Stser>koleRhandel. UNIFORMEN ZOMER- UITVERKOOP VAN DINSDAG 23 JUNI 1931 TWEÉDE tN LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS GEMEENTERAAD. kledingmagazijn, Den Helder voor de KON. MARINE INDISCHE UITRUSTINGEN Licht op voor alle voertuigen: Zomertijd. Dinsdag 23 Juni21.53 uur Woensdag 24 21.53 Onze stadgenoot, de heer A. C. Mooij, slaagde te Alkmaar voor de acte R (han denarbeid). Voor het examen voor Ryksklerk der Dir. Belastingen, enz., slaagde de heer A. Braaf, thans werkzaam ter In spectie Belastingen, alhier. De adjunct-commies der Dir. Belas tingen J. Wieringa, bureauchef der In- specie Belastingen, alhier, wordt met in gang van 15 Juli a.s. overgeplaatst naar de Inspectie der Dir. Belastingen te Meppel. TOELATINGSEXAMEN H. B. S. Bij het toelatingsexamen voor de H. B. 5. alhier zijn de volgende candidaten ge slaagd: A. J. ten Klooster, F. A. de Boer, I. Grunwald, Nellie Gouda, J. J. van der Goes, W. C. Janzen, Nellie Jansen, Hen- nie Brands, W. H. Dollekamp, P. Th. Plaatsman, M. J. Bottema, P. Bandsma, J. Hulk, Jacques de Vries, T. Hemmers, P. Spits, Jos. Taylor, G. Koning, Mikie Bijl, Jo Mulder, H. Riem, Herman de Vries, A. Blok, Tj. B. Biegel, A. van Noortwijk, Bep Wyga, J. G. Verhage, Betty Eenhoorn, Anneke Groneman, Saas Tollenaar. ZOMEROONCERT „STEDELIJK MUZIEKKORPS". Het 3e Zomerconcert van het „Stedelijk Muziekkorps", zal gegeven worden op Vrijdag 26 Juni, des avonds van 8.30 tot 10 uur, in de muziektent, Julianapark. Het programma vermeldt: I. Hulde aan den Vrede. Marsch. v. Abeelen 3. Bij Maneschijn op den Oceaan. Wals A. Zwart 4 Quartet No. i Wagner Voor koper-instrumenten. 5 Paraphrase über das Lied Die Loreley Schwindelweser 6. Scènes Alsaciennes Massenet a. Dimanche Matin arr. P. Lancon b. Au Cabaret. c. Sous les Tilleuls. d. Dimanche Soir. 7. Col. Bogey. Marsch Kenneth W. Alford De nos. 2, 6 en 7 worden uitgevoerd op het nationaal concours, uitgeschreven dooy het Harmoniegezelschap „Excelsior" te Noord.scharwoude op 26' Juli a.s. RECTIFICATIE. In ons blad waarin de uitslagen van de verkiezingen werden gepubliceerd, is bij de Anti-Rev. Partij een onjuistheid ge slopen. De aantallen welke in den over- zichtstaat zijn vermeld, zijn juist. Het ver schil bestond echter hierin, dat als men de stemmen welke op eiken candidaat uit gebracht optelde (in de lijst van de uitge brachte stemmen op iederen candidaat) dan kwam men tot het aantal 1236, terwijl in den overzichtstaat een totaal van 1247 vermeld stond. Men leze echter de totaal uitgebrachte stemmen van den heer Mon- hemius 144 (stond 135), den heer De Boer 11 (inplaats van 10) en van den heer Kramer Kzn. 5 (inplaats van 4). ï)eze verschillen werden later opge merkt en wij meenden goed te doen dit alsnog even te rectificeeren. KON. NED. BOND VOOR OUD-ONDEROFFICIEREN. De damesleden naar Soest. Men schrijft ons: Morgenochtend zullen een 40-tal dames van den Kon. Ned. Bond voor Oud-On derofficieren per bus een uitstapje maken naar Soest, waar het „Rust- en Vacantie- oord" van bovengenoemden bond is, een prachtinstelling, waarvan H. M. de Ko ningin-Moeder Beschermvrouwe is. Oud-kameraden, die niet zoo rijk bij kas zijn en op verhaal moeten komen van een ziekte, worden voor gereduceerden prijs opgenomen en wanneer blijkt dat ze niets kunnen betalen, gratis. De dames zijn dan ook met grootsche plannen bezig, n.1. om zoo spoedig moge lijk voor die instelling een fancy-fair te organiseeren. Daarover echter later. De route van het uitstapje is vastge steld over Heiloo, Bergen, Hertenkamp (hier een oogenblik verpoozen), vervol- fens naar Hilversum, waar de studio van e A.V.R.O. bezichtigd zal worden, de toestemming is reeds verkregen. Vandaar naar Soest, waar een warme maaltijd ge bruikt wordt. Als het nu maar mooi weer mag zijn. 's-Morgens zeven uur vertrek van Stationsplein. HET MARINE-MONUMENT. /ooais men weet zijn door den heer Van Dam tot het College eenige vragen ge richt inzake de plaats welke het Marine- Monument op het Havenplein zou inne men na de ophooging daarvan. In ant woord zenden B. en W. d.d. 19 dezer af- schriit van het hieromtrent ingekomen antwoord van den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat. Bedoeld antwoord luidt: „Zcoals met Uw College werd bespro ken, zal, met de bedoeling om de uit te voeren werken zoo weinig mogelijk sto rend te doen zijn voor het monument „Voor hen die vielen", in den oprit van het Havenplein naar den dijk, ter plaatse van dat monument, een horizontaal ge deelte worden gemaakt, terwijl de palen van de leuning langs het gedeelte sym metrisch ten opzichte van dat monument zullen worden geplaatst. Het komt mij voor, dat het nu nog niet mogelijk is om op goede gronden te be weren, dat met bovenbedoelde maatrege len geen bevredigend resultaat zal wor den verkregen. Wanneer de in uitvoering zijnde wer ken zullen zijn voltooid, zal de' wensche- lijkheid van een verplaatsing en (of) ver hooging van het monument beter kunnen worden beoordeeld. Daarbij valt op te merken, dat thans geen werken worden uitgevoerd, die een latere wijziging onmogelijk zouden ma ken, of de kosten daarvan belangrijk zou den doen stijgen. De beantwoording van de vraag op wiens kosten zoodanige wijziging zou moe ten geschieden, zal naar mijne meening kunnen worden uitgesteld, tot dat de wensohelykheid van die wijziging zou zijn komen vast te staan. EXPOSITIE „NOORDER KUNSTKRING". De expositie van onze Heldersche schil ders en andere kunstenaars, waaromtrent wij verschillende mededcelingen hebben gedaan, is gisterenavond onder groote be langstelling geopend. Hóewei wij niet we ten of die belangstelling ook daadwerke lijk, dat wil in dit verband zeggen, in stof- felyken vorm zich uit, - m. a. w. of er een toename van donateurs etc. valt te constateeren, is zij toch verblijdend en getuigt van grootere waardeering. Wij hebben het bü een vorige tentoon stelling al eens gezegd: er valt merkbare groei te constateeren, waarmede wij op een tentoonstelling als deze natuurlijk bedoelen groei in de diepte. Vooruitgang dus wat de kwaliteit van werk betreft. Allereerst vinden we er onze plaatsgenoo- ten: L. van der Wouw met een zeer mooie zee met botter, groot doek in lijst. Daarna werk van L. Pinkhof, lino leumsneden, illustraties uit een Joodsch werk, vol symboliek. Van J. Ph. K1 a d- m e ij e r is er o. a. een Christuskop, een spatteekening „Winter", een gekleurde spatteekening „Botter', van C. Goes olieverfschilderijen en lino's, van W. Schoonhoven diverse sohetsteeke- ningen (duinen, enz.). Van A. Mets, van wien wij een paar maal teekeningen heb ben opgenomen, een paar mooie olieverf schilderijen, en ander werk. Mevrouw E n k 1 a a r neemt, met een aantal doeken, twee wanden in beslag; hieronder is knap gedaan werk, vooral het binnenplaatsje „De Bijkeuken" willen wij hier noemen. Verder stillevens (bloemen en vruchten), een potloodschets, enz. Van elders zijn er enkele omvangrijke inzendingen. Zoo van F. K a m s t r a, Bergen, mooie tulpen, de bekende ruïne, een groot doek met aaronskelken in witte pot tegen donkeren achtergrond, enz. Ook van den Groningschen schilder J. ten Have is een groote inzending, meest alles in lichte en kleurige tinten. Ook dit werk neemt twee wanden in beslag. F. de Vos, Den Haag, zond werk in tem- poraverf, Piet v. d.. Rest (Rotterdam), Han Krug, Alf. Löb stonden etsen en ander werk af. Men zal niet, hopen wij, van ons een beoordeeling van al dit werk verwachten: wü kunnen slechts een dorre opsomming geven zonder meer. Men moet zelf gaan zien en zal het dan met ons eens zijn, dat, wat hier geëxposeerd is, zeer de moeite waard is. Behalve dit werk vinden we nog van onzen stadgenoot J. C. Sneltjes het nu wel aan ieder bekende kunstdrijfwerk, dat h« uit tin en zink vervaardigt. Hierbij moet vooral worden genoemd het fraaie en welgelijkende portret van den heer D. H. Grunwald, op bestelling voor de familie vervaardigd en op zichzelf een waar kunstwerkje. Want het te bewerken materiaal Is uiterst stug. Verder is er een buitengewoon fraaie collectie beeldhouw werk, inzending van P. B i e s i o 1, Den Haag. Allerlei materiaal is door dezen kunstenaar bewerkt; er is een bazuinbla zer in brons, een kropduif in eikenhout, een groep in eschdoornhout, een palm houten madonna, een mooie beeltenis van de H. Theresia, een monnikskop in brons. Dit alles, waarvan het bovenstaande slechts een dorre opsomming is. is met zeer veel zorg en juist inzicht geetaleeid, waarbij natuurlijk niet alles even voor- deelig kon uitkomen, omdat nu eenmaal de vóórzaal van „Musis Sacrurn" wel een kunst-, maar geen schilderkunsttempel is en Terpsic.hore, de muze der danskunst, nu eenmaal andere eischen aan het leven stelt dan haar zuster die de schoone kun sten vertegenwoordigt. Dit neemt niet P. Kantoor en Magazijnen ZWAANSTRAAT 2-4 Tel. Interc. 124 en 462. Tot 1 Juli a.s. kunt U nog bestellen tegen de navolgende lage zomerprijzen: Wilhelmina- en Oranje Nassau anthraciet f 2.30 llollandsche Anthraciet, 2e soort 2.00 Wales Anthrac et (gebroken) van de bekende 1e k'as irijn „Great Mountain" 3.50 Prima Wales Anthraciet3 20 2.90 Anthraciet IVj 49 Eierkolen UO Grove; gekiopie of parel cokes 0 75 Thui lezorgd 10 ct. hooger. Onze anturaciet wordt zorgvuldig ge zeefd en gesorteerd, dus volkomen gruis- en steenvrij afgeleverd. Voor Centrale Verwarming leveren wij met succes BRECHCOKES, alleen van eerste klas mijnen. Aanbevelend. De bloembollencultuur. GROOTE weg, dat de expositie zeer voldoet en de heer Steeman, geholpen door de lieeren Kuiper en Mets, alle eer van zijn werk heeft. De heer Pinkhof opende met een kort woord deze tentoonstelling. Hy bracht dank aan de drukkerij „Het Noor den", die zoo uitstekend het reclamebiljet heeft verzorgd en zette de symboliek daarvan: twee handen, die het licht trach ten te grijpen, dat door de kunst wordt uitgestraald, uiteen. Voor dit werk wordt een groote mate van techniek vereischt, maar als bovendien de geest niet aan wezig is, baat alle techniek niet. Er zijn er velen, die denken, dat zij er met tech niek alleen komen. Maar wie regels bijeen kan rijmen, is daarom nog geen dichter. Getraoht is hier zooveel mogelijk kunst bijeen te brengen en gehoopt wordt na tuurlijk op een toename der donateurs. Het thans geëxposeerde wijkt af van dat van vroeger; de collectie beeldhouwwerk, die hier te zien is, was voor ons zelf een verrassing en ook het in metaal gedreven I portret is iets nieuws. Groot was het suc ces ten opzichte van de verzonden uit- noodigingen, en spr. hoopt, dat donateurs en publiek tevreden zullen zijn. Ook de werkende leden zijn goed voor den dag gekomen. In de toekomst wordt gehoopt op eenig subsidie van gemeentewege, gezien den verbeterden financieelen toestand der ge meente. In^andere plaatsen genieten der gelijke kunstkringen veelal subsidie. Wli zouden natuurlijk gaarne een eigen atelier hebben. Met woorden van dank aan den heer Steeman en zijn helpers verklaart spr. de tentoonstelling voor geopend. De expo sitie is open tot en met 28 Juni, dagdHjks van 29 uur. NEDERL. MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL DEPARTEMENT DEN HELDER EN OMSTREKEN. Vljf-en-zestig jaar getrouwd. Het echtpaar H. de Graaf—v. Haren viert heden zijn 65-jarige echtvereeniging. Jaarverslag 1930'31. Wy ontvingen het jaarverslag van den Secretaris van het Departement Den Hel der van bovengenoemde Maatschappij. In de inleiding wijst deze er op dat veel werk wordt verricht, waarvan de resultaten veel later blijken en waardoor somwijlen den indruk wordt gewekt alsof weinig werk wordt gedaan. Het is nu eenmaal een eigenaardigheid in de meeste Depar tementen, dat het voornaamste werk wordt verricht door het Bestuur, waar voor weinig ledenvergaderingen noodig zijn. Toch meenen wij te mogen zeggen, dat de lijn, die aan onzen arbeid ten grond slag ligt, volledig is aangegeven door onze ledenvergadering en dit wel in de meest mogelijke eenstemmigheid. Wij meenen dan ook reeds in den aanvang van ons verslag te mogen constateeren, dat de door ons verrichtte werkzaam heden vruchtdragend zijn geweest, niet het minst hierom, omdat het Bestuur steeds wist te handelen naar het inzicht van onze leden. Het verslag vervolgt dan: Wij kunnen den door ons verrichtten arbeid verdeelen in enkele hoofdzaken, en wel: a. Het visscherijvraagstuk; b. De ontwikkeling van de bloembol lencultuur; c. Onze arbeid op ander economisch terrein. Het visscherijvraagstuk. Nadat tevoren deze kwestie in onze ledenvergadering was behandeld en ons Bestuur dit vraagstuk terdege had bestu deerd en verdedigd op een conferentie ten Raadhuize, op uitnoodiging van den Burgemeester, gehouden met vertegen woordigers van de Kamer van Koophan del, de Economische Commissie en ande re middenstandsorganisaties, hebben wij op 1 Mei een openbare vergadering be legd. Als spreker is voor ons opgetreden de heer B. J. Gelder, uit Amsterdam, Hoofdredacteur van de „Visscherij-Cou- rant", die dien avond het visscherijvraag stuk ten volle heeft belicht. Ook nadien is door ons Bestuur al het mogelijke gedaan om te bevorderen, dat bij de a.s. droogleg ging van de Zuiderzee zooveel mogelijk goed uitgeruste visschers zich hier zou den komen vestigen. Het door ons uitgestrooide visschery- zaad schynt nadien welig wortel gescho ten te hebben, want tot ons groot genoe gen hebben wij geconstateerd, dat bij de behandeling van de jongste Gemeentebe groting deze zeker heeft gestaan (als Charivarius ons de uitdrukking wil per- mitteeren) in het teeken van de visschèry. Met genoegen memoreeren wij, de rede hieraan gewyd door ons lid. den heer Meijer. Duidelijk is nu wel gebleken, dat de meening van de meeste Raadsleden wel zóódanig is, dat wy meenen te mogen verwachten, dat èn het College van B. en W. èn de Gemeenteraad al het mogelijke zuilen doen om krachtig te bevorderen de vestiging van flinke visschers in onze Gemeente. Dat zich 1111 ten gunste hier van hebben uitgesproken, raadsleden, die aanvankelijk afwijzend stonden tegenover onze plannen, kan ons slechts tot ver heugenis stemmen. De ontwikkeling van de bloembollen cultuur in onze naaste omgeving heeft reeds de aandacht gehad van ons Bestuur vanaf de oprichting van ons Departement. Nadat wij in onze algemeene ledenver gadering onze plannen hadden inge diend om een bloembollententoonstelling te organiseeren, was het ons bijzonder aangenaam te ervaren met welk een al gemeene instemming deze door onze leden werden ontvangen. Wij verhelen niet hier te verklaren, dat de plannen ons Be stuur heel veel moeite en arbeid hebben gekost en wij willen gaarne hier nog een woord van hartelijken dank richten tot de bloembollenorganisaties in Breezand, welke ons zoo krachtig hebben gesteund. W ij hebben gemeend de organisatie van deze tentoonstelling in handen te moeten stellen van een Bestuur, samen gesteld uit vertegenwoordigers van alle mogelijke vereenigingen, welke zich op economisch gebied bewegen en wij zijn erkentelijk voor de medewerking, die wij allerwege hebben ontvangen. Niet alleen zyn onze voorstellen op onze ledenvergadering met enthousiasme ontvangen, ook daadwerkelijk heeft onze ledenvergadering een sympathie voor dit doel aan den dag gelegd en staande deze vergadering werd reeds voor 1000.op het garantiefons ingeteekend. Nadien heeft zich deze manifestatie van vasten wil van ons Departement nader geuit in de verdere inteekening van onze leden en het is met genoegen, dat wy hier kunnen vaststellen, dat door de leden van ons Departement 40 van het garantiefonds is gevormd. De „Boltha" hebben wy georganiseerd als een uiting van streekbelang. Niet slechts de belangen van Den Helder alleen wilden wij hierbij dienen, maar evenzeer die van Texel, Wieringen en zeker niet in het minst van Anna Pau- lowna. De heeren kweekers uit deze Gemeente hebben het goede voorbeeld van de be sturen van hun organisaties gevolgd en met genoegen vermelden wy, dat voor de tentoonstelling duizende bollen door hen ter beschikking zyn gesteld en nadien voor de versiering van de stadsparken nog eens een groot aantal bollen. Door de totstandkoming van de „Boltha" is o.i. een zeer belangrijk werk verricht. Hopen wij van harte, dat de resultaten evenredig zullen zijn aan den velen en belangeloozen arbeid, daaraan ten koste gelegd. Het is natuurlijk, dat by de vele werk zaamheden van ons Departement, wli wel in aanraking komen met ons Gemeente bestuur. Het is ons een behoefte hier uiting te geven aan onze erkentelijkheid jegens onzen Burgemeester, den heer Driessen, die steeds bereid is ons te ont vangen en ten allen tijde aan onze voor stellen zyn geheele aandacht schenkt. Onze plannen betreffende het visscherij vraagstuk en de „Boltha" hebben by hem steeds een warme verdediging gevonden. Wij hopen van harte, dat onze aange name verhouding steeds zoo moge blijven. Met waardeering willen wij hier memo- meeren de groote medewerking welke wij mochten ondervinden van de overige leden van het College van B. en W. ZONNESTRAAL-DAG OP 37 JUNI A.S. MET VOL VERTROUWEN. Weer komen wij met vol vertrouwen. Wij staan voor „Zonnestraal" weer klaar, Wij weten op U te kunnen bouwen. Zooals wij konden ieder jaar. 't Was nooit vergeefsch, en zal 't nooit wezen, Daarvoor toch kennen wij te goed, Het goede hart der Nederlanders, Die altijd helpen, als het moet. Een groot geluk voor onze zieken, 1 Waar moest het anders met hen heen? Als gij hen niet zoudt willen helpen. Dan zou het donker zijn, en scheen De „Zon" met hare gouden stralen j Voor onze zieken nimmer meer. Vervlogen zou voor hen de hoop zijn 'En somber lagen zij terneer.- het Departement van Financiën inzake j de reorganisatie van den belastingdienst, hebben wij gemeend stelling te moeten nemen. Nadat deze materie grondig is be studeerd door den heer Jaring en onzen Secretaris, hebben wy met de betrokken autoriteiten hierover geconfereerd en 1 hebben wy onze conclusies neergelegd in TT leen rapport, hetwelk wy ook hebben over-1 U toch zullen z,j weer komen handigd aan de Kamer van Koophandel Ult 4 du,ster weer' ,n 4 heerI,jk •Z'JR te Alkmaar. Tot ons genoegen heeft dit lichaam onze plannen steun verleend. Voorzooverre wy thans kunnen nagaan, O! sterken weet toch, door hetgene Dat gij met milde hand straks geeft, Maakt gij, dat in hun droeve harten, Weer nieuwe hoop en kracht herleeft, Gij toovert hen, door Uwe gaven, Een lach van b'ijdschap op 't gezicht. wil het ons voorkomen, dat de voorge nomen plannen van het Departement van i Financiën minder kans van slagen heb- j ben dan aanvankelijk scheen. Redenen [van bizonderen aard nopen ons hierover verder geen mededeelingen te doen, waar- van wij ook de Centrale Commissie van Bezuiniging van onze Maatschappij in j kennis hebben gesteld, welke ons heeft toegezegd deze zaak te zullen onderzoe- i ken. Van het resultaat van hare bemoei- j ingen hebben wy tot heden nog niets ver- J nomen, doch wij vermoeden, dat binnen kort nadere berichten zullen binnen I komen. Ook dit jaar voerden wy wederom een omvangrijke correspondentie over ver schillende onderwerpen. Wij hebben ons steeds op het standpunt gesteld niet te Den Helder. heerlijk „Zonnelicht"* JAN MENS. de zaak van de wethouders-pensionnee- ring opnieuw ter hand genomen. De bedoeling van een verordening als deze moet zijn, dat de bezwaren, welke voor de betrokkenen verbonden zijn aan het aanvaarden en bekleeden van het ambt van wethouder, zooveel mogelijk worden ondervangen. In het om advies gezonden concept is het z.g. afstappersgeld gehandhaafd. De bedoeling van het afstappersgeld is, den afgetreden wethouder gedurende den eersten tyd waarin hij zijn inkomen als zoodanig mist, de middelen te verschaf fen om in zijn onderhoud te voorzien, zoolang hy eventueel nog geen nieuwen werkkring heeft kunnen vinden. Uitvoerig wordt de hier ontworpen re- geling uiteengezet; voor de gehuwde moeten ingaan op het verzoek van de vrouwelyke wethouder wordt een afzon- Centrale Commissie van Bezuiniging om derIyke regeling gemaakt, de Gemeentebegrooting te bestudeeren enArtikel 2 regelt het ouderdoms-pen- zoo noodig te becritiseeren, omdat ons sioen. Voorgesteld wordt het bedrag van Onze arbeid misch terrein. op ander econo- Door het Gemeentebestuur van Anna Paulowna werd onze medewerking inge roepen 0111 te voorkomen, dat het kantoor van den Rijksontvanger aldaar niet zou worden opgeheven. Ons Bestuur heeft zich in dezen krach tig partij gesteld en na vele correspon dentie is het mede door ons werk zóó be schikt, dat het kantoor in Anna Paulow- j na gevestigd bleef, terwijl dat in andere (Gemeenten opgeheven werd. Welke in- 1 vloed onzen arbeid op deze beslissing heeft gehad, wy kunnen het slechts gis sen, doch de Burgemeester van Anna Paulowna heeft ons èn in de vergadering van het Bestuur èn op de Algemeene ver- 1 gadering namens zijn Gemeentebestuur hartelijk dank gezegd voor den velen ar beid door ons in dezen gedaan. Dat ook in j wijderen kring ons werk hoogelyk geap precieerd is, moge hieruit blijken, dat direct nadat de beslissing gevallen is, een 6-tal vooraanstaande ingezetenen uit An na Paulowna spontaan zyn toegetreden tot ons Departement. Deze geste heeft ons zeer verheugd, vooral hierom, omdat ons Departement het eenige lichaam is, dat een economische band vormt tusschen de naburige Gemeenten, welke toch zoo veel gemeenschappelijke belangen heb ben. Ook voor de actie tegen de omzetting van een Hoofdpostkantoor in een hulp- postkantoor in Anna Paulowna, hebben wy veel arbeid verricht. Een uitgebreide correspondentie is door ons gevoerd, ter wijl wij met het Gemeentebestuur van Anna Paulowna en de Kamer van Koop handel geconfereerd hebben met den Directeur-Generaal der Posterijen en met den betrokken Hoofdinspecteur. Ondanks het feit, dat alle betrokken lichamen krachtig en met goede argumenten ge ageerd hebben tegen het voornemen van den P.T.T.-dienst, is deze omzetting toch doorgevoerd. Het bestuur is in deze ech ter nog steeds diligent. Een door ons gericht verzoek tot ons H. B. om de aandacht te willen vestigen op het nut van vlagvertoon van de Kon. Marine, voor bevordering van onze han delsrelaties met het buitenland, had tot resultaat dat dienaangaande een enquête werd gehouden hij de diverse Consuls in het buitenland. Publicatie had plaats in ons orgaan en wekte veel belangstelling. Tegen de voorgenomen plannen van Bestuur zich principieel op het standpunt dit pensioen te bepalen op 7,10 van de heeft gesteld, om alle politiek uit liet wethouders-jaarwedde voor iedere volle Departement streng te weren. maand voor pensioen geldigen dienst, Wy meenen, dat wy daardoor zuiver- met een maximum van 2/s dier wedde per der ons kunnen stellen op het standpunt jaar> Dit maximum wordt alzoo bereikt van de behartiging van uitsluitend econo- na ]3 jaar en 4 maanden dienst als wet- mische belangen uit Noord-Holland s houder, terwyl aan de voorwaarde moet Noorden. j worden voldaan, dat de 60-jarige leeftijd Door de gezonde wisselwerking van de is perejkt ledenvergadering waarin alle groote plan-In de ^geling betreffende het invali- nen worden voorgelegd en het Bestuur diteits-pensioen, vervat in artikel 3, is als hetwelk deze uitvoert, kan vlot en vrucht-minimum-bedrag daarvan voorgesteld 7* dragend gewerkt worden. van de wethouders-jaarwedde per jaar. Wy meenen met voldoening te mogen Ben nieuwe bepaling is voorts opgeno- constateeren, dat in de achter ons liggen-1 men in het 8e lid van dit artikel. Hierbij de jaren ons Departement nuttigen 0ldt indien de ongeschiktheid, welke arbeid heeft verricht. tot de toekenning van het invaliditeits- Ij hopen ook in dit jaar hiermede te pensioen aanleiding gaf, is ontstaan in kunnen voortgaan, gedachtig aan het doel van onze Maatschappij: bevordering van de volkswelvaart. M. A. GRUNWALD, Secretaris. De gelden voor het carillon. en door het uitoefenen van de functie, een invaliditeits-pensioen toegekend ge lijk aan het maximum van het in artikel 2 bedoelde ouderdoms-pensioen. Ten aanzien van het weduwe-pensioen was door B. en W. voorgesteld het pen sioen voor de weduwe van een wethouder die op het tijdstip van overlijden in func tie was, te bepalen op de helft van het pensioen dat aan den wethouder zou zijn toegekend, indien de overledene met in gang van het tijdstip van overlijden zou zyn gepensionneerd, met een minimum van 250.per jaar. In afwijking hier van stelt de Commissie voor, in dit geval Ter inzage is gelegd het antwoord van j B. en W. op de vraag van den heer Schoeffelenberger in de laatste raadsver- weduwe-pensioen te bepalen op een gadering betreffende de verantwoording yagt bedrag> Pge]p aan (]e £elft v/n het van de gelden, bestemd voor een carillon, maximum wethouderspensioen. Meerdere Naar aanleiding van deze vraag deelen f d diensttijdl blijft daarbij dus B. en W. mede, dat ten behoeve van een -t beschouwing carillon werd gestort: j B en W hebbed dit voorstel in hun lstraatcoiieX 382- concept overgenomen. I o v w n tj T7"„ Ook voor het weezen-pensioen stelde I 2. een gift van D. van Pelt, te Ke- meergenoemde Commissie een andere ^ITtefamenj~21W- «A B. e" W. oor- „.50, tezamen -7.&U, spronkelyk in het concept was 3. een gift van den oud-burgemeester W. Houwing 500.tezamen 919.50. Het laatste bedrag is, in overleg met j-den schenker, bestemd voor den aankoop I en de restauratie van de portretten Blan- j ken op de raadzaal. neerge legd. Aan de artikelen dezer verordening ontleenen wy het volgende. Artikel 1. 1. Aan eiken wethouder, die minstens Het'geheele bedrag a 919.50 is niet gedurende zes maanden als zoodanig gereserveerd, doch tijdelijk bestemd ter heeft gefungeerd, wordt gedurende ten bestrijding der kosten van den raadhuis- hoogste drie achtereenvolgende jaren een bouw, zoodat indertijd 909.50 mindervergoeding toegekend, bedragende liet werd geleend. eerste jaar 75 het tweede .jaar 50 en Wanneer t.z.t. besloten wordt tot aan- het derde jaar 25 van de bij zyn af schaffing van een carillon of ander speel- treden genoten jaarwedde, uurwerk, zal by het eventueel aangaan j 2. Indien de betrokkene korter dan eener nieuwe leening met het bovenver- drie jaren als wethouder heeft gefun- meld bedrag rekening gehouden worden, geerd, heeft hy slechts recht op vergoe- [ding over een periode gelijk aan die ge- Verkeer Polderweg hoek Krugerstraat. durende welke hij het wethouderschap 1 heeft bekleed. In de jongste raadsvergadering is door i 3. In bijzondere gevallen kon deze ver den heer Van Gessel gevraagd of naargoeding, op verzoek van den betrokkene, de meening van B. en W. geen maatrege- j door den Raad worden vervangen door len moeten worden genomen ten aanzien een uitkeernig ineens. In geen geval mag van het verkeer op bovengenoemden deze uitkeering het bedrag der jaarwed- Herman Hypels' Levering onder garantie Prijscourant wordt gaarne toegeronden hoek. B. en W. zyn van oordeel, dat er nog geen bijzondere aanleiding bestaat om ter zake maatregelen te treffen. Mocht dat in de toekomst noodig blijken, dan zal het plaatsen van een spiegel toch niet doel matig zyn, doch in het euvel voorzien moeten worden door óf het autoverkeer geheel te sluiten óf éénrichtingverkeer voor te schrijven. Pensioneering wethouders. B.'en W. bieden ter vaststelling aan den Raad aan het concept eener veror dening regelende de pensionneering der wethouders en hunne weduwen en wee zen, alsmede de toekenning van vergoe ding. Reeds in de vergadering van 22 Nov. 1927, werd een commissie benoemd, welke opdracht kreeg de bestaande verordening in hare werking te onderzoeken en met nadere voorstellen te komen. De bedoe ling was een verordening te doen samen stellen, waarvan de uitvoering voor de gemeente minder kostbaar zou zijn dan die volgens de bestaande regeling. Het voorstel waarmede de commissie kwam, kon echter in den Raad geen meerderheid verkrijgen, waarna de kwestie voorloopig werd gerenvoyeerd naar B. en W., die de stukken in handen stelden van de Commissie van Bijstand voor de Financiën. Het omvangrijke dossier vorderde veel tyd voor be studeering. Tot een bepaald voorstel is de Commissie niet gekomen. Zy heeft in overweging gegeven een voorstel te doen ontwerpen door het College en dat aan haar om advies te zenden. In verband hiermede is door B. en W. de te boven gaan. 4. Wanneer de afgetreden wethouder, die in het genot van vergoeding, overeen komstig het eerste lid, is gesteld, andere inkomsten gaat genieten, wordt de ver goeding, voor den duur van die inkom sten, verminderd met het verschil. Artikel 2. 1. Aan eiken in art. 1 bedoelden wet houder, die minstens één jaar als zoo danig heeft gefungeerd, wordt by het be reiken van den 60-jarigen leeftijd, of, in dien hy bij het einde van het wethouder schap dien leeftijd reeds heeft bereikt, direct ingaande pensioen verleend. 2. Het ouderdomspensioen bedraagt voor iedere volle maand voor pensioen geldigen dienst 72«o van de wethouders- jaarwedde, genoten op het tijdstip waarop het wethouderschap eindigde, tot een maximum van V, dier wedde per jaar. Artikel 3. 1. Aan den wethouder, die minstens één jaar als zoodanig heeft gefungeerd, en die door ziekte, ziels- of lichaamsge breken van blyvenden aard voor de ver dere waarneming van zyn ambt onge schikt is en op dien grond ontslag heeft genomen, kan een direct ingaand pen sion worden toegekend. 7. Het invaliditeitspensioen wordt be rekend op dezelfde wijze als voor het ouderdomspensioen in art. 2 is bepaald, met deze uitzondering, dat het tenminste 7, van de wethoudersjaarwedde per jaar bedraagt. Artikel 8. 1. Het weduwenpensioen voor de we duwe van: a. een wethouder, die op het tijdstip van overlijden in functie was;

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 5