§MiIK LAMFER K a n n e w a sser verkoopt uit NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA GEMENGD NIEUWS. Nr. 6991. EERSTE SLAP DINSDAG 21 JULI 1931. 59ste JAARGANG Sy?t®ro2a§ndsch overzicht De onderhandelingen over hulpverleening aan Duitsch- land. - Begin van een vertrouwensvolle samenwer king. - Geen Duitschers naar het Buitenland. O N Uitbreiding van vrouwenarbeid in Sowjet-RusSand. Doodelijk motorongeluk te Soest. alles best, Communistische ongeregeldheden te Wervik. COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.Ir. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. O. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Ju. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. AD VERTENTLËN 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. D« matter handelingen over de hulpver- le*isl«g a&a Duitschland zullen dezer da gen hun beslag moeten krijgen. Gister avond toch is de conferentie in Londen begonnen, waarvan het resultaat een fi- nancieele hulpverleening aan Duitsch land moet worden. Een voor-conferentie is te Parijs gehouden, waartegen men, op het laatste oogenblik, als tegen een berg opzag, door de publicaties in de Fransche pers over de voorwaarden, die aan Duitschland gesteld zou worden, en die op het volgende neerkwamen: 1 Een zoogenaamde „politieke wa penstilstand" van 5 of 10 jaar, d.w.z. dat Duitschland voor den duur van het cre- diet op langen termijn de verplichting op zich zou nemen geen pantserschepen te bouwen of zijn bewapeningen te wijzi gen en niets zal doen op het gebied van de buitenlandafche politiek, dat Frankrijk onaangenaam zou vinden. Dit beteekent natuurlijk een indirecte verplichting van de Duitsche regeering tot het onderdruk ken van de heele nationale beweging in Duitschland. Dit beteekent in de praktijk ook afstand doen van de tolunie en van alle pogingen der Duitsche regeering zich te bevrijden van Versailles. De „po litieke wapenstilstand" is hetzelfde als de volledige politieke onderwerping aan Frankrijk. 2. Duitschland zou zich accoord moe ten verklaren met een controle, uitge oefend door een comité van de inter nationale Bank te Bazel over de wijze, waarop het aan Duitschland te verleenen crediet op langen termijn zou worden be steed. Dit beteekent, dat men langs oeconomischen weg de controle uit den tijd van het plan-Dawes wil herstellen. 3. Duitschland zal volgens hetgeen de Sieeste Fransche bladen schrijven, boven den de verplichting op zich nemen we der de betalingen, voorzien in het plan, voor het volle bedrag te presteeren van 1 Juli 1932 af. Deze eisch kan beteekenen dat Duitschland het plan-Young opnieuw erkent. 4. Duitschland neemt de verplichting op zkii een programma te ontwerpen tot hervorming van zijn financiën. Hierbij zouden aan de internationale Bank en aan dan Volkenbond bepaalde rechten van toezicht worden verleend. Gelukkig is de angst voorbarig geweest en is alles nogal meegeloopen, misschien omdat deze Fransche eischen nergens ondersteuning vonden, doch veel eerder verontwaardiging gewekt hadden. De ont vangst te Parijs droeg een eenvoudig en hartelijk karakter. Een dichte menigte was voor het station verzameld, die de Duitsche ministers hartelijk toejuichte. Aan het slot der besprekingen, Zondag avond, heeft de Fransche minister Pietri, voorlezing gedaan van een communiqué, dat in de eerste plaats herinnert aan de oorsprong en het doel van het bezoek der Duitsche ministers aan Parijs en vervol geus verklaart, dat de vertegenwoordi gers der beide regeeringen het eens zijn geworden, cun het belang dezer samen komst te erkennen en om te verklaren, dat zij het begin van een vertrouwens volle samenwerking kenmerkt. De rijkskanselier heeft, aldus het com muniqué, de verschillende aspecten van de crisis, waaronder Duitschland lijdt-, in het licht gesteld. De vertegenwoordigers der Fransche regeering erkennen den ernst der orisis en hebben verklaard, dat ouder voorbehoud van zekere financieele gawantics en maatregelen van politieke geruststelling, zij bereid zouden zjju, na der de voorwaarden eener financieele samenwerking in een internationaal kader te bespreken. Reeds thans echter willen de vertegenwoordigers der twee regeeringen uitdrukking geven aan hun verlangen, om zooveel als maar eenigs- zins mogelijk is, tusschen hen de voor waarden te scheppen, die een daadwerke lijke samenwerking op politiek en econo misch gebied kunnen bevorderen. Voorts zijn zij het eens geworden, hun krachten te vereenigen, opdat het crediet en het vertrouwen in een atmosfeer van kalme veiligheid kunnen worden hersteld. En nu wordt met spanning uitgezien naar de Londensche conferentie. Wat zal zij brengen? bank, te accepteeren. Weigeringen tot acceptatie van de rijksmark als normaal betalingsmiddel zullen streng worden ge straft. In verband met bovenstaande verkla ring heeft de Gepeoe leiders van staats organisaties gearresteerd, aangezien zij geweigerd hadden marken aan te nemen. POOLSCHE SPOORWEGEN WEIGEREN MARKEN. De Poolsche minister van Verkeer heeft bepaald, dat de Poolsche Spoorwe gen geen Duitsch geld meer mogen aan nemen. Deze maatregel heeft voorname lijk betrekking op den verkoop van bil jetten, die op zekere grensplaatsen ook tegen betaling met Duitsch geld plaats had. 4> Duitschland heeft er belang bij dat er zoo weinig mogelijk geld over de grenzen gaat en o'm dit te voorkomen heeft de re geering al verschillende maatregelen ge nomen, die evenwel niet verhinderd heb ben, dat er millioenen in veiligheid ge bracht zijn in landen die op vasteren financieelen grondslag rusten. Wij heb ben de vorige week al vermeld dat hon derden Duitschers uit het buitenland „naar huis gevlucht zijn" om hun zaakjes te regelen en zelf bij honk te zijn als er erger dingen gebeuren. En nu wil de re geering deze Duitschers en ook anderen die plannen mochten hebben naar het buitenland te gaan, vast houden. Zij vindt het niet meer dan billijk dat de bevolking geen geld naar buiten brengt, doch het in eigen land besteed. Wil men evenwel toch over de grenzen, welnu, dan zal men daarvoor een offer moeten brengen. Hon derd mark zal iedere Duitscher moeten betalen, die zich over de grenzen wil be geven. Dat zal zeker velen weerhouden om hun vacantie buiten het land door te brengen. Natuurlijk is deze maatregel ook genomen om te voorkomen dat geld over de grenzen zal worden gebracht. Of dit echter bereikt zal worden? Zij, die be langrijke bedragen in veiligheid willen brengen, zullen daarvan zeker niet af zien door de extra betaling van honderd mark. Ook in ons land, dat Zomersch heel wat Duitschers ontvangt, zal men de nadee- len van dezen regeeringsmaatregel wel ondervinden. Binnenland. doen: 3. J. RATH. 48) Aund applaus en gelaoh weerklonk. Hij voelde hanr handen heven in de zijne; de der koningin gloeiden- Toen zag pSen bewegen en het was, of zijn -heel ver Monfc den het aardP'" zei hy ka,m- ',Ze vin" Hij wendde zich tot de meniete boot? nog eens en wuifde voor het huldebetoon To(.n rt«1,f k- Madame de Pom2„ n (!acht h« De „Troed" publiceert in verband m^t een voornemen der Sovjetregeering om 1.600.000 vrouwen en meisjes te recru- teeren ter vervanging van mannen in industrieele bedrijven, een lijst van 115 soorten arbeid in de metaal-, chemische, textiel-, mijn-, electriciteits-, leder-, pa pier- en andere industrieën, waarin voor taan uitsluitend vrouwelijke arbeids krachten zullen worden aangewend eu 170 andere soorten arbeid, welke bij voor keur door vrouwen moeten worden ver richt. De „Troed" deelt mede, dat de betref fende wet weldra zal worden afgekon digd. WEIGERING VAN MARKEN IN SOVJET-RUSLAND STRAFBAAR. Officieel wordt gemeld, dat in verband met de in Duitschland uitgebroken finan cieele crisis verschillende staats-organi- saties in de Sovjet-Unie geweigerd heb ben marken te accepteeren. Het valuta- bestuur van het financieele commissa riaat van de Sovjet-Unie deelt thans mede, dat alle Russische particuliere en staatsondernemingen verplicht zijn rijks marken tegen den officieelen koers, ge lijk deze vastgesteld wordt door de rijks Zondagmiddag ongeveer halftwee kwam de 19-jarige A. M. te Soest, op een motor rijwiel met groote snelheid uit de rich ting Amersfoort den hoek om nabij den molen van zijn vader. De jeugdige mo torrijder, die nog slechts eenige weken rijdt, kon den weg niet houden en kwam door de groote vaart men schatte de snelheid op 80 a 90 K.B, links op het rijwielpad terecht. Hij reed daar een wielrydster aan, die wonder boven won der met den schrik vrij kwam. Haar rij wiel werd echter vernield. De motorrijder vloog onmiddellijk daarna, vlak voor de ouderlijke woning, tegen een aldaar staanden richtingwijzer. M. viel door den schok van den motor en brak o.a. zijn rechterbeen. Toen de ont boden geneesheer, dr. D., ter plaatse kwam, was de ongelukkige reeds overle den. De motor was geheel vernield. Een der passeerende wielrijders waarschuwde de politie, die direct een onderzoek in stelde. M. was de eenige zoon zijner ouders. Het ongeval trok zeer veel belangstelling daar er juist drukke passage was op den straatweg. AANSLAG OP DE SPOORLIJN SITTARD— BEEK? In den nuacht van Woensdag op Don derdag is, naar de „Limb. Koerier" meldt, op de spoorbaan tusschen Sittard en Lut- terade een feit ontdekt, dat men wel met een „aanslag" mag betitelen. Kort na het passeeren van den avondsneltrain in de richting Maastricht is aan het begin van het emplacement Lutterade, aan de zijde Sittard, bij een wissel die een zijspoor op het hoofdspoor brengt, de wiss-dstang los geschroefd. Toen de bediening van den wissel voor het passeeren van een kolen- trein naar Lutterade niet bleek te werken de wissel was electrisch is ien van den op ongeveer 1 K.M. afstand gelegen bedieningspost op onderzoek uitgegaan. Het bleek, dat de wisselstand was los ge schroefd. De laatste boemeltrein in de richting Maastricht en een goederentrein onder vonden een half uur vertraging. Het bovenstaande wordt nog ernstiger, daar enkele dagen geleden eenzelfde feit zich heeft voorgedaan op de spoorlijn tusschen Beek en Krawinkel (Lutte rade). Daar werd ontdekt dat een verbin dingsplaat tusschen twee spoorstaven los geschroefd was. MOTORFIETSONGELUK. Eén doode. Te Zegwaard is Zaterdagmiddag op de Stationsstraat een motorfietsongeluk ge beurd. Toen de 22-jarige motorfietsrijder A, S. uit Benthuizen, met een vaart van ongeveer 50 K.M. in het uur uit de rich ting van het station kwam, reed het doch tertje van den heer B. te Zegwaart per fiets voor hem uit. Zij trachtte midden op den weg om te draaien. Om de weifelende houding van het meisje week de heer S. uit, doch hij kon een aanrijding niet meer voorkomen. De motorfietsrijder en de heer C. V., ook uit Benthuizen, die op den duo zat, reden pardoes de sloot in, en de heer S. kwam met het hoofd tegen de betonnen beschoeiing van een dam terecht. De duo rijder kwam er met een knie- en been wond af; het meisje, dat eveneens in het water terecht kwam, kreeg eenige lichte ribkneuzingen. De bestuurder van de motorfiets werd bij dr. P. binnengedragen, waar hij na een bewusteloos te zijn geweest, is overleden. aan Madame de Pompadour on uJ) 1 v.u „f op.den troon en nu- in danste met Minnie Harlan. «oper maakte hy haar zijn opwachting De m„ ziek barstte los, en de menigte kwam in deinende beweging en de landloo Hilda vond Sir Walter Raleigh naast haar staan en aanvaardde dankbaar zijn arm, hoewel hij haar volkomen onbekend Vras. Ze verlangde niet naar dansen. Ze wilde ontvuehten, maar bij wijze van com promis liet ze zioh naar een bank bren gen, waar Sir Walter Raleigh haar alleen liet om ijs voor haar te halen. De brutaliteit sloeg haar met stomheid; het was alsof de ramp reeds gebeurd was, alsof iedereen het sombere geheim van den huisvriend geraden had. Heel lang zaam drong de waarheid tot haar door. 2e luisterde naar de stemmen om haar heen. „Wat aardig van hem!" ,,Wat knap verzonnen!" „Hij is schitterend!" „Zoo iets kan alleen mijnheer Rawlins bedenken." Ieder prees hem. Niemand begreep het; niemand had zelfs een flauw vermoeden van de vreeselijke waarheid. Hilda haal de ruimer adem. Ze glimlachte zelfs dankbaar tegen Sir Walter, toen hij haar ijs aanbood. De muziek zweeg en de paren liepen opnieuw en Hilda zag, dat hij zich een weg naar haar toe baande. Hij bewoog zich met een gemak en vrijheid, die haar eigen moed aanwakkerde. Ze begreep, dat ze moest volhouden en den toestand onder de oogen moest zien. Daarna „Vergeef me, mijnheer," sprak hij tot Sir Walter, „maar ik heb dezen dans met Hare Majesteit." Samen verdwenen ze in de menigte; hij had in zijn lompen gehulden arm om haar heen geslagen en keek haar recht in de oogen. „Ze hebben me binnen gelaten zonder dat ik verkleed was," zei hij. Hilda hui verde. Maar het malste is, dat ze schijnen te denken, dat ik wel verkleed ben," ver volgde hij. „Vindt, dat ik het moet uit leggen?" „Als je dat waagt!" „Ik weet het nog niet. Ik geloof, dat ik vanavond tot veel in staat zou zijn." Hij scheen in een ernstige stemming te zijn. „Niet lederen landlooper valt het te beurt met een koningin te dansen." Ze keek over zijn schouder en haar vrees werd bevestigd. Iedereen keek naar hen, zelfs de dansenden en iedereen lachte om het wonderlijke schouwspel. HÜ keek haar onderzoekend aan. JAAP SNOR ook wollen Badpakken. ZUIDSTRAAT 19. Let op den gelen winkel. Voor Texel: Wed. SCHUMAKER. „Houd je goed, Hilda. We zijn heusch een enorm succes. De goede naam van je familie is nog steeds gehandhaafd." Met woede en wanhoop in de oogen keek ze hem aan. „Kom." zei hij lachend. „Bevalt mijn kostuum je niet? Ik geef toe, dat het niet past bij een koningin, maar het is volko men natuurgetrouw." In haar hart bekende ze, dat het voor namelijk zijn kostuum was. Ze had zeker gedacht, dat hij tenminste behoorlijk ge kleed zou verschijnen. De lompen erger den haar; maar dat wilde ze Wade Raw lins niet bekennen. „Ik ga naar huis," zei ze plotseling. „Om praatjes in het leven te roepen?" vroeg hij. „Trekken we nu dan soms niet de aan dacht?" „Ja, maar we worden bewonderd, Hilda". „Ze lachen ons uit." „Omdat ze plezier in ons hebben,zei hij vroolijk. „En kan het ons^ eigenlijk iets schelen, wat ze denken?" „Mij wel!" n „Wees optimist," ried hij aan. „Ze vin den ons nu al aardig. Voor het eind van den avond zijn ze dol op ons." Zij keek hem angstig aan. „Wat bedoel je eigenlijk?" Maar hij glimlachte alleen maar, drukte haar vaster tegen zich aan en versnelde den pas. „Rawlins Wade wat gaat er ge beuren?" „Niets, dat een schande voor de fami lie zal zijn," beloofde hij. „Je moet ver trouwen in me hebben, zooals vroeger. Ze antwoordde niet. Als ze niet bang was voor wat komen kon, zou ze ziju AUTO-ONGELUK. Drankoorzaak. Zaterdagavond ongeveer 6 uur is in de Brinklaan te Apeldoorn een auto-onge luk gebeurd. Een auto, waarin gezeten waren E. en J. Lochtenburg en A. Wis- sink, reed* tegen een boom. De boom knapte af, en J. L. werd uit den auto ge slingerd en kreeg een vrij ernstige kwets uren. A. W. kwam onder den auto terecht en werd zeer ernstig gewond. E. L. kwam er zonder verwondingen af. Uit het politie-onderzoek bleek, dat de drie inzittenden onder den invloed van sterkedrank verkeerden. De auto werd zwaar beschadigd. De bestuurder E. L.., is door de politie in hechtenis genomen. De toestand van A. W. is zeer zorgwek kend. ERNSTIGE AANRIJDING TE HOENSBROEK. Motorrijder en duo-passagier zwaar gewond. Zaterdagavond heeft te Hoensbroek, Akerstraat Noord, een ernstige aanrij ding plaats gehad tusschen een auto en een motorrijwiel. De auto, bestuurd door K. uit Hoensbroek, kwam uit de richting Heerlen en stuurde naar links om den Hommerteweg in te rijden. Tegelijkertijd kwam een motorrijwiel, bestuurd door R. D. uit Maastricht met nog iemand op de duo-zitting uit de richting Amstel- rade. R. D. wilde den auto nog passeeren, doch hij werd door den wagen gegrepen. Het motorrijwiel werd meegesleept, ter wijl de opzittenden tegen den grond sloe gen. Ernstig gewond, met gebroken bee- nen, werden zij opgenomen. Dr. Voncken, die onmiddellijk ter plaatse was, verleen de de eerste hulp, waarna de beide ge wonden per ziekenwagen naar het St. Josephgesticht te Heerlen werden over gebracht. De politie stelt een onderzoek in en proces-verbaal werd opgemaakt. ONDER EEN VRACHTAUTO GEKROPEN. Vrijdagmiddag is in de gemeente Oudorp, op de grens van Alkmaar, het tweejarig zoontje van den kleermaker van Alphen spelende onder een stilstaan- den vrachtauto gekropen. De chauffeur heeft het kind niet opgemerkt. Toen de wagen zich in beweging zette, werd het jongetje overreden. Het kind was onmid dellijk dood. KNAAPJE VERDRONKEN TE GOUDA In den Kattensingel te Gouda nabij de Kieiwegbrug, is Zondag de 5-jarige jon gen A. A. Ruygrok uit de Spoorstraat verdronken. kleedij vergeten, ja, vergeven hebben. Want hij danste uitstekend, zijn manie ren waren hoffelijk en hij was ongetwij feld een gevierde gast. „Houd het vanavond nu nog uit", drong hij aan. „Dan beloof ik, dat je verder geen last van me zult hebben." „Ga je weg?" „Als jij het wilt, ja." „En zal je ons geen schande Ze zweeg uit angst hem te kwetsen. „Ik zal je zelfs het duistere hoofdstuk besparen," zei hij schertsend. Ze was niet zeker of ze dat wel wilde; maar het kwam niet overeen niet de waardigheid der koningin van Scheba om openhartig te zijn. „Nu ben je weer flink," zei hij na eenigen tijd en ze zag, dat hij haar on derzoekend aankeek. „Dank je," antwoordde ze. „Ik zal mijn best doen je niet teleur te stellen." De muziek zweeg en hij zocht een plaats voor haar. Uit de menigte doken Captain Kidd en Martha Washington op; ze hadden samen gedanst. Mevrouw K'il- bourne keek haar landlooper verlegen aan. Ze maakte zich bezorgd, maar de heer Kilbourne was in een overmoedige stemming; alleen een beetje buiten adem als gevolg van het snelle tempo. „Je hebt ze er allemaal in laten vlie gen," vond hij. „Kranig stuk werk! Wat zeg jij, Hilda?" „Schitterend," zei Hilda koel. De heer Kilbourne knipoogde tegen Rawlins. Toen verscheen Pierrette. Ze kwam hard aanloopen, nog buiten adem van het dansen. „Wade, je bent eenig!" fluisterde zeen DOOR EEN AUTOBUS AANGEREDEN Zondagavond omstreeks zeven uur is aan den Petrus Campersingel te Gronin gen de 79-jarige R. M. door een gemeen telijke autobus aangereden. Hoewel zijn (verwondingen zich aanvankelijk niet ern stig lieten aanzien (hij werd aan het hoofd gewond), werd hjj naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Kort na aan komst is de man daar overleden. AARDBEVING? In de buurtschap Klein Amsterdam by Voorst hebben Donderdagnacht vele per sonen een lichte aardbeving geconsta teerd. Het geleek op een golvende bewe ging in den grond. De bewoners kregen het gevoel alsof de woningen werden op gebeurd. EEN HONDERD-JARIGE. Zaterdag is mej. de weduwe Damen Hunninckx te Breda 100 jaar geworden. Zy geniet nog een goede gezondheid en is flink ter been. Alleen is zy een weinig hardhoorend. Om halftwaalf nam de honderdjarige, vergezeld van haar drie zoons, in een met vier paarden bespannen landauer plaats en ving haar zegetocht door de stad aan, toegejuicht door duizenden. Buitenland. DE CHAOS IN CHINA. Moord op groote schaal. Volgens een officieele verklaring zyn in twee districten van de provincie Hoe- nan in de laatste twee jaar 395.155 per sonen door communisten en bandieten gedood. Verscheidene steden, die eerst door de regeeringstroepen ingenomen waren, vervolgens weer door communisten her overd werden etc., hebben op deze wijze meer dan de helft van het aantal inwoners verloren. WEER EENt Donderdag is te Chicago het lijk ge vonden van Spike Smith, een der onder bevelhebbers van Al Capone, en lyfwacht van Dan Stanton, Capone's chef. Smith lag in zyn auto en was door drie schoten in het hoofd getroffen. HET GEVAL-FALL. Vrienden van den veroordeelden oud minister van binnenlandsche zaken, AJ- bert Fall, hebben bij den president aan gedrongen op gratie. Tot de onderteekenaars van het verzoek behooren de gouverneur van den Staat New Mexico, de beide senatoren van dien staat te Washington en alle leden van het New Mexicaansche Congres. Fall heeft natuurlyk zyn vonnis wel verdiend, maar hy is een oude, doodzieke man. Dit verklaart de pogingen in zyn belang aangewend. DE BULGAARSCHE STAATSMAN ROESEF EN ZIJN ZONEN DOODGESCHOTEN. In de gemeente Pernik is een aanslag gepleegd op den liberalen politicus Niko- laas Roesef. Toen hy met zyn vrouw en twee zoons in den tuin zat. werden er van de straat uit vyftien schoten op hen ge lost. Roesef en zyn zoons werden doode- lyk getroffen. De moordenaars, van wie wordt vernomen, dat het aanhangers van Smiof zyn, ontkwamen. greep hem by den arm. „Wat zegt Hilda ervan?" „Ze is het niet met je eens, vrees ik." „Onzin! Ik heb naar haar gekeken, toen je met Minnie danste. Ze zag groen van jaloezie. Weet je wat ze allemaal van je zeggen?" „Wat dan?" „Ze zeggen, dat je vast den eersten prys krygt. Ze geven pryzen, zie je, voor dames en heeren." „Daar is het me om te doen," zei hy. Marian kneep hem vertrouwelyk in den arm. „Is ze niet mooi, Wade?" vroeg ze, met een blik op Hilda. „Té mooi." „Onzin! Ze kan niet te mooi zijn; het buitengewone is, dat ze tegelykertyd zoo'n goede party is." Hy keek haar verwijtend aan. „Je doet, alsof ik een O.W.-er ben',' zeide hy. „Ik hoop het! Daar is de muziek weer. Nu dans je zeker met my?" Zoo legde ze dus beslag op hem, vol trots, want Marian wist, dat ze danste met den held van den avond. Hilda zat te kijken en te denkou. Haar moeder zei iets, maar ze lette er niet op. Ze tobde over Rawlins; het oude voorge voel bekroop haar weer. Het bal verliep vol vroolyk jolyt. De koningin van Scheba had veel partners. Ook Madame de Pompadour; toch dans ten beiden automatisch. Ze keken of naar elkaar, of waren in gepeins verzonken. Rawlins danste drie keer met alle twee, geheel onpartydig. Hy kon onmogelijk met alle dames dansen, maar mevrouw Kilbourne sloeg hy niet over. Ze keek In verband met de staking in de Noord-Fransche textiel industrie. Vrydagavond hebben zich in verband met de staking in de Noord-Fransche textiel fabrieken zeer ernstige ongeregeldheden voorgedaan in de Fransch-Belgische grensstreek te Wervik in West-Vlaande- deren. By den terugkeer uit Rijsel en omstreken van een paar autobussen met werkwilige textielarbeiders werden dezen op Belgisch grondgebied door tweehon derd communisten aangevallen en met steenen, flesschen, stukken yzer, be stookt. Talryke arbeiders, door deze pro jectielen en door glasscherven getroffen, liepen verwondingen op. De gendarmerie van Wervik kwam ter plaatse, maar werd op haar beurt op een regen van steenen onthaald en moest den aftocht blazen. De communisten hadden inmid dels een barricade opgericht, welke eerst Iaat in den avond met behulp van sterke detachementen gendarmerie uit andere steden kon worden bestormd en genomen. Velen liepen by de bestorming ernstige verwondingen op. Veertig communisten zyn gearresteerd en opgesloten. Zaterdagochtend was de orde hersteld, maar te Wervik en omstreken is de staat van beleg afgekondigd, ten einde een her haling van dergelyke incidenten te voor komen. EEN MISLUKTE OPSTAND VAN EEN GARNIZOEN? Uit Ferrol in Spanje wordt gemeld, dat in het garnizoen aldaar opstandelingen getracht hebben het garnizoen stelling te doen nemen tegen de regeering. De troe pen gaven aan den oproep geen gevolg, doch keerden zich tegen de aanstichters, die onmiddellijk gearresteerd werden. DE DUIKBOOT NAUTILUS HERSTELD. De duikboot Nautilus, waarmee Sir Hu- bert Wilkins naar de Pool wil varen, is op de werf te Devonport hersteld en heeft, na een paar proeftochten op Donderdag, Zaterdag de beslissende duikproeven ge daan. Alles is voortreffelyk gegaan en men verwacht het vertrek in het begin der volgende week. De duikboot gaat dan naar Bergen in Noorwegen, waar zii e:a 5-tal dagen blijft. Vervolgens gaat de reis naar' Spitsbergen. NEERGESCHOTEN. In de „boschkantine" te Wildenau by Leipzig hebben drie jongens Vrijdag avond den waard Sachse neergeschoten. Sachse, die zwaar gewond werd. is 's nachts overleden. De daders zijn on- herkend ontkomen en nog niet opge spoord. op geregelde tijden, en neem zoo noodig '«avonds een Foster's Maagpil. De ontlasting geschiedt dan volkomen normaal en zonder krampen. f 0.65 per flacon. IV stralend en zei tegen haar oudste doch ter, dat ze zich weer jong voelde. Om twaalf uur werden de pryzen uit gereikt. Er was een jury, gekozen door den heer Harlan en het kostte haar niet lang te beslissen, dat Rawlins den eersten prys verdiende. Aan den anderen kant was er een groote moeilykheid, want de jury wist niet zeker of er van haar ver wacht werd, dat ze de gastvrouw in het bijzonder zouden huldigen. Ten slotte waren ze flink genoeg te besluiten, dat de beslissing onpartijdig zou zijn en dat de eerste prys toegekend zou worden aan de koningin van Scheba en de tweede aan Madame de Pompadour. Er werd luid ge juicht, men poogde redevoeringen te houden en de koningin ging met haar armoedigen partner voor by een polo naise. Hilda had haar zelfbeheersching her wonnen; ze was vriendelijk en lachte blij. Het was ten slotte niet zoo heel moeilijk geweest. Niemand kon de waarheid ver moeden en het was best mogelijk, dat de familie Kilbourne alle smaad en^ schande bespaard zou blijven. Rawlins liep alsof hy Marcus Antonius of Napoleon was. Maar toen men plotseling stil hield en stemmen van alle kanten weerklonken, werd het haar weer bang te moede. „Trouwen ze?" „Trouwen ze?" „Een schynhuwelyk?" Aan alle kanten weerklonken die kreten door de schuur. De menigte verbrak de gelederen en verdrong zich om de slacht offers. „Een schynhuwelyk! Een schynhuwe lyk!" (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1