INVOERING VAN VISSER's JAM OPZIENBARENDE REDEVOERINGEN VAN LITWIN0F, De aanhouder wint I I Heldersche Courant Derde Blad. BINNENLAND. EISCHf OOK U DIT MERK. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. Oprichting en Slacht- en Koelhuis. VAN ZATERDAG 20 JUNI 1931 TWEEDE KAMER. Vliegongelukken in Engeland. LUCHTVAART De postvluchten naar en van Indië. De wekelijksche luchtpost op Indië. Een ontbrandbare benzine voor luchtvaart. Katholieken en de drie politieke partijen. Aardbeving in Japan. Uitvoering rapport van de rradscommissie. - De di recteur v. d. Gemeentelijken keuringsdienst voorstan der voor een centraal slachthuis. - De meerderheid van de raadscommissie op financieele gronden ertegen. - De minderheid op hygiënische motieven ervóór. - Geen overeenstemming verkregen. DIRECT VERVOER VAN IJLGOEDEREN TUSSCHEN NEDERLAND EN ZWEDEN. Men meldt uit Stockholm aan de „Nw. i Rott. Crt.": Wy vernemen dat tusschen de direc ties van de staatsspoorwegen in Neder land en in Zweden een overeenkomst is getroffen betreffende het directe vervoer van ijlgoederen tusschen beide landen. Voor dit vervoer geldt een afzonderlijk tarief. Deze regeling zal vooral het ver voer van groenten en bloemen van Ne derland naar Zweden ten goede komen. DE RAMP VAN DE „NOORDPOOL". Van den heer Koster te IJmuiden heeft de heer Dommisse, burgemeester van Maassluis, voorzitter van het landelijk comité inzake de overbrenging van de omgekomen bemanning van de „Noord pool", van den vice-consul te Aberdeen, de mededeeling ontvangen, dat ook het lijk van den nog ontbrekenden schepeling W. Gravemaker in het sehip is terugge vonden. Onmiddellijk heeft de burgemeester zich verstaan met de directie van de „Ba tavier'-lijn te Rotterdam, die zich bereid verklaard heeft, dit transport den lsten Juli a.s. van Aberdeen naar Rotterdam te doen geschieden. Voorts worden verdere maatregelen getroffen voor overbrenging naar IJmuiden. VIJFENTWINTIGJARIG BESTAAN BERGEN AAN ZEE. Men schrijft ons: Het 25-jarig bestaan van Bergen aan Zee zal 26, 27 en 28 Juni a.s. aldaar op grootsche wijze worden gevierd. Een ge vormd comité organiseert in het kasteel „Russenduin", dat beschikbaar is gesteld door de Stichting „Bio-Vacantieoord", een tentoonstelling van werken van in Bergen wonende en gewoond hebbende schilders, beeldhouwers, dichters, schrijvers en com ponisten. Deze tentoonstelling omvat het werk van een 30-tal schilders en beeld houwers en een 13-tal dichters, schrijvers en componisten. Vrijdag 26 Juni wordt de tentoonstelling, die tot 15 Augustus open blijft en dagelijks van 10 tot 5 uur geopend is, tegen een entrée van 25 cent officieel geopend. Niet alleen om het hoogst belangrijke geëxposeerde werk, maar ook om de gelegenheid, die deze ten toonstelling biedt om het in 1916 door wijlen J. P. Jansen gestichte kasteel, dat tengevolge van het spoedig overlijden van den stichter steeds onbewoond is geble ven en welke bouw een bedrag van 650 duizend gulden vorderde, te bezichtigen, mag verwacht worden, dat deze tentoon stelling door zeer velen zal worden be zocht. Voorts wordt op 26 Juni des middags 2 uur te Bergen aan Zee een herinnerings monument onthuld, waarbii luidsprekers worden opgesteld. Om 3 uur brengen 1000 schoolkinderen bii het borstbeeld van we len Mevr. Van ReenenVolter een zang- hulde, die gevolgd wordt door een ballon- wedstriid voor deze 1000 schoolkinderen. Zaterdag 27 Juni wordt des n van 2 tot 4 uur te Bergen aan Zee een door de K.N.A.C. georganiseerde vlaggerit gehouden*, waarbij aan iederen automobi list een vlag wordt uitgereikt, terwijl prij zen worden toegekend voor de mooiste auto in de gesloten en open klasse. Des avonds om 8 uur wordt er in een duinpan een openluchtrevue vertoond, waaraan 200 gecostumeerden meewerken, terwijl de daarin voorkomende balletten gegeven worden door de ballet-club uit Hoorn, onder leiding van Mevr. Pol™an. De folkloristische oud-Hollandsche dan sen worden gegeven door bewoners uit Heer-Hugowaard, onder leiding van Mej. A. Zomer, die met deze dansen tijdens het 3de eeuwfeest van den Heer-Hugowaard zooveel succes oogstte. De muzikale verzorging van de revue berust bij de Nieuwe Amsterdamsche Or kestvereniging, onder leiding van Jac. Jansen. De revue is in elkander gezet door den heer G. Kooyman te Bergen en Rid- derikhof te Hoorn, die de 300 costumes voor deze revue levert, Het is de wensch van het comité, dat duizenden de revue kunnen bijwonen, waarom de uitvoering in een duinpan wordt "-©geven en luidsprekers ervoor zullen zorg dragen, dat men het gespro kene ook in de verste hoeken zal kunnen verstaan. Zondagmiddag om 3 uur heeft er een 2de opvoering van de revue plaats. Om 2 uur openlucht-gymnastiekuitvoe ring. Des avonds 8 uur conoerteeren in het Parnassus-park muziek- en zangver- eenigingen, terwijl de festiviteiten met een bal-champêt/re worden besloten, dat om 10.30 uur aanvangt. Voor Bergen hopen wij, dat de grootsoh opgezette feesten door schitterend zomer weer worden begunstigd. Nog vermelden wij, dat de filmfabriek „Polygoon" de feestelijkheden in een film zal vastleggen. Tin overzichtje was niet ver meld, dat Woensdag nog was begonnen met de interpellatie-Oud inzake d£ uit voering van de Tarwewet. De interpellaut stelt hieromtrent verschillende vragen aan de regeering, welke door min. Ruys de Beerenbrouck worden beantwoord. Het ligt in de bedoeling den maatregel in werking te doen treden in het begin van de volgende maand. De minister deelt voorts de bezwaren mede tegen het stelsel Boon-Oud betreffende mengen, welk stel sel een uitgebreide, kostbare en niet af doende controle zal noodig maken. Ge westelijke tarwe-organisaties zijn opge richt voor controle van den verbouwer en den verbouw van tarwe. Vrees voor extra-lasten op de bevolking koestert de minister niet. In de vergadering van Donderdag repli ceert de heer Oud. Hij is dankbaar over 's ministers uitvoerig antwoord, maar geenszins voldaan. Er zal wel degelijk gevaar komen voor een monopolie van de maalindustrie, zoo zegt hij. Spr. heeft een begrooting gemaakt, waaruit blijkt, dat de broodeters ruim 20 millioen zullen moeten opbrengen. Spr. wil niet met een motie komen, maar hij is huiverig om de regeering zijn vertrouwen te schenken. Hij wil dan ook voor de uitvoering van deze wet geen enkele verantwoording dragen. Door een aantal sprekers wordt over deze kwestie van gedachten gewisseld, en eveneens het systeem der regeering afgekeurd. Zoo wijst de heer Wijnkoop er op, dat deze wet aanleiding kan geven tot een conflict met Amerika, dat onze grootste leverancier was van meel. Het Amerikaansche imperialisme zal zich hierover wreken, wat nieuwe werkeloos heid zal brengen. Hij dient moties in, die wederom niet gesteund worden. Van de uitvoerige debatten zullen wij verder niets vermelden wegens gëbrek aan ruimte de heer Oud, die uit den aard der zaak het laatst, het woord heeft, eindigt met deze woorden: spr. hoopt er het beste van, maar vreest dat de zelfverzekerheid van den minister zal worden beschaamd. Mobilisatie-slachtoffers. Verschenen is het voorloopig verslag over het nieuwe ontwerp tot het doen van uitkeeringen aan z.g. mobilisatie slachtoffers. Blijkens dit verslag gaven verscheiden leden uiting aan hun bevreemding over de omstandigheid, dat hoofdzakelijk op grond van flnancieele overwegingen in belangrijke mate is afgeweken van de voorstellen der commissie. In dit verband werd de vraag gesteld, welk bedrag met de uitvoering van de voorstellen der hier bedoelde commissie gemoeid zou zijn geweest. Dat het rapport dier commissie niet is gepubliceerd, verklaarden verscheidene leden te betreuren. Zij drongen alsnog op publicatie aan, Verscheidene leden achtten de voor gestelde regeling geheel onbevredigend. Andere leden bleven bij hun meening, dat een »recht« niet is te construeeren. De »kenmerken« van een z.g. mobilisatie- slachtofier zijn niet vast te stellen. Verscheidene leden gaven uiting aan hun misprijzen van de wijze, waarop de Bond van Mobilisatie-invaliden en hun nabestaanden optreedt. Vrijdag wordt behandeld een wijziging van de Indische begrooting ter dekking van het tekort; de heer Cramer (s.d.j erkent, dat de cijfers tot voorzichtigheid nopen. De finantieele toestand van Indjë is evenwel gezond; er moet worden uit gezien naar middelen om de inkomsten te verhoogen. De voorgestelde bezuini gingen op oorlog en marine zijn te ge ring; de dreigende salarisverlagingen hebben onrust gewekt. Spr. dient een motie in, waarin de regeering wordt uit- genoodigd deze salariskortingen terug te nemen. Zijn motie wordt met 4115 stemmen verworpen, en de verschillende wetsontwerpen goedgekeurd. Tip Kamer is nu op recès. RUSSISCH VOLKSCOMMISSARIS, OP DE VOLKENBONDSVERGADERING TE GENÈVE om de schitterende kwaliteiten met armeen, stemm.n aangenomen nes hebben even goed gewerkt als bij gewone benzine. De Air Union zal^u deze benzine op al haar lijnen gaan ge- biuiken. Ook het Fransche ministerie voor vlieg wezen heeft het gebruik ervan" algemeen toegestaan. De uitvinders heeten Ferrier en Bardel. Jaren lang hebben zij onafhankelijk van elkaar de oplossing van het probleem gezocht. Een toeval bracht hen samen, en de vergelijking van hun ervaringen bracht het gewenschte resultaat. De uitvinders zijn niet van plan hun ontdekking geheim te houden. De benzine ziet er rood uit, als wijn. Het bereiden ervan moet heel eenvoudig en in onbeperkte hoeveelheden mogelijk zijn. Inplaats van in de carburator te' verdampen wordt de vloeistof in den cylinderkop gesproeid, waar zij door de hitte verdampt. Zij is weinig vluchtig en heeft een hoog ontbrandingspunt, maar in tegenstelling tot de olie voor Diesel motoren is zij in gewone motoren bruik baar. Donderdag zijn te Hatfield twee vrou wen in een verbrijzeld vliegtuig verbrand. Een van de slachtoffers was miss O'Brien, een bekende amatrice in de vliegsport. Het toestel had juist het vliegveld ver laten, waar het nieuwe brandstoj inge- nomed had, toen het om onbekende rede nen plotseling naar beneden dook cn tegen den grond te pletter sloeg. Onmid dellijk sloegen de vlammen uit de hoop wrakstukken. Men vermoed dat de beide dames op slag gedood zijn, maar redding was toch onmogelijk, door de groote hitte, die van het vliegtuig uitstraalde. De lijken der verongelukte vrouwen werden geheel verkoold, en waren totaal onher kenbaar. derheid te vernietigen. De ééne betoo ging volgt op de andere. Bij hun jong ste betooging trokken de nationaal socia listen door verschillende gemeenten. In Otterhausen gingen ongeveer vijftig nationaal socialisten een troepje jeug dige arbeiders te lijf. Men wierp twee arbeiders, nadat men ze ernstig had mis handeld, in een riviertje en sloeg opnieuw op ze los, toen ze weder boven kwamen. De toestand der beiden is ernstig. Met geopende messen liepen de nationaal socialisten door de straten der gemeente. Tevergeefs riep de burgemeester de hulp der politie in. het bewaren van wijn. Uit dit reusachtige houten vat kunnen 120,000 flesschen wor den gevuld. UITBARSTING VAN DEN VULKAAN JAKEDAKE. Aschragen op dorpen aan den voet. rug. Deze werd zóó ernstig gekwetst hij spoedig is bezweken. FASCISTISCHE DISCIPLINE. De misdaad van een achtjarifl meisje. De „Osservato-re Romano" maakt naar de correspondent van de „Timee" te Er heeft Donderdagmorgen een hevige uitbarsting plaats gehad van den vulkaan meldt, gewag van het \<>g g (on w val in verband met de actie tegen de Binnenland. KINDERDOODSLAG. Te Sappemeer is gearresteerd de wed. L., verdacht van moord op haar pasge boren kind. Het Hikje had zij begraven. DE MOORD IN DE WAGENSTRAAT TE 'S-GRAVENHAGE. Jakedake, in de Japansche Alpen ten W. een geweldig gerommel en met asch- regens, die op de dorpen aan den voet van den berm neerdaalden. an Matsoemoto, die gepaard "^ig mei £ugdv<*eenigingen der katholieke actie. Een onderwijzeres te Poggiomonno ba Samo merkte op, dat op het schrift van Tegelijkertijd wordt uit Melbourne (Australië) gemeld, dat men daar in de wrakstukken van zijn toestel, het lijk gevonden heeft van den inspecteur van het civiele vliegwezen, Ekins genaamd. Hij werd vermist sedert hij tien dagen geleden weggevlogen was naar Albury. In de Tallarook-bergen is hij verongelukt. WEER EEN MILITAIR VLIEGTUIG ONGELUK. Op het vliegveld Orly zijn 2 Fransche militaire vliegtuigen met eikaar in bot sing gekomen. Eén mecanicien werd ge dood, twee andere inzittenden werden ge wond. De vliegtuigen werden vernield. Niet door één advertentie zal Uw omzet vargroot worden. Slechts een regelmatige advertentiecampagne zal haar nut afwerpen. Onze regelprijs is zeer billijk. Vraagt condities.De wordt in Den Helder en om- streken huis aan huis gelezen. Het 20ste vliegtuig te Akyab. Het 20ste postvliegtuig is Donderdag te Akyab gebleven in verband met de on gunstige weersgesteldheid. Het retourvliegtuig te Bagdad. Het 18e retourvliegtuig vertrok Don derdag te 4.45 u. uit Jask, landde te 6.50 in Lingeh, vertrok vandaar te 8.05 naar Bushir alwaar het te 11.15 arriveerde, vertrok uit Bushir te 12.16 naar Bagdad. Aankomst aldaar te 17.50. Te Matroe. Het 18de postvliegtuig op de terugreis is gisteren 4 u. 25 uit Bagdad vertrok- ken, 9 u. 30 te Gaza gearriveerd, van daar 10 u. 25 vertrokken, 12 u. 20 te Cairo aangekomen, 12 u. 55 daar opgestegen en 16 u. te Mersa Matroe geland. Zondag wordt het toestel op Schiphol verwacht. Begint op 1 October. Blijkens een meedeeling van het hoofd bestuur der posterijen, telegrafie en tele fonie zal de wekelijksche luchtpostdienst van de K.L.M. tusschen Amsterdam en Batavia op 1 October a.s. beginnen. Van Indië uit begint de wekelijksche dienst op 16 October. In Engeland trekt op bet oogenblik een uitvinding van twee jonge Franschen sterk de aandacht. Het is een onontvlam bare benzine die, voor vliegtuigen ge bruikt, het grootste gevaar voor den luchtreiziger, het vlam vatten van de brandstof, zou voorkomen. Lucifers gaan uit, gloeiend metaal koelt afwanneer zy in die benzine gestoken worden, zoo heet het. Een vliegtuig met twee motoren van de Air Union heeft al twee maanden tusschen Parijs en Londen heen en weer gevlogen met deze benzine; en de machi- DE OOSTENRIJKSCHE KABINETSCRISIS. Dr. Seipel kabinetsformateur. Bondspresident Miklas heeft oud-kan selier dr. Seipel de vorming van het nieu we ministerie opgedragen. Seipel heelt de opdracht aanvaard. Hij hoopte giste renavond reeds een voorloopige lijst van ministers gereed te hebben. In een rede te Bdinburg heeft kardinaal Bourne, in verband met de laatste pause lijke encycliek, het standpunt van de ka tholieken ten opzichte der drie politieke partijen nogmaals uiteengezet. De kar dinaal zeide o. a. De kerk staat volkomen buiten iedere politieke partij, maar als een partij zich definitief op een onchristelijk standpunt plaatst, dan kan geen katholiek er lid van zijn. Wanneer dus geloof en geweten in conflict komen met de partijbeginselen, dan moet de katholiek zijn gewete^ vol gen. Met deze beperking is ieder katho liek vrij lid van de conservatieve-, liberale- of arbeiderspartij te zijn. De jongste en cycliek, die overigens evenzeer tegen de misbruiken van het kapitalisme te keer gaat als tegen het socialisme, heeft mijc denkbeelden echter niet gewijzigd. Geen enkele partij biedt den katholiek echter volkomen voldoening. De conser vatieven staan het dichtst bii de Angl'- caansche kerk, maar onder onze Ang'.i- caansche vrienden vinden wij weinig over eenstemming met ons op punten der mo raal, b.v. bii echtscheiding en geboorte beperking. De liberalen steunen voor een goed deel op de Konconformisten, die groote tegen standers zijn van onze schoolpolitiek, on zen eisch dus van gelijkstelling van open baar en bijzonder onderwijs. In de arbeiderspartij treffen wij weer beginselen en meeningen aan, die niet in overeenstemming zijn met de leer der passen, en ofschoon hü in algemeenen kerk. Ook hier moet een katholiek dus op- zin de partiibeginselen kan aanhangen, moet hij de stem van zijn geweten moedig en duidelijk doen hooren, waarvan onlangs eeniige katholieke leden der- arbeiders partij in het Lagerhuis een edel voorbeeld hebben gegeven. Geen katholiek lid der arbeiderspartij mag echter den klassen strijd prediken of het recht van particu lieren eigendom ontkennen. NATIONAAL-SOCIALISTISCHE WANDADEN IN BRUNSWIJK. Volgens het Berliner Tageblatt oefe nen de nationaal socialisten in Brunswijk sinds daar hun partijgenoot Franzen mi nister van binnenlandsche zaken en po litie is een waar schrikbewind uit. Vooral de republikeinsch gezinde bevolking moet het ontgelden. Bijzonder kras is, wat uit het district Gandersheim in West Brunswijk wordt gemeld. In dit distriet hebben de sociaal democraten de meer-- derheid. De nationaal socialisten geven 1 grootste vat ter wereld vervaard.gd Het zich de grootste moeite om deze meer- kan 87,935 L. bevatten. Het vat dient vooi De 28-jarige chauffeur D. P., die ver dacht wordt Maandagavond j.1. den 33- jarigen chauffeur, H. N„ in de Wagen straat met een dolkmes te hebben dood gestoken, is gisterenmorgen naar het Huis van Bewaring overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. P. blijft volharden bij zijn bewering dat h« zich niets weet te herinneren van het geen Maandagavond met hem is voorge vallen. Het mes is nog niet gevonden. Maar wel zjjn de getuigenverklaringen ver meerderd, welke voor P. bezwarend zijn. FRAUDE BIJ EEN VERLOTING? Men schrijft uit Schoonhoven: Op last van den officier van justitie heeft de rijks- en gemeente-politie eeni onderzoek ingesteld naar de handelingen van de commissieleden, die in den loop van 1930 verantwoordelijk zijn geweest voor een aldaar georganiseerde verloting ten bate van het marktwezen, welke ver loting een groot fiasco is geworden, door dat z" te grootsch was opgezet. Wij vernemen thans, dat het onderzoek heeft ".leid tot een aanklacht tegen een van de commissieleden, den heer A. H. R., die voordeden uit de verloting zou hebben getrokken, in strijd met de voor waarden, waaronder de minister van jus titie toestemmir- tot de verloting had ge geven. De zaak is nu weder in. handen ge steld van den officier van justitie. Buitenland. ONBETROUWBAARHEID VAN AGENTEN TE BERLIJN. Nadat enkele dagen geleden vier agen ten der Berlijnsche politie, die op de renbaan van Karlshorst hadden samen gewerkt met bookmakers, in hechtenis waren genomen, is men Donderdag tot arrestatie van nog zes agenten overge gaan. EEN GIFT. De Russische ingenieur B. P. Andre- janof, die onlangs voor een belangrijke uitvinding beloond was met de Leninorde en een premie van 35.000 roebel, heeft het geld gegeven voor den bouw van een militair vliegtuig. Vandaag wordt het vliegtuig, dat den naam draagt van Roodgardist van de Oekraine, aan het Roode leger overgedragen. ENGELSCH PASSAGIERSSCHIP UITGEBRAND. Twee menschen omgekomen. Te Hamilton op de Bermuda-eilanden is in de haven het motorschip „Bermuda" door tot nog toe onbekende oorzaak in brand geraakt. De brandweer toog dade lijk aan het werk, doch weldra moesten de blusschingspogingen worden opge geven omdat zestig brandweerUeden symptomen van rookvergiftiging toonden. Naderhand bleek, dat ook de scheeps- kapper en een stoker door rook vergif tigd waren. Pogingen om de levensgees ten op te wekken, mislukten. De beman ning moest het schip verlaten en dit brandde geheel af. De „Bermuda", die behoorde aan de Furness Bermuda-Line was in 1927 ge bouwd. HEVIGE STORM TE WEENEN. Te Weenen heeft Donderdag een hevi ge storm gewoed, die groote schade heeft aangericht. Tal van daken zijn afgerukt. Het circus Hagenbeek heeft vooral erg geleden. Het geheele dak werd er afge slagen en een der groote masten is om gevallen en heeft tal van zitplaatsen ver nield. Ook de toestellen der artisten, die aan het dak bevestigd waren, zijn ver nield. De twee andere masten dreigen in te storten. De omtrek van het circus is door de politie afgezet. Tokio is Woensdagavond door een aardbeving getroffen, die veel schrik on der de bevolking verspreid heeft. Er stortten eenige bioscooptheaters in en er zijn zeven menschen gewond. Even voor middernacht volgde nog een lichtere beving. Te Yokohama heeft men eenige uren in het donker gezeten, doodat de electri- sche kabels vernield waren. HET GROOTSTE VAT. Twee kuipers te Munchen hebben het BLOEDBAD IN EEN KRAAL. Veertien personen vermoord. Toen een inlandsch huwelijksfeest te middernacht in vollen gang was, deed een vijandige stam een aanval op de gasten in een kraal bij Kranskop, in Natal. Er werd een verschrikkelijk bloedbad aange richt. De aanvallers staken een groote hut in brand en doodden met hun assagaaien degenen, die pogingen deden om te ont snappen. De andere bewoners van de hut, waaronder vier inlandsche jonge meisjes, kwamen in de vlammen om. Veertien per sonen zouden zijn gedood. EEN SMOKKELAAR DOOD- GESCHOTEN. Uit Aken wordt gemeld, dat op de Lüt- ticher Strasse Donderdagmorgen een smokkelaar, die 3000 sigaren bij zich had, doodgeschoten is. De smokkelaar was op zijn motorfiets voorbij een douane-ambte naar gereden zonder gevolg te geven aan de sommatie om af te stappen. Hierop trachtte een tweede ambtenaar hem aan te houden. Daar de smokkelaar doorreed loste de ambtenaar eerst een schot in de lucht en schoot den man daarop in den een harer leerlingen het portret van Mussolini met potlood was zwart ge maakt. Zfi rapporteerde het geval dade lijk aan den fascistischen secretaris, die op zijn beurt de politie er van in kennis stelde. De eigenares van het schrift, een klein meisje van acht jaar, zei dat ze dit ge daan had om haar misnoegen te uiten over de sluiting van de katholieke meis jesclub. Zij voegde er bij, dat zy een hevig standje voor haar optreden had ge kregen van de voorzitster der club, signo- rina Buonacura. De majoor majoor der plaatselijke Ca rabinieri wilde de zaak juist laten loopen, toen hij van meening veranderde als ge volg van het herhaalde aandringen van den fascistischen secretaris. Aan het kind werd volgens de O. R. daarop een be schuldiging afgeperst tegen signorina Buonacura, aan wie ten laste werd ge legd, dat zij het kind tot de daad had aan gezet. Signorina Buonacura werd gearres teerd, samen met de penningmeesteres der club, signorina Annunziata. De beide vrouwen werden eerst te Pompeï en daar na te Poggioreale gevangen bezet en wer den te Napels tot zes maanden gevange nisstraf veroordeeld. Er werd echter de bepaling aan toegevoegd, dat zij haar straf niet ten volle behoefden te onder gaan. Verschenen is het rapport van de raads commissie, welke 2 Sept. 1930 werd be noemd, inzake het instellen van een on derzoek naar de wenschelijkheid van de uitvoering der ingediende plannen voor het oprichten van een slacht- en koelhuis en met bevoegdheid een ander voorstel te doen. Deze commissie bestond uit de heeren W. de Boer, J. H. de Nijs, Th. A. A. Terra en E. Woud, onder leiding van den wethouder voor de volksgezondheid, den heer P. A. Smits. Haar vergaderin gen werden gedeeltelijk bij-gewoond door de heeren D. Haan, Directeur van den Vleeschkeuringsdienst en A. Dokier, Di recteur van Gemeentewerken. Aan het zeer omvangrijke rapport ont- leenen wij het volgende: Bjj de behandeling van deze aangele genheid werd vooral op den voorgrond geschoven de vraag of de bestaande slachtplaatsen volgens de wettelijke eischen konden worden ingericht, met name of de slagers naast de eigenlijke slachtplaatsen nog moesten hebben een afzonderlijk lokaal voor het verrichten van allerlei werkzaamheden aan het sla- gersbedrijf verbonden, dan wel of met één lokaal voor het verrichten van alle werkzaamheden, het slachten inbegre pen, kon volstaan. In de eerste vergadering van de com missie werd de vraag onder de oogen ge zien, welke door den Raad destijds niet definitief beantwoord is, of de slagers kunnen volstaan met één werklokaal of dat zij naast het slachtlokaal nog over een of meerdere werklokalen de beschikking moeten hebben. Uit het hieromtrent ingesteld onderzoek bleek, dat zonder veel moeite door alle slagers aan de eischen der wet kon wor den voldaan. Op het verzoek om de oommissie mede te deelen of men in staat was tijdig de aangegeven verbeteringen aan te bren gen, werden zonder uitzondering bevesti gende antwoorden ontvangen. Werd aldus het aanstonds gerezen ver moeden, dat de slachterijen voldoende verbeterd konden worden, bevestigd, tevens kwam door deze enquête vast te staan, dat wegens ongenoegzaamheid der slachterijen de noodzakelijkheid van het oprichten van een openbaar slachthuis niet kon worden aangetoond. De commissie heeft zich evenwel op het standpunt geplaatst, dat dit onderdeel van het slachthuisvraagstuk, dat, zooals werd opgemerk, steeds in het middelpunt der belangstelling heeft gestaan bij de vroeger gehouden besprekingen, de situatie niet alleen behoort te beheer- schen, ofschoon zij niet ontkent, gelijk zij hiervoor reeds deed uitkomen, dat het in dezen van beslissenden invloed kon zijn. Maar deze kwestie heeft noodzakelijk be- teekenis voor de slagers, die zich thans, naar de commissie wel is gebleken, in meerderheid doen kennen als tegenstan ders van een openbaar slacht- en koel huis. De commissie heeft zich daarom de vraag gesteld of er in dezen hygiënische en andere algemeene belangen aanwezig zijn, die stichting van zoodanige inrich ting wenschelijk maken. Als factoren van zoodanigen aard worden hier genoemd de behandeling van de afvalproducten, de reiniging van het afvalwater enz.; de invloed van een slachthuis op de prijs stelling en de kwaliteit van het vleesch; de financieele lasten. In verband hiermede zjjn aan Direc teuren van slachthuizen ln 15 verschil lende gemeenten een drietal vragen voor gelegd: Verder is op verzoek van de commissie door den Directeur van den Vleeschkeu ringsdienst een samenvatting gegeven van een slacht- en koelhuis. Hierin wordt o.a. gezegd: Dat de particuliere slachtplaatsen inrich tingen zijn, die last en hinder kunnen ver oorzaken, blijkt daaruit, dat zij zijn opgeno men in de zjg.n. hinderwet, zoodat voor schriften en voorwaarden door de gemeente voor den bouw en het gebruik kunnen wor den vastgesteld. M.i. zijn het inrichtingen, die in het mo- moderne, hygiënische stadsbeeld niet meer thuis behooren en klachten van omwonenden over slachtingen zijn dan ook in deze stad geen zeldzaamheid en verschillende versla gen der gezondheidscommissie maken daar van melding. Een onlangs ingesteld onderzoek tenge volge van ontvangen klachten br.ichi aan het licht, dat het meerendeel der slagers de voorschriften, bij de vergunning tot bouw ingevolge de hinderwet gesteld, niet nakwa men. Het meest wenschelijke zou zijn de slach terijen te verwijzen naar het schaars be woonde of buitengedeelte der gemeente of naar, zoo dat in een gemeente bestaat, het industrieele of fabrieksgedeelte. Bij slachterijen zal dat echter alleen moge lijk zijn door den bouw van een centraal slachthuis. Uitvoerig wordt dit nader betoogd en de vele voordeden van zoo'n centraal slacht huis aangetoond. Dat de houw van een centraal slachthuis uit zuiver hygiënische redenen dikwijls, ja gewoonlijk plaats vindt, blijkt daaruit, dat vóór het bestaan van de vleeschkeuringswet in'ons land reeds tal van slachthuizen be stonden. In de memorie van toelichting op de vleeschkeuringswet wordt door den Minister o.a. gezegd: „Voor een goede werking van de vleeschkeuring zijn s achthuizen van on schatbaar nut". Men is echter niet zoover gegaan om den houw verplichtend te stellen, in de ver wachting, dat vele gemeenten eigener bewe ging tot oprichting zouden overgaan. Deze verwachting is geenszins beschaamd, zoodat sedert 1920 in vele gemeenten, in hét rapport nader genoemd, zijn gebouwd of in aanbouw zijn of zullen worden gebouwd slachthuizen. Aangenomen mag dan ook worden, dat bijna alle groote en grootere gemeenten, maar ook vele kleinere, een slachthuis be zitten, en dat deze bouw is tot stand ge komen in hoofdzaak om hygiënische rede nen. Deze worden in het rapport nader op gesomd, o.a.: kan op een centra'e inrichting de keuring het beste geschieden en zal zij worden vereenvoudigd en verbeterd, omdfct het levende vee op het slachthuis wordt aan gevoerd. Bij centraliseering zal meer controle kun nen worden uitgeoefend buiten het slacht huis, omdat niet zooveel tijd met de keuring heengaat, enz. De economische voordeelen van het koel huis zijn zeer aanzienlijk, doch worden niet nader uiteengezet. De noodslachtplaats, ook genaamd keur- 'okaal, achter het bureau van den dienst, is onvoldoende en voldoet met eens aan de wettelijke eischen, terwijl verbouwing niet wel mogelijk is, althans niet zoneter veel kosten. De noodslachtplaats in Koegras wordt gehuurd, zoodat het bezit daarvan voor de gemeente betrekkelijk ongewis is. Met de oprichting van een centrale inrich ting kunnen beide vervallen, omdat ook deze inrichting daar gemakkelijk kan worden ge ëxploiteerd en thuis behoort. Het vleesch van uit nood geslachte of gestorven dieren, voor zoover voorwaarde lijk goedgekeurd voor consumptie, moet ingevolge wettelijke voorschriften worden verkocht in bepaalde lokalen, buiten de ge wone vlceschwinkels of slagerijen. De lokaliteiten, daarvoor door Burgemees ter en Wethouders krachtens art. 292 der keuringsverordening aangewezen, zijn of niet meer aanwezig, of onvoldoende, zoodat nog slechts één inrichting in de noodslachtplaats te Koegras beschikbaar is, wat bij eenigen voorraad van bedoeld vleesch onvoldoende is. Ook deze aangelegenheid is bij centrali seering gemakkelijk te regelen en te contro leeren, terwijl thans te Koegras van dezen z.g.n verkoop in het klein onder toezicht niet veel terecht komt. Nog zij opgemerkt, dat ingevolge art. 8 van de verordening op de vleeschkeuring al het ingevoerde vleesch moet worden gekeurd in het keurlokaal; ook de keuring van het levende vee moet daar geschieden. Feitelijk bestaat echter een dergelijk lokaal niet; de

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 5