VACANTIE! itiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiniiii'iiii'i" 1 WESTSTRAAT KONIJN's Vleeschwaren CALLANTSOOG. wegverharding. door auto aangereden. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIINIIIIIIIIIIIIIII Goede Handkoffer 40 cm Om reisvaardig te zijn is een GOEDE KOFFER een eerste verelschte 60 cm Goede Handkoffer Auto-Koffers 1.65 3.25 AWfIA PAULOWMA. WIERINGEN. 2.45 5.10 Kasf-Kofffers SCHAGEN. Bliksem ingeslagen. Ingezonden. BINNENLAND. Het nieuwe Nederlandsche paviljoen te Vincennes. OPBOUW ARMHUIS. Naar wij vernemen, zal het onlangs EEN GROOTE UITTOCHT. De Heldersche kermis trok j.1. Zater dag en Zondag van hier enorm veel pu bliek. De autobussen waren doorloopend stampvol en het getal luxe auto s en fiet- totaal afgebrande armhuis niet weer op sen was legio. Ook naar het zomerfeesi dezelfde plaats worden opgebouwd. De van V.A.R.A., te Hilversum, waren plannen bestaan, om het armhuis ergens buiten de bebouwde kom van het dorp, hoogstwaarschijnlijk aan den Duinweg, weer op te bouwen. Het zal dan een woning worden voor twee gezinnen. Het terrein, waar thans de puinhoopen van het verbrande huis nog liggen, zal als bouwterrein worden verkocht. Onge twijfeld zullen hiervoor wel gegadigden komen opdagen. Het puin van het verbrande armhuis 50 personen gegaan, zoodat het plaat selijk zeer stil was. Op weg naar Den Oever zijnde, stak j.1. Zondagavond, ter hoogte van de Kuul, op den Gemeenelandsweg, voor den auto van den heer M. Tijsen, plotseling een fietsrijder dwars over den weg, met het gevolg, dat deze aangereden werd en op- z ijgeduwd. De chauffeur, die direct remde en uithaalde, geraakte daarbij aan den (Vulcan Fiber) zal worden gebruikt om de zandwegen in c" aa" "T Jl ZuL"ger voor een gedeelte mee te anderen kant van den weg m een greppel. de „Nollen' verharden. HEVIG ONWEER. Zondagavond j.1. ontlastte zich boven ons dorp een hevige onweersbui, of liever, een zestal buien. Het was alsof de hemel rondom in vuur stond. Nauwelijks was de eene bui voorbij, of een nieuwe zette met kracht weer in. Vele inwoners maakten zich ongerust over de twee bussen, waar mee een aantal feestgangers het V.A.R.A.- zomerfeest bezochten. Tegen 11 uur waren de bussen echter terug, zonder ongeluk ken. Tegen twaalven bedaarden de ele menten eenigszins. Zoover we weten is in ofize gemeente geen schade door het on weer aangericht. POLITIE. Gevonden: een zweep. V e rl o r e n een Baco-sleutel. Met 10 loden is alhier o-pgericht een e Meeling van den Jongelieden Gehelont- houders Bond (J.G.O.B.). Voorzitter is de heer O. Oldenburger, secretaresse Mej. M. A. A. Heijnen, penningmeester de heer T. Barelds. Dit is dus de tweede geheel onthouders-jongerenorganisatie te Wie- ringen. Voor rekening van den heer M. Tijsen Jz. zal aan den Akleerweg te Oosterland een woonhuis worden gebouwd door Gebr. Hegeman, Het riiden van basaltslag en keileem voor de gemeentewegen is bü aanbeste ding gegund aan den vrachtrijder, den heer N. Scheltus Cz. De onderwijzerswoning te Westerland, die afgebroken zal worden, is tot dat doel verkocht aan den heer S. P. de Vries alhier. Op Woensdag B Augustus a.s. zal door den directeur-generaal der Zuiderzeewer ken worden aanbesteed: het maken van boordvoorziening langs het kanaal Sluis I naar Nieuwesluis en naar het gemaal Leemans in de Wieringermeer. De raming is 105.000. De dienstpl. N. Tüsen, lichting 1919, is opgeroepen om op 4 Augustus a.s. te Schagen deel te nemen aan het nader on derzoek. Hippolytushoef. J.1. Zondag stond op het schoolplein te Hippolytushoef de auto met tent van het Reizend Drankweer Museum, tentoonge steld, waarin men het werk der drankbe strijding op allerlei gebied, in teekening, brochures, enz. kon bezichtigen. De auto trok veel belangstelling voor het hek. Door de poort gingen er echter weinig een bezoek aan de tent brengen, die an ders wel een bezoek waard was, daar hier veel, zeer veel, op het gebied van de drankbestrijding was te zien. CIRCUSBEZOEK. Men deelt ons mede dat in September a.s. ons schiereiland zal worden bezocht door een groot twee-mast-circus „Olym- pia", dir. Max Winter. Den Oever. EEN SCHOOLREISJE. J.1. Vrijdag werd met de leerlingen der le, 2e, 3e en 4e klasse dser O. L. School van Oosterland en die der Christ. School te Den Oever gezamenlijk een schoolreisje naar Kamperduin en Schoorl, In 9 auto bussen, gemaakt. Begunstigd door prach tig zomerweer werd op beide plaatsen van zee, duin, natuurschoon, enz. volop ge noten. Voldaan en zonder incidenten keerden allen des avonds weer op ons Schiereiland terug en kan dit reisje, dank zij de uit stekende leiding van enkele dames en heeren als goed geslaagd worden be schouwd. BLIKSEM INGESLAGEN. Tijdens het hevige onweer van j.1. Zon dagavond sloeg te Stroe de bliksem in het woonhuis van mej. de wed. C. Wiegman en veroorzaakte een begin van brand, welke men trachtte te blusschen doch waarin men niet kon slagen. Van het huis, gedekt met riet onder de pannen, laaiden, als men dacht den brand meester te zijn, telkens weer vlammen op, zoodat men de stoomspuit van Hippolytushoef ontbood welke spoedig den brand bluschte. Het huis, door 2 gezinnen bewoond, was ver zekerd, het kreeg veel schade. Ook de waterschade was belangrijk. Van de be woners was een inboedel verzekerd, die van den heer C. W., doch die van den heer C. V. niet. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. DE MUZIEKTENT VAN „HARMONIE". De muziektent van „Harmonie" zal bin nenkort worden opgebouwd aan de Klieft- straat te Hippolytushoef en wel vcor de woning van den heer P. Engel. •Een drietal inzittenden, 2 dames en 1 heer, kwamen met den schrik vrij; ook de chauffeur en de auto mankeerde niets. Met spoedig toegeschoten hulp had men den auto weldra weer op den weg. De aangereden fietsrijder, had echter aan zijn hoofd nogal enkele verwondingen opge- loopen en lag half bewusteloos, zoodat de heer Tijsen deze eerst direct naar dr. de Groot,-ter verbinding, en later naar Stroe bracht. VII WILLIGEN HONDERD MAN ONTSLAGEN. Wegens afloopen der werkzaamheden aan de sluisputten te Den Oever, zijn door de M.U.Z. j.1. Vrijdag pl.m. 100 arbeiders en putbazen, benevens een 13- tal smeden ontslagen. Het waren allen personen van elders, zoodat ze van hier zijn vertrokken. FANCY-FAIR „HARMONIE". Naar men ons meldt, ligt het in het voornemen van de muziekvereeniging „Harmonie" om op 29, 30 en 31 Aug. a.s. een fancy fair te houden. HULDIGING JB. DE VRIES. Zaterdagmiddag had zich ten huize van den heer Jb. de Vries, de bekende ver tegenwoordiger van de firma P. Meurs Pz., een twaalftal vrienden, mede trein reizigers van het traject HelderAm sterdam verzameld, om hem bij gelegen heid van zijn afscheid als treinreiziger een kleine hulde te brengen. houde het ons ten goede, dat wij, gemm het homerisch gelach, dat ze verwekten en waar wij ons zelf ook aan schuldig maakten, slechts weinig ervan zouden kunnen weergeven. Bewogen dankte de heer de Vries voor de buitengewoon groote verrassing, waar van hem niets ter oore was gekomen. Voor hem was deze huldiging niet uit sluitend een feestelijke, maar ook een eenigszins tragische, omdat hiermede zijn periode van-leven-langs-den-weg wordt afgesloten. Hij dankte mede namens zijn vrouw wederzijds allen voor den aangenamen en prettigen omgang en hft hoopte, dat de vriendschap mag blijven bestaan en de prettige herinnering bij ons allen mag blijven voortleven. De volgende spreker, de heer Zwier, getuigde eveneens van den heer de Vries, dat allen den nestor van d8 treinreizigers ten zeerste zouden missen. Hij merkte nog op, dat hij van den heer de Vries nooit een wanklank achter den rug had had gehoord, wat den heer de Vries zeer zeker tot eere mag strekken. Nog sprak de heer Schmalz uit Schagen een woord, waarbij hij opmerkte dat hij meer als huisvriend dan als treinreiziger aanwezig was en memoreerde dat zijn vriendschap met den heer de Vries reeds groot genoegen was geweest aan deze eenige vrooiijke herinneringen ophaalde. Ten slotte sprak de heer Zeeman, waarbij hij verklaarde, dat het hem een een groot genoegen was geweest aan deze blijken van waardeering en vriendschap mede te mogen werken, en de jarenlange vriendschapsbanden met de familie de Vries zeer op prijs stelde. Verder bracht hij namens allen een I hartelijk woord van dank aan den heer als eerste storting waren heel gewoon. En we betaalden met pleizier, niet waar! Waarom ook niet? Als je verwittigd wordt door de Wet dan doe je maar! Die eerste storting was voor een stamkapitaal, dat op het oogenblik 30.000.— be draagt, bestaande uit een kantoor en effecten. Dat stamkapitaal is voor ieder vrijwel onaantastbaar. De rente ervan komt op de exploitatie van elk dienstjaar. Vervolgens moeten we nu elk jaar alle maal bijdragen voor het Handelsregister. Eik jaar komt een jaarverslag. Ik heb dat van 1930 voor me liggen; de Kamer had geen exemplaren meer, toen ik er om vroeg. Maar dat daargelaten. Met heel veel moeite heb ik er een. Er staat een hoop schoons in. Niet min der dm 33 steden, dorpen, gehuchten en vlekken, allemaal in het Noorderkwartier, moeten aan die comedie meedoen. Er zijn samen 5707 bedrijven en bedrijfjes, o.a. in Alkmaar 1472, dan volgt Den Helder 821, Texel 279, Bergen 271, Schagen 225, en zoo vervolgens zijn alle 38 stuks ver meld. Alkmaar en Den Helder staan boven aan, zooals U ziet. Of dat nog wat kost? Waarachtig zeker. Al die bedrijven betalen in klassen; de indeeling is als volgt: De geestelijke vader van deze verras-1 Borkert, die het leeuwendeel tot het wel sing, de heer J. Borkert te Den Helder, Sjagen van deze huldiging op zich had begon over.den vriendschappehjken band genomen in de volgende woorden uit te wijden Geachte heer en mevrouw de Vries, familie, collega's en pers. Wij hebben hier vanmiddag een inval gepleegd waar alle aanleiding voor was. We hebben de koppen eens bij elkaar ge stoken en elkaar in de oogen gezien en unaniem besloten een feestelijk karakter te geven aan het afscheid van een man, die gedurende 35 jaar tusschen de wielen langs den weg zijn brood heeft verdiend en die door zijn evenwichtigheid een groote schare vrienden in die jaren om zich heeft verzameld. Uw karakter was op twee punten inge steld, eenvoud en bescheidenheid, waar door u het natuurlijk middelpunt werd van al diegenen, waarmede u voortdu rend tusschhen de wielen verkeerd hebt. De heer Borkert roemde de breede ont vankelijke, vrijzinnige en eerlijke levens beschouwing van den heer de Vries, die hem tot vraagbaak, steun en scheidsrech ter en zoo noodig tot paedagoog maakte van allen, ongezien hun politieke en gosdienstige opvatting. In onze kleine treinmaatschappij, mijnheer de Vries, was u onze nestor; uw meerdere ervaring en kennis zijn die maatschappij ten goede ge komen. Wij danken u, mijnheer de Vries, voor die kameraadschap en wenschen u en mevrouw de Vries het beste voor de toe komst. Na deze waardeerende woorden over reikte de heer Borkert mevrouw de Vries een fraaie bloemenmand, bloemen, die een demonstratie van liefde en genegen heid zijn. Het volgende geschenk was een ge denkplaat, vervaardigd door den heer J. de Jong, Alkmaar, met het volgende op schrift: 1896 1931 Ter herinnering aan een gezelligen tijd doorgebracht tusschen de wielen met Jacob de Vries. Zijn collega's en vrienden. 1 Juli 1931. Het hoofdgeschenk bestond uit een fraai album, belangloos vervaardigd door de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. C. de Boer Jr., uitgeefster Heldersche Courant te Den Helder, bevattende foto's van 23 van de voornaamste leden van de treinsocieteit. Bij iedere foto was een berijmd geestig toepasselijk bijschrift, terwijl als eerste pagina een oorkonde is ontwofpen met den volgenden inhoud: Oorkonde. Op den eersten Juli van het jaar negen tienhonderd een en dertig is het oogen- blik aangebroken, waarop de Nestor der Handelsreizigers en reizende Jacob de Vries zakenmenschen afscheid neemt van het verblijf tusschen de wielen gedurende vijf en dertig jaren Het is dit moment, dat zijn vele vrien den en collega's aangrijpen om hem hulde en dank te brengen voor zijn spontane, hulpvaardige en warme vriend schap aan hem bewezen gedurende tal van jaren in dit reuze tijdperk Zij wenschen hem toe, met gevoelens van innige genegenheid een verder aan genaam, rustig en gelukkig leven. Het ga hem tot in lengte van dagen wel Namens vrienden en collega's Lijn Den Helder—Schagen—Alkmaar—Amsterdam, 1 Juli 1931. J. Onrust (Bergen) H. Zeeman (Alkmaar) J. Zwier (Alkmaar) J. Borkert (Den Helder) J. de Jong (Alkmaar) Een en ander was ontworpen door den heer Borkert. De voorlezing van deze 23 puntdichten Hierna bleven de aanwezigen nog ge- ruimen tijd gezellig bijeen onder het genot van een sigaar en een glas wijn, in het verleden verwijlend en het heden niet vergetend. De heer J. de Waard, Rijjcsklerk der Registratie en Domeinen te Schagen, wordt 15 Juli 1931 overgeplaatst naar het kantoor yan de Registratie en Successie te Amsterdam. Tijdens het hevige onweer, dat Zon dagavond in deze omgeving woedde, is de bliksem ingeslagen in het woonhuis van mej. wed. Zipp te Keins gem. Schagen zonder nochtans brand te veroorzaken. De bliksem sloeg door den schoorsteen naar binnen, ging dwars door de woon kamer, vernielde hier de spiegel en eenige andere voorwerpen en verliet het huis aan de voorkant, wat heel goed zicht baar is aan de losse zwartgebrande plan ken van het beschot. Ook de dakpannen waren gedeeltelijk van het dak geslagen en de ruiten vernield. Twee zoons werden door den luchtdruk in de kamer voor den grond geslagen doch bekwamen overigens geen letsel. De weduwe zelf, die voor den c'ioorsteen had gezeten en nog geen minuut ervoor was opgestaan om zich naar achteren te begeven, kwam hierdoor gelukkig ook met den schrik vrij. 1 in klas 10 betaalt Ox O O '1 1 8 200.— 1 7 100.— 8 6 50.— 68 5 30.— 110 4 20.— 254 3 10.— 647 2 5.— 4617 1 2.50 krachten er aan wijden". De heer Kalff nam op zich het lokaal te schilderen voor... 156.30 en Bot nam voor zijn rekening het timmer- en loodgieterswerk voor... 152.10, omdat zij het speeltuinwerk zoo lief hebben. Het hout, waar mede de betimmering moest geschieden, was gratis geleverd door de gemeente. Hebben zij na het recht om zich uit te geven als werkers voor den Speeltuin? En heeft de Vrijzinnig Demo cratische Partij eenig recht met die menschen te geuren en hen aan te bevelen voor lid van den Raad? En als we nu onze aandacht schen ken aan het laatste orgaan van de Speeltuin- vereeniging „Den Helder", dan kunnen wij zien, dat de Vereeniging door deze onmenschelijke uitgaven tot den nek toe in den put zit. Deze lui willen zich uitgeven om een deel van het gemeentebestuur uit te maken. Ik vraag de Hel dersche ingezetenen, wat hiervan terecht moet komen. Bij den verkiezingstijd schermt men met woorden, maar de daden zijn wel eens heel anders. G. Kick, Ex-Penningmeester der Speel- tuinvereeniging „Den Helder Naar aanleiding van het bovenstaande hebben ondergeteekenden, resp. Voorzit ter van het Centraal Bestuur en lid van de Commissie van Toezicht en Advies van de Speeltuinvereeniging „Den Helder", gemeend ernstig te moeten protesteeren. Ie. tegen de onjuiste voorstellingen in b.g. stuk gegeven, 2e. tegen de lichtvaardige wijze, waarop door den redacteur van bedoeld verkie zingsblad dit stuk is geplaatst, wetende, dat beantwoording was uitgesloten, we gens staking van de uitgifte van dit blad. Ons orotest zal niet gesteld worden in bedekte verdachtmakingen, doch in klare bewoordingen. Onjuistheid No. 1. Het verkieaings- blaadje van de V.-D. zou den heer K. genoopt hebben tot zijn ontboezeming. Waarheid is, dat de heer K. die blijk baar nog steeds niet kan verkropnen, niet in het Centraal Bestuur te zijn verkozen en daardoor geen kans heeft gekregen de bescheiden van de „Vischmarkt" te „con troleeren.", iets, waarop hij zich zoo ge spitst had zijn hart toch heeft willen luchten en dit nu onder het mom van een nabetrachting over de verkiezing heeft klaargespeeld. Onjuistheid No. 2. De heer R. Kalff zou voor schilderwerk 156.36 ontvangen hebben. Waarheid is, dat de rekening van den heer Kalff als volgt kan worden gespeci ficeerd: Werkloon 83.80 Schild'ersmateriaal 36.36 NAAR KWALITEIT GOEDKOOPER SPOORSTRAAT 122 TELEFOON 339 KAMER VAN KOOPHANDEL EN HANDELSREGISTER. Totaal 120.16 Onjuistheid No. 3. De heer Bot zou voor timmer- en loodgieterswerk 152.10 ont vangen hebben. Waarheid is, dat de heer C. Buis het loodgieterswerk heeft verricht en dat de Hieruit volgt, dat het alweer de aller- rekening van den heer Bot als volgt kan kleinste bedrijfjes zijn, die het loodje moe- karden gespecificeerd tenlesge„e„Med„pezij»va„d,his.orie. f Maar het is dan ook een belangrijk voordeel, dat je er van hebt. Je kunt er van alles aan de weet komen, b.v. de aan voer van kaas in 1851 op de markt in Alkmaar in eenige decimalen nauwkeurig, Zeer leerzaam. Je kunt informatie krijgen van een of andere zaak, het adres enz. enz. Over de credietwaardigheid van dat bedrijf moet je wel ergens anders wezen, maar dat is tot daar aan toe, dat is bij zaak. Zooals gezegd, zijn er in Den Helder 821 bedrijven ingeschreven, waarvan 90 of 740 in klas 1 van een rijks daalder per jaar. En de menschen hebben er totaal niets aan, absoluut niets. Die klasse 1 draagt samen bij,, behalve de bovengenoemde eerste storting 1850 per jaar. Alle 821 bedrijven ongeveer een kleine 2000,per jaar en dat is nu al 8 jaar zoo. Ik mag veronderstellen, dat ik toch wel eenigszins op de hoogte ben met de be drijven hier in de gemeente. En ik heb hier en daar al eens gevraagd of ze nog wat hadden aan die Kamer. Maar ik kreeg telkens een negatief antwoord. In een volgend artikel iets over de reke ning en verantwoording dezer kamer. K. F. O. Wat de heer O. schrijft over de bij dragen voor de K. v. K. zal wellicht bij betrokkenen instemming vinden. Overi gens overdrijft de heer O. in zijn pogingen om de werkzaamheden van de K. v. K. als weinig beteekenend voor te stellen. Zij, die gewoon zijn van het verhandelde in de K. v. K. nota te nemen en op de hoogte zijn van hetgeen door de Kamer op het terrein van Handel en Verkeer wordt ver-knoopsgat en op de bank achter Totaal 90. Uit de rekening van de fa. Vinken blijkt, dat van Gemeentewege slechts een gedeelte van het vloerhout beschikbaar is gesteld en het woord „gratis" dus als een insin latie beschouwd kan worden. Waarde lezer, we hopen u hiermede vol doende te hebben aangetoond., hoe mis leidend en onwaar de heer K. zich heeft uitgelaten", met het doel het speeltuin werk neer te halen. We vertrouwen er echter op, dat de weldenkende menschen door .dergelijk ge wroet hun steun niet zullen onthouden aan ons mooie werk. H. J. A. LÜCKER. H. N. MUTS. wachten op den gunstigen Oostenwind, waaraan Amsterdam heel vroeger toch vast en zeker zijn welvaart dankt. Hallo! We hebben nog iets op 't ge weten. Over de ligging en dat heerlijk schouwspel van uw beeld. Ja, in ons vaderland zijn nog wel andere fraaie oor spronkelijke zaken. Maar wie gevoelt de groote beteekenis van zoo een vervaarlijk brok land midden in 't water? En waar naar we hier op den zeedijk toch altijd op ons gemak en voor niets kunnen zien! Hallo Texel! Soms heeft een groote duisternis van den storm u ingczwolgen. Van deze landzij zien we dan vaak hoe de zee onbarmhartig fel brandt langs de kust. Tegen den zwarten horizon komt droevig duister uit. En als we hier net zoo goed als bü jullie den stormwind inademen, komen naar onze kust de zware stooten en de mijlenlange branding springt op tegen uw en tegen ons bolwerk en ge zit dan als een reuzenspook in het donkergrauw der zee. Wij deelen de najaarsstormen uit het Zuid-Westen als goede buren en als solide bondgenooten doen we eerlijk samen in het huilen en loeien van den wilden winterstorm, die klinkt als oude zeemuziek der lage Neder landen. Hallo hallo! Is dat nog mijn over buur? In deze zachte zonnige zomerdagen moeten we speciaal in herinnering bren gen, hoe ge daar als een stad van goud en purper aan den oever van een zeer stille zee vooruitspringt. Komt hier aan Den Helder eens kijken, menschen uit het Zuiden, met jullie breede boschboomen vol ronde kruintoppen. Hier geuren niet de bloesems der linden. Hier ruik je de zee en zie je het Texel niet als een dorre voorbode van het vaste land. Als een machtig bergvlak ligt ge daar in de oude Noordzee, soms onze vriend, dan weer de tegenstander, die de Jutters hun krachten oefent en die hier en bij jullie vrije, sfer- ke mannen maakt. Hallo hallo! Die meneer in z'n spor tieve kleeding naast me zegt: Jullie heb ben daar een bovenaardsche stad, zoo wonderlijk mooi, dat ge het nergens in ons land zoo treft. Mopperen de lui wel eens over dezen beroerden uithoek? Wie meent dat dit een gat is, kan niet genoeg ijveren om dit tegen te schrijven en te spreken. Willen jullie klagen en jamme ren over de omgeving? Ik beschouw dit alléén met groot optimisme en iedere be- oordeelaar die eenige sympathie heeft voor waterschoon, zal met geestdrift ge tuigen dat het een ideaal panorama is. Hallo Texel! Dit is een soort zee triomf. Zijn ze niet schoon deze woor den?" Het verloofde paartje op de bank zat min of meer te luisteren, de handen in elkander gevouwen. Maar als de vreem deling naar hen omzag, knikten ze be moedigend en vonden zijn critiek toch maar een waarheid. In een aardig boekje, handelend over de geschiedenis van Den Helder, door D. Dekker, in 1875 uitgegeven, en thans in iet Stedelijk Museum aanwezig, staat een verhaaltje over de stichting van een Ka mer van Koophandel te Den Helder op October 1855. Verschillende knappe koppen in de voormalige Heldersche vroedschap hadden de noodzakelijkheid er van ingezien. Het was misschien in een opkomende stad noodig. Later bleek de Kamer van Koophandel een kind met een lam handje te zijn. Een der secretarie ambtenaren was er secretaris van, tegen een kleine belooning: elk jaar kon men aan een „verkiezing" deelnemen. De animo was niet groot, slechts een 20-tal kiezers verschenen. 't Was in één woord: een buitengewone comedie. Als men je vroeger in een clubje eens gezellig in de peiling wilde nemen dan werd je verko zen als „lid van de Kamer van Koophan del Historisch is, dat Neeltje Kraan ook eens is gekozen geworden, ter demonstra tie van het ridicule bestaan. Het was een onschuldig vermaak en het kostte aan den „handel niets. In 1921 is de zaak echter veranderd. Toen kregen wij een „Kamer van Koophandel voor Hollands Noorder kwartier te Alkmaar zetelende, goed bij de V/et omschreven, met kosten voor de „bedrijven natuurlijk; zelfs kleine win keltjes en kleine baasjes moeten dokken. En: goede salarissen. De volksmond zegt: „nou ja. daar ging het eigenlijk om". Om te beginnen kregen wij als bedrijfs- hoofden eene „verwittiging", dat er een eerste storting moest plaats vinden, ten einde de oprichting van zoo'n Kamer mo- richt, denken er anders over. Red. Held. Crt. Praatje met onze overburen. 28 Juni. De zeedijk op vroegen zomermorgen, blank en schitterend In de zee, met hier en daar een pluimpje rook en een wit zeiltje. De vloed steeg en gol ven spoelden over de steenen glooiing. Het is helder mooi weer en dus zitten de Texelaars naar de Helderschen te kijken en de Helderschen naar de Texelaars. Zoo machtig mooi lag het groote eiland daar, met zijn kerkjes en haventje en gelijk vormige witte huisjes, dat we onwillekeu rig behoefte hadden naar een soort aan sluiting. „Hallo, Texel! Je spreekt je praat met de „Heldersche Courant". Ik sta hier op de keien. Naast me een heer met witte broek en een mobilisatielrruis in het me een oogstte grooten bijval en de heer Borkert gelijk te maken. Bijdragen van 100. Geachte Redactie. Gaarne verzoeken wij opname van bij gaand stuk, voorkomende in het Heldersch Verkiezingsblad der S.D.A.P. van 26 Juni 1931 en ons onderschrift, waarvoor bii voorbaat onzen hartelijken dank. Eigen roem stinkt Dat men in den verkiezingstijd volgepropt wordt met mooie lectuur, we weten het! Één maal in de vier jaar komen alle burgerlijke par tijtjes uit den hoek of zij alleen Sint-Nicolaas zijn, terwijl zij voor de rest van den tijd blijk baar in Spanje blijven. Ik lees al die lectuur bijzonder graag en waarom? Omdat men dan precies weet, hoe ze alles op hun kop zetten! Zoo kregen we een „geschrift" „Vrijzinnigen vereenigt U"Niets bijzonders, alleen trok daarin iets mijn aandacht, n.1.: „Stemt Mevr. KalffBorn" en haar geachten huisvriend „Coen Bot", onze bekende architect". Dat stond er nog wel met een vet lettertje! Het aantrekkelijke dat deze menschen voor de kiezers bezitten is n.1. dat zij de speeltuin vereeniging „Vischmarkt" zouden hebben op gericht, welke echter niet bestaat. Wij kennen hier alleen de Speeltuinvereeniging „Den Hel der en die was al opgericht door andere men schen! Later is er inderdaad een afdeeling „Vischmarkt bij gekomen, waarin bedoelde aanbevolen candidaten de hand hadden. Maar deden zij dat uit liefde voor den speeltuin? Zij huurden uit liefde voor den speeltuin een oud krot voor 3.— per week, dat dan bij een rede lijk aanzien minstens 400.— moest kosten. „O, dat geeft niets", zei Coen Bot: „Want ik ben penningmeester. Wij hebben ons gegeven voor het Speeltuinwezen, dus moeten wij onze verloofd paar. Zij vouwen de handen in elkaar en vinden eikaars oogen en zijn de gelukkigsten van den vasten wal en be moeien zich schijnbaar niet met de din gen die zoo schoon zijn. Hallo hallo is dat Texel? Ik heb u opgebeld en wou een paar woordjes zeggen. Goed zoo en luister maar. Is het u bekend welk een gezegend land ge zijt? Het ruikt ook bii u naar schol en schar en zeewier, net als hier. Maar komen er bij u per boot van onzen kant geen Engel schen en Duitschers en Amerikanen en Franschen? Wij zien uw vuurtoren en enkele officieele gebouwen. Doch er zijn nog belangrijker dingen. Hoe schoon is uw dennenbosch; en is uw strand geen mooie natuurlijke schepping? Hallo Texel! Je spreekt toch nog met my? Wij vereeren uw streek van veeteelt en zuivelbereiding, van tuinbouw en wei en hooiland. Men verbouwt bij u rogge en graan en aardappelen. Vooral de schapen' teelt is immers wereldberoemd? Bij t wonen vele kloeke visschers en boven dien hebt ge nog grootere, beduidende vaart. Ook wordt de grond voor bloemen en bollenteelt gebruikt. Hallo luistert u nog? Texel is onge twijfeld een schilderachtig land, met hoogopgaande boomen en kreupelbosch- jes en mooie heuvelachtige boerenhof steden. Hallo! Is dat nog Texel? Ge behoeft u niet te blanketten om wat aangenamer te worden. Het heele eiland is harmonisch Er is overvloed van gezond, frisch groen en een ruim uitzicht op zonnige weiden. allo. De dorpen zijn bondgenoot der schoonheid van het uitgestrekte land, midden in zee. En voor een beetje geld vaar je heen en weer en het is een'eenige tocht over ons Marsdiep, met zijn groot en roemrijk verleden, waar konings- vlooten eens uitzeilden, waar koopvaar dijschepen soms dag en nacht moesten In aanbouw. De Parjjsche correspondent van de „Nw. Rott. Crt." schrijft d.d. 10 Juli. Het Nederlandsche paviljoen te Vin cennes verrijst met spoed uit zijn asch, om de geijkte uitdrukking te bezigen. Alles is er op berekend om den bouw naar de regelen van de rationalisatie zoo snel mogelijk in zijn werk te laten gaan. Daar toe moesten andere verder strekkende plannen ter zijde worden gesteld. Men weet, dat het gebouw van de particuliere ondernemingen om zoo te zeggen ver drievoudigd wordt. De nieuwe construc tie komt in de rooilijn van het oorspron kelijke paleis. Voor het overige moet elke vergelijking vermeden worden. Daarmee is volstrekt niet gezegd, dat het nieuwe paviljoen op een noodgebouw zal lijken. Datgene, hetwelk tot model dient, is een aangenaam geheel van Indische motie ven en schopne verhoudingen. De aanne mer, die het optrok, bezorgt ook onder deskundig toezicht de vervaardiging van het nieuwe werk. Met het afgieten van de vormen, die den sculpturalen tooi van het origineel uitmaken, kan spoed wor den gemaakt. Achter de constructie in het algemeen wordt haast gezet. Van verschillende kanten is ze aangevat en wordt ze door gezet. Op de ruimte, voor de leiders be stemd, zijn terstond de krachten samen getrokken en nu wappert de vlag al op de spanten voor ae centrale afdeeling. Het is bekend, dat er drie van die afdee- lingen komen, elk ter lengte van 30 meter. Voor het overige is al een nieuw Batak- huis uit Amsterdam aangekomen, minder bekoorlijk dan het oude, maar zoo iets is onvermijdelijk. EEN PIONIER DER S.D.A.P. TE ZWOLLE GEROYEERD. De heer H. J. van der Vegt, een van de twaalf oprichters van de partij der S.D. A. P. in Zwole, stond voor de gemeente raadsverkiezingen aldaar nummer twaalf op de ranglijst, terwijl de S.D.A.P. negen zetels kreeg. De heer Van der Vegt kreeg echter zooveel voorkeurstemmen, dat hij in alle drie de kieskringen verkozen werd verklaard. Het partijbestuur stelde den heer Van der Vegt echter den eisch zich te houden aan de volgorde der ranglijst en voor zijn zetel te bedanken. De heer Van der Vegt weigerde dit. Hierop is Vrijdagavond in een verga dering van de afdeeling Zwolle met 40 tegen 200 stemmen besloten den heer H. J. van der Vegt te royeeren als lid der partij. De heer Van der Vegt. overweegt een nieuwe partij op te richten. ONDERSCHEIDING VOOR SJEF VAN DONGEN. De Koning van Italië heeft Sjef van Dongen, die zich zoo zeer onderscheiden heeft bij de poging tot redding van de Nobile-expeditie, benoemd tot ridder in de orde van de Kroon van Italië, welke om derscheiding hem door den Italiaanschei coripiij i- /--••<rUjiridigd,

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 6