WIEmMGE&ï. Polder Waard Nieuwland. PAARD DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Hippolytushoef. SCHAGEN. TEXEL. PAARDENPUSHBALWEDSTRIJD. Iets nieuws op het gebied van paardensport. BUITENLAND. De verklaring van president Hoever. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Visscherijberichten. Burgerlijke Stand van Den Helder Toch ging het bedrijf door, al moesten winkel- en kantoorpersoneel naast tijde lijke werkkrachten daarbij meermalen in de bakkerij dienst doen. Dat daarbij echter de administratie achterop raakte, is wel te begrijpen. Verder wijst voorzitter op de benoeming van den heer Beukman, die sind 1924 als directeur van den „Tijdgeest" werkzaam is geweest, in eene zelfde functie te Dor drecht, waarmee spr. den heer Eeukman gclukwenscht. Voor „De Tijdgeest" was hieraan echter verbonden, dat naar een nieuwen directeur moet worden omgezien. Hiervoor is thans benoemd de heqr ten Hoorn, die als winkelchef reeds aan „De Tijdgeest" verbonden was en daarbij be wezen heeft, zoowel op commercieel als administratief gebied een kracht van be- teekenis te zijn. Per 1 Juli zal deze dus de heer Beukman opvolgen. De heer Beukman geeft hierna enkele cijfers uit de resultaten van het afge- loopen boekjaar, zooals deze in het thans aan de orde zijnde Jaarverslag staan ver meld. Dat 1930 'n lageren omzet zou geven dan 1929 was pp de vorig jaar gehouden districtsvergadering reeds voorspeld. De prijsdalingen waren toen reeds zoo be langrijk, dat te voorzien was, dat omzet- verlaging niet uit kon blijven. Bovendien werd voor interne leveringen van de banketbakkerij voor de winkel-afdeeling in 1930 eene veranderde boekwijze ge volgd, die mede tot lagere omzet-cijfers leidde. Dit alles in aanmerking genomen, heeft eene daarvan opgemaakte bereke ning uitgewezen, dat als de prijzen en de boekingswijze over de jaren 1929 en 1930 dezelfde zouden zijn gebleven, de omzet, instede van verlaagd te zyn, met f. 30.000.— zou zijn toegenomen. De omzet zelf was dus grooter, al bleef het geldelijk resultaat by die van het vorig jaar ten achter. Natuurlijk brengt eene economische depressie als deze voor elke handelszaak groote moeilijkheden mee, die echter voor »De Tijdgeest» het best kan worden ondervangen door de grootst mogelijke coöperatieve trouw. Spr. wijst verder op den grooten bloei, waarin de Handelskamer, de coöperatieve handels- en productie-centrale, zich de laatste jaren mag verheugen. Behalve flinke reserves werden beduidende over schotten gemaakt. Vervolgens worden enkele voorbeelden gegeven van tot in perfectie doorge- vberde rationalisatie van bedrijven, welke voorbeelden zijn ontleend aan een door den heer K. de Boer, propagandist van dén Oentralen Bond van Verbruikscoöpe raties, op het jongste congres der Han delskamer gehouden rede, waartegenover wordt gesteld de arbeidsverspilling, zoo als deze in de distributie-bedrijven in ons land tot uiting komt. Als voorbeeld van dit laatste wordt gesteld de gemeente Delft, waar volgens een serieus ingesteld onderzoek 1600 winkeliers voorkomen op 60.000 inwoners, d.w.z. op elke 33 inwo ners, wat ongeveer 8 huisgezinnen uit maakt, één winkelier. In dit opzicht valt dus nog wel wat te rationaliseeren en toepassing van Coöperatie kan hier nuttig werken. Spr. wijst verder op de besparing, ver kregen door de verlaging der premie voor de ongevallen wet, tot heden door de Rijksverzekeringsbank berekend en de als gevolg dezer verlaging terug ontvan gen te veel betaalde premie, die f 3200.— bedroeg, terwijl de jaarlijksche besparing f 1100.zal zijn. Dit heeft het bestuur doen besluiten nu onverwijld over te gaan tot de instelling van het Pensioenfonds voor het personeel, waartoe reeds eerder was besloten. In dit pensioenfonds wordt voor de jongere personeelleden de helft der premie betaald, voor de oudere per soneelleden is de bijdrage hooger. De veel gesmade motorboot is tot op f 1.— afgeschreven, wat niet wegneemt, dat deze nu reeds van September 1930 tot heden toe dag aan dag trouw en zonder haperen zijn plicht doet bij de distributie der voorraden, noodig in de Wieringermeer. Het met de Wieringer- meer-directie voor 1931 gemaakte contract is hetzelfde als over de laatste vier maanden van 1930 gold en waar dit toen een redelijke winst gaf, zal zulks ook over 1931 mogelijk zijn. Waar de Handelskamer van af dit jaar aan de deelgenooten, die meer dan 50% hunner inkoopen rechtstreeks van haar betrekken een extra korting verschaft en „De Tijdgeest" tot de deelgenooten behoort, die 70 80% van haar betrekt, zal op de leveringen boven 50% eene extra korting van 2 worden verkregen. Grooter afname van Haka-artikelen leidt dus ook voor de leden tot grooter over schotten. Waar geen aanmerkingen op het jaar verslag worden gemaakt, wordt dit goed gekeurd. Aan een tweetal klachten, n.1. van den heer H. Schuiling, die het brood, voor namelijk het tarwebrood, den laatsten tijd te donker gebakken vindt, en van mej. Schuiling, die het brood gaarne 's morgens zou ontvangen, inplaats van 's avonds laat, zal worden tegemoet gekomen. Daarop wordt een drietal fllms vertoond, waarvan de eerste de aanplant, cultuur en bereiding der thee geeft te zien, de tweede een duidelijk beeld geeft van de verschillende vormen van verontreiniging waaraan men bij het koopen van onver pakte kruidenierswaren bloot staat en de derde meer als propaganda-fllm moet worden beschouwd, wijl zij den omvang en groei der coöperatieve productie bedrijven duidelijk weergeeft. Na afloop hiervan werden nog een drie tal taarten onder de aanwezigen verloot, welke respectievelijk ten deel vielen aan mevr. BakkerKoorn, J. O. Hoogmoed, en Mej. J. Vergouwe. Daarna spreekt de heer Beukman, die met l Juli a.s. naar zijn nieuwe betrekking in Dordrecht vertrekt, een kort afscheids woord, waarin hij „De Tijdgeest" alle goeds toewenscht en van Van Ewijcksluis hoopt, dat het wat betreft coöperatieve trouw, daarbij aan den top zal staan. De Voorzitter onderstreept de laatste door den heer Beukman gesproken woor den en spreekt de hoop uit, dat de op gaande lijn, die in het afgeloopen jaar eenigszins naar beneden omboog, weer ?a, ofn hersteld, doordat alle afnemers tot 100 %-verbruikers worden Hierna volgt sluiting. Tijdens een kort doch hevig onweer werd j.1. Vrijdagavond in Polder Waard Nieuwland een 2-jarig paard op de bouw plaats, bewoond door den heer Anne van der Welle, door den bliksem getroffen en gedood. „JANTJE IN MODDERSTAD". In „Concordia" heeft Zaterdagavond de heer Jac. I. Hovenier, met zijn kinder koor „Jong Leven", een uitvoering gege ven. Opgevoerd werd „Jantje in Modder- stad", zangspel in vier bedrijven, muziek van mevrouw N. van der LindenSnelre- waard, woorden van mevrouw E. Hop» heydeWitte. Mevr. F. VetterHendriks, verleende haar welwillende medewerking door de pianobegeleiding. De zaal was flink bezet en de uitvoe ring is een groot succes voor den heer Hovenier geworden. Het vlot en goed geschreven zang spel genoot een goede vertolking. Er werd zeer beschaafd gezongen, en er was een merkbare vooruitgang sinds de laatste uitvoering. Een bewijs dat de heer Hovenier op den goeden weg is, en volkomen berekend is voor zijn taak als koordirigent. De rol van Jantje werd vervuld door Alie Dekker Jbd., waar zij zich voortref felijk van heeft gekweten. Zij heeft een mooie stem en speelde heel leuk. Ook de andere meisjes, welke één of ander coupletje hadden te zingen, weerden zich dapper. Door een viertal dames werden de grootere rollen vervuld, welke zich vol komen bij het kinderspel aanpasten. De piano-begeleiding van mevr. Vetter viel zeer te loven, en zij heeft een niet onbelangrijk aandeel in het slagen van de opvoering gehad. Hoewel er niet direct zware muziek was te spelen, was haar taak verre van gemakkelijk. Aan het einde werden haar onder luid applaus, bloemen aangeboden door den heer Hovenier. Namens de dames Lely en van der Plas werden den heer Hovenier en mevrouw Vetter bloemen aangeboden. De avond werd besloten met een ge zellig dansje. EERVOL ONTSLAG DR. MELCHIOR. Door den Gemeenteraad is In hare laatste vergadering met ingang van 1 Juli a.s. op zijn verzoek eervol ontslagen de heer A. C. Melchior, arts, alhier, als gemeente-geneesheer, met dankbetuiging voor de belangrijke diensten als genees heer gedurende lange jaren aan de ge meente en de patiënten bewezen. De voorzitter zegt nog, dat dr. Mel chior zich heeft doen kennen als een kundig geneesheer en als een nobel mensch, die ons aller waardeering ver dient. Hij hpopt, dat het dr. Melchior in zijn toekomstige woonplaats goed mag gaan. (Dr. Melchior is in den Raad der ge meente Schagen van Dinsdag 14 Maart 1893 benoemd tot gemeente-geneesheer en heeft aldus meer dan 38 jaar praktijk te Schagen uitgeoefend. Bij een voorkomende vacature is hij jaren geleden tevens benoemd tot ge meente-verloskundige, wegens zijn uit stekende verdiensten op dit gebied. Cor'r.) Benoeming van zijn opvolger. De heer H. U. Nanninga, opwflger van dr. Melchior, is door den raad der ge meente benoemd tot gemeente-genees heer. WONINGBOUW. De raad dezer gemeente heeft in hare laatste vergadering goedgekeurd het voorstel van B. en W. om aan de Woning bouwvereniging „Goed Wonen" te ver strekken ingevolge haar verzoek: Een bouwvoorschot van 49.000.—, be- noodigd voor den bouw van 16 arbeiders woningen aan de Laurierstraat; Alsvoren aan de bouwvereen. „Schagen" een bouwvoorschot van 62.000.be- noodigd voor den bouw van eveneens 16 wonnigen in 2 typen aan het verlengde van de Cornelis Bockstraat. Besloten werd hiervoor aan te gaan een 50-jarige 4V2 pet. annuïteitsleening groot 111.000. De bouw van een heerenhuis voor reke ning van den heer N. J. O. van Geelen in het Heerenbosch is opgedragen aan den heer J. Schenk, te Barsingerhorn. De heer H. Stompff slaagde Maandag voor het eerste gedeelte van het examen candidaat-notaris. De muziekvereeniging „Excelsior" te Oosterend heeft dezer dagen het zoo lang begeerd vaandel kunnen aankoopen. TENTOONSTELLING VAN HANDWERKEN. A.s. Zaterdag zal in een der school lokalen te Den Burg een tentoonstelling gehouden worden van de handwerken, door de meisjes der U.L.O. school ver vaardigd. Vervaardigden de meisjes van deze school vroeger alleen degelijke hand werken, thans wordt naast degelijkheid ook meer op luxe gelet, terwijl in de hoogste klasse ook voorwerpen worden vervaardigd, die dienen om 't interieur der woningen gezelliger te maken, zoo als fraaie kussens, kleedjes, enz. Deze tentoonstelling, die tegen een entreé van 10 cent toegankelijk is, wordt gehouden met 't doel om de kas te stijven, die bestemd is voor een schoolreisje, 't Voornemen bestaat n.1. op 20 Juli een schoolreisje met de leerlingen (lezei school te maken naar Arnhem, waar eenige dagen vertoefd zal worden. De Sportvereniging »Texel« geeft sedert enkele jaren, Zondags voor de kermis, iets bizonders op 't gebied van sport. Dit jaar is 't haar gelukt een num mer op haar programma te plaatsen, dat geheel nieuw is op 't gebied van Paarden sport; ze heeft namelijk een accoord ge troffen met de hier zoo gunstig bekend staande Rijvereeniging.Anna-Paulowna», die zich daardoor bereid heeft verklaard op 't voetbalterrein te Den Burg een demonstratie te geven van een «Paarden- pushbalwedstrjjd» (een pushbal is een bal van 1.20 m hoog). De rijvereen. Anna-Paulowna« heeft zich, naar meni ons mededeelt in dezen nieuwen tak van I sport geoefend, om daarmee ook op de' Nationale Paardensportfeesten in 't Sta dion te Amsterdam, in JuliAugustus te demonstreeren. De Zondag voor de kermisweek valt hier dit jaar op 28 Juni a.s. Naast dezen Push-balwedstrijd heeft de Sportvereeni- ging een voetbalwedstrijd op haar pro gramma tusschen Texel I en een stick elftal van Oud-Texel I-spelers; de voet balwedstrijd zal de push-baldemonstratie vooraf gaan en vangt aan's avonds 7 uur. Bij gunstig weder zal de belangstelling ongetwijfeld zeer groot zijn. Burgerlijke Stand van Texel van 2022 Juni. GETROUWD: Arij Kievit en Alida Krijnen. DE TEXELSCHE RIJVEREENIGING NAAR SCHOORL. Naar men ons mededeelt zal de Texel- sche Rijvereeniging deelnemen aan de Paardensportfeesten die op 25 Juli te Schoorl worden gehouden. MAAIMACHINE OMGESLAGEN. Op den zeedijk van den polder het Noorden sloeg bij het maaien van gras de maaimachine van den heer J. K. om. De heer J. K. bekwam als door een won der geen letsel, doch het paard had een diepe wond gekregen. DE GEMEENTERAADSVERKIEZING. De heer Parlevliet deelde ons Zater dagmiddag mede, dat de groep, waarvoor hij in den raad zitting zal nemen (zie lijst elf in den uitslag verkiezing vorig num mer) ook den naam „Gemeentebelangen" zal dragen. Wij betitelden deze lijst met den naam Econ. Groep, om onderscheid te maken tusschen de andere twee fijsten, die van de heeren Verstegen en Frank, die zich eveneens Gemeente-Belangen noem den. CIRCUS-BEZOEK. Het staat thans definitief vast dat het circus van de Wed. Tenteberg, de groot ste inrichting op dit gebied in ons land, een bezoek aan Texel zal brengen; voor stellingen zullen worden gegeven op 11. 12, 13, 14 en 15 Juli. Het circus zal ge plaatst worden aan de Emmalaan te Den Burg op gemeente-terrein, nabij het woon huis van den heer Veldstra. Naar men ons mededeelt bestaat het personeel van het circus uit 22 personen, de directie beschikt over een eigen muziekkapel en komt naar hier met een groot aantal gedresseerde dieren. Een eigen licht-installatie zal zor gen voor schitterende verlichting van ter rein en omgeving. Daar gewoonlijk een circus op Texel veel publiek trekt, ver onderstellen wij dat ook thans deze groote inrichting veel bezoekers zal trek ken. UIT DE „STAATSCOURANT". De Ned. Staatscourant van 11 Juni be vat de statuten der N.V. Texelsche Elec- triciteits-Maatschappij (T.E.M.) en die van 18 Juni de verbeterde statuten van de N.V. Texel's Eigen Stoomboot-onder neming (T.E.S.O.). MARKTO VERZICHT. De Texelsche markt ving Maandag morgen aan met een zeer vluggen handel, zooals bij den eigenaardigen toestand waarin thans de veehouders verkeeren, door den ongekenden grooten grasgroei mocht worden verwacht. Er is hier voedsel voor de lammeren in overvloed, zoodat de boeren tot verkoop niet gedwongen worden, zooals andere jaren in 't voor jaar meestal wel 't geval is. Daartegenover staat, dat de vette schapen niet hoog in prijs zijn, waardoor op de Leidsche markt voor de Texelsche lammeren, die veelal voor vetweiders worden opgekocht, geen beste prijs werd gegeven. Bij aanvang van de markt was dan ook in vraag en aanbod een opvallend groot verschil. Wij hoorden o.a. omstreeks 9 uur nog een veehouder f 24 vragen, terwijl hem f 16 werd geboden. Later werden de vee houders wat toeschietelijker, doch de verkoop ging niettegenstaande den betrekkelijken geringen aanvoer voor de vijfde lammerenmarlft schroevende. De lammeren brachten een prijs op van f 16 tot f 20, dat is ongeveer f 3 per stuk minder dan vorige week, terwijl de aan gevoerde dieren over 't algemeen steeds beter worden. Ook de handel in rundvee ging schroe vende; de forsche koeien, die gedurende het geheele voorjaar tegenover de vette koeien opvallend duur werden verkocht, gingen heden minder vlot van de hand. De prijs was dan ook belangrijk minder dan vorige week. Nuchtere kalveren bleven op prijs, pl.m. f 13 per stuk. De marktaanvoer van varkens was onbeteekenend; de enkele aangevoerde schrammen deden een slechten prijs, pl.m. f 14 per stuk; de biggen zijn goed koop, pl.m. f 8 per stuk. De varkens handel wordt hier meestal op de boerde rijen gevoerd, de prijs bedraagt in deze gemeente thans pl.m. 17-J cent per pond. Aan de eierenvèiling stijgt de prijs geleidelijk met het afnemen van den aanvoer. Heden werd pl.m. 25 cent per 100 stuks meer betaald dan vorige week. Eieren gemengd van 60 K.G. brachten nl. f 4.20 per 100 stuks op. Dé verklaring van president Hoover is overal in Europa met groote vreugde ontvangen. Zij zal in de komende dagen de heele politieke discussie in de wereld beheerschen. Al is zij nog niet het woord dat verlossing brengt uit de ellende der internationale financieele betrekkingen van na den oorlog, heel goed kan zij het woord zijn dat de verlossing aankondigt. Voor de Duitsche regeering van Brü- ning is het de belooning voor een beleid van taaie volharding, dat tot nog toe groote ongelukken in Duitschland heeft weten te voorkomen. Moge deze hulp te elfder ure ten gevolge hebben dat haar dapper volhouden niet alleen maar heeft gediend om een catastrofe uit te stellen, doch dat zij er in is geslaagd het schip van staat drijvende te houden tot redding kwam opdagen. (»Nw.Rott. Ct.«) De Telegraaf uit zich aldus over het Amerikaansche voorstel: Het voorstel der Amerikaansche regee ring met betrekking tot 'n éénjarig mora torium voor alle oorlogs- en herstel schulden heeft ten doel, een financieele ineenstorting van Duitschland te voorko men en Duitschlands crediteuren (waar toe direct en indirect ook Amerika be hoort) tegen de gevolgen van zulk een in eenstorting te beschermen. Naar den opzet moet het dus alle betrokken landen baten, vooral in dien zin, dat een herhaling van den financieelen chaos, zooals men dien in de eerste jaren na den wereldoorlog heeft gekend, wordt voorkomen. Daar naast komt dan het voordeel van een adempauze voor krachtsherstel: men wil den goudstroom, die de laatste jaren in verband met de financieele oorlogsliqui datie naar de Ver. Staten en Frankrijk is gevloeid, gedurende één jaar door een andere bedding leiden, opdat hij daar zijn bevruchtend werk kan doen. Het voordeel van Duitschland is evi dent: zijn uitgaven dalen over het finan cieele jaar 19311932 met 'n 900 millioen gulden. Nu is dit volstrekt niet allemaal pure winst. Want men bedenke wel, dat de begrooting, waarin deze uitgaaf nog verwerkt was, ontsierd werd door fantas tische inkomstenramingen, die juist ten deele zoo hoog waren gesteld, om deze uitgaaf te dekken. De uitkomst zal leeren, dat uit de huidige inkomstenbronnen de 900 millioen gulden toch niet te putten v/aren geweest, zoodat de besparing ge ringer is dan zij lijkt. Maar een voordeel voor Duitschland is het zeker, ook voor zijn politieke rust, dat de gemiddelde Duitsche burger nu niet nog forscher be hoeft te worden aangepakt dan den jong- sten tijd het geval is "geweest. Engeland, dat vrijwel evenveel aan Amerika betaalt als het van zijn Euro- peesche debiteuren ontvangt (rond 400 millioen gulden per jaar) zou derhalve bij een moratorium noch directe baat, noch directe scha behoeven te boeken. Amerika offert in het moratorium jaar rond 600 millioen gulden. Een direct voordeel staat daar niet tegenover, wel natuurlijk, zooals gezegd, een reeks in directe verwachte baten. En dan Frankrijk. Het offer, dat dit land op zijn huidige begrooting zou moe ten brengen, is op rond 200 millioen gul den becijferd, zelfs vergeleken bij de Ame rikaansche inkomstderving geen gering be drag. Het is dan ook wel begrijpelijk, dat de Fransche regeering minder dan andere 'regeeringen geneigd schijnt, het voorstel van Hoover klakkeloos, zooals het daar ligt, te aanvaarden. Dat de Fransche bezwaren het mora torium zullen doen mislukken acht het blad niet waarschijnlijk. de oprichting eener kliniek voor tand heelkunde voor onvermogende Brussel- sche kinderen. Deze kliniek zal vermoe delijk in het centrum der stad aan de Lom bardstraat, waar men een aantal oude gebouwen heeft gesloopt, worden opge richt. WILKINS' „NAUTILUS". Het s.s. „Volendam" dat heden te Ply- mouth is aangekomen, heeft Zaterdag op den Atlantischen oceaan Wilkins' duik boot „Nautilus" gezien. De passagiers vertelden, dat men vlak langs de „Nauti- I lus" gegaan was die door den Amerikaan- schen kruiser „Wyoming" gesleept wordt en ongeveer 5 knoppen snelheid heeft. Aan boord van de duikboot werd geseind, dat alles wel aan boord was. De „Nautilus", gesleept door de „Wyo ming", is op de reede van Cork aange komen. HET PROCES TEGEN DEN MOEDERMOORDENAAR. De eisch. De officier van justitie heeft Zaterdag morgen in het proces te Berlijn tegen den moedermoordenaar Schielecke, we gens doodstraf en het vervalschen van (geschriften, 12 jaar tuchthuis- en 1 maand gevangenisstraf geëischt: DE KONINGIN EN DE PRINS UIT PARIJS VERTROKKEN. Het vertrek uit Chevreuse. Bij het vertrek uit Chevreuse, gister morgen te tien uur, maakten de heeren Bonnefoy Sibaud, prefect van Seine-et- Oise, en dr. Regal, burgemeester vajn Chevreuse, hun opwachting bij de ko ningin, binnengeleid door een kamerheer. De koningin verklaarde verrukt te zijn over haar verblijf in Chevreuse en onder hield zich ongeveer tien minuten vriend schappelijk met de beide heeren. BOND VAN^N. P. T. T. Op initiatief van de afdeeling Alkmaar van den Centralen Bond van Ned. post-, telegraaf- en telefoonpersoneel is Zondag in den Stedelijken Muziektuin een groote gewestelijke vergadering gehouden tegen de sterk doorgevoerde rationalisatie van hte bedrijf en den te langen arbeidsduur van het personeel. STICHTING „HELDERSCHE JEUGDHERBERG". Hooggeachte Redactie. Zaterdagavond j.1. werd in een verga dering van den „Raad van Toezicht en Advies", welke bestaat uit de volgende personen: Namens Gemeentel-Raadsleden J. B. F. Meijer, P. S. van der Vaart, V.V.V. „Helder's Belang" W. Biersteker, „Heldersche Besturenbond" H. van de Poll, Vrijz. Chr. Jongerenbond mej. D. Janso- nius en voorts mevr. de Boer—Jongkees, mej. E. Charmes, J. L. Niemeijer, dr. M. J. W. Rienks, dr. M. G. Vroom, M. A. W. Meijer, H. Roovers en J. J. Vlietstra een definitief bestuur gekozen. De heer A. Zuidervliet, stichter en tot dusver voorzitter, kon zich, wegens vertrek uit de gemeent e, helaas niet meer beschikbaar stellen. Hem werd hartelijk dank gebracht, als man van ervaring, omtrent bet Jeugd herbergwezen. Aangewezen werden, op zijn voorstel, 2 leden en wel, volgens sta tuten: Ir. S. F. Monhemius, tot nu toe voorloopig secretaris en S. Coltof, die de taak van penningmeester eventueel op zich wil nemen. Voorts werden gekozen de dames M. K. L. Veldman-Bok en mej. N. C. van Peperzeel en J. H. Verboog, benevens de heeren Alb. Lever en J. A. van der Vliet. De heer Monhemius werd aangewezen als „waarnemend" voorzitter en zal in het secretariaat voorloopig worden bijge staan door mej. Verboog. De heer Coltof werd benoemd tot penningmeester. Dit geschiedde in de dadelijk gehouden be stuursvergadering. In dezelfde verga dering van den „Raad van Toezicht" werd als naam van den Jeugdherberg, op voorstel van ir. S. F. Monhemius, gekozen „Noordkaap". Er was een geheel lijstje beschikbaar. Door "het bestuur werden tenslotte be noemd tot leden van het Herberg-Comité, dat de dagelijksche administratie en lei ding der Jeugdherberg heeft, benevens toezicht op 't bestuur der Herbergouders: Mevr. M. de Boer-Jongkees, mevr. M. van der Laag-van Amersfoort, mevr. I. J. van de Velde-Nebbeling en de heer H. Roovers, terwijl naar een 2de mannelijk lid, dien de secretaris wél op het oog heeft, zal worden uitgezien. Intusschen nam tot onze vreugde de heer A. Potjewijd de functie op zich. Tot Herbergouders werden benoemd, uit ruim 1 dozijn sollicitanten, de heer L. C. Geerling en echtgenoote, reeds wonende in de omgeving van het gebouw in de Breedwarsstraat, die dit zoo spoedig doenlijk moeten betrekken. Wanneer alle „voorbereidende" werkzaamheden geheel naar wensch blijven verloopen, kan de opening der Jeugdherberg op 4 Juli a.s. worden tegemoet gezien. De heer burge meester zal worden uitgenoodigd deze te verrichten. Hoogachtend, het Secretariaat. P.S. Er is nog veel hulp en veel geld noodig, vrienden der Jeugdherberg. Heden, Maandag, werden 2 schilderijen en een tafel cadeau ontvangen, benevens een spiegel en wandversieringen. Har telijk dank. ceerde correspondentiestukken, ne.. houden voet by stuk en zeggen, dat lu: „Sted. Muziekcorps" dat concert heeft af gedwongen. Wie het nu anders wil zeg gen of schrijven ga zijn gang, doch uit de woorden van den voorzitter der con courscommissie, die beweerde een vriend te zijn van den heer N. Oost, en die ik hierboven citeer, kan men opmaken dat het toch even anders is dan dat de heer Oost beweert en publceert. Uitnoodl- gen heeft bij ieder weldenkend mensch nog een andere bedoeling dan blijkt uit bovenstaande woorden. Wjj gunnen na- ituurlijk den heer Oost zijn pret en vroo- lflkheid maar hij meene nu niet dat het ons om muggenzifterij te doen is. Wij voor ons vinden in deze handeling abso luut geen muggenzifterij, 't Is maar door welke bril je kijkt. Mijnheer de Redacteur, u komt een woord van dank toe voor de praatsing van het vorig en dit artikel en ik geef u de verzekering dat velen met ons de zaken nu zuiverder zien. Hoogachtend, J. W. v. TEECKELENBURGH. Voorzitter „Held. Fanfarecorps". Geachte Redactie! Gaarne zal ik nogmaals van de gelegen heid gebruik maken om den heer v. T. van repliek te dienen. Mijnheer v. T. laat het koud of wij een concert maken, ja dan neen. Waarom wilden ze dan allen een con cert maken? Zeker, Mijnheer v. T., aan de berichtgeving haperde iets, volkomen juist, 't was onvolledig, er stond niet eens in, dat wy deelnamen aan het concours, al was het dan na het opdringen en af persen van een flink bedrag door den seor. N. Oost. Maar zoo is 't niet, waarde heer v. T. 't Is jammer, maar die voorzitter heeft van z ij n woorden de m ij n e gemaakt- Dat hij dat gedaan heeft, blijkt wel uit het schrijven, wat wij ontvingen, waarin voorkomt, dat genoemd bestuur in een moeilijk parket was geraakt. Dat het be stuur werkt om de deelname aan hun con cours zoo groot mogelijk te doen zijn, „goed1". Er is óveral haast concours, maar laat zij als het onderhavige niet goed was, dat nalaten. Wat zouden wij er bij winnen om ons op die manier op te dringen? Hetzelfde had ik in mijn antwoord klaar, waarde heer v. T. Maar dat bestuur was door den drang, omdat nu alle afgevaardigden con cert wilden maken, mogelijk van hun stuk gebracht en heeft de voorzitter die uit eenzetting gegeven. De ontmoeting tusschen Hvs en Asd is juist en hij gebruikte die ontmoeting niet om te informeeren of wü geen deel moesten nemen aan hun concours. Dit was immers niet noodig, mijnheer v. T., want dan hadden wij allang ingeschreven. Hij gebruikte die ontmoeting om zijn spijt te betuigen, dat wü niet aan hun concours deelnamen. Dat is anders! Toen ik hem verteld had, dat de keus op Post- Harmonie Buiksloot en Noord-Scharwou- de gevallen was, zei hij mij „Weet je wat ons verplicht nummer is voor jullie af deeling", en vertelde toen den titel, waarop hij tot zyn verwondering hoorde, dat de nummers hetzelfde waren. Waar op van hem het voorstel is uitgegaan om een concert te geven en dat kan ook niet anders, want er was voor ons nog nooit een bestaansmogelijkheid geweest om een concert n a een concours te geven. Die waren altijd wel zoo overladen, dat van concert geen sprake meer was. Nog maals, ik zou de laatste zijn, die door op- of indringen mijn vereeniging naar voren zou willen schuiven. Dat de muggenzifterij er bij den heer v. T. dik opligt, blijkt wel dat hij er het meest over geprikkeld is, maar daar is hij dan ook plaatselijk zuiveraar der mu zikale sfeer voor. U, mijnheer de Redacteur, hartelijk dank zeggend, verblijf ik, Hoogachtend, N. OOST, Secr. Sted. Muz. Korps. Buitenland. EEN MOORD. Politiek of niet? Een onbekende man van Macedonische afkomst is gisteravond te Sofia het slacht offer van een moordaanslag geworden. Zyn metgezel werd gekwetst. De moord moet niet in verband staan met de ver kiezingen. EEN MILLIOEN DOLLAR AAN DE STAD BRUSSEL. Een Amerikaansche menschenvriend, de heer Eastman, heeft aan de stad Brus sel een millioen dollar geschonken voor Aan de Redactie van de „Heldersche Courant". Geachte Redactie, 't Is noodig dat wij het geheugen van den heer N. Oost even opfrisschen. 't Is heusch geen hatelijkheid dat wij genood zaakt worden op onduidelijkheden of on juistheden den vinger te leggen. Wij doen dat alleen en uitsluitend omdat wij nu eenmaal een hekel hebben aan het lanceeren van onjuistheden. Het kan ons overigens koud laten of het „Stedelijk Muziekcorps" op het concours een con cert maakt, ja, dan neen. Alleen moet men letten op een juiste berichtgeving. En daar haperde het een en ander aan. In ieder geval blykt uit het onderschrift dat de heer N. Oost zyn geheugen erg in de war is, of de voorzitter der concours commissie heeft ons op de lotingsverga dering wat op de mouw gespeld. De voor zitter deelde op Zondag 7 Juni mede, dat: „hy toevallig op de lyn Amsterdam „Hilversum den heer N. Oost ontmoette. „Van deze ontmoeting maakte hy ge- „bruik om te informeeren of het „Sted. „Muziekcorps" uit Den Helder geen „deel moest nemen aan het door hen „uitgeschreven concours. „Den heer N. Oost antwoordde mjj, „zei de voorzitter, dat dit onmogelijk „was, daar de kosten te hoog zouden „worden, doch als de mogelijkheid ge schapen werd dat het „Sted. Muziek- „corps uit Den Helder tegen betaling „van een behoorlyk bedrag een concert „kon geven, dan zou hij, (N. Oost), „trachten de deelname te verzekeren". En nu praten wij niet over ongepubli Wy meenen, dat de zaak hiermede vol doende is toegelicht, en zullen geen ver dere gedachtenwisseling over deze onver kwikkelijke zaak meer opnemen. Redactie Held. Crt. 27 JUNI „ZONNESTRAALDAG!" Aan alle Heldersche dames. Evenals vorige jaren zal ook nu weer de „Zonnestraaldag" worden gehouden. Om zoo n dag te doen slagen, is zeer veel medewerking noodig. Vooral hebben wij den steun noodig van een groot aantal coilectices. Dit aantal kan niet te groot zijn. Mogen wij ook dit jaar weer op U reke nen? U helpt daardoor het leed der t.b.c.» patiënten verzachten. U kunt zich opgeven aan de volgende adressen. W. de Boer, Loodsgracht 67. W. A. Erkelens, De Ruijterstraat 38. Mevr. v. d. MastKollaart, Spuistr. 22. H. J. Brink, Paardenstraat 24. J. Mens, Laan 38. 20 Juni. Aangebracht door korders: p. st. p. k. 17 4 2382 tongen 5211 kleine tongen 9 tarbotten 30 kisten schol I 40 kisten schol II kisten scharren kist poonen en pieterman Door ljaringvisschers: 73 tal haring p. tal 48 tal geep 766 kg. ansjovis p. kg. 22 Juni. Door haringvisschers: 244 tal haring p. tal 3.852.70 23 tal geep' 7.25—4.20 1500 kg. ansjovis p. kg. 0.070.05 0.320.27 0.07—0.03 5.50—4.50 6.70—4.00 2.60—1.00 1.50—1.00 12.50-11.00 3.60—1.90 5.15—2.90 0.07—0.05 BEVALLEN: P. Pluymers-'t Hart, d.; M. J. Visser-v. Halen. z. OVERLEDEN: P. Goudswaard, ^9 k

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 7