Altijd een mooie en zachte huid KONIJN's KAAS DE HELD VAN HALMAHEIRA GEMFNGD NIEUWS. de moordaanslag op notaris morra. Diefstal van sieraden in een trein. Ernstig motorfietsongeluk. de communisten en de kerk. Vermogensbelasting. Gevallen, waarin ontheffing mogelijk is. Per Ford de wereld rond. steeds vol vet, SPOORSTRAAT 122 marine-schijnepos in vele zangen Binnenland. ding, toen zij wegens gebrek aan benzine genoodzaakt was bij het spoorwegstation Bicske een noodlanding te maken, waar bij de schroef en ee« vleugel gebroken zijn. De vliegers zelf zijn ongedeerd. De vliegers, die ondanks hun tegen slag toch het record van Chamberlin en Levine voor den langsten overtocht over den Oceaan geslagen hebben, zyn n,6t een ander vliegtuig van de landingsplaats naar Boedapest gebracht, waar zy geest driftig ontvangen zijn. Zij deelden mede, dat de machine den heelen tijd door uit stekend gefunctionneerd heeft. Tot aan de Europeesche kust hadden zij door mist en nevel moeten vliegen, boven Frankrijk konden zii zich heelemaal niet oriënteeren. In 25 uur tijds hadden zij den weg van Harbour Grace naar Briske, het dorp, waarbij zij geland zijn, afgelegd. Zij had den nog slechts een kwartier noodig ge had om Boedapest te bereiken. Ook Donderdag was de toestand van notaris Morra, in Den Haag, op wien Dinsdagochtend een moordaanslag is ge- Ipleegd, bevredigend. DE OUDE MAASBRUG TE MAASTRICHT. Een stuk buitenmuur ingestort. Te Maastricht is Donderdagmiddag on geveer 4 uur aan de Noordzijde de buiten muur boven den derden pijler van de stadszijde van de oude Maasbrug naar be neden gestort. Het gedeelte aan die zijde van de brug is nu afgesloten voor het ver keer met voertuigen. Volgens het resul taat van het eerste onderzoek van des kundigen bestaat er geen gevaar. EEN FANTASTISCH VERHAAL. De bewoner van een perceel aan de Heerengracht (4de étage) te Amsterdam heeft aan de politie kennis gogeven, dat - - 'I hij bij zijn thuiskomst de vrouw, die al- de vliegboot DO X, die zich thans in "eldaar met hem samenwoont, op bed vond droogdok van Rio bevindt, aan het eindejjggen met gebonden armen en beenen en der volgende weeek zal starten voor een een chloroform voor den neus. Volgens deze vrouw was kwart vóór 9 's avonds een man de woning binnenge drongen, die haar op bed wierp en bond, waarna hij haar correspondentie door zocht en zich, nadat hij zich eenige brie ven had toegeëigend, verwijderde. Voor een waarde van 25.000. Een Amsterdamsche koopman, wonen de te Overveen, heeft aan de politie mee gedeeld, dat hij Woensdag bij aankomst uit Duitschland aan het Centraal Station te Amsterdam een toiletkoffertje vermiste waarin onder meer voor een waarde van 25.000 aan sieraden zat. De ïelegr. meldt hieromtrent: Uit het onderzoek is gebleken dat het koffertje vermoedelijk tusschen Dussel- dorp en Wezel uit de coupé, waarin de koopman zat met zijn gezin zat, door een, tot dusver onbekenden medereiziger ge stolen is, toen de eigenaar de coupé ver liet, om in den restauratiewagen te gaan eten. De betrokkene was verzekerd, en de verzekeringsmaatschappij zal 500 voor de opsporing van het vermiste uitloven. Daar de diefstal op Duitsch gebied ge beurd moet zijn, heeft de Amsterdamsche politie zich met de politie van eenige Duit- sche steden in verbinding gesteld. De ge stolen voorwerpen zullen per radio en in het politieblad bekend gemaakt worden. Een doode en een ernstig ge wonde. Donderdagavond ongeveer half zeven kwam van de richting Haarlem met een snelheid van ongeveer 80 K.M. in het uur een motorfiets aanrijden, waarop zich ook een duopassagier bevond. Ter hoogte van de kistenfabriek Phoenix te Halfweg stond aan den weg een stilstaande vracht auto. Door tot nu toe onbekende oorzaak reed de bestuurder van de motorfiets tegen dezen vrachtauto. De berijder en de passagier werden van de motorfiets ge slingerd en kwamen op den straatweg te recht. Zwaar gewond werden beiden op genomen. Het bleken te zijn de heer F. Barbering, uit Den Haag, die een ernstige schedelbreuk had gekregen (zijn toestand is hopeloos) en de heer G. Lijngraaf, eveneens uit Den Haag. Deze kreeg een hoofdwonde en was bewusteloos. Dr. Baumann uit Halfweg verleende de eer ste hulp, waarna beide personen naar de Mariastichting te Haarlem werden over gebracht met een ziekenauto. De motor fiets is zwaar beschadigd. Nader wordt gemeld, dat de eene ge wonde in de Mariastichting is overleden, en de toestand van den ander levensge vaarlijk is. Buitenland. MAJOOR VAN DEN POOLSCHEN GENERALEN STAF GEARRESTEERD. Woensdag is de majoor van den Pool- schen Generalen Staf. Demkowski, onder verdenking van spionnage voor een nabu- DE DO X NAAR NEW-YORK. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat etappenvlucht naar New York. EEN VLIEGTUIG IN DE NIJL GESTORT. Twee dooden. Naar thans eerst bekend word, is op 10 dezer in den Soedan, niet ver van de grens van Oeganda, een vliegtuig, dat met de uitvoering van landmetingen be last was, in den Nijl gestort. Van de drie menschen in het vliegtuig kon er slechts één worden gered, de anderen zijn waar schijnlijk verdronken. VLIEGTUIGONGELUK. Vier dooden. Te San Antonio (Texas) zijn twee vlieg tuigen met elkaar in botsing gekomen, waarbij drie officieren en een adelborst gedood zijn. DE GRAF ZEPPELIN NIET NAAR LONDEN. Het luchtschip Graf Zeppelin zou Don derdag een tocht naar Engeland onder nemen. Deze toch is echter in verband met den ernst van den toestand voor- loopig uitgesteld. Dr. Eckener verklaarde echter in een persgesprek, dat de tocht naar de Poolstreken, die einde van de maand zal worden ondernomen, in elk geval doorgaat. LUCHTLIJN AMSTERDAM—BATAVIA Verschenen is de eerste reisgids van de luchtlijn AmsterdamBatavia. Gestreefd is er naar alle gegevens omtrent het ver voer van reizigers, post en goederen zoo kort en zakelijk mogelijk samen te vatten, opdat iedereen die belangstelling voor het vervoer langs dezen luchtweg koestert, door dit boekje volledig kan worden in gelicht. Naast zakelijk is deze uitgave ook sma kelijk verzorgd, omdat wellicht deze eer ste gids van een luchtverbinding, welke voor de beide deelen van het Nederland- schè rijk stellig van groote waarde is, door velen ook als een curiosum zal worden beschouwd en bewaard. Het boekje wordt op groote schaal in Nederland en Nederlandsoh-Indië koste loos verspreid. rigen staat gearresteerd en in de militaire gevangenis te Warschau opgesloten. Uit Moskou- wordt gemeld, dat de cen trale controle-commissie van de Commu nistische Partij er de aandacht op heeft gevestigd, dat den laatsten tijd is gecon stateerd dat leden der Communistische Partij in de dorpen ondanks hun lidmaat schap van de partij, nog tot een kerkge nootschap behooren, in vele gevallen zelfs de functie van ouderling vervullen. Aan gezien, naar de meening van de centrae controle-commissie, een communist niet tot een kerkelijke gemeente kan behoo ren, heeft zij bevolen, dat deze commu nisten direct uit de party moeten worden gestooten en streng moeten worden ge straft. JACK DIAMOND. De federale justitie gaat nu Jack Dia mond vervolgen wegens het feit dat hy op zyn boerderij in het Calskillgebergte een geheime distilleerderij heeft. Indien Jack Diamond wegens dat feit veroordeeld wordt, zou hij tot twee jaar gevangenisstraf kunnen kry'gen met nog een zware boete. EEN MILLIOENEN-ERFENIS. uit naven in het fiscale jaar '29—'30,1 vond hij behulpzame handen, als er een 061 000.000, terwyl hun inkomen in „panne" verholpen moest worden. Maa totaal bedragen had 2.059-000.000. eenmaal heeft de heer Steenkamp in de Do schuldenlast der 48 staten was benauwdheid gezeten. Dat was In een oei- 1.G61.000.000; de bezittingen zyn ge laxeerd" op 163.683.000.000. De bestuurs departementen en bureaux kostten m het genoemde fiscale jaar 1.298.000.000. De groote uitgaven zyn echter die voor onderwijs in allerlei vormen, n l. 40 pet. van het totaal. CHARLEY CHAPLIN. Niet naar Hollywood terug? Blijkens te Londen ontvangen berich ten zou Charley Chaplin, die, zooals men weet, sedert geruimen tijd in Zuid-Frank rijk vertoeft, voornemens zijn niet meer naar Hollywood terug te keeren. Hij zou onderhandelen over den aankoop van een buitenplaats te Juan-les-Pins, waar hy een studio zou willen inrichten. Het bui ten behoort thans aan een Ainerikaansch parfumfabrikant. AANSLAG OP EEN D.-TREIN. is Naar eerst Dinsdag bekend werd, in den nacht van Zondag op Maandag, op den te 0.28 uur uit Kassei vertrekkenden D.-trein naar Berlijn de brug bij Kragen- hof een aanslag gepleegd. Stukken rails en balken, die voor het herstel der spoor lijnen worden gebruikt, waren op de rails gelegd. Een toevallig over de brug Een groot aantal Zuid-Afrikaansche rails geiegu. uen loeyanig uv«u u stem mali neen van den Eransehen Hn- komende man zag het yzer liggen en liep onmiddellijk den D.-trem tegemoet, dien hy door lichtsignalen met een zaklantaarn tot stilstand bracht. Het door de politie ingestelde onder zoek is tot dusver vruchteloos gebleven. Ingezonden mededeeling. 968 heb ondervonden dat het| 'goed is om een o( twee maal t rper week des avonds het Maat een paar minuten metj 'Purol te masseeren, waarna j 'ik de gewoonte heb de nietj de huid gedrongen Purolj Imet een zacht doekje al tej 'vegen. Deze eenvoudige be-j 'handeling geeft op den duur^ raan de huid een bijzonderJ "zachte en mooie teint. afstemmelingen van den Fransohen Hu genoot-emigrant, Louis Fourie. zyn een procedure begonnen om te trachten, hun aanspraken erkend te krijgen op de erfe nis van Louis Fourie, die beheerd wordt door de Fransche regeering en inmiddels gestegen is tot een bedrag van 17 mil- lioen pond sterling (204 millioen gulden). Ook de Zuid-Afrikaansche minister van mijnwezen, Fourie, is één der afstamme lingen van den Hugenoot-emigrant en in verband met zyn huidige functie worden de meeste brieven van pretendenten aan hem gericht. Hy verklaarde echter, per soonlijk niet mee te doen aan de actie om de aanspraken op het fortuin erkend te krygen. RASSEN-TWIST IN KASJMIR. Uit Srinagar, de bekende stad in Kasjmir, komt bericht van ernstige relle tjes tusschen Mohammedanen en Hin does. Mohammedanen deden een aanval op een gevangenis om een mede-muzelman die daar was opgesloten te bevrijden. Daarbij werden echter negen aanvallers gedood, terwyl er verscheidene gewon den waren. Dit gaf aanleiding tot relletjes in de andere stadswijken. De Mohammedanen veroorzaakten een paniek door te schreeu wen: „De Hindoes vermoorden de Mo hammedanen". De menigte stak de winkels van Hin does aan, drong binnen in de zaken van de geldschieters en vernielde gebouwen. Na een nacht van terroristische daden, een gevolg van de onlusten van Maandag, waarby 9 mohammedanen zijn gedood en velen gewond, is de rust te Srinagar her steld. De meeste winkels zyn gesloten, daar de eigenaars repressailles vreezen. Maan dagavond zyn al enkele winkels geplun derd, maar thans is de overheid meester van den toestand. AARDBEVING TE LEMNOS. Uit Lemnos (Griekenland) wordt ge meld, dat daar Maandag een korte, doch hevige aardbeving heeft plaats gehad. Een lichtere beving is te Athene waarge nomen. Berichten over materieele schade of verliezen aan memschenlevens zijn niet ontvangen, WAT REGEEREN EN BESTUREN KOST. De Amerikanen hechten aan het woord „billioen" een andere beteekenis dan wij in Europa. Voor o n s is een billioen 1.000.000 maal 1.000 000, terwijl voor een Ameri kaan een „billioen" 1000 maal 1.000.000 is, dus wat wy een ,,milliard" noemen. Wanneer men dus in een Amerikaansch blad vermeld vindt, dat de kosten van re- geeren en besturen in de Ver. Staten twee billioen dollar per jaar beloopen, is daar mee ons milliard en niet ons billioen be doeld. Toch blijft het een hoog bedrag; want die kosten hebben enkel betrekking op de 48 staten der Unie. Daarbij zouden dus nog de bedragen te voegen zyn, die de centrale regeering te Washington eischt. Van de 48 staten bedroegen de totale AANSLAG OP EEN MILITAIR BUREAU TE JEKATARINENBURG. Op het bureau van den staf van een infanteriedivisie te Jekatarinenburg is een bomaanslag gepleegd, waarby zes of ficieren werden gedood en tien zwaar ge wond. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Vier dooden. By Oberndorf, op de kruising met den straatweg van Wetzlar naar Graevenwies- baoh is Woensdagavond tegen zeven uur de auto van een bouwondernemer, waarin zijn geheele familie was gezeten, door een trein gegrepen en ongeveer honderd vijf tig meter meegesleurd. De auto werd ge heel verpletterd. Van de inzittenden zijn de bouwondernemer, zijn vrouw -n twee dochters gedood, terwijl een derde doch ter zulke ernstige verwondingen opliep, dat voor haar leven wordt gevreesd. EEN SALARIS. WAAR BLIJKBAAR IETS AF KAN. Sir Isac Isaacs, de eerste in Australië geboren Australische gouverneur-gene raal, heeft Sculin meegedeeld, dat hij ter tegemoetkoming aan de bezuinigingSt plannen der regeering besloten heeft een deel van zijn salaris, n.1. 1100 pond te laten vallen en bovendien geen aanspraak zal maken op de 2000, die hem als bij slag voor zijn verblijf te Canberra jaar lijks worden uitbetaald. Bovendien had hij reeds afstand gedaan van zijn pensioen bosoh in de Lampongsohe districten, waar hy een in kudde olifanten verzeild raakte. Om den wagen stonden vier of vijf kolos sale dieren, die ver boven den auto uit staken. De heer Steenkamp zat stil in z'n Fordje, zoo nu en dan liet hy den claxon eens gieren, maar erg afdoende was dit verweermiddel niet. Om zich heen hoorde hij het kleppen van de ooren en hy zag hoe takken en niet al te oude boomen het moesten ontgelden. Een van de olifanten brandde z'n slurf aan den heeten radia- teur, met een resoluten ruk werd de radia- tfcur van den wagen afgerukt en een eind verder het bosch ingeslingerd. Verdere ongelukken zijn den toerist wonder boven wonder by dit avontuur niet overkomen, en toen hij later de kudde olifanten was een veilig eind weg ging zoeken, vond hij het reservoir voor het koelwater ergens verfrommeld bij een boom liggen. Gelukkig waren er reservedeelen, die het mogelijk maakten den toeht voort te zetten Opgetogen was de heer Steenkamp over de wegen in Amerika en meer nog over de wyze waarop deze high-roads bereden worden. Daar kunnen de automobilisten in ons vaderland niet alleen, maar ook i n Europa een voorbeeld aan nemen. By kruisingen van een hoofdweg stoppen de automobilisten van de secundaire wegen. Op hellingen en in bochten zal geen chauffeur een ander passeeren. En als bij een kruispunt het roode toplicht brandt, ook al is er op den kruisenden weg geen voertuig te bekennen, dan stoppen de be stuurders tot het groene lioht weer gaat branden. De heer Steenkamp is op zijn reis ver knocht geraakt aan zyn wagentje, dat hij menigmaal als een vertrouwd paard met een „dat -heb je hem weer keurig gelapt, Henri" beloonend heeft beklopt, maar tochik geloof niet dat ik het ooit weer doe", zoo besloot de wereldreiziger het relaas van zijn ondervindingen. De wet op de Vermogensbelasting be rust op het grondbeginsel, dat wie op den eerst,.: Mei belastingplichtig is, aange slagen wordt, alsof hij het geheele belas tingjaar belastingplichtig zal blijven. Waar nu de belastingplicht-zelf afhangt van het al of niet wonen hier te lande, is het logisch, dat het directe gevolg van dit beginsel moet zyn, dat, zoodra het wonen hier te lande ophoudt, ook ontheffing ver leend wordt over het dan nog niet ver streken gedeelte van het jaar. De wet gever regelde dan ook in art. 24 een recht op ontheffing voor hem, die het Rijk met terwoon verlaat. Of men het Rijk metter woon verlaten heeft, moet telkens naar de omstandigheden beoordeeld worden. In het algemeen zal er alleen dan sprake van ontheffing kunnen zijn, als men naar het als Lord oppereehter ten bedrage van buitenland vertrekt met de vooropgezette 1400. In totaal heeft Sir Isaac dus dit jaar 4500 pond (45000 gulden) laten vallen. Op 12 Aug. 1930 vertrok de heer Th. Steenkamp Jr. in een ford-Tudor van Lochem voor een bezoek aan zijn familie in Deli. De tocht daarheen is hem zoo goed bevallen, dat hij zyn reis heeft voort gezet, zoodat hy een wereldreis maakte langs de volgende route: Rotterdam Brussel Bazel Venetië Fiume Ragusa Stamboel Angora Aleppo Damascus Bagdad Teheran Is- phahan Sjiraz Kirman Quetta Peshawar Lahore Deli Benares Dargielisj Calcutta Nagpur Hy- derabad Otacmuunt Madura Co lombo Sumatra Java Brisbane Hobart Oakland Honolulu Van- couver San-Diego Mexico en Ha vana. Een tocht van in totaal 83.000 kilo meter. Woensdagmiddag is de heer Steen- kamp, die in België woont, in Nederland gekomen en aan een lunch, aangeboden door de directie van de Nederlandsche Fordfabrieken, te Rotterdam, heeft de wereldreiziger zoo en passant aan ver tegenwoordigers van de pers verteld van de avonturen, welke hij heeft beleefd. Overal werd hij goed ontvangen, overal bedoeling om daar te blijven wonen. Zoo zal bijv. iemand, die voor herstel van -<*- zondheid een half jaar naar Davos gaat, geen ontheffing kunnen krijgen, omdat bij hem de wil bestaat om het verblijf slechts tijdelijk te doen zijn; m. a. w. het verlaten van hrt Rijk alleen is niet vol doende, het vertrek moet tevens metter woon zijn. Wii wijzen er voorts op, dat de mogelijkheid bestaat, dat men na vesti ging buitenlands belastingplichtig wordt als Utenlander. Op welke wijze buiten land .3 vermogensbelastingplichtig kun nen 'in, zullen wij t.z.t. behandelen. Ver- huizin- tenslotte van de eene gemeente naar de andere brengt geen wijziging in den opgelegden aanslag; men blijft het geheele jaar aangeslagen in de gemeente, waar men op 1 Mei woonde. Een tweede mogelijkheid van ontheffing regelt art. 24bis bij overlijden. De onthef fing bij overlijden is eveneens een logisch gevol" van het svsteèm der wet, die toch er van uitgaat, alsof de belastingplichtige gedurende het geheele belastingiaar in leven blijft. Bij overlijden wordt evenwel TELEFOON 339 geen ontheLing over het geheele vermo gen verleend. Men moet hierbij onder scheiden tusschen de vermogensbestand- deelen, die voor de erfgenamen al zoo danig blijven bestaan, en die, welke dat nh-t doen. Ten aanzien van het eerstge noemde vermogen wordt geen ontheffing verleend. Waiuieu men bedenkt, dat de erfgenamen voor hun erfenis in den loop van het jaar niet worden aangeslagen de aanslag regelt zich immers uitsluitend naar het vermogen, dat men op 1 Mei of. by aanvang van belastingplicht, in den loop van het jaar op dien datum bezit zal men inzien, dat deze regeling niet on- billy'1 is Wel wordt daarentegen onthef fing verleend over het vermogen, waar voor de overledene wegens vruchtgebruik of recht op lijfrente was aangeslagen. De wijze, waarop in dit geval de ontheffing berekend wordt, is weergegeven in het tweede lid van genoemd art. 24bis. Uit komt hierop neer, dat men het bedrag van den aanslag vermindert met het bedrag van een fictieven aanslag, welke gevonden wordt door er van uit te gaan, alsof do overledene nitt in de vermogensbelasting was aangeslag i wegens vruchtgeb- en recht op lijfrente. By overlijden van t i belastinfffflichtige, die geen vruchtgebruik -of recht op lijfrente had is ontheffing dus uitgesloten! Voor dé toepassing van dit ontheffingsartikd wordt met vruchtgebruik gelijk gesteld het zakelyk recht van gebruik en met lijf rente elke van het leven afhankelijke pe riodieke uitkeerin" en verstrekking, in dien t recht daarop in den zin der wet tot ca bezittingen behoort. Tenslotte kent de wet in art. 24ter nog de mogelijkheid van ontheffing by het eindigen van een vruchtgebruik of van een recht op lijfrente. De wetgever heeft bii deze ontheffing evenwel een beperking ingevoerd, welke de practyk gebood. Het zou immers voor de belastingadministra tie te groot bezwaar worden als voor elke vermindering van vermogen door een der bedde oorzaken ontheffing zou moeten worden berekend. Vandaar de bepaling, dat het enkel ophouden van een vrucht gebruik of recht op lijfrente niet voldoen de is om recht op ontheffing te scheppen. Hiervoor is tevens noodig, dat het zuiver vermogen berekend over een jaar daalt beneden V\ van het bedrag, waarnaar de aanslag is of zal worden opgelegd. Het vruchtgebruik of de lijfrente moet voorts geëindigd zijn, zoodat een enkele vermin dering van het bedrag geen aanleiding voor ontheffing vormt. Bovendien kent de wet nog deze beperking, dat de ontheffing niet verleend wordt, indien binnen drie maanden het zuiver vermogen door het ontstaan van een nieuw vruchtgebruik of recht op lijfrente stijgt tot of boven het hiervoor bedoeld drie vierde gedeelte. Grondslag voor het berekenen der onthef fing is tenslotte het verschil tusschen den aanslag en de belasting, die naar het over gebleven zuiver vermogen over gelijk tijd vak zou zijn geheven. Ook hier wordt met vruchtgebruik gelijk besteld het zakelyk recht van gebruik en met lijfrente elke van het leven afhankelijke periodieke uit- keering en verstrekking, indien het recht daarop in den zin der wet tot de bezittin gen behoort. Alle drie ontheffingen geschieden over zooveel maanden als by het tot ontheffing aanleiding gevend feit nog niet zijn inge treden. Meent men in de termen te vallen om ontheffing te kunnen krijgen, dan moet men dit schriftelijk uiterlijk binnen drie maanden na afloop van het belasting jaar, dus voor 1 Augustus, aan den In specteur verzoeken. De Inspecteur doet daarop, evenals bij een bezwaarschrift, uitspraak. Een afschrift van deze uit spraak wordt door hem aangeteekend per post of tegen gedagteekend ontvangbewijs aan den verzoeker toegezonden. In afwij king van den bij bezwaarschriften gelden den regel is ten aanzien van een verzoek schrift om ontheffing bepaald, dat deze uitspraak alleen dan met redenen omkleed behoeft te zyn, als aan het verzoekschrift niet ten volle wordt voldaan. Een toewij zende beschikking behoeft dus niet gemo tiveerd te zijn. Heeft men bezwaar tegen deze uit- snraak, dan staat beroep open op den Raad van Beroep en den Hoogen Raad. Dit beroep wordt ingesteld, door binnen een maand, nad-t het afschrift der uit spraak ter post is bezorgd of tegen ont vangbewijs is uitgereikt, een met redenen omkleed beroepschrift in te dienen, onder overlegging van een afschrift van de on juist geachte uitspraak. De boven besproken ontheffingen kan de Inspecteur ook ambtshalve verleenen. Hij zal dit uiteraard slechts in die geval len doen, waarin tastbaar blijkt, dat er een recht tv ontheffing bestaan heeft, het welk men niet tydi" heeft doen gelden. door jeepee. 6) Daar kunnen zij dan kreedja kras aan djalan en djembatan i) Houdt men ze hier, dan heeft B. W. er zekerlijk niet dat an VVat men er ginds aan hebben zou, zoo, Heer, is mijn opinie En die van mijn collega's in de koempoelan disini!" 2) Verduiveld!" - dacht de chef B. W. - „die vent kan redeneeren. Het ware nog zoo stom met om die lui t' evacueeren Vandaag nog ga 'k den Resident dit nieuw idee vertellen Want ik geloof dat deze zaak hem lichtelijk gaat kwellen." Der langen Reden kurzer Sinn: Heer Quorst zei ja en amen De mandpers zeiden alle: Wah! toen zij 't besluit vernamen En heel Temate zag verheugd die djahatstroep 'm smeeren.'. Wat dat de toekomst brengen zal, dat zal de toekomst leerên! In de buurt van 't schoon Kendari, bij de Salabangka Straat, Waar de vaarweg langs Celebes door een revenrommel gaat, Wraar men zich de Berreg Boeldoeng en de Schoeen verheffen ziet En waar zich de Piek van Leeuwen teekent in het ver verschiet. Waar des Bocton's djoeroebasa 3) niks meer te vertellen heeft, Waar de Boegineesche visscher in zijn schamel vaartuig leeft, Waar de vlag der K. P. M.-ers eens per maand zich maar vertoont En waar een opnemingsvaartuig rijkeüjk de kosten loont, W aar het drietal der Saponda's millioenen duiven teelt, Zoodat t eeuwig duiven eten heel de longroom lang verveelt; W aar de breedte en de lengte van de zeekaart nimmer deugt, En het nachtlijk sterreschieten eiken observator heugt, Daar weerklinkt reeds vele weken 't „tida sampai, toedjoeh paam!" 4) \.m 1 a Sidin en Dazoeki, looders, in hun vak bekwaam, ais de order is gegeven „kin kanan hoewang lood!" 5) v*ndaag weer te verdienen des opnemers daag'üjksch brood. Als de Goeie Slooi sendiri op de brug de leiding heeft En zich op het sloepsblad langzaam 'n net van loodingslagen weeft, Onder de bekwame handen van Jeepee en toewan Psyn Terwijl Buy en zijn trawanten met vrind Thompson 6) doende zijn, Als Heer Alb en jonker Effef cotangeeren om het hardst, Terwijl boven hunne hoofden Thompsons reminrichting knarst, Als van Sleeking en arts Jaapie bei „aan hun papieren zijn" Dan wel samen discussieeren over 't ambt van chirurgijn, Als men bootsman Steen ziet praten met J. Rens, de korpraal kok, Dan wel zijn geduld verliezen met dien quartermaster Bok, Als men dan „Leblanc" 7) ziet schitt'ren in den middagzonneschijn Dan denkt al wat „Balinees" is, weer op 't ouwe schip te zijn! Vele weken had de Bali weer z'n daag'üjksch brood verdiend, Loodend dan wel triang'leerend 't algemeene nut gediend, „Uitkijk tida lit ap'apal" 8) uit des allerhoogsten mond, Had van 9 morgens vroeg weerklonken tot den laten avondstond. Talloos vele nieuwe reven prijkten op 't constructieblad, - Nimmer hadden beide sloepen zoo'n versleten kiel gehad Bakens zetten, hoeken meten 't werk ging onverdroten voort at op een mooien morgen 'n extra nieuwtje werd gehoord! Dwars den wal uit liep de Bali. Op de brug de commandant. U kmf;t(PSy"en J£ePM' ZWaar «ewapend met sextant; AH u apa? En toen kIonk het plots'ling luid kapal api datang, mistie djaoeh nog, dari Suid!" 9) 'n Dikke, zwarte rookpluim stond daar op de Zuiderk'm, Toen H' ^T' .f' stokcr L'ersen, „van de firma Oei MooLim" Blükhal ru°M dichterbij kwam, zag men vlammen in den smook' Blijkbaar hield men op dat vaartuig 't ketel water aan den kook! Met een vaart van veertig mijlen kwam die stoomer naderbij Voor de scheg een breede boeggolf, achteruit een woestenij Van tot schuim geslagen water, opgeworpen door de schroef Bruisend, spuitend, ziedend, kolkend als (pas open) anggor poef! 10) Beider toppen vlaggelijneti toonen 'n lang, vijfvlaggig sein- Heel de Balt kijkt door kijkers „of dat ook voor ons kan zijn" tuurman Buy Iaat Thompson liggen voor de blauwe contra-vlag t Heele schip staat uit te kijken wat de khabar wezen mag? Zeer veel spoed met zeven kruisjes telegram- en Admir»al Is de zeer verkorte inhoud van des vreemd'lings vlaggenpraal. Goeie Slooi beveelt te stoppen.Klaar bij stuurboords haak, vooruit! Psyn en Jeepee kijken glunder: voor vandaag is 't looden uit! Dan komt achterom geloopen 't vreemde schip, 'n Luid geschreeuw Van z'n brug meldt aan de Bali dat de Gouv'nementer Spreeuw Van Makassar is gezonden met 'n regeeringstelegram En de order om te zorgen dat'dat op de Bali kwam. Slooi beveelt de vlet te strijken. Zwaar bemand met zeven man, (Radjie, Dimoen en Matrawi, Doel, Dael, Djojo, Moersiman) 11) Roeit zij als de bl.. .oesem! Spreeuwwaarts, die gestopt te Om de orders te ontvangen van de Ad-mi-ra-li-teit. [hijgen leit, Goeie Slooi smijt onderwijlen 's Bali's anker in den grond, Laat ook gauw de post verzaam'len, want die Spreeuw vertrdkt terstond, Daalt zeer plechtig van de brug af, kuiert dan naar achteruit. Om die khabar te ontvangen in de stilte der kajuit. Jonker Effef, die de wacht heeft, houdt vier valreepsgasten klaar Om het telegram t' ontvangen. Ook de bottelier Braggaar Dringt met Brico naar de valreep, want hij heeft met Bok gewed Dat de Bali wordt herwapend en aan 't schieten wordt gezet, Op de Noordkust van dat Atjeh, waar de prang nog altijd woedt, Waar heel het eskader kwaad is, dat die Bali missen moet, Nu het er zoo erg op aan komt! Brico zeit: je zallet zien Datter iemand van de Bali daar et ridder nog verdient!".. Maar de vlet heeft ondertusschen 's Spreeuwen valreep al bereikt, Waar men aan den djoeroemoedi 't telegram heeft uitgereikt. „Los dimoeka!, pak 'm dajong' tarik kras!" zeit Moersiman, „Barangkali poelang Djawa 12) ajo, Djojo, trekkeran Als de vlet is aangekomen bij des Bali's staatsietrap Staan de oogen van de roeiers van verwachting bijna „gelap"! 13) Khabar ap..? klinkt het oov'ral! Poelang Djawa! zeit de vlet: Nantas psisir Soerabaja! 14) alles grinnikt van de pret! 't Telegram wordt opgedolven uit des djoeroemoedi's hemd En naar boven opgestoken in Matrawi's vuist geklemd aaruit Effef 't in ontvangst neemt cn het dan met d' eigen hand In persoon gaat overbrengen naar den toewan Kommandant. Als de Spreeuw de post aan boord heeft en den steven weder wendt Naar de waat'ren wan Makassar, eiken Balinees bekend, Hoort hij van de voorpret zingen, altegader met elkaar, Al des Bali's Rompianen: 't Lied van Trijntje Snuffelaar. Help! Help! riep Trijntje Snuffelaar Mijn Mina leit te water! En heel de buurt liep bij mekaar Op 't hooren van 't gesnater! Och kom! zeit Jan, en springt in 't nat, Ik red dat meissie heusch!.. Maar toen-ie boven kwam was et 'n dooie kat, En toe keektie op z'n neus! Een joncheling, zeer sjiek en fijn, Die maakte graag perade, En 's avonds in de maneschijn Brengtie 't meissie 'n ser'nade! Papa vraagt wat 't lawaai beduidt, Maar Moe die wordt ferjeus, En die gooit gauw de kienputs 't venster uitl En toe' keektie op z'n ncusl Mooi Kees zou 's avonds wand'len gaan Met Jaantje van der Stralen. Hij trok z'n beste pakkie aan, Om 't meissie af te halen! Maar als hij voor haar huis haar roep', Al fluitend voor de leus.. Toe kwam d'r ouwe opoe op de stoep!! En toe keektie op z'n neus! 15) 1) ard werken aan weg en brug. 2) deze vergadering. 3) tolk. 4) geen grond, zeven vaam! 5) rechts en links lood werpen. 6) loo- ingtoestel van Thompson. 7) idem van Leblanc. 8) uitkijk, zie je niets? 9) Daar komt een stoomschip van ver af, om de Zuid. champagnewijn, n) inl. matrozen van de Bali. 12) scheepsmal.i los voor, neem je riemen, trek er aan. Misschien gaan we naar Java terug. 13) duister, d.i. verdwaasd. 14) daarna passagieren te Soerabaja. 15) matrozenliedje van 1890, iets gewijzigd. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 2