten, terwijl daarnevens melkvee, kippen enz. zullen worden gehouden, zijn tevoren door de verkoopende maatschappij volledig geïnstalleerd. De afzet van de producten gescüieat op de plaatselijke markten, na eenige jaren zal de hoofd bron van inkomsten het fruit moeten zijn. Op de kolonie zal de verkoopende maat schappij een modelboerderij stichten, waar Nederlandsche landbouwdeskundi gen als chef en sous-chef zullen optreden om aan de kolonisten leiding te geven, welke laatsten, althans gedurende de eer ste jaren, verplicht zijn zich naar de ver strekte aanwijzingen vanwege de model boerderij inzake de exploitatie van hun bedrijven te richten. Het is de bedoeling dat de kolonisten na verloop van tijd den eigendom van de boerderij verwerven. Het is geen noodzakelijkheid dat de kolo nisten zelf kapitaal medebrengen, aange zien de geheel geïnstalleerde boerderijen op afbetaling worden verkregen. Voor uitzending komen in aanmerking personen die met veeteelt en groenteelt op de hoogte zijn, die in hun familie en kele kinderen hebben die op de boerderij kunnen medewerken en in staat zijn de reiskosten naar Argentinië (ten minste 300 per volwassen persoon) te betalen. Eenig reserve-kapitaal is zeer gewenscht. De menschen moeten overigens over vol doende wilskracht en doorzettingsver mogen beschikken om den ongetwijfeld moeilijken tijd, welken zij in het vreemde land moeten doormaken, door te komen, aangezien, hoe groot de verbeteringen ook zijn, welke in de oorspronkelijke be palingen zijn aangebracht, den kolonisten ongetwijfeld moeilijkheden te verwachten zullen staan. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de Emigratie Centrale Hol land, Mauritskade 3 te 's-Gravenhage. 19 gewonden. Donderdagmorgen vroeg heeft zich te Zitschewig bij Dresden een ernstig tram- ongeluk voorgedaan. Twee van tegen overgestelde richting komende tramwa- gens van een zelfde lijn kwamen wet groote snelheid met elkaar in botsing; 19 menschen werden gewond, van wie ernstig. De botsing is vermoedelijk ver oorzaakt door het weigeren van de sig naalinrichting. De 23-jarige hulphouwer Kuiter uit Heerlerbaan is in de staatsmijn Wilhel- mina onder vallend gesteente geraakt, waarbij hij een bekkenbreuk heeft »Pge-|EEN 40o-TAL SCHAPEN VERBRAND, loopen. K inrioo hnnwAP K lAinP.Tl lilt IVei'K- Woensdagnacht sloeg de bliksem in een schapenstal op het landgoed van dr. De 35-jarige houwer Kleinen uit Kerk- rade is in dezelfde mijn in een pijler met znn linkerarm tusschen den band en de aandryfrol der transportbandinstallatie Keutz te Kronibeck bBarchem geraakt. Zijn arm werd gedeeltelijk afge kneld. Beiden zijn in het hospitaal te Heerlen opgenomen en maken liet naar omstan digheden goed. VERDRONKEN. Te Zuidwolde is de 65-jarige arbeider E. de J. in een wijk geraakt en verdron ken. Donderdag werd een nader getuigen verhoor gehouden. Get. Slinger verklaarde, op 10 Sept. een brief met 900 naar Hoofddorp te hebben gestuurd, de brief was nooit aan gekomen. Een expediteur van de Twentsche Bank verklaarde ook een brief met geldswaarden te hebben verzonden. Ook over zyn 1woning 111 dit geld was niet aangekomen. s-Gravenhage een buuiv De procureur-generaal, mr. Van Ha-, rinxma thoe Slooten persisteerde bij zijn naar eisch: ll/s jaar gevangenisstraf. Arrest 30 Juni. POGING TOT DOODSLAG. De 69-jarige W. J. H., Den Haag, heeft terecht gestaan wegens poging tot dood slag subs. poging tot zware mishande ling.' Verdachte heeft op 22 Januari j.1. mej. ff., met een dolkmes in den buik gestoken, aanleiding van een woordenwisse ling met haar zoon, die verd. voortdurend Het O.M. had met het oog op de om standigheden waaronder het misdrijf is gepleegd een voorw. straf van 6 maanden met 3 jaar proeftijd gerequireerd. De rechtbank veroordeelde H. wegens tot 3 Mecklenburg; 400 schapen kwamen in de vlammen om, 150 konden worden gered. AANVAL OP EEN BRIEVEN BESTELLER. In het Oosten van Berlijn hebben Don derdagochtend twee jongelieden een 63- jarigen brievenbesteller aangevallen, die postwissels ging uitbetalen. Sinds de jongste aanvallen op brievenbestellers zijn de meesten hunner, voor zoover zij geld bij zich hebben, gewapend. De aan gevallene sloeg onmiddellijk met zijn gummistok op de twee jongelieden los. Deze gingen er van door, achtervolgd - ,door enkele voorbijgangers. Een kon ten- de Marnixstraat 'te slotte worden ingehaald en aan de politie Buitenland. EEN PESSIMIST. De inlandsche bediende in hoo- ger beroep voor het Amsterdam- poging tot zware mishandeling sehe Gerechtshof. |maa^ voorwaardelijk met 3 proeftijd. De inlandsche huisbediende Sono, dien de Utrechtsche rechtbank wegens dood slag, driemaal gepleegd op mevr. Soepar- wi en haar beide kinderen te Bilthoven, veroordeelde tot 12 jaar gevangenisstraf, heeft Donderdag voor het Gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep terecht gestaan. De procureur-generaal deelt mede, dat in overleg met den verdediger is afgezien van het hooren van den heer Soeparwi als getuige. Nadat de tolk op voor Javanen gebrui kelijke wijze is beëedigd, wordt verdachte ondervraagd. Hii bekent zich te hebben schuldig gemaakt aan de ten laste ge legde feiten en zegt in hooger beroep te zijn gekomen om het medelijden met hem in te roepen. Hii is tot zijn daad geko- worden uitgeleverd. Hij verzette zich hef' tig tegen zijn arrestatie. De tweede is in den loop van den middag eveneens ge pakt. Binnenland. EEN AUTO IN EEN KUIL. Donderdagavond is de 19-jarige chauf feur J. M. C. v. B., doordat de band van het linkervoorwiel van den vrachtauto, die door v. B. bestuurd werd, sprong, het stuur kwijt geraakt en in een drie nieter 1 en 2Yi meter deipen werkkuil in de Mathenesserlaan te Rotterdam, ter ivan üe Remonstrantsche kerk, ge reden. De 18-jarige J. E. G. uit de Schoonder- loostraat, die juist voorbij kwam, werd door den kap van den motor van den auto gegrepen en over het gat heen op een hoop zand geslingerd. G. liep slechts een onbeduidend wondje aan de linker hand op. De auto bleef hangen op een stutbalk van den werkkuil. De chauffeur kreeg geen letsel en een naast hem zittend 18- jarig meisje kwam vrij met een onbedui dende schaafwonde aan de linkerknie. Achterop den auto zat de 18-jarige T. d. J. uit de Rubroekstraat, die bekneld raakte tusschen kisten, die op den auto geladen waren en de zitplaats van den chauffeur. Hij kreeg een lichte schaaf wond aan de linkerknie en een aan het rechter onderbeen. De voorzijde van den auto is geheel ontzet. De kisten, die gevuld waren met flesschen azijn en limonade zijn grooten- deels gebroken. De auto is door het ber gingsbedrijf Jacatra weggesleept. VERDUISTERING DOOR EEN POSTBEAMBTE. Heropening van het getuigen verhoor. In den nacht van 10 op 11 September werd uit een zak op het postkantoor te Haarlem een viertal brieven met gelds waarden vermist. Uit een brief aan de Boerenleenbank te Hoofddorp werden vijftien biljetten van 1000, benevens eernge effecten vermist. Eenige dagen later werd de hulpbesteller J. D. te Haar lem gearresteerd. Hij bekende den diefstal te hebben ge- niet 15 maar 14 biljetten den hnif nte h£bben ongetroffen p,n brief. De effecten had scheurd. hii in ver den .?CJ"^hwn!c- te Haarlem veroordeelde an tot tien maanden gevangenis- In hooger beroep eischte reur-generaal een anderhalf jaar. interlocutoir vonnis van 2 Juni be vond dat bet on<ierzoek niet volledig was geweest. de procu- gevangenisstraf van JJ men, omdat zijn meesteres haar belofte, om hem de Nederlandsche taal te leeren, niet volledig inloste. Daarbij was hii bo vendien zenuwachtig door de uitbarsting van de Merapi. Tegen zijn meester koes terde hij geen enkele wrok; deze was zeer goed voor hem. Met de kinderen ging hij altijd vriendelijk om, hij wandelde met hen en betreurde het dit nu nooit meer te kunnen doen. Als eerste getuige wordt gehoord dr. Scholten, die, uit ervaring, kan zeggen, dat de psyche van den inlander door fu tiliteiten wordt gedepressioneerd, en dat hij in een dergelüken toestand daden als de onderhavige kan begaan; uit de kin derlijke ziel vloeit voort, dat de daden niet evenredig zijn met de motieven. Van voorbedachte rade is geen sprake naar getuiges meening. Getuige Van Loo ging als vriend met den verdachte om, die veel sprak over Java met zijn planten en dieren. Ver dachte sprak altijd goed over de familie. De president doet dan voorlezing van een brief, door Sono van de gevangenis uit aan dezen getuige geschreven. Op kinderlijke wijze uit verdachte daarin be rouw over zijn daad, die hii gedachten- loos heeft bedreven, en waarin hii voorts van een hevig verlangen naar Java en zijn familie blijk geeft. Bevestiging van het vonnis geëischt Het woord is daarna aan den procu reur-generaal, mr. baron Van Harinxma thoe Slooten. Spr. vraagt zich af welk motief de verdachte heeft gehad voor zijn daad. Verdachte zegt, dat zijn meesteres hem niet voldoende Nederlandsch leerde, maar er is gebleken, dat mevrouw Soe parwi dit wel deed. Voor de Utrechtsche Rechtbank heeft de heer Soeparwi ver klaard, dat zijn bediende op hem boos w-as en hem heeft willen treffen door zijn vrouw en kinderen te dooden. De minder ontwikkelde inlander neemt wraak door het liefste van dengeen, tegen wien hij wrok koestert, te dooden. En spreker meent dan ook te mogen aannemen, dat 'Hl verdachte opzet aanwezig was; ook al omdat het motief, dat zijn meesteres hem geen Nederlandsch leerde, niet steekhou dend is. Met het vonnis der Utrechtsche Recht bank twaalf jaar gevangenisstraf kan spr. zich vereenigen en hü vordert, dat het Hof dit in zijn geheel zal beves tigen. De verdediger, mr. E. J. Domme ring, schetste het leven van den verdachte en beziet den toestand, waarin verdachte op het oogenblik van de daad moet hebben verkeerd. Ten slotte vraagt de verdediger den verdachte ter beschikking te willen stel len van de regeering, met eventueel toe passing van een vrijheidsstraf, dau wel plaatsing in een tuchtschool. Het Hof zal Dinsdag 30 Juni arrest wijzen. JEUGDIGE MISDADIGERS. Twee jongemannen, een 25-jarige stof feerder en een 19-jarige machine-bank werker, uit Den Haag hebben zich Don derdag voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden gehad wegens diefstal met inbraak, gepleegd in perceelen in de Snelliusstraat en de Marinestraat te Den Haag. Een politie-inspecteur verklaarde dat de politie den eersten verdachte, dien zii van inbraken verdacht, reeds lang volg de. De inbraken, vooral in schoolgebou wen waren zoo talrijk, dat het noodig ge acht weïd, geheele complexen waarin bij zondere schoolgebouwen gelegen waren, al te zetten. Dank zjj het doortastend op treden is het gelukt de jongens onscha delijk te maken. Naar Reuter uit Newhaven (Connecti- cut) meldt, heeft Gibson, de Amerikaan-, sche gezant te Brussel, aldaar voorspeld, dat de aanstaande ontwapeningsconferen tie niet veel tot stand zal brengen. Gib- Woensdag is voor de Berlijnsche recht bank het proces begonnen tegen Calistros jaar Max Thielecke, die op 6 Aug. j.1. zijn moeder, mevr. Tzchökel, in het bad heeft doodgeschoten. De verdachte had een der winkelmeisjes van zijn moedeT gehuwd, hoewel deze daar sterk tegen gekant was. Verdachtes vrouw vertoefde op den be- wusten dag met haar kindje by haar moe der. Verdachte had zich op dien dag naar zijn moeder begeven en had met haar ge sproken, terwijl zij zich in het bad be vond. Hij beweert, dat zij plotseling zon der reden een dolkmes greep en naar Een beeld van verwoesting. De weg, welke de wervelstorm in het district A-itena heeft genomen, biedt een beeld van de grootste verwoesting. Op de velden liggen overal deelen van daken, balken en pannen, die door den stoim meegenomen zijn. Het station PlettenberOberstadt is op één gebouw na met den grond gelijk gemaakt. Te Ilolthausen ziet men bijna niets dan puinhoopen. Overal is men het opruimingswerk bezig. Vrijwilligers en brandweerlieden zijn bezig de menschen, die uit hun huizen zijn verdreven, een schamel onderdak te verschaffen. De grootte van de schade is nog niet te overzien. De landraad van het district Altena heeft besloten de Pruisische om hulp te verzoeken. HET WETTELIJK BEGRIP VERMOGEN. VRIJSTELLINGEN II. vermogen nader uit verwacht niet dat hii de onlossins hem wilde steken; hij zou haar het mes son vervacht niet, dat hij de oplossing £1^ e^endom (deze en de 8ub b vermelde van hej ontwapeningsvraagstuk nog be leven zal. BRAND AAN BOORD VAN EEN ENGELSCHEN KRUISER. Aan boord van den Engelschen kruiser Effingham is onder geheimzinnige om standigheden een brand uitgebroken, waarbij een stoker zoodanige brandwon den opliep, dat hij korten tijd later in het hospitaal overleed, terwijl een tweede stoker eveneens ernstig gewond werd. De brand schijnt te zijn uitgebroken on- de machinekamer. Men vermoedt, dat hy is ontstaan door kortsluiting. MOND- EN KLAUWZEER IN ENGELAND. ÜH De binnen het Rijk wonende personen zijn belastingplichtig naar hun zuiver vermogen. Wat onder zuiver wordt verstaan, werkt de wet op de navolgende wijze. Volgens de wet wordt onder vermogen begrepen, alle zaken,, weke geldswaarde hebben. Als zoodanig komen in aanmerking: a. de in vollen eigendom bezeten zaken; b. de met wettelijk vruchtgenot be zwaarde eigendom; c. de met fideï-oonvmis bezwaarde aan dien bediende te kuiuien doen, indien deze alsdan nog in dienst is. Dergelijke polissen behooren op dezelfde wijze to worde behandeld, alsof de koopman zelf reserveerde met het oog op zijn toekomst plannen. Eerst als de bediende den dienst van zn'n patroon verlaat, op een tijdstip, dat ook deze juist acht, zal de patroon hem wellicht een of andere uitkeering doen. On het moment, dat die uitkeering plaats heeft, omdat alle voorwaarden verw vuld "n, vermindert het vermogen van den patroon. Indien do uitkeering niet aan een voorwaarde verbonden is, zal de werkgever een schuld in mindering nio- gen brengen. Tegenover die schuld staat dan de waarde van de polis. Uit dit alles volgt, dat tot bedrijfs- of beroepsvermo gen behoorende polissen, indien zij gelds- regeering waarde hebben, belast dienen te worden. Ten aanzien van polissen van levens, verzekering geldt nog een bijzondere be perking verband houdende met de hoe grootheid der premie. Men wenschte door deze beperking te voorkomen, dat pol lel sen, waarbij het beleggingskarakter sterk op den voorgrond treedt, onbelast zouden zivn. Voor de vrijstelling is het noodig, dat de levensverzekering nog loopende is. ]g het contract afgeloopen en de verzekerde som opeischbaar geworden bij den aan vang van het belastingjaar, dan vervalt de vrijstelling. Onder de vrijstelling valt voorts niet het recht, dat iemand ontleent aan een in een spaarkas en tegelijk een ver- overeenkomst welke omvat de deelneming zekering, indien hij kraohtens die over- onafhankelijk van leven of sterven van eenkomst steeds op den vastgestelden tijd personen op wier leven de inschrijvingen zijn genomen, recht heeft op uitkeering van de in de spaarkas gestorte bedragen er wel bij leven met rente en mogelijk accres en bii sterven met 5 rente op rente (arrest H. R., B. no. 4014). c. het recht op lijfrenten, voor haar gestoken hebben. eigendom worden als volle eigendom be- Te voren had zij hem verteld, juist be- schouwd); richt te hebben ontvangen, dat haar in d. de in vruchtgebruik bezeten zaken; zoover deze gezamenlijk niet meer bedra- Frankrijk woonachtige schoonmoeder i e. de in blooten eigendom bezeten za- overleden was. „Nu zal ik wel aan de ken, waarmee bedoeld worden die zaken, beurt zijn," had zij gezegd en er volgens j waarvan een ander dan de eigenaar het vruchtgebruik of het zakelijk recht De eerste klauwzeer in gevallen van dezen zomer mond- en zijn Donder- verdaebte aan toegevoegd: „Maar eerst zal ik jou om hals brengen!" Van wat er verder was gebeurd, her innerde verdachte zich maar weinig. Voortdurend had hij de woorden „Jij eerst! Jij eerst!" gehoord. Daarna was alles eensklops vol bloed. Den volgenden dag begaf hij zich naar zijn vrouw en vertelde haar het gebeurde. Aan de poli tie jjpd verdachte aanvankelijk verklaard, dat zijn moeder hem met een revolver had gedreigd. Beklaagde zeide verder dat zijn moeder hem als kind vaak had mishandeld. Er zullen tal van getuigen en zes des kundigen gehoord worden. Onderzocht dag te Lancaster en in Westmoreland zal worden, of zich, naar beweerd wordt, ontdekt onder vorige week uit Belfast to de familie verdachte gevallen van verscheepte dieren. Alle vervoer van vee krankzinnigheid hebben voorgedaan, uit Ierland is verboden en de aangetaste dieren 222 koeien en 464 schapen De scheepsramp bij St. Nazaire zijn Donderdag gedood. EEN WERKLOOZENDRAMA. Te Nioolai waren Donderdag in een schuur bij de stad verscheide werkloozen. De St. Philibort gevonden? Naar het heet, is de St. Philibert ge vonden. Het schip schijnt te liggen op de verwachte plaats in den mond van de Een van hen had een oud Russisch ge- poire op een diepte van 12 meter bij weer en tien patronen bij zich. Een aji-booS water, op een zandigen bodem, dere werklooze verlangde nu, dat de be- wea vaartuigen hadden een ketting over zitter van het geweer op hem zou schie- I1 bodem gesleept. Deze stootte^op een ten. Eerst het derde schot trof den man beletsel en knapte daardoor af. Zij bleek in het hart. De beide andere werkloozen, m°l iets wits in aanraking t-e zijn geweest in het hoofd. De beide adere werkloozen, en p St. 1 hilibert was wit geschilderd, die intusschen weggeloopen waren, rie-D.P die plek is geen wrak bekend. De mi- pen de politie, welke de beide lijken heeft']'stei' van koopvaardij liet Donderdag in gevonden. De oorzaak van dit drama is in "e Uitreden duidelijk uitkomen, dat de de werkloosheid te zoeken. OVERVAL OP EEN BANK TE NEW-YORK. <2r- Zes bandieten hebben op klaarlichten dag op één der drukste punten van New- York een filiaal van de Times Square Trust overvallen. Met een buit van 11.000 dollar wisten zij in een auto te ontkomen. KRANKZINNIGHEIDSEPIDEMIE. Te Breedene bij Oostende zijn in en kele uren tijds verscheidene inwoners plotseling krankzinnig geworden. Een 28-jarig landbouwer, die zich zeer woest aanstelde, moest aan handen en voeten gebonden naar een gesticht worden over gebracht. Een 21-jarig fabrieksarbeider, die eveneens krankzinnig bleek te zijn, liep rond met een geladen pistool en trachtte zijn familieleden te dooden. Ook dezen ongelukkige moest een dwangbuis worden aangetrokken, alvorens men hem kon meester worden. Het derde slacht offer dezer zonderlinge epedemle was een 58-jarige vrouw, moeder van zes kin offer (lezer zonderlinge epidemie was evenals de twee andere krankzinnigen slechts met de grootste moeite kon wor den onschadelijk gemaakt. reederjj althans eene deel van de schuld treft. Daaromtrent kan zij zich voor het gerecht te verantwoorden krijgen. Te Nantes schijnen de gemoederen nogal verbitterd. De begrafenis der slachtoffers. gebruik heeft; f. het recht op een ingegane lijfrente. Op welke wijze de waarde van het be lastbaar vermogen bepaald wordt, zal in het volgend artikel over bovenstaand on derwerp behandeld worden. De navolgende zaken vallen niet onder het wettelijk begrip vermogen; men be taalt van de onderstaande bezittingen mn.w. geen vermogensbelasting, t.w.: a. goud- en zilverwerk, paarlen en edelgesteenten, indien de gezamenlijke waarde van het een en ander niet meer bedraagt dan 2000; voorts huisraad in den zin van art 571 B. W„ voorwerpen van kunst of wetenschap, kleederen en levensmiddelen. Alles met dien verstande, dat deze vrijstelling niet geldt, wanneer de hier opgesomde zaken behooren tot den handelsvoorraad en dienen voor de uitoefening van een beroep of bedrijf. Dientengevolge behoeft een particulier bij zijn vermogensaangifte geen rekening te houden met ringen, armbanden, horloges, tafelzilver, e. d. als de totale waarde be neden 2000 blijft. Bedraagt de totale waarde meer dan 2000, b.v. 3500, dan moet de volle 3500 in de aangifte begre pen worden. Een goudsmid daarentegen behoort al het tot zijn handelsvoorraad behoorend goud- en zilverwerk, ongeacht de waarde, aan te geven. Onder huisraad valt al hetgeen volgens art. 570 B. W„ tot den inboedel behoort, met uitzondering van paarden, le vende haven, rijtuigen, edelgesteenten, U03UIU83I881 'U8}JUqaspUBq U8 U33J80q prenten, schilderijen, beelden, gedenk penningen, natuurkundige en weten schappelijke werktuigen en andere kost baarheden én zeldzaamheden, van lü'flin- nen, wapens, granen, wijnen en andere levensmiddelen, aldus art. 571 B. W.; alles, wat alzoo van het begrip huisraad is Hit- Donderdagochtend zijn de slachtoffers Ver" amp Nantes begraven. De belangstelling .as vrijstellingen ïa„ toepassing m^ht'rtfn. van de scheepsramp dér St. Philibert te ^^srlechtónijerhe^^b Xan+PQ hMVMtron tv, Kr,i„„rvc,i„u;I H p^aaai '"erboven sub gerangschikt, tenzij een a omschreven DE NAUTILUS. De sleeptros gebroken. Donderdagochtend is de tros gebroken, waarmee de Wyoming de duikboot van' Hir Hubert Wilkins op sleeptouw had. Men is er evenwel spoedig in geslrpgd een nieuwe tros uit te brengen. De sleep bevond zich op dat oogenblik op 570 mijl van Queenstown. zeer groot; onder de aanwezigen waren Briand en de minister van handel. Van de 77 geborgen lijken zijn nog 7 niet ber kend. Twintig waren door de familie op gevraagd om afzonderlijk te worden be graven; 50 zijn in gemeenschappelijk graf ter aarde besteld. Langs den weg van den rouwstoet ston den dichte drommen; alle winkels waren gesloten. 90 c Tube 50 ct. Zeep 60 ct. i*o Woensdag heeft een wervelstorm het geheele dal van de Else geteisterd en vooral in de plaatsen Plettenburg, Holt- hausen en Herscheid ten Noordoosten van Keulen groote verwoestingen aange richt. Ruim honderd huizen en kleine gebouwen zijn ernstig beschadigd. Van zeven fabrieksgebouwen zyn de daken weggeslingerd en in de fabrieken is groote schade aangericht. Eén fabriek is geheel van de aarde weggevaagd. Aan vankelijk vreesde men, dat het noodweer drie mensohenlevens had geëischt, doch twee mannen, die men reeds dood waan de, zijn onder de puinhoopen van inge storte muren gevonden en ernstig ge kwetst naar een ziekenhuis gebracht Aan hun behoud wordt getwijfeld. Voorts hebben een veertigtal menschen kwet suren opgeloopen. Ook te Keulen zelf heeft een onweer van ongekende hevigheid Woensdagmid dag groote materieele schade aangericht. !r 1SM "a en daken waren in korten tijd geheel met een dikke laag hagel bedekt. De kelders stonden geheel onder water. Nader wordt gemeld, dat één van de beide ernstig gekwetste arbeiders Don derdagmorgen aan zijn kwetsuren is be zweken. De andere gewonde is lierstel- zooals b.v. het geval is met schilderijen (voorwerpen van kunst), boeken, (voor werpen van wetenschap), lijflinnen (klee deren), wijnen (levensmiddelen). Zoo zijn ook natuurkundige en wetenschappelijke werktuigen als voorwerpen van weten schap onbelast, hoewel het B. W. deze niet tot het begrip „huisraad" rekent. Een diamanten broche, en een paarlsnoer, zijn niet als voorwerpen van kunst te beschou wen en daardoor belast, tenzij de totale waarde, die de belastingplichtige aan der gelijke voorwerpen en aan goud en zilver werk bezit, niet meer bedraagt dan 2000 I ostzegelverzamelingen zijn in het alge meen niet als voorwerpen van wetenschap te beschouwen en daardoor vrij; dit is ai- leen het geval met die verzamelingen, die m een wetenschappelijke verzameling op t gebied van land- en volkenkunde vol komen op haar plaats zouden zijn. Een hoteUbventaris is belast, omdat het dient V°Kr \t- "'to^toiring Van een bedrijf. b. Niet tot bedrijfs- of beroepsvermo gen van den belastingplichtige behooren de polissen van 1 ij f r e n t e. Idem polissen van levensverzeke ring, indien daarop geen enkel jaar van den looptijd der verzekering, noch bij het afsluiten der verzekering een hoogere premie verschuldigd is dan 8 pet. van bet bedrag, dat door den verzekeraar ver- schuldigd is bij overlijden van dengeen, op wiens leven de verzekering is gésloten. Deze vrijstelling werd opnieuw geredi geerd in 1928. Vroeger strekte deze zich uit tot alle polissen van nog loopende ver zekeringen. De Memorie van Toelichting motiveerde de thans tot wet verheven be perking ongeveer als volgt: De vrnstelling behoort zich niet uit te strekken tot polissen, die een koopman of fabrikant ten behoeve van zichzelf sluit op het leven van een bediende met het dool, later desgewenscht een uitkeering gen dan 1200 per jaar, indien dat recht verkregen is door betaling van een gelijk blijvende premie gedurende tenminste 10 iaren, mits de genieter der lijfrente niet bovendien een belastbaar vermogeu vatt 16000 of meer bezit. Voor de geldigheid van deze vrijstelling moet aan een drietal voorwaarden alzoo voldaan zyn. Is het recht op lijfrente ver kregen, door kapitaalstorting of door le gaat, dan is het belast, omdat als nadruk kelijke eisch verkrijging door betaling van een gelijk blijvende premie gesteld is. Heeft iemand tegen premiebetaling een kapitaalsverzekering gesloten en dadelijk na afloop der verzekering het vorderbaar geworden kapitaal in een lijfrente omge zet, dan is op een dergelijke lijfrente de vrijstelling niet van toepassing, omdat zij in dit geval verkregen is door afstand van het krachtens de levensverzekering ver kregen kapitaal. d. het recht op pensioenen, welke krachtens wet of verordening zijn toegekend of door particuliere werkgever» ter zake van verrichten arbeid verschul digd zijn. Onder deze vrijstelling vallen ook rech ten op uitkeeringey uit vrijwillige ouder- domsverzekeringen en die op vrije ren ten uit de invaliditeitswet. Deze worden beschouwd als rechten op pensioenen, welke krachtens de wet worden toegekend. e. het recht op het wettelk: vruchtgenot en rechten op pe riodieke uitkeeringen en ver strekkingen, rechtstreeks uit het familie recht voortvloeiende. Deze vrijstelling dateert sedert de wets wijziging van 1928. Thans worden de min derjarigen zelf voor de volle waarde van hun vermogen aangeslagen, onverschillig of hun ouders al dan niet het wettelijk, vruchtgenot hebben. De consequentie vuu deze belasting bij de minderjarigen zelf is, dat by het berekenen van het vermo gen der ouders het wettelijk vruchtgenot geheel buiten beschouwing moet blijven. Naast het wettelijk vruchtgenot noemt deze vrijstelling nog de rechten op perio dieke, rechtstreeks uit het familierecht voortvloeiende, uitkeeringen en verstrek kingen. Men heeft hier b.v. het oog op alimentatie-uitkeeringen. Dergelijke uit keeringen vormen voor den genieter du£ geen belastbaar vermogen. De verstrekker kan ze ook niet in mindering van zijn, aangifte brengen (art. 8, lid 3). f- Nog niet vorderbare ter- m ij n e n van renten, van uitkeeringen, van bezoldigingen en van andere inkonl- sten, alsmede de nog niet ingeoog- ste vrucht en, die tenminste eenmaal in de drie jaar worden ingeoogst. I)e bedoeling der toevoeging, dat de vrijstelling alleen geldt voor nog niet ln- geoogste vruchten, die tenminste eenmaal iri de drie jaar worden ingeoogst, was mede om te doen uitkomen, dat opgaand hout e. d. hier niet onder valt. Dit moet bij de waardebepaling van boschgrondeh worden meegeteld. g. het recht op lijfrenten andere periodieke uitkeeringen ouders aan hun minderjarig® kinderen toegekend. Alzoo behoeft een minderjarige, die van zijn ouders een lijfrente krijgt om ziiü studie te voltooien, de gekapitaliseerd® waarde van die lijfrente niet aan te geven. De ouder zal dan ook niet zijn vermogeu met die waarde mogen verminderen bu zijn vermogensaangifte. In een volgend artikel zullen wij thanf nagaan, hoe de waarde van het belastbaat vermogen bepaald wordt. Bij zonnebrand, doorzitten, stukloopen enz. 'f Burol zeer verzachtend en genezend. AV** die dezer dagen in Apotheek of Drogisterij doos of tube Purolkoopen, ontvangen daarh') loolang de voorraad strekt, gratis een boekjo over huidverzorgingen huidgenezing.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 2