ft B°,„Vf° n» SSjSt 2 EK? j b.an|w,ch.s aijn tengevolge van SW? rt ofZ£££2£ SSSÏÏR135£ ÏSMIS r»; T9e,dnhun f9diikschi" Ernstige verkeersongelukken. LUCHTVAART BINNENLAND. De postvluchten naar en van Indië. Het nieuwe Duitsche luchtschip LZ 129. Toekomstverhaal. KANKERBESTRIJDING Moordaanslag op zijn broer. Motor over den kop geslagen. Gevaarlijke zeebaden. Zware brand te Amsterdam. Ingezonden. Burgerlijke Stand van Den Helder STAKING VAN METAALARBEIDERS TE BARCELONA. Er is te Barcelona een staklpg van me taalarbeiders uitgebroken, waarbij 38000 man betrokken zijn. POLITIEKE VECHTPARTIJ. Twee dooden. Te Wittstock ontstond Zondagavond na afloop van een bijeenkomst der nationaa socialisten oneenigheid met een troep communisten. Tijdens de vechtpartij die volgde werden van beide zyden vuurwa penen gebruikt, waarbij twee personen werden gedood en vijf anderen gewond. ONTPLOFFING IN EEN TREIN. Twee dooden. Volgens berichten uit Belgrado zijn Zondagavond bij het binnenrijden van een trein in het station Zimony-Neustadt in den wagen uit Munchen twee menschen door een ontploffing gedood en verschei dene ernstig gekwetst. GEVECHTEN TUSSOHEN INBOORLINGEN IN NATAL. In Natal hebben bloedige gevechten plaats gehad tusschen inboorlingen stam men. Er waren eenige duizenden kaffers bij betrokken en er moeten vele dooden zijn. Nader wordt gemeld, dat de strijd ging tusschen leden van den strand der Geba's en die van de Muzakiyeza's. Er zijn troe pen en militaire vliegtuigen gezonden om de onlusten te beteugelen. NEDERLANDSCH STOOMSCHIP LOSGESLAGEN. Tijdens een cycloon in de haven van Hongkong. Het Nederlandsche stoomschip „Tji- manoek" is tijdens een cycloon in de ha ven van Honk Kong los geslagen en naar zee gedreven. Een sleepboot is uitgezon den om het stoomschip te zoeken. Binnenland. 19 gewonden. Zondag zijn te Dortmund bij een weg- kruising twee auto's met elkaar in bot sing gekomen, waarbij de elf inzittenden zwaar werden gewond. Een der gewonden verkeert in levensgevaar. Voorts heeft een ernstig ongeluk plaats gehad doordat een chauffeur bij het uit wijken het stuur kwijt raakte en met groote snelheid tegen een boom opreed, waarbij de wagen tot puin ging. De be stuurder en de vijf inzittenden werden zwaar gewond. Verder is een motorrijder door een auto aangereden, waarbij hij en de duo passagier zwaar werden gewond. Bij Lennép is gisterennacht een vracht auto met een 20-tal leden van een wieler vereniging uit Iserlohn in de buurt van Stossberg tegen een tolhek gereden. Daar bij werden vijf personen zeer zwaar en negen minder ernstig gewond. Alle ge wonden moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. De wagen werd geheel ver nield. !„t,v tavtf MET MES GESTOKEN, zijde van de Kostverlorenvaart waren twee ZIJN TANTE MEI mm v .waterkanonnen» op de loeiende vuurzee Zaterdwravond om '11 dam over een huiselijke kwestie een woor- de groote hitte onwel geworden; de ge- z7ch zeer kwaad,'gr ro een aardappelmesje heeft hen op hun verhaal gebracht, en bracht de vrouw daarmede een ernstige Alleen een houten kantoorgebouwtje wonde in de linkerborst toe. Zij moest in van de schoolmeubelenfabriek, waarin het ziekenhuis aan den Coolsinfcel ter zich een brandkast met waarden bevond, verpleging opgenomen worden. I heeft de brandweer k 1 behouden. B. is gearresteerd en naar het politie- Overigens kon zij niet e doen dan de bureau Nassaukade overgebracht, waar u proces-verbaal tegen hem is opgemaakt. INBRAAK IN RIJWIELBERGPLAATS TE ROTTERDAM. Nieuwe belastingplaatjes gestolen. Op een minder prettjge manier is een dertigtal Rotterdammers van hun splin ternieuwe rijwielbelastingplaatjes afge komen. Zaterdagnacht heeft namelijk een onbekende dader, die zich vermoedelijk heeft laten insluiten, in de rijwielbewaar plaats van S. P., aan de Eerste Weena straat te Rotterdam, de belastingmerken van een dertigtal fietsen gestolen. Ver volgens brak hij nog een lessenaar open van den krantenverkooper G. B., die in de stalling zijn tijdschriften bewaart. Enkele periodieken nam de dief mede. Ook het belastingplaatje van B. kaapte de man nog vlug mee. YANO OMGESLAGEN TE HILLEGERSBERG. brandende puinhoopen, een groote oppervlakte bedekken, tt 1 sschen, waar- I mee zij tot laat in den nacht de handen vol heeft gehad. Behalve de voorraden afgewerkt en nog niet afgewerkt hout van de firma Hoverman v.h. Nahuys, zijn al haar kost bare machinerieën verloren gegaan. Alleen de houtopslagplaats van de firma Vermeulen en Zoon was niet tegen brand verzekerd. „PIJNLIJKE VOETEN". Een schoen verraadt een inbreker. Jongeman dronken. uit Rotterdam ver- plotseling den weg over toen een groep wielrenners, die deelnamen aan een dooi de wielerclub „Wilhelmina" uit Eind hoven uitgeschreven wegwedstrijd, in aan tocht was. Deze groep reed op den man in met het gevolg, dat van L. een ernst i- gen val deed en een zware hoofdwonde opliep In bewusteloozen toestand is hij naar het ziekenhuis te Helmond overge bracht. Men vreest voor zijn leven. Van de rijders werden verschillende licht ge wond'. zoodat zij van verdere deelneming aan den rit moesten afzien. Een hunnei bekwam o.a. een vrij ernstige hoofdwonde. DE HEER GERHARI) BEDANKT ALS KAMERLID. „Het Volk" deelt mee, dat de heer Ger il ard reeds vóór de candidaatstelling voor de Provinciale Staten verklaard had, in dien hij weer tot gedeputeerde zou wor- I den gekozen, één van de functies van ge- In den nacht van Donderdag op Viydag deputeerde van de Tweede Kamer te zullen neerleggen Op den Achterpias te Hillegersberg is Zondag een noodlottig ongeval gebeurd, waarbij een doode te betreuren valt. Een kano, waarin zich twee jongelui bevon den, is omgeslagen, tengevolge waarvan een der inzittenden verdronk. Het slacht offer was de 20-jarige C. M. Woudenberg uit de Verbraakstraat te Rotterdam. Het ongeluk verwekte onder de velen, die er aan den kant getuige van waren, groote consternatie. ONTSNAPT EN WEER GEPAKT. Den 22-jarigen metselaar J. B., die was gearresteerd in verband met door hem gepleegde diefstallen van boeken, was het gelukt, door den luchtkoker van zijn cel uit het politiebureau te Leiden te ontsnap pen. Op den muur van zijn cel had hij een relaas geschreven, o.a. vermeldende, dat hij naar het buitenland zou gaan. Mede met de hulp van een politiehond werd de man echter twee uur later te zijnen huize aan de Vliet gepakt, waar hij zich onder den vloer had verstopt. Daar j hij bij zijn vlucht van een muur gesprön- werd ingebroken bij een landbouwer in de buurtschap Emmen, gem. Dalfsen Het doel was een zoo goed als nieuw motor rijwiel. Een jongen, die op den hooizolder sliep, werd door het gerucht wakker en kwam naar beneden, waarop de dader op de vlucht sloeg met achterlating van een schoen. Dienzelfden nacht ontdekte een politie agent in de Diezerstraat te Zwolle een man, die met een schoen onder zijn- arm op zijn kousen door de straten wandelde. De man beweerde aan pijnlijke voeten te lijden en daarom zijn schoenen te hebben uitgetrokken. Op de vraag, hoe hij dan aan één schoen kwam, antwoordde hij, dat hij den anderen had weggegooid. Door vergelijking van de beide schoenen had men den dader, een knecht van den land bouwer, spoedig te pakken. Hij bekende. VOETGANGER DOOR GROEP WIELRENNERS AANGEREDEN. Ernstig gewond. Te Aarle-Rixtel heeft Zondag een ern stig ongeluk plaats gehad. De 55-jarige arbeider Van Lierop uit Aarle-Rixtel stak Naar het blad verneemt, zal de heer Gerhard in September voor het Kamer lidmaatschap bedanken. Zijn opvolgster in de Kamer is mej. A. de Jong, secretaresse van den Bond van arbeiders en arbeidsters in de kleeding- industrie. GEEN VROUWELIJKE PREDIKAN TEN IN DE NED. HERV. KERK. Evenmin diakenen en ouder lingen. In de Zaterdag te 's-Gravenhage gehou den zitting der algemeene synode van de Ned. Herv. Kerk kwam de kwestie aan de orde of vrouwen toegelaten moeten worden tot de evangeliebediening. De be treffende commissie had eenparig afwij zend geadviseerd. Overeenkomstig deze conclusie besloot de Synode de vrouw niet tot het predikambt toe te laten. Ook be sloot de Synode de vrouw evenmin be noembaar te stellen voor ouderling of diakenen verwierp de daartoe voorgestelde wijziging van art. 17 van het alg. regle ment. Het 23ste postvliegtuig is Zaterdagoch tend 5.54 uit Alorstar vertrokken en is, na een tusschenlanding van 8 uur tot 9.43 te Medan, om 16.28 te Palembang aange komen. Te Bandoeng. Het 23ste postvliegtuig is Zondagoch tend 7.35 uit Palembang vertrokken en om 10.37 te Batavia aangekomen. Van daar vertrok het om 11.22 en om 12.16 is het te Bandoetvg aangekomen. DE VLIEGTOCHT VAN AUSTRALIË NAAR ENGELAND. De Australische vlieger Milüson, die Woensdag j.1. uit Wyndham in West- Australië is gestart voor een solo-vlucht naar Engeland om te trachten het recoid, dat met 10 dagen en 23 uur op naam staat van den vlieger Scott te verbeteren, is Zondag te Karatsji aangekomen. Hij heeft hierover minder dan 5 dagen ge daan en is dus ongeveer een dag eerder dan Scott. DE VLIEGTOCHT SEATTLE—TOKIO. Weer mislukt. De tweede poging van de vliegers Rob- bins en Johnes om zonder tusschenlan ding maar met bijvulling in de lucht van Seattle naar Tokio te vliegen, is mislukt. Zy waren genoodzaakt in de vallei van de beneden-Yoekon een noodlanding te doen, omdat zy door den dikken mist het vliegtuig niet konden vinden, dat hun brandstof zou bijvullen. Vacantie! Fijne meesten daarin deelen. Robinson in de H. Crt. tijd, vooral nu de eenigszins mogen Een Nederlandsch dokter die de aandacht schap trekt. Hopelooze gevallen genezen. van de medische weten- De laatste weken wordt de aandacht van de medische wetenschap gevraagd voor een Nederlandsch arts, dr. Bendien, gen was, had hy zich vrij ernstig bezeerd. A Zeist, die op het terrein van kanker- De politie heeft hem naar het politiebu- bestrijding wonderen zou hebben verricht, reau overgebracht. TWEE BROERS VERDRONKEN. Zondagavond omstreeks 6 uur zijn de gebroeders Willem en Berend Middel, 19 en 16 jaar oud, afkomstig uit Zwolle, nabij Schoonhoven by het zwemmen in de Lek verdronken. Het waren kermisreizigers, die 's morgens van de Goudsche kermis waren gekomen. Het lyk van den jongsten jongen werd na een half uur dreggen op gehaald; dat van den oudsten is nog niet gevonden. ONTVLUCHT. Donderdagavond j.1. is uit het Gemeen te-ziekenhuis aan den Zuidwal te Den In de Jodenstraat te Venlota gister- "rdaartvTrp!eegedSlfrdigaeis\e^olg%fn nacht de ongehuwde 27-jarige W., zonder eenige aanleiding, aangevallen door zyn 33-jarigen broer, een berucht vechters baas. W. kreeg een klap in zyn gezicht, een snede aan zyn been en werd ver volgens door den onverlaat met een mes in den rug gestoken, waarbij de longen geraakt werden. Het slachtoffer werd naar het R. K. Ziekenhuis overgebracht. Zyn toestand is nog steeds zeer ernstig. Men vreest voor zijn leven. De dader is gearresteerd. Twee ernstig gewonden. Zondagmiddag eischte een ernstig motorongeluk in de gemeente Rysoord, niet ver van Rotterdam, een tweetal slachtoffers. Op den Dordtschen straat weg sloeg een motorrijwiel, waarop de 23-jarige J. F. Smit, uit Hengelo, als be stuurder en mej. E. Bruns als duo-pas- sagiere, gezeten waren, over den kop. Beide personen vielen op straat en liepen zware verwondingen op. Per ziekenauto zyn zy naar 't ziekenhuis aan den Cool- singel te Rotterdam vervoerd. De heer S, is daar met een hersenschudding op genomen en mej. B. met eenige hoofd wonden, die operatief ingrijpen noodza kelijk maakten. Verschillende baders in levens gevaar. Een 13-jarig meisje ver dronken. De geneesk. dienst te 's-Gravenihage is Zondag eenige malen moeten uitrukken voor baders, die zich te ver in zee hadden gewaagd. Een van hen, 'n 13-jarig meisje, wonende aan de Tweede Laakdwarsweg, is te ongeveer 4 uur by het baden aan het Stille strand verdronken. Het stoffelijk ©■verschot werd naar het gemeentelijk zie kenhuis vervoerd. Een 20-jarige jonge man, die te ver in zee was gegaan, kon worden gered. Hij is naar zijn woning gebracht. Een 23-jarige zeeman werd aan het Stille strand door den stroom meegetrok ken. Ook hii kon worden gered en is naar huis vervoerd. Voorts werd een 21-jarige jongeman door den stroom meegetrokken. Hij werd aan het strand teruggebracht, maar moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Zijn toestand is zorgelijk. 1 e.nslotte is een 13-jarig meisje, dat zich Je ver in zee had gewaagd, eveneens naar net ziekenhuis vervoerd. Ook haar toe stand is ongunstig. zoodat zelfs Engelsche medici hem heb ben verzocht zijn methode te willen uiteen zetten. In Holland stond men eenigszins sceptisch tegenover de proeven van dr. Bendien en werden zij gekwalificeerd als „onwetenschappelijk". Zondagavond is Dr. Bendien van een reis naar Engeland teruggekeerd. Aan het interview, dat een verslaggever van de N.R.Ct. met hem had, ontleenen wij het volgende: Sedert jaren is hij met zijn proefnemin- landschen Gezondheidsraad bij dr. Piney inlichtingen heeft gevraagd over het werk van dr. Bendien. Men heeft hem, naar wij vernemen, kortweg geantwoord, dat dr. Bendien in Nederland woont. En hiermede raken wij aan een teere kwestie; de ver houding tusschen dr. Bendien en de offi- cieele Nederlandsche medische weten schap, die hem o.a. verwijt, dat hij de zaak te onwetenschappelijk heeft aange pakt. Dr. Bendien verklaarde ons uitdruk kelijk, dat hij gedurende een vol jaar nu èeps bij deze, dan bij die kliniek getracht $eeft medewerking te krijgen. Dit is hem echter steeds botweg geweigerd. Toen heeft hij tenslotte een brochure geschre ven, welke in Duitschland is uitgegeven. Deze brochure is in handen gekomen van hoogste enkele weken hebben te leven. Zij Tlke h5j ee™?en tyd ge-:leven echter nog en twee van hen zi,n ge onverteerbare voorwerpen opzettelijk 1 Rbe'd te.™c^en. De vinding van dr had ingeslikt, ten einde in het ziekenhuis Bend,en 15 beledig te worden opgenomen. De politie heeft onmiddellijk alle pogingen in het werk gesteld, om de K., die als verdacht van in braak was opgesloten op te sporen; tot heden echter zonder resultaat. ge onverteerbare R Dendien is drieledig. In de eerste plaats is hij in staat een geval van kanker vroeg tijdig als zoodanig te onderkennen in den regel weet men eerst, dat men met de kwaadaardige ziekte te doen als zij al in een zeer ver gevorderd stadium is geko men en in de tweede plaats volgt dr. Bendien een geheel nieuwe geneesmethode. Deze geneeswijze komt, populair gezegd Houtopslagplaatsen, een meubel-j op het volgende neer: in plaats van ope- fabriekje en een fabriek van turn- ratief in te grijpen verandert dr. Bendien artikelen en schoolmeubelen afge- het bloedserum van den patiënt, omdat hij 'uitgaat van de veronderstelling, dat een kankergezwel slechts tot ontwikkeling kan komen, indien de samenstelling van het bloed gepraedestineerd (voorbeschikt) is. Indien kanker in het bloed geen goeden voedingsbodem vindt, kan de ziekte niet tot ontwikkeling komen. De derde phase van de methode van dr. Bendien sluit op de eerste aan. Indien een chirurg een brand. Zat Aagavond ongeveer half acht stond bijna opeens een groote houten loods in de Gilles van Leeuwenberghstraat te Amsterdam, waarin de firma Haverman v. h. Nahuys een loonzagery en schavery dreef, in lichte laaie. Eenige oogenblik- ken tevoren hadden jongens vlak by de loods een vuurtje gestookt. Toen zy zagen, dat de vlammen ook de loods aantastten, hebben zy de vlucht genomen, en Zater dagavond was de politie er nog niet in geslaagd, uit te vinden, wie de onheil stokers zyn geweest. °Pgestapelde voorraden hout in de loods vond het vuur gretig voedsel en weldra sloegen de vlammen hoog boven het dak uit, hetwelk tegelijk met de muren spoedig instortte. Het duurde slechts f°,t' 01 °°k een aangrenzende loods, een houtopslagplaats van de firma T. Ver- 7 e7 Z°?,n' werd aangetast, en toen kon de brandweer, die op het alarm fanler,ïfndwet taIrijk materieel was 2 i 1Ue meer verhinderen, dat Zlr L°r rn n)ei,belfabriekje van den heer Koedyk eraan ging. Daarnaast stond een groot houten ge bouw, waarin het bedrijf gevestigd van de Nederlandsche fabriek van turn- artikelen en sehoolmeubelsin een min _het verslindend" vuur ook dit tot zyn prooi gemaakt. Deze loods stond vol pas voltooide schoolbanken welke de fabriek dezer dagen voor eerffi nieuwe scholen, openbare en bijzondere moest afleveren. Alles stond weldra in vuur en vlam. Er bad zich een geweldige vuurzee gevormd over een oppervlakte van ongeveer 130 by 50 M. Daarboven was, by volkomen windstilte, een dicht gordyn van rook komen te hangen. Uit het Westelijk gedeelte der' stad waren drommen nieuwsgierigen op den geweldigen brand, die op grooten afstand waarneembaar was, afgekomen. De brandweer, onder leiding van haar commandant, den heer Gordyn, kon niet beletten, dat de vier gebouwen volkomen met den grond gelijk brandden. Van de gen op het gebied van kankerbestijding j eenige Engelsche journalisten, die in hun bezig. In 1928 heeft hij o.a. 3 gevallen ter bladen de zaak aan het rollen hebben ge- behandeling gekregen, die door de klinie- bracht. Dat er in Engeland zulk een ge- ken als hopeloos waren opgegeven. Deze weldige ophef van wordt gemaakt, ligt, 3 patiënten zouden toen nog maar ten aldus dr. Bendien, niet aan mij. Toen ik te Harwich voet aan wal zette, stonden er al journalisten klaar om me te interviewen. In Londen wachtten mij meer dan 30 pers fotografen op en in mijn hotelkamer zaten er weer zes op me te wachten. Vrijdag middag is er een noenmaal geweest met de leden van het Britsche instituut ter be strijding van kanker. Daar is onomwon den gezegd, dat hier maar één ding noo- dig is: praktische organisatie en wel zon der uitstel, In tal van klinieken is dr. Ben dien gaan zien, hoe men zijn methode daar toepaste, en zoo lang hij in Engeland was, regende het verzoeken om te komen consulteeren. In September gaat dr. Ben dien weer naar Engeland om verdere be sprekingen te voeren. Op 9 November houdt de British Empire Cancer Company haar jaarlijksche vergadering. Op die ver gadering zullen rapporten worden uitge bracht over de resultaten, welke men in de Engelsche klinieken met de methode van dr. Bendien heeft bereikt. Tot nu toe heeft dr. Bendien slechts zijn methode toegepast op personen, die kankergezwel heeft weggenomen, moet dc>or hun doktoren als hopeloos waren op men maar afwachten of de ziekte inder daad uitgeroeid is of dat zij, misschien na verloop van enkele jaren weer op een gegeven, omdat hij niet op zijn verant woording wil nemen, dat de gebruikelijke methode (opereeren) zou worden ver- andere plaats optreedt. Dr. Bendien ver- waarloosd ten bate van een methode, die klaarde in staat te zijn onmiddellijk na de'ui(eraard no9 s^ec^ts in een stadium van operatie door middel van bloedonderzoek proefnemingen verkeert. Intusschen zijn vast te stellen of de patiënt inderdaad ge heel genezen is. Zooals men weet heeft het Engelsche Instituut voor kankerbestrijding deze be wering getoetst. Dr. Piney, de weten schappelijke secretaris van de British Empire Cancer Company is naar Zeist gegaan met 38 verzegelde reageerbuisjes met bloed. In tweemaal 24 uur had dr. Bendien feilloos vastgesteld, welk bloed afkomstig was van kankerpatiënten. Naar aanleiding van dit gunstige resul taat is hij naar Engeland uitgenoodigd. Daar had men al geruimen tijd groote be langstelling aan den dag gelegd voor de proeven van den Nederlandschen genees heer, en de omstandigheid, dat hij van zijn methode geen geheim maakt, haar niet ten eigen bate aan wil wenden, maar haar belangeloos ter beschikking wil stel en ten dienste van de lijdende mensch- j eR niet nagelaten daar een goeden indruk te maken. Het gunstig resultaat van de proef met de 38 reageerbuisjes deed de deur dicht en hoewel dr. Piney eerst op 23 Juli in Zeist is gekomen, heeft men sindsdien in een aantal hospitalen de methode van dr. Bendien reeds in toepas sing gebracht. In dit verband is wel merk waardig, dat de voorzitter van den Neder- vooral uit Engeland, maar zelfs ook uit Canada en Australië patiënten naar Zeist getrokken in de hoop, daar herstel, te vin den. De belangrijkste kwestie is echter of blijken zal, dat de manier, waarip dr. Ben dien zijn diagnose stelt, de juiste is; immers dan zal in de toekomst kanker vroegtijdig kunnen worden herkend en alleen dan zal men afgezien dan van een eventueele nieuwe geneeswijze in staat zijn door operatief ingrijpen afdoen de hulp te verleenen. Engeland is met het nemen van proeven op eenigszins groote schaal begonnen. Naar men op de ge noemde lunch te Londen opmerkte, heeft Nederland „vertraging". Dr. Bendien verklaarde uitdrukkelijk, dat hij van zijn geneeswijze geen commer- cieele onderneming wenscht te maken. Hij heeft reeds van vele industrieën op het gebied van medicamenten aanbiedingen gehad, welke hij echter alle heeft afgesla gen. Het goede resultaat met de proef met de reageerbuisjes en vooral ook het be vredigend verloop van de ziekte bij velen zijner patiënten geven hem de hoop, dat hij op den goeden weg is. Hefiumvulling en ruwoliemotoren. In de plannen voor den bouw van het nieuwe Duitsche luchtschip L. Z. 129 zyn groote wijzigingen gekomen. Aan een be richt uit Friedrichshafen aan de Deutsche Allgemeine Zeitung is ontleend, dat in het laatste half jaar bij de Zeppelin-maat schappij plannen gerijpt zyn, die niet minder dan een omwenteling op het ge bied van de luchtscheepvaart beteekenen. Zooals dr. Eckener bevestigde, heeft men het plan van den bouw van de L. Z. 129 in den oorspronkelijk gedachten vorm op gegeven, om een luchtschip van zeer ge wijzigde constructie te bouwen. Dr. Dürr, chef-constructeur van de Zeppelin-maat schappij, onder wiens leiding de plannen voor dit nieuwe luchtschip zijn ontstaan, heeft hierover o. a. de volgende mededee- lingen gedaan. De directe aanleiding voor deze geheel gewijzigde constructie is de ramp van het Engelsche luchtschip R 101 geweest. Ofschoon de geschiedehis van de Graf Zeppelin, die tot nu toe 265.000 km in de lucht heeft afgelegd, bewijst, dat ook een luchtschip, dat met waterstofgas is ge vuld, wanneer het met voldoende voorzich tigheid en ervaring wordt bestuurd, te vertrouwen is, heeft men onder den in druk van het gebeurde met de R 101 be sloten het nieuwe luchtschip met helium- gas te vullen. Dit besluit werd mogelijk gemaakt door de tegemoetkomende hou ding van de Amerikaansohe regeering, die dit onbrandbare gas voor d^n uitvoer heeft vrijgegeven. Was door de Gilling met het zwaardere helium reeds een herconstructie van den reeds begonnen bouw noodig, nog meer wijzigingen werden vereischt door de omstandigheid, dat de ruwoliemotor in tusschen uit het stadium der proefnemin gen in dat van de practi^che bruikbaarheid ook voor de luchtvaart is gekomen. Evenals Junkers voor zijn vliegtuigen, heeft de Maybach-motorenfabriek, welke tot het Zeppelinconcern behoort, een ruw oliemotor geconstrueerd, welke in de toe komst de benzinemotoren, welke tot nu toe voor de luchtschepen worden gebruikt, zal vervangen. Door de toepassing van de ruwoliemoto- re'> zal de bedrijfsveiligheid van het lucht schip niet alleen nog meer worden ver hoogd, doch by zuiniger gebruik worden ook grootere prestaties en een grootere radius van actie verkregen. Daar de Graf Zeppelin een volume van 105.000 m3 heeft en volgens het oorspronkelijke plan de L.Z. 129 een volume van 160.000 m3 zou hebben, zal het nieuwe luchtschip een in houd van niet minder dan 200.000m3 krij gen, dus even groot worden als het Ameri- kaansche marineluchtschip Z.R.S. IV, het welk tot nu toe het grootste luchtschip ter wereld is. Het nieuwe luchtschip wordt 248 m lang en 42 m hoog. Het luchtschip krygt een nog gedrongener vorm dan het oorspronkelijke ontwerp aangaf. De totale stijgkracht van de nieuwe Duitsche luchtreus zal 210.000 kg bedra gen (de Graf Zeppelin 121.000 kg), zoodat het mogelijk is, behalve bemanning, post en vracht, honderd passagiers mee te ne men. Men kan -ernst aannemen, hoewel dr. Dürr zich hierover niet stellig wil uit laten, dat de L.Z. 129 ook in snelheid niet voor het Amerikaansohe zusterschip zal onderdoen >n een gemiddelde snelheid van 15C km per uur zal bereiken. De L.Z. 129 krijgt niet, zooals de Graf Zeppelin vijf, doch slechts vier machinegondels, waarin de vier Maybach-ruwoliemotoren, van elk 850900 pk, zullen worden ge plaatst. De sterkte der machines zal dus tegenover de 2650 pk van de Graf Zep pelin tot 34003600 pk stijgen. Door het gewijzigde constructieplan zal het gereed komen van de L.Z. 129 een jaar worden vertraagd, wat intusschen weinig uitmaakt daar de groote plannen van dr. Eckener door de oeconomische wereldcrisis toch al vertraging hebben gekregen. Einde 1932 zal de L.Z. 129 gereed zijn. 't Was op den lOden Augustus 1931 Juffrouw X was bezig de Zondagsché kleeren af te borstelen en dan weg te bergen. En toen dat gedaan was, kregen de schoenen een beurt. »Nog zand er in van Huisduinen», zei ze in zichzelven toen ze een paar schoenen by de achter deur omkeerde en uitklopte. E11 toen zag ze dat de zolen stuk waren. ♦Straks maar wegbrengen, als ik aard appelen en groenten ga halen», dacht ze En een kwartiertje later ging ze weg' in de eene hand de schoenen met Je kapotte zolen en in de andere hand y0 aardappelbak. Maar toen ze by den schoep- maker kwam keek ze vreemd op, j)0* gordijnen voor de ramen nog neer en de de deur dicht. «Eeuwige schande, slaapt die vent nou nog? As-je-me-nou«. Tege- gelijkertijd draaide ze de knop van de deur om en stond even later in de werk plaats. De schoenmaker, die anders 's-Maan- dagsmorgens in de werkplaats was, was er ook niet. Anders kon je dien kerel er wel uitteekenen. Alles ademde er rust en vrede. Alles aan kant, netjes opge ruimd, geen leest op den vloer, geen stukken leer, geen oude schoenen, niks van dat alles. Dies steeg juffrouw X's verbazing ton top. ♦Vollek», riep ze. En toen kwam de baas van achter, netjes opgepoetst en met iets in de oogen van »van de week lekker niet, juffrouw». «Wat mankeer je nou kerel, werk je niet Wat ben je netjps, soms 25 jaar getrouwd? Heb je een trekkie uit de loterij?» Met dien stortvloed van vragen werd de schoenmaker begroet, voor hij nog één woord kon zeggen. «Welnee juffrouw, niks hoor! We heb ben alleen maar vacantie, ziet U«. «En wat moet dat nou met die schoenen, maak je die ook niet?« «Volgende week juffrouw. Deze week kunt U ons vinden overal, maar niet achter de prikkebak. 51 weken hebben we zolen en hakken gezet, lapjes gestikt .en gelijmd, pekdraad gemaakt, knoopjes aan- en verzet. Soms echte kunstenaars geweest om de schoenen van de juffrouw uit de andere straat, die er veel te lang op had geloopen, weer in hun model te brengen, en (onder ons gezegd en ge zwegen) daarbij wel eens een minder net woord gebezigd om ons gemoed te luchten, ziet U, maar deze week voeten we daar geen greintje voor. We gaan naar 't strand, bij paal nul, of we gaan naar Liraburg. Mogelijk gaan we naar't Kuitje om alikruiken te zoeken. 'tKan ook zijn dat we bramen gaan plukken bij Burger- brug, of we gaan kuieren met moeder, want die heeft vacantie van de weerom stuit. We kunnen nu mooi eens naar tante Griet op theevisite, waar we nooit komen dan op Nieuwjaarsdag, als 't goed weer is. En zoo zal de vacantie wel pas- seeren, ziet U Maar juffrouw X maakte een gebaar of ze zeggen wilde: «Begrijp ik niks van». «En die scnoenen nou, wat moet dat dan deed ze snibbig. Toen legde de schoenmaker de hand op haar schouder en zei gemoedelijk: «Hoor es juffrouw deze week zal 'tmooi weer zyn, want er is schoenmakers-vacantie, en Uw zoon zal dus geen natte voeten krijgen; volgende week beginnen we weer van één af.» Nog een blik op Crispyn's volgeling met iets van: »'tls wat moois, akelige vent» en toen ging juffrouw X huiswaarts met de schoenen. Onderweg mompelde ze bij zich zeiven Vavantie voor schoen makers, wie heeft 't ooit beleefdDe wereld wordt hoe langer hoe slechter. Da's vast". Crispijn. KON. NED. BOND VAN OUD-ONDEROFFICIEREN. van 1 en 3 Augustus. 7 Ai'AAAAA' RemiJnse—Verbeke, L 'vï Bo5aart'z" T- Vermeu- \T t \v Z'; Smit-v. Daele, d.; t Gouwenberg—Koppen, d.; A. Lenstra-Spienng, d.; N. Sanderse-Lui- nvriifmi W' C*V- (1, Pias—Kaan, d. OY ERLEDEND. Bais, 68 j.; O. Lunt- Verkerk 44 j.; H. TjittesRiemers, 69 j.; W. Conyn, 78 j. Men schrijft ons: Nu het jaarlijkseh congres van boven- genoemden bond voorbij is en met een groote voldoening terug mag worden ge zien op de genoegelyke dagen, die onze gasten met ons hier hebben gehad, is het de afdeeling Den Helder met hare rege lingscommissie een behoefte dank te be tuigen aan allen die hebben bijgedragen om het verloop van het congres te doen zijn wat het is geweest. De regelingscommissie doet zulks mede namens het hoofdbestuur van den bond en tevens op uitdrukkelijk verlangen van schier alle congresbezoekers, welke ons op de meest ondubbelzinnige wijze van bun groote genoegdoening deden blijken. Wij brengen dat woord van dank aller eerst aan Burgemeester en Wethouders voor de hartelijke ontvangst en voor de verdere groote belangstelling in ons con gres betoond. Wij brengen dat woord van dank aan den Stellingcommandant en Garnizoenscommandant voor alles wat zij voor ons hebben willen doen om ons feest te doen slagen. Dank ook aan militaire en civiele over heidspersonen voor hunne groote belang stelling. De commissaris van politie met het geheele politiecorps in deze in bij zondere mate. Dank aan den stationschef voor de wijze waarop hii ontvangst en vertrek voor ons gemakkelijk en aangenaam heeft gemaakt. Een woord van byzonderen dank aan het bestuur en speciaal ook den beheerder van het Algemeen Tehuis voor Militairen voor alle hulp en steun, die wij van hen mochten ondervinden. Onze Kon. Marinekapel bijzonder dank voor de groote medewerking, die wij mochten ondervinden en de vele herinne ringen, welke zy by de congresbezoekers heeft wakker geroepen. Dank aan de plaatselijke muziekvere nigingen voor hunne belangelooze mede werking. In 't bijzonder aan de Muziek vereniging „Winnubst" en „The Mixed Follies" voor hare insehikkeliikheid, waar door een noodzakeliik geworden wijziging in het programma tot stand kon komen. Dank aan Pieternel en Thomasvaer, aan do Marine-Sportvereeniging „Zeemacht en aan ons dapper tooneelclub.je voor den zeer genoegelyken avond, dien zij ons Za terdag bereid hebben.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 2