GEMENGD NIEUWS. Radiografisch Weerbericht. 1>F vliegtck'HT van post en gatty. de dusseldorpsche TIJDSCHRIFTEN EN WEEKBLADEN. Wieuwe u"4gaven. Marineberichten. Legeröerichten Marktberichten. va" den dag Hari,our Grace in v' Fo'undla.ui vertrokken, vanwaar ze Ne*,Znkzullen doorgaan naar Lon- onnuddeir;tk z» wweldvlucht van Newoi k. K L. M.-LUCHTREISGIDS. Wii ontvingen ter aankondiging den ni uwen K L. m.-luohtreisgids, waarin alle gegevens zijn opgenomen betreffen de het reizen en verzenden per vliegtuig. Aan de Indië-route is thans wat mee nandaeht gewijd dan verleden jaar, dochi de K L. M.-Indië-reisgids, welke wtl hier besproken hebben, is uitteraard de aangewezen vraagbaak voor het reizen en verzenden n&sr Indië. ONDER ZAND BEDOLVEN. Een kind gestikt. Te Winschoten in de zandgraverij Ob Gerst zi.pi gisteravond twee zoontjes van den loonslager Welfsema onder zand be dolven. De jongste is gestikt, het andere heeft een been gebroken. MOORDENAAR. Al het materiaal betreffende den moor- denaar Peter Kürten, evenals diens ver zoek om gratie, is gisteren, bijna twee maanden na het uitspreken van het dood- j vonnis, door de Dusseldorpsche autori teiten doorgezonden aan het Pruisische departement van justitie. Het _zal dien tengevolge nog wel eenigen tijd duren, voor er over het lot van Kürten zal wor den heslist. clubs. golfsport, roeiwedstrijden op den Am- I stel. de Ro.vat Ascótrennen te Londen, sport- kieken uit Hollywood. Het 10e nummer vin ,.De Dclvcr het tijd schrift van den Delftsclien kunstkring I wijd aan letterkunde. We vinden hier een i prozafragment van F. .1 Risseeuw, „Biecht „oczic van Sj. Broersma .Raskolmkow i waarin Hij tracht diens stemming te benaderen, van 11. M. van Randwijk, „Roepen over t wa- ter" van koos van doorne, „nacht (zetter, denk in vredesnaam om de kleine letter), van Maria van Roijen. ..Kinderdansles', a. j. d van oosten, „kleine aanrijding".- bijgenaamd proeve van modern proza; hier heeft u een staaltje ervan: de botsing: „hei suffert! au- verrek- en hij buiten, keunis de motorfiets slaa: voncc'i wit de keien de ander staat wankelend op: „ooooh- ooooh christenezielen wat hehbie rtie daar geraakt", enz Het is een heel krantenverhaal, vier pa gina's vol en je kan wel zien, dat we m een decadenten tijd leven, als men dit alles opneemt in een aan „Letterkunde" gewijd nummer. Verder zijn er nog twee gedichten. „De Wandelaar". Zooeven verscheen h.j den uitgever A. G. Schoonderbcek te Laren de Juni-aflevering van De Wandelaar, maandb'.id, gewijd aan natuurstudie, natuurbescherming, heemschut, geologie, folklore, buitenleven en toerisme. Jan P. Strijbos beschrijft het leven der steeds zeldzamer wordende grielen, terwijl de redac teur. Rinke Tolman, de aandacht vraagt voor het beroemde keverboek Coleoptera Neerlan dica. Gerlof Kalma deelt verdere bizonderheden heden mede omtrent de slangensoorten, die m Nederland voorkomen en C. A. van der Gen, zelf een bekwaam fotograaf, zet uiteen welke wonderen kunnen worden verricht met camera s van klein formaat. Een volkszangdag gaf Ga- bricl Sinit een schetsje in de pen, terwijl Her man J. Langman geestdriftig gewaagt van een wandeling langs den Dommel. De bloeiende linden hadden de aandacht van J. H. Brink- greve-Entrop, de grillig gevormde jeneverbes sen die van Gerh. Krekelberg; beiden schetsen welke plaats de genoemde boomen in het volksleven innemen. 1 enslotte leidt K A Brunklaus ons naar het Limburgsche mijn- gebied en wel speciaal naar de streek van Brunssum. In de uitvoerige rubriek Van en voor de lezers (natuurhistorisch al'erlei) worden tien tallen onderwerpen aangeroerd. Talrijke schit terende foto's illustreeren als steeds den afwis selenden tekst. derschaal. een schaal met magische kracht. Hen onschuldige jongen zal de wonderdoende gaven der schaal, weer onder de menschen brengen. Dat doet Pecey dan ook Velen brengt hij kracht en gezondheid en geestelijk geluk, omdat Percy niets voor zichzelf vraagt en blijft die hij is, een onschuldige jongen, een echte Parsifal figuur. Scherp en geestig tee kent schrijver ;,de wereld" en de menschen daarin, bijvoorbeeld op het avondfeest bij Angele en Philip. Op andere plaatsen weer geef Jan Walch heel sober en stemmingsvol poza, als bij de hengelpartij met an Overeem en bij het bezoek aan de universiteit. In deze serie zullen elk jaar 4 hoeken wor den uitgegeven. De prije per deel bedraagt ing. 2.25, gebonden 2.00. De abonnementsprijs voor vier dcelen be draagt ing. 7.—, geb.'J 950. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. MEERVOÜDIGE STRA FKA M ER Uitspraken van de zaken behandeld op Dinsdag 16 Juni. Joh. Petr. B., H. H. Waard. Hooger beroep overtreding Motor- en Rijwielwet. Vonnis Kantonrechter te Alkmaar be vestigd. Sinton G„ Worraer. Als voren. Vruge sp roken. Willem B., Velzen. Als voren, 60 boete of 30 dagen en 3 maanden ontzeg ging rijbevoegdheid. Feike St„ Alkmaar. Hooger beroep von nis Kantonrechter Alkmaar betreffende plakken van rentezegels. Vrijgesproken. Cornelis B., Texel. Hooger beroep von nis Kantonrechter Helder wegens over treding gem. verordening, 50 boete of 25 dagen. Voorts geen nieuwe zaken aangebracht. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 25 Juni. Medegedeeld dooir het Kon. Nederlandsch Meteriologische Instituut te de Bilt. Hoogste stand 771.6 te Shulds. Laagste stand 750.4 te Scudisïjord. Verwachting: Matige tot zwakke N.O. tot N. of N.W. wind, licht tot half bewolkt, droog weer, aanvankelijk weinig verandering in tem peratuur, later iets warmer. Verschenen bij W. de Haan, Utrecht: De nummers 22 en 23 van „Kie-ke-boe", weekblad voor de jeugd. Beide afleveringen bevatten weer aardige vertellingen, over Lange Jaap en Korte Knaap, over Kiekeboe, over een kleine Dot en nog veel meer. In het laatste nummer ook een leuke wedstrijd. Bij denzelfden verscheen het Juni-nummer van „Zonneschijn". J. H. de Groot opent dit nummer met een pittig gedichtje, bij een mooie kleurplaat van Lisa van Hagendoorn. J. M. Selleger Elont vertelt verder van „Keesje Pieterselie", Jan Wagenaar van zijn padvinders, terwijl we van Nora van Duijn een aardig verhaal vinden: „Hoe Wim tuinmansjongen werd." Touy de Ridder laat „Een zwarte taks" en „Een witte poes" elkander weer een brief schrijven. Noe men we rog een sproakje van T. Boer van Hemmersweil; een meisjesverha'al over Mary- anne van Lochem; een brief uit Noorwegen en de familie Nemo. Tooneelgids. 15 Juni. Inhoud: Rehabilitatie en... "Mededeelingen. Als 't zomer is. Naar het Congres te Antwerpen. Eventjes debattee- ren. Een Calderontooneelwedstrijd. Het Dra ma. Openluchtspel en decorbouw. Het Freu- disme in het modern tooneel. Sight seeïng Het heroepstoonee! bij ons. Het Tooneel in VI? ar deren. Gesprekken met ons Provinci.,altje. Nieuws uit eigen kring. Oris dameshoekje. Dilettanten, leert spreken! Wat onze dilettan ten doen. Wijsheden van Oom Sjeng 't Kin- dertooneel. Hoe regelen we ons licht? Een tcters. Uit lang vervlogen jaren. Varia. Revue der Sporten, 22 Juni. Inhoud: Roeien. En wat moet de stuurman doen? De Tele graaf beker voor Njord, door A. E. Roeien. Een nabeschouwing over het stijlroeien bij de Koninklijke, door P. C. Fermin. De Esta fettedag van den A.A.B. door v. D. Dr. I. van Daal over het werk van de medische com- I missie van den K. N. V. B. door M. J. Adriani Engels. Leef gezond! (uit het Duitsch ver-1 ■aald). Go Ahead helpt Ajax een handje, loor C. J. Groothoff. Wanneer moet men gen penalty toekennen? door C. J. Groothoff. -- I.acquehay wint in het Stadion. Althle- ciek-eommentaren: Een onbevredigende athle- üekdag te Arnhem, door M. J. Adriani Engels. Onze soprtclubs: Robur et Velocitas. Actueel Wereldnieuws, 23 Mei. Het num mer opent met een fraaie teekening van me- zouw C. van Huut-Kardos: „Klaartje". Tref- 'od is ie gelaatsuitdrukking van dit meisjes- />pje. Van het marine-vliegkamp Moro Krem- oangan nabij Soerabaja verhaalt een onge noemde; het artikel is met tal van illustraties i?r j IR' Ook de geïllustreerde mop ,,De Vlek", ■3 den draak steekt met de Wichtigtuerei die vaaak 111 dienst bestaat, is niet onaardig. Ver- Ier ls er de „Van Galen" gekiekt, thans in inaie aangekomen, alsmede opnamen van de joumatra de onfortuinlijke, welke op een rif a geloopen. Kolonel van Reede, de comman- ..vanden bodem, alsmede kolonel de |T*"ó esKader-eomandant, vinden we er ge_ kflrt -en aantal opnamen van vrouwen raoe- een beeld geven van den maatschappe- ai beid, dien zij tegenwoordig verrichten; «•nJd!"-,, J e®n.Ch,lneesch advocaatje, een Hivf. ïh» T'née (met de stomme ™uwe- e *chter h«t woord, want een domineesche ■f oog weer wat anders), de bekende sovjet- ke0r^;atmeVr0!T Kollontay, een vrouwc- jke soldaat, en tal van andere. Het hier genoemde is maar een klein deel van den veel- '.iidigen inhoud. Sport in Beeld, 23 Juni. Tekst: Opmerkin- ïen over de VaderlatHlsche Zeilsport, door G. Nijland. Een nabeschouwing van het inter nationale voetbalseizoen enz door H A Meerum Terwogt de wekelijksche rubrieken] ten artikei over Londen met een paar kieken Aan photos is er weer veel van allerlei aard: mooie opnamen zijn er betreffende de kano- weoatrijden, te Zaandam gehouden, prachtige »iek«n uit Laroche (België), in verhand met iw> Dumanceaubekerrit, die in België en - «remhurg wordt verreden. Verder cricket- G. van Nes-Uilkens. Lichte Vensters. Vervolg en slot v:m „Duikelaartje". Van Holkema Warendorf, Amsterdam. Prijs .s.25, geb. .1.90. Het boek wordt, zooals men ziet, aangekon digd als het vervolg en slot van de beide vroe gere romans dezer schrijfster, „Duikelaartje" en „Ingrid". Dezelfde personen komen er in voor. wier verdere lotgevallen hier verteld wor den, maar verder dan deze uiterlijke gelijkheid gaat het verhaal niet. Ter oriëntatie van den lezer zij haer even in herinnering gebracht, dat in „Duikelaartje" een zeer origineele. frissche vrouwenfiguur wordt geschetst, terwijl het ver volg daarop, „Ingrid", de levensgeschiedenis verhaalt van haar jongste kind, de blindgebo ren dochter. Beide werken hadden een door slaand succes: „Duikelaartje" beleefde 13, „Ingrid" 7 drukken, en vermoedelijk is hierop wel dit slotdeel gebaseerd. Wij vreezen even wel, dat „Lichte Vensters" het niet tot 7 druk ken zal brengen. Was er in „Ingrid" al een sterke inzinking te conslateeren, dit laatste werk lijdt in nog sterker mate aan zelfover schatting van der schrijfster kunnen. Dit derde en laatste deel heeft tot hoofdpersonen de moeder, Theo, (Duikelaartje), Ingrid, de blinde dochter, haar vriendin Lucie. vroeger blind ge weest. maar genezen, alsmede Onno, een der broers. De schrijfster heeft allerlei wonderlijke romantische bedenksels dooreen gemengd. Ingrid, die meende in sociaal werre haar roe ping te hebben gevonden, heeft een paar win ters lezingen gehouden over de slagvelden en den oorlog, doch is hiervan teruggekomen en zoekt thans andere wegen. Onno, de eenige zoon, die nog thuis is, krijgt tijdens een ver schrikkelijk noodweer een vallenden boom op zich. waardoor hij voor zijn leven verminkt wordt. Lucie wordt tengevolge van den schrik weder blind (dit geneest natuurlijk in eiken behoorlijken roman en zoo ook hier). Ingrid, die persoonlijk op de slagvelden geweest is in Frankrijk (als blinde!) heeft ergens een oor logsinvalide leeren kennen, die afzichtelijk ver minkt is en die zich geheel teruggetrokken heeft uit de maatschappij. Om nu heel ir, 't kort de geschiedenis te vertellen: het blijkt, dat T.ueie óók nog van Onno houdt, al mast hij een been en andere ledermaten, en Ingrid, „die als blinde den verminkten man niet kan zien en dus niet weet hoe afzichtelijk hij er uit ziet", gaat een „geestelijk" huwelijk met dezen stakker aan. Daar de beide oude luidjes, Duikelaartje en haar man, langzamerhand een dagje ouder wor den, meent Ingrid de oplossing van het levens probleem voor zichzelve te hebben gevonden door het ouderlijk huis te bestemmen voor asyl voor lichamelijk onvolwaardigen. Zelf heeft zij een groot vermogen, haar in het tweede deel al door een medelijdend heer ge schonken (dat is altijd gemakkelijk voor een romancier, dan ben je van die zorg om je held of heldin door liet leven te helpen, tenminste voor goed af). Het geheele verhaal heeft iets operette achtigs, onechts. De opzet ervan is principieel foutief. Vooreerst beschouwt een blinde zich zelf geenszins als minderwaardig, en er is geen enkele reden waarom Ingrid, die er overigens zooals de schr. zegt, niet onaardig uitziet, niet een „volledigen" man (de lezer vergeve ons dezen term), zou kunnen krijgen Daarmede ware dan tevens de malligheid van 1 et „geeste lijke" huwelijk van de baan, waarin geen enkele lezer natuurlijk gelooft. De tweede principieele fout is deze: Philippe zoo heet die invalide mist o.a. zijn lippen, die zijn weggeschoten. De schr. wil ons nu wijsmaken, dat daarmee^ tevens zijn spraakvermogen is verdwenen. Lippen, geachte mevrouw van Nes, zijn slechts organen, die. naast andere functies, o.a. ook klankregelend werken tezamen met keel, tong, enz. Zij vervullen hij het spreken wel een zeer belangrijke, maar allerminst een primaire rol. Vraagt ti eens of een buikspre ker u wil inwijden in de geheimen van zijn kunst, dan schrijft u een volgend maal niet meer zulke malligheden. Om kort te gaan, op deze twee principieele fouten berust het ge heele verhaal: heide Tngrid's gevoel van minderwaardigheid en Philippe's gesuggereer de stomheid, beheerschen de gansche intrigue. Dit alles neemt niet weg. dat het boek wel licht zijn lezers zal vinden. Er wordt hevig op de sentimenten gewerkt, er worden ook wel aardige dingen in gezegd, en misschien houdt het publiek wel van zooiets. „Net echt", weet-u. Maar het hemelbestormende Duike laartje is evenwel in dezen poel van onechte romantiek omgekomen. Br. Verschenen in de „Internationale Keurboe kerij" hij N.V. „Servirc", Den Haag. Jan Walch, „De Magische Schaal", een 20e eeuwsehe Parsifal-sage. Deze Parsifal heet I ercy en „was geboren in een klein huisje in een groot bergwoud". Hij groeit daar op, alleen met zijn ouders, later met zijn moeder alleen, als zijn vader is verongelukt in de bergen. Heel zelden komt een vreemdeling 111 de hut en dan hoort Percy wonderverhalen over „de wereld". Later gaat Percey, gehoor gevend aan een vreemd verlangen, naar deze wereld heen Onderweg ontvangt hij uit handen ccner krankzinnige oude vrouw een schaal, een won- eToomva^r! Priemen Stoomvaart Mij. Nederland. Johan v. Oldenbarnevelt. u„ 23 Juni v. Suez. P. C. Hooft. 24 Juni te A'dam. Poelau Laut, u., 24 Juni v. Suez. lan Pzn. Coen, 24 Juni v. Batavia. Johan de W'itt. 24 Juni v. A'dam. Marnix van St. Aldegonde, t., pass. 23 Juni Perim. Talisse, 24 Juni v. Batavia. Saparoea, 23 Juni te Antwerpen. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Boskoop, u., 22 Juni v. Valparalso. Brion, 23 Juni te A'dam. Irene, 22 Juni v. Alicante. Orion, 22 Juni v. Barcelona. Cottica, u., 23 Juni v. Madeira. Titus, 24 Juni v. A'dam. Jason, t., 22 Juni v. Cristobal. Nereus, 23 Juni v. Kopenhagen. Amsterdam, u., 22 Juni v. Cristobal. Baarn, u„ 23 Juni v. Cristobal. Barneveld, 24 Juni te Antwerpen. Breda, 22 Juni v. La Plata. Ganymedes, 23 Juni v. Malta Ceres, 23 Juni te Dikili. llos, 23 Juni v. Torrevieja. Orestes, u., 23 Juni v. Callao. Ulysses, 23 Juni te Constantinopel. Zeus, 23 Juni v. Triest. Perseus, 23 Juni te A'dam. Brielle, u.. 23 Juni Azoren gep. Hebé, 224 Juni v. Messina. Iris. 24 Juni te Pasages. Rhea, 22 Juni te Port-au-Prince. Vulcanus, 23 Juni v. Algiers. Proteus, 23 Juni te A'dam. Vesta. 23 Juni te R'dam. Kon Holl Lloyd. Orania, u.. 22 Juni v. Lissabon. Munster, u., 21 Juni v. Teneriffe. Nurnberg, 23 Juni v. A'dam. Porta, u., pass. 242 Juni Vlissingen. Kon. Paketvaartmaatschappij. N. Holland, 22 Juni v. Brisbane. HollandAfrika Lijn. Grijpskerk, u.. 21 Juni te Kaapstad. Nijkerk, u., 22 Juni v. D.ieddah. Wisekerk, t., 22 Juni v. Tanga. Rietfontein, t., 21 Juni te Durban. VVaalkerk, u., 23 Juni te Antwerpen. Giekerk, t., 24 Juni v. Port Said. Randfontein, t., 23 Juni Ouessant gep. Westerkerk, t., 24 Juni te Marseille. HollandAmerika Lijn. Narenta, 20 Juni te Vancouver. Damsterdijk, 22 Juni te San Francisco. I.ochgoil, 23 Juni v. Londen. Veendam, 22 Juni te New-York. HollandAustralië Lijn Tawali, 24 Juni te Hamburg. Aagtekerk, u., 20 Juni v. Genua. HollandBritsch-Indië Lijn Koudekerk, u., 23 Juni te Bombay. Meerkerk, t., 23 Juni v. Antwerpen. Streefkerk, t., 22 Juni te Cocanada. HollandO.-Azië Lijn. Billiton, u., 22 Juni v. Colombo. Gemma, 23 Juni v. Dairen. Oostekrk, t.," 21 Juni v. Port Said. Oldekerk, u„ 20 Juni v. Hongkong. HollandWest-Afrika Lijn. Amstelkerk, 22 Juni te Hamburg. Pollux, t., 21 Juni Finisterre gep. JavaNew-Yorit cijn. Enggano, 23 Juni v. Colombo. Breedijk, pass. 23 Juni Perim. Medon, 20 Juni v. Ucw-York. Merauke, pass. 24 Juni Sagres. Neleus, 23 Juni v. Belawan. Saleier, 21 Juni te New York. JavaChinaJapan Lijn. Tjikampek, 21 Juni v. Manilla. Tjileboet, 20 Juni v. Hongokng. I jilewong, 20 Juni v. Hongkong. Tjikembang. 21 Juni te Hongkong. Ijtpanas, 22 Juni te Shanghai. Silver—Java Pacific-lijn. Batoe, 23 Juni te Singapore. Silverash, 23 Juni v. Caleutta. r.abinta, 22 Juni te Vancouver. Silvermaple, 21 Juni te Caleutta. Silverguava, 20 Juni te Manilla. Rotterdamsche Lloyd. Dempo, u., 23 Juni v. Gibraltar. Insulinde, u., 24 Juni te Belawan. Kota Tjandi, t., 23 Juni v. Singapore. Soekaboemi, t., 24 Juni te Marseille. Indrapoera, t„ 2ÖJuni te Marseille vcrw. Blitar, u., 23 Juni te Soerabaya. Deli, u., 23 Juni te Genua. Kota Radja, t., pass. 23 Juni Sagres. Rotterdam—Zuid-Amerika Lijn. Algurab, t., 22 Juni v. Victoria. Alpherat, t-, 23 Juni v. B. Ayres. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Memnon, pass. 22 Juni Gibraltar. Phrontis, 23 Juni v. Padang. Calchas, 23 Juni te Suez. Menesteus, pass. 24 Juni Perim. I yrrhus, 23 Juni te Singapore. Atreus, pass. 22 Juni Perim. Patroelus, 21 Juni v. Tientsin. Polyphemu's, 20 Juni v. Batavia. Prometheus, 23 Juni te Uverpool. 23 Juni. ra.cï(o' pro^rö.mfn&. ZATERDAG 27 JUNI. Hilversum. 298 M. Uitsl. VARA-uitzending. 6.35—7.00 7-3<>7-45 Gymnastiekles o.l.v. G. Kleerekoper. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.00 Margeriwijding VPRO. 10.15 Uitz. voor Arbeiders in de Continube drijven. Cabaret Ensemble „Het Drietal". Ju Pesaro (cabaretticre). Hans Pesaro (bege leiding en liedjes a. d. vleugel). Ab de Jong (liedjes en conferencier). Joh. Jong (orgel) en T. de Heeg (toespraak). 1 j'oo Grammofoonpl. 2.15 Th. J. Thijssen: „Onderwijzers en arbei ders-ontwikkeling". Ons huis een tehuis door T. Landré. 5.Oo Concert VARA-Mandoline-Ensemble o.l.v. J. B. Kok. 3.15 Toespraak door mevr. H. Verwey-Jonker. 3.45 Vervolg Mandoline-concert. ^.15 Vragenhalfuurtje voor de kinderen. 445 Espcranto-cursus G. J. Degenkamp. 5]05 Ötto v. Tusschenbroek: Reizen en trek- ken". 5.35 Vocaal concert. Klein Dameskoor o.l.v. D. Belinfante. J. Braaksma (piano). 6.00 C. Woudenberg: „De uitslag van de Ge meenteraadsverkiezingen". 6.15 Vervolg vocaal concert. 6.30 Literair halfuurtje. A. M. de Jong. 7.15 „Gelukkig getrouwd", blijspel in één be drijf door j. B. Schuil. Door het Groot Volkstooneel. 7.50 VARA-Varia. 8.00 A. de Vries: Bcstuursmededeelingen. 8.10 Zomerprogramma. M.m.v. Joh. Jong (piano), P. de Korver (bas), „De Wijze uit het Oosten", VARAorkest o.l.v. H. de Groot en W. v. t ippellen (voordracht). 10.00 Vaz Dias. ro io Vervolg Zomeravondprogramma. 12.00 Sluiting. Huizen, 1875 M. Uitsl. KRO-uitzending. 8.(xi9.15 Grammofoonpl. 10.00H.30 Grammofoonpl. 11:30 Godsd. halfuurtje door Pastoor Perquin. 12.00 Politieber. 12.15—1.45 KRO-Sextet o.l.v. P. Lustenhouwer 1.452.30 Grammofoonpl. 2.303.00 Vragenhalfuurtje. 3.004.30 Kindcruurtje. 4.456.00 Concert KRO-Kunstensemble o.l.v. P. Lustenhouwer. 6.00 Sportpraatje S. P. J. Borsten. 6.15 Journ. Weekoverzicht door P. de Waart. b-33 Jiramofoonpl. 7,(X) Ir. W. M. M. Pilaar: „Het vergiftigings gevaar door automobiel-uitlaatgassen". 7.30 Politieber. 7.45 Grammofoonpl. 800 Concert KRO-salonorkest o.l.v. M. van 't Woud. M.m.v. L. Bernard (chansonnier), J. Meijer (accordeon), M. van 't Woud (saxofoon). 9.00 Vaz Dias. 9; 10 A. Öbdeyn: „Banketbakkerij vroeger en thans". 1 l.qijhjog.oo Grammofoonpl. VRIJDAG 26 JUNI. 12.00—4.00 AVRO, 4-0° .(X) VPRO, 11.00—12.00 ,l.v. G. N. D. Hilversum, 298 M. 6.45—12.00 VARA, ,8.00 VARA, 8.00—n I 6.45—7.00 en 7.30—745 Gymnastiekles o. Kleerekoper. 8.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht door 1'erd. Koolbergen, j 10.30 Voor de zieken. 11.3012.00 Grammofoonpl. 12.002.00 Concert Omroeporkest o.l.v. Treep. 2.002.30 Uitzending voor scholen. .>.404.00 Concert AVRO-kwartet o.l.v. Groeneveld. 4.00 Orgelspel door Joh. Jong. 4.30 Kinderuurtje. 5.15 Concert VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 5.45 Zang en piano, resp. Elize de Haas en Joh. Jong. 6.05 Vervolg concert. 6.30 S. Broekman: „De arbeiders en de licha melijke opvoeding". 6 45 Vervolg concert. 7.15 Actueel allerlei uit de Arbeldersljeweging door het N.V.V. 7.308.00 Vervolg en slot concert. 8.00 Albert van Dalsum: „Rusland". 8.30 Concert. Car. Castendijk (zang) en H. Schouwman (piano). 9.00 Dr. J. C. A. Fetter: „De zedelijke en religieuse bcteekenis van het Wilhelmus". 9.30 Vervolg concert. 10.00 Vrijz. Godsd Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.1S Serie Fragmenten en Verhalen. 10.4511.00 Grammofoonpl. Huizen, 1875 M. Algemeen Programma. Verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Grammofoonpl. 10.30 Ziekendienst. 11.0012.00 Grammofoonpl. 12.00 Politieber. 12.15 Grammofoonpl. 12.30 Concert. H. Hermann (viool), T. G. v. d. Haar (viool),. H. v. d. Horst Jr. (cello), Mevr. R. A. v. d. Horst-Bleekrode (zang), 2.003.00 Grammofoonpl. 3.004.30 Concert. Mevr. G. de KnegtTer Haar (sopraan), L. de Ruyter (viool), mej. R. Beute (piano). 430 Grammofoonpl. 5.00 H. J. Steinvoort: „Een schemerlampje". 5.30 Orgelconcert R. G. Crevecour. O.30 Radio-dokter. 7.00 Tuinbouwpraatje H. J. Herwig. 7.30 Politieber. 7.45 Grammofoonpl. 8.009.00 Concert. Almelo's Chr. Mannenkoor o.l.v. A. E. P. Sommer. Piano: mej. Geels. 9.00 A. J. L. Looyen: :„Vischziekten en hun behandeling" 9.30 Concert. Vrijw. Muziekcorps iste Halfreg. Huzaren o.l.v. M. Kleijnen. 10.00 Tijdsein, Huzaren-taptoe en fanfare's. 10.10 Vaz Dias. 10.1810.45 Vervolg concert. 10.4511.30 Grammofoonpl. Postduivenvereen. „Het Noorden". Bovengenoemde verecn.ging hield Zondag Tuni een wedvlucht vanaf Chateaurou*. a(st,,^ 7 7 K M. Gelost met Oostenwind om h ïs7,, De vogels hebben vermoedelijk om|,r. weg met zeer slecht weer te kampen g,h want de eerste werd pas om 5 uur 8 m. s geconstateerd De prijzen werden gewonnen door de navolgende leden: de Wolf, 1, 5. 16. 17 ">:C. Cheret 2, ,-> 13] Ml Y. Hankcs 3. 9: Scliotting 4; Jacobs fi' Spiekman 7. Br,nte8 8> '5, 18. 20; p' Dirks 10. Dinsdag a s, inkorven voor I.imoges van 6—8 uur. Hier volgen alsnog de datum van mkorven voor de jonge duiven. Voor Schagen Zaterdag a.s. van 5—7 uur; Alkmaar .10 Juni; Wormer- veer 4 Juli; Dordrecht 11 Juli. Allen veel succes. Anna Paulowna Postduivenvereeniging „Altijd Verder". Zondag j.1. hield de postduivenveiecniging Altijd Vetrder een wedvlucht vanaf Cartou. reaux, afstand 712 K.M. De duiven zijn 0ni (i uur t5 min. gelost. De eerste duif werd 0111 4 uur 57 min. 19 sec. geconstateerd, de laatste om 5 uur 23 min. 4-' sec. Ge prijzen vielen ats volgt: W. Blaauboer 1, 4, 71 G. de Boe 2, 6, 9; Jb. Cornelissen 3, 5. 8. Luitenant ter zee 2e lel. N. Guilonard, van het vliegkamp de Mok op I exel is aangewezen voor den dienst in üost-lndië en zal 15 Juli aan boord van het m.s. Indrapoera uit Rot terdam die bestemming volgen. Luitenants ter zee 2e kl. H. Bos en W. J. Kruijs, wien vergund is uit Oost-Indië te repatrieeren, zijn 17 dezer aan boord van het m.s. Baloeran van Tandjong-Priok vertrokken. De reserve-kapiteins J. A. v. d. Vliet, J. J. Schouten, reserve-ic luitenants J. Winters, Mr. C. J. B. du Croo, C. C. Pouleijn, A. C. Kroo- nenberg, P. J. Treffers,,S. C. Verbrugge en de reserve-tweede luitenants S. J. Frelier, T. v. d. Brink van het regiment kust-artillerie ko men op 6 Juli te Den Helder onder de wape nen voor het volgen van een gecomprimeerden cursus. De 2e luitenant D. W. v. d. Bosch van liet reg. kust-artilelrie, gedetacheed op het verde digingswerk te IJmuiden, is op 24 Juni j.1. van die detacheering ontheven. Bij Kon. besl. van 10 Juni 1931 No. 35 is benoemd tot rcserve-le luitrnant bij het regi ment kust-artillerie de rescrve-2e luitenant C. A. L. Zegers. Leveringen. De levering avn de voor het garnizoen te dezer stede benoodigde tafelrijst is opgedra gen aan de N.V. VVessanen's Koninglijke fabrieken te Wormerveer. NEDERLAAG WEDSTRIJDEN TEN BATE VAN HET M.S.F. EN HERWONNEN LEVENSKRACHT. Zeemacht 1M.L.D. 2 83. Zoo behoort de eerste wedstrijd, gespeeld voor het mooie doel, bestrijding van de t.b.c., weer tot het verleden. Dit is een overwinning geworden voor Z. •Het weer was schitterend mooi. geen wind. Scheidsrechter Dol, die dezen wedstrijd als van ouds op goede en prettige wijze leidde, laat de aanvoerders tossen. M. wint den toss en verkiest met de zon in den rug te spelen. Direct neemt Z. den aanval over en zet koers op het M.-doel, dit wordt eenige malen zon der succes onder schot genomen. Na een goe den voorzet van links schiet Sc'napenkötter keihard naast. Verschillende harde schoten van Z. gaan vlak langs het net. Een mooie doorbraak van M., de l.binnen is echter te langzaam. Een run van Kunst naar het M.- docl, alleen voor den keeper, pang, naast. Na een goed stukje samenspel van M. wordt op gebracht tot voor de Z.-veste, de r.binnen van M. zorgt voor het eerste doelpunt. In verband met het feit dat wordt begonnen met den stand 11 is de stand nu 21 voor M. Een inooi schot van Suylekom stopt de keeper van M., doch deze is heelcmaal niet klemvast, laat weer vallen en de bal rolt nog in het doel, 22 gelijk. Z. raakt ingspeeld en speelt nu zeer tactisch, M. werkt zeer intensief. Scha- penkóttcr krijgt nu een dot van een kans, doch schiet naast. Een zeer mooie omhaalbal van Bomvliet in handen van den keeper. Schapen- kotter zet steeds even te hard voor de bal loopt te ver voorbij het doel. De midvoor van M., een zeer vlugge speler, gaat er alleen van door en schiet van verre, doch de Z.-keeper, die uitstekend is, heeft niet de minste last! Even wordt het Z.-doel op gevaarlijke wijze belegerd, doch Klootwijk en v. d. Wal zijn uitstekend, alles wordt afgewezen. Twee snel oj) elkaar volgende harde schoten op het M.- doel worden wonder hoven wonder gehouden. Herhaaldelijk schiet Z. vlak naast. Corner voor Z. 1 leuning schiet net over. Na een mooi staaltje van samenspel van Z. schiet Kunst tam in. 3—2 voor Z. Met dezen stand gaat de rust in. Na de rust een heele poos vrij lauw spel van beide zijden. Z. wordt herhaaldelijk buiten spel gezet, hieraan moet de noodige aandacht besteed worden. Zeer gevaarlijk moment voor het,Z.-doel, v. d. Wal redt op schitterende wijze. Op een mooien voorzet van Suylekom wordt te laat ingcloopen. Weer gaat een ke:- hard schot van Kunst net naast. M. speelt nu beter samen, doch alles stuit op de hechte verdediging van de Z.-backs. M. heeft nu een mooie kans, doch de midvoor schiet vlak over de lat. Nu volgt een vrije schop voor M. van dichtbij, welke op niets uitloopt. Na een mooie voorzet van Suylekom wordt eerst in handen van den keeper geschoten, direct rw!' 4 B'oemvliet kalm in, 4-2 voor Z. Direct daarop zorgt Henning voor het 5e doel punt. Een schot van den midvoor van Z. komt i gui den binnenkant van de paal en gaat weer liet veld in. De M.-spelers roepen elkaar te veel toe waardoor onderling verwarring ont staat. Weer een goede voorzet van links, deze W'>rdt handen van den keeper geschoten, dych deze laat weer los; Henning is er direct bij en schiet in, 6-2 voor Z. Een corner voor wordt op correcte wijze vlak voor het doel geplaatst en netjes ingekopt, 63- Weer een gevaarlijk moment voor het W.-doel, Henning alleen voor het doel, doch de W.-back weert zeer tactisch af, waardoor de keeper kan 'weg werken. Eenige goede schoten op het Z.-doel worden door den keeper onschadelijk gemaakt. Kunst heeft nu de bal, maakt een run en schiet onhoudbaar in, 73. De spanning is er nu uit, steeds heeft M. kranig vol gehouden, doch 1 raakt nu uitgeput. Een mooi schot van den spil van M. gaat net naast. Nadat Suylekom met een tam schot den stand op 83 heeft gebracht fluit Dol voor eindigen. Niettegenstanade het groote krachtsverschil was deze wedstrijd het aanzien ten volle waard. M. heeft voortdurend strijd gegeven en er van gemaakt wat er van te maken was. Sportief werd door de spelers opgetreden. De keeper van Z. is uitstekend, terwijl de achterste spelers van zeer goede kwaliteit zijn de halfhme voldoet ook heel goed. de spil moet zich even vlugger herstellen. Het linker gedeelte van de voorhoede is zeer goed, de midvoor is zijn plaats zeker waard, de rechter "JPR moet elkaar even sneller begrijpen en zoo dit het geval wordt, hebben wij hooge ver wachtingen van dit elftal. Het financieele gedeelte van dezen wedstrijd viel 'erg mee, reeds werd ruim 15.- geïin- casseerd. V rijdag a.s. krijgen we den wedstrijd Zec- macht 1—M.L.D. 1 en daar M.L. I). over een zeer goede ploeg beschikt, belooft dit een interessante wedstrijd te worden, komt allen op en helpt de tuberculose bestrijden. ZEIL E N. Kon. Marine-Jachtclub. Periodieke Zeilwedstrijden. 26~iCke Zeilwed8tr«d °P VriJdag Waarschuwingsschot (halfstok hijsehen vlag Z) ten 8 u. 15 m. Modelsloepen B I. Modelsloepen B ii. Vijf min. schot;'hijschen vlag Z 8 u. 40 Afvaartschot: strijken vlag Z 8 u. 45 Fantasiesloepen en jachten. Vijf min. schot: hijschen vlag Z 8 u 55 Afvaartschot: strijken vlag Z 9 u. Uitstel van oen uur van allo klassen vlag U. Wedstrijd gaat niet door vlag N. Baanrichting met zon Roode vlag. Baanricbting tegen zon Witte vlag. Lijn van aankomst is: Roode ton, Wierhoofd. Postduivenvereeniging „Victoria". Bovengenoemde verceniging hield Zondag 21 Juni haar 7de buitenlandsche wedvlucht en wel vanaf Chatcauroux. In concours 86 duiven. Los te 6.15 met Oostenwind, hier wind wicst. Prijzen werden behaald door: Th. de Wit I, 18; Fillerup 2, 17; Goosen 3, 5, 7. n; Bunck 4, 8, 12; W. Verblauw 6; A. van der Maas 9; W. de Boer 10; Geus 13, 14, '6; Brian 15; K. Bak 19; Kramer 20. Bij thuiskomst was hier de wind W.Z.W afstand 700 K.M., zeer wispelturig weder 2 eerst getoonde Goosen. Zaterdag a.s van 4—6 uur inkorven jon >e duiven voor Schagen. Verder veel succes Burgerlijke Stand van Den Helder van 23 en 24 Juni. GETROUWD: H. Minkman en G. M. Bunck. ONDERTROUWD: W. GravemaVet en A. M. A. Schipper; P. A. v. Es en N. de Geus; F. Evers en M. W. de I^euw; R. de Leeuw enC. v. d. Wal; D. Smit en M. Kamp: A. L. M. Lobato de Mesquita en A. Immel; J. de Wit en A. E. Stavast. BEVALLEN: A. W. R. de Weert— Edelenbosch, z.; H. Mullerde Caluwe, z. OVERLEDEN; J. Pie, 51 j.; R. Ko«ü- man. 70 j.; J. Metzelaar, 79 j. Visscherijberic hten. Aangebracht door korders 829 tongen 3805 kleine tongen 13 kisten schol 1 16 kisten schol II 13 kisten schar Door haringvisschers: 125 tal haring I 44 tal"geep 6234 kg. ansjovis 24 Juni. Aangebracht door korders 1174 tongen 38<x) kleine tongen 5 tarbotten 35 kisten schol I 30 kisten schol II 9 kisten schar Door haringvisschers: 136 tal haring 19 tal geep 1628 kg. ansjovis p. st. ƒ0.37—030 0.07—o.oj p. k. „7.50—5.60 2.001.40 2.75—200 P tal „4.25—265 „8.10-550 kg. „0.07—0.05 p. st. 0.35—o 5° 0.060.03 -' 475—4-t» p. K.„ 7.6O—6.50 2.75—2 00 „2.401.75 p. tal „4.30—300 7-45—5 70 p. kg. 0.060.04 AMSTERDAM, 24 Juni. Veemarkt. Aangevoerd: 325 vette kalveren, ie kw. 0.760.82, 2e kw. 0.680.72; 3e kw. 0.600.66 per kg., levend gewicht; 43 nuch tere kalveren 814; 700 varkens, vleesch- varkens, wegende van 90110 kg., 0.44- 0.45; zware varkens 0.430.44; vette varkens 0.40^0.42 per kg., slachtgewicht. Aan het abattoir zijn heden aangevoerd elf wagons ge slachte runderen uit Denemarken. AMSTERDAM, 24 Juni. Aardappelprijzen. Op de heden gehouden aardappelen markt werd betaald voor: Andijker muizen 9'/jio'/j cent.; Andijkcr kluitjes O'/t 7 cent: Langedijkcr kluitjes 61/7 cent; Westlandsche muizen 1112 cent en Malta's 20 cent per kg., Aangevoerd 30925 kg. BROEK OP LANGENDIJK, 24 Juni. 2500 hos wortelen 7.20—8.40 per ioo bos; 11,000 kg. tomaten A 42.2042.50, tomaten U 37-7°39-90, tomaten C 41.60; tomaten CC 33.80; 321,(XX) kg. aardappelen: Schotsche muizen 6.60—8.50, drielingen 3.80—6.50> kleine 12.20. NOORDSCHARWOUDF., 24 Juni. Schotsche muizen 6—8, drielingen 4— 4.80, kleine 0.80—2.40, alles per 100 kg.» bloemkool 7.6010.40 p. 100 st. Schagermarkt van Donderdag 25 Juni. 2 stieren J 135170; gCldekoeien (ma- 86 4 225—300; 47 idem (vette) 250— 400, 10 kalfkoeien 280360; 34 nuchtere kalveren 818; schapen (vette) 2836; 67 overhouders 28-35:63 lammeren 16 2235 varkens (magere) 1621; 68 var kens (vette) p. kg. 0.33—O.42; 74 biggen S 6 12; 7 konijnen 0.501.60; 10 kippen 1.00—1.70. Eierenveiling. 121,443 kipeieren: witte 3.404.00, bruine 3.904.50; 3761 eendeieren 3-5o-— 3.60; 4 kalkoeneieren 10.80; 18 fazanten- eieren 10.10.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 6