Konijn's Artikelen GEMENSD NIEUWS. Ernstig auto-ongeluk. Fransch visschersvaartuig vermist. SPOORSTRAAT 122 Iets over belastingen. TIJDSCHRIFTEN EN WEEKBLADEN. Nieuwe Uitgave. 33 99 DE HELD VAN HALEVIAHEIRA Binnenland. f Donderdagavond omstreeks 8 uur reed een auto te Windesheim nabij Zwolle in vollen vaart tegen een boom. De auto verd totaal vernield. Beide inzittenden, de heer T. uit Zwolle en een student uit Santpoort, werden levensgevaarlijk ge wond en in bewusteloozen toestand naar het Sophiaziekenhuis te Zwolle overge bracht. Nader wordt gemeld: Donderdagavond was de heer Ihienout nr uit Zwolle met zijn nieuwe auto aan het proefrijden op den straatweg Zwolle- Deventer. In de flauwe bocht bij het dorpje Windesheim raakte hij blijkbaar de niacht over het stuur kwijt, terwijl hij reed met een snelheid van 105 km. De auto vloog van den rechterkant van den weg tegen een boom aan de linkerzijde. Den heer T. werd de borstkas ingedrukt, terwijl hij tevens zware uitwendige ver wondingen bekwam. De heer van Dijkjr. uit Santpoort, die naast hem zat, bekwam zulke uit- en inwendige verwondingen, dat hij zoo goed als zeker den nacht niet zal doorkomen. Ook voor het leven van den heer T. wordt gevreesd. Het voorstuk van de auto was geheel ingedrukt. Een bewijs voor de enorme snelheid, waarmee gereden werd, is, dat het remspoor zich over meer dan 35 m uitstrekte. EEN KLEINE REDDER BELOOND. De 11-jarige Arie Blokland te Giessen- dam heeft van het Carnegie-heldenfonds een spaarbankboekje met 100 ontvan gen, voor de redding van zijn broertjes bij den brand, die eenigen tijd geleden de boerderij van zijn vader in de asch heeft gelegd. VERDRONKEN. Woensdagavond heeft de rivierpolitie op de rivier te Rotterdam drijvende ge vonden een ledige roeiboot, die bij onder zoek bleek te zijn van den 48-jajigen roeier C. S., uit de Mijnsheerenlaan. Diens lijk is Donderdagochtend drijvende in de Waalhaven gevonden. Het Is naar het bureau van de rivierpolitie overge bracht. DOOR EEN TREIN OVERREDEN. Donderdagmorgen omstreeks kwart vóór elf is op den spoorweg Den Haag Delft, ongeveer 300 meter benoorden den overweg het Haantje, op de grens van Delft en Rijswijk, de tuinder Oorsprong uit Honselaarsdijk door den Parijschen trein gegrepen en vermorzeld. De trein kreeg korten tijd vertraging. Buitenland. ALS DOOR EEN WONDER GERED. Woensdag was de luitenant-vlieger Morris, van de Sealand Luchtvaartscbool bij Chester, met een Moth-toestel opge stegen. Op ruim zevenhonderd meter brak plotseling door tot nu toe onbeken de oorzaak een vleugel van het lichte vliegtuig af. Als een steen viel het toestel bijna recht omlaag. Door het losge schoten draadwerk van den gebroken vleugel en de draaiende beweging van het vallende toestel, slaagde lui tenant Morris, die zijn bezinning niet verloor, er met groote moeite ln de banden, die hem in den stuurstoel vast hielden, los te maken en zich uit het ijzer werk te bevrijden. De machine was reeds meer dan driehonderd meter gevallen, toen hij, op ongeveer vierhonderd meter Oostende, alweer een aantal Duitsche granaten bloot komen te liggen. Het ge vaarlijke goedje wordt weggehaald door den zgn. „recuperatiedienst Reeds zyn aldaar niet minder dan 76granaten van 105 mm, 78 granaten van 77 en 3 van loü opgedolven. ONGELUK OP DE BOEDAPESTER WIELERBAAN. Vier zwaargewonden. Bij een wielerwedstrijd achter groote motoren op de wielerbaan te Boedapest, kwamen Woensdagavond in een bocht twee motorgangmakers en vier wielren ners met elkaar in botsing. Het benzine reservoir van een der motoren ontplofte en de vier renners sloegen voorover van hun rijwielen. Er ontstond een paniek onder het publiek, dat van de tribunes het terrein en de wielerbaan opdrong, zoodat de politie met gummistok en blanke sabel het publiek terug moest dringen. De vier rijders, drie Hongaren en een Duitscher, liepen zware verwon dingen op en moesten naar het zieken huis wdrden overgebracht. Hun toestand is zorgwekkend, vooral van den Duit scher. die ernstige inwendige kneuzingen en een hersenschudding opliep. Bemanning van 50 koppen. De Fransche vischtreiler van zeer groote afmeting, de Quentin Roosevelt, die uit Frankrijk naar Gothenburg is vertrokken en op 18 Juli te Gothenburg zou arriveeren, is daar nog niet aange komen. Ook heeft men geen teeken van leven meer van het schip ontvangen. Het heeft een bemanning van 50 koppen. Het Fransche gezantschap te Kopenhagen deelt mee, dat men ook draadloos geen enkel bericht van het schip heeft ont vangen. Norddeutsche Jagd- und Gebrauchs- hunde-Verein." Van een op zich zelf staand geval is hier geen sprake, reeds jaren lang worden in geheel Duitsch- iand dergelijke proeven op aanleg voor de jjaoht op touw gezet, met het gevoig dat jaarlijks tweeduizend katten op deze ellendige wijze worden opge offerd. Alleen in Würtemberg, Baden en Pruisen bestaat sinds 1930 een verbod voor deze vertooningen, op grond dat zij als dierenmishandeling moet worden ge kwalificeerd en deswege strafbaar zijn. Een protestbeweging. Bij de regeeringen der Duitsche lan den, welke het z.g. „katzenwürgen" nog niet strafbaar hebben gesteld, is een op groote schaal opgezette actie tegen deze afschuwelijke dierenkwelling ondernomen door de Vereeniging tegen Vivisectie en soortgelijke bonden. In een uitvoerige mededeeling wysi genoemde vereeniging op het feit, a vele deskundigen op jachtgebied van oordeel zijn, dat het ophitsen tegeni - ten voor de dressuur van .^honden geenszins noodzakelijk is. Het vroeger nooit geschied en eeist laatsten tijd opgekomen. ,OQ,.nm OD De Vereeniging dringt er daarom op aan, in de Duitsche Iandffl- *farff5en nemingen, als boven geschetó, _worden toegelaten, den plaatselyken P riteiten te doen. weten, datdergeUlke.ver hebben plaats gevonden, dan moet men natuurlijk de gevolgen daarvan ook aan vaarden. Anders wordt het evenwel, wan neer de handeling gebezigd wordt als mid del om rechtmatige belasting te ontgaan. Tegen deze handelingen dient, aldus de M.'v. T„ de Staat noodzakelijk op te tre den -al ware het slechts, omdat voor be lasting .die in strijd met het kennelijk doel der we: nie tkan worden geheven, een équivalent moet worden gevonden, het geen er toe leidt, dat personen, die de schatkist niet te kort doen, dan te zwaar moeten worden belast. Lag het aanvankelijk in de bedoeling, om door wetswijziging eenig bepaald mid del om belasting te ontgaan krachteloos te maken, bij nadere overweging kwam de Minister hiervan terug. Want, zoo lezen wij in de M. v. T., in dit geval is het te verwachten, dat een zoodanige wetsbepa ling slechts tijdelijk eenige uitkomst zal ge ven, omdat spoedig afwijkende vormen gevonden zullen worden, waartegenover de belastingadministratie dan wederom machteloos staat. Vandaar, dat men meen de beter door middel van een algemeene na zijn beschikking bij aangeteekenden brief aan den belanghebbende toekomen. Heeft de inspecteur de vraag ontkennend beantwoord, dan kan deze wet op de rechtshandeling, zoo zij tot stand komt, niet worden toegepast, tenzij mocht blij ken. dat de feiten niet volkomen overeen stemmen met de te voren daarvan gege ven voorstelling. Beantwoordde de inspec teur de vraag bevstigend, dan kan men weer binnen een maand vernietiging van deze beschikking aan het Gerechtshof te 's-Gravenhage vragen. De onderwerpelijke wet is in werking getreden met ingang van 1 Mei 1925. Hieruit moet evenwel niet worden afge leid, dat deze wet geen toepassing zou kunnen erlangen t.a.v. rechtshandelingen, verricht vóór 1 Mei 1925. De inwerking treding met 1 Mei 1925 heeft slechts ten gevolge, dat eerst van dien datum af met rechtshandeling geen rekening wordt ge houden, doch geenszins, dat ook de han deling zelve na 30 April 1925 moet zijn verricht. T. a. v. een bepaald gevolg van het „geen rekening houden" met een rechts- steeds verzorgd TELEFOON 339 tooningen als dierenmishandeling moeten worden beschouwd en dus degenen, aie hieraan medewerking verleenen rechterlijk vervolgd zullen worden. DE DANSMARATHON. Een krankzinnige vertooninig. De dansmarethon te Parijs een mis selijke, weerzinwekkende vertooning is nu gelukkig voorbij. De winnaars zijn de Amerikaan Ted Stanley en een Fransch meisje, die 752 uur hebben ge stept. De winnaars moesten worden weg gedragen. De tweede prijs werd gewonnen door een paar, waarvan de mannelijke partner, die bijna niet meer kon staan of schuife len, in een oogeniblik van verdwazing een kwiek sprongetje probeerend, zijn been blesseerde. Stanley en zijn dame ontvangen 1200 gulden. Dat is niet veel, want er moeten nog onkosten af. Voor de dame b.v. 20 paar dansschoenen. JAPANSCHE OORLOGSVERMINKTEN. Bidden en vasten om pensioen. Vijf-en-twintig oorlogsverminkten zon der recht op pensioen, die tevens optraden als vertegenwoordigers van anderen, die in dezelfde positie verkeerden, zijn gaan bidden en vasten bij het graf van keizer Meiji. Zij willen dat drie dagen en nach ten volhouden. Hoewel het voortdurend regent, blijven zij er van overtuigd, dat dit beroep op den geest van den grooten keizer ten gevolge zal hebben, dat hun nood wordt gelenigd. Zes hunner zijn van uitputting flauw gevallen. De overigen zetten hun waken en hun gebed voort. ACTIE TEGEN HET „KATZEN WÜRGEN". Hoe in verschillende landen van het DE WET TOT BEVORDERING VAN DE RICHTIGE HEFFING DER DIRECTE BELASTINGEN. Schijnhandelingen. De belastingrechtspraak kreeg reeds menig keer te oordeelen over de vraag, of voor de toepassing der belastingwet reke ning moest worden gehouden met een plaats gevonden schijnhandeling. Bij het nagaan van deze jurisprudentie blijkt, dat zoowel de Raden van Beroep als de Hooge Raad zich telkens op het standpunt heb ben gesteld, dat het slechts aankomt op de werkelijke feiten en niet op de voorstel ling, die belanghebbenden van de feiten gelieven te geven. Tegen gefingeerde han delingen is de in het opschrift genoemde wet dan ook niet qericht. Zoodra bewezen 11. ViiXViVAA. W W4A W4J 1 w kan worden, dat bepaalde handelingen j tot eXp]0jtatie daarvan opricht en men slechts chijnhandeling zijn, formule te kunnen optreden „tegen prac- bundeling gaf de wetgever nog een rege tijken, die aangewend worden om de nor male belastingheffing geheel of voor een deel onmogelijk te maken." Deze algemeene formule nu is belichaamd in art. 1 der wet, waar bepaald is, dat voor de heffing van de personeele belasting, de rijks inkomstenbelasting, de vermogens belasting en de verdedigingsbelastingen geen rekening wordt gehouden met rechts handelingen, waarvan op grond, dat zij geen wezenlijke verandering van feitelijke verhoudingen hebben, ten doel gehad of op grond van andere bepaalde feiten en omstandigheden moet worden aangeno men, dat zij zouden zijn achterwege ge bleven, indien daarmee niet de heffing van een dier belastingen, ingeval zij reeds toepassing heeft gevonden of voor toepas sing in aanmerking zou komen, voor het vervolg geheel of ten deele zou worden onmogelijk gemaakt. Onder deze wet valt dus niet elke rechtshandeling, die belastingbesparing ten gevolge heeft, maar alleen die, welke men niet zou hebben verricht, als er niet belasting door ontgaan werd. Schaft men zjjne dienstboden af, dan is er natuurlijk geen sprake van, dat men iets doet, waar op de Staat zou moeten reageeren. Maar wanneer men, om het door den Minister aangehaalde voorbeeld te noemen, als eigenaar van een buitenplaats, een N.V ling, en wel déze, dat, wanneer krachtens deze wet een vennootschap, vereeniging, maatschappij of stichting als niet bestaan de beschouwd wordt, dit voor de heffing der inkomstenbelasting geen invloed heeft op de belastbaarheid der belooningen, die van de vennootschap, enz. zijn of worden genoten. Dit voorschrift dient om te voor komen, dat men zou kunnen beweren, dat nu de vennootschap, enz. als niet bestaan de wordt aangemerkt, zijn tractement e.d geen belastbaar inkomen kan zijn, omdat de bron ontbreekt. Als noodzakelijke aan- vulling bepaalt de wet er echter tevens bij, dat dit voorschrift geen toepassing vindt, indien en voor zoover dezelfde persoon voor hetzelfde bedrag in dezelfde belas ting dubbel zou worden getroffen. „Tooneelgids" (voor r.k. dilettanten), 15 Juli. Inhoud: Naar de openluchtspelen! Openlucht spel en decorbouw. Profiteert van uw pers! Nieuws uit eigen kring. Eventjes debatteeren. Sight seeïng. Het beroepstooneel bij ons. Het tooneel in Vlaanderen. Wijsheden van oom Sjeng. Goede manieren. Het drama. Dilettan ten, leert spreken! Eenige Vlaamsche Too- neelschrijvers. Gesprekken met ons Provin- ciaaltje. 't Kindertooneel. Inzendingen onzer lezers. Wat onze dilettanten doen. Vragenbus. Varia. zij voor de belastingheffing buiten be schouwing. In de Memorie van Toelich ting op de wet vinden wij eenige voor beelden van zulke schijnhandelingen weer gegeven: Zoo hadden b.v. de drie aandeelhouders eener N.V. een vennootschap onder firma aangegaan, die belast was met den ver koop van de producten der N.V. Deze goederen werden aan de vennootschap onder firma in rekening gebracht voor een lagen prijs, die bij het einde van het jaar bepaald werd. De N.V. kon dienten gevolge slechts een kleine winst uitdeelen. Zij is echter in de dividendbelasting, be halve voor de winst, ook aangeslagen voor de winst van de z.g. vennootschap onder firma, alsmede voor het belangrijke salaris, dat de beheerende vennoot der firma van haar genoot, en de aanslag is door den Raad van Beroep gehandhaafd. Zoo is om een ander voorbeeld te geven een landbouwer vruchteloos op- hij den grond, met slechts enkele snij- wonden in het gelaat, die hij door de jjzerdraden had opgeloopen. De resten van de machine werden geheel vernield op eenige honderden meters afstand van de plaats, waar hij neerkwam, gevonden. GEVAARLIJK STRANDGOEDJE. Vaak hoort men nog van ongelukken in de voormalige frontstreek in West- Vlaanderen, door het ontploffen van op gedolven granaten teweeggebracht. Ook aan de kust had men reeds menigmaal dergelijke onheilen te betreuren en zoo gebeurde het nog èen paar jaren geleden, dat op het strand, nabij Oostende, spe lende kinderen een granaat tot ontplof fing brachten, een onvoorzichtigheid, welke verscheidene kinderen met den dood bekochten. Thans zijn, ten gevolge van den jong- Gten springvloed, te Mariakerke, bij jachthonden getoetst wordt heeft men stenbelasting, die geregeld was naar de dezer dagen kunnen lezen in de dagblad- j opbrengst van zijn bedrijf, niettegenstaande pers, welke gruwelijke bijzonderheden Tij; blijkens notarieele akte dat bedrijf aan gaf van een te Hamburg gehouden slacht-zijn kinderen had verhuurd. Op grond van partij onder dei tig katten. Deze dieren omstandigheden kon hier slechts aan waren door een gezelschap dames en hee- ren op een weide, welke zij afzetten door er in een kring om heen te staan, uit kis ten en zakken losgelaten, waarna een aantal jachthonden ieder lid van het gezelschap had een hond bij zich tegen de katten werd opgehitst. Het resultaat was dat negen katten binnen enkele mi nuten door de honden verscheurd waren, van de overigen vonden er twintig na langeren tijd een vreeselijken dood. Eén kat wist door een kring van omstanders een schijnbehandeling worden gedacht. Een N.V. had volgens de bewering van haar bestuur geen dividend uitgekeerd, doch had aan haar aandeelhouders in ver houding tot hun deelneming in het kapi taal gelden in depót gegeven, zonder rentebeding en zonder dat een termijn van Mjvenj vervolg ens die buitenplaats van de N.V. huurt, waardoor besparing van personeele belasting van 2/3 gedeelte worden verkre gen, dan wordt het doel dezer heffing wel degelijk verijdeld, want de feitelijke toe stand is onveranderd gebleven, zoodat dan door toepassing van de „wet op de richtige heffing" met de handeling geen rekening behoeft te worden gehouden. Vóórdat de inspecteur evenwel een be paalde rechtshandeling op zij kan zet- tqp, ipoeten er diverse formaliteiten ver vuld worden. Allereerst moet de Minister van Financiën het voornemen van den in specteur om deze wet toe te passen met zijne machtiging bekrachtigen. Is deze machtiging verkregen, dan moet de in specteur van zijn voornemen, bij aangetee kenden brief, een met redenen omkleede mededeeling aan den belanghebbende doen. Vraagt deze dan niet binnen een maand daarvan vernietiging, dan kan de inspecteur den aanslag vaststellen. De be langhebbende kan n.1. desgewenscht ver nietiging vragen aan het Gerechtshof te s-Gravenhage. Dit verzoek wordt gedaan door indiening van een gewoon verzoek schrift. Het Gerechtshof stelt daarop den inspecteur in de gelegenheid om terzake een vertoogschrift in te dienen ter nadere toelichting van zijn zienswijze, waarna eventueel nog een mondelinge behande ling voor dit college volgt. De uitspraak van het Gerechtshof beslist de kwestie in hoogste instantie. Daarnaast voorziet de wet ook in het geval, dat de belastingschuldige zelf twij terugbetaling was bepaald. Voor die gel- j feit, of een beraamde rechtshandeling al den is de N.V. in de dividendbelasting en zijn de aandeelhouders in de inkomsten Kat wist uuur een miii^ van umswniuers .1 1 1 r, te ontsnappen: onmiddellijk werden daar-1, 1 9 aangeslagen, en hierin heeft ge- op drie honden op het spoor van het van j brmkmakmg van de beschikbare rechts- angst krankzinnig geworden dier ge-1 middelen geen verandering gebracht, bracht, dat tenslotte eveneens ingehaaldHeeft men nu niet te doen met derge en verscheurd werd. jlijke schijnhandelingen, maar staat het Deze „demonstratie" ging uit van de vast, dat bepaalde handelingen inderdaad dan niet onder deze wet zou kunnen vallen. Hij kan dan, volgens het bepaalde bij art. 3, deze vraag onderwerpen aan het oordeel van den inspecteur, in wiens dienstkring de aanslag moet worden vast gesteld. Hij moet tot dat einde die vraag schriftelijk en in tweevoud aan den inspec teur voorleggen. De inspecteur doet daar- Revue der Sporten, 20 Juli. Inhoud: Bij Martha Snel, weldra de eerste Hollandsche Kanaalzwemster, door Wouter Loeb. Het Kampioenschap van clubliefde cn D.T.V., vijf bliksem-interviews, door Max Izaaks. Korf bal in Noord-Holland. Een genoeglijke ver gadering, door denzelfde. Watersport. Marie Braun contra de T. C. van den Zwembond, door C. J. Groothoff. De Nederlandsche roeikampioenschappen. Zeven nieuwe kam pioenen, door C. J. Groothoff. Gymnastiek. Schandelijk verloop der wereldkampioenschap pen, door S. Staal. Athletiek-coirmentaren. Onder de loupe en de gewone rubrieken. „Onze Aarde", Juli. Matty Vigel'us schrijft over het klooster Maulbronn nabij Heilelberg of Stuttgart. J. Sibinga Mulder over de Mar rons van Suriname. De marrons zijn de bosch negers, die daar wonen, en dus Nedsrlandscne onderdanen. Wat de schr. van hen vertelt is zeer interessant. J. Dols vervolgt zijn erva ringen „Dwars door het millloenenrijk of hel rijk van het Midden (China) en geeft daarvan tal van interessante illustraties. Verder is er nog van prof. Uphof over de Cactuslandschap pen in Noord-Amerika, eveneens met mooie afbeeldingen, een artikel van J. Tideman over Boschbeyvoners van het stroomgebied van de Digoelrivier en Zweedsche reisindrukken door F. van den Ban, met een panorama o.a. van Stockholm. „De Kern", Juli, heeft, als steeds, weer een zeer veelzijdige, uiterst belangwekkende bloem lezing van wat in Hollandsche en buitenland- sche periodieken is verschenen. Noemen wij enkele titels: beschouwingen over „verlegen heid", over „naaktcultuur" en „naaktheid als wereldbeschouwing", over „Den dood onder het oog zien", over Rio de Janeiro, de Cats- laansche beweging, het nationalisme, over school- en examencijfers, ons schoeisel en nicotinebestrijding, Hitler's toekomstdroom, de auto-manie en de vrouw in de Sovjetunie, vrou wen op den Bakkan. Dan: een briefwisseling Wagner-Brahms over een manuscript van den eerste, een artikel: De waarheid over Briand, over Goethe en Heine als badgasten, enz. Dit zijn slechts enkele uit de groote veelzijdigheid van stof. Alle artikelen zijn kort, zoodat ze zich vlot laten lezen. Het kinder-weekblad „Kie-ke-boe" van 18 Juli vertelt van de huisapotheek of het Hein rijke leven van Sientje Citronel, door Nell van Nie. Met illustraties van Jan Kraan. De titel lijkt ons wel erg zwaarwichtig voor de kleine peuters, voor wie dit tijdschriftje bestemd is; het verhaaltje wordt vervolgd. D. A. Cramer- Schaap heeft een versje over een taartje, of liever over Ted de beer; die een taartje te veel had gegeten en nu doodziek terneer ligt. Kijk maar eens, hoe aardig Jan Kraan hem getee- kend heeft. Dan is er nog het verhaal van Jantje's reis op de Maan, en een allergrappigst geïllustreerd verhaaltje van Knor en Kwek als schilders, zoodat met dit nummer de peuters weer een heelen mi,ddag zoet zijn. Aardig is ook de omslagteekening. Actueel Wereldnieuws, (Indië), 20 Juni. Het nummer opent met een photo van een mooien kop van een Britsch-Indiër, en vertelt daarna iets over het zonnescherm en zijn geschiede nis, met tal van illustraties, vooral ook betref fende den oosterschen pajong. J. P. Baljé draagt een detective-verhaal bij „Het drama op de wielerbaan", en dan vinden we photo's betreffende de openingsplechtigheid van den Volksraad. Bij deze photo's is ook opgenomen die van de Indische delegatie van het N.V.V., met het beruchte onderschrift, waaromtrent het Bureau „Aneta" aan, ,Het Volk" reeds zijn excuus gemaakt heeft. Het geeft wel een goed denkbeeld van de mentaliteit-der Indische pers. In „Het Tooneel" van Juli wijdt Frits Lapidoth een waardeerend artikel aan Johan de Meester. Een mooi portret van den schrij ver van „Geertje" is erin opgenomen. G. T. Scheltema vangt een serie artikelen aan over het tegenwoordig Parijsch tooneel. Dan zijn er natuurlijk allerlei tooneelnieuwtjes, aankondi gingen van nieuwe Amerikaansche stukken, enz., die het nummer weder interessant en lees baar maken. Sport in Beeld, 21 Juli. I. Hoven schrijft over de Nederlandsche kampioenschappen, H. A. Meerum Terwogt over verdeeldheid en saam- hoorigheid in sportaangelegenheden uit orga nisatorisch oogpunt bezien, Herman Levy over de Motorsport in Nederland, Dan zijn er de wekelijksche rubrieken: Dagboek van een leek, Deze tijd.... voor jaren, het feuilleton, enz. Illustraties over het concours hippique te Hoofddorp, een dubbele pagina en meer is er aan gewijd, roeisport, tenniswedstrijden te Arn hem, openluchtuitvoering van gymnastiek, zeilwedstrijden op de Kaag, boksen te Rotter dam, athletiekkampioenschappen te Amster dam. Opnieuw is een brochure verschenen van den bekenden Harderwijker industrieel E. den Herder tegen de voortzetting der Zuiderzee. Deze brochure is getiteld „De zesde bazuin- stoot" en de schrijver geeft de volgende ver klaring daarvan. Zoo heb ik dan ten zesde male de pen opge nomen om een brochure over Het Droogmaken der Zuiderzee te schrijven. De titel moge vreemd klinken, maar deze is niet van mij. Om streeks Dcc.' 1930 schreef de redactie van de N. Rotterdammer van mijn vijfde brochure, dat de muren van Jericho pas omvielen na de zevende bazuinstoot. Welnu, dit is mijn zesde of laatste bazuin- stoot, de zevende komt mij niet toe te blazen, die zal Zijne Excellentie de Min. van Water staat geven, of de vloed. Hij vecht opnieuw een wanhopigen strijd tegen de ingenieurs om stopzetting van de werkzaamheden te krijgen. Het is ondoenlijk uit zijn brochure iets aan te halen; wie er be lang in stelt, (prijs 45 cent), vrage haar aan. De schr. geeft hierbij een viertal photo's; twee ervan geven een overzicht van de werken aan de Buitenhaven en op het Havenplein, de beide andere zijn van de werken, welke op Texel plaats vinden. Laat ons dus den zevenden ba zuinstoot van den Minister of.... den vloed, afwachten. 1 1 •i Vvr--_' J Het zoo opvallend stijgend debiet van onze Wasch- cliënten danken wij aan onze PRIMA AFWERKING. Wat U zich kiest doet er niet toe, doch neem steeds het BESTE. Zendt Uw wasch naar INSULINDE RIJKSWEG 11 TELF. 456 MARINE-SCHIJNEPOS IN VELE ZANGEN door JEEPEE. 9) „Wel," zei de Panglima, „ied'reen weet, sinds Tamerlaan en Djengis, Dat hier op aarde steeds „le mieux" de „ennemi du bien" is, Zijn wij bewaakt door schreeuwers hier, zoo laat ons hèrder schreeuwen. Zoo wij dat in 't Heurgreunjeusch doen, als imitatie-leeuwen, Dan maken wij het grootst kabaal, en is de prang gewonnen, De zege was toch steeds aan hen, die 't hardste blèren konnen! Wat hebben wij te vreezen, lui, van snaphaans zonder pellor? 1) Die doen een mensch nog minder pijn dan 'n hardof boesoek 2) tellor 3, Wij geven 'n dikke duizend man een dikken stok tot wapen, Om daarmee 't reglement geweer der blanda's na te apen; Dat legt men, net als een geweer, dan op den vijand an, En bij het afgaan van een Schot, dan roept men luidkeels: „pang!" Des Soeltans snaphaans hebben ook dat weet ik bajonetten Om 'n gat te prikken in ons lijf (zoo wij dat niet beletten!); Toch maak ik om die dingen mij niet al te zeer bekommerd, Een Ternataansche bajonet staat gaarne in den lommerd! Wil men ons d' Orinocodans 4) in cas van nood vertoonen, Dan zal dat, zonder bajonet, de moeite kwalijk loonen! De piekeniers die, naar hun aard, hun piek steeds ijv'rig schuren, Die laten onzen opstand door het schuld'loos vee bezuren! Ze hebben daartoe streng bevel van Prins Majoor gekregen, Uit vreeze dat zij orangs aan hun instrumenten regen! 'j leggen dus een voorraad aan van geiten en van sappies, Het piekenvolk koelt dan z'n moed op biefstuk en op lappies! Voor d' inboorling van Halmaheer' verbeelden wij Romeinen, Op zoek naar buit en avontuur en nieuwmodel Sabijnen! VV ij orang Atjeh zullen dan dit land kolonizeeren Onszelven in die rimboe hier als 't zand der zee vermeeren» ij leggen kratons, 5) aan, geen bruggen en geen wegen! Dit, hocloebalangs, is mijn plan ben je daar voor of tegen?" Het vijftal was er ijv'rig voor, veel kon het niet verliezen! Wie zou daar boven weg of brug een opstand niet verkiez-n? Vooral als daar geen kwaad bij was van Keumpeni's soldaten, Die barisan van d' overkant, daar viel wel mee te praten! Ternate's Vorst en Resident, wat konden die verzinnen? Wat kon Ternate's legermacht, hoe dapper ook, beginnen? Zoo ging in dien kembariboom de oproervlag naar boven, Het lolletje werd ingezet met eigen oefning rooven Van al wat geit en sappie was om troepen te formeeren, Wier taak het was den heldenmoed der piekeniers te keeren. De Teungkoe's vormden benden en de Imeum die ging preeken Om al die bruggen van B. W. in 't donker af te breken. De koelies gingen 't bosch in om geweren zich te snijden, En die dan met een daav'rend „pang!" ter schietbaan in te wijden; De benden exerceerden dat het voor het oog een lust was, Zoodat ook de Panglima over d' uitslag vrij gerust was! Daar onder dien kembariboom in hoogheid neergezeten Heeft hij zich ras den naam eg rang van Soeltart aangemeten! De Teungkoe's en de Imeum traden op als bendehoofden, Zoodat de djahats zich terug in Groot-Atjéh geloofden! Zij deelden watjekouwen uit aan wie die mocht begeeren, En speelden glorieus den beest op poeloe Halmaheere. tun benden trokken vlijtig rond met moorden en met branden pseud° Soeltan had al gauw half Djilolo in handen! De brullers van Prins Major, ja, die brulden wel „Maoe apa'?" 64 .JCenapa tida kreedje kwee? Kwee orang samanappa!" 7) Maar honderdvoudig klonk het dan: „nee! 'kita tida soeka' p'VOde .rCeUWef; toctoe" moeloet, atau proetloe kita bock:.'"" 8) En dat dan ,n Heurgreunjeu-taal, die niemand kon begrijpen- Het Is geen groot mirakel dat zoo'n bruller 'm ging knijpen! De troep der pieken rukte uit, om 't oproer te bedwingen Maar t waren louter kambings 9) die ze in de rimboe vingen En hadden ze met grooten moed die aan hun piek geregen Dan trad hun op het onverwachtst een bende sappies 10) tegen' Maar n oproerling liet zich niet zien! -- Dat is niet te verdurenr En t einde van den oorlog wae dat elk z'n piek ging schuren' De snaphaans trokken daarop uit met al hun elf geweren! De beide tamboers in de weer, voor 't in-den-pas marcheeren. De sergeants liepen achteraan om, als er een wou drossen, Gereed te zijn om dan dien vriend eenparig af te rossen! De weg naar den kembariboom werd moedig ingeslagen Otn ija^r des vijands hoofdkwartier onder vandaan te jagen! Op grooten afstand zag men reeds de oproervaan daar wapp'ren, Die nogal heel wat weif'ling bracht in 't hart van enk'le dapp'ren! Twee hunner vonden 't wijzer om maar liever om te keeren, Maar lieten door de sergeants zich tot blijven perswadeeren. Zoo kwam de troep met slaande trom bij 's vijands tampatu) aan, 't Commando: „seksie galt!" weerklonk, en iedereen bleef staan! (Nu zou Jeepee niets liever doen dan 'n zwaar gevecht beschrijven, En door die dertien pradjoerits de djahats doen verdrijven. Maar nu dit epoS enkel dient Heer Alb z'n lof te zingen, Moet hij zijn lust tot grootspraak maar voor dezen keer bedwingen! 't Is otjvermijd'lijk noodig dat die pradjo?rifs gaan loopen, En dat die lui in 's hemelsnaam geen dapperheid verkoopen!) De snaphaanschutters bleven staan cn velden hun geweren, Hier met, daar zonder bajonet, klaar om te attakeeren, Dan wel om met een salvovuur den vijand te verjagen, Tenzij dat men vergeten had om peliors mee te dragen 1 Hun bvergroote heldenmoed zou echter weinig baten, Hier vielen op het veld van eer sergeanten en soldaten! Pangfirrta's lijfwacht, 'n duizend man, met hun ersatz-geweren, Die deed bij dien kembariboom de kans des krijgs verkeeren! Nauw kwam de Keump'ni in het zicht, toen draalde zij niet lang, De stokken werden aangelegd, en 'n duizendstemmig „pang!!!!" Klonk als een donderslag! Nooit hoorde men 't zóó knallen! Terntte's lijfwacht is van schrik hardstikke flauw gevallen! Sergeants, tamboers en fuseliers, die lagen stijf als lijken! Heen hunner liet daar in een uur maar 't minste leven blijken. m uST1" -riep d' lmeum luid' »de veldslag is gewonnen! -aar pik die lui d'r spuiten in, dan is de zij gesponnen! -urpet, Heer Sultan van dit land, die ras 'n kroon zult dragen, cd der armee van d' overkant, die is door ons verslagen! Heil! Heil! de rimboe van dit land, dat zonder weg of brug is, Waar ieder onzer daad'lijk merkt dat d' Atjehtijd terug is! Hier zal Ternate's Resident nooit meer inspectie maken Of hij zou mogelijk voor goed achter zijn asem raken! Hier zal het allerlaatst gezag der Keumpeni verdwijnen! Als maar betoni2) wordt aangepakt met't vrouwvolk der „Sabijnen"! Onderwijl dacht op Ternate Kandjeng Quorst, de Resident, Zich gelijk dien Joodschen koning, om zijn wijsheid welbekend, Schreef een brief van dertien zijdjes aan den Buitenzorgschen Heer Maar voor dat die soerat droog was, nam de zaak 'n and'ren keer! Juist toen hij 't adres wou schrijven kwam een oppas 13) in 't kantoor; „Ada doewa orang datang 14) en die vragen om gehoor! Heer, daar is een groot tjilaka 15) ginder aan den overkant, Dia bilang 16) Halmaheira staat van top tot teen in brand!" „Mana boleh!" 17) zei Heer Quorst toen, „saja toch niet kom mandeer! 18) Saja kira kwee weer mabok sama minoem sagowecr! 19) Laat die orangs binnenkomen en roep jij den Prins Majoor, Hij is hoofd van de politie, minta datang di kantoor!" 20) Twee van 's Soeltans pickenieren waren uit de prang gevlucht, Voor de overmacht van sappies van die djahatlui beducht. En zoo schuurde zij hun pieken heelemaal tot op Ternaat', Konden nu heer Quorst vertellen van Panglima's snood verraad! (Wordt vervolgd.) 1) kogel. 2) rot. 3) telor: ei. 4) maritieme bijnaam voor bajonet- schermen. s) kasteel, fort. 6) wat wil je? 7) Waarom werk je niet? je bent schobbejakken. 8) wij hebben er geen lust in, jullie schreeu wers, hou je mond dicht of we snijden je buik open. 9) geiten. 10) koeien, n) plaats, woning. 12) werkelijk, flink, stevig. 13) oppas ser. 14) er zijn twee menschen aangekomen. 15) ongeluk, ramp. 16) Men zegt dat. 17) Hoe kan dat 18) daar heb ik toch geen bevel toe gegeven. 19) ik geloof dat je weer dronken bent van de sagoweer. 20) vraag hem op 't kantoor te komen.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 2