TWEEDE EN LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS OKKE VISSER, DEHELDVAN HALMAHEIRA VAN DINSDAG 28 JULI 1931. J 1. „Kunst na Arbeid", Aartswoud (3e afd. Fanf.), 3e prijs, 88 punten. Heldersche Steenkolen- en Anthraciethandel Bond van Oud-Onderofficieren. Uegebouw der Ned. Herv. Kerk in de de weergave, zonder een enkel vlekje op te merken. Met recht een keurcorps met Licht op voor alle voertuigen: Zomertijd. Dinsdag 28 Juli21.27 uur. Woensdag 29 Juli21.25 Palmstraat. Gezien de groote belangstelling rn an-ië idas~soUsten dere plaatsen, worden de inwoners van. Daarna was 'het in «nannino Den Heider verzocht zich tijdig van een wachten op den uitslag. Maar men moest ^,ts (geduld hebben. Tenslotte echter kwam 1 en Helder is. uan het groote gebeuren. De heer Mart. EEN PRACHTIG SUCCES VOOR HFT Wolters nam de taak op zich de geluk- kige prijswinnaars bekend te maken. „STEDELIJK MUZIEKCORPS". i Hier de uitslag in volgorde: 2. „St. Hildegardus", Tuitjehorn afd. Fanf.), Ie prijs, 119 punten. 3. „Kunst na Arbeid", Grootebroek (idem), 2e prijs, 110 punten. 4. „Zuiderwoude", Zuiderwoude (le Oüize stadgenoot, de lieer J. M. J. Vee- neirbos, slaagde voor het op 29 Juni IJ. te Alkmaar gehouden examen Engelsche handelscorrespondentie, uitgaande van de Vereeniging van Leeraren in de Handels wetenschappen te Amsterdam. Leeraar C. J. Knop te Soest. OPTOCHT TEN BATE VAN DE JEUGDHERBERG. Verschillende samenwerkende Jeugd organisatie^, zooals allerlei meisjes- en jongenspadvindersgroepen, A. J. C.ers, V. C. J. B.ers enz., zullen op Woensdag 29 Juli a.s. een tocht door de stad houden ten bate van onze Jeugdherberg „Noord kaap". Deze stoet waarin vlaggen en pro- paganda-doeken worden meegevoerd ver trekt om 20 uur uit de Breestraat om dan de geheele stad door te trekken. Nadat men zoo de aandacht aan one burgerij op de jeugdherberg gevestigd heeft, hopen de leden der Jeugdorganisatie^ Vrijdag den 31sten Juli leden te gaan winnen voor deze stichting. Wij hopen hierop nog in een nader artikel in de H. Crt. van 30 Juli a.s. terug te komen. ZWEMDEMON STR ATIES. Naar wij vernemen, heeft de Helder- sche Zwemvereeniicinig en Reddingbri gade het voornemen a.s. Zaterdagmiddag zwemdemonstrafcios te organiseeren, waar- bii verschilende dingen op zwemgebied zullen worden gedemonstreerd, o.a. de meest voorkomende zwemslagen, vervoer en bevriidinscsfrepen, redden van dren kelingen, enz. enz. In ons nummer van Donderdag komen wij hierop nog nader terug. DE „FEBE" KOMT. Men schrijft ons: Drie jaar geleden is als leider van het Leger des Heils in Nederland aangesteld Commandant Bouwe Vlas. Deze eminen te man heeft al dadelijk de behoefte ge voeld om voor het platteland iets te doen en heeft daartoe voor onze Zuidelijke Provincies een Evangelie-auto in werking gesteld, terwijl de Commandant voor het Noordelijk deel des lands een motorjacht heeft aangekocht. Dat jacht, oorspronke lijk een plezierjacht, ingericht naar de eischen des tijds, is aan het Leger gegund voor een zeer luttelen prijs. De „Febe", bemand met acht jonge Heilsofficieren, heeft het vorige en ook weer dit jaar tal van steden en dorpen bezocht teneinde opwekkingssamenkomsten te houden. De samenkomsten worden gehouden in een tent, waarin 250 klapstoelen. Groot en vele zijn de zegeningen, voortgevloeid uit de gehouden tentcampagnes van de bemanning der „Febe". Thans op doortocht naar Texel, heeft de gezagvoerder, kapitein P. Deurloo, gele genheid gevonden om ook in onze stad een opwekkingssamenkomst te houden en voor dat doel is afgestaan het Evange- deur-Wedstrijd Telef. 228 - POLDERWEG 34 De Kleurplaten moeten vóór 30 Juli worden ingeleverd. Platen na dien tijd ingeleverd kunnen niet meer meedoen aan den wedstrijd. (2e le prijs In den Marschwedstrijd en 2e prijs Eere-wedstrijd. Men schrijft ons: De aanmerkelijk verzwaarde eischen, welke de jury tegenwoordig stelt om afG. Fanf.), 2e prijs, 110 punten, als deelnemer op een concours voor een g. „Excelsior", Andijk (Eere-afd. Fanf.), prijs in aanmerking te komen, heb- geen prjjs, 70 punten, ben de waarde dier prijzen aaiimerke-| 6. „St. Jozef-Harmonie", Beverwijk (le lijk verhoogd, hetzij het dan een 3e, ie ol afd. Harmonie), 2e prijs, 101 punten lp prijs is. Het gooien met prijzen voor- ai ie behoort tot het verleden; geluk kig maar. Men gaat thans serieuser te werk en men moet werkelijk een flinke prestatie leveren om het tot een succes te brengen. Dat geldt vooral de hoogere af- deelingen, niet het minst voor de I Superieure afdeeling. Hier is de jury uitermate streng in haar beoordeeling, waarin elk detail van het vertolkte gron dig onder de loupe genomen wordt, niets door de vingers gezien wordt. Het feit dat onder dergelijke omstan digheden het „Stedelijk Muziekcorps" het in de hoogste afdeelipg tot een goede le prijs heeft weten te brengen, pleit èn voor de directie èn voor de leden. Een trofee welke niet gekregen, maar werkelijk ver diend is. Muzikaal is het corps onder Pala's leiding reeds een stuk gestegen, wat in de toekomst zeker nog meer het 7. „Stedelijk Muziekcorps" (Sup. afd.), le prijs, 121 punten. 8. „Excelsior", Wormerveer (idem), le prijs 134 punten. Men begrijpt hoe de stemming was in het jutterkamp; zij die dat meer meege maakt hebben, weten wel hoe het dan toe gaat. Aan het gejuich scheen geen eind te komen, met veel uitbundigheid werd de uitspraak begroet, de directeur werd op de schouders genomen en een rondedans met hem uitgevoerd. Dan toch nu einde lijk de kroon op het werk gezet, dat schonk algemeen voldoening en was de oorzaak van deze langdurige vreugde stemming. Een eerlijk verdiende le prijs, toegekend door een jury, die haar taak het dient hier wel eens gezegd te wor den zonder vooroordeel en op nauw gezette wijze vervuld heeft. Om half negen c.a. werd begonnen met geval zal worden. Wanneer de animo on-|den eere-wedstrijd, waarvoor" 3 corpsen der alle leden maar even groot en toege- in aanmerking kwamen. Op verzoek speel- vijd blijft, zooals deze nu is, dan zal het'de het „Stedelijk" het eerst. Met veel j aan den directeur heusch niet liggen, die gloed en echt Fransch werd Offenbach's zijn geheele persoon geeft, om het corps geestige ouverture „Orpheus aux Enfers" op hooger niveau te brengen. De laatste ten gehoore gebracht, onder een stroo- I weken hebben wel bewezen dat het bij menden regen, die inmiddels in alle he- hem ernst is de vereeniging een nog hoo-vigheid was losgekomen. (gere plaats in de wereld der dilettanten De uitslag van den eere-wedstrijd kon- te doen innemen. 1 den wij niet meer afwachten in verband Het mooie succes te Noord-Scharwoude met het vertrek van den trein. (Men zie is het corps van harte gegund, als men hiervoor het slot van dit verslag), weet wat er aan vooraf is gegaan, alvo-1 De stemming in den trein was van het- rens men gereed was voor den gewichti- j zelfde gehalte als die na den uitspraak, gen muzikalen kamp. i waardoor dus verder commentaar over- Het weer was verre van ideaal; er bodig is. Evenzoo laten wij passeeren wat stond veel wind en het was buiïg. Het er zich afspeelde tijdens het wachten op laatste echter niet van overwegenden in-i den trein te Heer-Hugowaard. vioed, toen het marsehconcours een aan- j Te Den Helder aangekomen, was een vang nam. Hiervoor waren drie gegadig- der eersten die het corps feliciteerde de den; eerste was „Zuiderwoude", een klein 1 burgemeester, die in zijn hoedanigheid Fanfarecorps, wat op tempo liep, maar van beschermheer den directeur belang- weinig klankgehalte had. Daarop volgde stellend naar bijzonderheden ondervroeg het „Stedelijk", dat dezen middag onbe twist haar beste marschroute liep; alles ging even gezwind en met veel vèvre, over de behaalde successen. Ook de heer Van Loo, de eere-voorzitter, liet zich niet onbetuigd en een afgevaardigde van keurig gericht zoowel in de breedte als„Winnubst" huldigde de vereeniging de lengte, volimineus was het klankgehal-eveneens met het mooie resultaat. Er te, zonder onbeschaafd te zijn. Het tempo stond ondanks het late uur veel pu- was correct en week geen enkele maal af.bliek op het Stationsplein bijeen. Het laatste corps was de „St. Jozef Har-Tenslotte werd onder de opwekkende monie", van Beverwijk; dir. Damen. I tonen van den concoursmarsch („Colonel De uitslag was: Bogey") naar het „Kegelhuis" gemar- le prijs „Stedelijk Muziekcorps", 19 pun-cheerd, waar de feestvreugde haar climax ten; hoogste aantal over beide dagen. jvond. le prijs „Zuiderwoude", aldaar, 17 punten. Dat was het einde van een even rnooien 2e prijs „St. Jozef Harmonie", 15 pun-als succesvollen dag, onvergetelijk voor ten. I allen die er aan deel hebben gehad. Een Dat was dus reeds een goed en een gloriedag voor het „Stedelijk"! mooi begin. Thans de Concertwedstrijd, i De directeur was zoo bereidwillig ons i de puntenstaten ter inzage te geven, wel- 0lïl eJ^,°/er l uur was het de beurt |ke wjj hier weergeven. aan het Heldersche corps, dat maar met moeite in de te kleine tent kon plaats! nemen, om zijn capaciteiten naar voren j te brengen, nadat 6 andere corpsen het j waren voorgegaan (1 was er niet opge komen). Er was veel publiek, dat vol aan- verpl.nr. vrij nr. marsch Gerharz 61 60 19 Schuitmaker 61 60 19 Wolters 59 60 181/: Het totaal-aantal punten voor den Con certwedstrijd wordt gedeeld op 3 (361 3), „HELDERS MANNENKOOR". Men schrijft ons: Het zal velen uwer bekend geweest zijn, dat bovengenoemd koor j.1. Zondag naar Heemstede zou gaan, om daar z'n beste beentje voor te zetten op het Concours voor Mannenkoren. Te ca. half tien vertrokken de zangers in 2 autobussen met als eerste punt van bestemming, om het nuttige met het aangename te paren aldaar de pas in gebruik genomen nieuwe sluiawerken van nader bij te bekijken. Ze troffen het, want zoowei in de oude ais in de nieeuwe sluis werden schepen geschut. Na in IJ. de lunch gebruikt te hebben, ging het recht streeks naar Heemstede; de laatste repe titie werd gehouden in de zaal van het restaurant en daarna ging het met een „Glück auf' naar het terrein. Wat zou alles mooi geweest zijn, als het een heer lijke zomerdag met veel zon geweest was! Nu scheen het, alsof alle elementen had den samengespannen om het den zangers zoo onaangenaam mogelijk te maken. Kunt u zich iets triest!gers vooretellen dan een openlucht-concours met veel wind en veel regen? Het scheen of alle deel nemers het er op gezet hadden en een geheime afspraak maakten: „We laten ons toch niet ontmoedigen!" want er is in alle afdeelingen mooi gezongen. Toen de voorzitter van de jury, de heer P. Versloot, het „koepeltje" beklom voor het, bekendmaken van den uitslag, was alles muisstil en het scheen of allen wind en regen niet voelden, of het 't mooiste weer van de wereld was. Vol verwachting klopte 't hart. Wel hadden ze hier en daar gehoord, dat er goed gezongen was, maar je kon toch nooit weten! „Helder's Man nenkoor" 314 punten, le prijs" zoo riep de heer Versloot. Een seconde stilte, toen een oorverdoovend gejubel van de juttere en omstanders. De heer Leewens, die ons dit had doen verdienen, moest, hoewel wat tegen zijn zin, tot driemaal toe de lucht in. Dat hadden ze niet verwacht, want ook de andere koren hadden best gezongen. Aan dezen uitslag zat de consequentie vast, dat ze dien avond om 8 uur, met de eerste-prijswinnaars van dien dag en uit alle afdeelingen in den eere-wedstrijd moesten uitkomen. Maar eerst den inwen- digen mensoh wat versterken, dus weer terug naar Haarlem en na wat doorge warmd en gedroogd te zijn, te ca. 8 uur weer naar Heemstede, waar het, als het kon, nog troosteloozer was dan 's mid dags. Het publiek bestond bijna uitslui tend uit de zangeressen en zangers die er „moesten zijn". Geen wonder, want „het gobt" en zelfs in de koepel lekte het zoodanig (daar was niets tegen bestand) dat de zangers met hun hoeden op en regenjassen aan, hun schier doorweekte partijen in de hand, hun beste krachten gaven. Ook in deze eere-afdeeling hadden ze het genoegen een prijs weg te halen, n.1. de derde met 152 punten (2e pr. 154 p., le pr. 158 p).. Geheel doorweekt,' doch blij van- zin, stapte men de bus weer in, nu weer naar Haarlem, waar nog een po ging werd gedaan om de kelen een ietsje te bevochtigen (er was te weinig tijd voor een flinke bui) en toenal zingende huistoe, waar men ca. twee uur gearri veerd zal zijn, moe, nat en slaperig. Maar daj zal alles wel vergeten zijn; er waren sléchts 2 gedachten: 2 prijzen en.een warm bed. „Helder's Mannenkoor", dat pas z'n gouden feest heeft "evierd, zit dus niet stil en wil niet rusten op z'n lauweren, cat hebben ze wel getoond. Ze hebben nu WC RROIJ Wl NGS alweer grootsche plannen voor najaar 1931 en zomer 1932. De leuze van H. UITVERKOOP, is voor 1931 nog steeds: 100 leden. Komt zangers, kunt ge dat getal niet helpen Profiteert van deze volmaken. A.s. Donderdag zal men u gaarne zien verschijnen als ge eens komt j buitengewone gelegenheid. Jiooren" en dan b 1 ij f t ge wel. TWEE SERENADE'S. Het feit, dat „Helder's Mannenkoor" Zondag te Heemstede zoo'n mooi succes had behaald, was voor het „Sted. Muziek corps" aanleiding om den heer Leewens, den directeur van dit koor, gisteravond door middel van een serenade te oompli- menteeren, wat dan ook voor zijn woning geschiedde te midden van «roote belang stelling. Voorwaar, een aardige attentie, j Na afloop daarvan, marcheerde het corps door naar de woning van haar eigen directeur, de heer Pala, want het „Stede- I lijk" zelf had, op denzelfden dag als „H. M.", te Noord-Scharwoude eveneens een schoone muzikale zege bevochten. Daar dit in de eerste plaats het werk van haren leider was, had het bestuur besloten hem te ven .assen met een serenade, als een kleine attentie en als dank voor het geen Ir' met het corps tot stand had ge bracht. Ook hier werden eenige marechen gegeven en de heer Pala met een fraaie lauwerkrans omhangen en door den voor zitter nogmaals van harte gefeliciteerd. Onze stad stond de vorige week in het teeken der congressen. Was het in het be- 1 gin der week de Bond van Ghr. Oranje- vereeniginigen, welke hier zijn jaarver- gadering hield, in het tweede deel kwa- i men hier uit diverse streken van ons land I oud-onderofficieren, vereenigd in den j „Koninklijken Nederlandsohen Bond van Oud-Onderofficieren", bijeen om te ver gaderen en te fuiven. Want aan zoo'n congres zitten onvermijdelijk de noodige festiviteiten vast, en wij mogen ons ge lukkig rekenen, dat onze stad een en andermaal de eer te beurt is gevallen als verzamelplaats te worden uitverkoren. Het verschijnsel is verheugend om meer dan één reden. In de eerste plaats natuurlijk om het feit zelf, dat hier een aantal vreemdelin gen eenige dagen komen doorbrengen; maar ook om het feit, dat onze burgerij, van elke richting en stand, ieder op zijn wijze, zich beijvert Den Helder bij den landgenoot meer bekend te maken. Want het aloude „onbekend maakt onbemind" gold zeer sterk voor Den Helder, en als men, zooals wij nu, in de gelegenheid ge weest is de indrukken te beluisteren, wel ke op dergelijke dagen onder elkaar wor den gewisseld, en men verneemt dan „dat het hier toch zoo is meegevallen", dan stemt dat verheugend en doet het omtrent den verderen bloei en ontwikkeling onzer woonplaats het beste hopen. Zaterdag avond, tijdens de feestelijke bijeenkomst in Casino, werd zelfs beweerd, dat het huidige, 42e jaarcongres van den Bond van O. O. van alle vorige de kroon, spande, wat de ontvangst betreft. Zelfs als men een dergelijke uiting met het noodige zoutkorreltje nuttigt, blijft er nog genoeg over om hoopvol en optimist te zijn. Ter zake. Wij hebben reeds vrij uit voerige mededeelingen gedaan over dit congres en ook hebben wij reeds verteld van het verloop van den Vrijdagavond, zoodat wü, na de bovenstaande inleiding, geen verdere uiteenzettingen behoeven te geven omtrent het verloop der feestelijk heden, maar om zoo te zeggen met de deur in huis kunnen vallen. Dat is dus in dit geval met de gebeurtenissen van Zaterdag. Des morgens voor het station. Zij, die Vrijdagavond gekomen waren, en de Heldersche leden van den Bond, •stonden, in pontificaal gestoken te wach ten op de aankomst van den ochtendtrein van 9.35. Velen hunner waren met meer dan een decoratie getooid, en al dat me taal met de kleurige lintjes flikkerde ei» blonk in de morgenzon, die ons den ge- heelen dag niet in den steek liet, hoewel toch ook een regenbuitje af en toe de feestgangers overviel. Onder de wachten den vielen vooral op de vier Belgische adjudants, afgevaardigden van de Alliance mutuellé des Sous-officiers de Belgique (Onderlinge Bond van Belgische onder officieren), te weten de heeren Warde nier, Bovenisty, Van Landewjjck en De Jonckheere, eveneens met veel decoraties op de uniformen. En de stafmuziek wij hbeben het vermeld stond opgesteld toen de trein binnenreed en begroette de gasten met het Wilhelmus eerst, de Bra- ban<;onne vervolgens. Groot was de be langstelling van de zijde der burgerij, die zich niet liet verjagen toen er al dadelijk enkele droppels regen vielen, die de stem ming dreigden te verstoren. De vaandel-uitreiking, Toen allen waren opgesteld, had da de plechtige vaandel-uitreiking plaats. „Vaandel" is eigenlijk minder juist; het was een prachtige zijden bondsvlag in de nationale kleuren, welke door de commis sie, welke hiervoor op het vorige congres was benoemd, bü monde van den secreta ris, den heer Bontenbal, werd overhan digd aan den bejaarden bondsvoorzitter, den heer Gerdes. De heer Bontenbal wees er dharbij op, dat hier uit alle streken van het land de leden van den Bond fe zamen zijn gekomen om getuige te zijn van deze plechtigheid. Bijdragen van alle leden hebben het mogelijk gemaakt deze vlag thans aan den Bond te kunnen over handigen. De vlag bestaat uit de Neder- landsohe kleuren, waarin het Nederland- sche wapen is geborduurd; rondom het geheel is de naam van den Bond gebor duurd. Een en ander vormt aldus een dacht was, en zoowel b;j de vertolking is dus 121 punten (max. 140). van Massenet s lange Suite als wij het pe ^ury dad rubrieken te beoordee- sublieme Opus van Lalo, kon men eenjen speld hooren vallen, zoo stil was het ron dom ons. Hier was werkelijk de volle aan dacht aanwezig, wat zeer zeker op prijs dient gesteld te worden. We ontdekten een paar slordigheidjes, maar buiten dat, gaf het „Stedelijk" een gave en correcte vertolking van beide werken; kalm, rustig en bqheerscht werd er gespeeld. De solis ten, niemand uitgezonderd, hebben hunne partij op lofwaardige wijze vervuld. Een pluim vooral voor de kleine tamboer, die met een „wat kan mij het schelen", zijn taak heeft vervuld! Voor tempo werden toegekend: verpl. nr. tweemaal een 10 en een 9, vrij nr. drie maal een 9. Zuiverheid, alle juryleden een 8 goed). H Voor de andere 5 rubrieken werd een maal een 7 toegekend, de rest allen achten en negens (goed en zeer goed). „Excelsior", Wormerveer, had voor tem po negens en achten, maar voor zuiver- j heid een hooger cijfer dan het „Stedelijk". En nu den 30en van den volgenden maand nogmaals in het „vuur" te Amster- Na het „Stedelijk" kwam als laatste1 danl> waar het corps ëën „Apollo" uit «rio am" tinvi Tlf cwtt aa» corps „Excelsior" van Wormerveer, welks directeur een van het „Stedelijk" afwijkende opvatting huldigde van het verplichte nummer, wat vooral in het vierde deel opviel. Overigens speelde ook deze vereeni ging, waarin we 6 dames opmerkten, de Suite zeer mooi. Schitterend in een woord was echter de vertolking van het vrije werk, „Francs Juges", Berlioz' groote en moeilijke ouverture. Volmaakt was hier Zaandijk tegenover zich zal krijgen, een niet minder zware concurrent dan „Ex celsior". De Eere-wedstfrijd. De eere-wedstrijd is voor het „Sted. Muziekcorps" eveneens een succes gewor den, want het corps behaalde met 56 pun ten den 2en prijs. Hulde! Op den len prijs werd door „Excelsior beslag gelegd (63 punten). Hoofdbestuur en afdeeiingsbestuur benevens de buiten- landsche gasten voor het Stadhuis- De kranslegging bij het Marine-monument. De algem. voorzitter de heer M. Gerdes, legt een krans aan den voet van het monument. MARINE-SCHIJNEPOS IN VELE ZANGEN door JEEPEE. io) „Heer, daar is geen man in leven van de heele barisan! Iedereen is doodgevallen van het oorverdoovend „pang Niemand van het heele leger is nog levend op de been, 't Is op Djilolo een janboel, erreger dan ooit voorheen! Schreeuwers,, snaphaans, piekenieren, alle hens is daar gesneefd Door die djahats-wegenkoelies wordt daar als een beest geleefd! d' Oproervaan is opgeheschen in den hoogsten boom van t woud Al de manlui in de kampongs, Heer, die zijfi d'r al om koud! Al de vrouwlui zijn gferampast, i) waar die maar te vinden zijn, En bestemd ter distributie als ,;perampoewan Sabijn 2) De Panglima troont als Sultan onder een kembarieboom, Noemt zich 't Middelpunt der Aarde, of wel aller Soeltans Oom! Veertig duizend orang djahat noemen hem hun Opperheer,! Ampat poeloeh riboe 3) koeli hebben een ersatz-geweer; 'n Drietal teungkoes plus een Imeum voeren al de benden aan: Heer! toen 't prang terlatoe kras 4) werd, zijn wij aan den haal gegaan!" Toewan Quorst stond heel verslagen idem toewan Prins Majoor! 'n Beetje spul bij tijd en wijle 't komt in Residentie's voor; Maar dat veertigduizend koelies, in B. W. dienst aan het werk, Zoo pardoes maar gaan tra-maoe'en 5) dat is toch wat al te sterk! Heel Ternate's heir verslagen, al die krijgsroem naar de maan, Excepté twee piekenschuurders, beide aan den haal gegaan! Al die dapp're hondenschutters, al die heldenschreeuwers vort. Met de kans dat straks dat oproer zich ook op 1 ernate stort, Op ons vredige Ternate, met zijn kalme burgerij.... Daar krijgt Quorst een reuzedenkbeeld: 'k mob iisoer de schutterij! Toewan Prins zegt ja en amen, da's een kostelijk idee: Als de schutters hier op post staan, houden wij hier moogiijk vree! 't Loopend vuur dier schuttersoproep, het ging heel Ternate rond: Allehens greep spuit en sabel „voor den vaderlandschen grond Allerwege klonk het daav'rend: „obor" en „set app gebeer! Orang skutter toetoep moeloet: Kapitèn maoe kommandeer! 6) Allerwege liepen secties, in en ook wel uit den pas. Allerwegen stonden posten, net als of het velddienst was! Orders en commando's klonken met een martiaal geluid, Om die helden te aanschouwen Hepen alle kampongs uit! Onderwijl was saamgeroepen in de troonzaal van den Vorst Heel de Rijksraad van Ternate. Daar verscheen ook Dr. Quorst, Om den Soeltan mee te deelen hoe daarginds de zaken staan, Sedert al die lui zich schaarden om Panglima's oproervaan. 'k Mag, o Vorst, U niet verhelen dat op poeloe Halmaheer' Al de rommel vuur en vlam is, sedert ons de Groote Heer Hier die Atjehballings heenzond ter bewaking door Uw macht: jeep ejpjng ?bq in Bogor heeft ons sakit proet 7) gebracht! Twee van Uwe piekenieren zijn gaan drossen uit de prang: Heldenmoedig tegen kambings, waren zij voor sappies bang! Retourneerden liever herwaarts en ze brengen het bericht Dat Uw leger, Toewan Soeltan, voor de djahats is gezwicht! Al Uw snaphaans zijn gevallen onder een kembarieboom, Al Uw brullers zijn verslagen, overschreeuwd het lijkt een droom. Wat nog leeft aan piekenieren, dat schuurt algemeen z'n piek, En dat heelemaal niet stiekum nee, gewoonweg in 't publiek. De Panglima van Selimeum noemt zich Soeltan Djilolo, Toewan Soeltan, 't is de waarheid en geen mal apperopo; Teungkoe's, Imeums voeren benden, branden alles kort en ein, Alle manslui worden boenoeh 8), alle vrouwen mam 9) babijnl Dat is wat ik heb vernomen van Uw Hoogheids piekeniers: Weliswaar zijn hier nog schutters, met hun eigen officiers, Maar die staan in dubbelposten! hier al op Ternate pal! Vorst, het is niet te ontkennen: 't is een misselijk geval! „Allah akbar!" sprak de Vorst fier, (met dien bliksem in het oog, Waarvoor altijd, harihari 10), heel Ternate diep zich boog!) „Ben ik Soeltan Heer der Wereld Resident? of ben 't dat niet? Moet Ik maar planplan n) berusten in wat ginder is geschied? Prins Majoor! werft in de kampongs snaphaanschutters bij 't dozijn! 't Blijkt nu wel. Mijn vorig leger was een man of wat te klein! Werft Mij versche piekenieren, werft Mij pieuwe schreeuwers aan, Laat de mester skola 12) zorgen dat z' Heurgreunjeu-taal verstaan! Soenggoeh mati 13)ben Ik Soeltan met een koninklijken wil? 1 Zal "k voor djahats dalam pomp 14) gaan, of voor hun Ersatz- bedil? 15) Als Mijn leger is verslagen door een duizendvoudig pang!! Leert mijn troepen óók te „pangen" anders blijft het eeuwig prangl 't Is Mijn wil, dat dit Mijn leger wordt bevolen door een held. Anders wordt het weer verslagen, dat kost allemaal maar geld! Minta toeloeng 16), kandjeng Toewan Dokter Quorst, Heer Resident Zijn U, in Uw groote wijsheid, moog'lijk helden, ook bekend?" „Ongetwijfeld, sprak Heer Quorst toen, woont hier in het fort een Held, Door den Grooten Heer in Bogor over 't garnizoen gesteld. Kon hij, met zijn dapp're krijgers, gaan ten prang op Halmaheer Och, hij smeet in vijf minuten daar die oproervaan ter neer! Maar dat, Soeltan, kan niet wezen. Hij bewaakt ons lief Ternaat: Want die stedelijke schutters, Heer, U weet, hoe 't daarmee gaat! Banjak bram kalau troessa, kalau oessa, habis moed 17), Voor 'n troep djahats van hierover houden zij zich vast niet goedl Om dus, uit het fort Oranje, U te leenen de Kap'tein Dat zou, Vorst, ik weet het zeker, tegen de bedoeling zijn Van den Grooten Heer op Bogor. Die limiet is mij gesteld Maar laat mij eens even denken ja, waar vinden wij een held?!" Allehens in 's Vorsten raadzaal dacht: waar haal 'k een held vandaan! Doodstil is het in de zale, waar de ramen open staan: Uitkijk! tida li 't apapa! klinkt het duid'lijk van de ree, Boewang lood kakiri kanan 18)! Dat 's de Bali, vanuit zee! Panggil Boos por boewang djanker 19)! 't Is de Stooi, die kommandeert. Ampat stengah, tanah pasir 20)! heeft de looder hem geleerd. Daarna gaat de haak 21) den grond in. En de Raad hoort, scherp en klaar, 't Lied der Bali-Rompianen: 't lied van Trijntje Snuffelaar: Help, help! riep Trijntje Snuffelaar, M'n Koosje leit te water! En heel de buurt liep bij elkaar Op 't hooren van 't gesnater! Och kom, zeit Jan, en springt in 't nat, Ik red dat meisje heusch, Maar toen-ie boven kwam was het een dooie kat, En toe' keektie op z'n neus! Nan 22) Toet had vrijerij gezocht Met de bij-kok van de Bali; Hij had die meid kweekwee 25) gekocht Zoowat voor tiga taU! 24) Maar toen-ie passazieren zou En dacht: nou wordt het reuz Toe' ging die Bali met Leblanc in touw, En toe' keektie op z'n neust (Wordt vervolgd.) 1) geroofd. 2) Sabijnsche vrouwen (zie de historie der oude Ro meinen). 3) veertigduizend 4) heel erge oorlog. 5) niet-willen, dienst- weigeren. 6) schutters, hou je mond dicht, want de heer kapitein wil kommandeeren. 7) buikpijn. 8) doodgeslagen. 9) spelen voor, io) dagelijks. 11) stilletjes, rustig. 12) schoolmeester. 13) Op m'n woord. 14) in de. 15) geweer. 16) Ik verzoek mij te helpen. 17) zeer dapper als het niet noodig is, maar als 't wel noodig is dan is hun moed voorbij. 18) Rechts en links looden. 19) Roep den bootsman om te ankeren. 20) vier en een halve vaam, zandgrond. 21) anker, 22) Juffrouw. 23) zoetigheid. 24) drie kwartjes.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 5