iEDEHE CIIIUT „BEU" P. INVOERING VAN VISSER'S JAM Stesnkaienliandel. OPZIENBARENDE redevoeringen van litwinof, RAADSOVERZICHT. EISCHT OOK U DIT MERK. VAN ZATERDAG 27 JUNI 1931. VIERDE Ï.H LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS aanbesteding. Tel: 533 --- Laan 44-46 Luxe Verhuur AM&A PAULOWNA. Aiiütid pastoor Vinck O li- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Zomer', ijd. Maan Zon Hoogwater Juni. Z 28 op: 20.4(i ond.: op: ond: sm. nam M 20 21.50 D 30 22.35 W D V Z 1 23.05 2 23.26 3 23.41 4 23.53 2.32 3.14 4.13 5.25 6.43 8.01 9.17 4.40 21.23 4.40 21.23 4.41 4.41 4.42 4.42 4.43 8.07 8.35 9.— 9.25 9.48 10.10 10.31 10.52 21.22 11.12 11.31 21.22 11.51 12.11 21.22 12.31 12.51 21.23 21.22. Licht op voor alle voertuigen: Zomertijd. Zaterdag 27 Juni 21.53 uur. Zondag 28 21.53 Maandag 29 21.53 Op het, den 16den en 17den Juni te Amsterdam gehouden examen van de Vereeniging van Leeraren in het Boek houden, slaagde de heer T. Schager, leer ling van den heer Kok, alhier. Mej. Willy Gomes, leerlinge van de R.-K. Kweekschool te Bergen (N.-H.), slaagde 23 dezer voor onderwijzeres Mej. A. C. Dekker, assistente bij de Mutsspaarbank alhier, wordt met ingang van 1 Juli geplaatst bij de Rijkstelefoon dienst te IJmuiden. Aan de Rijks-Universiteit te Utrecht j slaagde voor het propaedeutisoh examen j theologie, onze vroegere stadgenoot, de heer G. Moen. Voor het te Amsterdam gehouden examen voor landmachinist (stoombedrijf) en het te Leiden gehouden examen voor ipotorbedrijf, slaagde onze stadgenoot, de heer J. Veer.. ZUSTER G. DUYVETTER. In den ouderdom van 48 jaar is Vrijdag in het Hospitaal alhier, Burger-afdeeling, na korte ongesteldheid, overleden zuster C. Duyvetter, hoofd dezer burgerafdee- ling.' Zuster Duyvetter trad in 1909 in het toenmalige ziekenhuis op de Kerkgracht (thans Oudeliedenhuis) als leerling-ver pleegster in dienst. Na achtereenvolgens te zijn opgeklommen tot den rang van hoofdverpleegster en operatiezuster, werd zij aan het hoofd, geplaatst van de burger- afdeeling in het Marine-hospitaal. Nog Zondag j.1. deed zij als zoodanig dienst; Maandag werd zij ziek, en hoewel reeds Dinsdag tot opereeren werd overgegaan, is Zuster Duyvetter reeds Vrijdag over leden. De ter-aarde-bestelling zal plaats heb ben vanuit het Marine-hospitaal, op Maan dag a.s., des namiddags om 2 uur. DE INDISCHE MAIL. In aansluiting op het gisteren te Mar- seille aankomende mailschip „Indrapoe- ra" vertrekt de speciale trein met de mail en passagiers van aMrseille om 16.40 u.; aankomst Zaterdag 27 Mei 15.30 uur te 's-Gravenhage H.S.M. ORGELBESPELING AAFJE KAMP. Luthersche Kerk (Weezenstr. 68). De orgeliste der Luthersche Kerk, Aafje Kamp, hoopt a.s. Maandag 29 Juni des avonds om half negen wederom een orgelbespeling te geven. Ds. P. H. Borgers zal daarbij een kort wijdingswoord spreken over het onder werp: „Aanbidding". Ten gehoore zullen worden gebracht werken van J. S. Bach, F. Mendelssohn Bartholdy, e.a. Programma's, tevens toegangsbewijs, kosten met inbegrip van Sted. Bel. 10\/,. AANVRAGEN VAN ARBEIDSKAARTEN. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat voor het aan vragen van arbeidskaarten ter secretarie het noodig is, dat de betrokkenen geboor tebewijs of trouwboekje overleggen. Her haaldelijk komt het voor, dat bijvoorbeeld getrouwde vrouwen, die thans veel in de bollenvelden gaan werken, zoo'n kaart aanvragen, doch daarbij niet hun trouw boekje overleggen. Voor ongetrouwde personen boven de 14 jaar, is het mede- nemen van een geboortebewijs noodzake lijk. Zonder deze kunnen zij geen kaart bekomen. LIJST VAN PENSIONHOUDERS. Wij verwijzen naar de advertentie in het nummer van heden, waarbij de er. van Vreemdelingenverkeer opgave vraagt van adressen en andere gegevens betref fende pensions te Den Helder en Huis duinen. Door het Bestuur der Woningstichting alhier is Donderdag in Hotel „Bellevue" aanbesteed het aanleggen van electrische binnenleidingen in 12 woningcomplexen, in exploitatie bij genoemde Stichting, en bestaande in totaal uit 518 woningen. Ingeschreven was hiervoor als volgt: Techn. Coöp. „Electra" te 16.795, W. Donderwinkel, Lichtenvoorde 12.782, H. J. Stulp, Wieringen 11.186, C. Buis, Den Helder 9993, K. J. Zomer, Den Hel der 9990, Firma's G. J. de Jong, R. .1. Zoetelief en C'. J. Westerbaan te Den Hel der (conib.) 9459.50. H. G. Wiederholt, Enschede 9450, Suttorp Verhagen, Vlaardingen 8452, B. Puinbroek. Den Helder 8400, P. J. van Os, Den Helder 7999.75; J. F. Schellinger, Den Helder 7894.50, H. A. Tvdeman, Den Helder 5850. Verder was ingeschreven voor 131 woningen Tuindorp afzonderlijk door G. van Baaren voor 2115, voor 91 wonin gen aan den Brakkeveldweg afzonderlijk door J. S. W. v. d. Feijst, Den Helder voor 1179.74. De bovenbedoelde woningcomplexen betreffen de navolgende woningen: 131 woningen plan Tuindorp, 91 wonin gen plan Brakkeveldweg, 67 woningen plan Javastraat, 50 woningen plan Belt A, 40 woningen plan Belt B, 38 woningen plan Vischstraat, 30 woningen plan Pol derweg, 27 woningen plan Fabrieks- graeht, 20 woningen plan Ruyghweg, 16 woningen plan Artilleriestraat -onin- gen plan Oude Schoolstraat. "on plan Huisduinen. UITBREIDING ZAAK HEYLIGENBERG. De heer E. N. Heijligenberg, bekend door zijn rijwielzaak in de -Keizerstraat, heeft zijn zaak een belangrijke uitbreiding doen ondergaan. Waar dit aan het be staande perceel niet meer inogelh'k was, moest de heer Heijligenberg naar andere étalageruimte uitzien en vond die in de Molenstraat, waar-in de perceelen 143 tot 147 breede étalageramen grage kijkers zullen trekken. In het bizonder heeft de heer Heijligei.- berg zich gespecialiseerd op driewieler- bakwagens, die den laatsten tijd meer en meer in gebruik zijn, door hun practisch nut voor den kleinen zakenman. Ook drie wieler-invalidewagens heeft de heer H. geëtaleerd, terwijl verschillende motor rijwielen tot koopen lokken. Ook radio artikelen, waschmachines en andere nut tige en "ractische voorwerpen zijn uit gestald. Achter de étalageruimte is een reparatie-inrichting voor motoren. Een frisch en sprekend reclamebord trekt de aandacht van de voorbijgangers. Daar de zaak zich vlak bij de Keizerstraat bevindt, zal zij zeker velen trekken. „PERSIL". Origineele en geestige reclame. Het onnoozele woordje „persil" is Vrij dag omstreeks half zes op de lippen van iederen inwoner geweest. Als een „mene takel" verscheen het plotseling aan den Nieuwediepsehen horizon en de nekken van al onze inwoners, van den kleuter leeftijd af tot aan de alleroudsten toe, werden opwaarts gebogen. Het bleek al heel spoedig, dat het een reclame was voor dit bekende waschmiddel, en wij willen hier gaarne erkennen, dat wij het een zeer geslaagde, geestige en origineele reclame vinden. Maar zij kan natuurlijk alleen worden toegepast bij helder-blauwe lucht zonder eenige bewolking, zooals wij Vrijdag hadden. De vliegenier, die dit kunststuk bewerkstelligde, vloog op zeer groote hoogte, en de letters bleven minu tenlang zichtbaar. Eerst langzaam en ge leidelijk vervaagden ze en bleven nog als kleine cirruswolkjes hangen. De agent van „Persil" is de firma M. A. Grunwald, alhier. WAARSCHUWING. In verband met een van het Centraal Archief en Inlichtingenbureau inzake Maatschappelijk Hulpbetoon voor Neder land te Amsterdam ontvangen waarschu wing teeen het aanbieden van kwitanties door „Huize Bethel", afdeeling gratis voedselverstrekking voor kinderen en ouden van dagen in Den Haag, verzoe ken B. en W. ons de volgende waarschu wing te willen publiceeren: „De laatste dagen worden weer kwi tanties gepresenteerd vanwege „Huize Bethel" in Den Haag, afdeeling gratis verstrekking van voedsel aan Ouden van Dagen. Meestal wordt bil' de aanbieding medegedeeld, dat ook het vorige jaar een bijdrage zou zijn ontvangen. Men heeft hier te doen met een zeer ongunstig bekend staande onderneming en zende dus deze kwitantie onbetaald terug." IN VERBAND MET DE AFSLUITING DER ZUIDERZEEWERKEN. Op onze foto-pagina komt een plaatje voor van den muur, die op het Haven plein zal verrijzen, in verband met boven genoemde afsluiting. De fotograaf, die waarschijnlijk niet al te best met de si tuatie op de hoogte is, heeft de aardigheid gehad daarbij hi het onderschrift mee te deelen dat deze zeewering wordt aange legd om met eventueel hooge water „af te leiden naar de Hoofdgracht". Onze lezers weten natuurlijk beter en begrij pen wel dat deze maar dient om eventueel boog water te keeren, zoodat het geen verrassingen brengt op de Hoofdgracht. Die fotografen ook! „MUSIS SACRUM". Wij hebben medegedeeld, dat de ten toonstelling van den „Noorder Kunst kring" tot en met Zondagavond is ge opend. pondenten aan het einde van ieder bericht „ongeluks" schrijft. TEGEN DE REGELS VAN VERKEER. HET Slachtoffer zlehllgheid. van eigen onvoor- De directie van „Musis Saonun" ver- Twee matrozen, die Donderdagmiddag van het vliegkamp „De Kooij" kramen, rtden achter elkaar, op den Rijksweg. zoekons te willen mededeelen, dat dien Een van hen wilde den ander passeeren en reed daarvoor, volgens de regels van het verkeer, links voorbij. Tot zoover ging dus alles goed en was de voorbijrij dende matroos nu niet te haastig geweest, dan was er niets gebeurd. Edoch, hij zwenkte weer te gauw naar het rijwielpad, met het gevolg, dat zijn achter hem aan komende Collega tegen ziin vehikel reed. waarvan een der wielen totaal verbogen werd. De man was genoodzaakt zijn kar retje op zijn schouder te leggen en naar huis te loopen. Of hem dit bevallen avond in de groote zaal wordt gedanst DE EERSTE BOTSING MET DEN NIEUWEN VLUCHTHEUVEL. Een lksljjter, wenende op het Tuin dorp, die gisterenmorgen met zijn paard en wagen op het Koningsplein reed, dacht waarschijnlijk niet aan de moderniseering van dit stadsgedeelte en reed dientenge volge tegen den vluchtheuvel op, die als een bescherming dient van den monu- men talen lantaarn. De .'luchtheuvel bleek daar beter tegen bestand dan de wagen van den melkslij- ter. Een van de melkbussen duikelde naar beneden en het kostbare vocht vloeide over de straat en herschiep het Konings plein in en plaats overvloeiende van melk zonder honig. Een andere bus kan telde on den wa<*en om en stortte even- haar inhoud over het plein. Tot overmaat van ramp was de broek riem van het paardentuig gebroken en vertoonde de knol neigingen er vandoor te gaan.Dit werd echter belet, zoodat een verdere "ramp voorkomen werd. NOG EEN PAARD DAT RARE NEIGINGEN VERTOONDE. De schillenophaler S. reed Dinsdag morgen met zijn bespanning op de Java straat, ter hoogte van de Balistraat, toen uit laatstgenoemde straat plotseling een doktersauto te Voorschijn schoot. Het paard, dat zich waarschijnlijk niet met deze moderne monsters kan vereenig'en, maakte een energieken zijsprong, met het noodlottig gevolg, dat het in de sloot te recht kwam, den wagen met zijn baas in het onheil meesleepend. Gelukkig werden er niet te veel „brok ken" gemaakt en kwam de baas ook heel uit de sloot, zoodat dit ongeluk ook nogal goed afliep, zooals een van onze corres- ORGELCONCERT. Wij herinneren nog aan het Kerkcon- cert op morgen- (Zondag)middag half vier, in de Nieuwe Kerk, Weststraat. Betreffende de optredende kunstenaars zijn er de gunstigste kritieken. den. 11 I andelssohool kribt er een lo kaal bij. de Comeniusschool twee, de school te lianadorp zal worden vei bou- 1 enz. De heer Sehoeffelenberger heeft een ir. terpellatie tcegezegd omtrent een adres- van den Alg. Bond van Overheidsperso neel. In dit adres wordt gevraagd de werk tijden van het gemeente-personeel te be korten men ziet hierin een middel tei bestrijding van de werkeloosheid. In df tweede plaats vroeg het adres pensione? ring van het gemeente-personeel op 5."- jarigen leeftijd met een toeslag on. h pensioen tot een zoodanig bedrag dat be de gelijk zijn aan het pensioen, waarop men op 65-jarigen leeftijd recht zou heb ben. B. en W. noch de Raad wenschten op dit schoone voorstel in te gaan; in de o\erwegingen van het College werd o. a. gezegd, dat verkorting der arbeidstijden niet in verband moet worden gebracht met eventueele werkeloosheid. Want dan zou, als de werkeloosheid groot was, bet aan- i3;jwj |"tal arbeidskrachten in de gemeente even- eens °root zijn met als gevolg een nog MEISJE DOOR AUTO OVERREDEN, kortere arbeidsduur, terwijl in tijden van j weinig of »een werkeloosheid het aantal onvoorzichtigheid te arbeidskrachten weder zou moeten wor den verminderd met als gevolg een ver lenging van het aantal arbeidsuren. En Aan eigen wijten. Donderdagavond om ongeveer half 7 passeerde de auto-ondernemer Mol de Kei zerstraat, in de richting van de Koning straat. De bestuurder reed met matigen gang en was reeds tweederde van de Kei zerstraat breedte gepasseerd, toen de jon gedame L„ met snelle vaart op haar rijwiel de Spoorstraat inreed. Het meisje kon niet stoppen en trachtte nog voor den auto langs te rijden. Dit was haar echter niet mogelijk en zii reed teoen den wagen op. Gelukkig wist de chauffeur bijna ooTpnblikkelijk te stoppen, waardoor een ernstig ongeluk voorkomen werd. Het rij wiel van het meisje werd vernield, doch zijzelf kwam er met een niet ernstige vleeschwond, aan een van haar beenen, af. Dom- den bestuurder van den auto werd het meisje naar het Marinehospitaal vervoerd, waar zij, na verbonden te zijn, zich naar haar woning in de Emmastraat kon begeven. MEISJE IN DE FABRIEKSGRACHT. Gisterenavond, om ongeveer 10 uur, waren twee meisjes op de Fabrieksgracht wat aan het rondrijden op haar fietsen. Een van de meisjes, de ongeveer 12-jarige D„ schrok van een voorbijrij denden jon gen en raakte daardoor de macht over haar. stuur kwijt, met gevolg, dat ze in de Fabrieksgracht terecht kwam. Een tweetal bewoners van die gracht, die het ongeluk zagen, wisten door oogen- blikkeliik ingrijpen ernstiger onheil te voorkomen en brachten zoowel de jonge dame als haar rijwiel op het droge. Door den secretaris binnengeleid, ver scheen de heer G. J. de Wit, 'het nieuwe raadslid, Dinsdagavond in de raadszaal. Hjj was het tegendeel van eenkennig, wilde voor de beëediging buiten om, naar de tafel van B. en W., doch werd terecht gewezen naar de binnenzijde van het hoefijzer, recht tegenover den voorzitter. De beëediging geschiedde temidden van het rumoer der plaatsnemende raadsle den en was afgeloopen voor iemand er erg in had. Toen mocht de heer De Wit gaan zitten; hij wuifde joviaal naar enkele supporters op de publieke tribune en dook toen weg achter den heer Biersteker. Deze zag zijn nieuwen en zeer tüdeliiken buurman eens aan met het air waarop de groote hond het kleine kameraadje beziet; hü berook en besnuffelde hem dit alles, geachte lezer, op te vatten als beeldspraak alstublieft! en zeide toen: - dag, me neer De Wit! Het erge voor den heer De Wit was, dat zijn andere buurman, de heer Woud was, een fractiegenoot des heeren Biersteker en dat tijdens de debatten beide fractiegenooten met elkander moes ten confereeren, waarbij de tusschenlig- gende (lees: -zittende) heer De Wit leelijk in de verdrukking kwam. Ook in ander opzicht bofte het nieuwe raadslid geens zins, want nadat met bekwamen spoed de halve agenda was afgewerkt, hegroef zich de Raad in de uiterst taaie, uiterst oninte ressante discussie van het afstap persgeld. Af en toe zag men den heer De Wit zich vermeien in de stukken, die voor hem lagen. Maar de heer Sehoeffelenberger. des heeren De Wit's geestelijke vader, dacht dezen avond bij zichzelven: Que diable allait-il faire dans cette galère? En even als 'alle andere leden-, negeerde ook hü den nieuweling. Wij stappen van dezen nieuweling, die weder uit de raadszaal verdwijnt, af, om over te stappen op het afstappersgeld. Want dat afstappersgeld was het, dat den Raad bijna den geheelen avond bezig hield. De lezer zal vragen: wat is toch afstappersgeld? En de definitie hiervan zou aldus kunnen luiden: Afstappersgeld felenberger, die deze kat de bel aanbond. Er werd een raadscommissie benoemd, die de huidige regeling zou herzien. Deze kon het evenwel niet eens worden en ten slotte hebben B. en W. nu zelf de zaak ter hand genomen. OM het nu maar in 't kort te zeggen: ae mléuwe regeling geeft een zoogenaamd uitgesteld pensioen, d.w.z. een pensioen op' 60-jarigen leeftijd, bovendien een weduwen- en weezenpensioen, en deze be dragen worden berekend naar het aantal diénst jaren van den functionaris. De thans verkregen regeling is heel wat voordeeliger voor de gemeentekas. En wat nu het afstappersgeld betreft, dat zou worden uitgekeerd, de eenige verandering welke de Raad maakte, bestond in de aanvaarding van een tweetal amendemen ten van den heer Van Dam. Het eerste, waardoor wordt voorkomen, dat een af getreden wethouder tegelijkertijd een schadevergoeding (afstappersgeld) en een pensioen kan krijgen, werd overgenomen door het College. De tweede verandering betrof eveneens een voorstel-van Dam en werd aangenomen met 13 tegen 8 stem men. Hierdoor kan een afgetreden wet houder niet worden gedwongen een be paalde betrekking te aanvaarden, zopals een gepensioneerd ambtenaar dat wel kan. Een derde voorstel-van Dam, om namelijk tot oprichting van een pensioen fonds over te gaan, werd aangehouden. B. en W. voelden er niet veel voor, om dat iedere aanwijzing hieromtrent ont breekt en men toch een bepaald bedrag jaarlijks hiervoor zou moeten reserveeren. Daar ook de eindstemming over het ontwerp is aangehouden, zal over dit laatste nog wel eens weer worden ge discussieerd. die pensioneering op 55-jarigen leeftijd is in strijd met de wet. Over dit alles heeft de heer Schoeffe- berger een interpellatie tcegezeed, die wjj in den nieuwen Raad te wachten hebben. Een voorstel van B. en W. om van de N.V. Houthandel v/h J. Oortgijsen Zoon een gedeelte der Fabrieksgracht over te nemen, werd door het College ingetrok ken, omdat deze N.V. de gemeente intus- schen heeft gedagvaard in verband met een hiermede samenhangende kwestie. De mededeeling van het College, dat het geen aanleiding vond inzake het niet naleven der overeenkomst met Gebr. Van Koningsbiuggen tusschenbeide te komen, gaf de heeren Van Gessel en Bogaard aanleiding tot eenige opmerkingen. Ge bleken is wel, akius de heer Van Gessel, dat de heeren Van Koningsbruggen vrij uit gaan. Jawel, aldus de beer Bogaard, maar ik heb mijn beschuldigingen niet maar uit de lucht gegrepen. Heeren, suste de Burgemeester, we zijn nu op den "me den weg. laten we nu al die kleine foutjes niet zwaar aanrekenen. Het is waar: zoo'n stuk of wat nieuwe autobussen haal ie niet maar even, als een nieuwe rol closetpapier, uit je voorraad kast Dit alles, wat wij hier met zooveel woor den hebben omschreven, was er in een recordtijd Dinsdagavond doorheen (be halve dan die wethouderspensioneering). De burgemeester verstaat zeer zeker de kunst snel af te werken. Maar het gaat soms wel eens wat èl te vlug, zóó, dat de Raad zelf dikwijls de kluts kwijt is. De lieer Eijlders deed vergeefsche pogingen om n"T over de mededeeling. dat B. en W. binnenkort met een plan voor de stich ting .van een slacht- en koelhuis zouden komen, te discussieeren. Er is hierom trent een lijvig rapport verschenen, door ons in uittreksel vermeld. Daaruit blijkt, dat er een meerderheid was in de Com missie, die op finantieele overwegingen tegen zoo'n slachthuis was, en een min derheid, die om hygiënische redenen dit wèl wenschte. Nu deelden B. en W. mede met een plan te zullen komen. Ja, maar, zei de "heer Eijlders, dat gaat zoo maar niet! De meerderheid wil er niets van weten! Die zat. Het eerste wat de Raad mij straks vraagt, zei de Burgemeester, is: wat kan ons dat zaak ie kosten? En daarvoor moet ik een plan met kostenberekening heb ben. Die zat óók! De heer Eijlders monperde en sputterde nog wat, maar de huraemeester zei bom!, afgeloopen, niet zeuren, afwachten, vol gend maal. We hebben .nog comité-verga dering ook. Er waren behalve dit alles, nog enkele ter visie gelegde antwoorden on vromen, waarvoor wij verwijzen naar het daar omtrent reeCs medegedeelde. r'REDiKEEURTErë DEN HELDER ZONDAG 28 JUN! 1931 Vcd. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat), 's Morgens 10.30 u., Ds. H.A. Enklaar Onderwerp: »De gewoonte» Ved. Herv. Gem. (Westerkerk, Westplein) Geen dienst 'leref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. P. Hekman, van Beilen Kerkdienst (Chr. Mil Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. P. Hekman 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5-30 u, Ds. de Jonge, van Kampen. Chr Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur Leesdienst Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10 uur, Weleerw. Heer W. F. ten Rouwelaar, proponent te Amsterdam. Donderdag 8 uur, Deutscher Verein. Schwester Chr. Glassinger Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. R.C.W.J.Hoek Leger des Heils. 's Morgens 7 uur, Bidstond, 's Morgens 10 u. Heiligingsamenkomst 's Mid. 3.30 u., Openluchtsamenkomst Julianapark 's Avonds 7.30 uur, Openbare samen komst, bloemenfeest. Oud-Katholieke Kerk fLangestraat 76). 's Morgens 10 u., Godsdienstoefening met preek Past. Th. Moleman. Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN* Ned. Herv. Gem. s' Morgen 9 u., Ds. E. R. Damsté In de zaal van den heer Swaerts, die door de vele bloemen op de tafels een feestelijk aansien had gekregen, namen de parochianen van hun pastoor afscheid. Bij het binnenkomen werd den herder een welkomstlied staande toegezongen en toen allen gezeten waren, sprak de heer A. v. d. Berg Gzn. namens parochianen en kerkbestuur den scheidende toe. „De parochianen vonden het niet goed, dat gij met stille trom zoudt vertrekken", zegt spr. „U heeft Zondag wel afscheid genomen van ons, maar wij niet van U. Hoewel het vertrek vermoed werd, was het tenslotte toch nog een verrassing maar dan geen blijde. Gaarne had men mijnheer pastoor nog wat in de nabijheid gehouden, zoodat hü de ontwikkeling van de parochie had kunnen blijven gade slaan. Men moest echter bukken voor de beslissing van hooger hand". Spr. geeft dan een terugblik op hetgeen pastoor voor de parochie deed. De schul denlast, die niet gering was, is tot een minimum teruggebracht. Dankbaar wordt herdacht de liefde van pastoor voor de kinderen en het godsdienstonderricht aan hen gegeven, zijn voorgaan in liefde en eenvoud; de liefde, blijdschap en vrede door den pastoor gebracht, in en buiten, de parochie, vrede ook met andersden kende broeders. Helder zal altijd, voor oogen blijven de priesterlijke figuur, waarin spr. zag het beeld van Hem, die den scheidende tot de priesterlijke waardigheid riep. De belofte Zondag gegeven, voor elkaar te bidden, zal de parochie nakomen, en met de gebeden heeft zij in de enveloppe, Stuart Chase „Mensc-hen en machines", j die spr. aanbiedt, een stoffelijk blijk van In de Leeszaal is thans dit interes- waardeering ingesloten, santé boeiende en nuttige boek. j Het nieuwe hoofd der r.-k. school, de Het schildert ons den ontzaglijken in-j heer N. Zwarthoed, krijgt nu verder de vloed, dien de machine in de laatste 150 leiding van den avond en leidt de spreek sters en sprekers met enkele woorden in. Hetgeen de heer Tromp, het vorige hoofd, vertellen wil, staat als „een woordje van een zéér goede bekende" op het programma geannonceerd. Beiden zijn ongeveer evenlang in Anna Paulow- na geweest, samen hebben zij het wel en wee van de parochie meegemaakt. In Ons £eeszaal~3(oekje. jaar op den mensch heeft uitgeoefend, ten goede en ten kwade. Soms gaat een huivering door ons: de machine neemt de gedaante van een monster aan, dat zijn temmer, den mensch, met vernietiging dreigt. Hij is de voortzetting van het vuur, dat de kiem der beschaving gelegd heeft, doch steeds bedwongen moet worden. Hü De nieuwe regeling zal vanaf 1 Januari j is als een schepsel met twee aangezich- 1929 gelden; de vroegere functionarissen blijven het pensioen genieten van de oude regeling. Ofschoon deze zaak de eenige was, die tot discussie en vrij langdurige ook, al sneed de Burgemeester tenslotte ver dere replieken af aanleiding gaf, was zij geenszins de belangrijkste. Daar was bijvoorbeeld het voorstel tot ten, het eene van een duivel, die den mensch geestelük en lichamelijk verderf en dood brengt, het andere van een engel, die de menschheid van haar armoede ver lossen kan. Als de menschheid echter de machine niet leert beheerschen, zal zij in den oorlog vernietigd worden. Die be- heersching is alleen mogelijk door diep gaande veranderingen in de maatschappij. Wij hopen, dat velen dit boek zullen lezen, opdat hun oogen zullen opengaan. C. noemt men een uitkeering ineens, om het verbetering van den Parallelweg dat den mogelijk te maken den afgetreden wet- lezer ongetwiifeld meer zal interesseeren. houder gedurende den eersten tijd waarin Het betreft hier het deel Sluisdükstraat— hü zü'n inkomen als zoodanig mist, de Torenstraat. Teneinde de jeugd af te liou- middelen te verschaffen om in zijn onder- dep van de bermen, die z.ii doorloopend houd te voorzien, zoolang hü eventueel vernielen, zal het trottoir worden doorge- nog geen nieuwen werkkring heeft kun- j trokken in aansluiting bü de bestaande nen vinden. Omtrent de wenschelijkheid j ombuiging. Verder was er het voorstel in- hiiiiiii-hoid van deze uitkeering waren zake de toiletten te Huisduinen. Door een of bilUlküeid van aeM Uu^emig verderregelhlR met de NV Zeebad Huisduinen Kantcor en Magazijnen ZWAANSTRAAT 2-4 Tel. interc. 124 en 462. er verschillende meeningen en waren er ook verschillende percentages genoemd. En daarover liepen Dinsdag avond de discussies. is het mogelijk gemaakt, dat de W.C.'s van die instelling, tegen betaling van een kleine vergoeding, zullen kunnen worden RUSSISCH VOLKSCOMMISSARIS OP DE VOLKENBONDSVERGADF.RING TE GENF.VE om de schitterende kwaliteiten met algemeene stemmen aangenomen. Die wethouderspênsionneering dateertgebruikt, en dit is vooral voor vrouwen reeds van ettelijke jaren terug. Ook toen K"'" gaf zii tot langdurige discussies in den Raad aanleiding. Eenerziids achtte men het billijk iemand, die een aantal laren het wethoudersschap heeft bekleed, eeni- Tot 1 Juli a.s. kunt U nog bestellen j tegen de navolgende lage zomerprijzen: van belang. Daartoe zullen automatische Wilhelmina- en Oranje Nassau anthraciet f 2.30 geldlnwerpers aan de sloten worden aan-1 Hollandsche Anthraciet, 2e soort gebracht. Huisduinen krijgt nu ook straatnamen, evenals Julianadorp. Er komt een Bad ge schadeloosstelling te geven, indien de huisétraat, een Strand boulevard, een H. politieke constellatie of andere omstan-W. Mesdagsraat zelfs, een Bembrandt- en digheden hem tot aftrede" d" an-|<?en Jozef Israe straat, een Paulus Potter-, derziids vreesde men voor- een ernstige een Willem Mansstraat, en een Jan bezwaring van het gemeentelijk budget. Steenstraat e.a. Een volledig schilders- De pensioenregeling"zooals die tenslotte kwartier dus. En, in Julianadorp krijgen werd vastgesteld zou inderdaad een van we het Loopuytoark, de Parkstraat en iaar tot iaar toenemenden uitgaafpost den Proeftuinweg. de Landbouw-, Klaver- vorderen van de gemeente. En dit ware en VIietstraat, alsmede de J. van der nog het ergste niet, maar men oordeelde Veerstraat. Wie had gedacht, dat nog het min of meer absurd, dat de gemeentezulke stratencomplexen in deze twee van verplicht zou zijn aan afgetreden wet hou-de moederstad gescheiden gedeelten onzer ders, ook al ziin zii nog betrekkelijk jong, uitgestrekte semeente zmiden ziJn te een levenslang pensioen te moeten uit-1vinden.-' keeren voor een wellicht korte werkzaam-1 Verder waren er verschillende onder heid. Het was indertijd de heer Schoef- wgszaken. die vermeld verdienen te wor- Wales Anthrac'et (gebroken) van de bekende Ie klas mijn „Great Mountain" Prima Wales Anthraciet Anthraciet IV Eierkolen Grove; geklopte of parel cokes Thuisbezorgd 10 ct. hooger. Onze anthraciet wordt zorgvuldig ge zeefd en gesorteerd, dus volkomen gruis- en steenvnj afgeleverd. Voor Centrale Verwarming leveren wij met succes BRECHCOKES, alleen van eerste klas mijnen. Aanbevelend. groote dankbaarheid wil spr. alles her denken wat door hem, die van geen half werk hield, tot staïid kwam, zelf sober levend, wist pastoor, zonder gebedel en dankbaar voor elke gave, de schuldenlast te verminderen. Spr. memoreert vervolgens de groote liefde, waarmee pastoor hen die in nood of droefheid verkeerden, tegemoet kwam, De zieken hadden altijd een ruime plaats in zijn hart, hoeveel reizen zou hü wel gemaakt hebben naar de ziekenhuizen in Alkmaar en Den Helder om ziin kranke parochianen te bezoeken? Het zilveren priesterfeest, een feest dat in de parochie zün weergave niet heeft gevonden, het ontstaan van de parochie te Breezand, de groei van de school, brengt spr. in herinnering. Een luid ge juich barst los als hü eindigt met: „Ver geet ons niet; wij zullen ook U niet ver geten .God zegene U en ons". Mej. M. Kroon dankt namens de meis jescongregatie, haar scheidenden direc teur en biedt hem een congregatiemedail le met ketting aan. De heer Van Leeuwen brengt dank voor de moeite en opofferingen die pas toor zich heeft getroost voor de jongens congregatie en overhandigt als aanden ken een bureaulamp. De heer Alb. Komen spreekt voor het 2.90 zangkoor, de hulp bü hoogmis en lof en 1.40 j dankt voor het mooie voorbeeld van een- 1.20 V0ll<J pn verheven waardigheid door mijn- 7 heer pastoor gegeven. Met den wensch, dat deze van zü'n rüke priestergaven nog in lengte van dagen in ruimen kring moge meedeelen, biedt hü namens hel koor een schilderij aan. De heer Zwarthoed voert het woord voor de kinderen. Hoe spytig zij het vin den, dat pastoor weggaat, ligt wel opge sloten in de vraag die zii hun meester deden: „Is daar niets aan te doen?" Het is jammer, dat het door hen bestel de cadeau nog niet aangekomen is en dus 2.00 3.50 3.20

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 9