T P. GROOTE ZOMER- OPRUIMING Steenkolenhandel. ENORME PRIJSVERLAGING HEDEN begint onze VAN ZATERDAG 20 JUNI 1931. VIERDE EN LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS Stadsverlichting. Leest onze speciale courant. Oesterteelt. PREDIKBEURTEN Ons Xeeszaal-Jjoekje. GEMEENTERAAD. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Zomertijd. Maan Zon Hoogwater Juni. op: ond.: op: ond: sm. nam Z 24 1 0.47 24.51 4.87 21.23 1.03 1.29 4.37 21.23 1.57 2.26 4.38 21.23 2.55 3.25 4.38 21.23 3.55 4.26 4.38 21.23 4.59 5.33 4.39 21.23 6.05 6.36 4.39 21.23 7.06 7.37 1.— 1.08 M m 12.14 D 26 13.39 W 24 15.05 1.14 D 25 16.33 1.27 V 26 18.01 Z 27 19.28 1.43 2.03 Licht op voor alle voertuigen: Zomertijd. Zaterdag 20 Juni 21.52 uur. Zondag 21 21.53 Maandag 22 21.53 Onze vroegere stadgenoot, de heer R. J. Riemers, slaagde 17 Juni te Dén fiaag voor de akte N 5. Onze stadgenoote, mej. Riec Okhuij- zen, slaagde van het Instituut „St. Lucia" te Rotterdam voor de acte nuttige hand werken. Hoofdingenieur J. C. S. Schokking is met ingang van 1 Augustus 1931 be noemd tot directeur van de Rijkswerf te Hellevoetsluis. Wij verwijzen naar de advertentie in dit nummer betreffende den uitslag van de verloting ten bate van een licht- wachtersgezin. „DONKERE DUINEN" WEDER GEOPEND. Burgemeester en Wethouders van Den Helder maken bekend, dat de Donkere Duinen van Zondag 21 dezer af wederom voor het publiek geopend zullen worden. „BELDER'S MANNENKOOR". Directeur: A. J. Leewens. ©oor bovengenoemd koor zal worden deelgenomen aan het Groot Nationaal Zangconcours, tevens 2den Wisselbeker- wedstrijd, te Heemstede, uitgeschreven door den Bond van Koordirigenten, met medewerking van het Chr. Gem. Koor „Supsum Corda" aldaar. De wedstrijd wordt gehouden in h»t bekende wandel- bosoh „Groenendaal". „Held. Mannen koor" zal op Zondagmiddag 26 Juli a.s. uitkomen in de 2de Afdeeling met als verplicht werk „Tehuis" van Jac. Bonset en als koor naar keuze „De Gravers" van Ier. J. Olman. Als pury fungeeren de hoeren P. Versloot, Jae. Bonset en Nico Hooger werf. KE/RK-CONCERT. Zondag 28 Juni zal de bekende organist R. C. Creveooeur in combinatie met de sopraan-zangeres Hélène LudolphGey- sen een middag-concert geven in de Nieu we Kerk aan de Weststraat. Bereids zullen de schitterende critieken dezer artisten in dit blad worden ge. plaatst. De toegangsprijs, welke per advertentie in de courant nader zal worden bekend gemaakt, zal, gezien de praestaties dezer kunstenaars, zeer laag worden gesteld. Gaarne vestigen wij de aandacht op dezen bijzonderen middag, welke een ge notrijk uur aan de kunstminnenden on getwijfeld zal verschaffen. „TOONKUNST". Afd. Den Helder. Naar men ons mededeelt, zal bovenge noemde afdeeling, onder leiding van den directeur A. J. Leewens, Handel's beroemd oratorium „Judas Maccabëus in studie riemen.~. De bedoeling is dit glanzende werk, dat met groote afwisseling van solo's, duetten en koren is gecomponeerd, uit te voeren in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat. Goede solisten, orchestbegeleiding ge combineerd met kerkorgel in vereeniging met wel veeleischende, doch dankbare koren, zullen de uitvoering van genoemd werk tot een indrukwekkende maken. Bereids zal een beroep worden gedaan op toetreding van dames en heeren tot het koor, waarvoor de repetitiën den len Dinsdag in September zullen aanvangen. Als je met den avondsneltrein In Den Helder aanbelandt Dan zeg je zoo met welbehagen: Hé, wat is hier aan de hand? Kijk die masten, kijk die lampen, 's Jonge wat een zee van licht, Vroegr was het aarde-donker, Nu gaan van 't licht je oogen dicht. Is me dat een reuze-weggie, 't Park en de Prins Hendriklaan, Je blijft er nu voor je genoegen Een tijdje in den regen staan. Helder wordt nu waarlijk helder, Reeds lang bij dag, ook nu bij nacht, Wie had er voor een tiental jaren Zóóveel verlichting hier verwacht. Wie nu niet ziet de wijdsche daden Van onze oude lichtfabriek. Die heeft iets aan zijn eigen lampies, Of houdt van afbraak-politiek. Bravo directie en beheerders Van de gemeentelijke lamp, Laat uw licht nog verder schijnen, Geeft uw lichtzin nog niet kamp. 't Heldertje heeft zooveel straten, Waar het licht nog schijnen moet, Gezien de afgeloopen jaren Hebben we nog veel te goed. Ga dus voort met licht te brengen In de held're havenstad, Maar ook als 't kan verlichtde prijzen Van onze dure kiloowatt. LEO. EINDEXAMEN HOOGERE HANDELSSCHOOL. Gisterenavond vond in het gebouw van de Hoogere Handelsschool de uitreiking plaats van de door de leerlingen van den vijjarigen cursus behaalde diploma's. De burgemeester, met wethouder De Zwart was aanwezig, verder de heeren gecommitteerden, leden van het bestuur en de A.H.W.V., de heer Ir. Slingervoet Ramond, als afgevaardigde van de Com- missie van Toezicht op het M.O. benevens de directeur en de'leeraren der school en last not least de 10 gelukkigen, die straks met hun diploma de school voorgoed gin gen verlaten „hinaus ins feindliche Leben". Allereerst verkreeg het woord de heer H. van Willigen, de voorzitter der A.H. W.V., die allen het welkom toeriep en de leerlingen geluk wenschte met hun succes. De heer Dekker, de voorzitter van het college van gecommitteerden, reikte daar op de diploma's uit. Hoewel de rapporten natuurlijk nog wel iets uit elkaar loopen, meent spr. er toch een te moeten memoreeren, n.j, dat van den leerling van der Molen, die drie zevens, elf achten en vijf negens heeft be haald, ook het rapport van den leerling Reinders is uitstekend. Spr. wees erop dat het diploma het resultaat is van vijf jaar hard werken, doch dat zij het voor een groot deel te danken hebben aan hun leeraren, die hen in die vijf jaar bijston den en die hen klaar maakten voor de maatschappij. Spr. richt zich ook nog met eenige waardeerende woorden tot den heer Zuidervliet. De burgemeester dankt voor de ontvan gen uitnoodiging en heeft er gaarne ge volg aan gegeven omdat de handelsschool bij het gemeentebestuur een goede naam heeft. Spr. feliciteert den directeur, de leeraren, het bestuur en de leerlingen met het behaalde succes. De heer Kolster spreekt namens den Kamer van Koophandel. Ook bij de K. v. K. staat de Handelschool te Den Helder aangeschreven als een der beste in het district. Evenals vorige sprekers wees de heer Kolster op het a.s. vertrek van den directeur, hij releveerde de groote ver diensten van den heer Zuidervliet en hoopte dat het het bestuur gelukken muzht een even goede directeur te krijgen als de heer Zuidervliet. In een toespraak wees de heer Zuider vliet de leerlingen op den moeilijken toe stand van tegenwoordig. Uitvoerig begaf spr. zich op internationaal terrein. Hij be schreef hoe het met de tegenwoordige rationalisatie en mechanisatie steeds moei lijker wordt arbeid te vinden, waarbij de geest frisch blijft. Van de geslaagden ko men er dan ook veel bij hem, die hem ver tellen, dat zij teleurgesteld zijn in hun werk, dat zij er meer van hadden ver wacht. Daartegenover staat de vreugde van thans het eigen brood te verdienen, van niet meer van ouders afhankelijk te zijn Kanteor en Magazijnen ZWAANSTRAAT 2-4 Tel. Interc. 124 en 462. T«t 1 Juli a.s. kunt U nog bestellen tegen de navolgende lage zomerprijzen Wlllulcnina- en Oranje Nassau anthraciet f 2.3 Hollandsche Anthraciet, 2e soort 2.00 Wales Anthraciet (gebroken) van de bekende le klas mijn „Great Mountain" 3.50 Prima Wales Anthraciet3.20 2.90 Anthraciet IV j 4q Elerkelenjg Grove; geklopte of parel cokes 0.75 Thuisbezorgd 10 ct. hoogêr. Onze anthraciet wordt zorgvuldig eP zeefü en gesorteerd, dus volkomen anfis en steenvrjj afgeleverd. Voor Centrale Verwarming leveren Vij met succes BRECHCOKES, alleen van eerste klas mijnen. Aanbevelend. DE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. Dr. P. Feenstra Kuiper op den tweeden zetel van „Gemeentebe lang". Het Centraal Stembureau heeft in zijn I zitting van Vrijdag bij loting den tweeden] zetel van „Gemeentebelang" toegewezen aan dr. P. Feenstra Kuiper. Dr. Feenstra Kuiper werd te Meppel' geboren en studeerde aan de universiteit te Groningen. Na aanvankelijk een leeraarsbetrekking aan een Hoogere Bur-' gei sc hool te hebben bekleed, werd hij voor enkele jaren benoemd tot leeraar in de wiskunde aan het Koninklijk Instituutj alhier. Hij is daarna tot doctor in de Wls- en natuurkunde gepromoveerd op proef schrift „De Groene Straal", handelend over het vooral aan zeelieden bekende verschijnsel aan den horizont bij onder gaande zon, dat vele onderzoekers heeft beziggehouden. Dr. Feenstra Kuiper is secretaris van de „Heldersche Schoolvereeniging" en heeft als zoodanig veel voor de Comenius- school gedaan en redigeert sinds enkele jaren onze wekelijksche schaakrubriek. VIJF-EN-ZESTIG JAAR GETROUWD. Kloppend met z'n witte wandelstok tegen de kamerdeur bleef de bruidegom achter de deur wachten, als een ondeu- gende schooljongen, die moeder beet wil nemen. „Ja, kom maar binnen", roept zijn bruid, en over haar door zorgen en leed gerimpeld gelaat vliegt een matte glim lach. „Hy houdt ervan nog grapjes te ver- koopen, meneer". „Zoo, zoo", lacht de verslaggever, „dat is een goed teeken" en hij kijkt naar den ouden baas die naar binnen komt. Nog een vriendelijk gezicht, zoo met zijn schippersbaardje en het grijze plukje haar, dat het hoofd nog dekt. „Ja, m'n oogen worden slecht, meneer", zegt de bruidegom tegen de meneer van de krant, die hem eigenlijk wel 'n beetje overvallen is. „Nee, uw stukje zullen we niet kunnen lezen, m'n vrouw ook niet, die ziet al evën slectó en is bovendien nog slecht ter been". „En weet u uw trouwdag nog wel te herinneren?" „Ja, die zullen we niet gauw vergeten, we hebben zes weken onder de geboie ge staan, omdat in dien tijd een zuster van m'n man aan de tering en zijn moeder aan de cholera is overleden" „Hebt u altijd in Den Helder gewoond?" „Ja, altijd, m'n man heeft alleen in zijn vrijgezellentijd bijna vier en een half jaar bij Amsterdam gewerkt. Maar in ons trouwen zijn we hier nooit vandaan ge weest en dat is Dinsdag 65 jaar. Waar is de tijd gebleven?" „Zoo, is de tijd zoo gauw voorbijge gaan?" „Omgevlogen, meneer! Nu we er ach ter staan, kunnen we er niet bij". „Ik ben 87 jaar", zegt de bruidegom, „en mijn vrouw is 85. Onze oudste zoon is 64 jaar. We hebben twaalf kinderen geh en daarvan zijn er nog acht in leven. Dé zijn heel jong gestorven en één zoon 28-jarigen leeftijd in Amerika, En hoi veel klein- en achterkleinkinderen hebben, kunnen we niet meer tellen". „En zou u uw leven nog wel eens ov willen doen?" „Niet graag, meneer. We hebben vefel leed gehad en dat zouden we niet gradg allemaal nog eens mee willen maken. En dan we hebben een heerlijke toekomst, I dat is een groote troost en een vreugdevol vooruitzicht". OPRUIMING vangt men tevens een premie, die dit jaar bestaat uit een houtsnede van de hand van den heer Klapmeyer. Bij ieder wer kend lid kan men zich opgeven. Do it now! En komt op de tentoonstelling! MARINETAPTOE OP DEN DAM TE AMSTERDAM. Donderdagavond werd ter gelegenheid van het bezoek der marine-stafmuziek uit Den Helder voor het paleis te Amsterdam een marinetaptoe gegeven, onder leiding van den kapelmeester L. H. J. Leistikow. De belangstelling hiervoor was bijzonder groot en allen genoten van de zeer ge waardeerde muziek, welke door de marine- stafmuziek uit Den Helder, bijgestaan door tamboers en pijpers uit genoemde stad en uit Botterdam, ten gehoore werd gebracht. Om ongeveer tien uur was het de beurt van de tot nog toe afzijdig ge bleven afdeeling matrozen van de Marine kazerne te Amsterdam om de aandacht op zich te vestigen. Een aantal fakkels, dat was meegenomen, vlamde plotseling op, waarna de jantjes zich, in rijen geplaatst, tusschen en voor de stafmuziek plaat sten, waarna de stoet onder de vroolijke toonen van „Happy days are here again" door de Paleisstraat naar den N.Z. Voor burgwal marcheerde. Voor den aanvang van de taptoe heeft de heer J. Vincent gedurende een uur het carillon van het koninklijk paleis be speeld, zulks ter gelegenheid van den Waterloo-dag. èNw. Rott. Crt.) l)en Helder let op uw saeck. Als men leest, dat in de afgeloopen oestercampagne uit Zeeland zy.i verzon den 40 millioen oesters, tegen 31 millioen in de vorige campagne, dan krijgt men een denkbeeld van noe groote beteekenis de oestercultuur voor die gewesten is en Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) DEN HELDER ZONDAG 21 JUNI 1931 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat). Geen dienst Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, Westplein) 's Morgens 10.30 uur, Ds.E.W. J. v.d. Poel. Bediening van den Doop. Onderwerp: «Waarde van één menschenzieD. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. N. J. A. van Andel, van Alphen a.d. Rijn. 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Kerkdienst (Chr. Mil. Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar 's Avonds 5.30 u., Ds. N. J. A. v. Andel Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. de heer Van der Kraats. 'Chr Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur Leesdienst „IK HEB MIJN HART IN HEIDELBERG VERLOREN". Het „Nieuw Tooneel" in Casino. Naar men 'ons meldt, komt morgen (Zondag) het Nieuwe Tooneel van Amster dam, directeur Hub. Kievits, het gezel schap, dat cle beide vorige Zondagen „Georgie wil wel" opvoerde, nu met een nieuwe klucht: „Ik heb mijn hart in Hei- delberg verloren", in 3 bedrijven. De heer Hubertus Kievits, een uitstekend komiek, die met zooveel succes de rol van „Geor gie" in „Georgie wil wel" vervulde, speelt ook thans weer de hoofdrol in dit nieuwe stuk. Voor bijzonderheden verwijzen wii naar de advertentie. DE KERMIS. Op de jaarlijksche kermis, welke in men kan het dan des te meer betreuren, dat de oestervisscherij in de Waddenzee, in den loop der jaren, totaal is te niet gegaan. In hoofdzaak is dit te wijten geweest aan een ziekte, die de oesterbanken zóó teisterde, dat er nagenoeg geen enkele oester overbleef. Thans, nu de Zeeuwen, wegens behoefte aan goede teeltbodem hun aandacht sinds enkele jaren hebben geschonken aan de Waddenzee en telkens op uitgebreider terrein voor het planten van oesters be slag weten te leggen, breekt er wellicht voor de Waddenzee weer de tijd aan, dat er zich, buiten dat beschermde ge bied, oesterbanken zullen gaan vormen. Als de oesters geslachtsrijp zijn en ze z.g. «melken» zal dat broed over de Wad denzee worden verspreid en zich ten slotte op den bodem laten vallen. Nu weten we, dat er met de afsluiting van de Zuiderzee een groote verandering zal plaats hebben in de gesteld van den zeebodem der Waddenzee. Waar nu zandbodem is, zal misschien ^slikgrond ontstaan en omgekeerd. Er zal een geheele verandering komen in het net van geulen en banken, van wier waarden en zandgronden. Wellicht reeds betrekkelijk kort na de totale afsluiting zullen de ervaringsmen- schen, die dagelijks de Waddenzee tot hun werkdomein hebben, een globaal overzicht hebben hoe het alles zal wor den, terwijl de officieel daarvoor aange wezen instellingen, door nauwgezet onder zoek, dat definitief zullen hebben vast te stellen om de niet direct ingewijden van deze kennis het profijt te laten trekken. Een heel andere groepeering van wier waarden, oester- en mosselbanken zal er 's Morgens 10 u., Ds. P. H. Borgers Donderdag 8 uur, Deutscher Verein. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u., Ds. J. H. Vaandrager Leger des Hells. 's Morgens 7 uur, Bidstond, 's Morgens 10 u. Heiligingsamenkomst 's Mid. 3.30 u., Openluchtsamenkomst Julianapark 's Avonds 7.30 u., Verlossingsamen komst o.l.v. Secretaris Bos. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76). 's Morgens 10 u., Godsdienstoefening met preek Past. Th. Moleman. Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN. Ned. Herv. Gem. Geen dienst wegens vacature. Nieuwe aanwinst: Mr. P. J. Troelstra, Gedenkschriften, vierde deel. Storm. Van dit laatste deel van Troel stra's gedenkschriften behoeven wij niet veel te zeggen; ieder, die de andere deelen kent, zal natuurlijk verlangend zijn ook met het slot deel kennis te maken. Helaas heeft hij het zelf niet meer kunnen voltooien; zijn secretaris, H. B. Wiardi Beekman, zag zich genoodzaakt de beide laatste hoofdstukken voor eigen ver plaats hebben en, zooals altijd bij de ruste-antwoordelijkheid te schrijven. Nochtans blijft looze zee, komt er volop gelegenheid voor 1 ook dit vierde deel: het boek van Troelstra. de belanghebbenden, oogen en hersenen aan het werk te zetten om zich aan te passen aan die verandering en daarnaar hun maatregelen te nemen, opdat de vangstresultaten het gunstigst kunnen zijn. Zeer vermoedelijk zullen er dus, door het zich verspreiden van het oesterbroed, afkomstig van de nu met oesters gezaaide onze gemeente van Maandag 6 Juli tot en [Plekken, oesterbanken ontstaan. Niemand met Zondag 12 Juli zal worden gehouden, zullen de navolgende groote inrichtingen een standplaats krijgen: De heer Zuidervliet wees erop, dat voor het bekleeden van een leidende functie veel kennis noodig is en wanneer men zich niet tevreden wil stellen met een middel matige positie, dat hard werken en stu- deeren geboden blijft. Vooral is veel tact noodig om met ondergeschikten om te gaan. Wanneer men naar Indië gaat en daar soms heel veel inlanders onder zijn leiding krijgt, wier lot men in zijn handen heeft, moet de blanke zoo hoog staan, dat de inlander beseft, dat de Europeaan hem een moreel en geestelijk voorbeeld is. Dit kan niet genoeg worden beseft. Van de geslaagde leerlingen bedankte tenslotte de heer Reinders voor de ge noten opleiding. Ook hij wenschte den directeur het beste toe en op zijn voor genomen reis naar Indië en in zijn nieuwe standplaats. Zaandam. Hij gaf de ver zekering, dat de herinnering aan de Han delsschool de herinnering aan den heer Zuidervliet zou zijn. Hier volgen de namen van de geslaag den: De dames M. de Wit, M. Bart, E. Wiessner en de heeren G. v. d. Molen, W. Reinders. H. Kreuger, J. Gras, P. Vrije, P. Plasmeijer en J. Vrije. VEREENIGING PENSIOENBELANG TE DEN HELDER. Het Bestuur deelt mede, dat weduwen van oud-gepensionneerden, in het bezit van een gratificatie, om voor verhooging van die gratificatie in aanmerking te komen, een verzoekschrift op zegel a 30 cent, daartoe moeten indienen aan Z.Exo. den Minister van Defensie te s-Graven- hage. Een model verzoekschrift vindt men onder de advertentie. O, nu vergaten we nog te vertellen waar we dit interview hadden. Nu dat was bij het echtpaar H. de Graaf, Koning dwarsstraat 51, dat Dinsdag a.s. zijn 65- jarige echtvereeniging herdenkt. In ons nummer van Dinsdag hopen we een foto van de oudjes te plaatsen. DE TENTOONSTELLING. De Noorder Kunstkring blijft maar steeds trouw aan zijn beginsel: het Hel- j óersche publiek zooveel mogelijk kennis j te doen nemen van wat er op gebied van beeldende kunst gewrocht wordt. Immers, door veel zien, veel ervaren, komt beter begrip van en betere waardeering voor hetgeen de kunstenaars in kleur en in vorm tot stand brengen. Er zijn nog steeds menschen, die iets dan pas mooi vinden, als het zoodanig is weergegeven, dat „het precies gelijk is aan zooals die personen het zien." Indien dit werkeliik de hoogste kunst was, dan zou er door de eeuwen heen noemenswaardige variatie, geen climax in de kunst waar te nemen zün. Dan zou een erkend groot schilder althans vol gens die opvatting bijv. Rembrandt, precies gelijk moeten schilderen aan een werkwijze van een Leonardo da Vinei of een Rafaël. En niets is minder waar. Hieruit leert men, dat de eigen visie, de persoonlijke kijk en persoonlijke wijze van weergave van het te schilderen on derwerp, van een kunstenaar, juist ka rakter en schoonheid geeft. Dit doet kunst uitsteken boven maakwerk, dat technisch misschien voortreffelijk kan zijn. Het is daarom juist voor iedereen zoo leerzaam en ontwikkelend, de tentoon stellingen van den Noorder-Kunstkring to bezoeken. Deze noodigt ook 'steeds kunstenaars van buiten onze gemeente uit om werk te exposeeren. Het zou niet juist zün om zich met dit ontwikkelend bedoelde werk, te beperken tot plaatsge- nooten alleen. Behalve schilder-, teeken- en drijfwerk van werkende leden, zal er schilderwerk te zien zün van de h.h.: F. Kamstra en IT. de Groot (oud-Heldersche) te Bergen, F. van Rest te Rotterdam en J. ten Have te Groningen, etsen van Alf. Löb te Den Haag en beeldhouwwerk in hout van Piet Biesiot te Den Haag. Het ligt nu aan het Heldersche publiek om te bewijzen, dat het 't streven van den Noorder-Kunstkring, die geld noch moei te spaart, op prijs weet te stellen. Aangezien de tentoonstelling vanaf a.s. Dinsdag tot en met Zondag d.a.v. dage lijks van 2 tot 's avonds negen uur onaf gebroken geopend is en zeer in het cen trum der stad is gelegen, kan ieder in gezetene gemakkelijk de tentoonstelling bezoeken. Het entrée van 15 cent zal to<\. zeker geen bezwaar ziin. En anders geeft men zich maar op als donateur (minimum 1.per jaar). Hierdoor heeft men vrij ♦^egang op' alle tentoonstellingen en ont- r\ L t 4 1 n QutAHrnniD ötaclll LUÖÖ.GI1ÜI1 Illd «II Il«l AUlSltJlUlCU Od het W estplein: een autocironie, van VermolenHommerson; een Verge- j f®0.1er slibafscbeiding zal plaats noegingspaleis, van P. Janvier; een Turk- Hebben en er dus kans is voor gunstigen sche schop, van F. J. J. Punt en een idem voedingsbodem voor oesters nog weet, waar dat zal zün, maar met eenigen grond mag worden verondersteld, dat in den «dooien hoek« die zal ont staan tuss.cheu hier en het Amsteldiep I Hij, werd in 1868 eerste minister en leider vin Voor de Heldersche leeszaal-bezoekers zal vooral van belang zijn het derde hoofdstuk. „Een neutraal land in de Knel", waarin Tr. vertelt van de mobilisatiedagen, en van de geschiedenis tusschen den Bond voor Minder Marinepersoneel en Minister Rambonnet. Be kend is; dat deze laatste Troelstra's lezing! omtrent het befaamde convooi gelogenstraft heeft.t Benjamin Disraeli, earl (graaf) of Beacons- field, was een Engelsch conservatief staats man en schrijver, die van 1804—1881 leefde. van Joh. Breek; een Fietsencaroussel, van P. S. Stuü; een Kindercaroussel, van D. van Dapi; een Luchtschommel, van H. Vallentgoed en een Zweefmolen, van D. J. van Dam Zn. Op den Singel: Tête a queue, van VermolenHommerson; een Miniatuur Spoor, van idem en een Danstent, van J. Benema. Op het M 0 le n p 1 e i n een R;j manege, van J. J. Groningen; een Theater, van H. Mullens; een Wafelkraam, van W. Log- te passeeren, doch zich dadelük stort in gen en een Apentheater, van Roches. het diepe water en afgevoerd wordt naar De bekende Stoomcaroussel, van J. W. de Noordzee. Janvier, zal dit jaar echter niet verschü-Is er dus kans, dat zich hier in de nen, wegens een te lage inschrijving bü buurt een oestercultuur zal ontwikkelen, de Engelsche politiek. Een in levendigen stijl geschreven biographie van den grooten En- gelscheman (de schrijver is André Maurais, een Franschman), vormt een deel van de reeks „Groote Gestalten", waarin o.a. het prachtige boek over Elonora Duse (schrijver E. A. Rheinhardt), alsmede de levensbeschrijving die Emil Ludwig gaf van Napoleon, deel uit maken. We kunnen er van op aan, dat de Zeeuwen dezen hoek nauwkeurig in het oog zullen houden en dat de ervaring, die ze nu reeds opdoen met het doen zaaien van oesters op een daartoe op hun verzoek aangewezen plek, hun later van uitstekenden dienst zal kunnen zq'n. Ook daarom ligt dat zeeterrein voor oestei cultuur zoo gunstig, omdat het water j zjjn jn jiej. ggya^ (jat alleen de Zeeuwen met vergiftigd kan worden door het de oestercultuur in handen kregen, stadsrioolwater, dat met eb kan worden dat toch de distributie naar de afzet- afgespieid en niet de oestergronden heeft gebieden hier zou plaats hebben om de extra kosten van overbrenging van het de gehouden verpachting. Kermis In Casino. Men schrijft ons: De groote Schlager van dit tooneelsei- zoen komt met de kermis in „Casino" er bhjft de vraag, of daarmede ook zal ontstaan een oesterhandel. Ten eerste zal dat afhar.kelük zün van de vraag, of hier menschen of lichamen gevonden kunnen worden, die interesse gevoelen voor de oesterbanken en dus Na langdurige onderhandelingen heeft de zullen pogen terreinen voor die cultuur Casino"-directie de Kon, Vereen. „Het tot hun beschikking te krijgen. Wanneer er plaatselyke belanghebben- Nederlaiidsch Tooneel", dir. Saalborn en Verbeek, bereid gevonden met 't grootsch opgezette tooneelwerk „Menschen in 't Hotel", naar het veelgelezen boek van Vicky Baum, in Den Helder te komen. Dat dit voor onze stad een hooge uitzon dering is, moge hieruit blijken, dat dit meesterlijk gemonteerde tooneelspel tot nog toe alleen in de grootste steden als Amsterdam, Den Haag Rotterdam en Haarlem is opgevoerd. Dit stuk kan dan ook maar alleen worden gegeven op groote tooneelen, want de clou ervan is, dat het op een draaitooneel gespeeld wordt en de 14 tafereelen bijna zonder oponthoud ach ter elkaar afgespeeld kunnen worden. den zün, dan zou er dus (indien onze veronderstellingen blüken grond te heb ben) zeer zeker ook oesterhandel ont-j staan. Maar verondersteld, dat alleen de Zeeuwen beslag weten te leggen op die terreinen, die ze zeer zeker begeeren, omdat ze tekort aan goeden oesterbodem hebben, dan is er kans, dat de hier ge teelde oesters slechts als winproduct worden beschouwd, terwijl de eigenlüke handel, met al zü'n aanhangsels, zal biü- ven in Zeeland. Dat dit van beteekenis kan zün, be- wüst het feit, dat b.v. te Ierseke geen Daarvoor wordt het draaitooneel van den werkloosheid is voorgekomen, omdat de Stadsschouwburg te Amsterdam medege-oestercampagne alle krachten opeischte. bracht en op het „Casino"-tooneel geïn-j De winstmarge schü'nt voor enkele stalleerd, waardoor de groote decorveran- groote bedrijven, ondanks den gewel- deringen zonder oponthoud te geven, kun- digen omzet, echter niet zoo hoog te zü'n nen plaats vinden. geweest, zoodat mag worden geconclu- Met. dit schitterende stuk heeft het Ne-deerd, dat de groote kwanta tegen den derl.'Tooneel een enorm succes en tot nog laagst mogelyken prijs moesten worden toe steeds uitverkochte zalen gehad. Voor- .van de hand gedaan, zeker is dit iets biizonders op tooneelge- j Het kostencijfer zal dus zoo laag bied, iets wat wü hier tot nog toe niet gehad hebben. mogelük dienen te worden gehouden. En daarom zou het mogelük kunnen product van hier naar Zeeland te ont gaan. Het zegt wel iets, dat Nederland b.v. 600.000 stuks meer afnam dan het vorige jaar en het schünt ons toe, dat het aan tal nog wel kan worden opgevoerd. En voor de noordeiyke provinciën zou dan Den Helder uitermate gunstig liggen, daar de transportkosten zoo laag mogelük gehouden kunnen worden. De aandacht der Zeeuwen is sterk ge vestigd op de Waddenzee. Men make zich bewust wat dat beteekent en geve zich er rekenschap van wat dat voor onze plaats en omgeving kan beteekenen. »s*jasm Straatnamen Huisduinen en Julianadorp. Hiermede berichten wij, dat de prijsverlaging zal ingaan 1 Juli 1931. Prijscourant met berichtkaart worden U binnen enkele dagen toegezonden en zien wij gaarne Uw antwoord tegemoet. Wasch-, Stoom- en Rijksweg 11 - Den Ververij Helder JOH. „INSU LINDE" - Telefoon 456. MOS. In de vergadering van 10 December 1929 deelde de voorzitter op een desbe treffende vraag van den heer Biérsteker mede, dat het in het voornemen lag om, zoodra de goedkeuring van Gedeputeerde Staten dezer provincie zou zün verleend op het plan tot wijziging van het uitbrei dingsplan voor het dorp Huisduinen, aan de in dat gewijzigde plan geprojecteerde straten en wegen namen te geven. Daar sinds eenigen tjjd de bovenbe doelde goedkeuring is verleend, geven B. en W. thans gevolg aan hun voor nemen. De voorgestelde namen luiden: 1. Badhuisstraat, loopende vanaf den driesprong van wegen ter hoogte van de zoogenaamde Tuintjes, door het dorp Huisduinen en tot aan den na te noemen Strand boulevard; 2. Strandboulevard, loopende vanaf Kaaphoofd tot even voorbij het Badpavil joen; 3. Duinweg, loopende vanaf den Tuln- tjesweg tot aan de Badhuisstraat; 4. Kükduinlaan, loopende vanaf de Bad huisstraat naar den Zeeweg; 5. H. W. Mesdagstraat, die zal loopen vanaf de Badhuisstraat naar den Zee weg; 6. Rembrandtstraat en 7. Jozef Israëlstraat, die beide even eens zullen loopen vanaf de Badhuisstraat naar den Zeeweg, parallel aan de EL W. Mesdagstraat; 8. Paulus Potterstraat en

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 9