T UNIFORMEN dendeVeverïrddenifigdt opV"wïSSïïuiting oogen te zien dan eventueel later weer bij „ZONNESTRAAL-DAG" DE STERKEN VOOR DE ZWAKKEN TWEEDE EK LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS INDISCHE UITRUSTINGEN GROOTE ZOMER- UITVERKCOP VAN DONDERDAG 25 JUNI 1931 een serenade. boottocht naar bergen en schoorl. jaarvergadering der C. j. m. v. kledingmagazijn, Oen Helder voor de KON. MARINE de „jeugdherberg". in den put. GEMEENTERAAD. stofbestrijding. Licht op voor alle voertuigen: Zomertijd. Donderdag 25 Juni 21.53 uur. Vrijdag 26 21.53 Voor de tweede Geref. Kerk, alhier, Meijnen, van Zalk. maal is door beroepen ds. Zondag 28 Juni a.s. zal, zooals men in de advertenties gelezen heeft, door de H. r. C. „Helder" een boottocht worden georganiseerd naar Bergen en Schoorl, voor de leden, donateurs en supporters. Men verzoekt ons nog opname van het volgende: Aangezien de toeloop om kaarten zeer groot is, wordt een ieder aangeraden zich spoedig van een plaatsbewijs te voorzien. Deze zijn verkrijgbaar aan de navolgende adressen: C. Nieuwbuurt, Molenstraat 42; W. Mulder, Piet Heinstraat 39; W. Bruin, Cörn. Ditostraat 11 en J. Grande, Midden straat 139. Wij vestigen er speciaal de aandacht op dat bij regenachtig weder de tocht zal worden uitgesteld, zoodat de plaatsbewij zen hunne waarde behouden. Het tijdstip van vertrek is bepaald op 8.30 uur v.m. Gedurende den tocht zal door een mu ziekcorps de gezeligheid er in worden ge houden. Herman Nypels' Levering onder garantie Prijscourant wordt gaarne toegezonden In het geheel genomen zijn de visch- prijzen dit jaar absoluut lager dan ver leden jaar. In dit verband kan de haringcampagne, die het einde nadert, dit jaar met geen gouden stift worden aangeteekend. Had men, in het algemeen, niet te klagen over de vangsten, de prijzen hielden de besom mingen aan den lagen kant. Misschien als onze groot-afnemers aan den Oostgrens door het Hoover-plan hun financieel zaakje weer wat hebben kun nen redderen, zij ook weer in staat zijn wat rijker onze goede consumptievisch te betalen. Voor de ansjovisafzet zou dat nog van belang kunnen worden en al zal zich dat dit jaar niet meer demonstreeren, wij ge- looven, dat voor onze .geheele landbouw- en visehexport mag worden gehoopt, dat," het Hoover-plan door Europa wordt ge-'aan aecepteerd. Dinsdagavond werd door de „Oranje Harmoniekapel" een serenade gebracht aan de oudjes De Graaf—v. Haren, die dien dag 65 jaar in den echt waren ver bonden. Er was veel belangstelling voor j Gisterenavond werd in het Chr. Militair Tehuis de .iaarlijksche openbare jaarver gadering der Chr. Jonge Mannen Veree- niging „Spreuken 9 10a" gehouden. Na de opening door den voorzitter, den deze gebeurtenis in de Koningdwarsstraat heer M Leemans, en eenige muziek, 'werd en het was maar goed dat de politie voor een goede afzetting gezorgd had, anders waren de jubilarissen misschien wel op de schouders rondgedragen. En of dat hun goed bevallen zou zijn?!... Wij vernemen, dat Dinsdagmiddag, de benoemde Herbergouders, ue familie Geerling, op hun verzoek om ontheffing van hun betrekking, zijn teruggekomen. z?owel wa* betreft ledenaantal als het ten uitvoer brengen van de steeds meer wor- door den secretaris en penningmeester verslag uitgebracht over het afgeloopen 72e vereenigingsjaar. Naar men uit het verslag kon vernemen, is men thans bijna gereed met de reorganisatie, die bij het 70-jarig bestaan was ingegaan. Over het afgeloopen vereenigingsjaar kon de secre taris dan ook met een dankbaar hart zijn verslag uitbrengen. De vereeniging ver keert in een vooruitgaanden toestand, Eenige drukfouten hersteld. In het ingezonden stukje betreffende de „iieldersche Jeugdherberg" komen eenige zinstorende drukfouten voor, wel ke verbetering eischen. Er staat, dat de Raad van Toezicht bestaat uit de volgen de personen: „Namens Gemeente-Raadsleden; J. B. F. Meijer, P. S. van der Vaart", enz. Deze dende werkzaamheden. Er wordt meer aan sport gedaan. Nieuwe plannen, om meer van de natuur en de vrije lucht te genieten, werden ten uitvoer gebracht. Ook met de onderafdeelingen gaat alles naar wensch. De drie jongensclubs be gonnen in dit jaar met de reorganisatie. Uniformen en een andere werkwijze ma ken het clubleven aangenamer en krach tiger. De gymnastiek-afdeeling „Turn- zin moet aldus worden gelezen: „Namenslust" heeft ook weder een bloeiend jaar de gemeente de raadsleden waarbij degehad. Er werd iets meer naar buiten op- naam van mevrouw A. W. Dekker Klik getreden. Nog versch in ons geheugen moet worden toegevoegd. Verder wordtde turndag van het gewest Holland als penningmeester genoemd de heer S. i van het N.C.G.V. op 2en Pinksterdag C.oltof; dit moet zijn L, Coltof, en als ver- De penningmeester hield nog een b; der bestuurslid de heer J. A. van dei- Vliet, dit moet zijn J. A. van der Vlis. Be- beginnen te regenen, zoodat het op den weg uitgestrooide calcium reeds daardoor vochtig werd. Op het oogenblik valt dan ook nog niet te zeggen of het middel op den duur zal kunnen voldoen. VISSCHERIJ. Er is de laatste jaren een steeds ster ker zich ontplooiend streven in alle lan den om te trachten vangstplaatsen te zoe ken, waar, met kans op succes, de visscherij kan worden uitgeoefend. Het technisch gecompliceerder bedrijf, dat onvermijdelijk met zich draagt een steeds grooter uitdijend kapitaal om dat bedrijf mogelijk te maken, doet natuurlijk uitzien naar rijke vangstplaatsen. Zoo'n rijke vischvangstplaats is de laat ste jaren geconstateerd in de Davisstraat ten westen van Groenland en het is ver klaarbaar, dat men uit verschillende lan den reeds druk doende is dien vischrijk- dom te exploiteeren. Inderdaad staat men verbaasd over dien buitengewonen vischrijkdom. Men zegt, zoo lezen we, dat de rijk dom aan visch in Davisstraat zoo groot is, dat men voortdurend kan blijven in halen, ook de uitgezette lange lijnen kun nen bijna onmiddellijk, na uitgezet te zijn, weer aan boord worden geheschen. De eskimo's zelf leggen zich het meest toe op kabeljauwvangst, terwijl o.a. de Engelschen meer de heilbot-vangst be oefenen, waarvoor ze met een moeder schip en dochterschepen in deze wateren toeven. doeld is de voorzitter van de plaatselijke afdeeling van den Bond van Ned. Onder wijzers. ORGELAVONDEN FEIKE ASMA. Het 7e orgelavondpragramma, te geven door Feike Asma, in de Geref. Kerk (Julianapark) op Vrijdag a.s. (26 Juni), 's avonds 8 u. 159 u. 15, opent met de Hymne: „Wilt heden nu treden" van Jan Zwart, verder 2 orgelmarsohen vaan Lem- mens, werken van Guilniant, Blelj, Landsman en Koraal en Geestelijke Lied bewerkingen van Jan Zwart en den oon- certgever. ZOMEROONCERT „STEDELIJK MUZIEKKORPS". Het 3e Zomerconcert van het „Stedelijk Muziekkorps", zal gegeven worden op Vrijdag 26 Juni, des avonds van 8.30 tot 10 uur, in de muziektent, Julianapark. Het programma vermeldt: 1. Hulde aan den Vrede. Marsch. v. Abeelen 2. Le Roi d'Ys, Ouverture Ed. Lalo 3 Bij Maneschijn op den Oceaan. Wals A. Zwart 4 Quartet No. i Wagner Voor koper-instrumenten. 5 Paraphrase über das Lied Die Loreley Schwindelweser 6 Scènes Alsaciennes Massenet a. Dimanche Matin arr. P. Lancon b. Au Cabaret. c. Sous les Tilleuls. d. Dimanche Soir. 7 Col. Bogey. Marsch Kenneth W. Alford De nos. 2, 6 en 7 worden uitgevoerd op het nationaal oonoours, uitgeschreven door het Harmoniegezelschap „Excelsior te Noordscharwoude op 26 Juli a.s. KERKOONOERT. Betreffende het optreden der sopraan zangeres Héléne LudolphGeysen en de organist R. G. Crevecoeur in de Nieuwe Kerk (Weststraat) a.s. Zondag middag te half vier, volgen hieronder schitterende beoordeelingen: „Telegraaf": I Mevr. H. L. G., die èn Ravel en Hmdemeth reeds ^ong in „Pro Arte" te Antwerpen, heeft haar verantwoordelijke taak buitengewoon artistiek volbracht. 22 Jan. 1930. De sopraan Mevr. M. L. G. beschikt over een prachtig geschoold orgaan. Het was een genot de beroemde Mozart-aria „II re pastore" van deze zangeres te hooren. De lastige coloratuur cadenza kwam er met groot gemak uit. 22 Juli 1929. Kurhaus, Scheveningen. „Handelsblad": Vermelden wij nog dat Mevrouw L. G. van de zeer veel eischende (vooral wat trefzeker heid en intonatie aangaat) partij een buiten gewone evrtolking heeft gegeven. 22 Jan. 1930. „Het Vaderland": Wij leerden een jong, onbevangen, frissche en stralende sopraan kennen, die glashelder en glaszuiver klinkt. Zeer goed was Ganymed, waar de zangeres, evenals in Mahler, ook innerlijk den juisten toon wist te treffen. 18 Jan. 1929- Betref feilden de organist Crevooouer: „De Gooi- en Eemlander" (Gr. Kerk te Naarden) Crevecoeur, de bekende toonkunstenaar, aan wien het muziekleven te Enkhuizen zooveel te danken heeft, begeleidde zeer muzikaal. Hij schonk „ns bovendien een machtige verklan king van Bach's Toccata en Fuga in d kl. en vertolkte met merkwaardig klankeffect een „Evemng-Song" van Goss-Custard. Cesar I- ra nek s „Andantino" verrastte door de mooie registratie en de sobere voordracht. Kerkconcert te Hoorn (Groote Kerk): liet programma werd geopend met een „Preludium en Guge" van Bach voor orgel. Met de wedergave van deze compositie en uit wijze waarop hij de overige orgelwerken De koeltechniek heeft het mogelijk ge- De penningmeester hield nog een batig maakt, dat langen tijd de visch houdbaar saldo van ruim 34 over. 1 blijft. Na het huishoudelijk deel der vergade-Er zal zeer zeker, en misschien spoedig, ring werd de avond verder besteed aan J een tijd komen, dat ook vanuit Holland het voordragen, afgewisseld door muziek aan deze visscherij zal worden deelge- en zang. Welwillende medewerking ver- nomen. leenden hierbij de dames Aaf je Kamp en J. Hollestelle en de heer D. Abbenes. Te gen het eind werd een tableau opgevoerd voorstellende de Jongeman aan het begin van zijn levenspad. Den geheelen avond werd groote aandacht voor het ten ge- hoore gebrachte getoond. Ds. R. C. W. J. Hoek sloot den avond met een woord dat van tevredenheid sprak over dezen mooien avond, waarop de C. J. M. V. met voldoening terug kan zien. WAT DE SUNLIGHT-ZEEP FABRIEKEN DOEN OM HUN NIEUW PRODUCT BEKENDHEID TE GEVEN. Men verzoekt ons opname van het volgende: „Een heldere wasch" is door alle tijden heen de wensch en het streven van iedere I huisvrouw geweest. Om dit te bereiken wurd steeds veel arbeid gepresteerd. De wasch moest geweekt, gekookt en ge broeid worden, daarna stond zij eenigén tijd in bleekpoederwater, om vervolgens weer door blauwselwater gehaald te worden. De nieuwbouw, die, ondanks de slechte tijden, niet stilstaat, zal wel rekening hou den met de eischen, die een dergelijk ver van huis gaan aan de vaartuigen stelt. De crisis, die de IJmuider vloot door maakt, heeft wel dit tot uiting gebracht, dat absoluut moet worden gebroken met het verouderde systeem van den stoom trawler en daarvoor in de plaats zal komen de motortrawler. I Waarom we dit nu aanhalen? 1 Het ligt haast voor de hand, dat het groot-vischbedrljf zich meer en meer zal gaan toeleggen op het vischbedrijf in verre gebieden, zoodat de Noordfceevis- scherlj zoo goed als geheel zal worden overgelaten aan de kleinere vaartuigen en dus aan de motorloggers en motorkot- ters. Voor het kleinere vischbedrijf kan dus betere bestaansmogelijkheid worden ver wacht. 1 En voor onze plaats, waar, zooals meer malen geschreven, het kotterbedrjjf zich uitbreidt, kan het van belang zijn, dit be drijf tot grooter omvangrijkheid nog te trachten te doen uitgroeien. We worstelen hier nog altijd met het verschijnsel, dat de kotters nogal eens de visch te IJmuiden verhandelen. Men beweert daar beter besomming te In dezen tijd, nu alles op minder ar beid gebaseerd is, is de wasch op deze manier veel te tjjdroovend. De Sunlight- bunnen "maken zeepfabrieken hebben dau ook niet ge- Doch alg we Iezen> dat b v de piyzen rust, voor zij een zeepsoort hadden ge- daai. besteed, plotseling sterk daalden, fabriceerd, die al de bovengenoemde be- dan dient de vraag gesteld of inderdaad werkingen onnoodig maakt. Deze zeep is j de daar gemaakte besomming hooger was, het nieuwe product dezer Mij. het „Ra-1 dan hier behaald zou kunnen zijn. dion", de reinigt als zonlicht en frissche buitenlucht Daarvoor is noodig vergelijkingsmate- riaal en dan gesteld op dezelfde basis van Hoe men de wasch met het gebruik van gewjchtseenheid, soort en verschheids Radion in zeer korten tijd schoon en hel-1 kwanteit. der kan krijgen, zoodat ze voor de wasch j Daarvan een juiste studie te maken op de ouderwetsche manier behandeld, over een n;et te jirap genomen tijdvak, niet behoeft onder te doen, kan menj jykt ons de kosten en moeite wel waard, hooren op de demonstraties, die deze| 'Eerst dan toch, wanneer gelijke fac- week van 10—12 uur en van l1/-'—6 uur toren kunnen worden genomen, zou een gehouden worden door de Sunlight vergeljjkingstabel kunnen worden opge- fabrieken (gratis toegankelijk) bij de niaakt, die overtuigende waarde zou kun- Firma van Willigen. De demonstraties Zaterdagmiddag. duren tot en met Verbouw u.l.o.-sehool. Na een vraag van den heer 1 e r r a conform prae-advies aangenomen. Subsidie Politle-radio-omroep. Zonder stemming of discussie wordt be sloten tot het verleenen dezer subsidie. Verkoop Molen vaart. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. hun voorstel tot verkoop van een gedeelte der Molenvaart (Fabrieksgracht) aan de N.V. Houthandel v.h. J. Oortgijseii Zoon intrekken in verband met door de gemeente ontvangen exploit van ge noemde firma. Het spreekt vanzelf, dat dit eerst nader moet worden onder de oogen gezien, in verband waarmede dus 1 het voorstel betreffende dezen verkoop wordt opgeschort. de Handelsschool, eigendomsover- dracht van 2 schoollokalen aan de Held. Geept angst is er ook nog wel iets en Schoolvereeniging. Een en ander op de de prijzen blijven, gezien het bovenaan gehaalde, nog bevredigend. Ansjovisprijs blijft laag en weet nog steeds niet hooger dan ongeveer 5 cent per kilo te komen. Al deze soorten van voorjaarsvischbe- drjjf loopen echter dit jaar weer ten ein de en. overzichtelijk bekeken, vallen ze dit jaar tegen. Woensdagmiddag reed de melkwagen van den heer Lengers, op den hoek Brak- keveldwegFlorastraat, toen het paard op een zich daar bevindende put stapte. Waarschijnlijk doordat het deksel van de put niet goed lag, klapte dit op en viel het paard in den put met de achterpooten waardoor deze werden geblesseerd. Ook bekwam het paard wonden aan den bek. Verder liep dit ongeval nog goed af. raadsagenda uitvoeriger Autobusdiensten Koningsbruggen. Gebroeders van Voorstel naar aanleiding van het adres van H. Heeman c-.s. inzake niet naleving van de overeenkomst door Gebr. van Ko ningsbruggen. (B. en W. kwamen in huil uiteenzetting betreffende deze aangele- Vergadering van den meente, op Dinsdag 23 J gepubliceerde vermeid. Het nu volgend punt betreft het voor stel tot Verbouw van school no. 1 te Julianadorp. genheid tot de conclusie dat voor tus- Hier bepleit de heer De Boer een sehenkomst te dezer zake geen aanleiding grooter gymnastieklokaal; hij meent, dat bestaat) het ontworpen lokaal niet voldoende af-1 De heer Van Gessel wijst er op, dat metingen heeft, hetgeen door den V 0 0 r-uit het onderzoek is gebleken, dat de h.h. zit ter wordt betwist. Er bestaat hier- Van Koningsbruggen vrijuit gaan. Elke omtrent geen wettelijk voorschrift. nieuwe onderneming moet evenwel eerst De heer De Boer weet zeker een de kinderziekten doorstaan, dat is nu een- koninklijk besluit te hebben gelezen, i maal niet anders. waarin bepaalde afmetingen worden vast- j De heer Boogaard wijst er in verband gesteld, üe Voorzitter wijst er op, met de woorden van den heer Van Gessel dat de plannen mede door den Inspecteur op, dat wat hij den vorigen keer hierom- 1. 0. zijn goedgekeurd. Tenslotte wordt trent heeft gezegd, niet maar uit de lucht den heer De Boer toegezegd, dat hier naar nader onderzoek zal worden inge steld. was gegrepen. Spr.'s klachten betroffen de Fordbusjes en feit is, dat in het begin niet het contract is nageleefd; alleen 11a De heer Biersteker vindt het even- de besprekingen in den Raad is er ver- wel een zonderlinge wijze van handelen, betering gekomen. iets wat door den Inspecteur is goedge-[ De Voorzitter: We zijn nu op den R' a 1 d r bp keurd, nog weer aan een ander onderzoek goeden weg en laat ons nu kleine foutjes d a 'onds 1 *e onderwerpen. Spr. zou dan ook alleen niet al te zwaar aanrekenen. u e® daartoe willen overgaan indien inderdaad Conform voorstel besloten. EEN TWEETAL AUTOMATEN. nen bezitten. Nu het openbaar slachthuis aanstonds weer aan de orde wordt gesteld, zou het niet ondienstig zijn eventueel daarin ook op te nemen een gelegenheid tot koelhuis stapeling voor vischproducten. Het is beter dat nu reeds onder de de vertolkte, toonde de heer C. te zijn een orga nist, die over veel technische bekwaamheid beschikt en door gevoelige registreering de composities tot hun recht weet te brengen. Kerkconcert te Velp: De heer C. had zich bereid verklaard Velpe- naar en vreemdeling te laten genieten van zijn schitterende techniek op het prachtinstrument der Geref. Kerk. Een groot aantal hoorders luisterden met aandacht naar het voortreffelijk spel van den even voortreffelijken organist. hebben een tweetal winkeliers in Spoorstraat een automaat met hun artike- len aan hun winkel geplaatst, zoodat ni£ii j ook na sluitingstijd hun waren kan be komen. De eerste bevindt zich by het sigaie - magazijn van de firma Wed. Wormhoudt, welke zaak thans door den heer Harmsgn wordt gedreven. Wanneer een rooker des avonds laat, tot zijn schrik bemerkt, dal hij geen rookertjes meer heeft is dat niet erg. Voor één kwartje krijgt hij een doosje sigaretten naar keuze of een drie tal sigaren. Het kan ook gebeuren dat de rooker zijn meisje bij zich heeft, die ook ergens trek in heeft, zij het dan niet in een ciga- ret. Geen nood, zij gaan even naar de banketbakkerszaak van den heer Ver- faille, waar zij, eveneens voor een kwartje een snoeperijtje kunnen uitkiezen. Wij gelooven wel dat van deze auto maten een druk gebruik zal worden ge maakt. Proefnemingen door de ge meente-reiniging. De reinigingsdienst heeft Dinsdagmid dag een proef genomen met een nieuwe wijze van stofbestrydmg. Door middel van den zandstrooier zijn namelijk eenige zakken niet chloorcalcium uitgestrooid. Deze stof onttrekt vochtdeelen aan de lucht, waardoor dus op het wegdek een vochtige en stofwerende substantie staat. Jammer genoeg is het na den drogen en zonnigen dag, Dinsdagnacht de te bouwen en in te richten. Er wordt nu en dan nogal flink haring aangevoerd en de prijs is niet onbevredi gend. Vergelijkt men echter deze prijzen met die verleden jaar gemaakt, dan moe ten ze laag worden genoemd. uur. Bij de opening aanwezig 20 leden. de wet bepaalde afmetingen eischte. Wil men de zaak aanhouden, het is spr. best, Installatie G. J. de Wit. Het in de plaats van den heer Trap be noemde raadslid, de heer G. J. de Wit, wordt door den secretaris binnengeleid en legt in handen van den Voorzitter de vereischte verklaringen af, waarna hij de plaats van den heer Trap inneemt. Ingekomen stukken. De verschillende ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen; hierbij is alsnog een ontslag-aanvrage van den onderwijzer aan school 2, den heer Van der Zee, welk ontslag met in gang van een nader te bepalen datum eervol wordt verleend. Vlotte afwerking. Een groot aantal stukken, vormende nagenoeg de helft der raadsagenda pas- seeren zonder discussie of stemming den hamer. Dit zijn voorstellen betreffende verkoop en erfpgchtsuitgifte, verhuur van De Wethouderspensioneering. Aan de orde is thans het voorstel in zake de wethouderspensioneering, zooals wij dat, in hoofdzaken, in ons vorig num- maar dan alles. De Voorzitter kan zich niet voor stellen, dat er een wijziging zou zijn ge komen in het bouwbesluit. Mocht het in derdaad zoo zijn als de heer De Boer be-jmer hebben medegedeeld, doelt, en mocht dit aanleiding zijn tot j De heer anDa 111 wil zijn afwijkend meerdere uitgaven, dan zullen B. en W. standpunt inzake het z.g. afstappersgeld zeker nog bij den Raad aankomen. j uiteenzetten. Spr. wijst er op, dat in het Verschillende raadsleden voeren hier- algemeen niemand wethouder zal worden over nog het woord en tenslotte wordt het eener gemeente indien hij daardoor zijn bestaan in gevaar brengt. Dit zou ook niet gewenscht zijn. De regeling van het af stappersgeld wordt vrij duur; de door het College aan de hand gedane oplossing acht spr. niet schitterend, n.1. om dit af' stappersgeld in mindeling te brengen van het inkomen. Spr. acht dit een onge' kend voor een boventallige onderwijzeres, wensch te toestand voor het uitoefenen van Daarna krijgen we het adres van den controle, en spr. zou uit de regeling ver- Alg. Bond van Overheidspersoneel Inzakewijderd willen zien de dwang ten aanzien 1 van het opdringen eener betrekking. De voorstel van B. en W. aangenomen. Vergoeding art. 100 L. O.-wet. Aan de Heldersche Schoolvereeniging wordt, conform het prae-advies, een ver goeding ex-art. 100 der L. O.-wet toege Verkorting van arbeidstijd. Zooals wij hebben medegedeeld, is er van B. en W. hieromtrent een afwijzend weiland, wijzigingen en aanvullingen van 1 prae.a<ivies. De heer Schoeffelen- de begrooting, in- en afvoer van gronden door het Grondbedrijf, het voorstel om aan den Polder „Koegras" het beheer en onderhoud over te dragen van den weg Middenvliet-Doggersvaart, het voorstel tot verbetering van den Parallelweg, dat inzake de vrouwen-toiletten enz. te Huis duinen, en het geven van namen aldaar en te Julianadorp aan nieuwe straten en wegen, het ingebruik geven, zoo noodig, van een lokaal van de Hoofdgrachtschool berger kan zich daarmede evenwel niet vereenigen; de werkeloosheid is, naar deze heer zegt, een object, dat de malaise van Europa beïnvloedt, en de clausules, welke hieromtrent in de Bijlage zijn neer geschreven, noemt spr. verbijsterend. Hij weidt er nog verder over uit, doch is slecht te verstaan op de perstribune. Hij deelt mede in den nieuwen raad met een nieuw voorstel hieromtrent te zullen komen. heele pensioneering brengt overigens groote kosten mede en spr.'s standpunt is altijd dit geweest, dat, mocht een wet houder bij zijn aftreden dadelijk geld' noodig hebben voor zijn werkkring, hij de gelegenheid krijgt zijn pensioenaan spraken te kunnen afkoopen. Ook wil spr. een fonds voor deze pensioneering stich' ten .Thans verschuiven we alle lasten van deze regeling naar de toekomst, hetgeen spr. niet wenschelijk acht. De heer Woud zet nader het stand' punt der Commissie ten aanzien van dB afstappersgeld uiteen. De noodzakelijk heid daarvan acht spr. niet bewezen, en „Zonnestraal", de bekende Vereeni ging, die in hare Inrichting voor Ar- beidstherapie te Hilversum de tuberculo selijders met arbeid als medicijn, weer geschikt maakt voor het maatschappelijk leven, komt, voor dit ideëele en maat schappelijk zoo nuttige werk, een beroep doen op de offervaardigheid van het Ne- derlandsche volk, en wel op Zaterdag 27 Juni a.s. Ook aan de burgerij van Den Helder zal dan gevraagd worden een pen ningske voor dit mooie doel te willen of feren. Het resultaat van de „Zonnestraal"- collecte van vorige jaren heeft duidelijk bewezen, dat voor dit doel allerwege warme sympathie leeft. En geen wonder, want wie zal niet gaarne voor den strijd tegen den zoo gevaarlijken volksvijand, de tuberculose, een bijdrage schenken, een strijd, die door „Zonnestraal" met zooveel activiteit en succes wordt ge voerd? Het Plaatselijk Comité voor de collecte heeft dan ook het volste vertrouwen, dat de burgerij ook ditmaal weer haar sym pathie voor dit mooie werk, dat strekt ten bate van alle gezindten, in klinkende munt zal toonen, dat de gaven mild zullen vloeien en de collectriees en collectanten, die als pioniers geheel belangeloos hun krachten voor de inzamelingen geven, hun offervaardig werk bekroond zullen zien met volle bussen. Allen, die zich gedrongen mochten ge voelen mee te helpen met collecteeren, zijn van harte welkom en kunnen zich daartoe aanmelden bij de adressen in da advertentie van gisteren vermeld. Hoofdgebouw van het Sanatorium voor Arbeidstherapie „ZONNESTRAAL", le Hilversum, waarover elders in dit blad wordt gesproken. Dit gebouw is geflankeerd door 2 Paviljoens. In het Paviljoen heeft elk patiënt z'n eigen kamértje. Het 2e Paviljoen nadert zijn voltooiing en zal denkelijk in Juli a.s. in gebruik kunnen worden genomen. De inrichting biedt dan plaats aan 130 patiënten. ZONNESTRAAL", (Sanatorium voor Arbeids-therapiyi ,.rrv»»b-,\iuofvnnr metaal- v'o^Lbx^ufdeTsT/aan den arbeid in de werkplaats voor bewerking. Patiënten op „ZONNESTRAAL", (Sanatorium voor Arbeids-therapi^ voor t.b.c.-lijders) aan den arbeid in de werkplaats voor machinale houtbewerking.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 3