INVOERING VAN VISSER's JAM PO eents reepen OPZIENBARENDE REDEVOERINGEN VAN LITWINOF, KONEJN's Vleeschwaren DE HELD VAN HALMAHEIRA. EISCHT OOK U DIT MERK. GEMENGD NIEUWS. Bij een brand dood gevallen. SPOORSTRAAT 122 De brand te Parijs. De hitte in de Vereenigde Staten. De ontvoerde Hiltrud Breil te Parijs gevonden. &n waarborg \wr de kwaliteit is steeds het merk Iets over belastingen. RUSSISCH VOLKSCOMMISSARIS, OP DE VOLKENBONDSVERGADERING TE GENÈVE om de schitterende kwaliteiten met aigamoono stemmen aangenomen. boven den Oceaan toen zij zich genoopt zagen terug te keeren. Het toestel, waarvan Post en Gatty zich op hun reis om de wereld bediend hebben en dat ongetwijfeld door zijn goede hoe danigheden veel tot hun succes heelt bij gedragen, is een Lockhead Vega, een eeR- dekker voorzien van een 450 P.K. „Wasp een motor niet luchtkoeling, dot zonder overbelasting of andere speciale maat regelen tot vluchten van 2000 mijl in staat is. De kwaliteit van toestellen en motoren is tegenwoordig van dien aard, dat dergelijke vluchten over zee en over moeilijk terrein met een haast volkomen veiligheid ondernomen kunnen worden, zooals thans ook weer met de vlucht van Post en Gatty gebleken is. Geweldige geestdrift bij aankomst. De menigte, die op het vilegveld Roose- velt verzameld, was, was Woensdag groo- ter dan zij ooit geweest is. Alle beschik bare agenten waren opgecommandeerd om de orde te handhaven. De politie sloot dan ook dadelijk een cordon om de vlie gers, die in een auto gezet werden en zoo van het veld reden. Er waren maatregelen getroffen om hen in een naburige loods Binnenland. Donderdagmiddag omstreeks kwart over drie is, door onbekende oorzaak, brand, uitgebroken op de derde verdieping van een logement van Gastenaar aan de Dam steeg No. 5 te Rotterdam. Het vuur heeft zich uitgebreid over de tweede, derde en zolderverdieDing. Op die verdiepingen waren de kamera door houten en karton nen schotten ingedeeld tot kleine loge- mentsverblijven, zoodat de vlammen gre tig voedsel vonden. Kort nadat de brand was ontdekt, sloeg het vuur naar buiten en stond ook het dak in vlam^"" In het logement bevonden zich vier gasten, twee daarvan zijn nog, voor de brandweer aanwezig was, aan de zijde van de Damstraat naar buitengeklomnien. Burgers hebben getracht op de Kaas markt de ladders van een daarstaanden glazenwasscher te krijgen, anderen heb ben van een sleeperswagen in de buurt te ontvangen, maar de menigte dreigde in een zeil genomen, en dat onder de ramen te breken, zoodat men eerst een eindje uitgespannen gehouden. Daarna beduidde omreed, in de hoop, dat de menigte zou men den mannen naar beneden te sprin- denken, dat Post en Gatty hun hotel had- gen, en de 39-jarige A. van der Meer, die den opgezocht en zou wegtrekken. Toen inmiddels een verdieping lager was ge- men later, nadat de menigte geslonken klommen, is in bet zeil gesprongen. De was, terugkeerde, verspreidde dit nieuw- andere man, de 52-jarige A. Vromen, is tje zich echter zoo snel, dat de menigte in vlak achter den ander aan gesprongen, en een ommezien teruggekeerd was. Er zat ten gevolge daarvan kwam hij juist naast toen niets anders op dan de vliegers naar het zeil terecht. Zijn schedel was gebro- de stad te brengen. j ken, terwijl ook zijn beenen gebroken wa- Het toestel maakte een uitstekende lan- ren. De man was op slag dood. ding, maar toen men Post, die het be- Van der Meer is door den geneeskundi- bestuurd had, beduidde op te staan, drong gen dienst naar het ziekenhuis aan den het nauwelijks tot hem door, dat de zware j Coolsingel vervoerd, waar zijn beide han- taak was volbracht. Ook bleek hij stok- den, die brandwonden hadden gekregen, doof te zijn van het geraas van den motor, zijn verbonden. Daarna kon hij weer huis- Toen tot hem doordrong, dat de reis ten waarts gaan. einde was, grijnsde en zei alleen maar be- Inmiddels was de brandweer begonnen hoefte te hebben aan rust en slaap. Gatty het vuur met zes stralen te bestrijden, verkeerde in betere conditie, maar het Manschappen van de afdeeling brand- was hem toch ook aan te zien, dat hij rust bluschmiddelen hebben tijdens het blus- en slaap behoefde. schingswerk de twee andere logeergasten De snelheid van de reis heeft de New langs de achterzijde aan de Moriaanstraat Yorksche ambtenaren ten stadlmize zoo weten te brengen. De tweede, derde en overvallen, dat zjj niet de minste toebe- zolderverdieping zijn geheel uitgebrand, reidsel envoor een officieele ontvangst Tegen half vijf is men met de nablus- reidselen voor een officieele ontvangst sching begonnen, VLIEGTUIGONGELUK OP HET BODENMEER. Woensdagavond is op het Bodenmeer door een plotseling opstekenden storm, welke aan een onweer voorafging, het Junkers-vliegtuïg D 963, een oud model, hetwelk door de Duitsche Versuchsanstalt fiir Luftfarht te Berlijn was gecharterd, vlak Bij de haven van Manzell omgesla gen en geheel vernield. De bemanning van drie leden is door een motorboot van de werf van de Dornierfabrieken gered. Men was bijna met de metereologische en hydro-mechanische opmetingen gereed, welke een belangrijk resultaat zouden op leveren. Het vliegtuig, dat een met dry vers uitgerust landvliegtuig was, had be- langryke instrumenten ana boord, die waarschijnlijk verloren zijn. Het vliegtuig ligt thans 10 M. van den kant op den bodem van het meer. TWEE FRANSCHE MILITAIRE VLIEGTUIGEN NEERGESTORT. Wederom heeft de Fransche militaire luchtvaart twee ernstige verliezen te boe ken. Te Bourg raakte een vliegtuig in de lucht in brand en stortte brandend naar beneden. De piloot werd geheel verkoold naast zijn toestel gevonden. Te Lyon stortte eveneens een vliegtuig brandend omlaag, waarbij de vlieger eveneens om het leven kwam. steeds aflevering uit koelcel. TELEFOON 339 TWEE HUIZEN AFGEBRAND. Te Herkenbosch. Woensdag brak door onbekende oor zaak brand uit in de woning van den heer Hermans te Herkenbosch. In eenige minuten stond de heele woning in lichte laaie en brandde afb. Van hier uit sloeg het vuur over op de woning van den heer Biermans, die eveneens zoo goed als geheel door het vuur werd vernield. Ook een schuur, gevuld mét hooi, stroo en graan, werd in de asch gelegd. De inboe del ging grootendeels verloren. Verzeke ring dekt de schade. BOERDERIJ AFGEBRAND. Donderdagmiddag om half vijf ge raakte de boerderij van de gebr. v. d. Ark te Muntendam (tusschen Klappen) in den brand. De boerderij was binnen enkele uren afgebrand. Niets kon wórden gered. De brand is in de schuur ontstaan, waarin veel hooi en strooi was geborgen. De juiste oorzaak is echter niet bekend, verzekering dekt de schade. DOOR EEN AUTO OVERREDEN W oi i.sdagavond half-tien is een 4-jarig meisje op den Graafscheweg bij den Bosch door een auto gegrepen en gedood. Het kind was bang geworden voor een geit en liep achterwaarts den weg op. ERNSTIGE VECHTPARTIJ TE AMSTERDAM. Woensdagnacht even voor 2 uur kre gen een zeeman en een bewoner van de Bethaniestraat te Amsterdam ruzie, waar schijnlijk over de vrouw van laatstbe doelde. De zeeman greep zijn mes en Lraclit zün tegenstander daarmee eenige steken in den rug toe. Het gevecht had plaats op den achterburgwal. De gewonde verd naar het Binnengasthuis verveeld eri daar ter verpleging opgenomen I> zeeman is opgesloten. Buitenland. De oorzaak blijft in het duister. Het onderzoek van de verdeelkast der electrische geleiding in het verbrande paviljoen van de koloniale tentoonstel ling heeft het getuigenis van den nacht waker bevestigd. Alle vier handvatto waren neergehaald. De stroom was du afgesloten. De loodverzekeringen waren gesmolten, maar dit moet aan de hitte van den brand geweten worden. De hooldin- genieur der Parijsche electriciteitswer- ken heeft dan ook verklaard, dat electnci- teit met den brand niets te maken neeit Scheid Vastgesteld is nog, dat de vertmme door een rooster met de buitenlucht in verbinding was, waardoor de mogelijk heid bestaat, dat de brand daar doorheen van buiten af is gesticht. Maar van meer een mogelïJÖietó kan hier niet «e- 31pÏTeSSir heeft nn hel terrein, waar het Nederlandscb paviljoen stend, ter opruiming vrijgelaten. Daarmede is terstond een begin gemaakt De Parjjsche gemeenteraad heeft het bericht over den bouw van een nieuw ge bouw met applaus ontvangen. De bezwaren van het Batavi- aansch Genootschap. Een uitvoerig Aneta-telegram uit Ba tavia meldt nog eens in bijzonderheden de bezwaren van het Bataviaansch Genoot schap voor Kunsten en Wetenschappen tegen de wijze waarop het meent, dat zijn inzendingen te Parijs zijn behandeld. De voorwaarde was o.m. gesteld van een verzekering tot een bedrag van 100.000, als bijzondere verzekering, af gezien van de algemeene tentoonstellings verzekering en van de schatten uit het Indische museum in een safe. Reeds bijna 800 slachtoffers. De hittegolf heeft zich langzamerhand over de geheele Vereenigde Staten uitge breid en een schier ondragelijke tempera tuur verwekt, die nog eiken dag niéuwe slachtoffers maakt. Alleen uit Dakota en uit het westen van Minnesota wordt een koele temperatuur gemeld. In deze staten waait een verkoelende wind en zijn regens gevallen. Uit het geheele land worden nieuwe sterfgevallen gemeld tengevolge van de hitte. Voorzoover valt na te gaan moet het aantal slachtoffers thans reeds 766 bedra gen. Dinsdag stierven er in de New York sche binnenstad tengevolge van de hitte 7 menschen, te Cleveland 6, te Winona in 48 uur tyds 15 personen. Te Detroit moes ten 250 personen van het personeel van de Ford-fabrieken voor zonnesteek be handeld worden. Te Chicago steeg de temperatuur tot 101 graden. De hitte strekt zich uit tot ver in Canada, waar uit Hudson in den staat Ontario een tempera*- tuur van 106 graden wordt gemeld. Meer dan 1000 slachtoffers van de hitte in de Ver. Staten. De hitte heeft tot nu toe in de Ver. Staten meer dan 1000 slachtoffers ge- eischt. Haar ontvoerders in hechtenis genomen. In het begin van Juni hebben wij mel ding gemaakt van de ontvoering van de 16-jarige Hiltrud Breil naar Parijs do°r baron von Hodenberg, haar verloofde én zijn moeder. Het is de Parijsche recherche gelukt deze personen aan het station Quai d'Orsay te arresteeren, daar een bevel tot hun aanhouding was uitgevaardigd door den ambtenaar van het O. M. dr. Frey. Het gezelschap had een bewogen reis achter den rug, toen het te Parijs aan kwam. Uit vrees voor de politie was ba rones von Hodenberg met Hiltrud en haar zoon naar Lissabon gereisd en vandaar naar Funohal op Madeira, waar een vriend van de barones groote bezittingen heeft. Toen hun ook hier de grond te warm on der de voeten werd, zond de vriend hen weg, nadat hij hen van valsche passen had voorzien. Bij hun terugkeer te Pari is werden de barones en haar zoon in hechtenis geno men, aan Hiltrud Breil werd een onder komen verschaft. Dr. Frey heeft onmiddellijk stappen gedaan oiii uitlevering te verkrijgen in het bijzonder om liet meisje naar huis te doen terugkeeren. Het is evenwel zeer de vraag of naar aanleiding van liet den Ho- denbergs ten laste gelegde, uitlevering zal plaats vinden, daar die slechts volgen kan als Hiltrud Breil de barones en haar zoon als degenen die haar eer hebben aange tast aanwijst. En dit is nauwelijks te ver wachten. EEN INSECTENZWERM BOVEN HET BOKSSTADION TE CLEVELAND. Woensdagavond liet zich boven het stadion te Cleveland, waar gisterenavond de groote bokswedstrijd om het wereld kampioenschap zwaargewicht tusschen Young Stribling en Max Schmeding zou worden gebokst, een reusachtige zwerm groote gevleugelde insecten neer, die in den Amerikaanschen volksmond „Cana- deesche soldaten" genoemd worden en die in de zomermaanden aan de oevers van het Erie-meer zeer veel voorkomen. Het geheele stadion werd ermee bedekt en zag zwart van de insecten. In eenige minuten tyds lagen de doode insecten drie meter hoog in den boksring. Arbei ders en monteurs, die juist bezig waren met de installatie van de schijnwerpers, die gebruikt zullen worden, konden slechts met moeite in veiligheid komen. Het geheele stadion wordt van de dieren gezuiverd. DE TWAALFDE VLAAMSCHE IJZERBEDEVAART. Een groot succes verwacht. De storing der jongste Vlaamsche doodenhulde aan den Ijzer door fascis tische vliegers, deel uitmakende van het bestuur der Union des Fraternelles régi- mentaires, blijkt op de Vlaamsche bevol king als een prikkel te werken om het succes der twaalfde Ijzerbedevaart, welke op 23 Augustus a.s. wordt gehouden, nog grooter te maken dan het ooit te voren is geweest. Biykens een mededeeling van het organiseerend comité zjjn thans reeds 32 extra treinen door bedevaarders uit de vijf Vlaamsche provinciën besteld. In Oost- en West-Vlaanderen worden dien dag door de Nationale Maatschappij voor Buurtspoorwegen ook nog 25 extra trams ingelegd, terwijl tevens honderden .toerauto's en autobussen worden ver wacht. Strenge maatregelen zullen worden ge troffen ten einde een nieuwe storing der Vlaamsche doodenhulde te Diksmuiden te voorkomen. IN DE VAL. Een dame te Mannheim, die verhuizen moest, vond, zooals gewoonlijk, verschil lende dingen., die zü wel weg wilde doen en dus plaatste zü een advertentie. Des anderen daags kreeg zij reeds da delijk bezoek van een dame met een lieer, die aan het loven en bieden gaan. Maar de dame is nog niet tevreden, wil nog meer dingen zien, nog eens in de andere kamer snuffelen en dus moest mijnheer maar een oogenblik alleen achterblijven. Ten leste werd men het eens; het echt paar wilde verschillende dingen koopen en thuisbezorgd hebben. Nauwelijks waren zij weg of men ont dekte, dat er een dure, splinternieuwe reisdeken verdwenen was. De hulp van een nolitieman werd ingdVoepen, maar er viel niet veel te doen, temeer daar het op gegeven adres valsch bleek te zijn. Nu kwam de gehuwde dochter van de verhuizende dame op een goede gedachte; deze dieven maken daarvan een gewoonte, redeneerde zij, en dus zal ik een adver tentie olaatsen en daarin allerlei begee- renswaardige dingen te koop aanbieden, te zien des middags tusschen een en twee ftvSe I. bezMiticen. Meteen werd stiekem de politie opgebeW en og voordat de koop gesloten was kwamen tvee agenten uinn-enstappen, due de edeie kr ~-<3 naar het bureau meenamen. De reisdeken werd teruggevonden en nog tal van andere min of meer kostbare voor verpen van diefstal afkomstig. AFTREK VAN SCHULDEN VOOR DE VERMOG ENSBEL ASTING. De totale waarde der bezittingen wordt, aldus art. 8 der wet, ter berekening van het zuiver vermogen verminderd niet de contante waarde van de schulden ten laste van den belastingplichtige. Alle op 1 Mei bestaande schulden kun nen in aftrek gebracht worden. Er zal sprake zijn van een schatting der con tante waarde, wanneer een schuldvorde ring op tijd moet worden geschat, waar voor geen of een abnormaal hooge of lage rente verschuldigd is. Immers, als een schuldvordering niet op tijd is, derhalve dadelijk opvorderbaar, dan zal, indien de debiteur solvabel is, haar contante waar de noodzakelijkerwijze gelijk zijn aan het nominaal bedrag, onverschillig of zij ren- tegevend is of niet. Alleen bij genoemde schuldvorderingen op tyd is er verschil, maar in dit geval is het ook rationeel de schuld voor hare contante waarde in min dering te brengen, omdat zij dan op het vermogen een zwaarderen of lichteren druk legt. By de bepaling van de con tante waarde zal men voorts (H. R., Be slissing 31616) geen rekening mogen hou den met de gegoedheid van den schul denaar. Een werkgever, die by de met zijn per soneel gesloten arbeidsovereenkomsten pensioenverplichtingen op zich heeft ge nomen, kan de contante waarde dier ver plichtingen in aftrek brengen. Het be treffen hier immers op geld waardeer bare verplichtingen en dus schulden, al zijn zy dan ook niet dadelyk opeischbaar en al staat het bedrag dat later uitbetaald zal moeten worden ook niet vast. (Beslis sing 4100). Omtrent de vraag, of de belasting plichtige, die zich borg stelde ook vóór dat hij terzake is aangesproken van de op zich genomen verplichting in zyn aangifte mag doen blijken, luidt de heer- schende meening dat zulks niet eerder geoorloofd is, voor hij inderdaad word! aangesproken. Ten aanzien van den aftrek van belas tingschulden stelt de H. R. zich tegen woordig op het standpunt dat de schuld uit de wet geboren wordt. Als gevolg hiervan kan men op 1 Mei 1931 bij zyn aangifte de grond- en personeele belas ting van het belastingjaar 1931 in aftrek brengen. Ook al heeft men dan zyn aan slagbiljet nog niet thuis. Uiteraard kun nen ook grond- en personeele belasting van het jaar 1980 en vroeger in minde ring gebracht worden, wanneer deze op 1 Mei 1931 nog niet betaald mochten zyn. Geen aftrek is evenwel toegestaan van de verschuldigd wordende inkomsten en vermogensbelasting 1931/'32, omdat de toestand by den aanvang van het belas tingjaar in aanmerking komt als grond slag voor deze heffingen en op dat tyd- stip ook eerst deze belastingschulden ge boren worden. (H. R. Beslissing 3895). Wel kan men natuurlijk op 1 Mei 1931 aftrekken de dan nog verschuldigde in komsten- en vermogensbelasting van de jaren 1930/'31 en vroeger. Is men nagevorderd, dan moeten die navorderingsaanslagen gerekend worden verschuldigd te zyn sedert den eersten Mei van het belastingjaar, waarover zy loopen. Deze belastingschulden kunnen dus ook tot het op 1 Mei van het belas tingjaar van aangifte onbetaalde bedrag in aftrek komen. Heeft men tegen een aanslag gerecla meerd en is het bezwaarschrift op 1 Mei nog niet afgedaan, dan m0et va paling van de hoegrootheid der kV. be" ken schuld rekening gehouden P tr.ek" met de gronden waarop die aan^rden de betwisting rusten. (H. R K?* en 3409). K08lissmg Nog vinde hier een plaats de uitspraak van den H. R. inzake de verplichting tot uitkeering van een legaat. Heeft iemand. aIt!!8 <te, cassatierechter in Beslissing 3676, een legaat aanvaard onder de ver plichting om dit binnen een bepaalden tyd met de gekweekte rente uit te kee ren, dan moet hy eenerzyds de waarde van hetgeen hy heeft verkregen onder Ha„u V" zijn vermogen opnemen, doch vormt anderzijds de op het legaat rustende last een schuld waarvan de con- eehrnon? 'V ,min<lering mag worden ftreeka !s er niemand die recht- van de legataris de voldoening vorderen. ™stende verplichting kan bruik<,r if!h,illd<;n ten. ,aste van vruchtge- Voor zooveV H ^estie vr^ ingewikkeld. van den inter *betaling van een schuld, mfrente Vii.fr Rener schuld of van een vnifiitoAh -ilast verbonden is aan een viih h [gebruik van bpnaaldp 7ilrpn zal van schulden ten lUiTvan eef vS mogen in vruchtgebruik slechts smul-e kunnen zyn, indiem er is een vruchtge bruik van een geheel vermogen of van een evenredig gedeelte van een ver mogen. Ten laste van den vruchtgebrui ker komt slechts de rente van de schul den; wil hy de hoofdsom voorschieten, dan krygt hy die by het einde van het vruchtgebruik zonder rentevergoeding terug (art. 845 B. W.); wil hy den blooten eigenaar de hoofdsom der schulden niet voorschieten, doch wil of moet de bloote eigenaar niettemin tot aflossing over gaan, dan geeft weer art. 845 B. W. een regeling die tot resultaat heeft dat des vruchtgebruikers inkomen vermindert met de renten der schuld. Uit dit alles volgt, dat voor de vermogenbelasting rekening gehouden moet worden met de verplichting van den vruchtgebruiker, om, voor den duur van het vruchtgebruik, te dragen de rente van schulden van den blooten eigenaar of van een bedrag door den blooten eigenaqr tot aflossing van schulden besteed. Deze verplichting tot het dragen van rente, gekapitaliseerd in verband met den vermoedelyken duur van het vruchtgebruik, is voor den vruchtgebruiker een schuld (in het aan giftebiljet af te trekken by vraag 29 let ter b, no. 2), terwijl zy voor den blooten eigenaar een vermogens bestanddeel vormt (aan te geven bij vraag 27 letter z). Bij het kapitaliseeren kan rekening ge houden worden met de werkelijke rente en vermoedelijke duur van het vruchtge bruik; er behoeft m.a.w. geen gebruik gemaakt te worden van de tabellen van art. 47 der successiewet. De bezittingen geeft de vruchtgebruiker overigens aan (hij vragen 27 en 28) alsof er geen schul den waren, de schulden geeft de bloote eigenaar aan alsof er geen vruchtgebruik was. De bloote eigenaar kan echter een voudiger handelen, indien hij het door den vruchtgebruiker af te trekken bedrag niet aangeeft bij vraag 27 letter z, doch in plaats daarvan het bedrag in minde ring brengt op het bij vraag 29 af te trekken volle bedrag der schuld. Hij trekt dan bij de schulden af het volle bedrag daarvan verminderd met hetgeen de vruchtgebruiker mag aftrekken, evenals het by de vragen 27 en 28 aangeeft de volle waarde der bezittingen verminderd met hetgeen de vruchtgebruiker moet aangeven. Voorts bepaalt art. 8 dat wettelijk ver schuldigde lijfrenten, pensioenen, altijd durende renten, verschuldigde verstrek kingen van levensonderhoud e.d. in min dering worden gebracht voor het kapi taalsbedrag berekend overeenkomstig de successiewet. Geldt voor den genieter de gekapitaliseerde waarde van een lijfrente enz. als een vermogensbestanddeel, voor dengene die het moet uitkeeren vormt het een schuld. Tenslotte houdt de wet in, dat niet als schuld in aanmerking komen de last van wettelijk vruchtgebruik (de volle waarde hiervan wordt immers bij de minderjari gen belast), alsmede de verschuldigde periodieke uitkeeringen en verstrekkin gen, rechtstreeks uit het familierecht voortvloeiende (alimentatieuitkeeringen bijv.). Verder mogen niet in aftrek komen premiën voor levensverzekering of pen sioen, onverschuldigde uitkeeringen, uitgaven voor onderhoud en opvoeding van minderjarige kinderen en lijfrenten en andere periodieke uitkeeringen aan minderjarige kinderen toegekend. MARINE-SCHIJNEPOS IN VELE ZANGEN door JEEPEE. Voorrede. Hij was een groote Held. (Wij allen waren helden, Maar nimmer was 't mijn doel om eigen lof te melden, Wie d' eigen loftrompet in het publiek laat klinken, Zal daardoor in de neus eens hoorders zeer gaan stinken! Ik wil dus slechts den roem van Alb den Held verkonden, En niet verklappen dat ook wij het heldenvak ver- r, u stonden!) De Held was Hajee Allcbert van Ekenstein gehceten Een naam die door z'n shipmates nooit of nimmer wordt vergetenl Hij diende met ons allen op de Bali, lang geleden, Toen wij met sloepslood en sextant klip, steen en rif bestreden, Dan wel, met hulpe van Leblanc, de zee belooden gingen Om heel tot op den bodem van de waat'ren door te dringen In dienst van P. T. T. Toch was hij niet voldaan, En wenschte aldoor grooter heldendaden te begaan! Het Looien Ridder van Atjéh had hij al lang gekregen, Maar daaraan was den grooten Held niet bijster veel gelegen: V eel grooter dapperheden wou hij, als het kon, vol voeren, Hij snakte, als een krijgs-athleet, slechts naar parforce- toeren Toen kwam de Bali, juist van pas, ter ree Ternate binnen, Alwaar op Halmaheira net een opstand zou beginnen. Heer Alb had toen het groot geluk te worden aange- s r~\ wezen (Daartoe aan Quorst, de Resident, speciaallijk aan- n„, j geprezen!) Urn dat oproer aan d' overkant maar even te gaan stelpen, En d' oproerkraaiers daarna vlug in het gevang te helpen! Dat was een kolfje naar zijn hand! Vlug maakt de Held zich klaar. Maar ziet na zoowat drie kwartier kwam d' order „zeilen maar!" Daar is op Halmaheira van zijn krijgsdaan niet gekomen, Wijl achteraf de Resident een ander heeft genomen! Zie, dat noem ik nu pech! Ja, 'k noem het onrecht vaardig Het Toeval zegt men doof en blind, en daardoor zoo onaardig: Dat 's alles goed en wel, maar toch wil ik probeeren Uit zuiver mee- en rechtsgevoel do. zaak te redresseeren: Want aan een groot en dapper held is men respect verschuldigd, Hij wordt, na zoo en zooveel jaar, periodiek gehuldigd! Dan schrijft men hevig in de krant, dan sticht men een commissie, Voor 't geven vin een „stoflijk blijk" vraagt men den man permissie, '.n dan, na afloop van het feest, is alleman tevreden, Het stokpaard: huldigingsmanie da's weer eens knap bereden! Welnu, t is ïkstig jaar geleên dat onze Held mocht mocht hopen Om daar op Halmaheira 't recht op huldiging te koopen; Dat heelt de Resident gemeend te moeten revoceeren. En daarom zoude Alleb thans een huldiging ont- beren?? Neen.., zeg ik, driewerf neen!! Ik zal u gaan beschrijven it groote daden Alb de Held daar zou zijn gaan bedrijven, Als Doktor Quorst, de Resident, had voet bij stuk gchou-en, En hem de demping van die prang had durven toe vertrouwen! Dan zult Gij voor de oogen zien, wat groote helden feiten Voor 't geven van den toenaam „held" aan zóó een krijger pleiten' Ja; na het lezen van dit lied kan niets U verontschuldigen, Als Gij niet oogenblikkelijk den Ridder Alb gaat hul digen! DE HELD VAN HALMAHEIRA. (Naar een Moluksche sage.) I. Wie zich als ik vandaag van dichtvuur voelt bezeten, Als deed een hittegolf hem borst en rugge zweeten, Terwijl van 't paerlend hoofd, door hairen nauw gedekt, Het zilten vocht hem staag in beide oogen lekt: Die grijpt terstond zijn lier te lange reeds ver geten! En volgt gedwee den roep die hem naar 't rijmwoord trekt! Hij rijmelt woord aan woord en zin aan lange zinnen, Kiest zich een onderwerp, om daarmee te beginnen, Dat zich geschikt en vlug door hem berijmen laat, (Wel wetend dat daarmee de dichtkunst valbof staat!) En draait een lierzang af op smart, hoop, haat of minnen, Die dwarsweg door de ziel van eiken luistTaar gaat. Ik voel dien drang in mij, om wcord aan woord te rijgen. Om in het lauwe bad der „poëzie" te zijgen Ie zingen tot mijn lier of asem! mij begeeft, Aemechtig mij de tong aan het verhemelt kleeft, En ik in t einde wel gedwongen ben te zwijgen Als mij het dichtervuur in d' eigen boezem sneeft! O gij, die naar mijn zang in somber zwijgen luistert, Die woorden van kritiek luid schreeuwt of zachtkcns <~>r i fluistert, Ofwel goedgunstig knikt bij 't hooren naar mijn stem: erduiveld, dat valt mee, verdraaid, die lapt het hem.. Ik voel mij als een slaaf, aan d'cigcti lier gekluisterd Als ooit eens Reinaarts poot in 's jagers felle klem! En om mijn ziele van dien dichtdrang te bevrijden Zing ik dien grooten held van lang vervlogen tijden, Wiens roem niet sterven zal aan 't Ternataansche strand, De reus, die lang gelêen in Halmaheira's land Met ijz'ren wil en hand het oproer ging bestrijden, De drake des verraads deed bijten in het zand!.... Op dan, mijn Pegasus, en klapwiek met uw vlerken, Voer mij dan, met mijn lier, naar verre tropenzwerken, Waaronder, lang geleên, ik Jeepee, heb geleefd Waar men nog algemeen voor Alb den Krijgsheld beeft, Ook sinds hij, jaren lang, niks meer van zich laat merken, Nu hij uitsluitend nog langs Neêrland's waat'ren zweeft! In de hooge koningszale zetelde Ternate's Vorst Aan zijn rechter, ietwat lager, zag men tronen Dr. Quorst Heel dc Rijksraad was aanwezig, Prins, Majoor en Kap'ten Laoet: Zelden hadden de pradjoerits a) zooveel deftigheid aanschouwd Kap'ten Laoet droeg vier strepen als Ternate's Admiraal, Goudgekraagd was Prince Major als der krijgsmacht Generaal, Wit gebroekt met staatsiedegen was Heer Quorst de Resident, En zwart laken droeg de Koning, die de etiquette kent. De sjako s van s Vorsten lijfwacht, hooggepluimd en eeuwen oud, Der sergeanten mouwversiering, thans vrij vuil niaar ma vroeger goud, Deden ieder voor zichzelf en gezamenlijk hun best Om de glorie te verhoogen van den Rijksraad van 't gewest! Uit het oude fort Oranje, daar der troepen langsi's *ijn» Was in 's Vorsten Raad verschenen der soldaten Kapitein. Forsch van lijve, hoog van moede, fier van blik en heet van bloed Stond hij, leunend op zijn slagzwaard als een edel krijger doet! Naast hem stond de dap'pre zeeman van de stengah Kompenie 5)< Die 't bevel voert op de Zeemeeuw, 'n echte zeehe d, wis er diie, Die de riffen en gevaren van heel de Molukken kent, Als hij gaat inspectie-varen met den toewan resident. Alles zwijgt. Men hoort het gonzen van de vliegen in de zaal, Die zich in het minst niet storen aan de vorstelijke praal! Door de vele open ramen dringt een onbestemd geraas 't Stemgeluid der Ternataansche Jan en Piet en Hein en Klaas! Heel de kampong is verzameld op het voorplein van 't kast-el, Alleman vraagt: khabar apa8)?, dreigt er soesah') of krakeel? Iedereen doet duizend vragen, maar 't is zeker en gewis, Dat er iets wat: dat weet niemand! aan Ternate's knikker is! (Wordt vervolgd.) beteekent: hoeft niet. J) Kapitein ter Zee. politiesoldaten. kazernes. Gouvcrnements, oolj wel Civiele Marine. welk nieuws? 7) moeilijkheid, bezwaar.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 2